£eidóe <3owtont Leven in Saigon heeft gewone loop hernomen Onbekenden in aktie tegen rode vlag Nieuw gesprek KLM-rechten op Ver. Staten Duiven vliegen heroine over -/ Nog geen Nederlandse erkenning van VRR Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj hoofdredacteur: J J Haltewas Chef-reoacteur J W C. Leune. Advertenties (excl B.T.Wf 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) - Abonnementen per week f 2.69 kwartaal f 34.76|aar f 135.15 losse nummers 50 cent. - Donderdag 1 mei 1975,65e jaargang no. 20107 In Carré „1 mei in Carré", groot feestpro gramma in Theater Carré op Ned. I om 20.21 en 22.00 uur. Ned. II om 21.10 uur „Omzien naar morgen" over de oudere (huis)vrouw en om 22.10 Uur Mini-voetbalshow. Zonnige perioden Zonnige perioden maar ook een enkele bui. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Maximum temperaturen van 12 graden aan zee tot 16 graden in het zuidoosten van het land. Morgen zon: 5.10—20.05, Maan: 1.27—10.54. Schev. hoogw: 7.22—19.56. Laagw. 3.09—15.27. (V an een onzer verslaggevers) Dordrecht - Vanmorgen rond acht uur hebben onbekenden de rode vlag van het Stadskantoor van Dordrecht gehaald, daarmee nogal wat op schudding veroorzakend. De vlag hing er nauwe lijks twintig minuten, toen de onbekenden, waar schijnlijk geprikkeld, omdat dezer dagen een zeer krappe meerderheid van de raad - tegen de meerderheid van het college van b. en w. - besliste dat de rode vlag uitgestoken moest wor- Later in de morgen is er een nieuwe, zij het kleinere, rode vlag op het stadskantoor gehesen. De politie probeert thans de onbekenden te achter halen, maar heeft geen enkel aanknopingspunt. Aanknopingspunten hadden de progressieve spre kers, die overal in het land op de 1 mei-vieringen verschenen, voldoende. Zij spraken vooral over de oorlog in Vietnam, die nu na dertig jaren ten einde is. Tegelijk drongen zij met grote klem aan op het zeer spoedig uitwisselen van diplomatieke vertegenwoordigers tussen Nederland en Vietnam. In Rotterdam en Rijnmond, waar de ambtenaren vrij gekregen hadden, wapperde op het stadhuis wel de driekleur, maar niet de rode vlag. Zoals bekend hebben b. en w. het enkele dagen geleden beter gevonden het besluit om de vlag wel uit te steken, ingetrokken. De vlag wapperde toch, zij het vóór het stadhuis, waar de Vara via een opbouwsel diverse aktiviteiten ontwikkelde. Wereldkampioen zwaargewicht boksen Moha- med Ali werd gisteren in Mia mi Beach door de Amerikaanse karate-kampioen Joe Hess in de wurggreep ge nomen. Dit schijngevecht tussen de beide kampioenen duurde veertig seconden en was bedoeld om gelden bijeen te krijgen voor een liefdadigheidsor ganisatie in Mia mi Beach. TULPEN „TERUG" NAAR OHRID KATWIJK Tulpen, die in vroeger eeuwen in ons land zijn ingevoerd uit Turkije en Macedonië, worden door een Gisteren op koninginnedag zijn uit Kat wijk bijna dertig personenauto's en een autobus met inzittenden vertrokken om zaterdag over een week in de Joegoslavi sche plaats Ohrid, bekend uit de boeken van de schrijver Den Doolaard, aan te komen. Onderweg voegen zich nog een aantal eerder vertrokken auto's met cara van bij de stoet aan. Alle inzittenden zullen tenslotte, zondag 11 mei, de officie- Ie aanbieding bijwonen van duizenden tulpen, die reeds zijn geplant in een recent door Ohrid aangelegd „Holland Park". Organisatoren van dit gebeuren: ANWB en Hotelplan, die op deze manier aandacht willen vestigen op Ohrid, als toeristenplaats. BOOTDIENSTEN ONTREGELD HOEK VAN HOLLAND Vanmorgen vroeg men zich in Hoek van Holland af, of vanavond de boot uit Harwich zou binnenlopen, na de staking van gister avond. In de loop van de dag zouden in Engeland besprekingen gevoerd worden tussen werkgevers en personeel over een nieuwe arbeidsregeling, die gisteren on verwacht tot staking leidde. Als gevolg van de moeilijkheden vertrok de dagboot gisteren niet uit Harwich, zodat gisteravond ook geen nachtboot uit Hoek van Holland kon vertrekken. De reizigers moesten in De Hoek blijven. Vanmorgen was men er nog niet zeker van, of vandaag de dienst normaal zou zijn. Met een grote plons valt een Amerikaanse helicopter met vluchtelingen uit Saigon in de Zuidchinese zee. Als gevolg van een technisch mankement kon het toestel niet landen op het dek van het vliegdekschip Blue Ridge. De machine zonk