Allerlei(ds) Prof. Rörsch en de zijnen maken er nachtwerk van Onrust over vestiging zwakzinnigen Koninginnef eesten in Leiden waren zo oranje als maar mogelijk was UITGAAN DONDERDAG 1 MEI 1975 - LEIDSE COURANT PAGINA 3 Ceen moment rust in de „keuken" van de Eeuwfeest commissie; v.l.n.r. Saskia de Visser, Kiki Douwes, Paul Knape, Henk Gerding en prof. Rörsch. Zonder Eeuwfeestcommissie geen eeuwfeestviering Leiden Van 19 mei tot 24 mei ronkt de feestmotor van RUL (Rijksuniversiteit Leiden) op volle toeren. Een week lang rijgen dan de manifestaties en evenementen zich aaneen. Als je het programma bekijkt, bekruipt je het gevoel, dat de goede stad Leiden een extra 3 oktoberviering krijgt toebedeeld, compleet met Reveille en „verzamelen", burgemeester Vis op de trappen van het stadhuis, sport en spel in de Breestraat en omgeving, een Geuzenloop, helemaal van Pijnacker naar de Sleutelstad, het eerste straattoneel van de toneelfeuilleton, een oergezellige aangeklede Historische maaltijd, klaarge maakt door de jongens van de Koksschool, non-stop-muziek met buitenlandse groepen in de hoofdstraat van Leiden en een galaconcert Lyra Academica in de voor de toekomst gespaarde Pieterskerk. Ook de daarop volgende dagen is de lustrumjubel van Leidse Universiteit 400 jaar niet van de lucht. Overigens is deze grandioze herdenking van de stichting der academie in 1575 niet beperkt tot de feestweek. Al veel eerder werd begonnen met het slaan van een brug tussen de universiteit en de stad (want deze poging tot een zekere integratie en verbroedering is tekenend voor dit vierde eeuwfeest der universiteit). Zo werd al in februari de schooljeugd erbij betrokken in een scholenproject met een educatief programma voor de derde klassen van het voortgezet onderwijs. Tot in juni en juli gaan de activiteiten door: de boeiende tentoonstelling in het Rijks museum te Amsterdam, archeologische kunstverzamelingen in het Leidse Rijksmuseum van Oudheden, de expositie „Van eeuw tot eeuw" in het Gemeente-archief. Pas op 1 september sluit „Denken en doen", een tentoonstelling in de Oranjerie van de Hortus Botanicus rond het ambachtelijke aspect van het werk van het technisch en administratief personeel der universiteit in relatie tot onderwijs en onderzoek. Bruisend Natuurlijk komt deze regen van vaak ingrijpende gebeurtenis sen niet zomaar uit de universitaire hemel vallen. Achter dit alles staat een bundelend, inspirerend en stimulerend appa raat, een centraal brein dat de hele lustrumviering met haar honderd en één zaken gekanaliseerd heeft. Na mei zal het de historie ingaan als de Eeuwfeestcommissie, aanvankelijk zete lend aan de Stationsweg, maar sinds september van het vorige jaar bruisend van werldust in een eigen onderkomen aan het Rapenburg, waar vroeger de Mensa (waar de Civitas kon tafelen) was gevestigd. Er wordt nog steeds van alles bereid, ditmaal de lustrumkost die, in deze „keuken" achter de scher men gedistribueerd wordt Drie grote kamers vormen er de burelen van de commissie, waarvan het dagelijks bestuur bestaat uit prof. dr. ir. A. Rörsch, voorzitter, prof. dr. J. M. F. Landsmeer, Meijno den Duik, J. H. Bonarius, mr. W. A. van Woerkom, H. P. Gerding, mej. G. (Kiki) Douwes, secretaresse, prof. Th. H. Lunsingh- Scheurleer, R. Hollander, prof. dr. A. E. Cohen, mr. K. J. Cath en H. Cambier. Het kantoor zelf wordt gerund door mevr. J. E. P. S. (Saskia) de