Afgetreden Thieu: fel omstreden politicus Geestelijke gezondheid studenten verslechterd „Er zijn nog 6.000 gevangenen voor u Q Vrieskist bevordert huisslachtingen „Mag ik de duurste kamer svp R.L.D. verbiedt goedkoop vliegen voor studenten lj)INSDAG 22 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Wachtlijst van veroordeelden ;id. DEN HAAG (ANP) De achterstand bij de opname van mensen die tot gevangenisstraf zijn veroordeeld is een kleine 6000. Staatsse cretaris Glastra van Loon (Justitie) heeft dit gisteren meegedeeld in antwoord op schrifte lijke vragen van het Eerste Kamerlid Piket (CHU). De achterstand bij vrijheidsstraffen van veer tien dagen en langer bedraagt ongeveer 3000 en bij straffen van korter dan veertien dagen 2813. In het totaal moeten nog 4584 vonnissen van veertien dagen en meer worden uitgevoerd, maar een .werkvoorraad' van 1500 vonnissen is normaal. Bij de uitvoering van vonnissen heeft insluiting van verdachten, die een preventieve hechtenis moeten ondergaan, prioriteit. Volgt daarop ver oordeling tot vrijheidsstraf dan wordt deze aansluitend daarop uitgevoerd. Het aantal ge detineerden dat in de Huizen van Bewaring wacht op plaatsing in een gevangenis ligt vol gens opgaven van de laatste maanden rond de 180, van wie ongeveer honderd langgestrafte volwassenen, aldus de staatssecretaris. De tijdige tenuitvoerlegging van vrijheidsstraf fen ondervindt veel hinder door het gebrek aan plaatsruimte in penitentiaire inrichtingen. Tot het begin van de jaren 70 is weliswaar het aantal gevangenisstraffen gemiddeld iets toege nomen, maar de gemiddelde duur van de straf fen is teruggelopen. Vooral die verminderde duur heeft een overcapaciteit doen ontstaan. Op grond daarvan is een aantal inrichtingen geconcentreerd, mede ook door de verwachting dat een verdere vermindering van het aantal gedetineerden het gevolg zou zijn van de beper king inzake toepassing van voorlopige hechte- Sinds 1972 heeft het straftoemetingsbeleid zich juist in tegenovergestelde richting bewogen als de jaren daarvoor. Deze ontwikkeling, aldus de staatssecretaris, kon niet spoedig genoeg wor den onderkend. De bewindsman hoopt dat de 180 gedetineerden in de Huizen van Bewaring nog dit jaar in gevangenissen terecht kunnen. Onderzoek aan TH-Delft 'ELFT (ANP) In het derde jaar van hun studie de geestelijke gezondheid van studenten van technische hogeschool in Delft aanzienlijk e,t slechter dan die van de eerstejaars. Er moet een akkundig onderzoek komen om uit te zoeken hoe lat komt. Drs. A. P. W. M. Appels, sociaal-psycho- ïr* loog van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam is n" tot deze bevinding en aanbeveling gekomen als 'leider van een onderzoek voor de TH-Delft. Daar- iij werd een korte psychologische test met 33 'ragen afgenomen. let resultaat is waarschijnlijk nog ongunstiger, lan uit de gegevens is af te leiden. In het derde [jaar heeft namelijk al een aantal van de studenten, het psychisch moeilijk hebben, de TH verlaten. Is de ondervraagde studenten aan een bepaalde kwamen, dan werden ze uitgenodigd voor :n oriënterend gesprek met een studentenarts, •psycholoog of -psychiater. Van de 1200 eerstejaars jstudenten is bij twaalf procent de geestelijke gezondheid zo slecht dat ze daardoor worden gehinderd in hun dagelijkse doen. Het resultaat hiervan kan zijn: vertraging in of ophouden met de studie. Naar schatting tien procent van de studenten heeft ernstig last van een „negatieve faalangst". Dezelfde test bij derdejaars studenten leert, dat de score vaak aanzienlijk zijn gestegen. De behoef te aan hulp is bij hen groter dan bij de eerstejaars. Zo heeft bijvoorbeeld 14 procent van de derde jaars behoefte aan een gesprek met de studiearts. Voor eerstejaars is dat drie procent. Nog eens 20 en 11 procent van de derdejaars hebben behoefte aan gesprekken met respectievelijk een studen tenpsycholoog en een studentenpsychiater. Voor de eerstejaars waren deze