PSV'S DEMONSTRATIE VAN KLASSE EN MACHT Frans Thijssen had een debuut nooit verwacht Vier debutanten in Oranje tegen België Kruisweg nog lang niet voorbij" Kessler blijft FIFA wil ere-duel Johan Zuidema (Van onze sportredactie) OLDENZAAL Toen zijn naam tijdens de uitzending van Studio Sport werd genoemd bij de elf spelers die voor overmorgen in Antwer pen tegen België zullen aantreden, keek Frans Thijssen even verbaasd. Zeist Bondscoach George Knobel heeft voor de 102e interland tegen de Belgen - roede gedwongen door de afwezigheid van Johan Neeskens en Johan Cruyff - maar liefst vier debutanten opgesteld: Adri van Kraay, Frans Thijssen, Johan Zuidema en Kees Kist. In vergelijking met de laatste landenwed- strijd, op 20 november in Rotterdam tegen Italië (3-1), is Oranje op zes plaatsen gewij zigd. Jongbloed behoort nu tot de wissel spelers en is vervangen door Piet Schrij-. vers, Haan heeft in de achterste vier plaats moeten maken voor Van Kraay, Van der Kuylen en Neeskens zijn uit het midden veld weggevallen voor Thijssen en Jansen en in de voorhoede nemen Zuideman en Kist de posities in van Rep en Cruyff. Van de 101 tot nu toe gespeelde wed strijden tegen België werden er 46 gewon nen, 21 gelijkgespeeld en 34 verloren. De doelcijfers zijn 244-195. Beide landen kwa men voor het laatst tegen elkaar uit op 18 november 1973 in Amsterdam. Het resul taat van dat duel - beslissend voor plaat sing voor het eindïbernooi om het wereld kampioenschap - was 0-0 -. De opstelling van het Nederlands voet balelftal voor de vriendschappelijke wed strijd tegen België, die woensdag in Ant werpen wordt gespeeld, is als volgt: Doel: Piet Schrijvers (Ajax). Achter: Wim Suurbier (Ajax), Wim Rijsber- gen (Feyenoord), Adri van Kraay (PSV), Krol (Ajax). Midden: Frans Thijssen (FC Twente), Wim Jansen (Feyenoord), Wim van Hanegem (Feyenoord). Voor: Johan Zuidema (FC Twente), Kees Kist (AZ'67) en Rob Rensebrink (Ander- lecht). Wisselspelers: Jan Jongbloed (FC Amster dam), Jan Everse (Feyenoord), Willy van der Kuylen (PSV), Jan Peters (NEC) en Bobby Vosmaer (AZ'67). De 22-jarige middenvelder van FC Twente had niet verwacht, dat hij bij zijn eerste verschijning in de se lectie voor het Nederlands elftal ook meteen al zijn Oranjedebuut zou kunnen maken. „Ik had", zei Frans Thijssen, „gerekend op een plaats op de reservebank, en dat vond ik al prachtig, want die uitnodiging voor de selectie beschouwde ik als een hele eer". Voor Thijssen, die als spe ler van NEC een paar keer deel uitmaakte van de se lectie van Jong Oranje maar pas na zijn transfer naar FC Twente (in juni 1973) in de nationale ploeg voor spelers onder 23 jaar werd opgesteld, betekent de beslissing van bonds coach George Knobel het hoogtepunt van dit seizoen. „Maar", vult hij onmiddel lijk aan, „er kunnen er nog meer komen. Van die be kerfinales tegen Borussia Moenchengladbach en FC Den Haag heb ik hoge ver wachtingen". De verkiezing in Oranje ziet Thijssen als een belo ning voor zijn goede spel in de afgelopen weken. Hij: .„Ik heb in de eerste helft van dit seizoen constant last gehad van blessures. Daardoor heeft het lang ge duurd voordat de vorm er was. Ook nu voel ik me nog geen honderd procent Bij het schieten komt de pijn in mijn buikstreek soms te rug. Vergeleken met het be gin van dit seizoen voel ik me de laatste tijd echter goed en dat is aan de pres taties te merken". (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Georg Kessler zal zijn contract met Hertha BSC binnenkort verlengen met twee of drie jaar. .Het bestuur van Hertha heeft me nu al gevraagd een langlo pende verbintenis te onderte kenen, ofschoon ik nog tot en met het einde