deTijd „..Beleidsraden" kunnen invloed kiezer vergroten SVEJK Effectievere aanpak kanker en hartziekten d®IENE S eisi&ers HetSpaarpapier aan toonder van de NMB. Aanude keuze! Driekwart van VN-leden heeft nog de doodstraf DE WEESKINDEREN VAN DE BABYLIFT9 WAREN GEEN WEZEN Gunstig oordeel over collegegeldwet DONDERDAG 1 MEI 1975 LEIDSE COURA! - PAGINA 11 TOPGELEERDEN BIJEEN (Van ome correspondent» BRUSSEL Een aantal topfiguren uit het internationale biologi sche onderzoek, onder wie acht Nobelprijswinnaars, hebben in Brussel besloten tot de oprichting van een „international institute of cellular and molecular pathology" (ICP), met de bedoeling om de ontdekkingen en de technieken van de moderne celbiologie toe te passen op de moderne geneeskunde. Met name hopen de initiatiefnemers via het nieuw ingestelde internationale orgaan moderne ziekten als kanker, hart- en vaatziekten en dergelijke kwalen doeltreffender te gaan bestrijden. Het ICP is wereld, zowel door de aanwezig heid van topgeleerden van het biologisch en medisch onder zoek, als door samenspel van fundamenteel biologisch en mfe- ADVERTENTIE] moetje gezien hebben morgenavond de laatste voorstelling in het Circustheater. Gauw bellen voor een goede plaats 070-55 88 00 disch onderzoek. De Belgische professor De Duve, die het insti tuut zal leiden, zei dat men de geneeskunde wil laten profite ren van de snelle vooruitgang van de cellulaire biologie, die geleid heeft tot de kennis van de fundamentele mechanismen va'n het menselijk leven. Er is volgens hem een kloof ontstaan tussen die kennis en de genees kunde. omdat de kennis en tech nieken van de moleculaire biolo gie slechts door een klein aantal topgeleerden wordt beheerst, en omdat artsen nu eenmaal niet over de nodige specialisatie be schikken om van deze kennis en technieken gebruik te maken. Waren de Vietnamese weeskin deren die naar Amerika ge bracht zijn nu echt wezen of niet? Het lijkt zeer twijfelachtig of president Ford zich vertederd (zoals de krantefoto's lieten zien) over een echt Vietnamees weeskind boog. In de Haagse Post uit de Amerikaanse hulp verleenster dr. Jane Barton felle kritiek op de babylift. „Ik heb drie dagen lang bijna alle 2000 Zuidvietnamese wezen onder vraagd die in een opvangcen trum in San Francisco werden binnengebracht. Maar er was geen echte wees te vinden". De Haagse Post besteedt ook aandacht aan de denkbeelden van de Nijmeegse hoogleraar Nico Douben over een oplossing voor het werkloosheidspro bleem. „Verhoging van de ar- beidsproduktiviteit is voor hem geen heilige koe. Mensen wor den door machines vervangen, maar moeten toch in leven ge houden worden met uitkeringen uit de sociale verzekeringspot. Voor deze explosieve stijging van de maatschappelijke kosten krijgen de ondernemers binnen kort de rekening gepresenteerd. Dat beseffen de heren onvol doende". Tenslotte een grote reportage over Centrum-45, het enige insti tuut in Nederland dat medische en psychologische hulp biedt aan oorlogsslachtoffers. de leugen van de babylift. „Pas na anderhalve dag realiseerde ik me dat de pers niet in staat was te komen waar ik was, dat de adoptieinstanties leugens vertelden, dat het allemaal om kinderen ging van wie de for maliteiten allemaal geregeld wa ren, en dat het overgrote deel helemaal geen wezen waren. De meeste kinderen bleken een va der of moeder te hebben. Som migen waren tijdelijk door hun ouders in een weeshuis onderge bracht. Dan waren er kinderen bij van Amerikaanse vaders, die hadden grote plakkaten bij zich van: afleveren bij Dr. Bar ton gaat een klacht indienen. „Tegen het State Department en het ministerie van Defensie, te gen de immigratieautoriteiten en de leiding van de lucht machtbases. Ze hebben gehan deld in strijd met de conventie van Genève die verbiedt dat kinderen in tijd van oorlog uit hun culturele omgeving gehaald worden". De Groene houdt in een groot artikel een pleidooi voor een normalere behandeling van psy chiatrische patiënten. „Wie zijn recht zoekt, krijgt een spuitje". DE NIEUWE UI\IIE De Nieuwe Linie heeft dertig jaar na de tweede wereldoorlog twee speciale artikelen. Het ene maakt de balans