Verhoging van uitkering werkloosheid in onderzoek Rusland garandeert veiligheid Israël Q&idócQowuvnt Demonstratie meer veiligheid taxi-chauffeurs Pand Golden Products door gedupeerden bezet /liegveld Jen Goerion n veilig Prins Carel Hugo Carlisten-koning üan doodde chtgenote net radio jeen kort geding over ode vlag 1, ipNDERDAG 24 APRIL 1975 ijs LEIDSE COURANT AVTV (KPI) Israëlische oten hebben gisteren de be- luldiging uitgebracht dat het egveld Ben Goerion niet vei- genoeg is voor passagiersver- ;r. In een brief aan de direk- van het enige internationale egveld van Israël schrijft het ofd van de veiligheidsdienst in El Al, Oded Abravenel, dat sinds enige tijd een stijgend ntal bijna-ongelukken voor- mt. Bahat, voorzitter van de na- inale bond van piloten, heeft zegd dan de controlemaatre- len op het vliegveld niet vol- en aan internationale stan- arden. Volgens hem komen dioberichten in het He- eeuws en het Engels op ver- üllende frekwenties vaak ver en zelfs onverstaanbaar er. MADRID (AFP) In Madrid is vernomen dat prins Carel Hugo van Bourbon, de echtgenoot van prinses Irene, 8 april „koning van de Carlisten" is geworden als gevolg van de abdicatie van zijn vader „koning" Francisco Xavier. In een document dat gisteren in de Spaanse hoofdstad door zijn persdienst is verspreid, zegt de 86-jarige Francisco Xavier „uit vrije wil in verband met zijn leeftijd besloten te hebben troonsafstand te doen ten gunste van zijn zoon prins Carlos Hugo", ïn het document wordt de aanspraak op de Spaanse troon bevestigd. „Als het ogenblik is aangebroken dat de Spaanse volken daartoe vrij en democratisch besluiten". De Carlisten worden opgeroepen zich rond de nieuwe koning te scharen. De oude vorst verklaart zich niet te zullen terugtrekken, maar „als een soldaat naast zijn zoon" te zullen blijven. Carel Hugo herhaalt irt het document de doelen van het carlisme: tot de instelling van een socialistische monarchie te komen." In februari 1972 had Xavier zijn bevoegdheden reeds overgedra gen aan zijn zoon, die zich met prinses Irene in het Franse Arbonne gevestigd had. De nieuwe „Koning van de Car listen" en echtgenoot van prin ses Irene, prins Carel Hugo van Bourbon. DEN HAAG Voor een grotere rechtzekerheid voor de taxichauf feur en een betere beveiliging van zijn auto; dat zijn de kernpun ten van de petitie die het Landelijk Overlegorgaan Beveiliging Taxi's maandag aanstaande aan de ministers Van Agt (Justitie) en Westerterp (Verkeer) zullen aanbieden. Het overlegorgaan was tijdens een vergadering gisteravond una niem van mening dat het taxivervoer net als andere delen van het openbaar vervoer de regeling moet krijgen dat de passagier strafbaar is wanneer hij niet betaalt. Nu kan een chauffeur in zulke gevallen zijn geld alleen krijgen via een civiele procedure. Het overlegorgaan roept alle chauffeurs op maandag naar Den Haag te komen voor een demonstratieve tocht van de Houtrusthal- len naar de Plesmanweg (te voet, beslist niet met de wagens) waarna de petitie zal worden aangeboden. EERLEN (ANP) - De 52-jari- vrouw die gistermorgen met :n ingeslagen schedel dood in aar woning in Heerlen werd ingetroffen, blijkt te zijn ver oord door haar 48-jarige echt- ïoot. man bekende de vrouw met transistorradio om het leven hebben gebracht. Dat gebeur- i een woordenwisseling. De verklaarde niet meer bij len te zijn geweest. Hem irdt doodslag ten laste gelegd. ;t echtpaar was 26 jaar ge luwd en heeft geen kinderen. DEN HAAG/LEIDEN Het ka binet maakt ernst met de verho ging van de uitkering voor lang durige werklozen en met