FITTIPALDI VOORSPELDE TRAGEDIE OP MONTJUICH Motorcoureur gevaarlijk gewond na val Jaques Laffite snelste coureur in formule II Training onder druk werd farce I Al vele offers onder publiek bij autoraci Nederlandse motorwinst op Zandvoort BARCELONA - De 21ste Grote Prijs van Spanje op het bochtige Montjui- ch-circuit in Barcelona begon met een schandaal en is geëindigd in een tragedie. Minstens vijf mensen, onder wie een kind, werden gedood en twaalf andere toeschou wers zwaar gewond, toen de leidende Westduitser Rolf Stommelen in de 25ste van de 75 ronden de stabilisator-vleugels van zijn Lola Ford zigzagde met een snelheid van 200 kilometer over de baan en vloog over de van grails in het publiek. Pas vier ronden daarna werd de wedstrijd gestaakt. Aangezien toen meer dan dertig procent van de af stand was afgelegd, telt het resultaat - op het mo ment van staken - mee voor het wereldkam pioenschap, zij het dat het aantal punten werd gehalveerd. Tot winnaar werd verklaard Stomme- lens' stadgenoot Jochen Mass (Mc Laren), die daarmee zijn eerste Grand Prix-zege behaal de. Tweede werd de Belg Jacky Ickx(Lotus) voor de Fransman Jean -Pier- re Jarier (Shadow). Het ongeval van Stomme len is na de tragedie van Le Mans in 1955(84 do den) en Monza 1961(16 do den) niet alleen ernstigste van de laatste jaren in de grand prix sport, maar ook een regelrecht schan daal voor de Spaanse or ganisatoren en de inter nationale autosport fede ratie. Alleen door chantage van de organisatoren, die met in beslagname van alle renwagens hadden ge dreigd, lieten de rijders Rolf Stommelen wordt op een draagbaar weggebracht. De Duitser, die van de baan raakte door het verliezen van een stabilisator, bleek later enige fracturen en kneuzingen te hebben opgelopen. Dit bleef er over van de bolide van Rolf Stommelen: een brok schroot. zich bewegen aan de start te verschijnen. Wereld kampioen Emerson Fitti- paldi echter, woordvoer der van de Grand-Prix rijders, die reeds bij de training aanmerkingen had gemaakt op de ontoe reikende veiligheidsmaat regelen, nam voor de start het vliegtuig naar huis. Wat Fittipaldi had voorspeld, gebeurde. De niet goed bevestigde van grails hielden geen stand toen de wagen van Stom melen er tegenaan smak- te^en verboog. De Lola Ford schoot als uit een catapult over de van grails heen en vloog in de dicht erachter staande mensenmenigte. Ter plek ke werden twee brand weermannen, een came raman van de Spaanse televisie en een kind ge dood. Stommelen werd eerst naar een ziekenhuis en vervolgens naar de prive-kliniek van de vroe gere Spaanse formule I coureur Alex Soler-Roig gebracht. Volgens de art sen brak de Duitser een elleboog, een scheenbeen, twee ribben en een hand. Hij heeft bij de crash geen inwendig letsel op gelopen en verkeert niet in levensgevaar. Nog gis teren werd hij geope reerd, nadat eerst zijn verloofde Mariene bij hem op de kamer was geweest. Geen schuld Stommelen heeft geen schuld aan het ongeluk. De VVestduit- ser had in de 17e ronde de de Ferrari's van Clay Regazzoni en Niki Lauda na een plotselin ge remmanoeuvre van de Ame rikaan Mario Andretti tegen el kaar gebotst waren. Carlos Pace, slechts enkele me ters achter Stommelen rijdend, schilderde de gebeurtenissen in de 25ste ronde: 'Rolf lag zo'n vijf meter voor me. Ik zag hoe zijn stabilisatorvleugel afbrak en wegvloog. Stommelen schoot ongeveer dertig meter door de lucht en door een wonder kwam ik er onder door. Daarna hoor de ik het alleen maar kraken'. Met tranen in de ogen kwam Wilson Fittipaldi, de oudere broer van de wereldkampioen, bij de plek van het ongeluk aan. Hij alleen had het voorbeeld van zijn broer gevolgd en was na een ronde bij de pitts ge stopt. 