spoedig naar de diepte. De bemanning en passagiers konden worden gered. SAIGON (Reuter-AP-UPI) De nieuwe machtshebbers in Zuid-Vietnam hebben de bevolking opgeroepen om zich te „scharen achter de banier van de grote zaak" en de revolutionaire regering ener giek te steunen. Het aanvankelijke uit gaansverbod is opgeheven, er zijn stren ge orders uitgevaardigd om plunderen te voorkomen. De opdracht is gegeven weer aan het werk te gaan en aan ieder is bevolen verzoenend op te treden je gens elke Vietnamees die zich thans positief opstelt tegenover de revolutio naire regering: Saigon wordt omgedoopt in „Ho Tsji Minh-stad". Er zijn tenslotte geen aanwijzingen dat ondergedoken Zuidvietnamese militairen vervolgd zul len worden. De algehele indruk is, dat het leven in Saigon zijn normale loop herneemt, al zijn er rond Saigon nog gebieden waar Zuidvietnamese troepen de strijd voort zetten. De inwoners van Saigon hebben vandaag, een dag na de overgave aan de WR-leiders, 1 mei gevierd met een para de waaraan duizenden burgers en militai ren deelnamen. In de straten wapperden de vlaggen van de VRR. Er werd voorts vandaag druk gepatrouilleerd door groepjes van drie tot vier WR-soldatén die zich vrolijk met de bevolking onder hielden. Waar de laatste president van Zuid-Viet- nam Doeong Van Minh zich thans be vindt is niet bekend. Na zijn officiële aankondiging van de capitulatie is hij door WR-troepen naar een radiostation gebracht om de oproep de wapens neer te leggen te herhalen. Daarna is hij met onbekende bestemming weggevoerd. In Washington heerste er, naast gevoe lens van teleurstelling, ook een stemming van opluchting dat, wat de VS betreft, een einde gekomen is aan het drama Vietnam. President Ford hield zich giste De Amerikaanse ambassadeur in Zuid Vietnam, Graham Martin, loopt over het dek van het vliegkampschip Blue Ridge, na zijn evacuatie uit de ambassade in Saigon. ren en vandaag voornamelijk bezig met de campagne voor de komende presi dentsverkiezingen Inmiddels is een voormalige Zuidvietna mese minister, Ngoeyen Tien Hoeng in Washington aangekomen. Hij heeft daar brieven openbaar gemaakt die ex-presi- dent Nixon aan ex-president Thieu zou hebben gezonden voor de ondertekening van de Parijse akkoorden. Uit deze brie ven zou blijken, dat Nixon weliswaar zware druk op Thieu uitoefende om de akkoorden te aanvaarden, maar hem te vens de verzekering gaf, dat, ingeval van schending van de overeenkomsten, die VS „snelle en strenge vergeldingsmaatre gelen" zouden nemen. In het nabijgelegen Cambodja, welks hoofdstad Phnom Penh door de rode Khmer veroverd is, zijn de naweëen van het oorlogsgeweld nog steeds voelbaar. Zo is een vrachtwagen karavaan met ongeveer 600 buitenlan ders, onder wie veel Fransen en Ameri-, kanen, alleh afkomstig uit Phnom Penh vlak bij de grens met Thailand gestrand. De voertuigen zitten zonder brandstof en de vluchtelingen kampen met honger en dysenterie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De progressieve partijen zijn teleurgesteld over de houding van minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) ten aanzien van de erkenning van het nieuwe bewind in Zuid-Viet- nam. De minister wil met de erkenning wachten tot er een regering uit de bus komt die mogelijk een verbreding van de VRR inhoudt. Vertegenwoordigers van de PvdA en PPR hebben gisteren namens de progres sieve partijen een delegatie van de VRR toegezegd, erop te zullen aandringen dat op zo kort mogelijke termijn een ambas sadeur zal worden benoemd bij het nieu we bewind in Zuid-Vietnam. De aarzelende houding van de regering is ten aanzien van de erkenning door de progressieve partijen als „erg teleurstel lend" ervaren. Het congres van de PvdA had de regering enkele weken geleden al gevraagd de VRR te erkennen. 