Visser-Bogers, Kiki Douwes, Paul Knape en Henk Gerding. De werkzaamheden beginnen 's morgens om 9 uur en tegen middernacht is de zaak pas rustig, „maar er zit ook een heel stuk plezier in", aldus de altijd bezige prof. Rörsch, gestoken in het zwart, met openvallend vest waaronder het witte overhemd slechts met moeite in de broek blijft zitten. Zijn pijp (met tabak) wordt zelden koud. Geen weemoed Prof. Rörsch is vaak op het bureau te vinden, hoewel hij toch ook zijn dagelijks werk op het Biochemisch Lab. aan de Wassenaarseweg heeft „Ik moet veel dingen laten lopen: een vergadering waar ik heen zou moeten, afspraken die ik niet kan nakomen. Als we na mei de boel sluiten (er komt dan een studentenhuis hier) zullen we geen weemoed voelen, we kunnen dan allemaal weer overgaan tot de normale orde van de dag. Je hebt hier dagelijks één tegenvaller die zich na enige tijd ook altijd weer oplost. Voor een buitenstaander zal het niet steeds duidelijk zijn, dat ons bureau onder hoogspanning werkt, we hebben daarbij een grote in- en uitloop van mensen die met feesten te maken hebben. Ook onderhouden we nauwe contacten uiteraard met de ruim 20 subcommissies die elk een deel van de eeuwfeestvoorbereidingen in handen hebben". Al is heel Leiden bij de herdenking betrokken, toch blijft het een viering waarop de universiteit haar stempel heeft gedrukt. Daarom werd en wordt er ook veel gefilosofeerd. Dat begon enkele jaren geleden al door een „pro forma"-eeuwfeestcom- missie, hoogleraren die mijmerend de grote viering zagen schemeren. Die schemering werd een dageraad en de „echte" commissie maakt er nu soms nachtwerk van. Overdag gonst het kantoor van activiteiten, later op de dag wordt de tweede kamer (de „Spiegelzaal", met uitnodigende banken waarin je kunt wegzakken) gebruikt voor besprekingen. Helemaal achter aan is het plaatskaartenbureau waar Saskia het heft in handen heeft. Bijna alles is gratis, maar b.v. de historische maaltijd (waarvoor medio april al 2800 bonnen waren verkocht), het galaconcert Lyra, de barbecue en Park-in, het Forum Acade- micum en het slotfeest in de dan geheel afgezette Kaiserstraat kosten geld. Een prik Ook de „eeuwfeestartikelen" gaan er voor een prik van de hand: het programmaboek, de teksten van het Forum, de vier Woudanusprenten, de eeuwfeestpenning en de eeuwfeestwijn. In deze wijn is een reuze handel ontstaan; ze gaat met liters van de hand. Zelden of nooit worden er dozen met flessen verstuurd; de flessen gaan per stuk en worden (bijna) ter plaatse leeggedronken. We willen maar zeggen: zó goed is ze, die lustrumwijn. Nog een paar weken en de commissie is aan het einde van haar Latijn. De bemanning mag dan zeggen, dat het feest voor een goed deel het feest van de Eeuwfeest commissie is geweest, want zonder Rörsch en de zijnen was het niet gelukt. fturgemeester Vis doet de eerste attrap dij kwartier gekostumeerd voetbal in het Kooi- Van een onzer verslaggevers LEIDEN Meer oranje had het koninginnefeest van 1975 niet kunnen zijn. Niet alleen dat mr. Pieter van Vollenhoven, zoals u wellicht gistermorgen op de beeldbuis heeft kunnen zien, een stropdas in de vaderlandse kleuren en een oranje pochet in de borstzak droeg, maar ook de zon heeft ferm Koninginnedag beschenen. Ook boven Leiden, dat in alle windstreken van zijn gebied de verjaardag van ko ningin Juliana feestelijk kracht heeft