;FC Twente veroverde zelfs harten supporters Juventus Ondanks uitschakeling morele overwinning PSV -Cup weer mee terug naar Nederland 'ÖONDERDAG 24 APRIL 1975 LE1DSË COURANT PAGINA 15' TURIJN Met in zijn bagage de UEFA-Cup is FC Twente vanmorgen vanuit Turijn terugge reisd naar Nederland. De Enschedeëers hadden de formeel nog aan Feye- noord behorende trofee dinsdag meegenomen om bij uitschakeling door Juventus de tweede, en beslissende, finalewed strijd van het tournooi om de derde Europese beker in Tuijn zou heb ben plaatsgevonden. FC Twente liet het echter niet zover komen, dat het de begeerde ereprijs moest achterlaten. In de heksenketel, waarvoor 50.000 Italianen in het Stadio Comunale zorg den, slaagden de forma tie van trainer Spirtz Kohn er namelijk niet al leen in de 14 dagen eer der te Enschede verwor ven voorsprong van 3-1 vast te houden, Twente deed meer. Veel meer. Dankzij een doelpunt van Johan Zuidema sloot de nummer 4 van de Ne derlandse eredivisie ook de tweede confrontatie met de toekomstige Ita liaanse kampioen win nend af. En alsof dat nog niet voldoende was maakte Twente z'n tegen stander na de pauze ook nog eens ten aanschouwe van de verbijsterde Tifo- si volkomen belachelijk. Zo knap voetbalden de Enschedeëers in die tweede helft, zo beheerst speelden zij de bal rond, dat de Turijnse suppor- tersschare de spelers van Juventus al ver voor het einde liet vallen en ges candeerd uitmaakte voor „Bidoni", wat vrij ver taald „nietsnutten" bete kent. „Dit is hier in jaren niet meer gebeurd" zei een Italiaanse journalist, „zo is Juventus in Turijn lang niet meer verne derd". Johan Zuidema tijdens zijn beslissende actie. Capello en Marino komen te laat om te verhinderen te scoren. Juventussterren het begin van een laatste kwartier, waarin zij zich in een hel moeten hebben gewaand. Want vanaf dat mo ment werd iedere Twentse de monstratie van hogeschoolvoet bal begeleid met klaterend ap plaus, terwijl de Italiaanse acti viteiten uitsluitend fluitconcer ten ontketenden. En bij het ver laten van het veld klonk een oorverdovend boe-geroep toen Juventus op weg naar de tunnel, welke de verbinding vormt tus sen de catacomben en het veld, waarna de spelers van FC Twente, die eerst in de midden- cirkel een korte maar hevige hospartij ten beste hadden gege ven, luidkeels werden toege juicht. „Twente, Twente", klonk het zelfs vanuit het tribunevak, waar gedurende het eerste uur van de wedstrijd voortdurend op trommels was geroffeld en met zwart-witte vlaggen was ge zwaaid. „Wat een heerlijke bele venis was dat", zei aanvoerder Epi Drost voordat hij, alweer onder applaus van de honder den die een uur na afloop bui ten het stadion wachtten, in de spelersbus stapte. „Deze over winning en het bereiken van de finale betekenen voor mij de hoogtepunten van mijn voetbal loopbaan. Wat een succes. Het is werkelijk onvoorstelbaar' Triomf Onvoorstelbaar was de triomf van Twente en de eliminatie van het onaantastbaar geachte Juventus kennelijk ook voor Carlo Ferrugi. Want de zwaar lijvige supporter van de Turijn se club, die in Enschede twee weken daarvoor in een veel te klein Juventus-shirt had lopen verkondigen dat de achterstand van 3-1 niet onoverkomelijk zou blijken te zijn, die supporter door dik en dun zat ruim een uur nadat de Oostduitse scheidsrechter Rudi Glöckner beide ploegen had laten inruk ken, nog op de hoofdtribune van het inmiddels niet meer in