w ndustriebond JVV neigt aar dictatuur HP I I s Schrikeffect novemberwet is uitgewerkt d0)ENE 1000 openbare gebouwen meer toegankelijk voor invaliden Vakantie kan soms 25% goedkoper Wetgeving tegen iscriminatie ^rouwen geëist 20 gewesten vervangen provincies Autoverkoop naar record iNDERDAG 24 APRIL 1975 LEIDSE COURANT rjih- r j PAGINA 7 ~"|TTERDAMSE HOOGLERAAR: fICHT (ANP) Dat deel van de vakbeweging, dat vanuit beo-marxistische opstelling de oorlog verklaart aan de onder- ;rs, zal een boemerang-effect oproepen. Dit voorspelt prof. c. J. Rijnvos, afkomstig uit het NKV en sinds 1 januari leraar aan de Erasmusuniversiteit te Rotterdam. Hij ver ft dat de „praktisch-kritische richting" in de vakbeweging jan de radicale stroming zal winnen. Imbities van de radicale richting zijn volgens hem te hoog j weinig doordacht. Veel punten eruit zijn niet te verwezenlij- tenzij er een geleide economie komt vergelijkbaar met die jt Oostblok. Volgens prof. Rijnvos willen de Nederlanders dat jerkelijking van de ideeën zoals die zijn neergelegd in de Jure „Fijn is anders" van de Industriebond NW zal zoveel k ontmoeten, zegt hij, dat zij als onmogelijk zullen worden iouwd. „In een gedachtenvorming zoals men die in de Indus- bnd NW ziet, proef ik een ontwikkeling in de richting van (tuk dictatuur. Zoiets kunnen we in ons land eenvoudig niet barden zodra het wordt herkend". praktisch-kritische deel van de vakbeweging zal andere moge- kien moeten aangeven tot opbouw van het economisch bestel. onze parlementaire redak- HAAG Er moet een eving komen tegen het dis- ^^neren van vrouwen. Dat l&Ae emancipatie-commissie, E^4e regering moet adviseren K de vraagstukken van de joorzitter van deze commis- ■■■paula Wassen-van Schave- pei gisteren dat ze nog niet les wist hoe die wetgeving zou moeten komen te zien. Is nog de vraag of de be lde wetten waarin de w wordt gediscrimineerd valt aan de sociale die geba- iien.I zijn op het kostwinner- ijgs-p van de man moeten lng"nderen, of dat er een kader- zal moeten komen, waarin - [iminatie van vrouwen ver- n wordt en waaraan men uuPGn van discriminatie zou len toetsen. uu^mancipatie-commissie wil uu(s dat de leden van de Ne- indse delegatie naar de con- itie van de Verenigde Na- D uu)ver de discriminatie van de w, die in het begin van de uujr in Mexico wordt gehou- meerderheid uit vrou- "uupal bestaan. wil de emancipatie-com- e een ombudsinstituut in- Kajn voor emancipatiezaken, pan tal ombudsvrouwen zou ^delijk korte termijn vrou wen mannen) kunnen hel- cssa die achtergesteld worden, een of andere wijze in de komen door barrières te-, emancipatie-ontwikkelin- 0,-1 HAAG (ANP) Minister 0,- sma (Sociale Zaken) ver- it, dat binnenkort geen 0,- Idie meer zal worden gege- 3,- aan emigranten naar Zuid- 0.- ka. Tot nu toe werd aan de D.-jt draagkrachtige emigran- niet noemenswaardige een bijdrage in de reis- i. De minister It dit op schriftelijke van het PPR-Kamerlid blijkt uit het ant- minister Boersma, Zuid-Afrika Nederlandse m [ranten niet meer vraagt verklaring te ondertekenen, in zij zeggen „van suiwer ke afkomst te zijn." m in i onze correspondent) De leden van de CFDT-vakbond van bankpersoneel hebben iten dat het bankgeheim aan niet meer geeerbie- zal worden. voord voerder van de bond aarde dat er geen sprake de bankrekening van de >f andere particulier aan de baarheid prijs te geven, belangrijke transacties (rote bedrijven zullen daar- i tijdig onthuld worden, iaal speculatieve en fraudu- operaties die bedrijfsdi- willen ondernemen en feevolgen kunnen hebben F zekere volksgroepen en het personeel van de be- fen bedrijven zullen gepu- i worden. Kinkdirecties hebben inmid- jaten weten dat het bankge- I door de wet gewaarborgd dat onthulling straf- Alleen de fiscus en de rzoeksrechter kunnen on- Jbepaalde omstandigheden Bitheffing verzoeken. Elsevier constateert dat de Ne derlandse automobilist weer drinkt omdat het schrikeffect van de novemberwet is uitge werkt. „Redenen voor het sterk toegenomen gebruik zijn onget wijfeld de toch klein gebleken kans om door de