Europa Cup volleybal diamantjes carrière Van der Smissen boven de grauwe middelmaat 'eining tijdens Varsity £*}QLEN: Gaggenau: Minder talent veel meer instelling tlshe weer e sterk voor Tom Okker (egir verrassend winnaar 1 GELDROP/VOORBURG In de langdurige rondedans die onmiddellijk na de laatste smash van Gaggenau, goed voor het landskampioenschap, losbarstte hoste ook Jurrien Kooien mee. Misschien nog wat uitbundiger dan de anderen, hij had er in elk geval alle reden toe in Geldrop, waar Gaggenau in de vijfde set na een schijn baar hopeloze achterstand van 14-11 in de vijfde set toch weer terugkwam. Terugkomen, de specialiteit van de Voorburgse volleybalploeg, mag ook betrek king hebben op Kooien. De 36- jarige routinier dacht nog maar een jaar geleden aan stoppen. Hij hoorde wel thuis bij Starlift Blokkeer, de gevestigde kam pioen, maar verbleef bijna al tijd op de reservebank. "Je be seft nu pas, dat je bij Starlift bent afgedankt. Dat is een gek ke ervaring". Jurrien Kooien doet die constatering met ge noegen. Hij heeft lange tijd get wijfeld. Of gehoor geven aan de vele aanbiedingen trainer te worden of zwichten voor het verleidelijke aanbod van Gag genau het daar eens te probe ren. In Geldrop kon Kooien op gelucht vaststellen: "Ik ben nu wel blij, dat ik de goede keus heb gemaakt". Mocht Jurrien Kooien, een dag eerder ook nog eens vader geworden, dolgeluk kig zijn? Met zijn komst bij Gaggenau, waarbij hij John Groen op sleeptouw nam, deed Jurrien Kooien desgevraagd omdat hij Het moment was daar eindelijk. Kees van Zweeden, de verguisde maar ook zeer gevierde trainer van Gaggenau ging op de schouders. Als coach van de landskampioen. met zijn 20-jarige ervaring tot de kenners gerekend mag wor den, een voorspelling. "Ik denk, dat Gaggenau in de competitie ergens tussen de derde en zesde plaats zal eindigen", zei hij toen. Het was ook de plaats, waarop Kees van Zweeden met recht altijd in een adem genoemd met de prestaties van Gaggenau, gokte. Maar in zijn hart hoopte de trainer op meer. Had hij te lang lijdelijk moeten toezien hoe al zijn talenten toen de club nog HML/CLV of Corbulo heette, zwichtten voor rammelende geldbeurzen. Bijna had Kees van Zweeden, vroeger ook al ondergewaardeerd als bonds coach, de moed opgegeven. Toen kwam sponsor Gaggenau en Jurrien Kooien samen met John Groen. De mixture van routine en het talent door Kees van Zweeden geschaafd bleek een gouden greep. Vrede Jurrien Kooien: "Er was niet zoveel talent, maar er werd zo ontzettend hard gewerkt, dat ik een derde plaats wel mogelijk achtte. Daar had ik vrede mee. Achteraf betekent dit jaar een nieuwe dimensie voor mij. Ik heb gezien, dat je met wat min der talent, maar met veel meer instelling toch een heel eind kan komen". Jurrien Kooien, toch veel ge wend, is verrast door die instel ling. Terwijl hij in wezen de dirigent is. Als aanvoerder en een nooit aflatende bron van energie zweepte hij zijn ploeg telkens weer op tot een ongeloo flijk fanatisme. "Soms heb ik me geërgerd aan die onervaren heid, maar aan de andere kant hadden ze dat extra steuntje nodig. Ze hangen aan je. Als je er dan maar voor zorgt, dat jij blijft gaan. Het is leuk werk, maar wel vermoeiend". Dat geldt zeker voor de slotfase van de competitie, toen Gaggenau als underdog gestart plotseling Jurrien Kooien met de "bokaal die hoort bij het landskampioenschap. Een van de glimlachende omstanders tijdens de receptie is burgemeester Feith (derde van links). Rechts voorzitter Piet de Bruin van de NeVoBO. in de rol van favoriet de daar mee gepaard gaande mentale druk nauwelijks kon torsen. Het bleek in de wedstrijd tegen Hof nar, waarin de degradatiekandi daat uit Geldrop naar - het moet gezegd worden - de beste vorm van het seizoen groeide. Gagge nau kwam in de vijfde set met 14-11 achter en leek verloren. Op dat moment stapte Jurrien Kooien, de spelverdeler, naar John Groen en fluisterde hem wat in de oren. "Ik heb toen gezegd: Jij krijgt alles. Een an der zal angstig