gewonden rampschip '4og in levensgevaar ÊeidaeSomo/nt Bijeenkomst van Portugese CDS verstoord Marathondebat over Europa in het Lagerhuis Slagers verkochten ver onder toegestane prijs ilINISEER BOETE ^AJN OXIRANE fSDAG 22 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Psychologen voor werk van overheid afhankelijk ROTTERDAM De op vang van het toenemend aantal werkloze psycholo gen Is voor 37% afhanke lijk van het overheidsbe leid. Door het ontsluiten van nieuwe werkterreinen kan een derde deel worden opgevangen. De rest zal door diverse maatregelen een functie kunnen vinden. Dit is de conlusie van een eerste onderzoek van de Commissie 1980 van het Nederlands Instituut van jpsychologen, in samen werking met het Instituut voor Toegepaste Sociologie. Berekend is dat Nederland in 1985 te kampen zal heb ben met 4000 werkloze psy chologen, terwijl er dan on geveer 5000 een werkkring zullen kunnen vinden. Op dit moment zijn er 200 psy chologen bij het bureau Ar beidsvoorziening voor Aca demici ingeschreven. Een nadelige factor voor de psychologen is, dat veel functies ook kunnen wor den vervuld door afgestu deerden uit andere sociale wetenschappen. Verdachte van vele brand stichtingen aangehouden DORDRECHT (ANP) De Dordtse- politie heeft zondag een 18-jarige Dordtenaar gear resteerd op verdenking van het stichten van vier branden in schoolgebouwen. De arrestatie gebeurde toen hij zondag stond te kijken bij een brand in een kleuterschool. De man heeft nog niet bekend. De man, J. van G. was al vroeg bij de brand aanwezig. Bij een vorige brand was dat ook al het geval. Bovendien beantwoordde 'zijn uiterlijk aan het signale ment dat de politie van getuigen van de eerste schoolbrand de afgelopen maand had gekregen. Ook voet- en vingerafdrukken blijken te kloppen. De vier branden hebben in de afgelopen vier weken plaats gehad. Van G. is een maand geleden ontslagen uit het huis van bewaring in Arnhem, waar bij een straf uit zat wegens diefstal. Harde actie LEERLINGEN BIJ HET VOORTGEZET ONDERWIJS die gisteren in de krant of via de radio kennis genomen hebben van plannen van het Nederlands Genootschap van Leraren, zullen wellicht hopen dat minister Van Kemenade en zijn staatssecretaris het been stijf houden. Want dan is er kans op „harde actie" met als een der mogelijkheden dat iedereen op zijn rapport, ongeacht presta ties, een goed cijfer krijgt. Tegen het einde van het schooljaar kan dit sommige leerlingen heel welkom zijn. Alvorens tot zo'n actie te besluiten zullen de leraren, ongeacht de verdere stappen van Onderwijs, zich naar onze mening nog wel driemaal bedenken. De gevolgen van zo'n harde actie zijn namelijk ook voor de leraren niet te overzien en wie in zulke omstandigheden een mes hanteert, weet dat hij zelf ook een flinke snee riskeert. BELANGRIJKER IS OVERIGENS de vraag of de lerarenorganisa tie gelijk heeft. Wij dachten in twee opzichten wel. Ten eerste omdat de harmonisatiewet (die beoogt de brugklas bij alle vormen van voortgezet onderwijs) in zijn huidige vorm verworpen dient te worden; politieke partijen van links (C.P.N.) tot rechts (WD) zijn bereid daaraan mee te werken, terwijl van de centrumpartijen in, elk geval de K.V.P. niet met het wetsontwerp wil meegaan. Ten tweede' rijdt de minister terzake van de arbeidstijdverkorting een rare schaats. Voor ambtenaren en ander overheidspersoneel wordt de werktijd tot veertig uur per week teruggebracht, ongeacht rang en kwaliteit Voor de leraren bij het voortgezet onderwijs is een heel ingewikkelde regeling bedacht, waarvan voornamelijk de leiding-gevenden en de met bijzondere taken belaste docenten kunnen profiteren. Een tegenplan van de leraren om de nieuwe „ruimte" dan maar vooral te bestemmen voor de ouderen op de scholen, is beantwoord met een kinderachtige