"Ik verkoop de oorlog niet als toeristen waar" Noordzee proefstation voor Russische vloot Kleine uitkering herinnering aan slag om Arnhem Henry McAnelly; de paratrooper "Airborne Battle Guide" noemt de nu 51-jarige Henry McAnelly zich. Hij wil iedereen die zich voor de Slag om Arnhem interesseert, graag alles laten zien en ver tellen. Hoogtepunt tijdens een rondrit in een 8-persoons Landrover is - voor McA nelly in élk geval - de tragedie die zich op de helling van een heuveltje bij Ma- riëndaal (tussen Oosterbeek en Arnhem) voltrok In het foldertje dat hij uitgeeft, staat te lezen: "The tour will continue via Mariën- daal where the 600 strong First Parachute Battalion was reduced to 40 men" ("De rit wordt voortgezet via Mariëndaal waar het 600 man sterke eerste parachute bataljon tot 40 man werd teruggebracht"). De gemeente Renkum is McAnelly volko men ter wille geweest Er moesten tiental len vergunningen worden aangevraagd en ontheffingen worden verleend. Onlangs zijn de tochten begonnen. Als het kan, drie ritten per dag tegen betaling van twintig gulden per persoon. Het begin ligt bij hotel Hartenstein - waar ook afspraken kunnen worden gemaakt - en de tocht eindigt daar ook. De excursie duurt ongeveer twee uren. McAnelly laat de plaatsen zien waar de 'paratroopers' en de zweefvliegtuigen neerkwamen en hij wijst de bomen aan waarin zijn makkers bleven hangen. Hij vertelt waar de opmars naar de Rijnbrug tot staan werd gebracht en waar de meeste Britten sneuvelden. Tot slot worden bezoeken gebracht aan de ere-begraafplaats in Oosterbeek en aan het Airborne-museum in het kasteel Door- werth. Iedereen mag mee, Duitsers ook. "Ach het was oorlog, moet je rekenen en ik gooide ook niet met steentjes Alleen Duitsers die zeggen, dat ze SS-ers zijn geweest, zet ik prompt uit de wagen. Die moeten maar gaan lopen en het geld kun- I nen ze terugkrijgen". Binnenkort wordt een film van de Slag om Arnhem gemaakt door Joe Levin. "Ja, daar ben ik blij mee", zegt 'Mac', "maar snap je nou dat er Nederlanders zijn die mij opbellen (mijn thuisnummer is 02907- 5168) en vragen of ze voor SS-er in die film mogen spelen? Gek eigenlijk Het is overigens wel een macaber gebeu ren, zo'n rondrit langs de voormalige slag velden. Een merkwaardig gebeuren ook en zeker als men wordt begeleid door een man die er zelf midden in zat en de uiterlijke tekenen daarvan op zijn lichaam meedraagt. ÏEM De 'meest gewon- verlevende van de Slag om n' - hij mist zijn linker n zijn lichaam telt 46 van schotwonden - is ïig op dr. Lou de Jong, de oricus die de Tweede We- orlog in kloeke delen be- - JfL HENRY McNELLY (51 - zijn vrienden noemen hem c - vindt dat dr. De Jong ijden de waarheid is gegaan Ut hij een oorlogsscène, na- het hotel-restaurant De (ren Doedel ter hoogte van tterbeek, had onderzocht.' et wordt tijd, you know, dat De Jong eens hier komt ken. Zal ik hem wijzen op de pe sporen die, dertig jaar na slag, nog steeds zijn te zien D de tanks - de Konigstigers t& dat bos bij De Leer- en iedel. Waarachtig, het waren If van die monsters en niet I, zoals De Jong zegt". t en ik zitten samen in de drover, waarmee hij belang eenden over de slagvelden |t, vlakbij De Leeren Doedel, vertelt: "We kwamen tegen en uur op de avond van de (ling in Wolfheze (17 septem- j 1944 dus) uit dat bosje daar. was commandant van een rtierenpeloton. De officier vermiest en ik, als sergeant, I het commando overgeno- |l Iemand van mijn jongens irde een tank naderen. Hij pot prompt zijn bazooka leeg toen had je de poppen aan dansen. Wij lagen meteen er vuur De SS had een gor- van staal gevormd met min is vijf Tigertanks, pantser- |ens en gemotoriseerde ka pen. We konden er niet door. was de bedoeling dat wij Sonsbeek zouden trekken, toen John Frost - toen ■ant-kolonel ons liet vra- hem te assisteren bij de ■al op de Rijnbrug, sloegen hts af. Nou wil dr. De de mensen