moge lijkheden voor 63-jarigen en ou deren om vrijwillig met pen sioen te gaan. Bovendien kan het arbeidsbureau te Leiden doorgaan met zijn begeleidend werk voor langdurige werkloos heid. De ervaring, die op dit arbeidsbureau en op dat voor Twente met de intensieve begeleiding van langdurige werklozen is opgedaan kreeg gisteravond lof van mi nister Boersma van Sociale Zaken, die tevens aankondigde, dat het kabinet bin nen niet al te lange tijd komt met verho ging van de uitkering van langdurige werklozen, terwijl de gedachten van de regering eveneens uitgaan naar mogelijk heden voor vervroegde pensionering. ging van de werkloosheidsuitkering bin nenkort bespreken met de werkgevers en werknemers. Het N.K.V. toont zich vooral verheugd over het onderzoek van de regering naar een vrijwillige vroege pensionering. Daarmee komt zij tegemoet aan de nota, die het N.K.V. hierover heeft gemaakt, aldus het N.K.V. De regering zal het plan voor een verho- Minister Boersma vond gisteravond in de Tweede Kamer, waar hij de verschillende sociale regeringsplannen toelichtte een motie van het P.P.R.-Tweede Kamerlid van Gorkum overbodig. Deze vroeg in zijn motie de regering degenen, die op 63-jarige leeftijd vrijwillig vervroegd met pensioen willen gaan, tot hun 65ste jaar een uitkering tot# tachtig procent te ga randeren. De minister had daaraan geen behoefte, omdat de regering eerst de studies hierover wil afwachten en omdat „onze gedachten al deze kant uitgaan." Bierverbruik steeg minder AMSTERDAM Het bierverbruik in Nederland is vorig jaar, voor het eerst sinds 1949, minder gestegen dan in voorgaande jaren. Het verbruik per hoofd steeg van 73,5 liter in '73 tot 75,7 liter in het afgelopen jaar. Nederland behoort tot de minst bierdrinkende landen van Europa. West-Duitsland voert de lijst aan met 146,7 liter per inwoner. De geringere groei van het Nederlandse bierver bruik wordt toegeschreven aan de ongunstige economische toestand, de slechte zomer '74 en de blaaspijpjeswet. Deel III verbleekt in de zon DEN HAAG Deel III van het kentekenbewijs op de voorruit van de auto's verbleekt in de zon. Dat is gebleken na de paar mooie, zonnige dagen die we achter de rug hebben. Zowel de kleuren als de door de computer getypte letters en cijfertjes zijn in sommige gevallen helemaal verdwenen. „Volgend jaar beter", zei een woordvoerder van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat. „Op dit moment is er weinig aan te verhelpen. Het is overigens onbegrijpelijk. Speciaal papier uit Engeland en voor de kleur is advies ingewonnen bij de Staatsdrukkerij. Voor het volgend jaar zullen wij betere papier- en inktsoorten uitzoeken. i het 2 op hot land vorig jaar om deze tijd het gewas al boven de grond was gekomen. De overvloedige rogon-, val van het laatste half jaar heeft zo wel de oogst als het zaaien danig in de war gestuurd. Van een onzer verslaggevers) OTTERDAM Het kort ge- ing dlat tegen de gemeente totterdam was aangespannen m het uitsteken van de rode flag op 1 mei te voorkomen, aat niet door. De stichting Po- itieke Bewustwording in Den laag heeft het kort geding in- etrokken, omdat er voor de echter geen beslissingsruimte ou zijn, daar minister De Gaay ■"ortman van Binnenlandse Za- en heeft gezegd geen reden te ien om tussenbeide te komen. Ie antirevolutionaire fractie- oorzitter in de Tweede Kamer, ir. W. Aantjes, heeft de minis- gevraagd of het uitsteken de rode vlag in overeen- temming is met diens verwach- ing over de verzoenende rol die urgemeester Van der Louw in totterdam zou vervullen. In zijn