BLOEMBOLLENVAK HEEF1 RIJKSHULP HARD NODIG' Eerste paal voor club gebouw Alecto TWEERICHTINGS VERKEER OP DOORGETROKKEN JAGERSLAAN VALKENBURG PRAATTE OVER] HET PLAN LANDELIJK GEBIED Spectaculaire kapshow t Bollenstad" klonk mr. Vrolijk vreemd in de oren... NIEUW ORGEL IN KERK SASSENHEIM PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 22 APRIL R Van onze correspondent LIS SE De term „Bollen- stad", waarover de laatste tijd al zo veel is gesproken en ge schreven is nog niet bij iede reen bekend. Mr. M. Vrolijk bijvoorbeeld kende de term tot voor gisteren niet. Volgens zijn zeggen was de Lisser raad, die gisteren bij het werkbezoek van de commissaris bijeen kwam, de eerste, die hem deze term voorlegde. Wel was hij bekend met de term „bouwlo- katies". Mr. Vrolijk zei dit in antwoord op vragen van Harry Smith (PCG). Deze zei ondermeer fel tegen de Bollenstad te zijn en vond het merkwaardig, dat in de Nota Plandoelen helemaal niet over de Bollenstad wordt gesproken. Verder merkte hij op, dat het Samenwerkingsor gaan Bollenstreek goed func- Tijdens werkbezoek in Lisse tioneert Voor de heer Smith waren Salman (KVP) en Osep- kius (WD) al aan het woord geweest. Salman sprak ondermeer over de teruggang in de bloembol lensector. Het aantal arbeids plaatsen is de laatste tijd met ongeveer honderd per jaar te ruggelopen. Hij zou graag een uitbreiding van het openbaar vervoer zien, waardoor werk nemers gemakkelijker op de plaats gebracht kunnen wor den, waar wèl werk is. Osepkius vroeg of er een kans bestaat, dat Lisse een tweede sporthal krijgt Hij wees op het grote tekort voor de bin nensporten. Vrolijk zei, dat men dat voorlopig maar moest vergeten, omdat Lisse met een sporthal, twee gymzalen en twee particuliere sporthallen toch al een vooraanstaande plaats in de provincie inneemt. Van onze correspondent Hillegom Het bloembollenval is een sterk getroffen bedrijfstak. Daarvan hebben we ook de minister van landbouw kunnen overtuigen, toen deze bewindsman enkele weken geleden een bezoek aan het Bloembol lencentrum te Hillcgon bracht. Het vak zal echter de steun van meerdere instanties nodig hebben om uit de impasse te geraken. Ik doel hier niet alleen de financiële steun van anderen, maar ook het méédoen van derden. Het is verheugend te weten dat de ministeries van landbouw en van economische zaken zeer veel begrip getoond hebben, toen ik de moeilijk beden van het bloembollenvak in Den Haag voorlegde. Het is trouwens niet alleen bij begrip gebleven. Het vak moet nu ook medewerking krijgen van het minise rie van financiën, opdat mede in het fiscale vlak de oplossing voor de gerezen problemen gevonden kan worden. Dat zal n.l. meer effect sorteren dan een éénmalige chèque, hoewel men tegen zo'n cadeautje ook nimmer bezwaren kan hebben. Maar een dergelij ke subsidie-voor-één-keer lost natuurlijk de structure le en andere problemen in het bollenvak niet op. Dit zei de voorzitter van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur, drs. A. L. J. Coenen, toen hij maandagmor gen in Hillegom afscheid nam van de vereniging. Tot zijn opvolger werd met algemene stemmen benoemd jhr. mr. dr. O. F. A. van Nispen tot Pannerden. Men had de tien punten tellende agenda in recordtijd afgewerkt. Drie kwartier na de opening stonden de afgevaardigden en de leden al weer buiten. De gewijzigde begroting werd goedgekeurd, al waren er bezwaren van de afdeling Wassenaar, die voorstelde de uitgave van het orgaan Bloembollencultuur over te dragen aan Planeta BV te Haarlem, waar het blad thans wordt gedrukt. De heer Coenen wees e er andere pogingen in het werk