Einde drama Zweden: 3 doden Viering Molukkers ordelijk van start Scherpe kritiek spreidingsbeleid Hooibergbouwer krijgt 20 jaar Miljoen auto's minder rrote bankroof in Londen Kokschool naar Harderwijk Geen rode vlag op Stadhuis Rotterdam £cidAC@ouocuit Vrijdag 25 april 1915,65e jaargang no. 20102 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Swiebertje Vaarwel Swiebertje, op Ned. 11 om 19.05 uur. Om 21.10 uur Nana Mouskouri, om 21.55 uur Farce Majeure en om 23.00 uur het tv-stuk „Ik herinner mij Jan Postma". Ned. 1 om 20.21 uur Mies Bouw man met haar mens en om 22.05 uur Televizier met Portugal, Zuid-Vietnam, Libanon en Zuid- Moluljkers. WOLKENVELDEN Op de meeste plaatsen droog ■•weer met veel bewolking. Matige, aan zee tijdelijk vrij .krachtige noordwestelijke wind. Minimumtemperaturen rond 5 graden, maxima van 10 graden aan zee tot 15 graden landin waarts. Morgen zon: 5.22—19.55. Schev. hoogw.: 3.08-15.31. Maan: 21.14-5.23 Laagw.: 11.08-23.32. Een van de gewonde terroristen wordt met de handen op de rug geboeid, naar het ziekenhuis gedragen. STOCKHOLM (Rtr./AP) De overval op de Westduitse ambassade in Stockholm is vannacht geëindigd met het opblazen van het ambassadegebouw, de vrijlating van de gegijzelden en de arrestatie van de overval lers: vijf leden van een Duitse terreurgroep. Drie mensen hebben de overval niet over leefd: de militaire attaché Von Mirbach, die bij het begin van de overval werd neerge schoten en later aan zijn verwondingen overleed, een van de terroristen die zich zelf door het hoofd schoot en een nog niet-geidentificeerde: de politie vond name lijk vanmorgen in de puinhopen een ver koold lijk. De politie acht het mogelijk dat enkele van de gearresteerde anarchisten niet in het ambassadegebouw zijn geweest, maar in de omgeving zijn gebleven om hun metgezellen vuurdekking te geven. Het waarom daarvan is niet duidelijk, temeer daar de Zweedse autoriteiten vrije aftocht hadden beloofd. Over de compromisloze houding van de: regering in Bonn zijn de terroristen uiterst verbaasd geweest. Zij hebben nog gepro beerd contact op te nemen met de Duitse autoriteiten, maar deze weigerden elke dis cussie. De houding van de Duitse regering is in elk geval tegengesteld geweest aan die welke tegenover de ontvoerders van de Westber- lijnse CDU-voorzitter Peter Lorenz werd' aangenomen en die tot veel kritiek van de kant van de conservatieven heeft geleid. Kanselier Schmidt zou vandaag in de Bondsdag de Duitse houding verklaren. Een Duitse diplomaat in Stockholm heeft kritiek uitgeoefend op de manier waarop Zweden de beveiliging van de ambassade heeft aangepakt. „Zweden toont nog steeds een te grote toegeeflijkheid tegenover derge lijke politieke risico's. (zie verder pagina 11) Een kilometer stokbrood DEN HAAG Met 3500 liter erwtensoep, 1 kilometer stokbrood, 3000 liter koffie en 15.000 broodjes heeft de Haagse politie vandaag getracht de op de been geroepen politiemacht van eten en drinken te voorzien. Voor collega's die gisteravond uit verafgelegen delen van het land kwamen had de Haagse politie voor slaapplaatsen gezorgd in" de jeugdherberg Ockenburg en het conferentieoord „Overvoorde". (Van onze verslaggevers) DEN HAAG De viering van 1 het 25-jarig bestaan van de vrije Republiek der Zuid-Mo- 1 ukken is vandaag met een kerkdienst in de Gereformeerde Valkenbokchkerk aan de Zuid- erparklaan uitermate rustig en ordelijk van start gegaan. De ontzagwekkende politiemacht van 2650 man die ter begelei ding van de viering in de resi dentie op de been was gebracht, behoefde geen enkele maal in het geweer te komen. Tijdens de kerdienst zei ds. W. H. Tutuarima, dat de Zuid-Mo- lukkers hun ideaal alleen kun- nén bereiken met rust, tact en verstand. „Wel is het benau wend, dat minister Van Doorn onlangs ons ideaal tot een droom bestempelde. Benau wend daarin, is dat het woord „droom", van achteren naar voor gelezen „moord" zegt. De kerkdienst werd bijgewoond door ruim 1000 Zuid-Molukkers. Onder hen leider