ïstallatierede zei Van der Louw onpartijdig, objectief en spor- ief te willen optreden en een urgemeester voor alle Rotter- te willen zijn". Referendum ïEG toch per listrict Londen (Rtr) Het Britse La- ferhuis heeft besloten dat de litslagen van het referendum van 5 juni over het al of niet lid blijven van de EEG, per listrict zullen worden bekend- emaakt. Het deed dit ondanks de waarschuwing van de rege ring dat hierdoor tegenstellin- :en onder de bevolking kunnen •ntstaan. BILGIN KEEK TOE De 7-jarige Bilgin Artilla heeft, ongewild, voor ui lange opschudding en ontrusting in Rotterdam zorgd. Nadat hij niet op de gebruikelijke tijd in zijn derlijk huis aan de Maaska de teruggekeerd was, gaven zijn%iuders hem als vermist op bij de politie uit de Maas stad. Men dacht dat het jon getje in het water aar Prins Hendrikkade was vallen. De politie, brandweer en redders kwamen onmid dellijk in aktie en begonnen te dreggen. Op de kade den vele mensen gespannen toe te kijken. Eén van de toeschouwers was .Bilgin. Na enkele uren kwam aan het licht dat het vals alarm was en dat het geheel op een aantal misverstanden rustte. Hier staat Bilgin, zeer timide, temidden van zijn „redders" MOSKOU De Russische minister van buiten landse zaken, Gromiko, heeft gisteren herhaald dat zijn land zal garanderen dat alle landen in het Midden Oosten, Israël inbegrepen, recht heb ben op een onafhankelijk bestaan. Hij zei dit in een toespraak in het Kremlin ter ere van de Syrische minister van buitenlandse zaken, Halim Khaddam. Gromiko verklaarde dat de Sovjet Unie aandringt op hervatting van de conferentie in Gèneve, die als voornaamste punten op de agenda moet hebbe- n: een overeenkomst over de bevrijding van alle Arabische landen van buitenlandse bezetting, een overeenkomst die de wettige rechten van de Pales- tijnen waarborgt tot op vestiging van hun eigen staat, een overeenkomst die de rechten van alle landen in het Midden Oosten, de staat Israël inbegrepen, op een onafhankelijk bestaan en ont wikkeling verzekert en waarborgt De Israëlische minister van defensie, Sjimon Pe res, heeft gisteren in een toespraak tot studenten in Tel Aviv gezegd dat de Amerikaanse druk op Israël om concessies te doen ten behoeve van een vredesregeling in het Midden Oosten, misschien spoedig de afmetingen van een wapenembargo zullen aannemen. Onverteerbaar verbod van eetdemonstratie UTRECHT (ANP) bevelhebber Oost, gene- over het verbod. „Dit is gezet. De actie werd ge- Dienstplicljte militairen raai O'Herne verboden voor ons een onverteer- voerd door 200 dienst- hebben gisteren in een nadat de kampcomman- bare zaak, minstens zo plichtigen die weigerden kazerne in de Harskamp dant al toestemming onverteerbaar als het de eetzaal binnen te gedemonstreerd tegen had gegeven. eten ter plekke". On- gaan en zich voor de de kwaliteit van het danks het verbod werd toegang opstelden, «ten. De eetdemonstra- De WDM was „bijzon- de demonstratie zonder tie was door territoriaal der verontwaardigd" veel moeilijkheden door- UTRECHT (ANP) - Twintig personen hebben gis teravond het kantoor van Golden Products in UtrechtOvervecht bezet. De personen zeggen allen door de verkooporganisatie te zijn bena deeld voor een bedrag tussen de vijf en acht duizend gulden. De bezetting heeft, aldus een der bezetters, tot doel mensen te waarschuwen voor Golden Products en is tevens het laaste middel waarnaar gegrepen is nadat de onderhandelingen met de directie zijn spaakgelopen. Golden Products is een verkoop-organisatie voor reinigings- en onderhoudsartikelen. Maandag avond werd