gehokt ambtenaren efinitieve spreiding 9 Grote Minh' geen premier Saigon alstublieft DREIGENDE LEEGSTAND WONINGEN Den Haag onder zware bewaking Oproep tot rustige verkiezingen Portugal EekbeSou/ta/nt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 Bank- Amro-bank NV.. Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. ertenties (excl. B.T.W.) 0.42 per mm. Telefoonties 3.85 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen per week 2,69: kwartaal 34.76; jaar 135.15 - losse nummers: 50 cent. Donderdag 24 april 1975,65e jaargang no. 20101 Het alibi Orson Welles presenteert om 20.21 uur op Ned. II „Het alibi". Om 20.45 uur Pano (KRO-BRT) en om 21.35 uur Von Karajan met Beethovens 3de symfonie. Ned. I om 20.35 uur Duiken...po litie en om 22.05 uur Ronnie Corbett. WOLKENVELDEN Wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige, langs de kust vrij krach tige wind uit noordoost tot Middagtemperaturen van 8 gra den aan zee tot 15 graden in het zuidoosten van het land. Morgen zon: 5.24-19.53. Maan: 19.56-4.52. Schev. hoogw.: 2.21-14.46. Laag- w.: 10.17-22.44. (Van een onzer verslaggevers) N HAAG Eeri groot aantal ambte van de Centrale Direktie van de en van andere diensten blijft wei- naar Noord-Nederland te verhui- het kader van het spreidingsbe- )it is gisteravond en vanmorgen iw overduidelijk gebleken. „Wij in Den Haag", aldus de leuze imorgen van vijfduizend demonstre rende ambtenaren, in hoofdzaak P.T.T.- ers, toen zij postzakken met totaal 4100 handtekeningen overhandigde aan het Tweede Kamerlid Wierenga, voorzitter van de Tweede Kamercommissie Bin nenlandse Zaken De ambtenaren waren gisteravond al in grote opschudding geraakt door de defi nitieve beslissing van de regering over de overplaatsing voor 1978 van ongeveer 3500 rijksambtenaren. Vanmorgen zijn de ambtenarenbonden op het ministerie van Binnenlandse Za ken ontboden om de definitieve beslis sing van de regering te horen. Half mei praat de regering opnieuw met de ambte- narenorganisaties over de uitvoering van de beslissing en begin juni wordt defini tief bekend wie waar naar toe'moeten. De Topografische Dienst van Defensie te Delft, 170 ambtenaren kreeeg gistermid dag kort voor het einde van de werkdag plotseling te horen, dat de dienst naar Emmen moet met onder meer ook de dienst Boekwerken van Defensie. De schok kwam hard aan, omdat men nog steeds op overleg hoopt. De direkteur kreeg echter een telefoontje van Binnen landse Zaken, dat hij zijn ambtenaren de regeringsbeslissing moest mededelen. De rijksambtenaren blijven in meerderheid protesteren tegen hun overplaatsing. Ook vanmorgen was dit protest weer massaal man nering verrijkt ranium normaal LRIJS (ANP) De Europese gst, dat de Verenigde Staten t tijdig het verrijkt uranium iden kunnen leveren voor Eu- tese kernenergiecentrales i^ gegrond, zo heeft de Ameri- m Edward Mason, lid van de ïerikaanse „Nuclear regulary nmision", op de Europese •nenergieconferentie in Parijs klaard. hter de hele affaire schuilt de g van het Amerikaanse Con es met beterekking tot beveili- Lg van verrijkt uranium en «tonium in Europa. ASA houdt iketten aan SHINGTON (UPD De s van gedachten veran- d en zal de overtollige Apol- aketten, ruimteschepen en skylab-ruimtestation ter irde van ih totaal 990 mil- dollar bewaren en niet van hand doen. De NASA blijft •door in staat indien nodig ïande ruimtevluchten uit te totdat in 1979 de Space ittle in gebruik wordt geno- De NASA heeft onder- nog twee grote Saturnus-5- inraketten en twee kleinere nus-l-B-raketten van het dat de apollo in juli zal ren voor de gezamenlijke ntevlucht met de Russen. ripakket ïmorgen is een jonge Israe- gedood toen een aan hem dresseerd pakje werd open- naakt, en ontplofte. Hij was eerste slachtoffer van een gelijke aanslag in drie jaar 5. Het pakje was afgeleverd het postkantoor van Herz- een voorstadje van Tel v, en werd door de geadres- rde buiten opengemaakt. ig Kong In Hong Rong anden tegen het eind van het ig jaar 4.338.200 mensen. Dat 118.900 meer dan tegen het in 1973. SAIGON (Rtr/AP) Generaal Doeong Van Minh heeft geweigerd premier met extra volmachten te worden van Zuid-Vietnam. Vanmorgen was hem deze positie aangeboden door president Hoeong, nadat de elf dagen oude regering van premier