£eidóe (Souta/iit [lampschip gelicht net 19 slachtoffers Extra bewaking Gelderse wapendepots Merckx in de Tour? SLACHTOFFERS wammÊÊÊÊÊÊÊÊÊm IJNPOORTHAVEN OCH AANLEGGEN Matste kansen Fransen dreigen oorlogsbeulen te vermoorden Maandag 21 april 1975, 65e jaargang no. 2Ö098 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 20.21 uur. Met muziek speelt onder ande ren Willy van Hemert op Ned. II om 20.50 uur. Ischa Meijer spreekt om 22.40 uur met Jan Blaaser, Dick Hillenius en Ed van Thijn. Wolkenvelden Wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige langs de kust vrij krach tige zuidwestelijke wind. Maxi mumtemperaturen van 12 tot 16 Morgen zon: 5.30-19.48 Schev. hoogw. 12.15 Maan: 15.48—3.36 Laagw.: 7.3620.24. HHHI anmorgen in alle vroegte hebben twee drijvende kranen het rampschip „Prinses e" gelicht. KEULEN Hieronder volgt de lijst van de twintig slachtoffers van de scheepsramp met de Prinses Irene, zoals deze door de autoriteiten vrijgegeven werd. De Keulse politie meende vanmorgen echter te kunnen mededelen dat het aantal omgekomenen 19 bedroeg. Bij het lezen van deze lijst dient de grootste voorzichtigheid te worden betracht. De mogelijke slachtoffers, 17 gasten van De Zonnebloem en 3 serveer sters van rederij Ketel zijn: mevr. J. E. van de Langkruis (86) uit Voorburg en haar dochter mevr. Peltenburg-van de Langkruis (60) uit Den Haag, de heer B. P. Reibestein (78) en mevr. J. G. Reibestein-van der Zwan (74) uit Den Haag, de heer B. L. P. van Heiningen (61) en mevr. C. van Heiningen-Groenewegen (54) uit Wateringen, mevr. M. A. van den Berg (62) uit Bloemrndaal, mevr. A. Engels-Smit (77) uit Den Helder, de heer Broeke (73) en mevrouw Broeke (51) uit Amsterdam, de heer A. Valk (77) en mevr. M. G. Valk-Bakker (76) uit Amsterdam, mevr. H. van Dijk-Jacobs (83) en haar dochter mej. T. R. van Dijk (41) uit Amsterdam, mevr. W. Kas (64) uit Amsterdam, mevr. G. H. Hove (79) uit Amsterdam, mevr. H. M. van de Hulst (64) uit Bennebroek en de serveersters mej. G. Schrijver (19) uit Harfsen, mej. J. van Tongeren (18) uit Lichtenvoorde en mej. E. Rootert (18) Vijf gewonden verbleven gisteren nog in drie Keulse ziekenhuizen. Het zijn mevr. M. Bleeker-van der Pias (74) en haar dochter mej. L. Bleeker uit Den Haag, mevr. C. van der Horst-Jurgen (77) uit Den Haag, mej. H. J. Snijder (49) uit Bloemendaal en de heer W. Spyker (73) uit Haarlem. Van hen is alleen mej. L. Bleeker lichtgewond. Van de ruim 30 lichtgewonde passagiers die naar Arnhem zijn terugge bracht moesten er vier voor medische verzorging achterblijven in Arnhem. i onzer verslaggevers) (len/Arnhem Hangend in bergingskabéls lag vanmid- het uitgebrande rampschip inses Irene" langs de Rij ver in Keulen. Nadat het de vroege ochtend bo- water gekomen was begon met het bergen van de ekomen opvarenden. In te- telling tot eerdere berich- meent de Keulse politie dat twintig maar negentien op- nden zaterdagmorgen om men zijn. Zij werden ver- morgen geborgen: een aangrij pende taak, die op de honder den belangstellenden aan de ka de diepe indruk maakte. Terstond na de berging is de Keulse Justitie onder leiding van eerste officier van Justitie Peter Paul Nessier met het on derzoek begonnen naar de oor zaken van de ramp, die zater dagmorgen een zo triest einde maakte aan de Zonnebloemva kantie van Nederlandse oude- De Keulse Justitie weigerde vanmorgen commentaar te ge ven op mogelijke oorzaken van de ramp. Een ervan is vermoe delijk het overtreden van het stringent rookverbod in de slaapcabines door een of meer leden van het vrouwelijk perso neel. Keulse brandweerdeskun digen uitten gisteren dit vermoe den, maar Justitie wees vanmor gen op het pas begonnen onder zoek. Zeker is wel, dat het vuur, dat zaterdagmorgen rond 2 uur zoveel slachtoffers maakte en het schip verwoestte, niet in de