MODE UIT COLOMBIA Gelijk loon voor haar en hem Op goede voet Folder van Sociale Zaken Inspraak geliefd thema VOOR DE VROUW Er zijn nog steeds vrouwen, die vergeleken met hun collega's van het sterke geslacht aan het eind van de week minder in hun loonzakje vinden, terwijl ze precies hetzelfde werk doen. Hoewel op 20 maart van dit jaar toch wettelijk is vastgesteld, dat vrouwen bij gelijkwaardig werk recht hebben op hetzelfde salaris. Veel van de vrouWen, die voor dat betere loon in aanmerking komen, kennen echter niet de paden die bewandeld moeten worden om het ook werkelijk te krijgen. Vandaar dat het ministerie van Sociale Zaken de folder „Gelijk loon voor haar en hem" heeft uitgegeven waar in stap voor stap de weg wordt aangegeven. „Stel", zo staat er in te lezen, „u voelt zich tekort gedaan. De man, die in uw bedrijf precies hetzelfde werk doet. verdient meer dan u. Hij maakt evenveel uren en kan zich bijvoor beeld niet beroepen op meer dienstjaren of betere prestaties. Dan is de zaak eenvoudig: u wórdt tekort gedaan." Het is natuurlijk ook mogelijk dat er niet zo'n „vergelijkbare man" op de zaak te vinden is; zelfs geen man die ongeveer hetzelfde werk doet, maar dat even zwaar, moeilijk en inspan nend is. In dat geval kan men een vergelijking trekken met een man uit een ander bedrijf in dezelfde bedrijfstak. Er dient in dat geval echter wel rekening te worden gehouden met het verschil in loonpeil tussen de twee bedrij- dezelfde waardering voor de werkzaamheden krijgt (dit geldt uiteraard ook voor mannen die niet gelijkwaardig worden beloond, want ook dat komt voor) dan is het ten zeerste aan te bevelen de folder aan te vragen. Dit kan bij het ministerie van Sociale Zaken, Zeestraat 71a, Den Haag. Uitgebreide informatie over deze materie kan men ook krijgen bij de Commissie „Gelijk loon voor mannen en vrouwen", Lange Voorhout 27a, Den Haag. Telefonisch te berei ken onder nummer 070 - 18.00.40. Dat begrip „inspraak" een geliefd onderwerp blijkt te zijn bij de vele besprekingen gedurende het jaar van de vrouw heeft zo zijn oorzaken, waarvan de belangrijkste toch wel gelegen is in de mening dat wij vrouwen genoemde inspraak niet of te weinig hebben, zowel wat de grote als de kleine wereldproblemen betreft. Omdat ik uit hoofde van mijn functie (klinkt dat even mooi waarschijnlijk het beste geïnformeerd ben over de kleine proble men, wil ik de eerste buiten beschouwing laten en alleen een paar gevallen uit de huis-tuin- en keukensector signaleren. Daarom nu drie korte verhalen, waarin door gebrek aan in spraak van een der beide partij en een nogal scheve situatie is ontstaan, voor zover Je al niet van slachtoffers zou kunnen spreken. Kilometervreter Daar is om te beginnen het ver haal van de vrouw van Kees. Kees is de kilometervreter van de familie, die zich gedurende de vakanties aan die vraatzucht op een nogal rigoureuze manier te buiten gaat. Zijn vrouw is totaal anders, die zou het liefst met een heel dik boek in een heel luie stoel kruipen, met de kinderen op een behoorlijke ge- hoorsafstand. Maar ja, wie is de vrouw van Kees Dus (mannen- logica is de vakantie eenmaal aangebroken dan wordt iede reen in het blik geperst, de ba gage gaat er op of erachter, en daar gaat reislustige Kees. De hele familie wordt zes weken aan één stuk rondgezeuld, en komt dan thuis met een dood vermoeide moe, werkelijk in al le denkbare staten van uitput ting, die met een wit lachje ver kondigt dat ze een heerlijke va kantie heeft gehad, dat Kees ik-weet-niet-hoeveel kilometers afgelegd heeft en dat ze zo en zoveel heeft gezien. „Ach, het heeft hem zo goed gedaan", zegt