politie aange houden te worden, plus de sterk we weer een verhoogde activi teit inzake controles en campag nes verwachten". Ook een interview met majoor Uijen, bestuurslid van de Partij van de Arbeid, over de F-16-af- faire. Als voor dit toestel geko zen wordt, is een crisis in de PvdA onafwendbaar". Het blad trok een week op met de Molukken-president in bal lingschap ir. Manusama. „Maak ik het nog mee, een vrije repu bliek? Ik kan mijn ideaal nu niet verwerkelijken. Ik kan het wel nastreven. Het is mijn heili ge plicht. Ik heb verdriet over het Nederlandse beleid". Voorts een analyse van de vraa- g: „Nieuw schot in de moord zaak Kennedy?" en een groot interview met Yves Montand over zijn nieuwste film. Tenslot te de signalering van een beang stigend tankoverschot. De Haagse Post geeft een inter view met prof. Harry Hoefna gels, socioloog en neo-marxist, over de vraag of er binnen twee jaar 5Ó0.000 werklozen zijn. „Om aan het werk te blijven, moeten we steeds meer produ ceren, en dus steeds meer con sumeren. Dus wij werken niet meer in dienst van het leven, maar wij richten ons hele leven in om werk in stand te houden, om te kunnen leven. En daarbij JS komen we precies in tegen spraak met wat nodig is, willen, wij überhaupt nog toekomst hebben met de grenzen van de groei". Voorts een analyse van het ver schijnsel dat Nederland opeens Vietnam ontdekt. Het omslagar tikel is gewijd aan de filmer1 Ingmar Bergman. Een interview tenslotte met bondscoach Geor ge Knobel. „Het gebeurt di kwijls dat pas dagen na een wedstrijd in een gesprek tussen trainer en speler er echt uitkomt wat de oorzaak van het falen van een of meer spelers is ge weest. De journalist die op zon dagavond zijn stukje schrijft, kan dat niet weten". Vrij Nederland brengt een groot artikel over André Kloos en het isolement waarin hij zichzelf heeft gemanoeuvreerd. „Binnen de VARA is hij tamelijk star. Hij gaat ervan uit dat wat hij wil met de organisatie, het beste is voor de club, en dat betekent automatisch dat iemand die daar tegenin gaat, een fout standpunt heeft. Echt geliefd is hij niet bij het personeel. Als er rotzooi is, dan begrijpt men niet dat hij dat niet kan klaren. Zijn NW-image holde hem vooruit, 'maar rust nu op hem als een loden last". Belangwekkend is een interview met de Amsterdamse hoofdcom missaris Sanders over Nieuw- markt, geweld en politie-oplei- ding. „Het publiek moet zoveel fatsoen kunnen opbrengen dat het rekening houdt met de poli tie. Het moet weten dat daar een man staat die een bepaald ge deelte van de maatschappij ver tegenwoordigt, die zijn werk doet met een bang hart, die het koud heeft en op zijn tijd een kop koffie wil". De onthulling tenslotte in het blad dat hoogleraren en rech ters in de toekomst vijf jaar eerder pensioen krijgen", maar voor een soepele afvloeiingsre geling wordt gezorgd". De Tijd heeft onderwijsminister Van Kemenade als onderwerp voor zijn omslagartikel. „Weg met een onderwijssysteem dat uitsluitend let op bepaalde pres taties en dat, ongeacht de onge lijkheid in startpositie van men sen, alleen die prestaties hono reert. We moeten naar een on derwijssysteem toe dat veel meer eigenschappen van de mensen waardeert, en tot ont wikkeling brengt dat dus een veel grote palet van prestaties mogelijk maakt". Voorts een artikel over over spanning, „de blinde vlek in de geneeskunde". Citaat: „Vrijwel iedereen is wel eens een keertje overspannen of er na aan toe, en des te merkwaardiger is het dat men nog zo weinig weet over de achtergronden ervan en wat zij met iemand die over spannen is, aanmoeten in ver band met zijn werk. Ook in dit blad aandacht voor de woelige wereld van de VA RA. Het dagelijks bestuur heeft duidelijk partij gekozen voor de groep die vindt dat er op de eerste plaats programma's moe ten worden gemaakt, en tegen de groep die het medium televi sie wil gebruiken om de maat schappij te verbeteren volgens socialistische beginselen. Een duidelijke keuze die het werk klimaat bij de VARA niet be paald ten goede komt". OEMUWEUME In de Nieuwe Linie