machinekamer ontstaan is. De Keulse Justitie zal bij haar onderzoek geholpen worden door de Arnhemse politie die zich sinds zaterdagmiddag be last heeft met het verhoor van een groot aantal geredde opva renden. De geredden werden za terdagmorgen zo snel dit moge lijk was naar een speciaal cen trum in Arnhem overgebracht. Behalve een vijftal ernstig ge wonden, die in Keulse zieken huizen moesten blijven. Ver- Over het aantal slachtoffers heeft lange tijd onzekerheid be staan. Tot vanmorgen vroeg werd nog aangenomen, dat twintig opvarenden bij de brand van zaterdagmorgen omgeko men waren: zeventien Zonne bloem-passagiers en drie jonge meisjes, die tot het personeel behoorden. Tegen de middag maakte de politie van Keulen bekend, dat „aan zekerheid Sumbool van het scheepsdrama in Keulen: redder en geredde beiden nog provisorisch gekleed bij aankomst in het crisiscentrum in Arnhem. grenzende waarschijnlijkheid" negentien opvarenden het leven hebben verloren. Volgens het Nederlands consulaat in Keulen is men tot dit aantal gekomen na controle van de passagier slijsten en gesprekken met over levenden. Zekerheid kan, aldus het consu laat, pas verkregen worden, wanneer alle stoffelijke over schotten geborgen zijn. imer van Koophandel: onzer verslaggevers) TTERDAM De Kamer van Koophandel van Rotterdam heeft en brief aan de gemeenteraad van de Maasstad nog eens laten en het niet eens te zijn met het plan van B. en W. van terdam om de aanleg van de Rijnpoorthaven te schrappen, haven zou moeten komen tussen Maassluis en Hoek van land. Volgens de Kamer van Koophandel moet die bestemming andhaafd blijven, omdat hier de enige haven-reserve voor terdam te vinden is. De vele tegenstanders van de Rijnpoortha- ook de Rijnmondraad en de gemeente Naaldwijk, vinden dat iven best op de Maasvlakte kan komen. (Van een onzer verslaggevers.) De regering is hiertoe overgegaan in verband met ser-infanteriebataljon werd plotseling ingetrokken doel, dan de jonge dienstplichtigen. Het P. P. ASSEN/ARNHEM De regering heeft een groot aanwijzingen over pogingen van wat justitie noemt en verschiUende eenheden werden naar de bewa- R.-Tweede Kamerlid mr. E. Jurgens staat daar aantal manschappen van het 43ste pantser- mfan- „criminele groepen", om aan munitie en wapens kings-objecten overgebracht. nogal afwijzend tegenover. Hij gelooft, dat de teriebataljon uit Assen ingezet ter bewaking van te komen. Bedoelde objecten blijven voorlopig In verband hiermee en met andere gebeurtenissen bewaking veel doeltreffender langs elektronische munitie- en wapendepots in vooral Gelderland, bewaakt door zwaarbewapende militairen. wil het liberale Tweede Kamerlid Ploeg komen tot weg kan gebeuren. Beide kamerleden zullen mor- Bovendien zijn in deze provincies ook gasdepots burgerbewakingsdiensten vooral te vormen door gen minister Vredeling tijdens de besloten verga- onder extra bewaking gesteld. De speciale bewa- De bewaking is eind vorige week onverwacht oud-marechaussees. Dit kamerlid meent, dat deze dering van de Defenisiecommissie uit de Tweede king van de paleizen blijft gehandhaafd. ingegaan. Het weekendverlof van het 43ste pant- .burgers beter gemotiveerd zijn voor dit speciale Kamer hierop wijzen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIH nek-aan-nek race tussen P.S.V. Feyenoord gaat met nog drie Hor. ta gaan rustig door. Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-lettertan- getje. Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen. Deze borr in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr, 349, Leiden. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee Leidse Courant naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een mmi-lettertang l naar: naam: adres: ^woonplaats LUIK De organisatie van de Tour de France moet rekening houden met een grote desillu sie. Eddy Merckx wat voor superlatieven zijn er voor hem niet bedacht heeft de wens uitgesproken niet in de Ronde te starten. Hij wil liever deelne men aan de Giro. Merckx nu al onaantastbaar in de strijd om de super-prestige- Pernod Pernod heeft in korte tijd afgerekend met het fabeltje dat zijn grote tijd voorbij is. De troostprijzen uit de Waalse Pijl en vooral Parijs-Roubaix had den Merckx, bijna dertig en nog altijd begerig naar de volgende overwinning, geprikkeld. Na de laatste voorjaarsklassieker van gisteren: Luik-Bastenaken-Luik weet de wielerwereld het de wraak van een heer is verschrikkelijks. Zie sporttribune. PSV-KIEV VRIJWEL ZEKER OP TV Van (Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De kaartverkoop voor de cupreturn PSV-Kiev Dinamo verloopt zodanig, dat het vrijwel zeker is dat deze wedstrijd woensdagavond op het scherm zal worden gebracht. Van JuventusFC Twente krijgt men in dat geval een samenvat ting. Limburger verdacht van spionage Maastricht (ANP) Op verdenking van spionage voor Oost-Duits- land is in Heerlen een 32-jarige man aangehouden. Hij zou bij vier Duitse militairen van Afcent in Brunssum geprobeerd hebben geheime informatie over Afcent los te krijgen. De rijksrecherche werd hierover getipt door Afcent. De gearresteer de verbleef vaak in de DDR, naar zijn zeggen om antieke T»en te halen voor zijn antiekhandel. Nieuwe luchtlijn DEN HAAG Aan het einde van deze maand gaat Canadian Pacific Airlines een rechtstreek se lijnvlucht vanuit Winnipeg naar Nederland openen. De luchtvaartmaatschappij is hier toe overgegaan als gevolg van een groeiende belangstelling van Canadezen voor toerisme naar Nederland. Tot nu toe ver zorgde men al geregeld vluchten vanuit Vancouver, Montreal en Toronto, waarvan de laatste twee in pool-samenwerking met de KLM. (van onze correspondent) PARIJS Een groep Franse oud-gedeporteerden dreigt een aantal vooraanstaande Duitse oorlogsmisdadigers te vermoorden als de Westduitse bondsrepubliek niet voor december aanstaande het proces begint tegen de onder-commandant van de Gestapo in Parijs Kurt Lischka. Acht personen, die een soort Ku Klux Klan-masker droegen hebben dit tijdens het weekeinde op een geïmproviseerde persconferentie in een Parijs' hotel bekend ge maakt. Zij verklaarden te spreken namens het "aktiecomité verzet deporta tie". Zij beschuldigden de bondsrepubliek ervan weinig haast te maken oorlogsmisdadigers te vervolgen, hoewel de bondsrepubliek zich daartoe krachtens een Duits-Franse overeenkomst verplicht heeft. "Wij zijn voormalige joodse en niet-joodse slachtoffers van het nazi-barbarendom", aldus hun verklaring. "Lange tijd verkeer den wij in de veronderstelling dat onze beulen berecht waren, maar de stoutmoedige actie van Beate Klarsfeld heeft ons de ogen geopend." De leden van het comité verzekerden over de middelen te beschik ken om hun dreigementen uit te voeren. Zij legden twee omvangrij ke dossiers over, die betrekking hebben op twee beruchte nazi's: dr. Kurt Christmann, die verantwoordelijk is voor de afslachtingen in Krasnodar in 1942 en 1943, en die momenteel als makelaar is gevestigd in München en dr. Horst Wagner, chef van joodse aangelegenheden van het toenmalige Duitse ministerie van buiten landse zaken; deze loopt ongehinderd door Düsseldorf rond. Inbraakalarm veroorzaakt door muizen EINDHOVEN (ANP) Het afgelopen weekeinde hebben muizen verschillende keren inbraakalarm veroorzaakt in het stedelijk Van Abbemuseum in Eindhoven. Het betrof in alle gevallen een zogenaamd stil alarm. Telkens als de politie arriveerde werd het museum en de omgeving in diepe rust aangetroffen. Zondagmid dag werd in het museum een onderzoek ingesteld. Toen bleek dat muizen een draad van het stil alarm hadden doorgeknaagd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1