gesteld worden. stuurt nl. aan op een bijdrage van de Raad Nederlandse Bloembollenondernemers. Er worden nen per jaar uitgegeven voor voorlichting aan bui landse afnemers. Waarom zouden er dan geen gel zijn voor publikaties bestemd voor de vakgenotei het binnenland? De wijziging van het Handelsreglement m.b.t de b lingstermijn ging zonder slag of stoot onder de hai door. De voorzitter gaf toe dat de onderhandelin met de export tot een wat mager resultaat heb geleid. Van de vervroegde betalingen zijn nl. de d lia's en de gladiolen uitgesloten. Het grote winstp was dat de afzet er nu ook van overtuigd is een wijziging in de betalingsdata moet komen. De handel heeft trouwens toegezegd te zullen r ken aan een verdere vervroeging van de data. Vaii onze correspondent LEIDERDORP Met vaardige hand bediende gistermiddag D. O. Ottenvanger, oud- bestuurlid van Alecto, de heimachine voor het slaan van de officiële eerste paal voor het nieuwe clubhuis. Het gebouw komt in De Bloemerd, midden tus sen de al even nieuwe velden van de Leiderdorp- se Hockeyvereniging Alecto. Tenminste, de vel den worden momenteel aangelegd. Voorshands zijn er dat twee. Zij zullen, als alles meezit, in het seizoen 1976/1977 kunnen worden gebruikt. Het clubhuis zal dan al bijna één jaar klaar zijn: oktober van dit jaar moet het worden opgele verd. In het nieuwe clubgebouw komen twee dubbele kleedkamers, een kantine met bar en verschillen de bergruimten voor materiaal. Ook vindt men in het gebouw straks een afzonderlijke scheid- rechtersruimte en een goed geouttilleerde keu ken. Op dit moment wordt door Alecto alles in het werk gesteld om in De Bloemerd op korte termijn nog eens twee andere hockey-velden gerealiseerd te krijgen. Alecto zal dan over vier goede velden kunnen beschikken: naar de mening van het bestuur, gezien het huidige ledental en de grote belang stelling van buiten, een noodzaak. De velden aan de Hoogma- deseweg en de Splinterlaan zullen dan kunnen worden afgestoten. In het bestemmingsplan De Bloemerd zijn inderdaad vier hockeyvelden voorzien. Gezien de beperkte middelen waar over de gemeente beschikt, heeft de raad besloten de aanleg van de twee resterende velden een wat lagere prioriteit te geven zodat ook de andere takken van sport in De Bloemerd behoorlijk aan him trekken kunnen komen. Dit is het Goltfuss-orgel van de hervormde kerk in Sassenheim dat aanstaande vrijdag officieel wordt overgedragen aan de kerkvoogdij. Op wat schilderwerk na is het orgel geheel gerestau reerd. Hans van Nieuwkoop, de organist van de kerk, en Klaas Bolt, organist van de Bavokerk in Haarlem, zullen aanstaande zaterdag het orgel bespelen om tien, twaalf, twee en vier uur. De corsogangers kunnen dan voor het eerst sinds lange tijd weer luisteren naar de onovertroffen en authentieke klank van het orgel. Behalve improvisaties zullen werken van Van de Kerckhoven, Sweelinck en Van Noort ten gehore worden gebracht. De gehele dag is de hervormde kerk geopend voor bezichtiging van het gerestaureerde muziekinstrument. Op 14 juni wordt het orgel landelijk gepresenteerd door de twee organisten. Besluit gemeenteraad Wassenaar: Van onze correspondent WASSENAAR De gemeenteraad heeft gisteravond, na jarenlange discussies en stromen van rapporten en bezwaarschriften voorlopig de knoop doorgehakt: met de stem van de heer G. J. Gordijn (PPR) tegen werd besloten de doorgetrokken Jagerslaan open te stellen voor alle verkeer in twee richtingen, met uitzondering van het brede verkeer. Wel werd daaraan, op voorstel van mr. A. van Vuure de voorwaarde verbonden, dat na ongeveer een half jaar verkeerstellingen op alle noord-zuidverbindingen door Wassenaar gehouden zul len worden, waarna opnieuw bekeken zal worden of andere verkeersmaatregelen op het nieuwe stuk Jager slaan nodig zijn. Mr. R. M. J. Breukers diende namens de C. C. P.