ral essola CHILI-AVOND IN THEATER AAN HAVEN Evangelie inspirerend voor politiek maar niet praktisch gericht PROF. SCHILLEBEECKX: KORTE METTEN het heerlijkste toetje, één brok gezondheid Paulus de Boskabouter De Kraakvogels Suske en Wiske Beminde Barabas Lucky Luke De erfenis van Rataplan DONDERDAG 1 MEI 1975 - LEIDSE COURANT PAGINA In de politiek kun Je met evangelische inspiratie twee kanten uit. Dit is de mening van de bekende Nijmeegse theoloog, prof. dr. E. Schille beeckx o.p., in een memoran dum betreffende artikel 2 van de CDA-statuten over „het evangelie als richtsnoer voor het politieke handelen". Schillebeeckx had dit stuk op gesteld op verzoek van de on langs afgetreden KVP-voorzit- ter dr. ir. D. de Zeeuw. Het wordt deze week gepubliceerd in „De Bazuin". Zoals bekend, is over dit onderwerp lang ge discussieerd binnen het Chris ten Democratisch Appel. Volgens Schillebeeckx wettigt de godsdienst in de samenle ving in feite de bestaande ver houdingen maar hij levert te vens motieven voor hervor ming, vernieuwing en zelfs voor revolutie. Tot nu toe heeft het christendom vooral de handhaving van de status quo bevorderd. Iemands poli tieke kleur béinvloedt zijn kijk op het evangelie en omge- Een partij die het evangelie als richtsnoer neemt, zal - aldus de Nijmeegse theoloog - vroeg of laat geconfronteerd worden met de dwingende vraag: „of wel zich opstellen als een klei nere voorhoedepartij, ofwel te rugvallend op de stabiliseren de achterban, zoals bijvoor beeld de neiging is van CSU in Duitsland. Gebeurt dit laat ste. dan kan men de vraag stellen of „het christendom" dan niet als de politieke ideo logie van de stabiliserende massa gaat functioneren en dus juist niet als evangelie". Via de politieke partij kunnen christenen - zo stelt Schille beeckx - meewerken aan een verantwoordelijke, menselijke samenleving door de reeds be reikte menselijkheid te bea men, door te weigeren terug te vallen beneden het al verwor ven peil en door door te stoten naar het toekomstvisioen dat al het verworvene telkens overstijgt. De hoofdteneur van-christelij ke inspiratie noemt hij de kri tische solidariteit met de vrij heidsgeschiedenis van het mensdom. „Het evangelie ver plicht ons het betere te willen voor alle mensen met een voorkeur voor armen en ver drukten". De concrete vormen kan men echter niet recht streeks uit het evangelie aflei- Het direkt toepassen van het evangelie op concrete situaties leidt volgens hem tot fatale kortsluitingen. Dan wordt het evangelie politiek misbruikt om de status quo of de linkse revolutie te dekken. Sterk benadrukt prof. Schille beeckx dat het evangelie geen theoretisch verklaringssys teem is en geen rechtstreekse praktische richtlijnen levert voor politiek handelen. Het geeft inspiratie en oriëntatie, terwijl het handelen zelf ge zocht en gevonden moet wor den in de concrete situaties. De internationale federatie van katholieke bijbelgenoot schappen zal in april volgend jaar in Aken bijeenkomen. Er worden deelnemers verwacht uit Canada, de Verenigde Sta ten, Brazilië, Engeland, Ne derland, Frankrijk, de Bonds republiek, het Vaticaan, Po len, Kenia, Zuid-Afrika, India en Thailand. De federatie werd in 1969 opgericht. Er maken veertig landen deel van uit. Meer dan zevenduizend leden van het Kolpingswerk uit Duitsland, Zwitserland, Neder land, Oostenrijk, Luxemburg, i Zuid de Verenigde Staten Amerika nemen deel bedevaart naar Rome die van 5 tot 13 mei naar aanleiding van het Heilig Jaar wordt ge houden. Volgens de organisa toren is het tot nu