leerser Merckx tekende ok het portret van ,uik-Bastenaken-Luik Bleekemolen de winnaar op wie niet werd gelet Pech Cecotto was stimulans voor Agostini Coureur reed zijn eigen vader dood Tom Okker: geen zege Ceulemans heeft er weer titel bij Olympia'48 en VLTC begonnen atletiekseizoen met overwinning Maertens na val in ziekenhuis Gelukkige zege voor korfbalteam ten hebben de Italiaan Arturo De Fransen Larrousse en Ja- Merzario en de Fransman Jac- bonille namen in het begin de ques Laffite met hun Alfa Ro- leiding, maar kregen problemen meo gisteren de duizend kilo- met de banden van hun Alpine meterrace van Monza, de vierde Turbo, waardoor zij in de ze- wedstrijd voor het wereldkam- ventigste ronde een langdurige pioenschap merken, gewonnen, pitstop moesten maken. BUENOS AIRES De Argentijnse autocoureur Guillermo Rodriguez heeft gisteren tijdens een stratenrace in de buurt van de stad Chilvilcoy, ongeveer 200 km van Buenos Aires, bij een tragisch ongeval zijn eigen vader dodelijk verwond. Door nog onopgehelderde oorzaak reed de wagen van Rodri guez tijdens het tanken plotseling naar voren. JOHANNESBURG In de fi- kelde, was bijzonder goed in nale van het WCT-toernooi van vorm. Mottram zegevierde met Johannesburg heeft Tom Okker 6-4, 6-2. zich weinig illusies kunnen ma- In het dubbelspel revancheerde ken op een eerste grote toer- Okker zich enigszins. Samen nooizege van het jaar. De jonge met Arthur Ashe zegevierde hij Brit Buster Mottram, 'die op in de finale met 6-3, 6-2 over de zijn weg naar de eindstrijd on- als eerste geplaatste Zuidafrika- der meer Björn Borg uitscha- nen Fred McMillan/Bob Hewitt. GENT Raymond Ceulemans heeft weer een titel binnengehaald. De Belgische biljartcrack veroverde het afgelopen weekeinde in Gent de wereldtitel individuele vijfkamp door in de laatste ronde zijn grootste concurrent Ludo Dielis in het driebanden kansloos te laten. Ceulemans, die het gehele toernooi dat negen dagen in beslag nam achter zijn landgenoot stond geklasseerd, behaal de uit 35 partijen 36 punten. De eindstand is: 1. Ceulemans (Bel) 35 wedstrijden 46 punten. 2. Dielis (Bel) 35-44, 3. Muller (Wdl) 35-29. 4. Dufetelle 35-28, 5. Berardi (Arg) 35-22 6 Kobayashi (Jap) 35-22, 7. Stenzei (Oos) 35-19. ZANDVOORT Mi chael Bleekemolen werd uiteindelijk de meest strijdlustige coureur van de NAV-races op het pas viel toen de finishlijn was gepasseerd. Bij het tweede en nu zeer geslaagde optreden van de identieke Renaults 5 Gordini was het verschil tussen win naar Gerard de Vries en de als Zandvoortse circuit. Een derde aankomende Rob Dijk- volkomen terechte onder scheiding voor de man die op zo'n enerverende wijze de openingsrace voor de Formule Ford renwagens won. Een kwalificatie die te meer aanspreekt omdat zeker een tiental rijders in dit van begin tot einde boeiende autosportevene- stra minder dan een wagenleng te. Gerrit de Vries werd al e een verrassende winnaar. Lange tijd was hij in de strijd van de Renaults bescheiden geklas seerd. De Vries, die pas in de slotfase zeer dicht achter de twee leiders was gekomen, zette zijn aanval onverwacht vroeg in. Terwijl de vier concurrenten nog de kansen berekenden in slipstream-finish van Kempen en Jim Vermeulen (12) letten niet op Michael Bleekemolen (rechts), ment voor die uitverkie- Vries Je beslissende was de derde man, die met de zege zou strijken. veel te De Nederland zaterdag- de turn- Noorwegen met 257.15 won op vijf van de onderdelen. Noorwegen alleen op het paardsprin- ROTTERDAM Olympia'48 (Den Haag) en VLTC (Den Haag) hebben gisteren op de Nenyto sintelbaan in Rotterdam respectie velijk bij de dames en heren de AVR-estafettes, waarmee traditie getrouw het atletiekseizoen op de baan wordt geopend, gewonnen. Olympia'48 noteerde voor de 1600 meter een tijd van 3 minuten en 44.9 seconden. De heren van VLTC liepen de 4000 meter in 9.23.8. Piet Waaning (De Spartaan) won de tien kilometer in 30.21.8. Sjaak j Ruhl (Metro) kwam bij het kogelstoten tot 16,25 meter. De uitslagen zijn: danjes (1600 m): 1. Olympia'48 3.44.9, 2. De Spartaan 3.46.3, 3. De