een zee van licht badende sta dion Carlo Ferrugi huilde dikke tra nen omdat zijn „Juve" een onge kende vernedering had beleefd. Een vernedering, welke het hele Italiaanse voetbal gold. Immers, hoe kort is het nog maar gele den d$t een succes zoals FC Twente dat gisteravond bereikte ondenkbaar scheen?. Hoever ligt de tijd terug, dat Nederland-, se clubs de moed al bij voorbaat in de schoenen zonk wanneer de strijd moest worden aangebon den tegen een vertegenwoordi ger van het land, waar de voet bailers de hoogste salarissen verdienen? In 1969 verloor Ajax in de finale van het tournooi om de Europe se beker voor landskampioenen nog kansloos (4-1) van AC Mi lan. Voor het Nederlandse voet bal betekende die deklassering het begin van een nieuw tijd perk. Ajax begon ermee, Feye- noord, FC Twente en nog later PSV volgden. Feye- noord elimineerde hetzelfde AC Milan in het seizoen 1970—"71, Ajax versloeg Juventus in de Europa-Cupfinale van 1973, het Nederlands elftal klopte Italië in november van het vorige jaar royaal (3-1) in het tournooi om het Europees kampioenschap en de reeks van triomfen op Ita liaanse tegenstanders, welke in december even werd onderbro ken door de uitschakeling van Ajax door Juventus, werd gis teravond voortgezet door FC Twente, dat zich niets aantrok van het angstaanjagende decor van volgepakte vijandig gezinde tribunes. Een Twente, dat voort durend zichzelf bleef, dat z'n tegenstanders bij vlagen rade loos maakte door de bal op een onnavolgbare wijze in de ploeg te houden en dat de weg naar het eigen doel hermetisch af grendelde. Onaantastbaar Voordat Juventus ook maar even in de buurt van Volkmar Gross was gekomen had diens beroemde collega Dino Zoff de bal al uit het net moeten halen. Het doelpunt, wat de voor sprong van Twente in feite reeds onaantastbaar maakte, ontstond in de 10e minuut toen Kick van der Vall een slechte pass van Frans is co Morini, de robuuste voorstopper, onder schepte en Johan Zuidma aan het werk zette. Zuidema keek eerst naar links en naar rechts of hij de bal aan een medespe ler kwijt kon „Er was afge sproken dat we op balbezit zou den spelen", verklaarde bij la ter maar toen zowel Jan Jeuring als Jan Bos niet vrij bleek te staan, probeerde hij het zelf maar. Op onnavolgbare wijze speelde hij de bal eerst tussen de benen van Morini door om vervolgens vrij verde- Doelman Dino Zoff grijpt in, gadegeslagen door ploeg genoot Cuccure dddu en matchwinner Johan Zuideman. diger Scirea op dezelfde wijze voor schut te zetten. De razend snel uit zijn doel komende Dino Zoff was er toen geen houden meer aan: 0-1. „Dat doelpunt betekende voor ons de nek slag", vertelde Roberto Bette ga, de linkerspits van Juventus na derhand. „We stonden ineens voor de noodzaak doelpunten te moeten maken om de finale te bereiken. Dat was tegen deze tegenstander een niet uit te voeren opdracht". De voorsprong gaf Twente rust. Zuidema had het plannetje van trainer Spitz Kohn om Juventus al bij de middenlijn op te van gen, niet helemaal goed uitge voerd, maar de linies sloten toch wel zo goed aaneen, dat de Ita lianen nauwelijks aan pressie voetbal van betekenis kwamen. In feite kregen zij slechts twee kansen, maar hoewel de oude meester Jose Altafini in beide gevallen goed richtte, bleef re sultaat uit omdat Volkmar Gross met twee bliksemsnell reacties bewees, dat men zich vooraf ten onrechte zorgen om zijn vorm had gemaakt. De Twentse