toe de grootste bedevaart in het Hei lig Jaar gehouden. Een afvaardiging van de We reldraad van Kerken zal in mei naar Korea gaan voor een onderzoek naar de berichten over onderdrukking. Men zal overleggen met kerkelijke lei ders en regeringsvertegen woordigers. Herhaaldelijk wa ren leden van de christelijke minderheid in Zuid-Korea doelwit van hard optreden wegens oppositie tegen de president. Onder de gearres teerde theologen was ook ds. Kim Kwan Suk secretaris-ge neraal van de Raad van Ker ken. De Stichting Alfrink-fonds heeft in samenwerking met het Archief der Kerken te Amersfoort een informatief boekje uitgebracht over de bisschoppensynode, die in het najaar 1974 in het Vaticaan is gehouden over de evangelisa tie van de hedendaagse we reld. Het boekje telt 156 pagi na's, kost vijf gulden en is vooral bestemd voor de pasto res. Het bevat een evaluatie, een terugblik door kardinaal Alfrink, het „panorama van de Nederlandse kerkprovincie", alsmede de belangrijke docu menten van de synode en de toespraken van de paus. Van 4 mei af zijn er weer „onderwegdiensten" in het Pietermankerkje bij Zwijnd- recht, gelegen aan rijksweg 16 van Rotterdam naar Dord recht. De richting is met bor den aangegeven. In mei is de dienst om half tien, in juni, juli en augustus om negen uur en kwart voor tien. In septem ber om tien uur. De bijeen komsten duren ongeveer twin tig minuten. De dienst bestaat uit enkele liederen, de schrift lezingen en een toespraak van ongeveer zeven minuten door een predikant of een kath oliek priester. Een werkgroep van vertegenwoordigers van negen plaatselijke kerken be reidt de diensten voor. De bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. J. Simonis, is van daag naar Lourdes vertrokken in het kader van de honderd derde nationale bedevaart naar Lourdes. Hij zal op 8 mei weer terug zijn. KERK EIM WERELD Deelnemers Duitse synode mogen vrouw meebrengen Als in mei en november de gemeenschappelijke synode van de katholieke bisdommen in de Bondsrepubliek voor de laatste plenaire vergaderin gen bijeenkomt, mogen de echtgenoten van de leden aan een van de twee zittingen deelnemen. De centrale commisèie van de synode wil hiermee de echtge noten duidelijk mak^n „waar om er zoveel weekeinden moesten worden opgeofferd". Bovendien is het eert kleine schadeloossstelling voor het feit, dat zij „mede door de synode gedupeerd werden". De een na laatste plenaire ver gadering van de synode wordt van zeven tot elf mei in de dom van Würzburg gehouden. Er is een grotere vloed van voorstellen binnengekomen dan ooit De meeste - 134 van de in totaal 576 stuks - hebben betrekking op het document „Zwaartepunten van de kerke lijke verantwoordelijkheid op het stuk van de vorming", dan volgt het document over het christelijk huwelijk en gezin en dat over de verantwoorde lijkheid van het gehele Volk Gods voor de zending van de kerk, waarover respectievelijk 114 en 103 voorstellen werden ingediend. Elke deelnemer aan de synode kreeg in de afgelopen dagen niet minder dan 3,5 kilo papier toegestuurd. Uit een enquête is gebleken, dat 57,8 procent van de Duitse katholieken de ge- loofsnood van de moderne mens zagen als het vraagstuk, dat door de synode als het meest dringende diende te worden behandeld. Bisschop Vietnam roept op tot samenwerking In een brief aan zijn priesters, katechisten en alle katholie ken van zijn bisdom heeft bis schop Ph. Nguyen Kim Dien van Hue in het noorden van Zuid-Vietnam zijn vreugde uitgesproken over de beëindi ging van de oorlog en opge roepen tot