departementale circulaire, die meer dan ooit tevoren bevestigt dat de overheid bij het onderwijs centraal regeren wil. En dat onder een minister in wiens partijprogram „inspraak en medezeggenschap" heilige koeien zijn. DE OVERHEID STEUNT bij haar beslissing op een wetenschappe lijk onderzoek, waarbij de zwaarte van de lerarentaak gemeten is. Met de lerarenorganisaties dachten wij, dat dit een kwestie is welke niet mag worden betrokken bij een algehele werktijdverkor ting, die in zijdelings verband trouwens ook nog iets met de werkgelegenheid te maken heeft. In elk geval wordt met de genomen beslissing de onjuiste indruk versterkt, dat de docententaak uitsluitend bestaat uit het aantal uren voor de klas staan. Ook voor menig ambtenaar zijn niet de uren achter het bureau de meest waardevolle. BILT Het weer blijft zich beter gedragen dan gisteren in vooruitzicht werd gesteld. Het boven de Britse Eilanden aan wezige regengebied nam sterk in betekenis af en verplaatste zich bovendien in een meer noordoostelijke richting. Alleen in het uiterste noorden was er nog iets van te merken. Sterke drukstijgingen boven de Oceaan breiden zich nu in de richting van Schandinavië uit, terwijl boven het vaste land van Europa juist drukdalingen voorkomen tengevolge van de al vrij hoog oplopende middag- temperaturen. Voor Nederland betekent dit een windraaiing naar noordelijke richtingen met morgen wat lagere temperatu ren dan vandaag. Daarbij blij ven de regenkansen klein. Vooruitzichten voor donderdag,' Vrij zonnig en overwegenc droog. Overdag iets lagere temperatu Eindhoven )>en^He|der Vil d sint; en Zuid-Limburg (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN - De Britse onderdanen die permanent verblijven in West-Duitsland (tenminste 39.000), Spanje en Frankrijk (23.000). België (21.000), en Nederland (11X00), wachten met grote belang stelling op de uitslag van het marathondebat in het Lagerhuis over het wetsontwerp betreffende bet Europese referendum. Dit debat is vanmiddag begonnen en het eindigt donderdagavond met de stemming. De conservatieven zijn tegen het houden van een referendum. Twee belangrijke punten zullen len krijgen van hun fractielei- allicht grote botsingen veroorza- ders. Het ziet er naar uit, dat ken tijdens het matahondebat de meerderheid zal stemmen In de eerste plaats is er de voor een telling per graafschap, vraag, of de stemmen, uitge- (provincie), bracht in het referendum, natio naal of per graafschap of per Het tweede belangrijke twist- kiesdistrict geteld moeten wor- Punt is het stemrecht van Britse den. De meningen hierover zijn burgers, die in het buitenland sterk verdeld tussen voor- en wonen en werken. De regering tegenstanders van Europa. De weet daar geen raad mee. Britse Schotse en Welse nationalisten, militairen in het buitenland mo- die gekant zijn tegen de voort- gen deel nemen aan het referen- zetting van het Britse lidmaat- dum, maar voor Britse burgers schap van de EEG, eisen een in den vreemde werd nog niets lokale telling. georgeniseerd. Bovendien zou De regering-Wilson heeft hier- het tellen van de stemmen dan over een vrije stemming be- ernstig vertraagd kunnen wor- loofd, wat betekent, dat de afge- den. Het gaat vermoejielijk om vaardigden geen instructies zul- 1 miljoen Britten. Hogere tarieven huisartsen DEN HAAG (ANP) - De tarie- ven die huisartsen in rekening brengen aan hun particuliere patiënten mogen worden ver hoogd met 0,75 gulden voor een consult en 1,50 gulden voor een visite. Door deze prijsmaatregel van het ministerie van Economische Zaken stijgen de hoogst toelaat bare tarieven tot 16,50 gulden voor een consult en 25,00 gulden voor een visite. Marihuana door VN afgewezen NEW YORK (UPD - De Sociale commissie van de economi sche en sociale raad der Ver enigde Naties