percentages vier en twee. De gesprekken zijn er steeds op gericht de studen ten te leren hun eigen moeilijkheden op te lossen. Daarnaast is er een begeleiding en wordt de student iets geboden, waarop hij in nood terug kan vallen. Ongeveer een kwart van de studenten maakt hiervan gebruik. Drs. Appels suggereerde niet alleen een onderzoek naar de oorzaken in te stellen. Hij wil de studenten ook meer betrekken in de strijd ter voorkoming van ziek worden. Dit kan door „advieswinkels" in studentenflats te stichten met een spreekuur door en voor studenten, aldus drs. Appels. EINDHOVEN (ANP) Een 31-jarige Eindhovenaar die zich uitgaf voor operazanger, heeft kans gezien zonder te betalen tien nachten door te brengen in de drie duurste hotels van Eindhoven. Hij had zich voor dat doel een dure smoking aangeschaft, overi gens ook zonder te betalen. In alle gevallen meldde hij zich tegen elf uur 's avonds al neuriënd bij de balie van een hotel. Hij vertelde juist een optreden achter de rug te heb-t ben en vroeg naar de duurste kamer. Tegenover de politie verklaar de hij na zijn aanhouding dat hij tijdens een opera-uitvoe ring erg onder de indruk was geraakt van de hoofdrolspeler. De man heeft zich de afgelo pen zes maanden ook schuldig gemaakt aan een aantal ande re gevallen van oplichting, flessetrekkerij en valsheid in geschrifte. Hierdoor wist hij zich goederen ter waarde van f 20.000 toe te eigenen. Baby-sit aangerand: eis 15 mnd. MAASTRICHT (ANP) Voor aanranding van een 17-jarig meisje op carnavalszondag heeft de officier van justitie in Maastricht gisteren een jaar en drie maanden gevangenis geëist tegen een 30-jarige huisschilder uit de Limburgse hoofdstad. Het meisje had zich samen met een vriendin in een advertentie beschikbaar gesteld als baby sit. De rechtbank besloot in dit ge val tot een openbare behande ling. De officier stond hier vol komen achter: „Meisjes, die in een gezin willen gaan baby-sit- ten, moeten terdege uitkijken waar zij terecht komen, of dit door hun ouders laten uitzoe- De huisschilder was die carna valsavond vroegtijdig thuisgeko men, omdat hij - naar zijn zeggen zijn vrouw uit het oog had verloren. Onder bedreiging met een lang broodmes had hij toen getracht het meisje te be wegen tot sexueel verkeer. Tijdens het weekeinde van 3 tot en met 5 mei organiseert Lips Autotron in Drunen een markt in oude koetsen, arresleeën, motor fietsen, fietsen en onderde len. Te zien zal onder meer zijn deze fraai bewerkte ar restee, die wel een scherp contrast vormt met de bloe semtak; met de oude fiets zou men momenteel best een tentetochtje kunnen maken. Koppelbaas veroordeeld Den Haag Het gerechtshof in Den Haag heeft de 32-jarige aannemer L. O. uit Rotterdam wegens overtredingen op de wet ter beschikking stellen van arbeidskrachten veroordeeld tot vier maanden hechtenis waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. In eerste instantie was O. door de politierechter te Rotterdam veroordeeld tot 25 weken hech tenis waarvan twee weken voor waardelijk. Verdachte had zich in 1973 be zig gehouden met het werken als koppelbaas en daardoor voor ruim 1 miljoen aan so ciale premies en belastingen niet afgedragen. Ook het sociaal fonds Bouwnijverheid zou door een en ander voor aanzienlijk bedragen zijn benadeeld. Brennerpas nog dicht Bolzano/Innsbruck De auto weg over de Brennerpas die sinds de lawines van 5 april is gesloten, blijft zoals het er nu naar uitziet ook deze week nog dicht. Het gevaar voor nieuwe lawines is nog niet geweken. Economische en toeristenkrin gen hadden aangedrongen op heropenstelling van de weg. Dodental in Noord Ierland naar 1209 BELFAST (AP) In Noord-Ier- land zijn gisteren een zwan gere vrouw en haar twee broers om het leven gekomen toen een bom buiten hun huis bij het plaatsje Dungannon ontplofte. Het dodental als gevolg van de onlusten die Noord-Ierland nu al vijfeneenhalf jaar teisteren is met de explosie van giste ren op 1209 