van het volgen de seizoen onder contract sta", aldus de ex-coach van het Ne- iderlands elftal, die in augustus van het vorige jaar voortijdig ontslag nam bij PEC Zwolle. Kessler: „Ik denk aan bijteke nen, want het bevalt mij en mijn vrouw uitstekend in West-Berlijn". Berlijn". Kes sler woonde overigens gisteren de wedstrijd FC TwenteFC Amsterdam bij. Zijn belang stelling ging vooral uit naar Johan Zuidema en in mindere mate ook naar Nico Jansen. Kessler, die op zoek is naar een spitsspeler, werd echter weinig wijzer. DAKAR De internationale voetbalfederatie (FIFA) is van plan op 18 juni a.s. een wed strijd te laten spelen tussen de vertegenwoordigende elftallen van Europa en Zuid-Amerika. Rene Courte, de perscontact man van de FIFA heeft dit zondag in Dakar medegedeeld. Hij sprak op een persconfe rentie na de vergadering van de technische commissie van dc FIFA. AMSTERDAM Een bijzonder voortvarend be gonnen PSV heeft Ajax gisteren als een klein en onhandig kind opzij geschoven in de onvoorstel baar spannend verlopende race om de landstitel en het lijkt nu uiterst onwaarschijnlijk dat PSV na een zo overtuigende demonstratie van pure klasse en superieure macht (de uitslag was 2—4) het kampioenschap nog zal kunnen ontglippen. razendsnel uitgevoerde schijn beweging schakelde Blanken burg daama volkomen uit en omdat Stuy bij de eerste paal stond behoefde dat nog niet noodlottig te worden. Maar ook deze laatste hindernis overwon de Eindhovenaar slim. Door net te doen alsof hij de bal wilde voorzetten werd Stuy enigszins naar het mid den van zijn doel gelokt. Het volgende moment deed Van der Kerkhof precies wat moes- t: Hij prikte de bal totaal on verwachts, in de kleine ope ning. De verraste Stuy sloeg de bal toen, ook nog zelf, in het doel: 0—2. Het was ronduit schrijnend om te zien hoe het „Ajax in verval" in het Olympische Sta dion zijn zoveelste vernederen de knieval van het seizoen maakte. Met de beste wil van de wereld was in dit „ramme lende" elftal geen spoor van de oude klasse te herkennen en vooral in defensief opzicht, stapelde zich de ene fout op de andere. Behalve Krol hield niemand zich aan de afspraak zich in de mandekking sterk te maken (Kraay: „Gaan tot het uiterste was/ ons vertrek punt") en PSV roerde zich daarom in de eerste helft als nooit eerder. Kenmerkend voor Ajax' onmacht was het eerste doelpunt, na tien minu ten. Persoonlijke fouten van liefst twee verdedigers (waar waren Suurbier en Dusbaba?) lagen ten grondslag aan een door Willy van der Kuylen flit send opgezette actie, die de maar net van 'n blessure her stelde Ralf Edström keurig af rondde: 01. Technisch directeur Hans Kraay ging later verbazing wekkend vér in zijn conclu sies. „Ik heb voor de rust be wust op de mandekking laten spelen. Ajax is daaraan ge wend en dan kies je de meest zekere weg, nietwaar. Maar voor die taktiek heb je elf mensen nodig die de bereid heid kunnen opbrengen zich uit de naad te werken. Het was vandaag toch schandalig om te zien hoe iedereen elkaar in de steek liet. Zodra een fout hersteld moest worden door een ander ontstonden er brok ken. Met name de spelers uit de voorhoede maak ik grote verwijten. Zij verdedigden let terlijk geen streep mee en als het een enkele keer wel ge beurde liep het nog fout af ook". Hans Kraay kon gemakkelijk nog verder gaan in zijn verwij- tenmakerij maar hij deed het niet Want ook doelman Stuy invaller voor de geschorste Piet Schrijvers handelde be paald zwak, toen PSV na een klein half uurtje voor de zo veelste keer uitbrak. Ausput- zer Blankenburg leek de voor de hand liggende kandidaat om de wegsprintende René van der Kerkhof aan te pak ken. In