in het televisieprogramma „Koning Klant" aandacht besteedt aan het bedrijf. Via contact-avonden worden verkopers gezocht. Deze verkopers moeten van te voren vijfduizend gulden betalen. Voor vierduizend gulden krijgen zij dan verkoopartikelen en duizend gulden gaat naar het bedrijf als trainingstoelage. Het doorverkopen van de artikelen gaat alleen niet zo gemakkelijk als op de contactavonden wordt gesuggereerd, aldus de woordvoerder. Hij wijdt dit voor een groot deel aan de, volgens hem overigens verdiende, negatieve reklame die Golden Products krijgt van de pers en de consumentenbond. NIEUW KABINET IN HONDURAS MEXICOSTAD (UPI) De dinsdag afgezette president van Honduras, generaal Oswaldo Lopez Arellano, is voor onbe paalde tijd onder huisarrest ge steld. Het nieuwe staatshoofd, overste Juan Alberto Melgar Castro, heeft een nieuw kabinet benoemd, waarin vier ministers zitting hebben van de vorige regering, onder wie kolonel Ma rio Maldona als directeur van het agrarisch instituut. Daarmee maakt Castro duidelijk dat hij het landbouwhervormingsbeleid van zijn in een bananenschan- daal verwikkelde voorganger zal voortzetten. Identiteitscrisis NIET VER IN HET VERLEDEN ligt de tijd, waarin over identiteit alleen maar gesproken werd in politie- en krantenberichten als een slachtoffer beschreven moest worden. Tegenwoordig is identiteit het modewoord, dat in elk gesprek over maatschappelijke proble men aan de orde komt. We proberen een analyse te maken van de identiteit van een politieke partij, van het totaalprogram van een omroepvereniging, van een kerkelijk genootschap van een krant, een tijdschrift Als bij een Siamese tweeling zit dan vaak een ander begrip aan identiteit vast: de pluriformiteit Want bij het ontwikkelen van de spelregel dat bij gebrek aan overeenstemming, een meerderheid doorslag moet kunnen geven, wordt ervaren dat menig identiteit in de verdrukking kan raken en dan moet weer, om grauwe eenvormigheid te ontlopen, pluriformiteit als medicijn uit het apothekerskastje gehaald worden. Tegenwoordig bijzonder vaak; want we leven in onze Nederlandse (Westeuropese?) samenleving in een soort van identiteitscrisis. OVER DE IDENTITEIT in de krantenwereld heeft drs. Louis Metzemaekers deze maand in het blad van de Nederlandse Dagblad Pers een lezenswaardig artikel geschreven; hij vreest dat de pluriformiteit aan het verwateren is, dat er een verarmend geeste lijk nivelleringsproces in de samenleving plaats vindt, waarbij regering en journalistiek zich aanpassen in die zin, dat ze als basis van identiteit uitsluitend de politieke richting dreigen te nemen. Een soortgelijke toestand drs. Metzemaekers roert die terloops ook aan is in de omroepwereld gegroeid. Al heet die niet commercieel te zijn, de strijd om de kijkers en luisteraars heeft bijna alle omroepverenigingen tot de praktijk gedwongen een groot deel van hun programma's aan te passen aan het nivelleringspro ces. Voor krachtens hun statuten gerichte omroepen als KRO, NCRV en VARA is het een ontzettende toer geworden om, zelfs binnen de grenzen van hun eigen doelstellingen, recht te doen aan de pluriformiteit waarvoor ze eigenlijk geroepen zijn. Wat men ook over de Evangelische Omroep denkt, haar ontstaan is een logisch gevolg van de ontwikkeling en eigenlijk mag het een wonder heten dat het oprichten van een "orthodox katholieke" omroepvereniging achterwege gebleven is. Minister Van Doorn heeft in zijn medianota beslist niet helemaal ongelijk, als hij de taak van de NOS als centrale voor ontmoetingsprograms ter discussie stelt DE