1—0 Het Nederlands voetbalelftal heeft tijn „Koninginnedag" gevierd met de eerste nederlaag onder Knobel. De witte duivels kenden geen par don met de sterk verjongde Neder landse leeuw. NEDERLANDSE CONSUMENT SOMBERDER DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse consumenten denken somberder over de economische situatie in het algemeen en hun eigen financiële toekomst. Dit is gebleken uit de laatste con junctuurenquête van het Cen traal Bureau voor de Statistiek die in de eerste helft van janua ri is gehouden. Van de ondervraagden ver wachtte 64 procent een verslech tering van de economische si tuatie in het komende jaar; ruim 11 procent verwachtte een verbetering. Bij een vorige en quête in oktober vorig jaar wa ren deze percentages resp. 55 en 18 procent. Het oordeel over de prijsontwik keling was daarentegen optimis tischer. In januari verwachtte 24 procent van de consumenten dat de prijzen de komende twaalf maanden sterker zullen stijgen dan tot dusverre (in ok tober 32 procent). De consumen ten waren terughoudender bij het kopen van duurzame artike len. Suez kan aal Het orgaan voor het beheer over het Suezkanaal heeft opdracht gegeven de vaar geul van het kanaal voor 15 mei geheel te ontdoen van obstakels. President Sadat van Egypte ge lastte, dat het Suezkanaal voor al het handelsverkeer, met uit zondering van dat van Israël, op 5 juni zal worden heropend, pre cies acht jaar nadat het als ge volg van de Arabisch-Israeli- sche oorlog van 1967 gesloten werd. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Minister Westerterp (Verkeer en Water staat) heeft gisteravond op Schiphol een onderhoud gehad met de Amerikaanse onder-staatssecretaris voor Economische Zaken Thomas Enders. Deze was op doorreis naar de V.S., Minister Westerterp heeft gesproken over de landingsrechten van de KLM in de Verenigde Staten. Het gesprek werd als „positief" ervaren. Er bestaan plannen om het aantal vluchten van de KLM op Amerikaanse vliegvelden drastisch te beperken ten gunste van Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen. De Nederlandse regering steunt het krachtige verzet van de KLM hiertegen. Een definitieve beslissing over de beknotting van de landingsrechten voor de KLM is overigens nog steeds niet genomen. Nederland neemt deze zaak bijzonder hoog op. Minister-president Den Uyl zal dit onderwerp ter sprake brengen, als hij in de loop van deze maand met de Amerikaanse president Ford overleg gaat plegen. Droge april - Als het warme droge, winderige weêr van be gin april aanhoudt kan de Rus sische graanoogst van 1975 daarvan ernstig nadeel onder vinden, aldus een rapport van het Amerikaanse ministerie van landbouw. Tot dusver waren de vooruitzichten gunstig. Het win tergraan belooft een goede 'oogst op te leveren en bij het zaaien in de lente ligt men ver vooruit op het schema, maar Russische functionarissen wor den steeds bezorgder over de uitblijvende neerslag. Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-lettertan- getje. Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen. V in een onzer verslaggevers Amsterdam - De Amsterdamse narcoticabrigade vermoedt dat handelaren in hard drugs postduiven inschakelen bij de' heroine- smokkel naar de hoofdstad. De verdenking is gebaseerd op het feit dat enkele smokkelaars contact hebben gezocht met duiven melkers. De bedoeling zou zijn om aan de poot van het dier een kleine capsule met heroine of opium te bevestigen. Een getrainde duif kan gemakkelijk 50 gram vervoeren, hetgeen een marktwaarde van 25.000 gulden vertegenwoordigt. Volgens de narcoticabrigade zal het bijzonder moeilijk zijn tegen deze nieuwe vorm van smokkel op te treden. Tot dusver is nog geen enkel geval opgespoord. Geschil Lubbers en kabinet (Van onze parlementaire redac tie) Deo Haag. Minister Lubbers van Economische Zaken is het niet eens met enkele voorstel len in de te verwachten nota over het inkomensbeleid. Hij heeft vooral bedenkingen tegen de toepassing van de vermo- gensaanwasdeling, omdat door de hoogte van de direkte loon stijging voor deze deling vol gens hem geen ruimte meer is. Vandaag is over dit meningsver schil overleg in het kabinet ge weest, omdat minister Lubbers de kwest' zeer hoog opneemt. Plan voor 30 woningen bij Duinrell WASSENAAR Bij het ge meentebestuur van Wassenaar is een plan ingediend voor de bouw van 30 woningen met ga rages op een terrein achter de woningen Storm van 's Grave- sandeweg 99 tot en met 151« dicht bij de ingang naar het landgoed Duinrell. Het plan wijkt, wat de situering van de woningblokken betreft enigszins af van het ter plaatse geldende uitbreidingsplan. Bur gemeester en wethouders over wegen echter met toepassing van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening een ver gunning af te geven.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1