Piet de Bruyn en Chris Goes debuut in titelstrijd Smit na protest zeventigste in plaat s van eerste Thung waarschijnlijk fit voor Davis Cup PIET KUYS HAD GEEN SPIJT VAN GEDWONGEN OPTREDEN Europese amateurs op baan Duindigt Crosszeges Rond en Frans Sigmans Sportwereld Verrassende winnaar in Friesland DONDERDAG 1 MEI 1975 LEIDSE COURAN1 PAGINA 14 (vin onze paardesportme- dewerker) NIEUWERKERK AAN DEN IJSSEL/DEN HAAG De twee Neder landse rijders die mee doen aan het Europees kampioenschap der ama teurs wijken sterk van elkaar af in profiel. De man met de meeste routi ne is de 41-jarige Piet de Bruyn uit Nieuwerkerk aan den IJssel. Een man met 61 overwinningen in zijn loopbaan die in 1962 van start ging als eige naar-rijder. Piet de Bruyn autohandelaar en zwaargewicht op de sulky met zijn 92 kilo is in de E.K. ama teurs de man met de uitsteken de stuurkunst achter de ruin Kees Verkerk. Zijn Nederlandse tegenstander is Chris Goes, een Haagse slager met slechts vijf overwinningen. Hetgeen net vol doende is om aan het Europees Kampioenschap te mogen mee doen. Chris Goes 35 jaar klom in 1974 pas voor het eerst op de sulky in draverijen voor ama teurs. Overwinningen boekte hij met Irish Kan, Ilovier (2) en met zijn eigen paardjes Isabel G en Jaslo. Hij had nooit verwacht aan dit Europees Kampioen schap te mogen deelnemen. Piet de Bruyn en Chris Goes hebben de deelneming aan het E.K. te danken aan het feit dat ze met de paarden Kees Verkerk en Higgens enkele weken geleden in een selectie-draverij als eer ste en tweede over de eindstreep kwamen. In 1952 kwam Piet de Bruyn bij Jan Goedendorp als leerling pi keur in dienst, maar dat duurde maar een half jaartje, toen had De Bruyn het wel bekeken: „Het salaris was slecht en het oeviel mij niets om op paarden te letten van andere mensen. Ik moest maar snel proberen een paard voor mij zelf te krij gen. Op het ogenblik heb ik samen met mijn moeder zes paarden. Het zijn leuke beestjes, maar natuurlijk niet goed ge noeg voor een Europees kam pioenschap. Ik ben erg blij met het feit dat ik Kees Verkerk mag rijden. Het paard heeft een groot vermogen en is zeker niet kansloos. Maar we weten niets van onze buitenlandse tegen standers af. Je kan nog zo'n goede rijder zijn, het paard moet het toch doen, met je schoonmoeder kan je nu een- Kees Verkerk, een van de paar den van Stal Westland van trai ner Gerard van Eykelenborg is een paard voor de lange af stand. In het Europees kam pioenschap gaat het echter over 2000 meter met autostart Is zoiets niet in het nadeel van Kees Verkerk? „Het paard en dat is bekend kan moeilijk be ginnen, al is autostart een voor deel voor hem. Maar we moeten niet vergeten dat Kees Verkerk ook koersen over kortere af stand heeft gewonnen en dat ik de selectiedraverij won over 2000 meter met het paard". Hoe denkt Piet de Bruyn over zijn E.K. kansen". Ergens sta ik daar niet bij stil. Koers is koers zeggen we altijd en straks is het in een tijd van drie minuten beslist. Soms denk ik er weieens aan, maar het heeft in feite weinig zin. Al geloof ik ondanks alle ervaring en het ook wel rijden van draverijen in het bui tenland, dat ik niet zonder Chris Goes met vijf overwinningen in een Piet de Bruyn: „Met je schoonmoeder Europees kampioenschap. kan je geen koers winnen. wen straks de kar op stap. Het is immers mijn eerste Europees kampioenschap. Als je zegt, ik heb geen last van zenuwen dan lieg je". Piet de Bruyn hoopt het 'Europees kampioenschap te winnen, maar hij is de vaste overtuiging toegedaan dat er daarna in zijn sport niets meer te bereiken is. „Dan kan je al leen