bijgezet. Niet zo erg vroeg uit de veren, zoals op 3 oktober, maar toch wel fris van de lever, was om 9 uur op het Stadhuis plein de plechtige vlaghijsing onder de tonen van Werkmans Wilskracht, en toen barstte de vreugde eerst goed Zonder een volledig overzicht van alle activiteiten te willen geven, willen we een paar hoog tepunten noemen. Zo kregen we de indruk dat Jan Klaassen gis teren overuren heeft gemaakt. Hij trad niet alleen op in de Burcht, maar ook in de Agaath- laan, in het Merenwijkse Garde niadal, in de Burgemeesters- wijk, in De Kooi, aan de Schu- bertlaan. Ook de kinderoptoch ten waren niet van de lucht (Morskwartier, Zijlbuurt, in Zuid-West). Het was voorname lijk een dag voor de jeugd, geen enkele organiserende vereniging of wijkcomité heeft daarover enige twijfel laten bestaan. In het Leidse Volkshuis was een gezellige kinderkennis, het Gar deniadal hield de kinderen vo lop bezig met spelen evenals de Burgemeesterswijk, De Kooi, sociëteit Minerva en de Schu- bertlaan. Linkse aftrap Burgemeester Vis verrichtte gis termiddag om twaalf uur met een formidabele „linkse" de af trap voor de gecostumeerde voetbalwedstrijd tussen de be woners van de Kooi en vetera nen van v.v. Roodenburg op het Roodenburgterrein. Het werd een dolle boel, vanzelfsprekend. Alle stadsdelen zetten hun beste beentje voor. Aktief was in Zuid-West weer bijzonder actief, zó zelfs, dat de heer Vis aan de organisatoren de gedachte mee gaf, om de zaken een volgende keer nog maar wat meer uit te breiden. Maar zover zijn Hennie Kwik c.s. nog niet; deze „moto ren" achter Aktief waren gister avond rond 10 uur pas aan een hapje eten toe, hondsmoe na een dag die vele duizenden een volledig programma had gebo- Zo zorgde Aktief voor honden- dressuur die er wezen mocht, het (uitlopend) optreden van de popgroep Spirit of St. Louis, een regionaal majorettencon- cours (waarbij in twee groepen Werkmans Wilskracht en de Se nior Juwelen (Leiden) met de eerste prijs gingen strijken, de Mini-majorettes van St. Matt hias uit Warmond en de Kooi- girls uit Leiden werden tweede), en een 40 minuten durende grootse show van Leidèns eigen showorkest K en G, de Hutspot ten met de boerenkapel De Kro tenkokers, en een grote lampio noptocht. En nog veel meer, want de omliggende kraampjes deden ook beste zaken. Zo gin gen er alleen al aan broodjes met kroket duizend stuks van de hand. In het prachtige voorjaarsweer was het goed wandelen tijdens de Oranjewandeltochten vanuit de Burcht; een koele bries hield de animo op peil, een waarborg voor zomin mogelijk uitvallers. Zuid-West en de Mors luidden een geslaagd koninginnefeest uit met honderden kinderen die lampionnen droegen, tot vreug de van hun ouders en honder den overige belangstellenden. Het majorettenkorps van wijkvereniging „Aktief" in actie, in de Juwelenwijk werden rolschaatswed strijden gehouden Van een onzer verslaggevers ZOETERWOUDE - Er is grote onrust ontstaan onder de bewo ners van het Watertje en de Loethe, twee achter elkaar lig gende woonstraten in Zoeter- wou de-dorp. Het heeft er alle schijn van, dat in drie nieuwe, aan het Watertje gelegen, wo ningen een dépendance van Go- mi va (de stichting die de *org heeft voor geestelijk gehandi capten en ojl gevestigd is in Huize De Weipoort aan de Vrouwenweg) ondergebracht gaat worden. Het sterke ge rucht gaat, dat b. en w. vergun ning hebben verleend