MENTALITEIT KOUDEKERK STERK VERANDERD PALACE HOTEL VRAAGT ONTSLAG VOOR PERSONEEL RGE- MEESTER Grens over? Plan Haas wijk" stuurt plannen van Rijnland" in de war Nieuw-Vennep krijgt ontmoetingscentrum 197 ONDERDAG 24 APRIL 1975 LEIDSE COURANT iPAQrWA 5j :rk de Burgemeester C. M. van der Linden: Verlies van identiteit betekende voor Koudekerk geen gezichtsverlies. Van een onzer verslaggevers KOUDEKERK Voordat C. M. van der Linden zijn sollicitatiebrief op de post deed, die hem zou bombarderen tot kandidaat voor de burgemees terszetel van Koudekerk, is hij eerst eens een dagje gaan rondneuzen in het dorp aan de Rijn. Toen, zo'n jaar of zeven geleden, trof het echt paar Van der Linden een rustig idyllisch dorpje aan. Kort daarop leerde Van der Linden de raad kennen. Een typische dorpsraad. Maar wat kan er veel veranderen in zeven jaar.... Wie is Cornelis Marie van der Linden? „Ik ben op 7 december 1931 in Vlaardingen geboren. Daar ook op school gegaan en later in Schiedam. Stedelijk Gymnasium in Schiedam en vervolgens de militaire dienst in. Ik heb in tal van plaatsen gelegen en na mijn diensttijd kreeg ik mijn eerste job in Leiden op het stadhuis. In '56 ben ik op de provinciale griffie in Leeuwar den gaan werken. Daar heb ik mijn vrouw leren kennen. Ben ook in Leeuwarden getrouwd en onze oudste dochter (14 nu) is daar geboren. Na vijf jaar ben ik in Haarlem gaan werken, waar ik belast was met taken op het gebied van openbare werken, volkshuisvesting en bedrijven. In '64 kwam ik in het kabinet van de commissa ris in Overijssel en sinds '68 zit ik dan hier. Ik dacht dat mijn vader mijn keuze voor een goed deel heeft bepaald. Hij was gemeentesecretaris in Vlaardingen en hoewel wij het op tal van punten niet eens waren, ben ik door hem toch wel deze richting op gegaan. Ik heb wel eens tegen hem gezegd, dat ik noQit gemeente-secreta ris wilde worden. Hij zei, dat het mij toch nooit zou lukken. Toen ik hier werd benoemd, zei hij onmiddellijk: nu staat het 1—1. Bc heb nooit bewust naar een burgemeesterspositie toe ge werkt. Er komt gewoon een moment, dat je voelt er klaar voor te zijn." Wat is het om burgemeester van Koudekerk te zijn? „Ik heb wel eens gezegd, 'dat Koudekerk een dorp is, waarvan iedereen de dorpssfeer wil bewaren. Je zit echter midden in de Randstad en dus in een stedelijk gebied. Meer dan 50% van de huidige bevolking komt uit de stad. De burgers hebben daardoor een wat stads karakter gekregen, waarmee ik niet wil zeggen dat dat vervelend is. De gemoedelijkheid is wat verloren gegaan. Er zijn in Koudekerk relatief veel bedrijven, maar desondanks toch nog een stuk dorpskarakter. Ik heb in die zeven jaar, dat ik hier nu burgemees ter ben, de mentaliteit zien veranderen. In '68 was er een typische dorpsraad. Nu komen 8 van de 11 leden van de raad van buiten het dorp. Ik heb gemerkt, dat het de oude raad een beetje teveel werd. Zij waren gewénd om bij de begro ting over duizenden te praten. Nu'zijn dat tonnen en soms miljoenen. In '68 waren er geen raads commissies. Nu hebben we er vijf. We hebben een hoog-gekwalificeerde raad, met veel vaklui. Stuk voor stuk mensen met een enorm stuk know-how." Zijn er momenten dat u erg graag burgemeester bent? llllllllllllllllllllllllllllllllllll Vanaf balcon raadhuis