zijn, maar John is een speler van zoveel kaliber dat hij het aankan. Het klinkt achteraf misschien heel stom, maar ik heb in die wedstrijd geen moment getwijfeld". Het is geen bluf. Achteraf op- de recep tie in de Voorburgse sporthal De Vliegermolen die veel later begon dan gepland door de on verwachte tegenstand in Gel drop, wijst de routinier van Gaggenau op de vele vijfsetters. bij het voetbal, waar je ploegen hebt die vreselijk mooi spelen maar nooit winnen. Wij werken toevallig wel efficiënt". Jurrien Kooien wimpelt al degenen die komen met kreten als "kam pioen van de gematigdheid" af met: "Met alle middelen en ge breken winnen we wel steeds. Bekroning De wedstrijd tegen Hofnar, door sommigen als "een verto ning, een kampioen onwaardig" gekenmerkt, was juist wel een typerende bekroning. Zoals in alle vijfsetters het geval was, won Gaggenau en zoals zoveel was gebeurd, kwam de Voor burgse ploeg terug uit schier onmogelijke positie. Dat heet Jurrien Kooien: "De vijfde set is een hele aparte geschiedenis in het volleybal. Soms hadden we de kwaliteit van een Oosteu- ropese topploeg en even later zakten we terug naar een beden kelijk niveau. Een niveau dat dan nog altijd hoger is dan dat van de tegenpartij. Zeker wat de vijfde set betreft. Dat is het werk van Kees van Zweeden. Als alles mislukt in de training toch blijven doorgaan". Kooien geeft toe dat Gaggenau in het begin van de competitie het ge luk heeft gehad dat de concur renten fouten maakten. "Maar het is niet waar, dat we alleen maar geluk hebben gehad. Dat kan je niet zeggen, als je zo vaak terugkomt. Het is net als Dan is het toch volkomen ver diend?" Jurrien Kooien genoot dan ook zonder enige terughou dendheid van alle belangstelling op de receptie. Met een pilsje in de ene en een sigaret in de andere hand denkt hij al aan het volgende jaar. Een jaar met Europa Cup, dat hij zeker zal mee maken. "Ik plak er nog een seizoen aan vast. Europa Cup volleybal is het einde. Dat zijn de diamantjes van je carrière". En wat de prestaties op interna tionaal niveau betreft verwacht Jurrien Kooien dat Gaggenau niet orider hoeft te doen voor ploegen als Deltalloyd en Star lift Blokkeer. Prestaties die be haald moeten worden zonder versterking van buitenaf. "Dat zou niet goed zijn voor Gagge nau. Er is hier zoveel talent dat je dat de anderen niet zou kun nen aandoen. Volgend jaar is dit seizoen bezonken, zijn de spe lers rijper geworden. Gaggenau is ook de ploeg van de toekomst Als je ziet, hoe hard er hier gewerkt wordt" KEES KOOMAN STOCKHOLM - Tom Okker heeft gisteren in de finale van het WCT-toernooi in Stock holm zijn meerdere moeten erkennen in Arthur Ashe, die In twee sets (6-4, 6-2) zegevier de. In de eindstrijd dubbel spel won Okker met Ashe van ?Dominguez en Warwick met Jde cijfers 6-3,7-6. l de oefenwedstrijd van het [Nederlandse tennisteam tegen [Oostenrijk in Wenen heeft Kolf Thung een ernstige arm- plessure opgelopen waardoor t dubieus is of hij komend ïekeinde tegen Hongarije i uitkomen voor de Davis [Cup* De ontmoeting in Wenen een gelijkspel op: 4,5- AJitslagen: Sanders-Feigl 6-4, ij?-5, 6-2. Hemmes-Krajcik 3-6, [(6-1, 6-1, 2-6, 6-2: Thung-Wim- {mer 6-2, 7-5, 1-6, 2-6, gestaakt; jFleury-Blanke 1-6, 4-6, 5-7: ifSanders/Hemmes-Blanke/Feigl 1-7-5, 4-6, 5-7: Sanders-Wimmer <3-6, 3-6, 6-0, 7-5, 3-6; Fleury- [jFeigl 3-6, 6-2, 6-4, 3-6, 6-3; San- jders/Fleury-Kary/Wimmer 3-6, ,,6-3, 6-4, 6-3. Chris v.d. Smissen (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Een ding stond gisteren in biljart paleis Stokker te Ensche de wel vast. Met Hans Vul tink, de regerende kampioen, zou het 26ste toernooi om de nationale titel bandstoten onget wijfeld meer inhoud heb ben gehad dan nu het geval was. Slechts Christ van der Smissen, vooraf al duidelijk als opvolger van Vultink aangewezen, werkte zich boven de grauwe middelmaat uit. De Brabander deed dat door als enige een inter nationaal meetellend al gemeen moyenne op de tafel te deponeren van 8.53. De andere zeven