samenwerking met de Voorlopige Revolutionaire Regering. Zijn brief is gepubliceerd in het katholieke blad van Hanoi „De rechtvaardige zaak", het orgaan van het verbindingsco mité der katholieken van Noord-Vietnam. In zijn brief schrijft de bis schop: „Voorbij is de tijd, waarin wij leefden in onrust en angst. De tijd, waarin wij elkaar verdachten, waarin wij van elkaar gescheiden waren en elkaar haatten tot dodens toe. Die tijd is voorbij. Wij moeten gezamenlijk de goede God danken voor deze grote gunst". De brief vervolgt: „Het is thans tijd, dat wij in vreugde en blijheid steeds klaar staan om samen te werken met alle mensen van goede wil te neinde onder leiding van de VRR ons vaderland opnieuw op te bouwen, dat zoveel lijden en rouw heeft doorgemaakt opdat wij aan onze landgeno ten vrijheid, rijkdom en geluk brengen". De bisschop roept zijn gelovi gen op om samen te delen en overal te helpen waar dat mo gelijk is. Hij wijst er in dit verband op, dat veel landen in de wereld steeds meer te hulp komen. In het slot van zijn brief vraagt hij van zijn gelo vigen edelmoedig te zijn, de fouten van het verleden te ver geten en te vergeven en alle verdenking en gevoelens van haat uit te wissen en anderen geen angst aan te jagen. Hij vraagt om wederzijds be grip en vertrouwen, opdat „ie dereen kan leven .in welzijn, vreugde, geluk, in gemeen schap met alle andere burgers onder een bewind van vrij heid, democratie, welvaart en Unieke samenwerking van drie Haagse gezelschappen DEN HAAG Op de avond van Dodenherdenking, 4 mei, vindt in het Theater aan de Haven in Scheveningen nog een manifestatie plaats: Een „Chili- avond" verzorgd door de drie Haagse toneelgezelschappen, de Haagse Comedie, Toneelgroep De Appel en de Nieuwe Kome die. Een op zichzelf unieke samen werking die een onderdeel vormt van de Chili-aktie van Nederlandse en Vlaamse ac teurs. Die Chili-aktie heeft als doel steun te verlenen en solida riteit te betuigen aan kunste naars die door het huidige mili taire Chileense bewind in hun werk beknot zijn, lamgelegd zijn of zelfs zonder vorm van protest in gevangenissen en concentra tiekampen zijn weggestopt. De drie samenwerkende gezel schappen spelen op 4 mei twee maal hun Chili-programma, om half negen en elf uur 's avonds. De Appel komt met fragmenten uit het recente Kafka-program- ma, een intrigerende collage van teksten en thema's uit het werk van de Tsjechische schrijver, de Nieuwe Komedie brengt gedeel tes uit „De minister-president is een kanon", het Lucebert-pro- gramma dat drie weken geleden -in première ging en waarin de groep probeert Luceberts ge dichten theatraal te verwoor den. Bovendien is er speciaal voor de Chili-avond een poëzie programma samengesteld waar in het werk van de grote Chi leense dichter en Nobel-prijs- Pablo Neruda centraal staat. Hieraan verlenen acteurs van Haagse Comedie en Nieuwe Komedie hun medewerking: An- ne-Mane Heyligers, Trins Snij ders, Maria Stiegelis, Edgar Danz, Edo Douma, Herman Frank, Reinier Heidemann en Valentijn Ouwens. De muziek komt die avond van Nederland se en Zuidamerikaanse musici. De organisatoren hebben voor de Chili-avond geen toegang sprijs willen heffen, maar een vrijwillige bijdrage voor het goede doel van minimaal één gulden wordt op prijs gesteld. Uiteraard zal niemand boos worden wanneer men meer bij de kassa van het Scheveningse Appel-theater achterlaat. Wie meer daadwerkelijke steun wil verlenen kan in het Theater aan de Haven bovendien nog een door Jan Smeets ontworpen Chili-poster kopen 2,50) of een