doelman, die een jaar of vijf geleden in een wedstrijd met Hertha BSC in Turijn tegen Juventus de nul al had vastge houden, ontnam de thuisclub in feite de laatste illusie een plaats in de finale. „Ik heb met Twente een contract, dat ik alleen voor veertigduizend toeschouwers en meer goed behoef te spelen,", antwoorde hij grinnekend op een vraag waarom hij recente lijk in wedstrijden voor de Ne derlandse competitie zo een on zekere indruk had gemaakt Juventus* Coach Carlo Parola verrichtte tijdens de rust nog een noodgreep om het naderen de onheil af te wenden. Hij verving Altafini door de veel jongere, Guiseppe Amani, in een erder stadium van dit UEFA- Cuptournooi de meest succes volle schutter met onder andere twee doelpunten tegen Ajax. Het hielp de Italianen echter niet, evenmin als het veelvuldig gebruiken maken van ongeoor loofde middelen. Dit Twente be schikte over voldoende kwalitei ten en routine om overeind te blijven. De beweeglijkheid van de Enschedërs en de bouwvaar- digheid van de spelers Theo Pahlplatz, Thijssen, Kick van der Vall, Jaap Bos en Epi Drost, was zo groot, dat Juventus met zijn intimidatiepolitiek een aver echts resultaat bereikt. Want naarmate de tweede helft vor derde, ging Twente steeds na drukkelijker heersen. TON VAN DALEN De opstellingen waren: Juventus Zoff, GentÜe, Cuccureddu, Capello, Morini, Scirea, Bettega (Longobucco), Causio, Anastasi, Vio la, Altafini (Damiani) Twente: Gross, Van Iersel, Drost, Bos, Thyssen, Overweg, Van der Wal, Oranen, Jeuring, Pahlplatz, Zuidema, Scheidsrechter: Rudi Glöckner. iiiiiiiiiiiiiiiiiuiiHiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiNiimiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i Eindhoven De achterstand van 30; die PSV twee weken geleden in Kiev had opgelopen, is gisteravond te groot gebleken. In het uitverkochte PSV-stadion hebben de elf jongens van trainer Rijvers negentig minuten aangevallen om met overrompelend voetbal de Russische tegenstander op de knieën te krijgen. Het is PSV niet gelukt. De overwinning van 2—1 was onvoldoende om de 30 van Kiev weg te wissen. Niet alleen elf razendsnelle en beweeglijke Russen blokkeerden PSV de weg maar de halve finale van. de Europacup voor bekerhouders, maar ook de Spaanse scheidsrechter Ibanez was een te groot strui kelblok voor de Eindhovenaren. Ibanez was niet opgewassen tegen het professionele spel van PSV en nam enkele vreemde beslissingen. Na negentig minuten in de „hel van Eindhoven" rondgelopen te hebben durfde de Spanjaard die de hekel van het publiek en de PSV-leiding op zijn hals had gehaald, nauwelijks onder de tribune door naar zijn kleedka mer te gaan. Ruim drie kwartier sloot hij zichzelf op en wilde de wachtende pers niet te woord staan. PSV-manager Ben van Gelder kon wel de moed opbrengen om zijn commentaar te geven op het arbitrale trio uit Spanje. „Ie dereen heeft met eigen ogen kunnen zien hoe slecht deze scheidsrechter was. De scheids rechter was onvoldoende, we waren voor de wedstrijd al ge waarschuwd". Ibanez, die FC-Twente-Dundee had gefloten en gisteravond zijn tweede bezoek aan Nederland bracht was er dus mede de schuld van dat PSV niet in het spel kon komen. Geen wonder dat Johan Cruyff en Jchan Neesken s zich het afgelopen sei zoen laatdunkend hebben uitge laten over het peil van de Spaanse scheidsrechters. Overrompelend 20.000 chauvinistische toeschou wers ging de Eindhovense ploeg in de