kandidaten kwamen niet eens aan een ge middelde van 6 toe en dat teken de de armoe die er vier dagen lang in Enschede heerste. Dat had allemaal heel anders kun nen zijn als de deelnemers hun aanvallende instelling hadden getoond. Juist daarvan was wei nig te merken. Slechts Van der Smissen, Piet Vet, de voor het van 6 tot 13 augustus in La Paz te houden wereldtoernooi drie banden oefenende Rini van Bracht en in iets mindere mate Piet Dekker, maakte zich niet schuldig aan de defensieve speelwijze, die het toernooi ken merkte. Van der Smissen palm de in ruil daarvoor de titel bin nen, Piet Dekker mocht zich verrassend tweede noemen en Piet Vet finishte als vierde, pal achter Henk de Kleine die eerst zaterdagavond moest buigen, voor Piet Dekker en gisteren in de eindstrijd ook volstrekt kan sloos was tegen de man die Nederland gaat vertegenwoordi gen in het E.K. te Granada, van 22 tot en met 25 mei, Christ van der Smissen. De Kleine die aanvankelijk de leiding had, voor het laatst bij 55-39 in de elfde beurt, slaagde er na een serie van 32 van zijn tegenstander niet meer in een ernstige bedreiging voor het ta lent uit St Willebrord te vor men. Al had Van der Smissen toch 27 beurten nodig om zijn suprematie in de score tot uit drukking te brengen: 200 om 85. Omdat Piet Dekker in de slotfa se van zijn duel tegen Piet Vet de langste adem had (200 tegen 174 in 33 beurten) moest de Helmonder zelfs nog voorrang verlenen aan Dekker, die zater dagavond al bijna voor een stunt had gezorgd door tegen Van der Smissen het eerste de 200 vol te maken. Van der Smis sen zorgde er in de nastoot ech ter voor dat hij via een serie van 25 toch een punt aan de con frontatie over hield. Daardoor kon Van der Smissen in de fina le een enigszins behoudende aanpak hanteren. De man die bij het laatste wereldkampioen schap tweede werd achter de in deze spelsoort superieure Belg Ludo Dielis begon tegen De Kleine weinig overtuigend. Hij liet achtereenvolgens een 1, tweemaal een 0, en een 2 note ren maar omdat Henk de Kleine hem niet overtrof met enkele redelijke series, kon Van der Smissen het verschil vrij simpel weg werken. Van der Smissen later: „In deze partij ging het me er alleen maar om de punten te pakken. Het kon me niet zoveel sche len dat het algemeen ge middelde iets naar bene den zou gaan. Ik heb ge woon geen risico's willen nemen. En omdat Henk geen antwoord had als ik wel een serie maakte, kon hij niet blijven volgen". HOUTEN Een NOS-boot heeft tijdens de 92ste Varsity op het Amsterdam-Rijnkanaal nabij Hou ten gisteren letterlijk en figuurlijk voor veel deining gezorgd. n het verloop van het belangrijkste lummer van de wedstrijd voer het jacht de zeven boten op het toch al woelige en smalle water tege moet toen het 1000-metermerkteken Werd genaderd. Veel meer dan het onthutst omhoogsteken van de rode 'lag kon de kamprechter niet doen. Een geweldige kruisdeining ont stond die goed roeien geheel onmo- ïelijk maakte. Zeker 800 meter heb- >en de zeven ploegen, strijdend om ie medaille die voor veel roeiers het hoogtepunt van hun sportieve loopbaan betekent, last gehad van het ruwe water. Pas daarna waren ze in staat de boten weer redelijk in cadans te houden. Aegir had, toen het incident gebeurde, juist een voorsprong genomen op de concurren ten Nereus en Laga. Direct na de start bleek al, dat de strijd zou gaan tussen deze drie ploegen. Laga nam aanvankelijk een snelle voorsprong doch zag zich al in de beginfase bedreigd door Nereus, dat ook een verwoed gevecht leverde met Aegir. Toen op zo'n 1100 meter voor de finish het water minder woelig werd sloeg Aegir zijn slag. Op de laatste kilometer liepen de Gro ningers nog verder weg. Toen de formatie zeker nog 250 meter van de finish was sprongen de supporters bij tientallen te wa ter, daarbij opnieuw onnodige moeilijkhe den veroorzakend voor de ploegen die de leider met ruim verschil volgden. AMSTERDAM - België heeft de lange af- stand-kanowedstrijd over dertig kilometer van Amsterdam naar Monnikendam en te rug naar Amsterdam beheerst Jan Broex werd eerste na een tweede plaats in de KI en een overwinning in de Kil met zijn landgenoot Paul Stinckens. Paul Hoekstra, Nederlander maar uitkomend voor België werd derde. Uitslag: KI: 1. Paul Hoekstra (Bel.). 