loy Schuiten beste nan uit beste ploeg KNSB met tientje uit de rode cijfers Kleedkamer Italiaanse gewichthefformatie bezaaid met ampullen 'loeg Post sloeg zijn slag Feestvreugde Toet duurde maar kort rie Hassink nog niet fgeschreven Licentieregeling zwemtrainers werd afgewezen Moser niet in de Giro innaar Dorpenomloop Ledenvergadering KNZB équipe wil ]reede,finale' iiropa Cup I Ellen de Jong zes treffers in handbalduel Sjeng Hendrikx: Triomf in eerste Supertriokoers Schermsuc- ces zaal Kardolus Van onze sportredactie) MAASTRICHT Herman Filippo, de kersverse Nederlandse kampioen in het lichtzwaargewicht heeft een goede in druk achter gelaten op de EEG-kam- pioenschappen gewichtheffen te Maa stricht. De 26-jarige Leidenaar zag uiteraard geen kans om zich in de top van het klassement te plaatsen, maar zijn zesde plaats, vlak achter de Westeuropese "ka nonnen" kan zeer zeker als verdienstelijk Op het, door Atlas Maastricht georgani- serde toernooi kwam weer eens aan het licht dat Nederland op gewichthefgebied vrijwel niets te betekenen heeft. De ploeg eindigde op de voorlaatste plaats en liet slechts het nog zwakkere Luxemburg achter zich. Geringere trainifigsfacilitei- ten zijn daar ongetwijfeld mede debet aan, al wist Herman Filippo nog een andere reden waarom de Nederlanders er niet aan te pas kwamen. Filippo: "Zoals die buitenlanders de sport bedrij ven is puur ongezond. De hele Italiaanse kleedkamer - de Azurri legden beslag op de eerste plaats. AvK - lag haast bedol ven onder de ampullen en daar is nu eenmaal niet tegen te vechten. Voor mij geen spuiten; dan maar een mindere klassering", aldus Herman Filippo. In zijn klasse werd de Fransman Couzzin eerste met een totaal van 327,5 kilo. Filippo werd zesde met 255 kilo. Zijn ploeggenoten Beckers, Baan en Kaak werden eveneens zesdein respectievelijk het lichtgewicht, middengewicht en mid- zwaargewicht URS De ploeg van Peter Post heeft de zesde de van Indre-et-Loire, in de omgeving van Tours, overmacht gewonnen. In het eindklassement is Schuiten eerste, op de tweede plaats wordt hij olgd door Dieter Thurau. De derde man uit deze e-daagse was weer een Nederlander, Ger Knete- jn. erdag in de derde etappe, tijdrit over bijna twintig nter, sloeg de Raleigh-equi- ijn slag. Schuiten werd win- voor zijn ploeggenoten ïu en Pijnen. Gisteren X de ploeg van Post de lei spositie tamelijk gemakke- verdedigd in de slotetappe 207 kilometer. Een ont- pping van Tollet en Tschan d gecontroleerd door René In de straten van Tours snapte Jan-Pierre Genet. Hij m enkele tientallen meters nst en zorgde in de slotrit het eerste Franse succesje eze door buitenlanders be ste wedstrijd. Schuiten was dit weekeinde ieer de beste man uit 42iterkste ploeg. Zaterdag be- 70b hij voor de eerste keer in :h-seizoen de kwaliteiten die vorig jaar zijn faam heb- bezorgd. Over de bijna tig kilometer maakte hij gemiddelde van ruim 45 ki er per uur. Gisteren was liet in de laatste plaats aan Bnge Zandvoorter te danken de rit met een gemiddelde ruim boven de veertig kilo meter werd gereden, nadat in het eerste uur meer dan 42 kilo meter was afgelegd. De tijdrit van zaterdag had voor René Pijnen bijna een noodlotti ge afloop. De Brabander kwam vlak voor de eindstreep in bot sing met een wagen. Pijnen was twee minuten na de Belg Martin vertrokken en had het verschil vrijwel goed gemaakt. Nog slechts een twintigtal meters scheidden beide renners. Plotse ling verscheen er een auto op het parkoers. De bestuurder van die wagen stuurde onverwacht naar links, waardoor hij in bot sing kwam met de Nederlander. Door die botsing werd zijn fiets vernield, Pijnen ondervond geen nadelige gevolgen van de bot sing. De wedstrijdcommissaris sen besloten dat Pijnen niet ge straft piocht worden en gaven hem de tijd, die hij zou hebben gemaakt zonder de onvoorzich tigheid van de chauffeur. Het eerste weekeinde van de ronde van Spanje is door de renners tot een wandelweek- einde gemaakt Zowel zaterdag in Aguilas als gisteren in Mur- cia kwam het volledige peloton Roy Schuiten bewees voor het eerst dit seizoen de kwaliteiten die hem zijn faam bezorgden. tegelijk aan de finishlijn. Basso werd zaterdag sprintwinnaar voor Van Katwijk, Luc Leman spurtte