'Dit is het smerigste wat ik ooit heb meegemaakt. Ik moet degene nog zien, die durft te beweren dat Emerson heeft overdreven, toen hij weigerde te rijden, omdat de toeschouwers niet voldoende beschermd wa ren', zei de Braziliaan. Die official meldde zich wel dra: Fritz Huschke van Han- stein, het Duitse lid van de sportcommissie van de interna tionale sportfederatie. 'Als ie mand ons onrecht heeft aange daan', aldus deze functionaris, 'dan is het wel Emerson Fitti paldi. Het was een ongeluk dat overal had kunnen plaatsvin den.' Het Duitse Persbureau SID, dat deze woorden aanhaalt, tekent daarbij aan: 'Men moet zich af vragen, wat er allemaal nog ge beuren moet, eer het tot de steeds correct geklede functio-' narissen doordringt, dat zij hun sport steeds meer kapotmaken. In Zandvoort verbrandde twee jaar geleden de Brit Roger Wil liamson, toen de brandweer niet tijdig ingreep. In Watkins Glen werd verleden jaar de jonge Oostenrijker Helmuth Koinigg door de vangrails onthoofd, om dat die niet goed bevestigd wa ren. En in Barcelona stierven nu weer vier mensen, omdat geen van de verantwoordelijke offi cials er van wilde horen, dat de daar aangebrachte vangrails in geval van een ongeluk de daar achter staande toeschouwers onvoldoende bescherming bood. Hoed af voor Fittipaldi, de we reldkampioen, die een start in Barcelona niet voor zijn verant woording wilde nemen. Verant woordelijk is ook niet Rolf Stommelen, die het slachtoffer werd van een materiaalfout Schuld treft alleen de organisa toren en de officials van de internationale federatie, voor wie het geld blijkbaar belangrij ker is dan de gezondheid van degenen die ermee te maken hebben'. men, toen bekend werd dat vier mensen om het leven waren gekomen. 'Vraag mij niets, ga maar naar de CSI (Internatio nale autosport Federatie), die was verantwoordelijk dat wij moesten rijden', vloekte de Oos tenrijker Niki Lauda. "Het is een tragedie. Men heeft ons regelrecht gechanteerd om te rijden. Dat moet iedereen we ten', verklaarde Jochen Mass. Reeds enkele uren na het onge luk kon men de mening horen dat dit de laatste Grand Prix in Barcelona is geweest. Zelfs Ma rio Andretti, die in Indianapolis toch wel het een en ander ge wend is, meende: "Ik rij overal wedstrijden, waar ik word be taald. Ik ben een prof. Maar deze catastrofe hier is het einde van een tijdperk. Ik ben er ze ker van, dat parkoersen als hier in Barcelona of in Monte Carlo in de toekomst niet meer ge bruind zullen worden". WÊÊÊKÊÊÊKÊÊÊÊÊM Emerson Fittipaldi(links) rijdt naar het publiek zwaaiend zijn trainingsrondjes. De Braziliaanse wereld kampioen forceerde daarmee een dermate slechte trainingstijd dat hij in de eigenlijke wedstrijd niet behoefde te starten. Rechts rijdt Roelof Wunderink, die op de veertiende plaats finishte na uitgevallen te zijn met een defect BARCELONA De training voor de Grote Prijs van Spanje is tot een farce geworden. Wereldkampioen Emerson Fittipaldi maak te een snelste ronde van 2 minuten 10,4 seconden, terwijl de snelste rijder Niki Lauda slechts 1 minuut 23,4 seconden nodig had. Fittipaldi plaatste zich daarmee buiten de wedstrijd aangezien hij met deze tijd boven de kwalificatiegrens bleef. Dat waarschijn lijk was precies wat de Braziliaan wilde, want hij meent dat het parkoers op Mon- tjuich te gevaarlijk is voor toeschouwers en renners. De veiligheid van het circuit is inzet geweest van een diepgaand meningsverschil tussen rijders en organisatoren. Vrijdag hebben vrijwel alle rijders zich afzijdig gehouden van de training omdat zij het parkoers te Niet SerieUS gevaarlijk vonden. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben de organisatoren verbe teringen aangebracht, maar niettemin wei gerden de formule I-rijders te vertrekken. regelen. Zij dreigden de rijders en him stallen aan te klagen wegens contractbreuk, een politie-eenheid werd opgetrommeld, die het rennerskwartier hermetisch afsloot. De sportcommissie van de internationale autosport federatie bemiddelde. Wanneer er werkelijk een aanklacht tegen de rijders zou worden ingediend, was er een kans dat rijders noch wagens in de komende dertig dagen Spanje zouden kunnen verlaten en dat zou de Grote Prijs van Monaco op 5 mei ernstig in gevaar brengen. Na overleg tussen sportcommissie en afgevaardigden van de organisatie van Grand-Prix-rijders gingen de chauffeurs toch door de knieën en met een vertraging van uren werd zater dagmiddag nog anderhalf uur getraind. De organisatoren namen daarop hun maat- Emerson Fittipaldi echter weigerde serieus mee te doen. Met een hand aan het stuur, vriendelijk wuivend naar de toeschouwers, reed hij zijn verplichte zes rondjes over het circuit met een snelheid van maar net „Hier in Barcelona heeft de Grand-Prix- sport zijn gezicht verloren. Bijna alle leden van onze organisatie hebben de mond vol over veiligheid en als zij dan door politie en sportcommissie toch gedwongen worden de baan op te gaan, dam geven zij vol gas. Na wat hier gebeurd is, zullen wij nergens nog met klem kunnen pleiten voor een verbetering van de veiligheid op het circuit Ik ben grenzeloos teleurgesteld in de menta liteit van mijn collega's. Typerend voor de situatie was de opmerking van Pierre Ugueux, de (Belgische) vice-voor- zitter van de sportcommissie: „Echt veilig is het circuit ook nu na de verbeteringen van vrijdagnacht nog niet, maar het is toch veilig genoeg om er op te kunnen rijden". De enige van de toprijders die zich afzijdig had gehouden van de boycot was ook een Belg, Jacky Ickx, die sinds twee jaar geen lid meer is van de Grand-Prix-Drivers Asso ciation. BARCELONA Het ongeluk in 1 celona bij de G: Prijs van Spj werpt een schel 1 op de gevaren, de toeschouwers autosportwedstrij den, lopen. Het volgende o1 zicht getuigt d< van. 1952: Grenzlandring doden, 42 zwaarge den, coureur Nieden (dood). 1954: Mexico: 6 doden. 1955: Le Mans: 82 do 100 zwaargewonden, reur Levegh (dood). 1957: Mille Miglia: 12 den, coureur De Por (dood). 1964: Le Mans: 3 dodei 1964: Montlhery: 3 dod 16: Salto (Arg.): 6 IMOLA De Italiaanse motorrenner Picci- relli is gisteren tijdens internationale races op het circuit van Imola ernstig gewond. Hij is met hersenletsel opgenomen in een zieken huis. De wedstrijd werd gestaakt. Het onge luk gebeurde toen de jeugdige Venezolaan Johnny Cecotto in leidende positie ten val kwam. Cecotto, die al eerder bij een ongeluk betrok ken was geweest doch in beide gevallen vrij wel ongedeerd bleef, ging onderuit en zijn motor vloog in brand. Zijn landgenoot Salmi en Piccirelli konden de brandende motor niet ontwijken. Salmi liep een dijbeenbreuk op. Ook de veelvoudige wereldkampioen Giacomo Agostini raakte bij het ongeval betrokken. Hij bleef ongedeerd. De Nederlander Henk van Kessel werd in de race van de 50 cc motoren vierde. De zege was voor de Italiaan Eugenio Lazzarini, die een voorsprong van tweeënhalve minuut op de Nederlander, had. ZANDVOORT De Nederlanders Rein Kros 141 ronden. 2. Jack Middelburg-Willem Jan en Kees Bouwmeester op een Honda 736 Nooteboom (Ned.), Honda 820, 140 ronden. 