gekomen. Deense dog afgeslacht HEERLEN (ANP) De politie heeft in een gebouw van de verkenners in Heerlen een Deense dog gevonden, die op beestachtige wijze was afge slacht. De bek van de hond was dichtgesnoerd en zijn halsband zat zeer strak aangespannen. SCHIPHOL (ANP) De Rijk sluchtvaartdienst heeft het reeds door de KLM en Olympic Airways toegepaste goedkope studententarief voor vluchten tussen Amsterdam en Athene verboden. Het betekent een strop voor minstens 600 studen ten, die reeds voor de komende zomer geboekt hadden. Bij Olympic Airways is de di rectie ernstig teleurgesteld over de beslissing, die de RLD heeft genomen omdat een goedkoop tarief voor studenten een vorm van discriminatie inhoudt ten aanzien van de werkende jeugd. „Wij zijn direct bereid om het tarief uit te breiden, tot een algemeen jeugdtarief", aldus de zegsman van Olympic Airways, „maar daar krijgen we evenmin toestemming voor". In afwachting van een officiële toestemming hadden de KLM en Olympic Airways, die de rou te Athene „in pool" vliegen (voor gemeenschappelijke reke ning), het studententarief reeds per 1 april jl. ingevoerd. De Griekse regering verleende die toestemming inderdaad, maar de Rijksluchtvaartdienst gooide roet in het eten. Het tarief vond bij de studenten geweldige af trek en dat verwonderde op Schiphol niemand, want terwijl de prijs voor een gewone enkele reis naar Athene 733 be draagt, konden de studenten voor minder dan de helft, nl. voor 331 de vlucht maken. Olympic Airways is met name verontwaardigd over de beslis sing omdat tussen Schiphol en Turkije voor de KLM en Tur kish Airlines wél een goedkoop studententarief van kracht is. „Wat we dus nu te zien zullen krijgen, is dat de studenten op hun studententarief naar Istan- boel gaan vliegen en vandaar per trein naar Griekenland doorreizen. Dan zijn ze nog veel goedkoper uit, dan wanneer ze voor het normale tarief regel recht naar Athene vliegen", al dus Olympic Airways. De RLD erkent deze stand van zaken. „Het studententarief met Turkije is al enkele jaren oud", aldus een zegsman. „Het beleid is de laatste tijd verstrakt, om dat we klachten kregen van de werkende jeugd. Nieuwe aan vragen voor deze tarieven wor den daarom tegenwoordig min der gauw ingewilligd". Pleidooi voor meer recht op troon voor prinses Anne Londen (UPI) De dochter van Koningin Elizabeth, Prinses Anne, moet flink opkomen voor de rechten van de vrouw en de tweede plaats opeisen in de lijn van de troonopvolging als het wetsvoorstel tegen discrimina tie op grond van sekse wet wordt Dit heeft het Labourpar- lementslld Bruce George ver klaard. Prinses Anne het tweede kind van koning Elizabeth en prins Philip, komt volgens de huidige opvolgingsregeling pas na haar jongere broers, prins Andrew en prins Edward, in aanmerking voor troonopvolging in geval kroonprins Charles overlijdt „Voor zover ik het begrijp zal discriminatie jegens vrouwen bij functies verboden worden. De voorgestelde wet doet kenne lijk constitutionele vragen rijzen en wij zullen de regering daar over opheldering vragen," aldus Bruce George. „Als er al een monarchie moet zijn, dan moet zij tenminste naar het tijdstip van geboorte worden geregeld zonder discri minatie op grond van geslacht Als het ontwerp wet wordt hoop ik dat prinses Anne haar volgens mij onmiskenbare recht zal uitoefenen; het zou zeker een enorme stimulans zijn voor alle andere vrouwen." NIET ZONDER GEVAAR AMSTERDAM (ANP) Het aantal zgn. „gezinsslachtingen" is in 1974 met ruim 300 procent gestegen ten opzichte van het voorgaande jaar. Deze stijging is voor het grootste deel te danken aan de introduktie van de vrieskist voor gezinsgebruik, waarin vlees lange tijd kan worden bewaard. Dit vertelde gistermiddag drs. L. Zegers, plaatsvervangend ve terinair hoofdinspekteur van de volksgezondheid. Hij voerde het woord op de jaarvergadering van de Algemene Nederlandse Slagershond in Amsterdam. Van de gezinsslachtingen ge schiedt een