nog maar afgaan bij het publiek. Het koerspubliek is hard, de ene dag brengen ze voor je de handen op elkaar wellicht 5 mei de andere dag fluiten ze je uit". Toen Higgens met zijn rijder Chris Goes enkele weken gele den in de selectiedraverij voor het E.K. als tweede over de eindstreep ging, was mevrouw Rieka Caransa de vrouw van de Amsterdamse miljonair-zaken man dolgelukkig. Voor die tijd had ze weinig vertrouwen in amateurrijders. Haar trainer, Wim Duivenvoorden, de man met enorm veel kunde in de drafsport echter wel. Hij liét de teugels over aan de Hagenaar Chris Goes. Higgens die de avond daarvoor nog gewonnen had in Hilversum liep in de selectiedraverij naar een fraaie tweede plaats. Rieka Caransa was blij, maar vooral Chris Goes: „Ik zal nooit durven zeg gen dat de twee beste Neder landse rijders nu aan het Euro pees kampioenchap meedoen. Je moet in deze sport erg veel geluk hebben. Je moet goede paarden krijgen en daarnaast ook het bekende koersgeluk hebben. Een man als Gerard van der Wal, staat nu langs de fVan onze paardesportmedewerker) DEN HAAG - Amateurrijders uit tien Europese landen strijden zondag en maandag (5 mei) om de Europese draftitel der amateurs op de Wassenaarse baan Duindigt. Zondag staan twee series op het programma en maandag de finale en een troostdraverij. Onze favorieten voor dit E.K. zijn Brest met de Zweedse rijder Plavinskis in de eerste serie en de andere Zweedse combinatie in de tweede serie Nuss Hanover met Adolfsson. De Nederlandse combinaties Piet de Bruyn met Kees Ver kerk en Chris Goes met Higgens gaan als outsiders van start in dit kampioenschap, waarin rijders en paarden uit de volgende landen aan de start verschijnen: Zweden, België, Oostenrijk, Zwitserland, West-Duitsland, Frankrijk, Italië. Noorwegen, Denemarken en Nederland. Zowel zondag als maandag is de eerste start op Duindigt om half twee. Zondag de tweede Supertrio-koers. Onze tips daarvoor zijn: 1. Maestro Cavaljos, 2. Lex Areta en 3. Kolibri. Tot en met zaterdag kunnen de wedstrijdformulieren nog ingeleverd worden op de Nederlandse banen. Vanaf zondag is de mogelijkheid tot het spelen op de derde Supertrio-koers die van zondag 12 mei. Veertien paarden verschijnen er dan aan de start en onze tips zijn: 1. Monty Buitenzorg, 2. King Hollandia, 3. Kameraad. De tips voor de rennen en draverijen van komende zondag luiden: FJORDENPRIJS: Lya D, Marco IJmuiden en Ilovier. MERENPRLJS: Mariette Star, Margus en Leo nis Careless. HOTEL Voorhuys Emmeloordprijs: 1. Maestro Cavaljos, 2. Lex Areta en 3. Kolibri. EUROPEES KAMPIOENSCHAP AMATEURRIJDERS (1): 1. Brest, 2. Senario, 3. Ballerina en outsiders: Higgens en Attila. Tweede serie: 1. Nuss Hanover, 2. Borely Victor, 3. Iron Noon en outsiders: Kees Verkerk en Prince Lloyd. RIVIERENPRIJS: 1. Longshot, 2. Lucky Surprise A en Mia Fortuna. EILANDENPRIJS: 1. Bailly II, 2 Jaspis Du Bois en 3. Jonker Volann. RENNEN: Queèn of Roses S-Prijs: 1. Artois, 2. Brulant en 3. Gallantry. KINCSEMPRIJS: 1. Orient Express, 2. Coven Cat en 3. Topsie. BEVRUDINGSPRLIS<4): 1. Harukaze, 2. Matilde en 3. Offspring. Tips voor Bevrijdingsdag (5 mei maandag): ALPENPRIJS: 1. Morschy G, 2. Mike H en 3. Mister B. BERGBAANPRIJS: 1. Iron, 2. Gerardus O en 3. Kinglet O. RIVIERENPRUS: 1. Ido Hanover, 2. Grand Geste en 3. Karei Duke. GONDEL- PRIJS: Mila G, Mack Axvile en 3. Kalief R. RIVIERA-PRLJS: 1. Niels Areta, 2. Nelly Bloemlust en 3. Lola van Voorne. Tips voor de troost en finale-draverij E.K. amateurs niet mogelijk, omdat series zondag worden verlopen. *T""* w* In de selectiedraverij gingen Kees Verkerk (Piet de