erwaarloosd hionument 'Iran opgejaagde oden ODEN SAVANNE IN SURINAME: EVOLUTIE GEEN EENDAGSVLIEG NDERDAG 24 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINAL 1} T o Soares, de leider van de Portugese socialisten enkele weken geleden de prille vrijheid in zijn 30 en de bevrijding van de rechtse dictatuur "een genoemd. 0 de vooravond van de Portugese verkiezingen een grondwetgevende vergadering - morgen op ÏO Op af een jaar na de staatsgreep van 25 april is die beproeving nog lang niet voorbij. nilitairen hebben in ieder geval hun woord van 0 Perste uur gestand gedaan: verkiezingen binnen Ójaar na de staatsgreep. Maar de gang naar de 0 bus van ruim zes miljoen Portugezen, aangekon- als de "eerste vrije verkiezingen na een halve h fascisme" hebben door de interne woelingen 0 de laatste maanden veel aan belang ingeboet. Het 0 nlijstje met de belangrijkste conflictpbnten: drie igen van rechts om de klok terug te draaien; nmigg machtsstrijd tussen de partijen, die de itè maanden niet zelden gepaard ging met bloedig itgeweld, stakingen en bedrijfsbezettingen; de j, Ie voorlopige regering binnen een jaar; een slech- conomie met een inflatie van 29 procent; met !0O werklozen en een slechte handels- en beta- I ibalans en NAVO-bondgenoten, die de revolutio- I ïj ontwikkelingen op de zuidwestflank met groot trouwen bezien. kan op bais van deze feiten somber zijn over tuatie in Portugal en men zou kunnen conclude- dat het carnavaleske feest van de anjer-revolutie itgelopen op een warboel. Enige grond voor imisme is ook te vinden in de Portugese historie: i enkele revolutie, zelfs de republikeinse van 1910, de opkomst van Salazar mogelijk maakte, is er in geslaagd de feodale maatschappij-structuur waar in de rijken de armen onmondig en analfabeet hiel den en hen via een politie-apparaat onderdrukten, te veranderen. 1 Toegegeven: de nieuwsfeiten, die dagelijks vanuit Lissabon op de redactiebureaus neerdwarrelen, geven uitermate verwarrende beelden van de huidige Portu gese revolutie. De ene dag lijkt de conclusie gerecht vaardigd, dat Portugal beland is in autoritair-commu- nistisch vaarwater, de andere dag zijn er aanwijzin gen dat de Portugezen tegen de ogenschijnlijk sterke stroom van een pluriforme democratie in roeien, al staat die voorlopig nog onder voogdij van de bewe ging van de strijdkrachten, die sinds de klungelige rechtse coup van 11 maart in Portugal alle lakens uitdeelt „Met betrekking tot Portugal is op dit moment niets te voorspellen en morgen kan er alles gebeuren", schreef de „Le Nouvel Observateur" deze week wat gelaten. ,Alleen de dekolonialisatie zal doorgaan en de revolutie is niet uitgelopen in een bloedbad", constateert het Franse weekblad opgelucht De revolutie is geen eendagsvlieg en het is daarom ip de Portugese situatie nog niet verantwoord de conclusie te trekken zoals degenen, die de vorige dictaturen teveel met de mantel der liefde bedekt hebben, nu in alle toonaarden al te graag doen - dat Portugal via een alliantie van communistische partij en leger afstevent op een nieuwe, linkse dictatuur. Het is wel verantwoord te stellen, dat het met de democratie in de Westeuropese zin voorlopig gedaan is, meer nog niet met de Portugese revolutie en zeker niet met het Portugese socialisme. Het huidige Portugal kan niet beoordeeld worden zonder het tegen de achtergrond te plaatsen van vijftig jaren dictatuur en drie koloniale oorlogen, die het binnen één jaar - een ongekend iets in de wereldgeschiedenis - beëindigd heeft Het was onwaarschijnlijk dat er meteen een model democratie in de plaats zou komen van het oude regime, dat een troosteloze failliete boedel achterliet Het Portugese leger besloot, na drie pogingen van rechts (in juli en september vorig jaar en 11 maart van dit jaar) opnieuw aan de macht te komen, de politieke macht zelf te grijpen want een compromis tussen de politieke