3. hebben gisteren de internationale 600-kilome- Frank Lemstra-Frank Langenberg (Ned.), terrace op het circuit van Zandvoort gewon- Honda 498, 136 ronden. 4. Jan Strijbos (Ned).- nen. De aanvankelijke winnaars Georges Go- Bob Newby (Eng.), Triumph 750, 136 ronden, dier (Fra.) en Alain Genoud (Zwi.) werden 5. Jack Buytaert-Mark Stinglhamber (Bel.), gediskwalificeerd. De uitslag is: 1. Rein Honda 900, 135 ronden. Kroos-Kees Bouwmeester (Ned.), Honda 736, ■BK ADENAU De Franse autocoureur Jaques Laf fite heeft met zijn BMW de vierde wedstrijd voor het Europese kampioen schap in de Formule II gewonnen. Hij maakte een totaaltijd van 1 uur, 46 minuten en 24,2 secon den over de twee races die over het weekeinde waren verdeeld. Laffite dankte zijn over winning voor een groot deel aan de pech van de Westduitser Hans Stuck. Stuck, die gisteren voor 100.000 toeschouwers de tweede wedstrijd met een halve minuut voor sprong op Laffite won, moest de eerste race sta ken doordat een bougie kabel brak. Mede daardoor ging de zege in het eerste gedeelte op het we gens lichte nevel niet geheel droge wegdek naar Laffite. Hij maakte een tijd van 53 minuten en 71, seconde. De Fransman Patrick Tambay, ook in een BMW, eindigde als tweede door twee derde plaatsen. De uitslag is: Eerste race: 1. Laffite (Fra), Schnitzer BMW, 53.17,1; 2. Le- clere (Fra). March BMW, 53.23.0; 3. Tambay (Fra), March BMW, 54.11.6. Tweede race: 1. Stuck (Wdl), March BMW, 52.37,5; 2. Laffite, 53.07,1; 3. Tambay, 53.27,4. Eindstand: 1. Laffite 1.46.24,2; 2. Tambay 1.47,39; 3. Ertl (Wdl) Chevron-BMW, 1.47.54. ZOLDER Jim Vermeulen is gisteren op het circuit van Zol der bij Hasselt winnaar gewor den van een race voor Formule Ford-ren wag ens. Hij zegevierde in 28 min. 25,5 sec. Michael Bleekemolen, die zondag j.l. ze gevierde op Zandvoort, werd tweede in 28.26,2 en Ric van Kampen derde in 28.26,3. Leen Verhoeven werd vijfde in een wedstrijd formule 5000. In de eerste manche 'werd de Ne derlander met zijn Lola T vier de, in de tweede eindigde hij als tiende. De uitslagen zijn: formule 5000. Eerste manche: 1. Peter Ge thin (GBr) met Lola T 400 38,25,0 (gem. 166,412 km/u); 2. Richard Scott (GBr) met Lola 38.35,9; 4. Verhoeven (Ned) met Lola T 330 39.35,1. Tweede manche: 1. Gethin 38.30.0 (gem. 166,051 km/u); 2. Pilette (Bel) met Lola T 400 38.36,8; op tien ronden: 10 Ver hoeven. Eindklassement: 1. Gethin 2 pnt., 2. Ashley (Gbr) met Lola T 6 pnt., 5. Verhoeven 14 pnt. Stand formule 5000 kampioen schap: 1. Purley (Gbr) 48 pnt, 2. Ashley 46 pnt, 3. Gethin 40 pnt. Tweede plaats zijspancross GENDT Op het Gannltacircuit te Gendt in de Over-B we zijn de Europese kampioenen Robert Grogg en bakkenist Andreas Graber winnaar geworden van de ir nationale zijspancross, de eerste ronde in een serie van wedstrijden tellende voor de inter-side-car-series. De Zwitsers wonnen de eerste manche en moesten ii tweede manche alleen de Nederlanders Wil van de Laan/1 Vonk voor laten gaan. Deze hadden in de eerste maj met pech aan hun ontsteking af te rekenen en kwamen verder dan de zeventiende plaats. Ton van Heugten ree kl de eerste manche ook in de kopgroep, maar hij moest n pitstop maken om zijn vastgelopen achterrem te repare Daardoor zakte hij terug naar de dertiende plaats. Ir. tweede manche revancheerde hij zich door vierde te woi achter Van de Laan, Grogg en de Oostenrijker Schnei De Oostenrijker was echter in de tweede manche over starthek gesprongen, waarvoor hij twee straf pun ten ki Schneider was echter tweede geworden in de eerste mad en dat was voldoende voor hem om tweede te worde het eindklassement achter Robert Grogg.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 18