grammofoonplaatje met Chi leense liederen door het Ant werpse gezelschap de Interna tionale Nieuwe Scène (de men sen van o.a. „Mistero Buffo") en gedichten van Neruda voorge dragen door Elisabeth Andersen 7,50). Ook de opbrengst hier van komt ten goede aan Chi leense kunstbroeders-in-ver- drukking. De „wintertuin" van het theater aan de Westduinweg zal op 4 mei bovendien een stand her bergen waar men zich via litera tuur en andere informatie ver der in de Chileense problemen kan verdiepen. BERTJANSMA In 1974 weinig stakingen DEN HAAG (ANP) In het afgelopen jaar zijn in ons land 14 stakingen gehouden, waarbij ongeveer 3000 werknemers wa ren betrokken. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. In to taal gingen door deze stakingen 6854 mandagen verloren. De metaalindustrie had het groot ste aandeel in de stakingen, in deze bedrijfstak bedroeg het aantal verloren mandagen ruim 5100. Vergeleken met voorgaande ja ren was het aantal stakingen in 1974 zeer gering. Sinds de twee de wereldoorlog zijn alleen in 1967 minder stakingen opgetre den. In dat jaar waren er acht met in totaal 6200 mandagen. Groot was de tegenstelling met 1973, toen, evenals in 1946, een naoorlogse top werd bereikt ih het aantal verloren mandagen ten gevolge van stakingen. In 1973 gingen bijna 600.000 man dagen verloren door stakingen en in 1946 bijna 700.000. hervormd I rtededond [ADVERTENTIE KRITISCH OVER KERK, CULTUUR EN SAMENLEVING ook in de losse verkoop Broer van David Protter gearresteerd JOHANNESBURG OJPI) De Zuidafrikaanse politie heeft meegedeeld dat zij de jongere broer heeft gearresteerd van David Protter, de joodse schut ter die maandag leden van het Israëlische consulaat in Johan nesburg gijzelde. Eerder had de politie gezegd dat de veiligheidsbeambte Prokter alleen scheen te zijn opgetreden toen hij zich keerde tegen het personeel van het consulaat en een vuurgevecht leverde met de politie. Protters jongere broer, de 19-jarige Charles, had de Zuidafrikaanse functionarissen geholpen zijn broer er toe te bewegen de gijzelaars vrij te laten en zich over te geven. De twee broers bevinden zich nu in arrest in Pretoria waar zij verhoord worden. De minister van politiezaken, Kruger, deelde in het parlement mee, dat on derzocht wordt of meer dan één man betrokken was bij de gijze ling die 16 uur duurde. Charles hielp onofficieel zijn broer bij bewakingsdiensten op het consulaat Weer kernproef in Amerika WASHINGTON (DPA) In de woestijn van Nevada is giste ren weer een Amerikaanse on dergrondse kernproef genomen. De kracht van de ontploffing lag tussen de 20 en 200 kiloton. Volgens de autoriteiten hield de proef - de vijfde van dit jaar - verband met "de ontwikkeling van moderne wapens". Zonnige krenten en rozijnen in pure bessensap haal n pak n DOMO produkt I JEAN DULIEU M-63 Krakras kwam niet ver. Hoewel Salomo haar gemist had en met zijn snavel in de grond was geschoten, kreeg Oehoeboeroe de vluchteling vrijwel onmiddellijk te pakken. Maar de*oude uil schrok zich wel een hoedje. „Ze is de kop kwijt, nogal wel zo tamelijk", riep hij ontdaan. „Misschien heb ik- haar min of meer te hard aange pakt". „Help", gilde Paulus, „d'r is een kop weg. De kop van Kra kras!" „Hoeraaal", brulde Grego- rius, omdat hij dacht dat Krakras 'zonder kop minder last zou ver oorzaken. Maar het bleek allemaal op een malle vergissing te berus ten. „De kop is terecht", riep Oe hoeboeroe, „hij zit alleen verstopt in dat gekke kruippakje!". SHeJA HOOK. .1 I

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7