ze. Haar rok sloebert om' haar lijf. Kees zakt zalig onderuit in zijn stoel en zegt vergenoegd: „En nu een pilsje vrouwZe rent al naar de koelkast Een inruil Op naar het volgende verhaal. Er stopt een auto voor de deur, en wie stapt daar uit Annie's bloedeigen echtgenoot. Wat moet hij nou in die wagen, dat afschuwelijk glimmende, op zichtige geval Hij komt bin nen. Trots, stralend. „En hoe vind je hem „Wat vraagt ze onzeker, hij zal toch niet.en die vorige was nog maar net afbetaald „Een inruil", zegt hij, haar verschrikte gezicht nege rend. „Moest maar zesduizend bijbetalen, goed hè". Ze rekent snel: zesduizend opgenomen, dat wordt weer zoveel per maand afbetalen, daar géét weer een gedeelte van haar huishoudgeldDan kijkt ze naar zijn gelukkig gezicht en denkt vertederd: „Ach, hij is nog zo'n echte jongen, laat hem toch gelukkig zijn'. Ze stapt in en rijdt een ererondje met hem. Terwijl hij met knopjes en schuifjes tovert, knikt ze welwil lend om zijn uitleg waar ze geen draad van snapt. Ze blijft maar piekeren: hoe moet dat nu toch met dat huishoudgeld „Je kunt je toch wel redden met een hon derdje of wat minder in de maand?", vraagt hij. Ze piekert verder: niet naar de kapper, toveren met speklappen en ge hakt uit de reclame, zelf jasjes naaien dat scheelt toch weer heel watnu ja, als hij het zo graag wil, zij zal zich wel redde- n..Jawel hoor", zegt ze flink. Toch lief van hem dat hij zich daar bezorgd over toont.O ja Ze zou voor de aardigheid de rollen eens om moeten keren. Doodgewoon naar een dealer stappen en daar een gezellig klein autootje uitzoeken, zo ge makkelijk bij het winkelen. Ik zie haar er al mee voor rijden Ik neem aan dat de man anders zal reageren dan zijn vrouw, om het maar eens heel voorzichtig uit te drukken. De hond Volgende verhaal. Dit keer is het slachtoffer een man, (dat komt óók voor), genaamd Jan. Jan is gehuwd met Marie, en dat heeft hij geweten. Hij weet het nu trouwens nog. Zelfs nog beter dan tevoren. Marie is de vrouw met het volmaakt schone huis en het volmaakt econo misch verantwoorde beleid, de eeuwige migraine en de hon derd andere kwaaltjes inclusief de hoge bloeddruk, en het ene kind. Marie leeft volgens twee criteria: Blijft mijn huis wel schoon en kost het niet te veel geld. Dat is natuurlijk niet zo erg, als ze daarmee maar geluk kig zou zijn, maar daar lijkt het bepaald niet op, en bovendien heeft ze haar levenspatroon au tomatisch aan Jan opgedrongen. Jan rookt niet. Jan doet niet aan sport, Jan heeft geen hobby. Jan leest niet En terwijl Marie poetst, zeemt, schrobt, kwebbelt en klaagt, zit Jan in zijn stoel en kijkt naar de auto's die langs zijn raam voorbijschieten. Jan gelooft het allemaal wel. Het leven suft wel verder, hij zit nu eenmaal in de foute hoek. Dan komt de dag dat Jan een vriend ontmoet: een levensgrote Sinl Bernard, bij een collega die hem weg wil doen. En Jan, helemaal kapot van zaligheid bij het idee van zo'n grote, ruige kameraad die nog zijn mond houdt ook doet misschien de eerste onver antwoorde uitgave in zesentwin tig jaar. Mét de hond komt hij thuis, helemaal gelukkig en ir staat om de hele wereld te trot seren. Maar met één mens lukt hem dat niet: zijn eigen vrouw Marie is ziedend, Marie krijgt hoofdpijn, Marie rekent onge rust uit wat dat beest alle ma a wel niet op zal eten, Marie is eer zenuwinzinking nabij en Mari< zegt: „Dat beest weg of ik weg En zie hier hoe de echtelijk* liefde triomfeert: Daags daamj brengt Jan de hond weer terug. En nu zit hij weer in zijn stoel en kijkt naar de auto's die langs zijn raam voorbijschieten. Geven en nemen Je gaat je inderdaad afvragen, of