plaats daarvan stelde de lakonieke ausputzer van Ajax zich tevreden met de mo gelijkheid de PSVer een hoek van het veld in te drijven. Een Wondertje Het wondertje van Amster dam was een feit De bijna vijftigduizend toéschouwers in het stadion hadden snel waar voor hun geld gekregen en de vreugde daarover kwam tot uitdrukking in het enthousias te PSV olé gezang, dat van de tribunes afrolde. Een spekta kelstuk van de eerste orde werd omlijst met een sfeertje dat erbij hoorde. Trainer Kees Rijvers wilde la ter terecht de aandacht daar voor. „Het is achteraf natuur lijk altijd de vraag hoe ont staat zo'n situatie nou door je tegenstander, die in elkaar stort of moet je de verdiensten hiervan ook toekennen aan PSV. Ik, voor mij, ben zo ei genwijs om minstens zestig procent van deze ontwikkeling toe te schrijven aan het, vooral in het begin perfecte spel van PSV. We hebben met ditzelfde voetbal dit seizoen ook Feye noord en Benfica kunnen be dwingen". Doelman Stuy ligt gestrekt op het gras, terwijl Blankenburg de Zweed Edstrom het spelen onmogelijk maakt. Natuurlijk had Kees Rijvers met deze opmerking het groot ste gelijk van de wereld. De manier waarop PSV direct duidelijk maakte veel vertrou wen te bezitten, was groots. De taktiek van de angst, in het verleden nogal eens favoriet in uitwedstrijen tegen Ajax werd scherp gemeden en elke zich voordoende kans werd met al le risico's van dien aangegre pen. Deze benadering van het voetbal was PSV's sterkste wapen, waarvoor het zich best amuserende publiek bewon dering had. Het betekende ten slotte, dat de nieuwe Neder landse kampioen zich niet tevreden wilde stellen met angstig puntengewin maar ook de kracht kon opbrengen of fensief daden te stellen. Irritatie Ajax moet daardoor totaal De wel ijverige maar ook niet beste Notten moest een keer een slechte afspeelbal van hemzelf onschadelijk maken en kon niets anders bedenken dan René van der Kerkhof zwaar të tackelen. Een gele kaart zou voor deze overtref ding niet misstaan hebben, maar scheidsrechter Van der Kroft wilde kennelijk zo vroeg in de wedstrijd nog niet zo zwaar straffen. Dat was Not- tens geluk. Overigens mocht Ajax van meer dan geluk spreken. Stuy, die wilde uit trappen, gooide de bal hoog op en voordat hij er zelf erg in had, drukte Lubse zijn voet er tegen. Doelpunt, waarom niet? verrast zijn. In de rugdekking werden alle elementaire fou ten gemaakt, die maar moge lijk waren en het gespannen PSV wierp zich gretig op als het elftal dat geen kans onbe nut wilde laten. Dit effect van overrompeling riep bij Ajax irritatie op. Niemand was aangeraakt en Stuy had de bal uit eigener beweging losgelaten. Van der Kroft —-een attente scheids rechter over de hele wedstrijd genomen „bekeurde" Lubse echter toch voor te gevaarlijk spel. Maar dat was het niet Wanorde Vijf minuten voor de rust werd de wanorde in Ajax' de fensie voor de derde keer be nadrukt De paniek toen Dey- kers mee naar voren kwam was zo groot, dat niemand zag hoe Willy van der Kuylen zich haastig vrijmaakte. Deykers wel en Van der Kuylen, (die door Suurbier afgestopt moest worden, maar waar was hij?) maakte de bal rustig effect- vrij en schoot kei- en keihard raak: 03. Het resterende speibeeld wera beheerst door de angst van Ajax hoe uit deze doffe ellen de nog redelijk weggekomen kon worden. De oplossing, die Kraay daarvoor vond, was eenvoudig. Hij stapte van de door Ajax geliefde mandek king af en schakelde op posi tiedekking over. Het was in derdaad waar dat het vertrou wen enigszins terugkeerde, meer niet. PSV bleef zonder meer overtuigen. Het pefse- moeten ontbrak echter en dat was de reden dat de soms sprankelend opgezette