-fractie een motie in, waarin burgemeester en wethouders gevraagd werd nu meteen een fietspad langs de weg te laten aanleggen. Deze motie werd echter met 15 tegen 6 stemmen verworpen. De meer derheid van de raad wilde een beslissing over het al of niet aanleggen van een fietspad uitstellen tot de resultaten van de tellingen bekend zijn. Er was verder nog een voorstel van de heren Gordijn (PPR) en J. Breddels (PvdA) om alleen fiets- en voetgangersverkeer op de weg toe te laten, maar dat werd met 3 stemmen voor verworpen. De periode van zes maanden zal ingaan als de wijziging van de aansluiting op de Storm van 's-Gravesandeweg, waartoe de raad al eerder besloot, zal zijn uitgevoerd. De raad had op dit moment geen behoefte aan een wijziging van de aansluiting van de Jagerslaan op de Groot Haesebroekseweg. Ook wat dit punt betreft wilde men eerst de conclusies uit de komende verkeerstellingen afwachten. Een desbetref fend voorstel van burgemeester en wethouders werd voorlopig aangehr uden. Burgemeester mr. K. Staab vroeg tijdens de discussie Dver de Jagerslaan nog de aandacht voor een dezer dagen binnengekomen brief van de ANWB, waarin gepleit werd voor het openstellen van de laan voor uitsluitend fietsers en voetgangers. Hij voegde daaraan toe in het gemeente-archief een brief te hebben gevon den van de ANWB uit 1913, waarin de verkeerscommis- sie van deze bond bij burgemeester Storm van 's-Gra- vesande pleitte voor het doortrekken van de Jagerslaan voor rijwiel- en autoverkeer. Het kwam namelijk in die tijd vaak voor, aldus de ANWB, dat weggebruikers de Jagerslaan opreden en dan voor het hek van een buitenplaats rechtsomkeer moest maken terwijl zij recht voor zich uit op een afstand van nauwelijks 1 km de toren van de dorpskerk voor zich zagen. Op grond van de subsidieregeling voor Sport- en jeugdaccommodaties werd een bijdrage a fonds perdu van 11.000,- toegekend aan de hockeyvereniging HGC in de kosten van een verbouwing van het clubgebouw en een bijdrage van 25% in de kosten van overneming van het schip „De Eendracht" door de zeeverkenners- roep van Wassenaar Obdam. Er werd een aanvullend subsidie toegekend in de kosten van de organisatie van de Kulturele Weken, terwijl de reeds eerder toegekende subsidie in de restauratiekosten van de theekoepel in „De Wiltzanck" werd verhoogd tot 59.29,70. Een krediet van 75.000,- werd gevoteerd voor de aanschaffing van een nieuwe hoge druk-tankautospuit voor de brandweer en een krediet van 17.000,- voor uitbreiding van het aantal personenoproepontvangers voor brandweerpersoneel. Vrij langdurig werd gediscussieerd over de verpachting van het gemeentelijke parkeerterrein bij de Wassenaar- se Slag. Besloten werd de tarieven in de zomermaan den tie verhogen en een nieuwe overeenkomst te sluiten met de pachter, waarbij uitgegaan wordt van een basis-pacht van 12.500,- per jaar bij een aanbod van 40.000 auto's per jaar. Blijkt het aantal auto's dat er parkeert hoger te zijn dan zal de gemeente een deel van de extra-opbrengst ontvangen. Op verzoek van een aantal raadsleden zegde wethouder drs. A. W. J. Caron toe na dit seizoen te zullen bekijken of in de winter maanden vrij parkeren kon worden toegestaan. De raad ging akkoord met de aanleg van een nieuw wandelpad langs de Raadhuislaan en nam een adres van een aantal bewoners van de Lange Kerkdam over de herprofilering