heeft burgemeester Van der Linden nog uitzicht op het rustieke deel van Kou dekerk. Illlllllllllllllllllllllllllllllll „Het antwoord op die vraag wordt een emotione le benadering. Hoewel ik mijn emoties over het algemeen aardig onder controle heb. Misschien komt het wel daardoor, dat men vaak moeite heeft gehad mij te doorgronden. Er zijn wel van die momenten. De opening van de Ridderhof bijvoorbeeld en in '69 het zwem bad. Dan ben je als burgemeester apetrots. Maar dat zijn grote zaken. Het is ook prettig om iemand met een enkel woord uit de puree te kunnen halen. De kleine intermenselijke contac ten zijn vaak veel belangrijker dan grote zaken. Ze bepalen voor een groot deel de sfeer binnen een dorp. Dat je werk daardoor een hobby gaat worden is wel eens een nadeel." Zijn er momenten waarop dat niet zo is? „Je hebt in feite 24 uur dienst Bij de meeste jobs is het zo, dat je om 5 of 6 uur de deur achter je dicht trekt en dat je nergens iets mee te maken hebt tot de volgende morgen. Je kunt dat als burgemeester ook wel doen, maar overal waar je je vertoont, ben je steeds weer die burgemeester. Of je nu in je tuintje zit, of dat je met de kinderen aan de Lage Waard aan het wandelen bent. Toch heb ik nooit één minuut spijt gehad van mijn keuze. Het is een geweldige job en er is altijd wel wat te doen." Wat zijn de specifieke problemen van Koude kerk? (Diepe zucht) „Erg moeilijke vraag. Er is de laatste jaren hier erg veel gebeurd. De woning bouw is weer goed op gang gekomen. De over heid is lange tijd erg lastig geweest op dat punt. Ik heb wel eens het gevoel gehad, dat als ik in Den Haag over woningen sprak, clat ik een vies woord uitsprak. Maar Dorp Oost IV loopt nu goed. Echt specifieke problemen zou ik zo niet weten. We hebben wel wat wensen, maar echt door Jan van der Nat dringend zijn die niet. De overkapping van net zwembad bevoorbijvoorbeeld. Het zou leuk zijn als het zou lukken." 'Wat is het grootste probleem van Koudekerk? „Het verkeer is de komende jaren het heetste hangijzer. Er zijn al plannen om samen met Alphen tot een tweede brug te komen. Het verkeer op de Hoge Waard/Dorpsstraat is enorm toegenomen nu Ridderveld volgebouwd is. Bo vendien zitten we met veel betonfabrieken. Die „Apetrots bij openingen". orug moet ongeveer op de grens van Alphen en Koudekerk komen." Hoe is de samenwerking met andere gemeenten? „We zitten, zoals bekend in het IGOR (Interge meentelijk Orgelorgaan Rijnstreek/red). Verder werken we op tal van gebieden samen met andere gemeenten. De Streekmuziekschool in Leiderdorp bijvoorbeeld en de Schoolartsen- dienst Alphen. En dat loopt allemaal lekker. Verder zijn er natuurlijk altijd raakvlakken op allerlei gebied. Samenwerking moet je overigens niet forceren. In de toekomst zie ik nog wel samenwerking op het gebied van de computer. Die is m.i. nog te weinig bekend bij de verschillende gemeenten. We gaan dacht ik toe naar samenwerking in groter verband". Wat is uw mening over gewestvorming? Verliest de gemeente een deel van zijn identiteit? ,Jk ben een groot voorstander van gewesten geweest Maar dan uitsluitend als ondersteuning van het plaatselijk bestuur. Niet om te komen tot een staat in een staat, maar wel om gezamen lijk akten te volbrengen, waartoe je alleen niet in staat