de hierbovenbeschreven per sonen het woord „inspraak" wel eens gehoord hebben, en hele maal of ze er de betekenis wel van zouden begrijpen. Nu kun je daar heel gemakkelijk een grappig verhaal over ophangen, maar in wezen is het toch in triest, dat mensen die toch sa men willen leven elkaar zó be handelen, deels traditiegetrouw, deels uit goedzakkerigheid, deels uit domheid. Hoe dan ook is er in alle gevallen sprake van gemiste kansen. Hoe goed kan het leven immers zijn als je beiden weet te geven en te ne men, met andere woorden: te overleggen. Inspraak is toch in wezen niets anders dan elkaar ruimte gunnen, die ruimte sa men delen, oog hebben voor el- kaars argumenten en samen eerlijk naar een oplossing zoe ken M.M. Prachtige zwaar afhangende wollen jurk met kleurig borduursel Zeer geschikt voor tuinfeesten als het 's avonds wat kil wordt. een Nederlands archeoloog, die opgravingen in Colom bia verricht, stond met rode wangen van agitatie te strij ken en te zwoegen om de meisjes tijdig in de kleren te krijgen. Sterk geïnteresseerd in de ont wikkeling van de Colom biaanse vrouw, reist zij voor haar plezier in dit land dor pen en gehuchten af om de vrouwen te stimuleren haar natuurlijke begaafdheid tot borduren en naaien in prak tijk te brengen. In het stadje Chia is een pri mitief modecentrumpje ge vestigd, waar inheemse vrouwen volgens de hoofd lijnen van de hedendaagse mode werken, maar met be houd van het eigen krakter. De borduursels bestaan uit prachtige inheemse motie ven: kleurige vogels, bloe men, lianeachtige versierin gen, vlinders vSn pailletten. „Ik vind dit erg leuk", zegt mevrouw Van der Hammen tussen de bedrijven door. „Ik vlieg steeds met een klei ne collectie heen en weer tussen Colombia en Neder land. We houden zo nu en dan showtjes, (o.a. op de Co lombiaanse ambassade in Wassenaar bij ambassadeur Luis Cordoba en mevrouw Cordoba Garces) om te laten zien wat de vrouwen in Co lombia presteren. Langza merhand kopen luxe bouti ques de exclusieve proeven van inheemse bekwaamheid, die niet te duur zijn: circa 200,- voor een lange gebor duurde linnen avondjapon. Chia heeft zelfs een vestigings- punt in Nederland gekregen en wel „Chiatex", Dorothea- gaarde 4, Bussum. Ook hier kan men de handgeborduur- de japon, waarvan de rok en kapmouwen zijn gemaakt van puur linnen bestellen. langs de zoom, hals en mouwen. Het aangebreide lijfje en borduurwerk zijn van het nieuwe materiaal „artiseda", een glimmend dik garen dat gebreid of gehaakt mooi om het lichaam sluit. Het geheel opengebreide, tweedelige set (rok en truitje in brique en zeegroen) geven een apart effect. Broek en haltertruitje in „artiseda", met een gebor duurde vlinder van paillet ten op de voorkant doen het leuk voor tieners. „Macon- da" is een elegante lange avondjurk met V-hals en opengewerkte taille. Bijzon der imposant is de „manta guajira" van grijs katoen, die met uitgespreide armen een enorme vierkante lap vormt. Bij normale bewegin gen vallen de plooien ele gant omlaag, terzijde van de rechte, geheel in licht- en donkerrose geborduurde, middenbaan. Tiny Francis Colombiaanse en Neder landse charme ontmoet ten elkaar in „Het Kom pas", gemoedelijk tref punt voor zeilers aan de Kaag, op de avond dat zo'n 26 kandidaten hun eindexamen voor manne quin aflegden. Ze waren opgeleid door mevrouw Margot den Hengst (31), die met echtgenoot Frits (40) een zeer drukbezoch te opleidingsschool voor mannequins en schoon heidsspecialisten leidt in Den Haag. „De meisjes moeten leren lo pen als ladies", zegt Margot, die zelf mannequin is ge weest. Ze gaat joviaal en vriendelijk met haar groepje