partijen over een gezamenlijke koers zat er niet in. Onderling gekrakeel en geweld tussen de politieke partijen en politieke verdeeldheid, die doorwerkte in de beweging van de strijdkrachten, hebben het leger het argument verschaft om zich via de revolutionaire raad als de Portugese machthebbers op te werpen. De militairen dicteren sinds 11 maart alles en zelfs de komende besluiten van de grondwet gevende vergadering van 247 afgrvaardigden kunnen getroffen worden door hun veto. Ook de besluiten van de (vierde) voorlopige regering, die uiteindelijk niet zo links is uitgevallen als gevreesd werd,-kunnen dat lot ondergaan. Met democratie, zoals je die in onze landen voorstelt, heeft het niets te maken. Betekent het echter ook, dat verkiezingen onder deze omstandigheden zinloos en overbodig zijn? Verkiezin gen, waaraan twee ultra-linkse partijen en een cen trum-rechtse partij niet mogen deelnemen? Het ant woord is naar onze mening: neen. In de eerste plaats: de verkiezingsuitslag zal voor het eerst in vijftig jaren een beeld geven van de politieke krachtsverhouding in Portugal (aan de schijnverkiezingen onzer Salazar en Caetano mochten zoals bekend slechts 1,8 miljoen Portugezen deelnemen, nu 6,2 miljoen). De uitslag zal waarschijnlijk aantonen dat de huidige politieke in vloed van de PCP (de communisten van Cunhal) heel veel profijt getrokken hebben van hun goede startpo sitie op de 25ste april 1974. De PCP was toen de best georganiseerde partij, met het hechtste partij-ap paraat, een goed geschoold kader in de meeste delen van het land en een strakke partij-discipline. Alle energie kon worden besteed aan uitbreiding van de machtspositie en ging niet verloren aan interne strub belingen. Al lang voor de coup van de 25ste april waren de communisten geïnfiltreerd in het leger, met name in de marine, in de vakbonden, Ze verwierven grote invloed in de nieuwsmedia. Komen de communisten inderdaad pover uit de stembusuitslag tevoorschijn dan zal hun invloed in de MFA, regering en andere belangrijke organen in Portugal afnemen, zo wordt verwacht. Mario Soares duidde daarop in een interview met de Frankfurter Allgemeine Zeitung van vorige week, toen hem ge vraagd werd naar de zin van de verkiezingen. Soares: „Wij verwachten dat de socialisten en de liberalen (PPD) een behoorlijke aanhang zullen krij gen. Daarmee zal de stroming in de beweging van de strijdkrachten, die van het begin af gestreefd heeft naar een democratisch en pluralistisch Portugal ver sterkt worden. Dat hebben we hard nodig, want door de coup van 11 maart is vooral de positie van de communistische partij en daarnaast ook die van de radicaal-linkse officieren versterkt Die twee zijn overigens niet onder dezelfde noemer te brengen, zoals in het buitenland vaak gebeurt". Soares noemt het leger „het volk in uniform" dat „veel sympathie geniet in Portugal". Hij meent dan ook, dat het zich niet tegen de Portugezen zal keren en hij is er nog steeds van overtuigd dat Portugal - ondanks alle moeilijkheden van dit moment - „de nieuwe weg naar het socialisme zal vinden, de weg naar het socialisme in vrijheid". Temidden van alle politieke geweld en haastige natio nalisaties doet het optimisme van Soares wat onwer kelijk aan. Maar ook de Nederlandse regering - die heeft aangekondigd Portugal te zullen helpen - gelooft kennelijk niet in het ergste. Voor West-Europa is het van belang dat Portugal uit zijn huidige troebelen - waarschijnlijk mede veroorzaakt door niet duidelijk aanwijsbare buitenlandse krachten, die het experi ment in Portugal met graagte zouden zien mislukken - tevoorschijn komt als een vrij land. Morele steun aan de in een lastig parket zittende gematigde partij en kan de stroming in de MFA versterken, die echte democratie wil. Maar die bereik je niet in een dag. Nog een kanttekening: de uiteindelijke verliezers van een eventuele mislukking van de