Ngoeien Ba Can was afgetreden. Het verzoek van Hoeong aan de „Grote Minh" werd gezien als de laatste poging om met de nu zeer snel naderende troepen van de Voorlopige Revo lutionaire Regering tot onderhandelingen te ko- Generaal Minh, leidqr van de „Derde Macht" in Saigon, een groepering van neutralisten en anti communisten die vele jaren lang oppositie heeft- gevoerd tegen president Thieu, acht zijn optreden als premier onvoldoende om de VRR tot onderhan delingen te bewegen. De Voorlopige Regering ver langt ook het vertrek van Hoeong, zoals sinds maandag opvolger van Thieu, zoals de afgelopen dagen is gebleken. Gisteren nog had de nieuwe president Hoeong onderhandelingen met de Voorlopige Regering voorgesteld, maar deze wees het voorstel af. In middels rukten de revolutionaire strijdkrachten in een dergelijk snel tempo op, dat het er vanmorgen naar uitzag dat zij binnen 48 uur de aanval op Saigon zouden kunnen openen. Mogelijk willen zij nu wachten tot er- duidelijkheid in Saigon is verkregen. President Ford heeft Vietnam nu geheel afgeschre ven. Gisteren verklaarde hij voor studenten: „Nu de oorlog afgelopen is, althans voor de Amerika nen, kunnen wijj beginnen met de „grote nationale verzoening". Amerika moet zich gaan voorberei den op de toekomst, zijn wonden helen en de eenheid herstellen." Het Huis van Afgevaardigden keurde nog een bedrag van 327 miljoen dollar voor humanitaire hulp en voor evacuatie goed. Eerder had de senaat 250 miljoen toegestaan. Ford had om een miljard dollar gevraagd. OVERVAL OP BANK WAS NEP GOUDA (ANP) Drie sch olieren in Gouda verveel den zich gistermiddag. Bij wijze van grap üruniteer- den zij daarom een bank overval. Hun spel was zo realistisch, dat de Goudse politie werd gealarmeerd en in actie kwam. Om^bnenden zagen de sch olieren (18, 19 en 20 jaar) met petten op en sjaals voor het gezicht gistermid dag uit een bank rennen. Met een auto reden ze hard weg. De gealarmeerde poli tie wist de wagen klem te rijden. Op het bureau kwam de waarheid aan het licht De scholieren waren de bank niet binnen ge weest. De politie stuurde hen met een reprimande naar huis en noemde het spelletje „niet ongevaar lijk". ARNHEM Er is een grote leegstand te verwachten van huizen, die gebouwd zijn in de jaren vijftig en zestig. Dit toekomstbeeld werd vandaag geschetst door Dr. Ir. F. Sonneveld, president van de raad van bestuur van de Heidemij Groep, tijdens het congres van de Nederlandse Bond van Makelaars (NBM) in Arnhem. De heer Sonneveld meent dit omdat in die jaren, toen de woning nood erg hoog was, meer is gelet op de hoeveelheid dan op de kwaliteit van de woningen. „De kwaliteitsbewaking beperkt zich voornamelijk tot de woning zelf; aan de omgeving werd te weinig aandacht geschonken en dan alleen nog in functionele zin. In het bijzonder de verkeersfuncties deden zich gelden. Nu de woningnood wat is gezakt gaat men meer letten op kwaliteit", aldus de heer Sonneveld. „Het is dan ook alleen uit puur zakelijke motieven, de etische kant nog daargelaten, dat te pleiten valt voor kwalitatieve verbetering van de omgeving. Zo niet, dan zal het spook van de leegstand wel eens dichterbij kunnen blijken dan het op dit moment lijkt." Een andere spreker op het congres, de heer R. J. Schurink, scheidend voorzitter van de NBM sprak zijn verbazing uit over het voorstel van de notariële broederschap, die wil dat de notaris niet alleen wordt ingeschakeld bij de overdracht, maar ook bij de koop van woningen. „Men verlangt toch niet van ons, dat wij onszelf een brevet van onvermogen zouden uitreiken", zo zei de heer Schurink. Extra bewaking in Den Haag en direkte omgeving.' (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zwaargewapende en gehelmde marechaussees bewaken sinds gisteren een groot aantal officiële gebouwen zoals ambassades, ministeries en parlementsgebouwen. Deze verscherp te bewaking duurt tot eind deze week. Bovendien heeft de Haagse politie versterking gekregen van een groot aantal leden van andere politiekorpsen. In ieder geval zijn in Den Haag voor vandaag, morgen en overmor gen 2650 politiemensen paraat: 650 uit Den Haag, 200 man van elders, vooral uit Zuid-Holland. Ook Nijmegen staat onder zware bewaking in verband met het bijeenkomen van de Zuid-Molukse