bent Gewestvorming is overigens geen idee van de minister. Het is een geesteskind van de gemeenten zelf, want we zijn er met al die samenwrkingen al tien jaar mee bezig. Toen die vierde bestuurslaag er eenmaal inzat werd ik huiverig. De mensen kunnen nu door de bomen het bos al niet meer zien. Vandaar de instelling van ombudslieden. Een soort gidsen door het ambtelijke bos. Een totale nieuwe indeling zou ik beter vinden, maar dan met herverkaveling van de taken op alle drie de niveaus. Wat die indentiteit betreft, geloof ik, dat we al een stuk hebben prijsgegeven door de samen werkingsverbanden. Je hoeft geen angst te heb ben voor identiteitsverlies, als het maar goed gebeurt Voor Koudekerk is het geen gezichtsver lies geweest Integendeel, zou ik zeggen". Hoe is de betrokkenheid van de inwoners? „Dat is een groeiproces. Iets dat niet van de ene op de andere dag te bewerkstelligen is. Wij hangen bij elke raadsvergadering de vlaggen uit, om de mensen erop te attenderen, dat er raad is. De belangstelling is desondanks matig. We proberen wel met de presentatie van plannen veel te doen. Bij hearings is de belangstelling overigens overweldigend. Dan heb ik natuurlijk mijn spreekuur en kan iedereen op maandag avond het hele college spreken. Bij raadscommis sies wordt geen publiek toegelaten, maar soms wel iemand, die direkt belang heeft bij hetgeen er besproken wordt" Wat is uw liefste wens voor Koudekerk? „Moeilijk. Er zijn een aantal dingen, die ik graag gerealiseerd zou zien. De tweede brug, de over kapping van het zwembad en ook de realisering van het Koudekerkse Bos bij boederij Den Tol aan de Lage Waard. Dan hoop ik voor de middenstand, dat hun plannen ten aanzien van een luifel in het winkelcentrum doorgaan. Er is duidelijk sprake van een enorme zuigkracht van uit Leiden en Alphen en misschien, dat zo'n luifel in dat opzicht een verbetering is." Tijdbom onder badplaats Noordwijk penbare loting voor andplaatsen ciderdorpse markt in onze correspondent 1IDERDORP Maandag 28 iril zal om 14.00 uur de open- tre loting beginnen voor de andplaatsen op de Leiderdorp weekmarkt. Voor de veertig andplaatsen op de markt zijn totaal 650 aanvragen binnen- ekomen. De loting heeft plaats het Dorpshuis. Het is voor de trste maal in ons land dat de erdeling van standplaatsen in et openbaar plaats heeft londerdag 15 mei zal, als alles leezit, de eerste weekmarkt in Hoofdstraat kunnen worden ehouden. 'olitiek café in «iderdorp an onze correspondent 'EIDERDORP In Wik's bar 'ordt vanavond weer een poli- ek café gehouden. Het thema dit maal: „Suriname, de onaf- lankelijkheid en de gevolgen laarvan voor de Surinamers". •r. Tilanus (oud-fractievoorzit- a de CHU in de Tweede tamer) en S. Jusia van de Evert 'ermeer Stichting zullen dit hema inleiden. Het politiek cafe 'egint om negen uur. NOORDWIJK Het ziet er naar uit dat Noordwijk le brokken krijgt waarom het heeft gevraagd. Dins- agavond j.l. besloot de gemeenteraad met 12-6 stem den om het sluitingstijdstip voor Huis ter Duin en 'alace Hotel van 's nachts vier uur op twee uur te irengen. Daarmede ontnam de raad aan de beide [rootste hotels van de badplaats een reeds van ver oor de oorlog bestaand voorrecht, gebaseerd op de ixclusiviteit van deze bedrijven. Argumenten van beteke