van deze weg voor kennisgeving aan. De raad hield zich nog enige tijd bezig met een ruiterpaden en ruiterrouteplan, dat nog in details aan de raad zal worden voorgelegd. Een krediet van 5000,- ter bestrijding van voorbereidingskosten werd beschikbaar gesteld. Van onze correspondent Valkenburg Vele Valkenburgers waren gisteravond naar het Dorpshuis gekomen voor de hoorzitting over het in voorbereiding zijnde bestemmingsplan Landelijk gebied Valkenburg. Dit was de tweede keer dat in Valkenburg de bewoners werden betrokken bij een bestemmingplan, in de vorm van een openbare bijeenkomst, waarop iedereen zijn/haar zegje kon zeggen. Enkele maanden geleden was dat het geval met het plan „Dorp 74" waar toen veel om te doen was geweest in verband met de verbreding van de Hoofdstraat en de geplande S4. Het grote verschil is echter dat die plannen toen al ter visie lagen, zodat wijzigingen niet zo gemakkelijk meer konden worden aangebracht. Deze keer is de bevolking in een vroeger stadium geïnformeerd, en kunnen de ideeën die naar voren zijn gebracht eventueel in de plannen worden verwerkt. De bewoners van Valkenburg moesten echt nog aan dat idee wennen, wat niet verwonderlijk is. Heel uitdrukkelijk stelde burgemeester Van 't Wout dat iedereen zijn wensen naar voren kon brengen. Wegenplan Op het eerste gezicht lijkt het ontwerpplan eerder op een we genplan dan op een plan Lande lijk gebied. Dwars door Valken- burgs open ruimte is namelijk de provinciale weg S4 ingete kend. En deze weg beslaat met zijn op- en afritten en parallel wegen een grotere oppervlakte dan het dorp groot *s- De heer Klein, van het architectenbu reau dat de plannen heeft ont worpen merkte hierover op dat Valkenburg er wat betreft zijn landelijk gebied door de aanwe zigheid van het vliegveld en de ontworpen S4 wel zeer bekaaid afkomt. Door een lid van de Verkeerswerkgroep Valkenburg aan de Rijn/Katwijk werd ech ter opgemerkt dat nu gelukkig gesteld kan worden dat de S4 er niet in de oude vorm zal komen, wat betekent dat er wel licht een smalle randweg wordt ontworpen, die het landschap rond Valkenburg veel minder zal aantasten. Om formele rede nen is in het plan Landelijk gebied de S4 echter gehand haafd. Vele andere opmerkin gen en suggesties kwamen naar voren. Uitvoerig werd gepraat over de normen voor de bouw van bedrijfswoningen op een agrarisch bedrijf. Hierbij kwam wederom ter sprake de zoge naamde schuur aan de Rijn, die blijkbaar als zomerhuisje in ge bruik is. Vanuit de zaal werd duidelijk gesteld dat men door dit toe te laten, anderen wijst op een maas in het Valkenburg- se beleid. B. en W. waren het daar niet mee eens, maar kon den de zaal niet overtuigen. Fietspad Van onze correspondente Katwijk In een stampvolle zaal van sporthal Cleyn Duin presenteerde de TOC Leiden gisteravond een spectaculaire kaps how met medewerking van Bonnetrie Schaap, Herenmode Haas noot en Schoenenhuis Lefferts. De trainers van de TOC, Jan Jansen uit Schijndel en Jan Bollenius uit Tilburg introduceerden elk een nieuw model. Jansen, een dameskapper, presenteerde „La Ligne Pulka", een a-symetrisch model, waarbij het haar aan een zijde vrij glad naar achteren wordt gewerkt en aan de andere kant een zware pony om het voorhoofd legt. Bollenius, een herenkapsel, presenteerde de ,,Locomotiv"-lijn uit Duitsland, waarbij het haar niet langer is dan drie vier centimeter. Grijs en rood zijn bij de dames de meest gewilde modekleuren, zo bleek tijdens de show. Niet alleen de jonge kappers en kapsters oogstten overigens succes. Jaap van Duivenbode, 26 jaar in het vak, en Gé Peeters uit