om, maar heeft wel scherpe ogen. „In 1851 gebruikte een jonge Engelsman Charles Worth houten poppen voor het to nen van zijn collectie", ver telt zij mij een dag na het examen in haar fraaie salon. „Deze poppen heetten „man nekens". Sindsdien willen mode en reclame alleen vak kundig opgeleide en getrain de mannequins, die elegant een parapluutje open en dicht kunnen doen, die pi rouettes maken zonder van de sokken te gaan, soepel een binnenvoering van een jas kunnen laten zien zonder houterige bewegingen te ma ken, steeds blijven glimla chen ook als ze even struike len zich dan ongemerkt weer te herstellen en de vage, maar welwillende blik heb ben die de aandacht van het mooie gezichtje afleidt naar de kleding die ze draagt. De cursussen bij de opleidings school duren 4 maanden met één lesavond per week: toe gangseisen normale algeme ne ontwikkeling. Diplomaop leiding B. omvat ook foto- en reclamemodel. In de pauze tijdens het exa men lieten de examenkandi daten een serie handge maakte. uit Colombia geim- porteerde kleding zien: On gebleekte linnen japonnen en blouses met borduursels, gebreide poncho's en vesten voor kille zomeravonden etc. In de verkleedruimten in de bovenste regionen van „Het Kompas" heerste een ware chaos. Mevrouw Anita van der Hammen, Malo-Spaanse van geboorte, gehuwd met Bij ambassadeur Cordoba Marino: avondcape over een japon van „artiseda". Een Colombiaans ontwerp. ROTTERDAM De nog in leven zijnde schoenfabrieken in Nederland draaien momenteel op volle toeren. De mode wisselt minstens vier maal per jaar. Vakmanswerk is moeilijk te maken en de liefde voor het vak js tegenwoordig vaak ver te zoeken. In Italië heeft de schoenfa- bricage nog mensen, die zeggen: „Vandaag is het stikwerk mooier geworden dan gisteren", Omdat de Italiaanse schoenen eleganter van uiterlijk zijn dan de Nederlandse en de liefde voor het werk nog duidelijk aanwezig is, heeft Nederland een zware dobber aan de schoenindustrie. De overgebleven fabrie ken zijp de doordouwertjes, ze overleven de sociale voorzienin gen en „drijven" vaak op de verkoop van herenschoenen, omdat ze hiermee een kwaliteitsprodukt op de markt kunnen brengen dat minder onderhavig is aan de grillen der mode. Bij de damesschoen is er ook meer prijsconcurrentie. Aldus vertelde .men ons bij het Modecentrum, Rotterdam dat elk seizoen een expositie „Mode in Leer" brengt. De wijdte van de kleren vraagt om verlenging van het silhouet: dus hoge hakken zetten door. Ook de sleehak heeft de eigen schap de lijn van de schoen slanker te maken. Er is de conventionele groep (moccasin, loafer, trotteur) voor de klassieke vrouw, een schoentype waarmee de Nederlandse fabrikanten goed „uit de voeten" kunnen: verder de modieuze groep met veel bandschoentjes, enkelbanden, wreefbanden en vooral T-banden. Deze schoenen bestaan meestal uit twee delen, een duidelijk gescheiden vóór- en achterkant, een simpele lijn en effen van kleur. Dan is er de sportieve en semie-sportieve schoen met het accent op de hak en zool, gevarieerde materiaalkeuze als naturel, leer, touw, kurk en crêpe. Tenslotte de touwsandalettes en espadrille grapjes. Voor modieuze mannen de Texas-laars met extreem spitse leest en Spaanse hoge hak. Bij de wijde look horen ook tweekleurige tassen met overgesla gen kleppen en druksluiting. T.F. Er wordt veel met natuurlijke materialen qewerkt. Er zijn ook lakschoenen met touw. Voor modebewuste vrouwen de elegante bandschoenen met slanke hak. De schoenen zolen. Het bovenstuk kan dan bijvoorbeeld helrood zijn. zijn veelal voorzien van een teenopening.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15