van de RMS ir. Manusama. Het Haagse politiekorps heeft in het kader van de preventieve 'maatregelen bijstand gekregen van 2000 geoefende manschap pen uit -andere delen van het land. Uit Rotterdam zijn nog 12 man van de Bereden Brigade verschenen, alsmede 2 waterka nonnen. Indien noodzakelijk kan de politie een beroep doen op eeh helicopter van de lucht macht Door middel van beeld en geluid staat die helicopter in verbinding met de centrale com mandopost in het hoofdbureau. Behalve de centrale post in hoofdbureau zijn vijf steunpun ten ingericht. In totaal worden 9 objecten bewaakt. Onder deze objecten zijn de ambassades van Indonesië en Luxemburg, het Binnenhof, het Vredespaleis en de ministeries van CRM en Buitenlandse Zaken. De Haagse politie ging er vanmorgen nog vanuit dat er zich geen ongere geldheden zouden voordoen. „Wanneer er toch moeilijkheden komen, dan worden deze ver oorzaakt door een betrekkelijk kleine groep. De overgrote meerderheid van de Zuid-Mo lukkers is uitermate vriende lijk", aldus een politie-woord- voerder. „Wij hebben echter toch een dergelijk kolossale politiemacht op de been gebracht uit preven tieve overwegingen. Wij zijn ver plicht, gezien de ervaringen in het verleden onder meer bij de bestorming van het Vredespa leis op 27 december van het vorige jaar, uitgebreide maatre gelen te nemen om op alles voorbereid te zijn", aldus de Haagse politie. De leider van de Zuid-Moluk- kers ir. Manusama heeft er gis teren bij zijn aanhangers nog maals op aangedrongen „er een waardige viering van te ma ken". Zuid-Molukkers die van morgen op weg gingen naar Den Haag hebben vermoedelijk de stations van Sittard, Geleen en Maastricht beschilderd met leuzen als „RMS 25 jaar" en „RMS leeft nog en wil zelfbe schikkingsrecht" LONDEN Zes gewapende rovers hebben gisteravond een inbraak gepleegd in de vesti ging' van de Bank of America in de Londense wijk Mayfair. Zij namen ongeveer twee mil joen gulden aan dollars en pon den mee. Voorts roofden ze nog een aantal particuliere safelo ketten leeg. De rovers die gemaskerd waren, drongen via een achterdeur het gebouw binnen, overweldigden de nachtwakers en knevelden V ingerafdrukken Kralingseveer worden verbrand ROTTERDAM (ANP) - De vin- gerafdrukken van de mannelij ke bewoners van Kralingseveer, die de Rotterdamse politie geno men heeft in verband met het onderzoek naar de moord op taxi-chauffeur Hartmann, zullen a.s. .dinsdag in het openbaar worden verbrand. De verbranding, wordt bijge woond door de officier van jus titie in Rotterdam. Tevoren zul len de afdrukken ter controle worden aangeboden aan vier vertrouwensmannen uit Kra lingseveer. Mannen, die het op prijs stellen hun vingerafdruk zelf te bewaren, kunnen deze, op zaterdag 26 april en maandag 28 april komen afhalen. Prins Charles van Engeland brengt een bezoek aan de noordelijke Ca nadese provincie North West Terri tories. Hij had kennelijk veel ple zier toen hij in Frobisher een wedstrijd zag in het bouwen van ijshutten, (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG Overeenkomstig de eis van de officier van justitie is de 33-jarige hooibergbouwer Willem van E. uit Ter Aar door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, en onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling aan de regering. Willem van E. is veroordeeld wegens tweemaal gepleegde doodslag en zedenmisdrijf. Op 21 juni 1971 bracht hij de 15-jarige Cora Mantel in het Noordhollandse Uithoorn door wurging om het leven. Op 18 augustus vorig jaar werd de 33-jarige verpleegster Aaltje van der Plaat uit Gorinchem door een groot aantal messteken om het leven gebracht. Fellowship De regering van de Westafrikaanse republiek To go heeft een contract gesloten voor de levering van een Fokker F28 mark 1000 Fellowship be stemd voor het vervoer van overheidsfunctionarissen. Het vliegtuig zal zowel voor binnen landse als internationale vlucht en worden gebruikt. (Van een oi Den Haag De definitieve spreidings plannen