Knobel ziet perspectief in verliezend Oranjeteam Duisburg dreigde aan verwarring te bezwijken Van Hanegem: Doorgaan met deze spelers AZ'67 WIL PETERS EN OMGEKEERD PORTUGAL GEEN I HINDERNIS VOOR TSJECHEN ANTIPROPAGANDA IN BOSUILSTADION Ball wil Arsenal verlaten DONDERDAG 1 MEI 1975 LEID SE COURAN' PAGINA 13 DEBUTANTEN VOLDOENING (Van onze sportredactie) ANTWERPEN De debutanten blikten met voldoening terug op hun vuurdoop. Alleen Jan Everse en Vosmaer, die pas in de slotfase mochten opdraven, slaakten geen kreten welke getuigden van tevredenheid- Vosmaer noemde de tijd, welke hij had mogen meespelen, tekort om zijn keuze in de selectie te kunnen recht vaardigen en Everse verkondigde een soortge lijk standpunt. Frans Thijssen, die voor rust met zijn technische vaardigheid vriend en vijand had geimponeerd, vertelde dat hij zich had laten vervangen omdat een oude liesblessure weer pijn veroorzaakte. "Ik heb geen risicio willen nemen", aldus de Twentenaar. "Het was pier slot van rekening een vrienschappelijke wed strijd en ik had al een behoorlijk tijdje van de aparte sfeer die het spelen in het Nederlands elftal nu eenmaal met zich mee brengt, mogen proeven". Johan Zuidema: "Het is me vanavond niet tegen gevallen. Alleen wat de bedoeling was kwam er niet helemaal uit Ik moest gaten trekken voor opkomende middenvelders, maar omdat Rensenbrink en Kist zich nogal terughielden, werd ik steeds met numeriek sterkere tegenstanders geconfron teerd. Er ontstond daardoor geen ruimte voor de anderen". Kees Kist vond dat de Belgen hard hadden gespeeld. "Ze waren er op uit om te winnen. Dat maakte het voor ons moeilijker. Toch ben ik blij, dat ik er bij ben-geweest Ik heb weliswaar weinig ruimte gekregen, maar ik geloof toch dat het niet slecht is gegaan". Adri van Kraay had de souplesse welke het spel van PSV de laatste tijd kenmerkt gemist "Maar", aldus de jonge vrije verdediger, "wat wil je. We stonden het veld met elf spelers van wie de meesten nog nooit samen hadden gespeeld. Er was gewoon te weinig evenwicht in het elftal". Peter Amtz was blij dat hij de sfeer had kunnen proeven. "Beter nu dan kort voor het w.k.'78", zei de middenvelder van de Go Ahead Eagles, die toegaf dat het moeilijk was geweest, de voor de pauze redelijk acterende Wim van Hanegem te moeten vervangen. "De kromme" zelf meende dat Knobel met deze groep spelers door moet gaan. "Natuur lijk zullen er straks voor Cruyff, Neeskens en Wim Jansen plaatsen moeten worden ingeruimd, maar deze spelers kun nen in de toekomst toch voor een zeer redelijk Nederlands elftal zorg dragen". ANTWERPEN De bei de trainers waren tevre den, maar het publiek ging teleurgesteld naar huis. Dat was de balans van de vriendschappelij ke interland tussen Bel gië en Nederland. Een duel dat alleen in de eer ste helft op een redelijk niveau stond, maar dat na de pauze als kijkspel geen voldoende kon ha len. De Belgen wonnen dankzij een doelpunt, dat Raoul Lambert veertien minuten voor het einde scoorde, terwijl hij op de rand van buitenspel ba lanceerde. Het was een overwinning, waarvan Raymond Goethals, de coach van de „witte dui vels" later zei: „Ge, hebt het gezien he, kwaliteit behoeft niet altijd de doorslag te geven". Goethals was uitermate goed te sp"reken. Hij beschouwde de triomf als een late revanche voor de nederlaag op doelcij- fers, in het kwalifikatietoernooi voor het wereldkampioenschap 1974. „Deze wedstrijd was beter dan die plaatsingswedstrijden", zei hij. „Toen was het allemaal strategie, vanavond is er gevoet bald". Waarmee Goethals lichtelijk overdreef. Want in het Bosuil stadion, dat met 15.155 betalen de en ongeveer 5.000 niet beta lende bezoekers uitermate zwak was bezet, werd er helemaal niet zo goed gevoetbald als de Belgische coach wel wilde doen voorkomen. Tegenover het ex perimentele Nederlandse