gisteren het snelst in Murcia en hield Huizebosch net achter zich. Eddy Peelman kon gisteren niet starten in de vijfde etappe. Peel man moest ter observatie blij ven in het ziekenhuis waar hij zaterdag na de eindsprint in Aguilas werd opgenomen. Een eerste onderzoek heeft uitgewe- RAVENNA - De directie van de Italiaanse wieler ploeg Filotex heeft zater dag besloten niet te zullen deelnemen aan de Giro (de ronde van Italië) die 16 mei van start gaat. Dit houdt in dat de belofte voor de toekomst, Frances co Moser, kopman van Fi lotex niet zal meerijden. Ploegleider Waldemaro Bartolozzi vond het na een gesprek met zijn directie beter niet mee te doen om zodoende zijn ploeg beter te kunnen voorbereiden op andere grote wielerevene- menten zoals de Tour de France. zen dat hij tenminste een zware hersenschudding en een gebro ken linker-sleutelbeen heeft. Peelman kwam, op 200 meter voor de eindstreep, ten val in de massasprint en sleepte ongeveer vijftien coureurs mee. De Russische achtervolgingsspe cialist Wladimir Osokin heeft gisteren in de Bretonse bad plaats Perros Quirec de eerste etappe, een tijdrit over 4200 me ter, gewonnen in de Ruban Gra- nitier Breton. De beste Neder lander in deze tijdrit van de ronde van Bretagne was Ad Ge vers, die samen met Brzezny de vierde plaats deelde. Toine van de Bunder heeft dit weekeinde een overtuigende overwinning behaald in de twee daagse van Kemmel. De wed strijd bestond uit twee etappes van ruim 100 kilometer en een tijdrit (bergklim) over 2400 me ter. De Zeeuwse amateur won de drie ritten. In Ardooie heeft Peter Gördde gisteren een wegwedstrijd voor amateurs over 82 kikometer ge wonnen. In Pogny. bij Chalons-sur Mar- ne heeft Eddy Merckx gisteren een criterium over 75 kilometer gewonnen De wereldkampioen was de snelste sprinter uit een kopgroepje van vijf renners. Jean Breuer, wereldkampioen bij de amateurstayers, heeft dit weekeinde in Solingen en Hürth wedstrijden voor amateur stayers gewonnen. Zaterdag in Solingen won West-Duitsland met Breuer en Lange ook het landenklassement voor Neder land en Frankrijk. Gisteren was Nederland (Van den Broek en Minne boo) winnaar in de lan denrangschikking. Francesco Mqser heeft gisteren in Riolo Terni een wegwedstrijd over 211 kilometer gewonnen. Moser versloeg in de eindsprint zijn landgenoten Bitossi, Gimon- di, Zillioli, Bergamo en Gavazzi. De finishfoto van de eerste Supertriokoers op Duindigt. Sjeng Hendikx beleefde de primeur van de zege. Van onze paardesportmede- werker WASSENAAR Cees Toet de zestienjarige leerling-jockey van trainer Cees van der Harst en eigenaar Joop van der Touw beleefde gistermid dag op Duindigt de dag van zijn leven. Hij behaalde zijn eerste overwinning met het paard Rock Aldis. Dolgeluk kig kwam hij de winnaarsring in. De handen gingen lang op elkaar maar de feestvreugde duurde echter niet lang voor trainer en leerling. Een twee de paard van trainer Cees van der Harst, Step Down ook zeer kansrijk in de koers met jockey Robert Wetemans raakte zodanig geblesseerd. EN - De dertiende Dorpenomloop, een klassieke wegwedstrijd amateurs met start en finish in Assen, heeft een verrassende laar opgeleverd na 165 kilometer. De Amstel-renner Arie ink uit Neede die een jaar geleden nog op nonactief was tek te zijn afgeschreven voor de wielersport ging juichend eerste over de streep in de tijd van 3 uur 53 miniiten en onden. ink vestigde overigens eerder dit seizoen de aandacht op zich Ie openingsklassieker de Ster van Zwolle waar hij ook bij de sten eindigde. Ploegleider Herman Krott voorspelde toen al ijn renner in het verdere verloop van het seizoen nog wel van zich zou laten horen. Met nog negen kilometer voor de bij Laag - Halerveen demarreerde Hassink uit een kopgroep zestien renners nadat het tevoren een tamelijk vlakke koers geweest. Hassink bouwde in hoog tempo draaiend een voor- ng op van vijftien seconden. De overige coureurs bleven twee iten voor op de rest van het veld. Dit veld dat met zo'n 120 ers van start was gegaan was intussen uitgedund tot een vijftig le ers. Winnaar van de sprint uit de volggroep werd Hans Koot indhoven. Chaotisch moment uit de showpartij tussen George Foreman en Jerry Judge in Toronto. George