doen geloven peloton door één rottige de pan werd gehakt. In belde hij me op. Ik vertelde mijn verhaal, maar hij al gauw zijn kamer Hij geloofde het niet, on mijn bewijzen. Hij was bezig met films voor een tv-documentaire". Terwijl Mac vertelt, komt iemand naar de Landrover en vraagt of hij even in mag stappen. Die man blijkt de 51-jarige Niek van Toor te zijn. Niek zegt, dat hij tijdens die slag in de kelder van het hotel zat De ex-paratrooper zit op hete kolen. "Wat hebt u ge zien? Hoeveel tanks heeft u ge teld?" Niek van Toor antwoordt on middellijk: "Minstens drie tanks heb ik gezien". "Zie je wel", triomfeert Mac, "dat ik gelijk heb? De Jong weet nergens van. Waar haalt die man die onzin vandaan? Daar ben ik nou echt nijdig over! Maar ja "Ik kom hier elke zondag m'n hond uitlaten", zegt Niek van Toor, "maar nog nooit heb ik geweten dat die sporen van tanks afkomstig zijn. Diep zijn die sporen. Zeker veertig centi meter diep - minstens vier meter breed". "Dat klopt", beaamt McAnelly. "Kijk maar, die tanks zijn toen om die boom heen geploegd. Zo ontdekte ik tien maal twee spo ren. Er zullen misschien wel tien tanks zijn geweest". Onder het rijden langs de "oor logsroute", vertelt Mac dat hij iedereen alles wil laten zien, "maar SS-ers niet". „Jazeker, die komen ook hier heen. Vrij wel altijd zijn ze eigenwijs. On langs nog wilde iemand mij ver tellen dat een bepaald stuk ge schut van Duitse makelij was. Nou, mooi dat het een Engelse 17-ponder was. Neen, SS-ers moet ik niet". Er moet, volgens de ex-para, nog bijzonder veel oorlogstuig in de grond rond Arnhem zitten. "Vorige week hield een ploegen de boer mij aan. Ik heb, zei hij, !wat gevonden. Gaat u even mee. We vonden acht nog op scherp •gestelde mortiergranaten. De mijnopruimingsdienst heeft ze laten ontploffen". Even later staan we op de helling bij Ma riëndaal - tussen Oosterbeek en Arnhem -, op welk punt Mac met zijn mannen terechtkwa men, toen ze op weg waren naar de Rijnbrug. Het werd hier een tragedie. Honderden jonge Brit ten werden gedood. Conny Ryan schrijft in zijn boek "Een brug te ver" er ook over, maar hij vertelt niet wat er precies is gebeurd. "Neen, Ryan heeft dat niet juist weergegeven. Ik zal je vertellen hoe het wel was. Mis schien komt er wel weer iemand ongevraagd meedelen, dat ik ge lijk heb", grapt hij. "We kwa men hier met ongeveer 600 man - een bataljon, zeg maar. Het commando had kolonel David Dobie. Op dat punt hadden de SS-ers al een stalen ring gelegd. Ze zaten met hun tanks en pant serwagens in een stuk bos en langs de spoordijk. De overmacht was te groot. We konden met onze lichte wapens vrijwel niets uitvoeren. Toen kwam kolonel Dobie bij me. Mac, zei hij, Mac wij trekken ons terug, wil jij dekkingsvuur geven? Nou toen wist ik het wel. We zouden worden opgeofferd, niet meer en niet minder. We schoten twee ton zware mortie ren af. Het hielp niets. De tanks kwamen tergend langzaam op ons af. Wij trokken hun vuur, omdat wij de enigen waren die tegenstand boden. Overal om me heen vielen mijn kamera den, met wie ik in Algerije, op Sicilië en in Italië had gevoch ten. Hier zou ons eind komen. Maar we vochten door. Ach, je bent eigenlijk gek, maar ja Toen dook een Tigertank op ongeveer veertig meter afstand van me op. Het monster richtte al zijn boordwapens op onze mortier-sectie. Plotseling vloog mijn linkerarm er af en even later zat ik vol schotwonden. In i Voor hotel Hartenstein - eens het hoofdkwartier van generaal Roy Urquhart - staat ex-sergeant-parachutist Henry McAnelly met zijn Landrover gereed om opnieuw een groep belangstellenden rond te rijden langs de plaatsen waar de tragedie van de Slag om Arnhem zich voltrok. mijn rechterarm kwamen alleen al 27 treffers. Wat er daarna gebeurde, weet ik sinds twee jaar geleden. Dat vertel ik nog Ik was zwaar gewond dus. Een hospitaalsoldaat - Maddock, ik vergeet