Bruyn) en Higgens (Chris Goes) als eerste en tweede over de eindstreep kant, hij had natuurlijk er bij moeten zijn. Maar ik ben erg blij dat ik dat allemaal mee mag maken". Over de kansen durft Chris Goes ook niets te zeggen. Maar als het in de eindstrijd aankomt op Higgens-Kees Verkerk, dan wint Kees Verkerk de koers vol gens de Hagenaar. Goes: „Ik ben er wel van over tuigd dat we met beide Neder landse paarden maandag in de finale zullen starten en dat een troostdraverij voor Higgens en Kees Verkerk taboe is". Toch ziet Chris Goes een groot voor deel bij zijn paard Higgens. „Dat paard kan twee dagen ach ter elkaar in een zware draverij aantreden. Dat doet het paard niets, hetgeen zeker niet vin elke draver gezegd kan worden. Chris Goes hoopt zondag in Oranje-shirt te mogen rijden, „dat is natuurlijk leuker dan de kleuren van Mevrouw Caransa." ARTHUR VAN RIJSWIJK Benny Wilken toonde talent te hebben in de motorcross in Doetinchem. Hij eindigde als tweede. Doetinchem In Doetinchem den, door direct de leiding te heeft Gerard Rond in de tweede nemen die niet meer af te staan, kampioensmotorcross 250 cc op In de tweede manche zegevierde het circuit „de heksenplas" bei- Wolsink. de manches van 28 minuten c twee rondes gewonnen. De ver dediger van de Nederlandse titel Peter Willems brak tegen het einde van de eerste manche een been bij een valpartij. Waar schijnlijk werd deze veroor zaakt doordat de man uit IJssel- stein te veel risico nam om zijn grote achterstand goed te ma- Op het circuit Trimunt in het Groningse Marum is Frans Sig- mans winnaar geworden van de tweede motorcross in de 500 cc meetellend voor het Nederlands kampioenschap. Sigmans won de eerste van de twee manches over 20 ijninuten en twee ron- NAPELS - De Italiaanse bok- ster Eiio Cotena heeft zijn Euro pese titel in het vedergewicht behouden. Hij versloeg in Na pels zijn Spaanse uitdager Ro- dolfo Sanchez op punten. WARENFORF - Na de eerste dag van de weede Europa Cup wedstrijd moderne vijfkamp in Warendorf staat het Nederland se team op de negende plaats. Alphen aan de Rijn Cees van der Velden heeft op het recrea- tiemeer bij Alphen aan de Rijn een internationale speedboatra- ce in de o.n.-klasse gewonnen. Hij behaalde 1100 punten. In de o.i. klasse ging de overwinning naar Rob Linnenbank, die 1200 punten behaalde. i Puebla de Farnals De achtste etappe van de Ronde van Aspanje, een rit over 217 kilometer van Benidorm naar Pue bla de Farnals, is 'geëind igd in een grote teleur stelling van Theo Smit. De Nederlander werd aanvankelijk tot winnaar uitgeroepen, maar later teruggezet naar de zeven tigste plaats. Oorzaak: Basso protesteerde tegen het rijden van Smit in de sprint. Het protest werd door de wedstrijdleiding toegewezen en de Ita liaan, de wereldkam pioen van 1972, was de nieuwe triomfator. Verschuivingen in het algemeen klassement heeft de achtste etappe niet opgeleverd. De Ita- lianPerletto was wel zeer actief, maar zijn ontsnappingen liepen op niets uit fepï* jr De uitslag van de achtste etappe is: 1. Basso (It) 5 uur 52 minu ten 3 seconden (met bon), 2. Fussien (Fra) 5.52.09, 3 Piet van Katwijk (Ned) 5.52.13. 