nis waren er niet voor dit besluit. In feite koos de gemeenteraad met deze beslissing partij in de concurrentiestrijd tussen de bar-dancingexploitan- ten in de badplaats, van wie enkele kleine onder nemers het privilege van Huis ter Duin en Palace met lede ogen aanzagen. Palace-directeur Nico van Hese heeft op het raads besluit gereageerd met het vragen van een ont slagvergunning voor al zijn personeel. De aan- vragq^erust op de verlies aantonende exploitatiecij- fers van het hotel. Het ontslag zal per 15 septem ber a.s. ingaan. Dit betekent dat een 40 70 mensen, in aantal afhangend van het winter- of zomerseizoen, op straat komen te staan. Er is met hen jaarlijks een loonsom gemoeid van ongeveer 1.200.000, Van Hese deelde ons mede de gemeenteraad tevoren in een vertrouwelijk schrijven te heb ben geïnformeerd omtrent de verliesgevende exploitatie van het hotel, aan welk verlies nog eens 200.000 zou worden toe gevoegd als de raad mocht be sluiten tot een vervroegd slui tingstijdstip. Hij had zijn stand punt gemotiveerd met het nodi ge cijfermateriaal en verder een overzicht gegeven van een reeks door hem ondernomen aktivitei- ten om Palace Hotel weer ren dabel te maken. Volgens Van Hese was de consequentie van een vervroegde sluiting bij de gemeenteraad bekend. Men heeft deze of niet serieus geno men of men heeft de waarschu wing zonder meer in de wind geslagen.- Naast de ontslagaanvrage, zal Vpi Hese juridisch advies in winnen over de mogelijkheden om tegen het raadsbesluit in beroep te gaan. Ook zal hij nog een bespreking hebben met bur gemeester mr. J. M. Bonnike. Wat er na het seizoen met Pala ce Hotel gaat gebeuren, is nog niet duidelijk. Directeur Van Hese is uiteraard zeer gebelgd over het raadsbesluit. „Als de raad de badplaats beslist kapot wil maken, dan wil ik daaraan wel meewerken. De Partij van de Arbeid kan dan op de plaats van Palace, waar tientallen werknemers hun boterham ver dienden, sociale woningebouw plegen". Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor uw buitenlands geld naar de LEIDSE SPAARBANK De 140.000,-, die Van Hese aan rente en aflos sing moet opbrengen, zijn volgens hem ook wel op een andere wijze bijeen te brengen. Een van deze mogelijkheden zou kun nen zijn de onderbren ging van rijksgenoten, die in de hoofdstad geen on derdak kunnen krijgen, of van buitenlandse werknemers. Zo zijn er nog meer exploitatiemo gelijkheden denkbaar. De kans dat een der meest markante punten van de badplaats, die de sfeer van het centrum bepaalt, volkomen zal geen verloe deren zit er reëel in. Dui delijk is in ieder geval, dat Noordwijks vroede vaderen danig op de te nen van horeca-onderne- mer Van Hese zijn gaan staan en dat deze hard zal terug trappen. Het be looft voor de badplaats weinig goeds. C. Leeflang Veilig verkeer LEIMUIDEN Vanavond houdt de vereniging voor Veilig Verkeer Nederland een algeme ne jaarvergadering in het ver keer.slokaal, Dorpsstraat 5. Aan vang 20 uur. Wegens periodiek aftreden van een aantal be stuursleden, zal één van de agendapunten bestuursverkir- zing zijn, waarbij dan de hei ui Oggel, Boogaard en de Bok zich herkiesbaar stellen. Van een onzer verslaggevers 1 OEGSTGEEST Het bestemmingsplan „Haaswijk" stuurt de plannen van het hoogheemraadschap „Rijnland" in