IDENTITEITSCRISIS IS, vermoedelijk, ook het grootste pro bleem waarvoor het CDA zich gesteld ziet. Daar spelen verschillen de controverses een rol bijvoorbeeld de vraag vóór of tegen een kabinet als dat van Den Uyl! maar verschillende problemen kan men toch terug brengen tot één centrale vraag: moet de identiteit van het CDA primair een politieke zaak zijn of een levensbeschouwelijke. Het is geen vraag welke alleen in het CDA speelt; mutatis mutandis zoeken vrijwel alle instanties die behoefte hebben aan een eigen identiteit naar een antwoord. Dat wereld- en/of levensbeschouwing een dominerende rol in deze kwestie spelen, moet intussen voor een meerderheid van de betrok kenen wel vast staan. Kerkgenootschappen, communicatiemedia, politieke partijen, sociale organisaties en niet puur zakelijke institu ten hebben immers ontdekt, dat hun begeleiding van of participatie aan het deconfessionaliseringsproces altijd ergens een snijden in eigen vlees geworden is. Waarom? Onze indruk is zo langzamerhand, dat bij het streven naar pluriformiteit de eigen identiteit te veel uit het oog verloren is. Zodat het voorlopige resultaat er inderdaad uitziet als nivellering met wat vage schimmen van identiteit. De politiek ten dele uitgezonderd; maar zolang die de aantrekkingskracht van polarisa tie wil ondergaan, is. ook dót geen uitzondering om erg gelukkkig mee te zijn. Weeroverzicht DE BILT In de luchtdrukver deling boven Europa en de At lantische Oceaan komt de ko mende 24 uur geen belangrijke verandering. Een omvangrijk gebied met hoge barometer standen handhaaft zich ten westen van Ierland boven de Oceaan en veroorzaakt boven de Noordzee een noordelijke stroming. De aangevoerde lucht is in de onderste luchtlagen vrij vochtig, waardoor zich boven de Noordzee uitgestrekte vel-, den mist of laaghangende be wolking kunnen vormen. De zuidgrens van deze bewolkings- zone boven de Belgisch-Frans grens. De kans op opklaringen is morgen opnieuw klein, daar een zwak front, dat vandaag nog ten noorden van Schotland lag boven ons land min of meer tot stilstand zal komen. In het temperatuurverloop komt vrij wel geen vèrandering. Vooruitzichten voor zaterdag Veel bewolking maar overwe gend droog. Weinig verande ring in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon 0 tot 7. Min. temp.: omstreeks 5 gr. Max. temp.: omstreeks 13 graden. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. gch. bcw. Onder grote belangstelling trouwden gisteren de heer G. Boe- kenstyn (28) en mej. B. M. Jonker (26). Zij is hoofdleidster op de „Tweede Hervormde Kleuter school" in de Rehiisestraat in Kat wijk en hij is transportondernemer in Ter Aar. Natuurlijk waren de kleuters naar het Raadhuis geko men om het bruidspaar na de plechtigheid in de trouwzaal toe te kunnen juichen. Met prachtig ver sierde bogen in de hand en kleuri ge hoedjes op het hoofd vormden zij een feestelijke tunnel, waar de „juf" met haar man onder door mocht lopen. Ook veel moeders waren mee gekomen en samen met de familieleden, collega's en bekenden van het bruidspaar was het een hele drukte in de tuin van het Raadhuis. Trots, dat zé êr bij mochten zijn en vol bewondering voor de niet alledaagse lichtgroene bruidsjurk zwermden zij rond de bruid en bruidegom, totdat de bruidegom achter het stuur van zijn knalgele Matra plaats nam om zijn vrouw naar de Triumfatorkerk te rijden, waar de kerkelijke inzegening zou gaan plaats vinden. Mevr. Boeken- styn zal als hoofdleidster werk zaam blijven op de Herv. kleuter school.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13