heeft met alge mene stemmen een door VN- experts opgesteld rapport goedgekeurd dat legalisering van marihuana afwijst De uit vertegenwoordigers van 54 landen samengestelde com missie nam een resolutie aan waarin wordt gezegd dat „geen twijfel kan bestaan aan de schadelijke aard van cana- bis (marihuana)". Bloembollen- KAASMARKT productie i„ GROEIT TEGEN EEG te groot? THF.ORTF.FN IN DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid Laban (PvdA) heeft, als lid van het Europese parle ment, de Europese commissie gevraagd een zodanige regeling voor de productie van bloem bollen op te stellen dat de te lers een redelijk inkomen kun nen verdienen. Hij informeert of het juist is dat de omvang van de bloembollen productie in de EEG te groot is geworden om de telers een rede lijk inkomen te verschaffen. In dien het niet mogelijk is om tot een teeltverordening te komen zou het „dagelijks bestuur" van de gemeenschappen andere maatregelen moeten treffen om de omvang van de productie te reguleren. DEN HAAG - Wanneer men zou uitgaan van de moderne afzet- begrippen zou er helemaal geen reden zijn om voor de Neder landse kaas succes te verwach ten. Het tegendeel is echter ge beurd. In tien jaar tijd is de Nederlandse kaas pproduktie met 77% gestegen terwijl ook de afname zowel in binnen- als buitenland aanzienlijk is toege nomen. Dit zei vanochtend de heer drs. H. Schelhaas, voorzitter van het produktschap van zuivel op de jaarvergadering van de Neder landse Vereniging van Kaasex porteurs in Den Haag. Om de afzet uit te breiden moet men het assortiment verbreden, zeggen moderne marktdeskun- digen. De Nederlandse kaasin dustrie heeft dat niet gedaan. Wij hebben ons nog steeds voor het grootste deel gehouden aan Goudse, Edammer en daaraan verwante soorten, terwijl de an dere EEG-landen een steeds grotere verscheidenheid op de markt brengen. In verhouding tot die landen doet Nederland ook maar weinig aan reclame campagnes. Overigens leek het de voorzitter raadzaam dat de EÉG een be wustere politiek ten aanzien van de zuivelexport zou volgen. De EEG heeft een overschot van 400.000 ton melkpoeder, waar mee zij meer zou kunnen doen voor de voedselvoorziening in de wereld, aldus de voorzitter. val stoffelijke overschotten van de, bij de ramp met de Prinses Irene omgekomen Unikworden per lijkwagen naar een ziekenhuis vervoerd. chtei Hoewel de „Prinses Irene" vol gens de officiële documenten 104 opvarenden mocht vervoe- ren, waren er 105 aan boord: 92 passagiers en dertien beman ningsleden Dit heeft echter, aldus de officiële lezing in Keu len, niets met de ramp te ma ken. Het schip, dat tot het einde van dit jaar vaartcertificaten bezat, zou vandaag naar Nijme gen gesleept worden. Het heeft de justitiële onderzoekcommis sie wel verbaasd, dat verschil lende tussenschotten in het schip van wat de brandweer van Keulen noemde zeer licht brandbaar materiaal waren. Als gevolg daarvan verbreidde de brand zich in het onderdek op de ramp-morgen razend-snel voort Bij het eerste onderzoek zijn geen technische mankemen ten gevonden. Men houdt het er daarom op, dat onvoorzichtig heid met vuur de vermoedelijke oorzaak van de ramp geweest is. Naar aanleiding van deze ramp overweegt de internationale commissie, die Rijnschepen keurt, strengere maatstaven aan te leggen. De „Prinses Irene" schijnt toch niet helemaal te hebben voldaan aan de opvat tingen die men tegenwoordig over dergelijke passagierssche pen op de Rijn heeft Dit zal voor de internationale commis sie tevens reden zijn, zich op nieuw te bezinnen op de afgif- ten van goedkeurings-certifica- ten. Het Nederlandse consulaat is belast met de regelingen voor het overbrengen van de stoffe lijke overschotten naar Neder land. Het is nog niet bekend, of deze naar een centrale plaats in Nederland