aan Ge- miva om in de woningen een tehuis voor zwakzinnigen onder te brengen. Het zou hier gaan om een aantal van 24 pupillen, waarbij dan nog toeziend en "verzorgend personeel komt In dcc ember'7 4 heeft de heer Arts, directeur van Gemiva, aan de gemeente gevraagd, of er bezwaar tegen was om in de drie (in een rijtje van vijf) door Stikvoort b.v. gebouwde hui zen, die nog niet verkocht wa ren, geestelijk mindervalide kinderen te huisvesten. Het col lege heeft daarop geantwoord, in principe te willen meewer ken, doch dat een beslissing zou afhangen van de mening van alle omwonenden. Er zou over deze zaak dus inspraak moeten komen. Ook van de zijde der planologische raad werd ge vraagd aan b. en w. of de drie woningen geschikt waren voor huisvesting van zwakzinnige bewoners. Ook hierop hielden b. en w. vol, dat eerst de omwo nenden van Watertje en Loethe naar hun mening gevraagd zou worden. Inmiddels meende Gemiva op basis van een door de heren Detmers en secretaris Wingelaar ondertekende brief, voldoende waarborgen te hebben voor een toestemming van b. en w. voor vestiging van een zwakzinnige ninrichting aan het Watertje en de stichting kocht de woningen. In Zoeterwoude houdt men nu het hart vast. Burgemeester Detmers en zijn wethouders zijn ver buiten hun boekje gegaan, als het prematuur verlenen van een vestigingsvergunning in een dergelijke ernstige aangelegen heid een feit is. Hiér zou dan zijn voorbijgegaan aan de be langen van een groot deel der Zoeterwoudse leefgemeenschap. In gesprekken met omwonen den was er niet alleen sprake van verontrusting, maar ook van verontwaardiging. Veront waardiging, die onder meer werd ingegeven, door een be richt in deze krant, dat een 4-ja- rig meisje in Nunspeet ternau wernood van de verdrinkings dood is gered, nadat een 16-jari- ge jongen, die verpleegd werd in een internaat voor zwakbe gaafde kinderen, haar plotseling oppakte en in een beerput gooi de. „Dat kan hier óók gebeu ren", zegt men nu aan het Wa tertje: „Dat is dan niet te verwij ten aan de gehandicapten, maar aan degenen die klakkeloos met experimenten omgaan. Experi menteren? Goed, maar dan niet op kosten van de gemeen schap". Men is al bezig met een handte keningenactie. Maar dat neemt niet weg, dat die toegezegde in spraak van Zoeterwoudenaars helemaal niet heeft plaatsgehad. De reacties komen nu los aan de Loethe en het Watertje: „Vol slagen onverantwoord, onbegrij pelijk en vooral ondemocrati sch". Men vraagt zich ook af, wat de rol van burgemeester Detmers in deze kwestie is ge weest: „hier lijkt het alsof geen aandacht aan de consequenties van een stap als het verlenen van een vestigingsvergunning is besteed. Dat is nauwelijks voor te stellen. Er moet wat anders achter zitten". Het gonst van de geruchten. Gemiva zou aan de kopers van de twee hoekhuizen, die de som van rond de ander halve ton hebben moeten neer leggen voor hun nieuwe woning in „Watertje-stijl", aangeboden hebben hun huis aan Gemiva te verkopen...Ook meent men te weten, dat de drie woningen onder de kostprijs van Stikvoort door Gemiva zijn gekocht. Als er werkelijk gesold is met de belangen van zeer vele Zoe terwoudse inwoners door een willekeurig bestuur, waarmee het welzijn en de rust van een zeer groot aantal mensen is ge moeid, dan zullen er (zo meent men) koppen moeten vallen. ons gisteravond, dat er „niets aan de hand is". „Wij hebben