elftal met vier debutanten later kwamen er daar nog een paar bij stonden elf Belgen, die coute que coute een goed resul taat wilden behalen. Het duel van jeugd tegen routine werd de zoveelste anti-propaganda voor het vriendschappelijke inter landvoetbal, want hoewel er soms begaafd werd gecombi neerd kon het aantal spectacu laire momenten voor beide doe len op de vingers van twee han den worden afgeteld. Joop Brand, de coach van A.Z. '67, vatte zijn kritiek op de verto ning in weinig voorden samen: „Het balletje naar elkaar tikken kun je als middel gebruiken, maar het moet niet het doel worden". Brand sloeg met die uitspraak de spijker precies op z'n kop. Het was allemaal wel mooi en aardig wat Oranje voor de pau ze deed, maar het zette geen zoden aan de dijk. Voetbal is een spel waarin het doelpunten maken het zwaarst zou moeten wegen, maar daar was gister avond weer eens geen sprake van. Ook niet bij de Belgen, die constant drie of vier verdedi gers terughielden, daarmee te kennen gevend dat het hen er voor alles om te doen was de nul te handhaven. Tegen die numerieke meerderheid hadden de eenmansacties van Kees Kist geen schijn van kans. De spits van A.Z., het gevaarlijkst wan neer hij met de bal aan de voet de diepte in kan gaan, kwam in het stuk nauwelijks voor. Het zelfde gold ten aanzien van Rob Piet Schrijvers die enkele goede reddingen verrichtte, zoals hier bij een aanval van Jacques Teugels, moest zich veertien minuten voor het einde laten passeren door een inzet van Raoul Lambert. Johan Zuidema was de beste Nederlandse aanvaller, maar ook hij kon geen onoverkomelijk gevaar voor Piot veroorzaken. Rensenbrink, die uit vrees voor onaangename confrontaties met zijn clubgenoot Gilbert van Binst als rechtsbuiten begon, waardoor Johan Zuidema de linksbuitenplaats moest bezet ten. De Twentse debutant bracht er van de aanvallers nog het meeste van terecht, hetgeen ook George Knobel naderhand van mening was. „Zuidema, Thijssen, Van Kraay en Peters hebben bijzonder goed vol daan", meende de bondscoach, die de bereidwilligheid van de routiniers om de onervaren jon geren te helpen, de grootste winst van deze interland noem de. „Wat ik vanavond heb ge zien, geeft hoop voor de toekom st. Vooral voor rust is er toch erg knap gespeeld". Knobel, die Oranje voor de vijf de keer onder zijn hoede had en voor het eerst met een neder laag werd geconfronteerd, had in zoverre gelijk, dat de Neder landers zich in de eerste helft inderdaad in technisch en tac tisch opzicht de meerderen van hun tegenstanders toonden. Maar dat gebeurde met voetbal, waarvan weinig dynamiek uit straalde. Er werd meer in de breedte dan in de diepte ge speeld, balbezit was belangrij ker dan kansen op doelpunten en als dat in een vriendschappe lijke ontmoeting al de instelling is hoe moet het dan in wedstrij den, waarin de punten tellen? Nog minder De tweede helft bood nog min der. Knobel schreef dat toe aan het wegvallen van Wim van Hanegem, die weer een tik te gen een al licht gekwetste kuit had gekregen en daarom zijn plaats had moeten afstaan aan Peter Amtz. Even leek het erop, dat de debu terende Deventenaar meer snel heid in het spel zou kunnen brengen, maar de rand van et Belgische strafschopgebied bleef de eindhalte voor de Ne derlandse aanvallers die doel man Christian Piot vrijwel niet op de proef konden stellen. Goethals: „Vandendaele en De- walque vormen zo'n sterk cen traal duo, dat wij in principe elke tegenstander op nul kun nen houden. Daarnaast verleen de het middenveld veel steun. Dat was voor mij het belang rijkste. In september moeten we ,,Bij Aiax lijkt het me rotzooi" (Van onze sportredactie) ANTWERPEN AZ'67 heeft zich aangediend als gegadigde voor Jan Peters, die gisteravond zijn eerste volledige interland speelde. De jonge speler van NEC heeft veel belangstel