zijn naam nooit meer - haalde me er uit. Achteraf is gebleken dat er van de zeshon derd man 560 zijn gesneuveld. De veertig die er overbleven, zeggen hun leven aan mijn dek kingsvuur te danken te hebben. Van mijn peloton bleven er twee in leven. Van die twee was ik er één. Via het St. Elisabethzie- kenhuis kwam ik in München terecht. In het kapip Stalag 7A. Colditz was Stalag 7B. Vlak bij dat kamp in München stond een bierbrouwerij. De Britten wil den het bombarderen om het moreel van de Duitsers kapot te maken. Ze gooiden mis. De bommen kwamen op ons kamp terecht en ik werd weer ge wond. Goed, ik kwam er levend af. Wel een beroerd leven gehad daarna. Tbc en zo en een gerin ge uitkering als oorlogsinvalide. Maar weet je. dat drama op die helling fcij Mariëndaal laat je nooit meer los. Dat neem ik mee in mijn graf". Een onderscheiding? Mac grauwt: "Neen, my dear fellow, neen. Mijn onderscheiding was een krijgsgevangenennummer en een Duitse kunstarm Ja, de commandant van ons batal jon, kolonel Dobie, kreeg de Mi litaire Willems Orde, dat wel. Nou ja, hij wist 500 man te redden - ik 'maar' veertig Ik heb wel vier jaar in een ziekenhuis gelegen om alles er uit te laten peuteren. Soms lag ik dagenlang in een coma. Ik heb al gezegd, dat ik me niets herinnerde. Dat kwam zo. Ruim twee jaren geleden was ik op vakantie in Zuid-Engeland. Ik kreeg toen een barstende -kop pijn. Een oude arts zei me: Je hebt een deuk in je hoofd, wat is dat? Wist ik veel. Ze hebben mijn schedel gelicht en er een kogel uitgehaald. Bij die gele genheid kVeeg ik een hiaat in mijn geheugen. Als ik weer op die helling kwam, viel ik bewusteloos. Suf van het piekeren. Toen heeft dokter Bastiaanse - je weet wel, die van de KZ-syndroom-behan- deling - mij fantastisch gehol pen. Op die helling gaf hij mij spuiten en medicijnen en bij stukken en beetjes kwam alles terug. Nu, vandaag nog. Nog steeds zie ik dat monster van een tank. Nog steeds zie ik mijn kameraden vallen en sterven. Sinds 1954 ben ik in Nederland. Ik trouwde met een Nederland se vrouw, maar die stierf later aan kanker. Nu ben ik weer met een lieve Nederlandse getrouwd. Ik werkte bij de KLM, maar door al die oorlogservaringen werd ik ziek en dan moet je je maar van een uitkerinkje red den. Begin vorig jaar heb ik een Landrover gekocht. Die ben ik in de kleur van onze Red Barets gaan schilderen en heb hem voorzien van het Pegasus-em- bleem; dat van onze divisie. Daarmee rijd ik mensen, die alles van de slag willen weten, rond op de landingsvelden en over de slagvelden. Ach, ik ken elke schuttersput en elk tank- spoor. Dat terrein is me even vertrouwd als de Engelse letter kunde die ik heb gestudeerd. Kandidaats, ja". Waarom McAnelly zich opwerpt om de afgrijselijke oorlog als toeristenwaar te verkopen? Kén hij niet vergeten of weigert hij dat? Is hij uit op schijnheilige effecten? Of wil hij - onbewust misschien - bewijzen dat hij een onderscheiding heeft verdiend? Als we in hotel Hartenstein zit ten - hetzelfde hotel waar gene raal Roy Urquhart zijn hoofd kwartier had en van waaruit Mac zijn tochten steevast begint - moet de voormalige Red Devil lang nadenken bij zulke indrin gende vragen. "Neen, ik ver koop de oorlog niet als toeris tenwaar. Ik wil alleen dat de mensen precies weten wat hier gebeurde. Ik kan boos worden als zogenaamde historici dingen als vaststaande feiten opschrij ven, zónder ze exact na te gaan. Geschiedvervalsing is zó ge beurd! Natuurlijk kan ik niets vergeten. Ik ben niet de enige hoor. Generaal Urquhart - om er maar eentje te noemen - loopt hier ook geregeld rond. Ja, John Frost ook. En wil je al die onbe kende officieren, onder-officie ren en manschappen niet verge ten? Hoeveel Arnhemmers heb ben er niet elk jaar bezoek van steeds dezelfde ex-militairen? Ik zei al, dat ik alles mee in m'n graf neem. Zij ook. Op bepaalde effecten ben ik bepaald niet