veel aan dacht voor dde weer opgelaaide kwestie Weinreb. Ook een inter view met de componist Willem Breuker, die de Matthijs Ver- meulen-prijs heeft geweigerd omdat hij niet „de kwalijke cul tuurpolitiek wil bevestigen". De behandeling van de Nieuw- markt-arrestanten noemt het, blad een schoolvoorbeeld van unfaire rechtspleging. Een inter view met de intemationake vak bondsleider Charles Levinson" De oliecrisis was meer dan een truc. Het was een politiek die onderdeel is van een strategie, uitgedacht om de prijsverhou dingen tussen olie en andere prijzen te veranderen. Vandaag beschikken we echter over een absolute olie-overvloed. De olie landen verminderen hun raffi- neercapaciteit En de prijzen gaan toch niet naar beneden. Dat bewijst dat er geen verband bestaat tussen vraag en aanbod in de oliesector". De Groene Amsterdammer schrijft over de VARA: „In de komende tijd zal de houding van de VARA-verenigingsraad belangrijk zijn. Misschien dat de verenigingsraadleden zich wat actiever voor de doelstellingen van hun omroep gaan interesse ren, nu de strijd tussen de ver trossing en profilering van het bedrijf zulke harde vormen heeft aangenomen". Het blad heeft ook een groot interview met de derde wereld- specialist Eqbal Ahmad die veel studie heeft gemaakt van het, verschijnsel terrorisme. „Er zijn veel wetenschapsmensen die vrezen dat binnen tien jaar de vliegtuigkaper van vandaag mensen kan terroriseren met een atoomwapen". Hervormd Nederland zoekt een verklaring voor de Amerikaanse hardnekkigheid inzake Vietnam. „Een van de belangrijkste facto ren waarom de Verenigde Sta ten zich met Vietnam bemoeien, is de aanwezigheid van olie rond Zuid-Vietnam, Cambodja, Thailand en Malakka. Dit ge bied is minstens zo belangrijk als het Midden-Oosten. Boven dien zijn het prettige zeeën, om dat ze nergens dieper zijn dan 150 meter. Sommige gedeelten' zijn zelfs nog ondieper dan de Noordzee". Voorts een beschouwing over de plaats van de vrouw in de kerk en maatschappij. Een artikel tenslotte van prof. Parmar over de Westerse aan pak in arme landen die de ell- nende van de massa vergroot. Broederliefde of vrouwenemancipatie? Dit tafereeltje legde een fotograaf in Denver vast, waar de 5-jarige Shirley Moore de nederige hulp van haar 4-jarig broertje inriep om een geldstuk in de muntgleuf van een snoepau tomaat te krijgen. 80 MILJOEN SUBSIDIE ONDERHOUD EIGEN WONING (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG - Er is gro te kans op dat de bouw- produktie dit jaar nog beneden die van 1974 zal Baader-Meinhof Advocaat uitgesloten van proces STUTTGART (DPA) Advo caat Klaus Croissant is wegens, bevooroordeling uitgesloten van deelneming aan het Baa- der-Meinhofproces dat op 21 mei in Stuttgart begint. Op het proces in Stuttgart zal de harde kern van de opgerolde anarchistische beweging te rechtstaan: De beslissing van de rechtbank is mogelijk geworden door een op 1 januari van dit jaar van kracht geworden wijziging in het wetboek van strafvordering. Volgens Koopkracht DEN HAAG (ANP) Reisorganisatoren vra gen voor zeer bescheiden diensten vaak uiter mate hoge vergoedingen. Een simpele hande ling als het reserveren van een bepaald hotel komt de vakantieganger op een toeslag van dikwijls meer dan 25 pet te staan. Vakantie gangers die alleen voor deze dienst bij het reiswezen aankloppen, en verder op eigen gele genheid met vakantie gaan, kunnen met een beetje eigen initiatief honderden guldens op hun vakantiekosten besparen. Dit stelt Koopkracht, maandblad van het Kon- sumenten Kontakt, in het meinummer. Koop kracht vindt dat de reiziger voor dat kleine stukje zekerheid (in principe de garantie dat men op de plaats van bestemming is verzekerd van logies) wel erg veel extra moet betalen. „Temeer daar achter die zekerheid nog!al eens vraagtekens moeten worden geplaatst, getuige de diverse vakantieklachten die elk jaar weer bij de consumentenorganisatie binnenkomen." Volgens de Economische Controle Dienst zijn provisiebedragen van 25 pet voor dergelijke bescheiden handelingn niet abnormaal, aldus Koopkracht. Reisbureaus kunnen de klant dub bele provisies in rekening brengen wanneer ze een dubbele functie vervullen: als reisorganisa tor en tegelijkertijd als reisboekingsbureau. Voor beide functies pleegt de reiswereld een afzonderlijke provisie te vragen, die ongeveer tien pet van de reissom bedraagt. De geschillencommissie reizen is volgens Koop kracht helemaal niet bevoegd in te gaan op prijscalculaties van reisbureaus. De prijsbewus te vakantieganger is dan ook vooral aangewe zen op zichzelf. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering wil de bestaande provincies opheffen. Daarvoor in de plaats moe ten circa 20 grote gewesten komen. Op deze manier wordt voorkomen dat bij de invoering van gewesten tevens een vierde bestuurslaag wordt geïntroduceerd. Dat is de kern van het voorontwerp van wet op de gewestvorming, dat minister De Gaay Fortman (Binnenl. Zaken) dit jaar nog bij het parlement wil indienen. Het voorontwerp komt in grote lijnen neer op wijziging van de bestaande provinciewet. „De gro te gewesten", of liever gezegt „mini provincies", zullen bestuurstaken krijgen op het gebied, dat nu wordt geregeld door inter-gemeentelijke regelin gen. Ook zullen ze gebruikt worden om rijkstaken uit te voeren. „Door de overdracht van een aantal taken van rijk en gemeente zullen de nieuwe gewesten zowel rechtsprekend als toezichthoudend in grotere mate dan nu het geval is lichamen zijn die zelf hande len", aldus de minister. Het plan van de 44 mini-gewesten, waar vooral minister Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening) een groot voorstander van was, lijkt nu definitief van de baan. Dat geldt ook voor de structuurschets waarin deze 44 gewesten waren getekend. liggen. Dat liet minister Gruijters (Volkshuisves ting) gisteren doorsche meren bij de behandeling van de bouwnota in de Tweede Kamer. De mi nister deelde mee, dat nog dit jaar een deel van de maatregelen ter be strijding van de werk loosheid in de bouw, tot een totaalbedrag van 1 miljard gulden, in uit voering zal worden geno men. Uit de steunmaatregelen wordt voor 15 miljoen uit getrokken voor voorzie ningen aan openbare ge bouwen ten behoeve van gehandicapten, zo'n 800 tot 1000. gebouwen zullen gemakkelijker toeganke lijk worden gemaakt. Bij de besteding van het nieuwe bedrag van 1 miljard gulden ten behoeve van de werkgelegen heid in de bouw is het de vraag of tijdige uitvoering mogelijk is. We stuiten misschien op techni sche grenzen wat betreft de uit voerbaarheid, aldus de minister. Staatssecretaris Schaefer deelde mee dat van het miljard voor de bouw 125 miljoen bestemd is voor maatregelen op het terrein van het ministerie van Volks huisvesting. Dit bedrag is als volgt verdeeld: - 80 miljoen voor subsidie on derhoud aan eigen woningen. - 20 miljoen voor eenmalige steun onderhoud vooroorlogse woningen van gemeenten en wo ningbouwverenigingen; - 6 miljoen voor stadsvernieu wing; - 4 miljoen, vóór restauratie van huizen in het kader van het monumentenjaar; - 10 miljoen voor isolatie wonin gen in de vrije sektor; - 5 miljoen voor aanpassing ge bouwen voor gehandicapten. De tweede Kamer had het ant woord van minister Gruijters met heel gemengde gevoelens ontvangen. Cornelissen (KVP) sprak van „een koude douche" •en noemde een stille sanering van de bouw onaanvaardbaar. KVP, ARP en CHU dienden een motie in waarin op uiterst voor zichtige wijze wordt gepleit voor het opstellen van meerjaren ra mingen. Deze motie kreeg van middag bij de stemming vol doende steun. Kombrink (PvdA) betwijfelde in hoge mate of de nu aangekon digde maatregelen wel voldoen de zullen zijn. De kans is groot dat de regering nog te optimis tisch is. Als dat optimisme niet wordt bewaarheid, moet de re gering zo gauw mogelijk met nieuwe steunmaatregelen ko men. De steun van 1 miljard gulden moet worden gezien als het minimale, meent de PvdA. De Beer (WD) bleef erbij dat het kabinet te weinig doet tegen de werkloosheid in de bouw. Hij vroeg het bedrag van 1 miljard voor de steunmaatreglen te ver hogen tot 1.4 