groot deel illegaal. Een ander deel wordt mogelijk gemaakt door gemeente veror deningen, volgens welke het agrarische bedrijven is toege staan „naar eigen behoefte" te slachten. In de praktijk komt het eropneer, dat men niet al leen voor het eigen gezin slacht, maar ook voor familie en ken- De heer Zegers pleitte voor het veranderen van de gemeente verordeningen op het punt van de gezinsslachtingen. Er zou een maximum-aantal slachtingen per gezin per jaar in moeten worden opgenomen, om paal en perk te stellen aan deze slach tingen, die vaak buiten het oog van de keuringsdienst geschie den. In een aantal Nederlandse gemeenten is dit maximum aan tal al in de verordening opgeno men. SAIGON - De afgetreden Zuidvietnamese president, Nguyen van Thieu, die zijn land uiteen zag vallen tijdens het voorjaarsoffensief van de revolutionairen in 1975 werd door zijn aanhangers betiteld als een van de beste politici ter wereld. Maar een gescha keerde reeks opponenten beschimpten hem als een meedogenloze dictator of een marionet van het Ame rikaanse imperialisme. De lof kwam van oud-president Richard M. Nixon, die zwaar op Thieu rekende om zijn programma van Vietnamisering van de oorlog in Indo-China uit te Voeren en hem in staat te stellen de Amerikaanse soldaten uit Vietnam terug te trekken. Boeddhistische leiders en andere binnenlands tegen standers van zijn regime noemden hem een dictator die duizenden politieke gevangenen vasthield, een aantal van hen in de notoire „tijgerkooien" op het strafkolonie-eiland Con Son. Voor de Vietcong en de Noordvietnamezen was Thieu nooit iets anders dan een marionet van de Amerika nen, ook nadat de Amerikaanse troepen in januari 1973 waren vertrokken. m- zijn leven overlevend bleef Thieu president vanaf 1967, dat is langer dan recente voorgan- Zijn hele leven een fel anti-com munist zei Thieu eens „het land redden is de hoogste wet". Toch, tot verbazing van de meeste buitenlandse waarne mers, begon Thieu met de op dracht tot eenzijdige terugtrek kingen uit het centrale hoogland en de noordelijke provincies in i de laatste dagen van zijn stor- i machtige presidentschap. Thieu sloot zich op binnen het t presidentiële paleis toen Noord- vietnamese troepen, in een reeks bliksemaanvallen, stad na 1 stad onder de voet liepen en de 1 poorten van Saigon snel nader- den. i Tal van pleidooien tot aftreden i naast zich neerleggend en enke- Ie pogingen tot een aanslag op Tijdens zijn ambtsperiode zag Thieu de Amerikaanse betrok kenheid in Indo-China groeien tot een omvang waarbij meer dan een half miljoen Ameri kaanse soldaten op zijn grond gebied vochten. Toen maakte hij mee dat Nixon de meésten van zijn troepen te rugtrok terwijl Henry Kissinger onderhandelde over een bestand dat zijn vertegenwoordigers ten slotte op 27 januari 1973 in Pa rijs tekenden. Thieu zelf had gezorgd voor veel obstakels tij dens de vijf jaren van onder handelingen van Kissinger. Voor opvolger Thieu geen grote rol weggelegd SAIGON Vice-president Tran van Huong, die presi dent Van Thieu is opge volgd, heeft een lange poli tieke carrière achter de rug en staat bekend als een eer lijk en competent man. Maar zijn slechte gezondheid zal de rol die hij in de komende moeilijke periode zal spelen waarschijnlijk beperken. Huong, (71) die zowel dichter als politicus is, stamt uit een boerengeslacht, maar kreeg vele hoge functies, waaron der tweemaal het premier schap en het burgermeester schap van Saigon. Maar tus sentijds moest hij een baan als typist aannemen. In 1960 belandde hij in de gevangenis, verdacht van sa menzwering tegen het be wind van de toenmalige pre sident Diem. Later werd hij vrijgesproken. In 1967 was hij kandidaat bij de presidentsverkiezingen. Van Thieu kwam echter als overwinnaar uit de bus. Pre sident Thieu vroeg hem later een kabinet te vormen. In 1969 ontkwam hij bij een po ging tot een aanslag op zijn leven. In 1970 werd hij geko zen als lid van de senaat. Huong