aanval. Na een minuut moest doelman Rudakow al naar de rechterhoek om een af standschot van Adrie van Kraay te stoppen. De Russen kwamen niet onder de indruk van het offensieve 'spel en probeerden met korte kombinaties het ritme van PSV te breken. De mannen van Kees Rijvers behielden de ijzeren greep en zelfs doelman Jan van Beveren kon zich permitteren om ver buiten het strafschopge bied zijn ploeg te ondersteunen. In de twaalfde minuut kon Dy namo Kiev eindelijk de kracht opbrengen om in de tegenaan val te gaan. Een snelle combina tie tussen Kolotow en Onishen- ko werd door razendsnelle Blok- hin, in de Russische sportwereld afgeschilderd als „de gebochel de van Kiev" afgerond met een vlijmscherp schot. Met een pan terachtige reactie stompte Jan van Beveren de hard ingescho ten bal weer het veld in. De snelle counter was voor de PSV- ploeg „een schot voor de boeg" De Eindhovenaren waren ge waarschuwd. Dynamo Kiev bleek een dyna mische ploeg te zijn. Ook aan Vreugde bij de spelers van Dynamo Kiev na het bereiken van de finale Links Troshkin, naast hem Matvij- enko. hardheid ontbrak het de „ko zakken" niet. Binnen vijf minu ten moesten Kon kow, die vol gens de zwakleidende scheids rechter Ibanez wat te lang ko medie had gespeeld na een over treding van René van de Kerk hof, en Weremejew (spelbederf) de gele kaart incasseren. Even dreigde de Spanjaard zelfs met rood. In de 22ste minuut werd PSV beloond. Een halve voorzet van Rerfé van de Kerkhof werd door doelman Rudakow verkeerd beoordeeld. De Russische doel man liet de bal, na een fraaie zweefduik, uit z'n handen val len. Ralf Edström was er direkt bij en tikte de bal tot vreugde van de 20.000 toeschouwers langs de Russische doelman (1-0). Weremejew buitenspel (Van onze sportredactie) EINDHOVEN De Russi sche bekerhouder Dynamo Kiev, die gisteravond in Eindhoven met 21 van PSV verloor, zal in de Eu ropa Cupfinale (14 mei in Bazel) zonder Weremejew moeten spelen. De Russische spits kreeg gisteravond zijn tweede ro de kaart in dit seizoen toen hij Gerrie Deykers met een forse sliding onderuit haal de. In de eerste helft had dezelfde Weremejew al een gele kaart gekregen evenals de Russische verdediger Konkow. Redding Dynamo Kiev was weinig'geim- poneerd en hield PSV voorlopig nog in de keiharde defensie- greep. In de 33ste minuut was Dynamo Kiev dicht bij de ge lijkmaker. Een dieptepass van Muntjan werd door razendsnel le Blokhin met een solo afge rond. Ver en resoluut uitlopen van Jan van Beveren bracht redding. Tot aan de rust bleef PSV het initiatief behouden maar moest toch toestaan dat Dynamo Kiev enkele malen gevaarlijk terug kwam. De Russen kregen op links enkele goede kansen door het tegenvallende spel van de Deen Bengt Schmidt Hansen, die aan conditie veel te kort kwam. Na de rust kwam Harry Lubse voor de geblesseerde Willy van der Kuylen in het veld. Door deze wissel won PSV wel aan snelheid maar het kanon van der Kuylen werd node gemist. PSV probeerde met open spel en subtiele passjes het defensie- blok van Dynamo te ontwrich ten. Juist in deze periode, waar in de vleugelspelers het „gouden hoofd" van de Zweed Edström probeerden te bereiken had PSV geen geluk met de scheids rechterlijke beslissingen van Ibanez die zich te veel liet leiden door apelleren van de Russen. De nervositeit van Dynamo was totaal verdwenen maar ook het enthousiasme van PSV. De Eindhovenaren wilden zich kennelijk niet