de heer Arts een principetoestem ming gegeven en daarbij heeft hij toegezegd, eerst met de be woners van Watertje en Loethe te zullen spreken over hun ge voelens. Ik merk nu, dat hij die afspraak met b. en w. anders interpreteert en dat hij nu van mening is dat het gemeentebe stuur die inspraak zou verlenen. Maar zo is het niet Gemiva zou gaan praten. Onze toezegging was in december een principe toezegging, waarop iets zou moeten volgen. De heer Arts zou de inwoners informeren (wat iets anders is dan inspraak, Red.) Hij schijnt nu op die toe zegging te zijn teruggekomen. In elk geval is die vestigingsver gunning niet door ons ver leend". Zoeterwoude wacht in af... In en rond Leiden •theater, Levendaal 150 - Libi i, een Surinaams experiment on- leiding van Henk Tjon; aanvang 20.15 uur. Antonius-clubhuis. Lange Mare - Le door Minister-president J. den anvang 20.00 uur. Vrijdag 2 mei LAK-theater. Levendaal 150 - Toneel: Combinaloria, onder de regie nne Marie Prins; aanvang 20.15 Microtheater, Vestestraat 40 - Impical, verhaal met veel beweging, muziek en tekst door Imperium, titel „Stil, niet jraten"; aanvang 20.30 uur. Bioscopen Luxor, Stationsweg 19, tel. 21239. „De Kung-Fu monnik van Shao-Lin", 18 jaar. Dagelijks: 14.30, 19.00 en 21.15 Zondag s een extra voorstelling Camera, Hogewoerd 49. tel. 24919. 3e week: „Immorele vertellingen". 18 jaar. Dagelijks: 19.00 en 21.15 uur. Klndermatlneo: „Loeki de Loep, lach- festival". Zaterdag: 14.30 uur, zondag in woensdag 14.00 en 16.15 uur. Udo, Steenstraat 39. tel. 24130. „Kee tje Tippel". 18 jaar. Dagelijks: 14.30, 00 en 21.15 uur. Zondag s: 14.30. 16.45. 19.00 en 21.15 uur. Studio, Steenstraat 39. tel. 33210. „1001 nacht". 18 |aar. Dagelijks: 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Zondag s: 14.30. 16.45. 19.00 en 21.15 uur. Trianon, Breestraat 31, tel. 23875. „Rooie Sien", 14 jaar. Dagelijks: 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Zondag's: 14.30. 16.30. 19.00 en 21.15 uur. Rex, Haarlemmerstraat 52. tel. 25414. „Bibi". 18 jaar. Dagelijks: 19.00 en 21.15 uur. Hulpverlening tel. 43171. spreekuren maandag 11.30 tot 14.00 uur en donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uur. Markten Rijnsburg. bloemen. 30 april Ama ryllis 4420 0,263, Anemonen 49820 0,076, Anjers AM. 30260 0,152, Ant- hurium 4603 1,337, Calla 65 0,515. Chrys. tros JR. C. 13374 2,700, Dui zendschoon 3475 1,460, Freesia 24666 1,458, Gerbera 21766 0,231, Gladiolen 6880 0,267, Glad. Colvill. 900 0,233. Glad. Nanus 18970 0,316, Hyacinthen 957 0,418, Hyacinth met bol 389 0,186, Iris 11664 1,127, Ixia 630 1,500, Lathyrus 191 2,452. Lelie kelk 2960 0,223, Lelie tak 98020 0,400, Margriet uit enk 10140 0,066. Orchideeën 2579 0,702. Pyrethrum 3800 0.144. Rozen Grootbl. 20720 0.295. Rozen Kleinbl. 12380 0.197. Tulpen 48367 0.954. Tulpen koude gr 135308 0.561. Tulpen 2e soort 160 0.000. Violieren 3220 0.313. Nar cis koude gr 27397 0,230. Anjers tros 1730 0,265, Div. snijbloemen 4809 1,363, Div. Snijbloemen 22532 0,148, Alstroemeria imp 2290 0,347. Anjers AM. IMP 58350 0,194, Gladio len imp 4050 0,355, Leeuwebekken imp 630 0.141. Liatris Imp 2450 0.637. Orchideeën imp 5200 0.065, Rozen Grbl. Imp 1200 0.098. Anjers tros imp 30. Div. Snijbl. imp 1559 2.266. Div Snijbl. 6602 0.317. St. Paulea 352 1.014. Div. potplanten 886 0.714. Gtad.-Eurovision 2250 0.476. Gl. -Spie en Span 1650 0.233. Gl. -Peter Pears 1050 0.413. Anjer- tr.