4. Vrij- ders (Belg.) z.t., 5. Rosiers (Belg.) z.t, 10. Kuiper (Ned) z.t, 29. Koken (Ned) z.t, 41. Fedor den Hertog (Ned) z.t., 70. Smit (Ned) z.t, 71 Huizebosch (Ned) z.t, 11. Prinsen (Ned) 5.53.27. Algemeen klassement: 1. Miguel maria Lasa (Spa) 35.16.50, 2. Martins (Port) 35.17.32, 3. Torres (Spa) 35.17.40, 4. Ocana (Spa) 35.17.42, 5. Manzaneque (Spa) 35.17.46, 9. Kuiper (Ned) 35.18.07, 19 Koken (Ned) 35.18.36, 45. Den Hertog (Ned) 35.26.32, 72. Prinsen (Ned) 35.44.57, 75. Van Katwijk (Ned) 35.47.58, 76. Smit (Ned) 35.50.15, 77. Huizebosch (Ned) 36.07.05. Joop Zoetemelk heeft gisteren de profronde van Geleen, een criterium over 120 kilometer op zijn naam gebracht. Samen met Wim Schepers ontsnapte de in Frankrijk wonende Nederlan der na veertig kilometer. Twin tig kilometer voor het eind voeg de Gerard Vianen zich bij het duo. Eddy Merckx probeerde enkele malen de achtervolging te organiseren, maar kreeg steeds Gerrie Knetemann en Cees Bal, ploegmakkers van Zoetemelk mee. Theo Smit steekt zegevierend zijn armen omhoog. De teleurstelling was later groot. z"*t: l S5eptrs Als gevolg van een protest van Bosso (derde van links) wordt de Nederlander teruggezet S5VÏJJSgiïEi naar de zeventigste plaats. Knetemann (Huybergen) Bas Hordijk (Rotterdam) op 48 ec.; 7. Jos Huysmans (Belg) z.t.; 8. Cees Bal Kwadendamme) z.t.; 9. Jan van Katwijk (Bladel) op 1.08; 10. Wim de Vlam (Sam- beek) z.t Ad Gevers heeft gisteren de der de etappe van de Ronde van Bretagne op zijn naam ge bracht. Na 70 van de in totaal 104 kilometer begon hij aan een solo, die hem op de eindstree peen winst van 1 min 18 secon den op het achtervolgende pelo ton opleverde. BOEDAPEST Captain Ed van Breukelen heeft goede hoop dat hij Rolf Thung, die zich zaterdag bij de oefen wedstrijd tegen Oostenrijk HEERENVEEN „Ik moest van mijn sponsor (Batavus) deze ronde rijden, anders was ik zeer zeker afgereisd naar Frankrijk om daar aan verschillende wedstrijden deel te nemen", aldus de winnaar van de eerste ronde van Zuid- Oost-Friesland, Piet Kuys. Deze 25-jari ge timmerman uit het Noord-Brabantse Vlijmen, had achteraf beslist geen spijt van zijn gedwongen optreden. In deze gloednieuwe semi-klassieker. Immers wat kon hij zich nog meer wensen dan op zo'n schitterende wijze zijn capaci teiten etaleren voor de ogen van zijn sponsor en KNWU-coach Joop Midde- link. Piet Kuys die nog nooit eerder in een Friese ronde van start was gegaan en meer in België koerst dan in zijn eigen vaderland, was enkele uren voordien nog een volslagen onbekende voor wie- lerminnend Nederland. Kuys was de grote verrassing in een door niemand onderstelde ontknoping van deze 163 kilometer lange wegwedstrijd, want ge doodverfde favorieten als Piet Hoekstra en Arie Hessink speelden een hoofdrol in de finale die een twintig tal kilome ters voor de finish gestalte had gekre gen. Tot op dat moment konden deze beide coureurs vooral Piet Hoekstra had voordien veel kopwerk gedaan geen vuist maken om Piet Kuys en Amstel- renner Nico Hilberink een halt toe te roepen. In de allerlaatste honderd me ter waren er helemaal geen problemen meer voor Piet Kuys toen een volkomen murw gereden Hilberink de Brabander zelfs dwong tot een eindspurt. Het werd een afgetekende zege. Een zege te danken aan een fraai staal tje van teamwork binnen de Batavus- gelederen. Want Piet Hoekstra had min of meer zijn zinnen gezet op de eindze ge. Maar zoals hij na afloop verklaar de; „precies in de eindfase zat ik kapot en kreeg toen de klap van het kopwerk dat ik vanaf de start had opgeknapt. En dan moet je niet forceren, en je ploegmaten de kans geven. Wie er dan wint maakt niets uit". Piet Hoekstra nam het allemaal nogal licht op, maar het was juist door zijn toedoen dat na dertien kilometer het kaf van het koren scheidde. Toen al vormde zich een twintig man sterke groep waarin vrijwel alle kwaliteit zat die in deze ronde aanwezig was. In deze groep werd zo'n enorme snelheid ont wikkeld, dat de rest van de zestig ge starte renners nog maar een doel voor ogen kon hebben, en dat