worden overgebracht of naar de woonplaatsen van de overledenen. TERDAM (ANP) De Nederlandse slagers T tn in januari gemiddeld 42 cent per kilo I minder aan de consument in rekening ge- I it dan op grond van afspraken met de over- ■xü was toegestaan. De slagers volgden dan ook le prijsstijgingen voor de inkoop van slach- -jeren, die in de afgelopen vijf weken sterker usti^i dan ooit tevoren: van 5 tot 6.40 gulden kwalio. en 3erkoopprijzen van vlees moeten volgens de eveldiemend voorzitter van de Algemene Neder- stukse Slagershond D. Schop zo spoedig mogelijk i gufen aangepast aan de moeilijke situatie waarin m 5^gers zich momenteel bevinden. Het maken graneen prognose wordt echter moeilijk gemaakt doordat niemand de juiste omvang van de veesta pel in de EEG kent Dit komt volgens de heer Schop doordat boeren wegens belastingredenen vaak minder stuks vee opgeven dan waarover zij in werkelijkheid beschikken. De heer Schop ageerde gisteren tijdens de jaarver gadering van zijn bond in Amsterdam tegen de verkoop van vlees door niet-slagers. Deze verkoop is volgens hem mogelijk geworden door de grote aantallen vrieskisten die hun weg naar de consu ment hebben gevonden. Volgens de heer Schop betekent de intrede van de vrieskist niet alleen meer concurrentie voor de slager, maar ook dat de kwaliteit van het vlees niet altijd aan de keuringseisen voldoet %$dvies commissie: -6,70, )TTERDAM (ANP) De beroepscommissie erfpachtsvoor- larden terreinen havengebied Rotterdam heeft de gemeente- ^d geadviseerd de boete van 4,5 miljoen aan het chemisch g Tdrijf Oxirane terug te brengen tot 37X00 gulden. jit college van B. en W. had het bedrijf de boete opgelegd iidat bij een kortsluiting in de fabriek op 1 december van :t vorige jaar een gevaarlijke gaswolk ontstond. Het bedrijf U volgens het gemeentebestuur niet hebben voldaan aan de ,|arschuwings- en meldingsplicht waardoor men geen stappen dernam om het gevaar voor de bevolking te beperken. I commissie meent, dat de waarschuwingsplicht niet werd ertreden en noemt de opgelegde boete „exorbitant hoog", j Jvens meent de commissie, dat Oxirane geen gevaar heeft t-porzaakt Als de gemeenteraad het advies van de commissie ■tyolgt, dan zal het bedrijf ervan afzien het geschil voor de rgerlijke rechter te brengen. strekkingen Egypte-Libië eeds slechter RO - Een Eyptische arbeider is door de Libische politie >od en 161 anderen zijn het land uitgezet na te zijn gemarteld, heeft het semi-officiële Egyptische dagblad Al Achram van- f gemeld. anti-Libische campagne in de Egyptische pers doet verwachten de betrekkingen tussen Egypte en Libië spoedig zullen worden roken. arbeiders die uit Libië zijn gezet kwamen gisteren aan bij de Ispost Saloum. Zij verklaarden dat zij door de politie in het Vernement Berna waren gemarteld nadat zij hadden geprotes- d tegen anti-Egyptische uitzendingen van radio Tripoli. Tien 'de arbeiders waren ernstig gewond. Vliegtuigkapingen in VS voorkomen WASHINGTON (Rtr) - De vei- ligheidsmaatregelen op vliegvel den voor de burgerluchtvaart in de Verenigde Staten hebben vo rig jaar vijfentwintig vliegtuig kapingen voorkomen, zo heeft de federale raad voor de bur gerluchtvaart bekendgemaakt De veiligheidsmaatregelen leid den voorts tot de inbeslagne ming van meer dan 2.400 vuur wapens en een groot aantal an dere verboden wapens. Nieuwe aanval op Dubcek PRAAG (AFP) De secretaris van het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij, Vasil Bilak, heeft gisteravond een nieuwe aanval gedaan op Alexander Dubcek en de oude leiders van de „Praagse lente". „Dubcek, Krie gel, Mlynar, Sik en Pelikan", verklaarde Bilak, „profiteren van de grootmoedigheid van de huidige leiding van de partij en proberen hun anti-socialistische activiteit onder een revolutionai re dekmantel te