forceren, zo vlak voor het grote duel tegen Ajax. PSV kreeg het moeilijk. Niet door het tegenspel van de Rus sen maar wel door het falen van de Spaanse scheidsrechter. Vooral Ralf Edström kon bij de Spanjaard geen goed doen. Elke kopbal elke hoge opsprong ,en elke aktie van de lange Zweed werd door Ibanez met een sner pend fluitje afgedaan. Het Eind hovense publiek kon geen waar dering opbrengen voor de zwak ke leiding en hief enkele malen een oorverdovend fluitconcert aan. Toch was PSV niet zonder kansen. Nadat Edström wegens een lichte knieblessure langs de lijn was verzorgd herstelde PSV zich. Vanuit het middenveld, vooral via invaller Harry Lubse ondernam PSV een geweldig slotoffensief. Adrie van Kraay (ook een gele kaart) schoot in de 22 ste mi nuut keihard tegen de paal en ook René van der Kerkhof had pech bij zijn schoten. In de 28ste minuut werd. bij Dynamo Kiev Muntjan vervangen door Bu- riak. Deze wissel moest de Rus sische ploeg meer rust geven op het middenveld. Buriak had toch een verrassing meege bracht. Bij de eerste tegenaan val kopte de Russische invaller de bal op heuphoogte langs doelman Jan van Beveren (1—1) De Europacupdroom van PSV was door dit doelpunt ver stoord. Toch bleven de Eindhovenaren doorgaan. PSV wilde zich tegen Dynamo Kiev mentaal opladen voor de belangrijke competitie wedstrijd tegen Ajax. Kamikaze Het spel werd harder, onvrien delijker en grover. Soms kreeg het zelfs het karakter van een Kamikaze-oorlog. De Russen ontzagen niemand en wisten zich verzekerd van de steun van de slecht leidende Span jaard. In de 39ste minuut werd het doorzettingsvermogen van PSV dan toch beloond. Ralf Edström, de man die na afloop door de Dynamo Trainer als de onspor tiefste speler van de Eindhove naren werd betiteld, schoot de bal onhoudbaar langs de Russi sche doelman (2—1). Enkele minuten voor het einde werd Weremejev na een grove charge tegen Deykers eindelijk door Ibanez van het veld ge stuurd. De Europacupdroom was weliswaar uit maar PSV had de overwinning volkomen verdiend. Bovendien was het een morele overwinning die PSV voor zondag niet ongelegen komt. Via het landskampioen schap kunnen de Eindhovena ren de poort naar de Europacup 1 openen. WIL VAN DER PLAS PSV: Van Beveren; Krijgh,1 Nordq- vist, van Kraay, Deijkers, Willie van de Kerkhof, Strik, van der Kuylen; (Lubse); Schmidt Hansen, Edström, René van de Kerkhof. Dynamo Kiev: Roedakov; Trosjkin, Fomenko, Matvijenko en Resjko, Konkov, Moentjan en Kolotov, Ónis- jenko; Weremejev en Blochin. 1 Vooral Ralf Edström (L) kon geen goed doen in de ogen van de Spaanse scheidsrechter. Ook na dit duel met Matvijenko zou hij een vrije trap tegen krijgen. RESULTATEN DEN HAAG De resultaten van de halve-finalewedstrijden uit de Europese bekertoer nooien zijn- Landskampioenen: Bayern München (WD1>—St. Etienne (Fra) 2—0 (0—0 eerste wedstrijd). Barcelona (Spa)—Leeds Uni ted (Eng) 1—1 (1—2). Finale: Leeds IJnited—Bayern München op 28 mei in Parijs. Bekerwinnaars: PSV (Ned)—Dinamo Kiev (Rus) 2—1 (0—3). Rode Ster Belgrado (Jsl)—Fe- rencvaros (Hon) 2—2 (1—2). Finale: Ferencvaros—Dinamo Kiev op 14 mei in Bazel. UE F A-beker: Borussia Mönchen-Gladbach (WD1)FC Köln (WD1) 1-0 (3-1). Juventus (Ita>—FC Twente (Ned) 0-1 (1-2). Finale: Borussia Monchen- Gladbach—FC Twente op 7 mei in Düsseldorf en Twen te—Borussia Mönchen-Glad bach op 21 mei in Enschede.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15