Minder oorlogsgeweld na aftreden van Thieu Uofpleinlijn naar Den Haag-Centraal we maken het goed met 'n bloemetje "iet ingang van ■8 september Rode vlag in Rotterdam provocerend Europacup drie keer op tv ^IdóeSoumnt Dinsdag 22 april 1975, 65e jaargang no. 20099 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rommel Veldmaarschalk Rommel in „De bevelhebbers" op Ned. II om 22.10 uur. De popzanger Barry McGuire zingt om 21.10 uur in Muziekmotief. Plaatselijk een bui. Geleidelijk meer bewolking met in de middag plaatselijk een bui. Meest matige oostelijke wind. Maximum temperaturen omstreeks 18 gr. maar in het Waddengehied en de kop van Noord Holland enkele graden lager. Morgen zon: 5.28-19.50, maan: 17.11-3.59 Schev. hoog.: 0.46-13.12 laagw.: 8.39-21.16. t Hooggerechtshof in Washington hadden zich honderden ^onstranten verzameld die tegen de herinvoering zijn van de ^dstraf. De demonstranten probeerden een plaats te bemachti- n de zaal waar de zitting wordt gehouden. wei -J ij ?minerika wil Pel „rinvoermg mjodstraf n3 in 5HINGTON - De Ame- jttemse regering heeft het to{gerechtshof verzocht de vdstraf weer in te voeren, t dr het gehele land zitten stu personen gevangen die t hdeze straf zijn veroor- doid. w iof schrapte in 1972 alle bepalingen die de -ering van de doodstraf :lijk maakten. Het moti- "e dit besluit met de ver- dat zij jury's en rech- I teveel vrijheid gaven bij beslissing over leven of islissing van het hoog- zal van invloed op alle andere zaken var in de doodstraf is uitge raken maar niet uitge- ietontploffing Giste- de Canadese stad s-j mensen om het le- ^"jekomen en twintig gewond 100 kilo dynamiet ontplofte fabriek voor ontplofbare SAIGON (AR/Rtr) Rtr) Het opperbevel in Sai gon heeft vanmorgen gemeld dat in het land de gevechten aanzienlijk in hevigheid zijn afgenomen. Maar er werd geen direct verband gelegd tussen de vermindering van het krijgsgeweld en het aftreden van president Ngoeyen Van Thieu, die gisteren zijn macht overdroeg aan de onkreukbare maar ziekelijke Tran Van Hoeong. Maar het is nog te vroeg om te spreken van kansen op onderhan delingen tussen Saigon en de Voorlopige Revolu tionaire Regering. De laatste liet weten dat er alleen vrede kan komen, als de Verenigde Staten al hun militairen terugtrekken en als "de kliek van Thieu' uit de regering van Saigon verdwijnt. De VRR staat voorlopig wantrouwend tegenover de motieven voor het aftreden van Thieu. President Ford heeft gisteravond gezegd dat het aftreden van Thieu vrijwillig is geweest en niet onder Amerikaanse druk. Thieu heeft de beslis sing zelf genomen, en het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde zelfs niet tevo ren van Thieu's aftreden op de hoogte te zijn gesteld. Thieu beschuldigde bij zijn aftreden zelfs Kissinger ervan het land aan de revolutionairen te hebben verkocht. In Amerika is men trouwens van mening dat het aftreden van Thieu te laat komt om het land te redden. Ford, die opnieuw het Congres verweet te weinig geleden voor Vietnam beschikbaar te hebben ge steld, hetgeen heeft bijgedragen tot de 'rampzalige en chaotische terugtrekking' van de Vietnamese troépen, liet weten dat een groep mariniers van Hawaii is vertrokken naar de wateren rond Zuid- Oost-Azië. De versterkingen zullen niet naar Saigon gaan, aldus Ford. Ford verklaarde dat er nu nog geen problemen zijn met de evacuatie van Amerikanen uit Vietnam. Het blijkt momenteel niet mogelijk Zuidvietnamezen te evacueren zonder een militair optreden, zoals van mariniers met landingsvaartui gen. De commissie toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden heeft vervolgens ingestemd met 330 miljoen dollar aan militaire en economische hulp aan