is weduwnaar. Hij heeft een zoon. terwijl zijn van Amerikaans ma terieel voorziene leger de tegen partij meer dan twee jaar in een patstelling hield. Tenslotte ver zette het Amerikaanse Congres zich tegen verdere militaire hulpverlening. Thieu pleitte altijd voor een mi litaire, geen politieke oplossing. Hij zwoer tot het laatste de com munisten te zullen vernietigen. Maar het ontbrak hem aan cha risma en hij slaagde er nooit in de verdachtmakingen jegens hem te overwinnen of zijn volk achter zicht te scharen wat een belangrijke psychologische fac tor werd voor de uiteindelijke keer in de gebeurtenissen in de strijd tegen de revolutionairen. Corruptie Het Parijse vredesakkoord Zuid-Vietnam bijna direct al in bracht geen einde aan de oorlog een impasse kwamen, daar politieke besprekingen tus- Thieu wilde niet of kon niet sen de regering-Thieu en de komen tot serieuze onderhande- Vietcong over de toekomst van lingen met de revolutionairen Het sociale systeem in Zuid- Vietnam wijzigde zich na het vertrek van Amerikaanse en an dere geallieerde troepen. Bui tensporige corruptie droeg bij tot de val van zijn bewind. De 52A-jarige Thieu, wiens haardos grijsde maar wiens ge zicht als steeds impassief bleef, wankelde en gaf opdracht tot eenzijdig terugtrekken uit het noorden, hetgeen de stoot gaf tot demoralisatie van zijn leger en paniek onder zijn burgers. Tenslotte werd Thieu, wiens „favoriete symbolen" democra tie, vrede en vrijheid geweest waren, door sommigen „de uit- verkoper van het land" ge noemd. Thieu werd op 5 april 1923 ge boren in de zuidelijke kustpro vincie Ninh Thuan. Hij was zoon van een kleine landeige Machtsstrijd Ex-president Nguyen van Thieu naar. Hij ging in Hué op school. Als jonge man steunde hij korte tijd de Vietminh, de communis- tisch-nationalistische voorgan ger van de Vietcong, in zijn geboorteprovincie. Hij verliet de Vietminh, naar hij zei, toen hij merkte dat deze communisti sche doelen nastreefde. Thieu bezocht de militaire aca demie en sloot zich aan bij het door Frankrijk gesteunde Viet namese leger dat de Vietcong bestreed. Toen Vietnam ria de Franse ne derlaag bij Dien Bien Phoe in 1954 onafhankelijkheid ver wierf, vervulde Thieu eerst een aantal bureaufuncties en ander functies te velde. Omstreeks 1960 was hij bevelhebber van de eerste infanterie-divisie, gesta tioneerd in Hué. Als commandant van de vijfde infanterie-divisie had hij daarna een belangrijk aandeel bij de omverwerping van het autocra tische regime van NGO Dinh Diem, een toegewijd rooms- katholiek. Die geobsedeerd was door zijn strenge ethische code. Thieu leidde zijn troepen bij een aanval op de kazerne van de garde van de president. Diem werd in 1963 vermoord. Generaal Doeong van Minh („Grote Minh"), de stuwende kracht achter de staatsgreep, werd enkele maanden daara zelf afgezet. Tijdens een serie coups en te- gen-coups wed generaal Thieu bevelhebber van het militaire gebied van de Mekong-delta waar hij de aanda t trok van de Amerikaanse functionaris- Toen Nguyen Cao Ky in 1965 premier werd, werd Thieu voor zitter vaneen militair directo raat. Met de steun van zijn me de-generaals stelde hij zich in 1967 kandidaat voor het presi dentschap. Na een felle machtsstrijd met Ky werd hij gekozen tot staats hoofd. Hij kreeg 35 procent van de stemmen. De belangrijkste oppositie-kandidaat, Truong Dinh Dzu, advocaat in Saigon, behaalde 17 procent Na de ver kiezingen werd Dzu gevangen gezet wegens het bepleiten van vredesbesprekingen met de Vietcong. Op 3 oktober 1971 werd Thieu herkozen als president. Ky had hem voordien ervan beschul digd dat hij met behulp van het regeringsapparaat zijn tweede ambtsperiode voorbereidde. Thieu was evenals Ky en Doeong Van Minh boeddhist Hij wed echter katholiek toen hij de dochter van een arts uit de Mekongdelta, Nguyen Thi Mai Anh, trouwde. Thieu heeft twee kinderen, een dochter en een zoon.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7