was onge schonden de finish in Heerenveen te halen. Onrust maakte na 104 kilometer door een tempoverhoging slachtoffers. Met nog zes man op kop (Piet Hoekstra, Piet Kuys, Roelof Groen, Nico Hilbe rink, Arie Hassink en Bas Lamoen) leken vooral Hassink of Hoekstra regel recht op de zege af te stevenen. Maar de latere pogingen van Piet Kuys in samenwerking met ploeggenoot La moen wezen toen al op de grote kracht die deze Noordbrabander moeiteloos deed optornen tegen de straffe wind. Uitslag: 1. Piet Kuys (Vlijmen) 163 km. in 3.47.58, 2. Nico Hilberink (Den Ham) z.t, 3. Bas van Lamoen (Haarsteeg) 3.48.43, 4. Arie Hassink (Neede) 3.48.45, 5. Piet Hoekstra (Dokkum) z.t, 6. Roelof Groen (Giethoorn) 3.48.53, 7. Piet Franken (Oosterhout) 3.50.48, 8. Herman Ponsteen (Nijverdal) 3.51.16, 9. Reth van Trigt (Norg) z.L, 10. Gerrit Möhlman (Apeldoorn) aan de linkerarm blesseerde, alsnog speelklaar zal krijgen voor de Daves Cupwedstrijd Hongarije-Nederland, die vrijdag, zaterdag en zondag a-S. in Boedapest wordt ge speeld. Hij heeft in elk geval Thung samen met nationaal kam pioen Sanders opgegeven bij de loting die gistermiddag in Boedapest plaatsvond. Mocht Thung niet in staat zijn om te spelen dan kan hij alsnog worden vervangen door Niek Fleury of Fred Hemmes, die beiden meegekomen zijn naar de Hongaarse hoofdstad. Hon garije heeft zijn sterkste twee spelers van dit moment opge steld: Balasz Taroczy, die de ze winter in de WCT toer nooien speelde en de 30-jarige Sandor Baranyi tegen wie Ok- ker vorig jaar in de eerste ronde van Wimbledon uit kwam. De loting voor vrijdag luidt: Balasz TaroczyRolf Thung Sandor BaranyiLoek Sanders. Zaterdag wordt het dubbelspel gespeeld en zondag volgen de „gekruiste" enkelspelen. De winnaar kwalificeert zich voor de volgende ronde tegen Egypte. Krcuzwertheim Op de eerst dag van de oefenwedstrijd tussen de dames tennisteams van Nederland en West-Duits land in Kreuzwertheim heb ben de Duitse dames een voorsprong genomen van 5—1. Het dubbel Tine Zwaan- /Elly Appel zorgde voor het enige winstpunt. RESULTATEN HILVERSUM e Hilve njn: Defliéprijs, 2020 m. 1. Linda Scotch (L. Schoonhoven) 2.55,- 1.26.6, 2. Li berty Light 3. Linda du Bois. Winn. 3,60, pl. 2.70, 2.60. 2.90, koppel 29.30, trio 331,80. Vlaggenparadeprijs, 2440 m.): 1. Lucky Six (P. Smit) 3.25.5 1.24.2, 2. Llagne N. 3. Luxor A. Winn. 2,90, pl. 1,10, 1,20, 1,10, koppel 5.-. trio 31,20. Vendelzwaaiersprijs, 2020 m.): lste afdeling: 1. Karla Pluto (M. van Leeuwen) 2.49.1 1.23.7, 2. Kitty Gre- gor II, 3. Jo Roodnoot. Winn. 2,40, pl. 1,40, 1,90, 1,90, koppel 10,60. Bloemenprijs, 2020 m.): 1. Kei Bui- zorg (J. Klinkenberg) 2.48.2 1.24.1, 1. Juw -.30. 293,10. Grote Prijs der 6-jarigen, 2020 n».): 1. Kemal Hagheweyde (R. v.d. Lub- be) 2.46.4 1.22.4, 2 Karei Duke, 3. Kermita B. Winn. 2,40, Pl. 1,10, 1,20, koppel 3,90. Koninginneprijs, 2440 m.): 1. Lady Terraise (J. S. van Leeuwen) 3.23.7 1.23.5, 2. Karl Spencer en Kentish Lass; deadheat. Winn. 3,70, pl. 2,10, 2,70, 4,70, koppel 14.- en 20,30, trio 513,40 en 513,40. Feestklankenprijs, 1600 m.): 1. Hit Parade (Mej. M. Verhoeve) 2.04.4 1.17.8, 2 Grand Geste. 3. Florissant. Winn. 2,60, pl. 1,40, 1,60, koppel 8.30. Vendelrwaaieersprijs, 2020 tn.(: 2de afdeling: 1. Libertine (J. Obermeijer) 2,50.2 1.24.3, 2. Jeunesse Royal, 3. Klif Areta. Winn. 2,30, pl. 1,20, 2,-, 1,10, koppel 19,20, t o 72,40. Soestdijkprijs, 2000 m.:) 1. Nik Spen cer (G. Kolman) 2.53.6 1.26.8, 2. Night Mary 3. Nora Nimble. Winn. 4,60, pl. 1,80, 1,30, koppel 3,20. Totalisator-omzet: 377.091,-.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14