Zuid-Vietnam. In Saigon heeft de oppositie als zijn mening gegeven dat het aftreden van Thieu niets uithaalt als dit niet leidt tot de vorming van een regering die in staat is met de VRR te onderhandelen over beëindiging van de oorlog. "Het gaat nu om een regering-Thieu zonder Thieu. We hebben behoefte aan een politieke verandering, niet aan een veran dering van personen', aldus een boeddhistische leider. Van het strijdtoneel komen nu weinig berichten. Langs verkeersweg 1 naar het noorden is de stad 'Xoean Lok door de regeringstroepen geheel opge geven na gevechten van twee weken. Ten zuiden van Saigon zijn langs verkeersweg 4, de zg. 'rijst- weg' die van de Mekong-delta naar Saigon voert, nieuwe aanvallen van Vietkong-troepen gemeld. Ook bij de grote luchtmachtbasis Bien Hoa duren de gevechten voort Er zouden ook grote aantallen SAM-raketten in stelling zijn gebracht rond Sai gon, waaronder de mobiele SAM-7 raketten. Deze zouden een bedreiging kunnen gaan vormen voor de luchtbrug vanuit Saigon. Hollands weertje In de Saoedi-Arabi- sche hoofdstad Riad zijn Arabische staatshoofden bij-' eengekomen om een gezamenlijke politiek voor het Midden-Oosten te bespreken. In de woestijnhoofdstad viel de regen met bakken uit de he mel. President Sa- dat van Egypte (midden) en de Sy rische president Harfez Assad (rechts) haa6ten zich met koning Chaled van Saoedi- Arabië (links) naar de conferentiezaal. DAF-verlies 54,4, miljoen (Van een onzer verslagge vers) EINDHOVEN De sec tor personenauto's van DAF heeft vorig jaar een verlies geleden van 54,4 miljoen. Ook voor dit jaar wordt een verlies verwacht. In 1973 werd nog een netto winst be haald van ruim 7 miljoen gulden. De omzet van 537,4 miljoen lag vorig jaar ruim 15 procent on der de omzet van 1973. Een totaal verlies van 88,5 miljoen kon worden teruggebracht tot 54,4 miljoen door het benutten van compensatiemogelijkheden bij de betaling van belastingen. Het Zweedse autoconcern Volvo heeft sinds 31 januari een be lang van 75 procent in DAF. De naam van het bedrijf wordt met ingang van 1 mei gewijzigd in Volvo Car b.v.. Op de DAF- automodellen zal de naam DAF gehandhaafd blijven. Schaker Timman in voorarrest (Van een onzer ver slaggevers) LEEUWARDEN De Nederlandse schaakkampioen Jan Timman zit momen teel in voorarrest in Nieuwersluis omdat hij niet heeft vol daan aan de oproep voor militaire dienst. teerd na afloop van het toernooi om de nationale titel in Leeuwarden. Hij mocht eerst van de marechaussee de partij tegen Rob Har- toch afmaken en het slotbanket bijwonen. Jan Timman had oorspronkelijk uitstel gekregen van militai re dienst wegens stu die. De studie offerde hij op om zich geheel Nederlands schaakkampioen, Jan Timman. toe te leggen op de schaaksport. Het op geven van zijn studie was voor het ministe rie van Defensie ech ter aanleiding hem alsnog op te roepen. Hij had moeten opko men in de laatste maanden van het vo rige jaar. In Nieuwer sluis wordt nu onder zocht waarom de ta lentvolle schaak grootmeester niet is verschenen. Volgens zijn ouders is de schaker de oproep „uit nonchalance ver geten". Hij zou geen principiële bezwaren hebben tegen het ver vullen van de dienst plicht ■lil RECHT Met ingang van 28 september gaat Uofpleinlijn Den Haag-Rotterdam van en naar Centraal Station in Den Haag rijden. Hiermee Jrdt het voor de reizigers van en naar Leiden De Leidse reizigers moeten bij halte Laan van Nieuw Oost Indië in Den Haag hiervoor echter overstappen tot de zomer van 1976. Deze regeling loopt vooruit op de aansluiting van het Centraal Station in 1976 op de lijn Amsterdam-Rotterdam. De Hofpleinlijn ondergaat wel een belangrijke wijzi ging in de dienstregeling. In de