ling voor een transfer naar Alkmaar. „Ik heb vorige week een uitvoerig gesprek gehad met Joop Brand. Hij wil me graag hebben. Voor mezelf vind ik A.Z. een fijne club, ik weet alleen niet of het kan opbrengen wat NEC voor me wil hebben. Ik zou liever naar A.Z. gaan dan naar Ajax of Feyenoord, want daar lijkt het me een grote rotzooi". voor het Europees kampioen schap spelen tegen IJsland en de DDR. Ik moest vanavond wel wat anders proberen, omdat Verheyen, die al jaren een vaste plaats had, waarschijnlijk-in de derde divisie gaat voetballen en dus wegvalt. Van Himst minder wordt en ook bij Dockx de ja ren gaan tellen. Cools, Van der Eist, Van Moer en Coeck heb-- ben het naar wens gedaan. Wij hebben Nederland op het mid denveld overtroefd". Ook daarmee deed Goethals de waarheid enigszins geweld aan, hoewel enkele wissels (Vosmaer voor Kist en Everse voor de licht aangeslagen Thijssen) de eenheid bij Oranje naarmate de tweede helft vorderde nog ver der verstoorde. Dat België won kwam omdat Wim Rijsbergen, naast Rensenbrink de zwakste routinier, 4 minuten voor het einde in de fout ging. De Feye- noorder tikte de bal voor de voeten van Wilfried van Moer, die de vrij (en' buitenspel) staande Lambert lanceerde. Omdat scheidsrechter Taylor, voor rust bij enkele forse over tredingen van vooral de Neder landse verdedigers aanzienlijk toleranter dan tijdens de w.k.- finale, niet floot kon de ko- ningsschutter van FC Brugge ongehinderd in de richting van de degelijk spelende Piet Schrijvers opstomen: 1-0. Knobel: „Misschien bekijk ik het anders dan een toeschou wer, maar ondanks de neder laag ben ik tevreden. De experi menten, als je daarvan tenmin ste wilt spreken, zijn geslaagd. Diverse spelers hebben zich waar gemaakt. Dat vind ik in dit stadium belangrijker dan het resultaat'. TON VAN DALEN Opstellingen: België: Piot; Van Binst, Dewal- que, Vandendaele, Caers (Dockx); Van Moer, Coeck, Cools; Van der Eist, Lambert, Teugels. Nederland: Schrijvers; Suur- bier, Van Kraay, Rijsbergen, Krol; Thijssen (Everse), Van Ha negem (Arntz), Peters; Rensen brink, Kist (Vosmaer), Zuidema. DUISBURG - MSV Duisburg heeft zich gisteravond op eigen veld geplaatst voor de eindstrijd van het toernooi om de Westduitse voetbalbeker waarin de ploeg bekerhouder Eintracht Frankfurt zal ontmoeten, dat zich dinsdag al kwalificeerde. Pas na verlenging werd Borussia Dortmund, uitkomend in de tweede Bundesliga, verslagen met 21. Dortmund had in de 57e minuut voor 34.000 toeschouwers (uitverkocht) verrassend de lei ding genomen door Schildt Duisburg dreigde aan verwarring te bezwijken, temeer daar drie minuten eerder een strafschop (Leh- mann) was gemist Toen niemand meer op de gelijkmaker rekende, tikte Thies vijf minuten voor tijd de bal toch nog achter doelman Bertram. Tien minuten in de eerste verlenging forceerde internatio nal Dietz met een kopbal de beslissing in het voordeel van Duisburg, dat daardoor voor de tweede keer sinds 1966 de eind strijd bereikte. LONDEN - Alan Ball van Arsenal heeft zich op de transferlijst laten plaatsen. Hij heeft het niet meer naar zijn zin bij de Londense club. Ais eerste heeft Manchester City interesse getoond voor de 67-vou- dige international en huidige aanvoerder van het Engelse elftaL Alan Ball, die in 1971 door Arsenal voor het recordbedrag van 220.000 pond (ruim 1.1 miljoen gulden) van Everton werd gekocht zou 80.000 pond (450.000 gulden) moeten gaan kosten. Arsenal heeft laten weten er alles aan te zullen doen om Alan Ball te behouden. Grote nederlaag van Real Madrid ZARAGOSA - Real Madrid al Spaans voetbalkampioen heeft gisteren in de dertigste competitiewedstrijd een grote nederlaag geleden tegen Zaragosa. De thuisploeg won met 6—1. Resultaten van Franse competitie PARIJS De uitslagen van de wedstrijden die gisteren zijn gespeeld voor de Franse