Foreman heeft het werk afgemaakt met een knock out, maar wil iets te ver gaan. Omstanders trekken hem weg van zijn versla gen tegenstander. dat de merrie wel nooit meer op de koersbanen in aktie zal komen en wellicht alleen voor de fokkerij behouden kan blij- Leerling Cees Toet moest zich snel omkleden om met het paard de dierenkliniek in Ut recht te gaan bezoeken. Maar mooi was de overwinning van de Scheveninger. Insiders ver wachten veel van deze jongen en hij heeft het geluk dat hij bij een eigenaar als Joop van der Touw vele kansen krijgt In de Prijs van Duindigt stond Gerabher de 6-jarige import- hengst gunstig op gewicht. Het paard zegevierde m handen van jockey John Smith voor Darius Honey en Townsman. De winnaar van de derby 1974 en de winnaar van de St. Le ger 1974 Fieldmaster en Joris konden als 4-jarigen onder het gewicht van 61 en 62 kilo over NIJKERK - De jaarlijkse alge mene vergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Zwem- bond heeft zaterdag in Nijkerk de woorden van voorzitter mr. Jaap van der Krol niet ter har te genomen. De afgevaardigden vonden het niet nodig een licen tie-regeling voor de trainers dwingend voor te schrijven. De KNZB-voorzitter had er in zijn openingswoord de nadruk op gelegd, dat een goede begelei ding met name bij het jeugd- zwemmen onontbeerlijk is. Van der Krol vond dat bij de discussie in Amsterdam met de heren Diepenhorst en Crum niet zoveel was overgebleven van de kritiek op de wijze waarop in de zwembond het jeugdzwem- men beoefend wordt, maar voegde eraan toe, dat men wel attent moet blijven. De invoe ring van een licentie-regeling, waardoor de kwalitatieve bege leiding van de jeugd beter ge waarborgd zou zijn, werd door de afgevaardigden niet aan vaard wegens de daaraan ver bonden kosten. Een commissie mag wel de licenties gaan rege len, maar niet verplicht stellen. Het ligt in de lijn van de ver wachtingen dat de vereniging van zwemtrainers nu een eigen licentieregeling zal gaan uitwer ken. Het eerste vier jarenplan voor de recreatie-sport, dat deze maand afliep, zal niet direct worden gevolgd door een twee de. US Het Franse sport- „l'Equipe", dat twintig feleden het initiatief nam de instelling van een toer- om de Europa-Cup voor kampioenen pleit ervoor e nabije toekomst ook in wedstrijd uit te maken team zich derde en welk vierde mag noemen in het nooi. editie van zaterdag vraagt blad de Europese voetbal- op korte termijn liever dit jaar dan na afloop van volgend seizoen het regie- in deze zin te veranderen, geeft de mogelijkheid voor teleurgestelde teams die de 'te horde niet hebben kun- nemen, toch nog te strijden een bronzen medaille", zo ld het blad op. Utrecht - Een extra bijdrage van een tientje per lid moet de Konin klijke Nederlandse Schaakbond uit de financiële moeilijkheden hel pen. De bondsraad van de KNSB aanvaardde zaterdag in Utrecht tij dens een uiterst warrige discussie het voorstel van de schaakbond Groot Amsterdam om de contribu tie voor senior-leden te verhogen van elf naar vijftien gulden en bovendien van elk senior-lid een heffing ineens van tien gulden te vragen. Weinig zorgvuldige kostenbewa king, een mislukte jubileumloterij en het nieuw opgezette bondsblad hebben de schaakbond dik in de rode cijfers geholpen. Volgens de ene cijferopstelling is er een nega tief kapitaal van 93.000 volgens een andere van 106.000. De schuld is wellicht nog groter. Het bestuur gaf toe dat enkele posten op de balans wat optimistisch zijn geschat. Ter leniging van het tekort is een aantal maatregelen genomen: Contributie-verho ging, een heffing ineens, verdubbeling van de competitie-afdracht en voorts zal in de toekomst betaald moeten worden voor de pionnen-, toren- en koningsdiploma's. De schaakbond ziet zich gesteld voor het para doxale feit, dat het aantal leden terugloopt (tot 21.822), hoewel het werk onder de jeugd succesvol moet worden genoemd. Men zal nu nader bezien hoe men de jeugdschakers (naar schatting 25.000) lid van de bond kan maken. Het mag op zijn minst opmerkelijk worden genoemd, dat het bestuur tijdens de achturi ge vergadering zoveel financiële concessies wist los te weken. Aanvankelijk namelijk hadden de meeste afgevaardigden van de dertien