Voorhout kregen de handen van het publiek op elkaar. Bij de jongeren waren het vooral Gertjan van Zuylen en Wim Mannee uit Katwijk, Elma Schouten uit Roelof arendsveen en Conny van Noort uit Rijnsburg die veel succes oogstten. Uit Noordwijk was er nog Henk Smit en uit Nieuw Vennep Wim Huismans. De heer Segers bepleitte namens de SGP/GPV fractie een integratie van het openbaar en christelijk onderwijs. Kalis (PvdA) zou graag de instelling van een bestemmingsreserve Bouwfonds zien, om zo een extra subsidie te kunnen verstrekken in de stichtingskosten van woningwetwoningen. Mevrouw van Ruiten—van der Zalm zei namens de PPR/D'66 fractie, dat het bestemmingsplan voor de kom niet voldoet aan ten aanzien van de leefbaarheid van Lisse. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllirillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliu Noordwijk staat niet om casino te dringen Van onze correspondent NOORDWIJK De gemeente Noordwijk staat niet om een speelcasino te dringen. Deze conclusie kan men zonder be zwaar trekken uit het povere raadstukje, dat het debat over deze zaak vanavond moet in leiden. Het geeft zakelijk overzicht van de pro- dernemers aangemeld voor cedure. De aanmelding van het exploiteren van een derge- een gemeente als gegadigde lijke speelgelegenheid. „Uw voor een speelcasino bij het raad zal nu dus moeten beslis- ministerie van economische sen of Noordwijk als gegadig- zaken is daar een onderdeel de voor een speelcasino wordt van. Volgens B. en W. hebben aangemeld." zich inmiddels een drietal on- De meerderheid van de com missie voor algemene be stuurszaken blijkt zich tegen de aanmelding te hebben uit gesproken. Het college ont houdt zich van een uiteenzet ting van de verschillende standpunten en stellen het voorstel zonder meer ter dis cussie in de raad. IIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIII1IIIIIIIIUIIIIIIIII1IIIII1IIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII11IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1III Aan het Rembrandtpleln 196 In de Llssese Poelpolder is het vandaag feest. De heer en mevrouw Van der Hulst vieren namelijk hun gouden huwelijksfeest. Van hun kinderen krijgen zij als huwelijkscadeau een reis naar hun oudste dochter In Australië aangeboden. In het najaar zal het gouden bruidspaar afreizen. De heer Van der Hulst is geen onbekende in Lisse. Hij had een schoenmakersbedijfje tot 1943. Toen moest hij om gezondheidsredenen dit vak verlaten. Tot zijn zevenstigste heeft hij een winkel in pluimveevoe ders, vogelzaden en aanverwanten artikelen gedreven aan de Van der Veldstraat. Samen met zijn echtgenote, die jarenlang lid is geweext van het dameskerkkoor geniet hij nu van een welverdiende rust in hun mooie flat in de Poelpolder. Het echtpaar heeft vijf dochters en drie zoons, zestien kleinkinderen en een achterkleinkind. Nieuw in het ontwerp-plan zal zijn dat er een fietspad zal wor den ingetekend langs de Wasse- naarsè Watering. Daardoor zal het mogelijk worden een korte fietsverbinding naar Wassenaar te maken. Over de zandafgra- ving langs de Wassenaarse Wa tering werd opgemerkt dat de waterkuil, die ongeveer 20 30 meter diep is, waarschijnlijk al zout water bevat. B. en W. zei den ook zo'n vermoeden te heb ben en wezen erop dat zij hun vrees in deze reeds lange tijd geleden bij verschillende instan ties hebben geuit. Het betreffen de gebied is namelijk bestemd door recreatie, maar omdat er nog geen plannen voor gemaakt zijn is deze grond voorlopig als agrarisch bestemd. Voorts werd gepleit voor het behoud van het historisch Elzenbosje aan de Rijn