miljard. De WD- motie waarin van de regering werd gevraagd alsnog te streven naar een produktie van 120.000 woningen in 1975 i.p.v. een ge middelde van 105.000 kreeg van middag echter geen meerder heid. Nypels (D'66) drong er bij minis ter Gruijters met kracht op aan niet te zwichten voor de aan drang van VVD en christen- de mocratische partijen om een soepel beleid te voeren inzake de bouw in de kleine woonker nen. Uit een oogpunt van ruim telijke ordening is het onverant woord, omdat de groene gebie den van ons land dreigen te worden aangetast, aldus Nypels. Onderonsje tussen oppositieleider Wiegel en minister Gruijters van Volkshuisvesting gisteren tijdens het Kamerdebat over de bouwnota. Staatssecretaris Schaefer houdt zich duidelijk afzijdig. iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DEN HAAG De auto handel heeft in de eer ste drie maanden van dit jaar 125.682 nieuwe personen - en combina tiewagens verkocht. Dat is 1,8 procent meer dan in het eerste kwartaal van 1973, het record kwartaal tot nu toe. fers te vergelijken met die van voorgaande ja ren. De getallen zijn na melijk niet zoals anders afkomstig van de Rijks dienst voor het Wegver keer in Veendam. Deze dienst levert normaal het basismateriaal, maar is momenteel druk doen de met de afgifte van deel 3 van het kenteken bewijs. Om toch een in zicht in de autoverkoop te krijgen hield de RAI een enquête onder haar leden. De RAI verwacht vanaf volgende maand weer geregelde informatie van de Rijksdienst in Veendam. Enige cijfers over het eerste kwartaal van 1975: Renault ver kocht 12.691 nieuwe per sonenauto's (marktaan deel nu 10,1 pet.), tegen 9.966 (8 pet) in 1973. Bij Citroen waren de cijfer- s: 10.095 (8 pet) tegen 7.010 (5,7 pet), Volkswa gen 7.969 (6,3 pet) tegen 6.863 (5,6 pet), British Leyland 6.730 (5,4 pet) tegen 3.891 (3,2 pet) en Datsun 5.741 (4,6 pet) te gen 4.541 (3,7 pet). "mmminimiminimin Nieuw lintje voor moedig optreden (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Dei Gaay Fortman wil een nieuwe onderscheiding invoeren. Dat zal een civiele onderscheiding worden voor „moedig en beleid vol optreden". De minister maakte dit bekend in de Eerste Kamer. De gebeur tenissen van de laatste tijd (gij zelingen en dergelijke) zouden een dergelijke onderscheiding nodig maken. Schedel ingeslagen Huisvriend bedreigde gezinsleven AMSTERDAM (ANP) De of ficier van justitie bij de recht bank in Amsterdam, mr. H. Ha- bermehi, heeft tegen de 22-jari- ge magazijnbediende Johari H. uit Amsterdam wegens moord een gevangenisstraf van zeven jaar met aftrek van voorlopige hechtenis geëist. H. doodde op 21 december vorig jaar in zijn woning de 65-jarige huisschil der Hendrik Brouwer door hem met een houten balk de schedel in te slaan. De magazijnbedien de zag de sterk dominerende Brouwer, die vaak bij hem en de 29-jarige vrouw met wie hij i samenwoonde over de vloer kwam, ais een bedreiging voor zijn gezinsleven. Het stoffelijk overschot gooide hij nog op de dag van het misdrjf in de Am- stel. Hier werd het 3 januari gevonden. De identiteit van het slachtoffer kon pas worden vastgesteld toen zich een week later een vrouw bij de politie meldde die verklaarde hem van de foto's in de pers te herkennen als de 65-jarige huisschilder Brouwer. De vrouw was de 29-jarige A. L., de vriendin van de verdach te. met wie hij inmiddels in het huis van bewaring is getrouwd. Nadat zij in januari nader aan de tand was gevoeld, bekende zij dat haar vriend de huisschil der in haar bijzijn om het leven had gebracht Akkoord over bakkers-cao UTRECHT Werkgevers- en werknemersorganisaties in het bakkersbedrijf zijn het in prin cipe eens geworden over een cao, die tot 1 april van het volgend jaar van kracht zal zijn. De overeenkomst voorziet on dermeer in een initiële loonsver betering (d.w.z. los van eventue le prijsstijgingen) van 1,6 pet, een minimum-vakantietoeslag van 1.350,- en extra vakantie dagen voor werknemers van 60 jaar en ouder. De functieionen gaan extra omhoog.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7