voetbalcompetitie zijn: Paris St. GermainSt. Etienne 22. Angers—Monaco 21. Olympi-' que Marseille—Nantes 2—1. Bastia—Red Star 2—0. Nice—Reims 00. MetzLille 21. TroyesBordeaux 10. Lyon Strasbourg 4—1. Rennes—Sochaux 0—1. Lens—Nimes 3—0. Enith Brigitha driemaal winst AMSTERDAM Enith Brigit ha heeft de zwemwedtrijden om de „moeder Triebelsbeker", die gisteren in-het Sloterpark- bad (50 meter) te Amsterdam zijn gehouden, met drie over winningen nog enige kleur kun nen geven. De IJ-zwemster zegevierde op de 100 meter vrije slag (59.5), 400 meter vrije slag (4.29.1) en de 100 meter rugslag (1.08.7). De strijd op de 200 meter vrije slag heren om de „Obelt-beker" le verde na een spannende strijd een overwinning op voor Ro nald Woutering in 2.03.2, waar mee hij Richard van Klooster (2.03.3) juist voor bleef. De „Moeder Triebelsbeker" werd gewonnen door VZC-Vlaardin- gen met 38 punten voor Het IJ (26) en De Ham en/GZ en PC (18). Geen wereldtitel WCT in Mexico MEXICO STAD De deelne- mers aan het tennistoernooi om het officieuze wereldkampioen schap dubbelspel, dat wordt ge houden in Mexico-stad, hebben besloten dat het winnende kop pel over enige tijd in Dallas zal uitkomen tegen Bob Hewitt en Frew McMillan. De Mexicaanse regering heeft de Zuidafrikanen de toegang tot het land ontzegd en de collega- tennissers hebben in een uren lange vergadering besloten een gebaar van solidariteit te ma ken. Ofschoon zij niet tot boy cotten van het toernooi wensen over te gaan, erkennen zij het niet meer als wereldkampioen- PRAAG Met opmerkelijk gemak heeft Tsjecho Slowakije zich gehandhaafd op de tweede plaats van groep 1 van het Europees kampioenschap voor landenteams. In Praag won Tsjecho Slowa kije met niet minder dan 5-0 van Portugal. Deze uitslag komt Engeland, dat Portugal een gelijkspel had moeten toestaan, zeer goed uit. Engeland heeft thans vijf punten uit drie wedstrijden en Tsjecho Slowakije vier. Bij deze aanval van Tsjechoslowakije kon doelman Damas van Portugal nog reddend óptreden. Niet minder dan vijfmaal werd hij gepasseerd. De Tsjechen speelden voor ei gen publiek sterk offensief. Doelman Viktor kreeg weinig meer te doen dan wat ballen op te rapen, voor het overige werden de Portugese tegensto ten op het middenveld ges moord. De aanval van de gast heren daarentegen was uiterst doeltreffend. Al in de twaalfde minuut nam Bicovsky een pass van Nehoda mee door de Portugese verdediging en scoorde. Twaalf minuten later maakte hij nummer twee met een af standschot van 35 meter. Ne hoda nam in de 27ste minuut het derde doelpunt voor zijn rekening en maakte twee mi nuten na rust uit een schitte rende pass van Petras 4-0. Pe tras zelf zorgde uit een voorzet van Bicovsky voor 5-0. Scheidsrechter Biwesi boekte zowel Umberto (Portugal) als Gajdusek (Tsj.) in deze overi gens sportieve wedstrijden. De beslissing in deze groep zal nu naar alle waarschijnlijkheid vallen bij de wedstrijd Tsjecho 1. Engeland 3 2 1 0 5 8-0 2. Tsj. Slow. 3 2 0 1 4 9-3 3. Portugal 2 0 11105 4. Cyprus 2 0 0 2 0 0-9 Ook in de tweede wedstrijd van het Europees kampioen schap groep 6 heeft Zwitser land niet kunnen winnen van Turkije. Na de nederlaag van 2-1 Izmir bereikten de geselec teerden van bondstrainer Re ne Huessy voor 23.000 toe» schouwers in het Hardtum- Stadion van Zurich zich niet meer dan een magere 1-1 (1-0). De voor de Duitse club Hertha BSC uitkomende Kurt Muller zorgde twee minuten voor rust voor het openingsdoelpunt Zeven minuten na rust maakte Alpaslan gelijk. Turkije heeft door dit resultaat de leiding in groep 6 met 6 punten uit 4 wedstrijden, voor Ierland en Rusland. Zwitserland mag zich uitgeschakeld achten. Stand groep 6: 1. Turkije 4 12 14 4-6 2. Ierland 2 1 1 0 3 4-1 3. Rusland 2 10 12 3-3 4. Zwitserl. 2 0 111 2-3

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13