Tamaela-groep in Nijmegen. In de Houtrusthallen te Den Haag komt de aanhang van ir. Manusama samen, om de 25ste verjaardag van de vrije Republiek der Zuid-Mo- lukken te vieren. De daarvoor geplande mars door Den Haag is, zoals bekend, verboden. Men wil thans in zowel Den Haag als Nijmegen op alles voorbereid zijn sinds de wanordelijkheden in en rond het Vredespaleis geruime tijd geleden en sinds de gevaarlijke plannen tot bezetting van paleis Soestdijk. De Portugese communistische partij hield gisteren in Lissabon een grote slotbijeenkomst ter afsluiting van de verkiezingscampagne. De leider van de partij, Alvaro Cunhal (boven) heft een vuist tijdens zijn toespraak. Zijn gebaar werd op dezelfde wijze beantwoord door kinderen onder zijn gehoor. LISSABON (Rtr/AP) Het hoofd van de Portugese binnenlandse veiligheidsdienst, generaal de Carvalho, heeft gisteren gewaar schuwd tegen ordeverstoringen tijdens de verkiezingen van mor gen. De beweging van de strijdkrachten zal desnoods geweld gebruiken. Alle militairen zullen morgen dienst hebben. Gisteren is de verkiezingscampagne in Lissabon afgesloten met een communistische massabetoging, nadat gedurende de hele dag ver gaderingen en betogingen waren gehouden. Ondanks enkele ge welddadige incidenten heeft de campagne doorgaans een vreed zaam verloop gehad. De verkiezingen van morgen zijn voor de grondwetgevende nationale vergadering. Hoe de uitslag ook zal zijn, de werkelijke macht zal blijven berusten bij de strijdkrachten, die al een grondwet voor enkele jaren door de partijen hebben laten goedkeuren. Twaalf partijen nemen aan de verkiezingen deel. De socialisten van Soares en de centrumdemocraten (PPD) zouden elk kunnen rekenen op ongeveer 30 pet van de stemmen. (Zie voor een laatste overzicht van de stand van zaken in Portugal pagina Benzine kost bijna een gulden DEN HAAG (ANP) De prijs van een liter benzine bedraagt met ingang van 1 mei bijna één gulden. Een liter super wordt verhoogd met 1,6 cent tol 99,8 cent en een liter gewone benzi ne gaat 97,2 cent kosten, 1,4 cent meer dan de huidi ge prijs. Het ministerie van Econo mische Zaken is met de prijsverhoging akkoord ge gaan. De oorzaak van de nieuwe verhoging is de ont wikkeling van de vrije markt-noteringen. De vraag naar benzine is gestegen terwijl het aanbod minder is geworden. Dat aanbod is kleiner omdat de oliemaat schappijen na de oliecrisis van het vorige jaar minder zijn gaan produceren om dat de vraag toen sterk was teruggelopen. Volgend jaar zomertijd in Nederland (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Zeer waar schijnlijk zal volgend jaar in ons land de zomertijd weer ingevoerd worden. Op het ministerie van CRM is gisteren overleg geweest tussen ambtenaren uit Frankrijk, België, Luxem burg en Nederland. Fran krijk heeft besloten op 1 april 1976 zomertijd in te voeren, waardoor de tijd tijdens de zomermaanden een uur „vervroegd" wordt. België en Luxemburg zijn van plan, onder bepaalde voorwaarden, het Franse besluit te volgen. Daarom zal ook Nederland, als Be nelux-partner, daar moei lijk onder uit kunnen ko men. Aan de zomertijd zal nog een uitgebreide voorbe reiding vooraf moeten gaan. Het tijdstip van in voering in Nederland is nog niet bekend. Schaakbond vraagt vrijstelling voor Timman DEN HAAG Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond gaat minister Vr- redeling van Defensie vragen schaakkampioen Jan Timman van dienstplicht vrij te stellen. De 23-jarige grootmeester werd vorige week aangehouden om dat hij geen gehoor had gegeven aan zijn oproep voor de vervul ling van de dienstplicht Volgens de schaakbond worden de voor bereidingen voor het wereld kampioenschap door de dienst plicht belemmerd. Pinguin Een medewerker van de universiteit van de staat Ohio is van een bezoek aan de Zuid pool teruggekomen met fossiele overblijfselen van een pinguin die 1 meter 80 moet hebben gemeten. De pinguins zoals wij die thans kennen hebben een lengte van 30 tot ongeveer 105 centimeter. Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste, als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: 4...„ adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een theeglas naar: naam: adres; woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1