stille uren komt er een halfuur dienst, in de drukkere- en spitsuren een kwartierdienst. De reizigers op de stations Leiden, Voorburg, Ber- kel-Rodenrijs en Pijnacker krijgen via stations-om roepinstallaties een betere informatie over het NS- vervoer. In de zomervakantie krijgen enkele internationale, treinen een nog betere vakantieverbinding. Voor de vakantiegangers naar de Costa Brava komt er een rechtstreekse trein naar de Spaanse grens tussen 27 juni en 31 augustus. De capaciteit van de autos- laaptrein naar en van Nar bonne wordt uitgebreid en de dagverbinding Hoek van Holland-Lörrach gaat in het hoogseizoen dagelijks rijden. De auto- slaaptrein den Bosch-München komt echter te ver vallen. Wel zal van 27 juni tot 31 augustus een tweede dagboot Hoek van Holland-Harwich (vertrek 14.00 uur) ingelegd worden. sland hadden ze hem bij een paalde divisie ingedeeld in. |'n geval. HONDSDOLHEID IN GRONINGEN Nadat in het Groningse Bellingwolde en omgeving enige gevallen van hondsdolheid waren heeft men. om herhaling te voorkomen, hondeneigenaren vanaf gisteren in de gelegenheid gesteld hun dieren te laten inenten. Hier staan de Groningers met hun viervoeters in de rij voor het vaccinatiebureau in Vriescheloo. llllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze redactie radio en tv) samenvatting uitgezonden van de wedstrijd FC De Europacup-wedstrijd PSV-Dynamo Kiev Barcelona—Leeds. Herman Kuiphof levert com- wordt morgenavond rechtstreeks uitgezonden op mentaar. In de tweede uitzending van Studio Ned. I om 19.55 uur. Verslaggever is Theo Reits- Sport, om 23.00 uur wordt door Koen Verhoef een ma. samenvatting gegeven vein Juventus—FC Twente. In Studio Sport (1) wordt om 22.15 uur een Beide samenvattingen duren een half uur. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VENRAY (ANP) KVP-fractievoorzitter mr. F. Andriessen vindt het uitsteken op 1 mei van de rode vlag van Rotter damse openbare gebouwen een duidelijke provocatie. Slechts een krappe meerderheid in de raad was vóór, zo constateerde hij gisteravond tijdens een politieke bijeen komst in Venray. "Daarmee wordt de vlag niet het symbool van een werkende stad maar slechts van een deel van de bevolking. Programcolleges dreigen op die manier een schei dende, verdelende uitwerking te krijgen", aldus de KVP- fractievootzitter. Samenwerking tussen CDA en links wordt er zo niet gemak kelijker op, vond Andriessen. Een samenwerking die naar zijn mening toch vruchtbaar zou kunnen zijn voor ons land' en die hij graag ziet slagen omdat een goed werkende combinatie van deze twee stromingen ons met veel verbeel dingskracht en bestuurskracht door de komende jaren heen zou kunnen loodsen. "Ik begrijp de socialisten ook niet goed. Want de PPR is door zijn anti-houding tegenover de NAVO niet geschikt als regeringspartner in de toekomst. De CPN neemt de laatste tijd afstand van het kabinet en de PSP wil niet aan een regeerakkoord meewerken. Als de socialisten willen regeren dan zullen ze dat moeten doen met het CDA", aldus de KVP-fractievoorzitter. Snelle bommenwerper Giste- snelheid groter dan'die van het ren zijn nieuwe snelheidsproe- geluid. ven genomen met de bommen- Hotelbrand Vanmorgen zijn werper BI en daarbij heeft deze zeven mensen om het leven ge- mogelijke opvolger van de B52 komen bij een brand in een gedurende 42 minuten boven de hotel van het Leger des Heils in Grote Oceaan gevlogen met een de Australische stad Adelaide. Of liever gezegd: met een fraai, geurig boeket bloemen van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmaker', nietwaar! woonplaats: stuur als dank voor de moeite een boeket bloemen naar:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1