uit. Waarom zou ik? De slag op zich is al schokkend genoeg. Tja, die onderscheiding. Noü, men mag het wel weten, het doet verdomd pijn anderen wél onderscheiden te zien. Je zegt, dat de Militaire Willems Orde of het Victoria-kruis vlak naast de doodstraf liggen. Dat vind ik een bijzondere kijk op deze za ken. Misschien heb je wel gelijk. Die opmerking zal ik beslist ont houden". BOB BIRZA schepen, die, zoals in het afgelo pen jaar, vaak patrouilleren in de nieuwe olievelden op het Continentaal Plat. De eerste incidenten met Russir sche schepen deden zich voor in juni 1974, toen een Russisch in lichtingenvaartuig, volgebouwd met antennes, de 500 meter vei ligheidszone van een Amoco- booreiland binnenvoer en foto's maakte van boorinstallaties. Bij het tweede incident was even eens een Amoco-eiland betrok ken. Volgens de bewoners van het olie-eiland voer een Russische trawler op een afstand van 250 meter langs het eiland. Twee andere trawlers hielden de rou te naar het eiland open toen de binnendringer werd gesom meerd de zóne te verlaten. Na het voorval bleek dat de positie van het eiland niet pre cies bekend was, zodat een di plomatieke klacht weinig effect zou hebben. De internationaal voorgeschreven juiste plaatsbe paling was in elk geval van minder belang dan de motieven van de Russische gezagvoer ders. Hetzelfde geldt voor de Russische oorlogsschepen die in de afgelopen tien dagen in de buurt van verschillende boorei landen zijn geweest. De vraag rijst of de Russen op de hoogte zijn van de veilig- heidszónes of zouden zij instruc ties hebben ontvangen de zónes te negeren om de eilanden op de één of andere manier te be dreigen? Als de plaats van een eiland bekend is wordt het een belang rijke navigatiepost. Het boorei land is dan geschikt als ontmoe tingsplaats tussen bijvoorbeeld een logger en een koopvaardij schip. Hetzelfde geldt voor de Russi sche marine vaartuigen. Maar dit verklaart nog niet de aanwe zigheid van Russische spionage- schepen die vermoedelijk foto's maken. De reden is dat er wellicht een instructie van een Russisch de partement, dat betrokken is bij de oliewinning op zee, aan voor af is gegaan. Waarschijnlijk wil Moskou alle beschikbare infor matie hebben over de werk zaamheden op het Continentale Plat. Misschien wil men ook we ten hoe de westerse oliezoekers reageren op een dreiging van Russische vaartuigen. Een andere reden voor de Rus sische incidenten zou kunnen zijn dat de booreilanden ten noord-oosten van de Britse ei landen voortreffelijke bases kunnen vormen voor een waar devol anti-onderzeeër plan. Elk eiland zou met luister- en sonar- apparatuur uitgerust kunnen worden waarmee alle bewegin gen van onderzeeboten gevolgd kunnen worden. De Noordzee is bezaaid met eilanden die geen olie boren. In tijden van oorlog zouden zij hun nut kunnen be wijzen. Als het systeem in de Noordzee effectief blijkt te zijn, zou het wellicht ook nog bruik baar kunnen zijn in andere zeeën. Copyright The Guardian h -r - r J*1 - - - en Russisch oorlogsschip in de omgeving van een booreiland in de Noordzee wordt gevolgd door i Brits marinevliegtuig. De Britse marine heeft vorige week het eerste schip dat be stemd is om de olievelden en de visgronden te bewaken, de Noordzee opgestuurd. Het met marine-communicatie-systemen en een 40 mm Bofor-kanon uit geruste schip Jura zal met het marinevaartuig Reward de Britse belangen in de Noordzee beschermen tot er over enkele jaren vijf speciaal voor dit doel ->1 geconstrueerde vaartuigen ge- Igj reed zijn. Hun belangrijkste ta- ken worden het arresteren van illegale vissers, het onderzoe ken van door schepen geloste stookolie en het coördineren van research- en reddingsopera ties. Waarschijnlijk krijgen de vaar tuigen nog een bijzondere taak, maar dat is afhankelijk van de aanwezigheid van Russische

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17