-pink 25800 0.240. Anjers-tr.-violet 33250 0.178. Veiling Katwijk R 30 april Waspeen p. kist A I 9.30-13.30. 2.60—9.80, B I 18.50—23.80 3.60-10.20. C I 15.30-17.50. C II 9.60—16,20. Peterselie 41. krulpetei selie 60. prei 17-69, spinazie 41 Aanvoer waspeen 150.000 kg. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst;17. Chili Front Het Chili Front Leiden houdt in de week van 5 tot 10 mei een huis-aan-huis-collecte om de ille gale verzetsbewegingen te steu nen. Vijftig procent van het op gehaalde bedrag wordt ter be schikking gesteld aan het zoge naamde democratische verzet, de illegale voortzetting van de Unidad Popular (volksbewe ging), die herstel nastreeft van de Chileense verhoudingen van voor de coup. De rest van het geld wordt ge schonken aan het revolutionaire verzet, geleid door de MIR, die probeert te komen tot een socia listisch Chili. Een vertegenwoor diger van de MIR was deze week in Leiden de gast van het Chili Front Leiden in het „Krea- tief Sentrum". Het Chili front Leiden noemt de collecte een bijdrage van het Nederlandse volk aan de strijd tegen het fascisme in Chili. Vol gens het front bevonden de Ne derlanders zich 35 jaar geleden in een zelfde situatie. Het front uit verder kritiek aan het adres van de Regering, die toelaat dat vier schepen met Chileens fruit de Rotterdamse haven zijn bin nengelopen: „Op deze wijze steunt de regering de Chileense dictatuur". Als bewijsstuk voert het front een doos aan met daarop: „Chili Fruits Rotter dam". De collecte wordt gens alleen in Leiden gehouden. DIOK DIOK, kersvers kampioen van de eerste klas rugby, is er in de laatste wedstrijd van dit seizoen in geslaagd om ongeslagen te blijven. Tegen Te Werve, de nummer twee van de ranglijst, wonnen de Leidenaars met 3-19 en brachten daarmee hun to taalscore dit jaar op 822 om 69. Door een fraaie dropkick nam Te Werve overigens de leiding, iets wat dit jaar nog geen ploeg gelukt is tegen DIOK. Toen ech ter werd het vermoeide DIOK wakker en via Neuteboom en Rouat kwam het op 3-6 Na de hervatting liepen de Leidenaars snel uit naar 3-17 entoen Rouat nog eenmaalconverteerde kwam de eindstand, 3-19, op het bord. DIOK 2 won de eerste promotie wedstrijd tegen Tex Drinerloo. In Wageningen werd het 0-16 en daarmee zette DIOK 2 zijn eer ste, goede, stap in de richting van de eerste klas. AHe winnaars van het schutterstoernooi. Schutterstoernooi Onder het motto: Crescendo met Zuydtwijck de boot in" heeft korfbalvereniging Cres cendo gisteren op haar terrein aan de Boshuizcrlaan een schut terstoernooi gehouden. Het toer- i stond open voor alle Cres cendo-leden en personeelsleden Zuydtwijck. Tijdens het toernooi werden door Zuydt wijck pa tien ten vervaardigde aardewerk voorwerpen en gla zen verkocht om op die manier geld in te zamelen voor de aan koop van een (aangepaste) boot De boot is reeds besteld en moet volgens de plannen volgend jaar al in bedrijf gaan. Het werd een geslaagd toernooi, waarbij Joke Geyer als koningschutter naar voren kwam. De prijzen werden uitgereikt in het bijzijn van Zuydtwijck-patienten. Mirakel In cociëteit Mirakel aan de Breestraat 19 treedt vrijdag om 21.00 uur het duo „Nimbus" op. Het duo, bestaande uit Bart van Schoonhoven en Hans Willemse, speelt pop-, folk- en countrymu- ziek. Entreeprijs 1.25.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3