Portugese revolutie door een tegen-coup of wat dan ook, zullen de armen zijn: de meerderheid van het Portugese volk. Mensen, die niemand kwaad toe wensen, de Russen niet, de Amerikanen niet, ons niet Maar ze zijn langzamer hand moe van het wachten op een beetle sociale rechtvaardigheid en een draaglijk menselijk bestaan. Déérom was het 't leger, dat langzaam maar zeker afstand lijkt te gaan nemen van de communisten, allemaal begonnen. En het zegt, dat dat het doel blijft van de Portugese revolutie. Anton Theunissen Rieni da Costa bij de vermoedelijk geneeskrachtige de Troepenmacht in Suriname is gelokaliseerd. die dwongen tot het oprichten van vele militaire posten, waarvan nu en dan nog res tanten worden gevonden. „Lange tijd leek het er op dat wij Joden-Savanne moesten laten liggen waar het lag", zegt Rieni da Costa. Eind 1970 kwamen er gelden los en kon den wij de synagoge gedeelte lijk restaureren. Maar nu is het roeien met de riemen die wij hebben". In Suriname betekent dit veel al dat een enkeling voor de zaak kan opdraaien. Nationale gevoelens voor cultuurmonu menten zijn ook in Suriname een betrekkelijke zaak. Nie mand verbaast zich er dan ook over dat souveniersjagers re gelmatig de ruïnes en de om geving plunderen. Aan louche figuren die de weggesleepte voorwerpen het land uit smok kelen en grove winsten maken heeft Suriname geen gebrek. Al probeert de overheid daar een stokje voor te steken via een officieel verbod histori sche voorwerpen het land uit te voeren. Rommelige praktij ken zijn nu eenmaal moeilijk in de hand te houden. Bronnen Intussen probeert een groepje vrijwilligers gedreven door het besef dat de culturele en histo rische rijkdommen van Suri name bewaard moeten blijven, te redden wat te redden valt. Weekeinden en vrije dagen worden opgeofferd om opgra vingswerkzaamheden te ver richten. Historische werken worden voortdurend geraad pleegd om aanknopingspunten te vinden. De eerste resultaten van deze intensieve arbeid zijn nu dui- bron die door militairen van delijk merkbaar. Nadat in 1969 een bron was gelocali- seerd zijn nu twee bronnen gevonden die uitvoerig ge schreven staan in het histo risch werk „Geschiedenis der kolonie van Suriname, geheel opnieuw samengesteld door een gezelschap van geleerde joodse mannen aldaar". Rieni da Costa: „Vermoedelijk zijn dat geneeskrachtige bron nen. Zekerheid hierover heb ben wij niet. Monsters van het water worden in Suriname en Europa onderzocht. Mochten de resultaten positief uitvallen dan zullen wij de bronnen re guleren en bereikbaar maken voor de bevolking. Dit zou dan een onderdeel worden van een bescheiden opgezet plan om geheel Joden-Savanne te be schermen en tot nationaal his torisch monument te bestem men. Zonder er een toeristisch spektakelstuk van te maken". Voorzichtig wordt aan dit plan gewerkt Gebrek aan geld is de voornaamste reden. Maar daarnaast vormt de geringe belangstelling van de overheid voor Joden-Savanne een grote barricade om de zaken fors aan te pakken. Bescherming van cultuurmonumenten staat in ontwikkelingslanden nu eenmaal niet bovenaan de prioriteitenlij st Niet ontmoedigd door deze be krompen opvatting werkt het groepje sterk gemotiveerde mensen rondom Rieni da Cos ta rustig door. Graven van Joodse families en slaven wor den blootgelegd en gereinigd. Fundamenten van woonhuizen zijn al gelokaliseerd. Antieke borden, vazen, drinkkannen, suikerpannen en waterketels die werden opgegraven geven een globaal beeld van het hartstochtelijke leven zoals dit drie eeuwen geleden zich af speelde in de oudste joodse gemeenschap op het westelijk halfrond en in de slavenkam pen van Suriname. De kaar senkronen, de kandelaars, de totarol en de slavenketels in het museumpje op het terrein van Joden-Savanne zingen het hooglied van de diep verbor gen geheimen onder de humu- slagen. Geheimen die misschien het komplete verhaal zullen