van de regering, die gisteren bekend gemaakt zijn, hebben veel kri tiek uitgelokt van de ambtenaren bbon-. den en de autoriteiten van de Haagse agglomeratie. De voorzitter van de ge westraad Den Haag de heer Chr. Buij- tendijk sprak gisteravond zelfs van een „schijnvrijwilligheid" bij de overplaat sing van talrijke diensten naar noord e., zuid. De Kabo, de ambtenarenbond van het N. K. V. stelt vast dat „de manier waarop de redering de spreiding wil uitvoeren, onaanvaardbaar is". Volgens de Kabo moet de regering eerst' een fundamenteel onderzoek instellen naar de uitgangspunten van het sprei dingsbeleid. Deze spreiding moet inge past worden in een nationale politiek voor verdeling van de werkgelegenheid, die ook voor het particulier bedrijfsleven geldt. Daarvoor is een speciaal instituut nodig. De gevolgen van het vertrek van ruim zesduizend arbeidsplaatsen uit de agglo meratie Den Haag acht gewest voorzitter Buijtendijk voor deze agglomeratie rampzalig. De centrale voor Hogere Ambtenaren gaat in geen geval akkoord met het hui dig spreidingsbeleid. Bij de P. T. T. behoort 25 procent tot het hoger perso neel, 41 procent tot het middelbaar en 10 procent tot het lager personeel. Veron dersteld wordt, dat jaarlijks ongeveer 680' arbeidsplaatsen overgeheveld zullen wor den. De regering rekent erop, dat veertig procent van de Centrale direktie P. T. T. zal meeverhuizen naar het noorden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - De mili taire kokschool wordt van Lei den overgeplaatst naar Harder wijk, waar ze wordt gevestigd in het gebouw van de Staf van de 4de Divisie die op zijn beurt verhuist naar Emmen. Dit staat in de bijlage van de 'bijgewerkte nota Spreidingsbe leid, die de regering gisteren heeft gepubliceerd. 'Op welk termijn een en ander gaat geberen kon de Voorlich tingsdienst van het ministerie van defensie vanmorgen nog niet meedelen. De kokschool is momenteel ge huisvest in de Doelenkazeme. Zoals bekend ligt het in de be doeling deze kazerne t.z.t. af te breken om er nieuwbouw voor1 de Rijksuniversiteit te kunnen realiseren. '-a j j .r J mantelspecialist (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam De rode vlag zal op 1 mei niet wapperen op het Stadhuis van Rotterdam. B. en W. hebben gisteren, na hevige kritiek op het besluit de vlag wel uit te steken, besloten deze beslissing in te trekken. De nationale vlag zal wel uitgehangen worden. B. en W. waren bang voor een „agressief klimaat" op 1 mei. Het Gereformeerd Politiek Verbond-Rotterdam gaat met jongeren en met duizenden oranjevlaggetjes op 1 mei de straat op. De tekst van de vlaggetjes luidt „Liever Oranje dan Rood". De Rotterdamse ambtenaren en ook die van Rijnmond zullen deze demonstratie en andere 1 mei-aktiviteiten op hun vrije dag kunnen bekijken. Kinderzegels brachten 7,25 miljoen op DEN HAAG (ANP) De kin- derzegelaktie heeft in 1974 7.250.000,- opgeleverd. Dat is een miljoen meer dan het jaar ervoor. De scholen verkochten meer kinderzegels en kaarten dan ooit, maar vooral de beambten van de PTT aan de loketten boekten grotere omzetten. Voorts denkt de Stichting van het Kind, dat het vijftigjarig bestaan van de aktie, de vrijge vigheid van het publiek ver grootte. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Er zijn in Nederland ruim één. miljoen auto's minder dan men tot nu toe geregi streerd had staan. Dit is gebleken door de invoe ring van deel III. Niet 5 miljoen, maar 3,8 miljoen auto's is nu de schatting. Op het ministerie van Verkeer vermoedt men dat het niet bestaande aantal auto's betrekking heeft op wagens die al lang gesloopt zijn en waarvan de kentekenbewijzen nooit zijn teruggestuurd. De verkleuring van Deel Hl in de zon was voor mevrouw Smit-Kroes, Tweede-Kamerlid voor de WD aanleiding om minister Westerterp voor te stellen het volgend jaar gebruik te maken van stickers. Ze verkleuren niet en worden ook minder snel gestolen, aldus mevr. Smit

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1