voeren. Het is tragisch en leerzaam om te zien hoe zij proberen steun te ver krijgen in de kapitalistische Anti-Amerikaanse betogingen in Athene INE (AP) - Aan het einde van een grote estmars tegen de staatsgreep die Griekenland jaar geleden onder militaire dictatuur bracht ien duizenden betogers gisteravond in Athene gebouw van de Amerikaanse ambassade be nd. Aan het einde van de mars, waaraan naar tting 100.000 mensen deelnamen, braken de- stranten door het politiekordon heen dat I de ambassade was gelegd. betogers wisten op een terras van het gebouw i vernielden met ijzeren staven grote i deuren. Volgens veel Grieken hebben de [nigde Staten uit eigen belang de militaire b tot het laatste toe gesteund. Nadat de junta jaar juli ten val kwam is het reeds vele i tot anti-Amerikaanse betogingen in Athene De Atheense politie verjaagt demonstran ten die de Amerikaanse vlag hebben ver brand. In Portugal zijn de voorbereidingen voor de verkiezin gen die vrijdag worden gehouden in volle gang. In de stad Beja liepen zondag boeren met sikkels in een politieke propaganda-optocht van de Communistische Partij. BRAGA (AP) Linkse betogers hebben gisteravond een mars van de conservatieve CDS-partij door de straten van Braga onmogelijk gemaakt en de mensen teruggedreven naar hun hoofdkwartier dat vervolgens werd bekogeld met stenen en flessen. Een afdeling militairen heeft een kordon gevormd tussen de linkse betogers, wier aantal op enkele duizenden wordt geschat, en het hoofdkwartier van de CDS, maar verder geen pogingen gedaan een einde te maken aan het geweld. Een woordvoerder van het San Marcos ziekenhuis heeft bekend gemaakt dat zeven personen in het ziekenhuis zijn behandeld wegens verwondingen die zij tijdens de botsingen hebben opge lopen. Zij konden na behandeling het ziekenhuis verlaten. Het was de tweede achtereenvolgende avond dat de CDS is aangevallen door linkse betogers. Zondagavond werd in Guima- raes, 15 km. van Braga, een CDS-bijeenkomst verstoord, waarbij meer dan 20 gewonden vielen. Het was het tot nu toe ernstigste incident van de Portugese campagne voor de verkiezingen van vrijdag a.s. Enkele van de gewonden in Guimaraes hadden schotwonden opgelopen. Den Hertog: Geen paspoort (Van onze sportredactie) MALAGA Het deelnemen van Fedor den Hertog aan de Ronde van Spanje Is lang onze ker geweest. De kopman van Frisol werd onmiddellijk bij aankomst in Malaga, waar hij gisteren met zijn ploeg arri veerde, in hechtenis genomen. Den Hertog bleek bij de doua necontrole over een ongeldig paspoort te beschikken. Na aanvankelijk dreigementen hem uit te wijzen leverde geza menlijke inspanningen van de directie van Frisol en Neder landse autoriteiten zijn vrijla ting op. Den Hertog mocht v middag startten in de Ronde van Spanje. Commentaar de heer Uijlen, sportcoördinator van Frisol: „Dat is nu echt iets voor Fedor. In Brussel zijn gisteren opgestapt, maar daar werd niet naar paspoorten geke ken. Jammer, anders hadden v het daar gemerkt. Spanje kom je toevallig zonder paspoort niet in. Alles is goed gekomen. Fe dor is vanmiddag gestart" (Van een onzer verslaggevers.) Keulen/Arnhem Hoewel tot gistermiddag nog twij fel bestond over het juiste aantal omgekomenen bij de scheepsramp in Keulen met de „Prinses Irene" uit Zutpnen, is gisteren officieel medegedeeld, dat twintig mensen hierbij het leven hebben verloren. Een passagier overleed, nadat zij gered was, negen tien stoffeliiike overschotten werden gisteren, nadat het rampschip gelicht was, in de verbrande ruimten gevonden. Familieleden hebben van de west-Duitse autoriteiten het verzoek gekregen om in Keulen de omgekomenen mede te identificeren. Vier in Keulse ziekenhuizen verblijvende geredden verkeren nog in levens gevaar

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9