op van de na oorlogse ontwikkelingen. Het tweede gaat over het concentra tiekampsyndroom dat nog steeds niet begrepen wordt. „Waarom de psychiaters de al gemene ontwikkelingen in de samenleving volkomen negeren en telkens een duik nemen in de persoonlijke jeugdervaringen, heeft te maken met een burger lijke instelling om buiten de po litiek te blijven. De maatschap pij van vandaag is voor hen een onaantastbare grootheid. Het wordt duidelijk dat l.s.d. een goed middel is om de daarmee behandelde man of vrouw tot de visie van de psychiater te beke- Een onthutsend dossier tenslotte over een eeuwige verdachte van de BVD. Vrij Nederland onthult de ge volgen die een ontploffing in een Amsterdamse fabriek voor ontbladeringsmiddelen in 1963 na 12 jaar nog blijkt te hebben op de arbeiders die er bij be trokken waren. Een groot interview in het blad met Joop Doderer. „En wat staat er in de VPRO-gids: het was wel nodig dat er een eind aan kwam. Swiebertje is niet meer van deze tijd. Wat is er dan wel van deze tijd, vraag ik me af. In je blote achterste lo pen?" En: „De meeste toneelspe lers blijven acteur tot in het gewone leven. Geestelijk irri tant De grote kracht van Swie bertje is, geloof ik, toch dat het een mens is gebleven, een leuk soort zwerver. Ik heb Swieber tje altijd van binnen uit probe ren te benaderen. Ik ben geen etalagepop, ik ben acteur". Wim Suurbier zegt over Ajax: „Weten jullie wat Ajax moet doen? Alle oude jongens verko pen en helemaal opnieuw begin nen. Ook Suurbier moeten ze verkopen". Het omslagartikel van Elsevier schildert een indringend portret van koningin Juliana die wordt uitgeroepen tot de vrouw van het jaar. Ook allerlei artikelen die terug grijpen op oorlog en bevrijding. Voorts een beschou wing over het feit dat Arie Groenevelt het NW geen leden winst bezorgt. „Men hoort een man die klare taal spreekt, maar zijn optreden tegelijker tijd combineert met een te radi cale inslag. En daar lopen de Nederlandse werknemers niet massaal warm voor". De Tijd besteedt eveneens aan dacht aan de Nijmeegse eco noom prof. Douben en zijn be zinning op het stelsel der sociale verzekeringen. Het blad noemt de Portugese verkiezingen «"n leerzame oefening. Het omsla gartikel gaat over aanrijdingen en „de ellende die daarna pas goed begint". Het beschrijft de verbitterde strijd van velen te gen het verzekeringswezen dat uit het leed van verkeersslach toffers zoveel mogelijk munt probeert te slaan. Hervormd Nederland staat sterk in het teken van de bevrij dingsherdenking. Dr. W. Buskes waarschuwt dat het weer net als in de jaren dertig is en dat weinigen de dreiging onderken nen. „Wie onderkent het gevaar dat onze democratie wordt uit gehold door de onverschillig heid van de grote massa? Die onverschilligheid wordt ieder jaar groter". Het blad heeft een oecumeni sche vrouwenkrant „De kerkge schiedenis zou herschreven moeten worden, en wel door vrouwen. Een geschiedenis waarin op sociologisch en theo logisch verantwoorde manier recht wordt gedaan aan de in vloed van de vrouw op de ont wikkeling van de kerk, die be staat niet". Ter gelegenheid van zijn 80ste ver jaardag is in kasteel „Middachten" in de Steeg een tentoon stelling geopend van het werk van Anton Pieck. De be faamde kunstenaar persoonlijk bij de opening aanwe zig en poseert hier met Herman Em- mink, één van de initiatiefnemers van de tentoonstelling. STAATSSECRETARIS: DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Klein van Onderwijs heeft een onverdeeld gunstig oordeel over de werking van de nieuwe collegegeld-wet, die vorig voorjaar door het parlement is goedge keurd. „Het resultaat van die wet, welke de inschrijving aan universiteiten en hogescholen, de collegegeldheffing en de toela ting tot het afleggen van examens regelt, is, dat thans weer een betrouwbaar overzicht is verkregen van de aantallen gebruikers van de universitaire voorzieningen', aldus de staatssecretaris in een brief aan de vaste Tweede Kamercommissie van onderwijs. Massale oproep van Russische dissidenten MOSKOU (Rtr) Zesüg van de belangrijkste Russische dissi denten hebben een oproep tot de wereld gericht in actie