vertel len van de eerste Surinaamse vrijheidsstrijders, de weggelo pen slaven, wier beeld bij ve len nog leeft als geboefte van het laagste allooi. Maar nog belangrijker is dat bouwste nen worden aangedragen voor het epos van de groei van een onzeker volk tot een wils krachtige natie. Slg. W. Wolf te 1 de dwllv Van een onzer redacteuren. lverwege het uitge- Srgelde, trieste dorp iroline en het verto on élite recreatie-oord ■hti(akka Watra zou de i lairborgen ingang moe- liggen. In een ontoe- pii-jnkelijke bosrand. nder dan een uur ri j- n n van Surinames wi ofdstad Paramaribo, ls het hier niet is, ]n weet ik het niet per". Roekeloos stapt jeni da Costa Vlaar- jngerbroek dwars door oerassig gebied, soms ikkend voor harde, ekelige lianen. In een moment de ge- ja.arsde benen hoog op- hpkkend om een heu- mljlnest van rood-zwarte Jrmieten te ontwijken. vijf minuten moei- rijjam ploeteren wijst ze een met bananen- en hjlmbladeren bedekte «k. „Aha, daar hebben p de bron". Ruïnes van een eertijds monu mentale synagoge die de oud ste is op het westelijk hal frond. Onooglijk marmeren graven die de rijkdom van vroeger nog schimmig etale ren. Eenvoudige bijna verpul verde, door houtworm aange taste paaltjes waaronder de resten rusten van ontelbare slaven vertellen fragmenta risch het verhaal van „Joden- Savanne", waar de uit Portu gal en Brazilië verdreven jo den het Jeruzalem van hun dromen vonden. Tragiek en vreugde wisselen elkaar af bij het zien van het totaal verwaarloosde erfgoed van de voorvaderen van een volk dat op zoek is naar een eigen identiteit Een misplaat ste tragiek misschien, omdat wij zo gemakkelijk afstand ne men van de schaduwplekken in onze geschiedenis. Niets wil len wij zo snel mogelijk verge ten als de ellende uit ons verle den. Vreugde overvalt de bezoeker van Joden-Savhnne omdat hij weet dat nu de eerste stappen zijn gedaan om een stuk cul tuurgoed van Suriname te be schermen voor nu en voor toe komstige generaties. Aan de Stichting Joden-Sa vanne zal het niet liggen als de pogingen niet slagen. Nij vere leden wisten voortdurend de hulp te krijgen van militai ren van de troepenmacht die graag elke poging aanvaarden om de tropische verveling te verdrijven en sterke verhalen te verzamelen voor het thuis- Jarenlange arbeid heeft tot re sultaat gehad dat grote ontoe gankelijke delen van het oer woud werden weggekapt en ruim vijfhonderd graven zijn blootgelegd. Eerder hadden ironie van het noodlot, NS- B'ers die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Joden-Savan ne waren geïnterneerd, als tijdsverdrijf enkele tientallen graven onttrokken aan de ver getelheid. Systematisch onderzoek in de daaropvolgende jaren legde de fundamenten bloot van de sy nagoge Beracha Ve Salom (Ze gen en Vrede), rituele slagerij en, bakkerijen en scholen. Tot 1832, toen een grote brand het dorp verwoestte, hebben in Jo den-Savanne ruim 500 planta ge-eigenaren gewoond die meer dan veertig plantages en ongeveer 9000 slaven hielden. In deze onstuimige periode werd ook het Cornodpad aan gelegd, een verdedigingsgordel die de eigenaren van de plan tages moest beschermen tegen aanvallen-van de weggelopen slaven. Langdurige aanvallen. Leiden afkomstige dui- die zich in twintig ig wist te nestelen in omstreden sociaal s trots op de vondst die van de Neder- Troepenmacht in Suri- deed. Een van twee genees- die drie geleden de door de opgejaagde Portuge- en duizenden slaven lichamelijk verlichten. Geschiede- geschreven op deze hectaren grote akker diep onder de aarde nog1 verborgen ligt van het lief van de grondleggers- bloeiende suikerplantages, van de heroïsche strijd die uit Afrika geïmporteerde rkers moesten leveren tegen onmenselijk bestaan. Een deel van de ruïnes van de synagoge Beracha Ve Salom is gerestaureerd. Het geld voor verdere werkzaamheden was toen op.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9