2. Jan Broex (Bel.). 3. Paul Stinckens (Bel.). K II: 1. Jan Broex-Paul Stinckers (Bel.). 2. Paul Broex-Jan Alders (Bel 3. Ruud van der Doe-Hendrik van Es (Ned.). Eindstand: 1. Jan Broex (Bel.). 2. Paul Stinckens (Bel.). 3. Paul Hoekstra (Bel.). Traditioneel beeld na afloop van de Varsity. Aanhangers te water na de triomf van Aegir. In de ban Montjuich is een verruk kelijk bergstadje bij Barcelona. De kleurrijke huizen staan er dicht aan de bochtige weg (te vens circuit) die door de stad loopt en het hon derdduizend koppige publiek heeft een goed gezicht op het wedstrijd verloop. Maar een leek kon vermoeden dat de steile weggetjes, met een breedte van slechts vijf tien meter, een groot ge vaar voor de coureurs in de Grand Prix van Spanje moest opleveren. Het passeren van de ra ce-auto's was bijna on mogelijk. Dat wisten de coureurs van te voren. Maar zei hun bond dan, de geschiedenis heeft ge leerd dat het aantal on gelukken tot een mini mum beperkt blijft. Om dat, luidde hun verdere verklaring, de snelheid in de talrijke bochten sterk beperkt blijft. Het gemiddelde ligt zeker vijftig kilometer onder de snelheden, die op an dere banen in de wereld worden gehaald. Dit argument was na tuurlijk doorzichtig. Maar zolang er niets ernstigs gebeurde wilde de racerij er geen geloof aan hechten. Catalonië doet vooral om poli tieke redenen name lijk alles om het evene ment niet af te sfp'o aan Madrid, de Sp' concurrent, die c i het jaar toch al de or «nisa- tie krijgt toet-deeld Dat zou verlies aan pres tige betekenen en dat moest voorkomen wor den. Om de coureurs enigszins mild te stem men werden door de or ganisatie ongelooflijke bedragen aan startgel- den hoger dan overal elders in de wereld toegezegd. Zij lieten zich erdoor misleiden. Hoewel het er vrijdag niet naar uitzag. De fe deratie voor autocou reurs, bij monde van woordvoerder Jackie Stewart, hield zijn been strak, toen enkele baan commissarissen ontdek ten dat de aangebrachte vangrails met bouten zonder moeren waren bevestigd. De simpele reden was het tekort aan moeren. De eerste training voor de Grand Prix werd afgelast. Maar de nacontrole was kennelijk minder goed en wat het gevolg van zoveel onbegrijpelijke nonchalance kan zijn bleek gisteren in Mon tjuich. Hopelijk gaan de ogen van de betrokke nen in de autoracerij nu ook open n wordt het zelfs voor een leek le vensgevaarlijke circuit definitief in de ban ge daan. De sportwereld zou er een dienst mee bewezen worden Willekeur De Nederlandse Volleybal- bond, niet onbekend met ma nipuleren, heeft weer eens een vreemd staaltje uitgehaald. Een uitnodiging voor het na tionale team in Israël een paar wedstrijden te komen spelen kon niet worden aanvaard en werd toen maar doorgespeeld naar Robot VCT. De reinste willekeur, want wat is logi scher dan eerst de nationale kampioen, of de ploeg die de eerste plaats inneemt in de competitie, te raadplegen. Gaggenau voelt zich dan ook terecht gepasseerd. Of erger de feestvreugde om het natio nale kampioenschap werd gis teren getemperd door de merkwaardige beslissing van de NeVoBo. Gaggenau had de trip graag gemaakt, al was het alleen maar als beloning voor de krachtsinspanningen. Voor al Kees van Zweeden, in het verleden aan de kant gezet als bondscoach voelt zich „vrese lijk gekleineerd" en vermoedt dat de beslissing te maken heeft met de oude grieven. Van Zweeden heeft zijn revan che destijds zouden zijn trainingsmethoden verkeerd zijn met de titel. De trip naar Israël zou een bekroning zijn geweest. Jammer, dat de NeVoBo niet zo sportief was. De tijd heelt de wonden, is het spreekwoord. De bond heeft er blijkbaar moeite mee. Gag genau is er de dupe van.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15