acties van de Eindhovenaren niet ten koste van alles meer werden afgemaakt Niettemin lukte het toch nog verder uit te lo pen. De pas aan zijn come back begonnen Schmidt Han sen, die René van der Kerkhof voor de rust al had vervangen, hield zich in bij een doorbraak en schoot tegen Stuy op; De van hem afspringende bal werd door Lubse ingeschoten: 0-4. „Dat doelpunt", zei doelman Van Beveren later, „was een soort opluchting voor PSV. Wij wisten op dat ogenblik pas zeker dat ons niets meer kon overkomen en door die opwin ding gingen we tenslotte nog fouten maken". Fouten, die het aanzien van Ajax enigszins redde. Eerst zette Notten de bal voor en tekende Brokamp voor 14, en daarna kwam een vrije trap van alweer Notten op het hoofd van Geels terecht, die doeltreffend richtte: 2—4. Een persoonlijke tegenvaller voor de overigens prima spelende doelman Van Beveren. Zijn kleine teleurstelling kon de pret niet drukken. „Wie PSV nu nog van het kampioen schap kan afhouden moet van goeden huize komen. We heb ben de wedstrijd tegen Ajax als het sleutelduel van het sei zoen benaderd." Scoreverloop: 8. Edström 0—1, 37. René van der Kerkhof 0—2, 40. Van der Kuylen 03, 87. Lubse 0-^, 88. Brokamp 1—4, 89 Geels 24. Scheidsrechter Van der Kroft, toeschouwers: 49.000. Ajax: Stuy, Blankenburg, Suur bier, Dusbaba (Van Dord) en Krol. Notten, Mühren en Stcffenhagen, Geels, Rep (Brokamp) en Mulder. PSV: Van Beveren. Van Kraay, Krijgh, Nordquist en Deykers. Wil ly van der Kerkhof. Quaars, Lubse en Van der Kuylen, René van der Kerkhof (Schmidt Hansen) en Ed ström (Strik). Manager Van Gelder: B (Van onze sportcorrespondent)' EINDHOVEN Eindhoven als stad en zelfs PSV als ver eniging zijn onder het grote succes van de overwinning van 4-2 op Ajax bijzonder nuchter gebleven. In de stad ziet men geen uitbundige sup porters die van café naar café trekken, noch mensen die vlaggen met zich meesjouwen. Alleen in de echte PSV-centra .zoals hotel Ambassadeur en iVoodoobar zijn een aantal supporters samengestroomd, die onder een glas bier liede ren zingen en die steeds maar beweren, dat er slechts een ploeg kampioen kan worden, hun PSV natuurlijk. Ook bij PSV zelf is nog geen juichstemming waar te nemen. Jan van Beveren: "Ik heb van avond niets extra's gedaan. Ik blijf voorlopig nog met beide benen op de grond staan. We hebben nog twee wedstrijden te spelen en dat zijn zelfs geen eenvoudige wedstrijden. De vreugde om het succes van PSV wordt niet zo openlijk geuit Ik ben ervan overtuigd dat ze zeker aanwezig is. PSV is zelfs een club voor het gehe le zuiden geworden. Morgen zal de zege op Ajax ongetwij feld het gesprek van de dag zijn". Ook manager Ben van Gelder is zeer nuchter in zijn commentaar. "We hebben van daag een belangrijke statie ge had. Maar de kruisweg is nog lang niet afgelopen", zegt hij. Ook hij vindt de twee reste rende wedstrijden nog van een dergelijk gehalte, dat er nog geen reden is nu al uitbundig feest te vieren. Kees Rijvers is direkt na te rugkomst in zijn woning in Eerssel in een stoel gevallen. Met een voldaan gevoel, maar nog niet helemaal bevtedigd. "Dat ben ik pas", zegt hij, "wanneer over veertien dagen de vlag in top kan worden gehesen". Overigens gaat Rij vers nog dezelfde dag dat dé competitie wordt afgesloten met vakantie. Kampioen of geen kampioen.' Met onbeken de bestemming zoals dat heet. Ook Pleun Strik is zo snel mogelijk naar huis gegaan en heeft gisteravond niets bijzon-', ders gedaan. "Over veertien dagen, als we dein kampioen worden, is de beer los. Dan weet ik zeker, dat u mij op dit moment niet bereiken kunt", lacht hij.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13