de war. In het plan is namelijk geen rekening geholiden met de in de toekomst noodzakelijke verbreding van het Oegst- geesterkanaal Het bezwaar dat „Rijnland" hiertegen heeft gemaakt is vandaag ter sprake gekomen bij de commissie bezwaarschrif ten van de provincie. Het college van B en W van Oegstgeest ziet geen aanleiding vooralsnog een strook van vijfentwintig meter langs het kanaal vrij te houden voor waterstaatkundige doeleinden. Temeer daar de boerderij Haaswijk, die in de strook ligt, tot monument is verklaard. De provinciale planologische dienst meent anderzijds dat de goedkeuring aan het „plan Haaswijk" moet worden onthou den voor waar het woningbouwplannen binnen de 25 m. langs het kanaal betreft. Van een onzer verslaggevers NIEUW-VENNEP Zaterdagmorgen om half elf zal wethou der M. Kamper (sociale zaken) de eerste paal in de grond slaan voor het ontmoetingscentrum van Nieuw-Vennep, dat komt te staan op de hoek van de Gelevinkstraat en de Kerkstraat. De kosten zullen rond de 1,5 miljoen gulden bedragen. Eind dit jaar hoopt het Centraal Bouwbedrijf te Nieuw-Ven nep, die het ontmoetingscentrum bouwt in opdracht van de Stichting Dorpshuiswerk Haarlemmermeer-zuid, het gebouw te kunnen opleveren. Voor de bouw van het centrum, moes ten vier woningen worden afgebroken. Het ontmoetingscentrum krijgt een grote zaal voor' ongeveer 350 zitplaatsen. Daarnaast zullen er ruimten worden gescha pen voor maatschappelijk werk, de muziekschool, kantoor ruimte voor de S.D.H.Z., bejaardenzorg en mogelijk ook voor de hulpsecretarie. Het slaan van de eerste paal zal feestelijk geschieden. Ondermeer zal drumband Irene, compleet met majorettes een rondgang door het dorp maken en is er een fotowedstrijd aan het slaan van de eerste paal verbonden,'in samenwerking met Kodak en foto REFO uit Nieuw-Vennep. Veilingen s: Amaryllis 3984 0,392; Anemon 53680 0,098; Anjers Am. 3" C 13528 2,165; Duizendschoon 1780 1,655; Freesia 26259 1,426; Gerbera 26564 0,245; Gladiolen 80 0,293; Glnd. Nanus 12900 0.460; Hyacinthen 4494 0,633; Hyacinth met Bol 2232 0,498; Iris 8332 1,097; Ixia 1190 1.808; Lathyrus 113, 2,082; Lelie Kelk 2240 0,232; Lelie Tak 101910 0,424; Margriet Wit Enk 14180 0,103; OrchideSen 1862 1,041; Py. rethrum 1260 0,125; Rozen Grootbl. 9680 0,412; Rozen Kleinbl. 11900 0,217; ■fijnte0,013; Tulpen 125618 TyJpgH Stephanotis 6 1,101; Brilliant Star 7j i.zuu; iu Koude Gr. 72630 0,824; Tulpen 2e s 1088 0,288; Narcis Koude Gr: 52612 0,424; Anjers Tros 2400 0,248; Div. Snijbloemen 2099 1,549; Div. Snijbloe- 1 26709 0,153; Alstrocmeria Imp. 0,277; Liatrls Imp. 7330 0,398; tjrcniaeëen Imp. 14400 0,075; Div. Snij- bl. Imp. 2505 f,816; Div. Snijbl. Imp. 3339 0,903; Begonia 204 2,076; St. Pau- )ea 1376 0,822; Div. Potplanten 1339 0,419; Gladiolen-Ardent 650 0,640; Glad. Eurovision 1450 0,703; Gl. Spie Span 550 0,343; Anjer-Vr. Splnk 39150 0,264; Anjer Tr.-Violet 19050 0,244; Anjer-Tr. White 7500 0,262; An- 0 0,444; Ca-Ga-Ma-Zo Rose 0,121; Anjer-Tros-Pride 4650 23/4 Anjers e 21-22; Rozen: Ilona, So- 40—59, Carol. Mar Nanus. Nymph 520—560, Chrys. Spider Katwijk Rijn. 23 april. Gro 2.60—7.50. BI 10.K 5.50—9.20. All Cl 14.00—16.20. cn 78—93; prei '0.8019.50; «peen p. kist 1 1.50-3.20; Aa

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5