te komen tegen de arrestatie van Andrej Tvjerdochljebov, een na tuurkundige die zich heeft inge zet voor de mensenrechten in de Sow jet-Unie. In een open ver klaring die aan Westerse journa listen is overhandigd zeggen de dissidenten dat hun land zich, door het vervolgen om hun me ning van burgers als Tvjerdoch- lejov, in de ogen van de wereld omlaag haalt. Voor zijn arrestatie op 18 april in Moskou was de 35-jarige Iv- jerdochljebov werkzaam als se cretaris van de Russische afde ling van Amnesty International, de organisatie die zich inzet voor het lot van politieke gevan genen." Volken van de gehele wereld kunnen niet onverschil lig blijven tegenover zijn lot", aldus de ondertekenaars van de verklaring. Elke staat die zijn burgers op deze wijze om hun overtuiging vervolgt roept over zichzelf schande af". Andrej Sa- charov, de voornaamste Russi sche dissident, vertelde de jour nalisten dat de lijst van onderte kenaars van het document de grootste is in de tienjarige ge schiedenis van de dissidente be weging. Op 1 december 1974 waren 110.460 studenten ingeschreven, 930 toehoorders en 4159 extra- nei (mensen die examen doen zonder als gewoon student te zijn ingeschreven). Van de inge schreven studenten, geniet onge veer 24 procent vrijstelling van de betaling van collegegeld. Dat is 5 procent minder dan inder tijd geraamd werd. Van de col- legegeldplichtige studenten vol deed 60 procent het Het college geld contant en 40 procent door inlevering van een promesse. In de periode tussen 1 septem ber en 1 december van vorig jaar hebben 1415 personen ach terstallige collegegelden over de studiejaren 1972-'73 en 1973-'74 voldaan. In dit aantal zijn niet begrepen de betalingen aan de rijksuniversiteit te Groningen en de katholieke universiteit te Nijmegen, omdat van deze uni versiteiten geen gegevens be schikbaar zijn. In juni debat over straaljager DEN HAAG (ANP) De Twee de Kamer debatteert wellicht op donderdag 5 juni over de opvol ging van de Starfighter. Dit blijkt uit t een voorlopig werk schema voor de vergaderperio de van de Kamer tot aan Prins jesdag (derde dinsdag in sep tember). Voor het Kamerdebat over de onafhankelijkheid van Suriname zijn voorlopig gere serveerd dinsdag 2 september, woensdag 3 september en don derdag 4 september. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Om de invloed van de kiezers op het beleid van de overheid te vergroten, stelt de politicoloog dr. J. van Putten de instelling van gekozen beleidsraden voor. Deze raden zouden belast moeten worden met de uitvoering van staatstaken op deelterreinen. Dr. Van Putten levert zijn pleidooi in het boek „Demokratie in Nederland" (uitgeverij Het Spectrum). gedele- Het regeringsbeleid steeds veelomvattender t wikkelder. Steeds me voegdheden worden geerd aan ministers, die steeds minder controleerbaar zijn. De mogelijkheden tot controle door de Tweede Kamer worden klei ner, waardoor de volksinvloed op het beleid vermindert. Dr. Van Putten is van oordeel dat geprobeerd moet worden juist die volksinvloed te vergroten. Volgens hem kan dit worden gerealiseerd door de instelling van deelparlementen of beleids raden, voor onderdelen van het beleid. Die raden zouden uit ma ximaal dertig leden kunnen be staan, te kiezen op de grondslag van evenredige vertegenwoordi ging. De kandidaatstelling zou niet alleen open moeten staan voor politieke partijen, maar ook voor bijvoorbeeld actiegroe pen op het betrokken gebied. Als voordelen van dit stelsel ziet de heer Van Putten: De kiezer krijgt meer keuzemo gelijkheden, doordat hij voor el ke beleidsraad een stem kan uitbrengen. ADVERTENTIE] Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. Rente tot Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 61/2%of zes jaar vast met een rente van 8V2%Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. u stort spaartermijn rente u ontvangt f 881,66 2 jaar 6V2% f ,ooo- f 4.408,30 2 jaar 6'/2% f 5.000,- 6 jaar 8-/2% f 3-064,73 6 jaar 8V2% f 5.000.- Premie Spaar Biljet met variabele looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm. Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten kunnen namelijk na twee jaar jaarlijks worden uitbe- taald.Uontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 6% rente od rente, een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nu f 1.000.- en wij betalen u terug spaar- hoofdsom waardoor totaal* termijn 6% basisrente premie u ontvangt rente 2 jaar f 1.123,60 f V f 1.128,60 6'/4% 3 jaar t IV f 1.206,02 6'/2% 4 jaar f 1.262,48 f 50.- f 1.312,48 7 5 jaar f 1338.23 f 130,- f 1.468,23 8 Geeft loon naar sparen. t-f\. |iuiiiM.iïii\iiiiituioiiiii;i „IUI.I.II nUK sijn afgerond en berekend op basis van rente op rente Er zijn ook Premie Spaar Biljetten van f 5.000,-.Met Premies van f 25,-na 2 jaar, tot f650,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. De controle op de minister en het ambtelijk apparaat kan doeltreffender worden. In de be leidsraden komen namelijk spe cialisten te zitten. De Tweede Kamer kan meer gaan bestaan uit politici die de grote lijnen van het beleid in de gaten houden. De Eerste Kamer kan worden afgeschaft. Buitenparlementaire activiteiten kunnen via de beleidsraden meer tot gelding komen. De Tweede Kamer blijft in dit stelsel overigens haar bevoegd heden behouden. De macht van de beleidsraden wordt dus door de Tweede Kamer beperkt. Als voordeel ziet Van Putten ook dat de openbaarheid van het ambtelijk handelen wordt ver groot. De invoering van dit stelsel zou het beste heel geleidelijk kun nen plaatshebben. Dr. Van Put ten denkt hierbij aan de minis teries, waarvan de beleidsvoe-' ring niet uitputtelijk wettelijk is vastgelegd, maar waar nog een grote uitbreiding van de taken is te verwachten, zoals: C.R.M., Volksgezondheid en Milieuhy giëne, Economische Zaken en ook Ruimtelijke Ordening. Pas als op deelterreinen ervaringen met de beleidsraden zijn opge daan, zouden die raden bij wet ook voor andere gebieden van het regeringsbeleid kunnen wor den voorgeschreven. Ammestie voor Koerden verlengd BAGDAD (Rtr) De revolutio naire raad van Irak heeft de termijn waarbinnen de Koerden amnestie kunnen verkrijgen verlengd met nog eens 20 dagen. Dit heeft het Iraakse persbu reau bekendgemaakt. De amnestie-regeling zou oor- sponkelijk aflopen op 31 maart maar werd toen verlengd tot 30 april. De jongste maatregel ver schuift die datum dus naar 20 In Zwitserland moesten deze week een aantal koeien en schapen geevacueerd worden. Op de alpenweiden was geen voedsel meer te vinden wegens de zware sneeuwval van de laatste weken. Per helicopter werden ze naar de dalen gehaald. De foto van deze bungelende koe is gemaakt bij Verbier in het kanton Wallis. NEW YORK (UPI) De Verenigde Naties mogen dan wel streven naar afschaffing van de doodstraf, het is een feit, dat nog in 102 van de 135 VN-leden de doodstraf bestaat. Volgens een recent rapport van secretaris-generaal Kurt Waldheim zijn er V.N.-leden die geen spoedi ge afschaffing van de doodstraf wensen, zijn er andere die naar afschaffing toegaan, vinden weer anderen toepassing van de doodstraf hun soeverei ne recht, al heeft ze in de praktijk weinig beteke-- nis meer en zijn er tenslotte lidstaten die van mening zijn dat de doodstraf geen prettige zaak is maar helaas in deze tijd een noodzakelijkheid. Drie landen zijn intern verdeeld over de doodstraf: in de Verenigde Staten is in 13 van de 50 staten de doodstraf afgeschaft, in Australië hebben twee van de zes staten haar geschrapt en ook in Mexico heeft een deel van de staten wél en een ander deel geen doodstraf. In zijn rapport somt Waldheim een aantal recente wijzigingen in het strafbeleid op. Zo werd in Canada de doodstraf tot 1978 opgeschort In Enge land werd de doodstraf in 1969 afgeschaft in Noord-Ierland in 1973. In Japan werd de doodstraf ook toepasbaar verklaard voor het kapen van vliegtuigen als daar doden bij vallen. Tussen 1969 en 1971 werd in Japan 71 maal de doodstraf voltrokken. Op de Filippijnen wera ae aooasirai uitgebreid tot veediefstal met geweld tegenover mensen en het vissen met dynamiet waarbij doden vallen. In Nederland is de doodstraf (in vredestijd) afge schaft in 1870. Het laatste doodvonnis werd vol trokken in 1861.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11