onderbonden, die tesamen de KNSB uitmaken, zich fel gekeerd tegen het be stuursvoorstel om de contributie tot achttien gulden te verhogen en al evenzeer tegen de Friese schaakbond, die de mogelijkheid van een heffing ineens ter sprake bracht. Men riep op tot bezuiniging en besnoeiing. De begroting van 1975 werd aangenomen met meer stemmen blanco (38) dan voorstem mers (30), bij 6 stemmen tegen. MADRID Het Nederlandse dameszaalhandbalteam heeft dit weekeinde in Madrid twee overwinningen behaald op Spanje. Nadat zaterdag met 17—9 (10—5) was gewonnen, werd het gisteren in een aan merkelijk betere wedstrijd 21—13 (104) voor de Neder landse dames. Zaterdag viel de tegenstand van Spanje in tegenstelling tot zon dag, tegen. Mede daardoor wer den twee debutantes' ingezet: Er na Balk en doelvrouWe Anjo Scheppers. Ellen de Jong werd in die ontmoeting topschutter met zes treffers. Hetzelfde aan tal behaalde Mieke Pottuyt in de tweede wedstrijd, waarmee zij eveneens topscorer was. deze 2600 meter geen cent ver dienen. Vooral in deze grote nummers spelen paarden die ouder zijn en dikwijls geïm porteerd zijn, een grote rol. Trainer Bertus Riem heeft er dan ook wijs aangedaan om Fieldmaster de haver over de horden te laten verdienen. Welke toekomst Joris van stal Geran krijgt moet worden af gewacht. Bij de renamateurs zegevierde evenals vorige week ook nu weer Nico Smit met het paard Marko. Bij de dravers was er buiten de prachtige Supertrio koers een mooi duel in de Prijs der Veelbelovenden. Massel T met Wim Duiven voorden nam na de start de leiding en stond deze niet meer af. Mistral Nora „Paard van het Jaar 1974", werd twee de. (Van onze paardesportmede- werker) WASSENAAR Zo'n negen duizend toeschouwers waren gistermiddag op de W'assenaar- se renbaan Duindigt getuige van de eerste Supertriokoers. In deze koers om de Ztirich Verzekerings Maatschappijprijs was ruim 91 duizend gulden aan weddenschappen afgeslo ten, althans alleen op het Su- pertriowedformulier. Zestien paarden vertrokken rond de klok van drie uur ach ter de startauto, strijdend om een mooie prijzenpot van twin tig mille, waarvan de helft voor de winnende combinatie was. Een van de favorieten Kama- raad miste na de start al gelijk een goede klassering en kwam in de achterste gelederen bin nen. Een outsider als Kapitein Scotch werd ook uitgeschakeld en in het laatste rechte stuk gaf eerst Lido Buitenzorg de pijp aan Maarten gevolgd door de volgens pikeur Martin Vergay te vroeg aan de leiding gekomen grote favoriet King Hollandia, die in de fout sprong. Voor out sider Lady met de Limburger Sjeng Hendrikx was toen de weg vrij naar de eerste overwin ning in een Supertriokoers. Jan Wagenaar, gastrijder achter Kid Eemshoorn, werd tweede voor Lento H met Wim Velis. Zesenderig „voorspellers" had den de aankomst goed op hun wedformulier, hetgeen goed was voor een brutobedrag van 1.800,30. Een leuke uitbetaling voor één gulden zondermeer. Voor de maand mei zijn boven dien voor alle Supertriokoersen een sponsor gevonden, hetgeen het voor eigenaar, trainer en pikeur zeer aantrekkelijk maakt. Op 14 juli is de eerste Supertrio op een ren. DEN BOSCH Zaal Kardolus uit Benthuizen, bestaande uit Ankie van der Berg, Jeanette Groen en Yvette Kardolus, heeft gisteren in sporthal Ham baken te Den Bosch het eerste schermtoernooi voor damese quipes om de Maitre Abra hamsbeker gewonnen. In de finale versloeg zaal Kar dolus de KLM-equipe (Amster dam) met 5—2. De derde plaats was voor de Troubadours uit Den Bosch en de vierde voor VWB uit Den Haag. VITEL Nederland is in het EEG-bridgetoemooi in Vitel als tweede geëindigd achter Fran krijk. Groot-Brittannië werd derde, Italië vierde. CARACAS De Venezolaanse motorrenner Cecotto zal van de Venezolaanse staat financiële steun krijgen om mee te doen aan de races voor het wereld kampioenschap. AMELIA - ISLAND Chris Evert heeft het tennistoernooi in Amelia Island (Florida) door in de finale Martina Navratilova (Tsjechosl.) te verslaan. Zij ver diende daarmee 25.000 dollar en OBERHAUSEN Het West- duitse dames-volleybalteam heeft in de voorrondes om het Europees kampioenschap een zege van 3-0 behaald op Fin land.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17