en voor de erkenning van het feit dat woonboten een stuk grond behoeven, terwijl nu in het plan alle grond, waar woon boten liggen, voor agrarische doelen is bestemd. Dat er rond Valkenburg zo weinig groen (meer) te zien is wordt in de tekst bij het ontwerpplan gewe ten aan het feit dat Valkenburg zo dicht aan de kust ligt. Dat deze redenering niet kan klop pen werd aangetoond door het feit dat bijvoorbeeld de Pan van Persijn en Duinrel veel dichter aan zee liggen. Welke redenen dan wel hiervoor verantwoorde lijk zijn kwam er op deze, ver der zeer informatieve avond, niet uit Misse-fancy-fair in De Zilk: opbrengst 3 mill* het afgelopen weekeinde de in de missie werkende kers werd gehouden heeft n 3000,— opgebracht. Dit drag is iets minder dan v< jaar bij een dergelijke mani' tatie werd bijeengebracht. Waarschijnlijk is dit te wi! aan het behalen van het kl pioenschap door voetbalver! ging Van Nispen. Hierdoor j| de belangstelling voor de fan fair in de avond iets terug, missionarissen waren even- dik tevreden met deze mater! stimulans voor hun werk. Vanavond start club- e kampioenschap S.f Van onze correspondent a ZOETERWOUDE Bij de ting voor het clubkampioni schap van S.J.Z. is een bijzit der interessante openingswii strijd uit de bus gekomen. In de start vanavond om half i< ven op Haasbroek staan heto en 2e elftal van de zondagaf ling tegenover elkaar. De bep stand is daarbij volgens de he dicap formule 0-1. In het een] elftal ontbreekt in ieder gea middenvelder Cor van Tom ren wegens militaire diei Scheidsrechter is de heer Eg Plooy. Op veld 2 wordt gesp^ zaterdag 3-zaterdag 1. DontQ dag 24 april: Zondag 3-zonc 5; zondag 8-zondag 6; dins/ 29 april: Trimmers-A 1, za1fi dag 2-zondag 4. Voor'de eer^ ronde is zaterdag 7 vrijgelc Bij terreinafkeuring schuift L, betreffende programma avond op. e) „De Menswording vierde uitbundige n eerste lustrum Van een onzer verslaggeverL LEIDERDORP Op uitbunï ge wijze heeft het jongerenk<^( „De Menswording" het afgej. pen weekeinde zijn eerste' I^( trum gevierd. In de ScheppinL kerk verleende het zijn me^ werking aan een speciaal vc de gelegenheid van tekst vo< ziene jongerenmis. n k Daarna volgde een grote fee[^ avond in de Pyramide van Le- thenrode voor de ouders van koorleden en belangstellend! uit dé parochie. De heer en 1% vrouw Verhey, de dirigent l zijn vrouw, werd een complae tuinameublement aangebod«[e Van pastoor Hammerstein oil. ving het feestende koor een eL velop met inhoud voor de „koq kas". Onder leiding van Alc£ van der Heyden werd een cab0, ret opgevoerd. Veilingen KATWIJK. 2 lL20.23,5o'.S rijnsburg. 5 -0,577. amaryllis 51 n 19670-0,112, anjers a 12-2,794. d' ,493, blauwe druifjes 560^ "~~chrys. tros jr. art >n 320-1.241, freesik. 17005-1.670, gerbera 1330-0.416. glad nanuT 7320-0,499, hyacinthen 975-0,248, hyacinllW met bol 2592-0,382, iris 6866-1,556, ixia 13170; 1,800, lathyrus 336-1.839, Lelie tak 45001 0,482, margnet wit enk. 9200-0,080. orch*e deeen 1227-0,802,rozen grootbl. 4100-0.53(»e rozen kleinbl 4780-0,225, snijgroen lOtö^, 0,963, stephanotis 700-0,028, tulpen 143715J* duizendsch. imp. 125-0,540, liatris 1 9910-0,394, rozen grbl. imp. 7660-0,245. zen kl.bl. imp. 1860-0,160, anjers tros i 2920-0,175, div. snijbl Imp. 5130-1,062, snijbl. imp. 3606-0,909, st. Paulea 1' 0,873. dlv. potplanten 344-1,684, glad, e, vision 4750-0,545, gl. spie en SPAN 1 0,360, gladiolen 120-0,750, anjer tr. f 17150-0,362, anjer tr. violet 8200-0,311, ai white 3100-0,370, anjer tr. orange mix 450-0,400, rozen s^ 1. CA, GA 1 0.470, a 0,430.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4