Bataven 3.51.6, 4. AVR 3.51.8, 5. Sparta 3.53.1, 6. PAC 3.54.1. Heren (4000 m): 1. VLTC 9.23.8, 2. Sparta 9.32.0, 3. AVR 9.34.2, 4. Metro 9.34.4, 5, De Bataven 9.35.6, 6. AV Holland (L) 9.39.4. zing door hun sterke rij- sprong den zekere rechten kon- z°re~ den de formule Vee renwagens. den doen gelden. Michael Maarten van Ginneken Leo Bleekemolen was echter Steenbergen en Wim van Kleef met zijn witte Royale HP hebben twaalf ronden lang el- 16 de „primus inter pa- kaar Keen meter vrijheid gege- res". Op spectaculaire y.en' Gok aan de *j™sh» waar wiize irreen hii de zeire Yan Gtnneken aJn Kaïmann op wijze greep rnj ae zege. het Julste moment uit de zuiging van zijn twee tegenstanders Rie van Kempen en Jim Ver- s""fde d« verschil niet meulen schenen in de slotfase de buit te gaan verdelen. Ze Pe emge race met duide,ij- letten alleen maar op elkaar. wiimaar was d*e van Daarvan maakte Bleekemolen zwaafste toerwagens. Rob Dijk- bij het uitkomen van het bos in j!™' de W in handen, de slotronde dankbaar gebruik. desillusie voor de snelsten Onverwacht vroeg stuurde hij ^er.j zaterdag gereden wed- zijn wagen dicht langs de i c r" a grail. Hij verraste zijn rivalen die de beste posities zochten om in een slipstream-duel te win nen. Toen zij zagen wat Bleeke molen gedaan had, laat. Een metertje v( witte crossle van Vermeulen strijd van de toerwagens 1000 tot 1300 cc. Jokky Hofstede werd ook nu winnaar met zijn Simca Rally 2 voor Fred Spoor en Jan Lammers. De technische keuring van gisteren wees ech- derood- ter uit dat geen van de drie ijde spe- wagens kon voldoen a de Hurricane van Ric van Kern- cificatie' ?ie ongeoorloofde wij pen ging hij over de streep. f*gingen brachten het trio dis kwalificatie. Daardoor werd Beslissing Louis Hutzezon als vierde afge- vlagd, toch nog winnaar. Het was niet het enige duel MONZA Mede door mechani- waarbij de beslissing met recht sche pech van hun concurren- JIK De voorjaars- issiekers zijn achter de De internationale reld van wielerprofs even opgelucht emhalen. Er begint een iode, waarin niet ie reen zich concentreert de klassiekers en om- Merckx niet op twee latsen tegelijk kan i, valt er ook voor de anderen waarschijnlijk nog wat te winnen. Maar Luik-Bastenaken-Luik, de oudste Belgische, de drie-ster- ren-klassieker door de Ardense heuvels kende gisteren nog Ed dy Merckx als triomfator. Voor de vijfde keer, eerder won de wereldkampioen in '69, '71, '72 en '73. Meer dan dertig klassie kers staan er al op de „comple te" erelijst, het zouden er in dit seizoen waarschijnlijk nog meer geworden zijn als een peesont steking in de knie Merckx niet had belemmerd in zijn activitei ten. Het verhinderde hem echter niet ook mede het portret te tekenen van de voorjaarsklas siekers die hij niet won, zoals Parijs-Roubaix, de Waalse Pijl en Gent-Wevelghem. Het gevecht van de groten vond plaats in de laatste drie uur van de koers, maar al op weg naar Bastenaken is er slag geleverd. De Fransen, die in dit seizoen alleen in eigen land (waar een oog koning is) wat overwinnin gen hadden behaald, wilden net als bij het wereldkampioen schap in Montreal het weer standsvermogen van Merckx testen. Martinez, Perret en Rou- xel waren bij de eerste vlucht ers, maar echt serieus werd een aanval van Michael Wright,, Jean-Paul Berckmans, Willy Vanneste en Aad van den Hoek. Het viertal reed 115 kilometer voor de groep uit, maakte een gat dat 3 minuten en 30 secon den groot was en moest tenslot te buigen voor de wet dat slechts in zeer uitzonderlijke ge vallen klassiekers voor de laat ste honderd kilometers zijn in gegaan hun beslissende ont snapping kennen. Na 152 van de 246 kilometers nam de groep de vier vluchters weer in zijn mid den op. Echte strijd De echte strijd kon beginnen. En niemand anders dan Merckx gaf het teken. Op de lange hel ling van Rosier, na 170 kilome ter. De wereldkampioen scheur de het veld uitelkaar. Minder dan veertig renners konden in het spoor van Merckx blijven. Danguillaume, Delisle en Paniz- za na een korte aanval, werden teruggepakt. Dieter Thurau, net twintig jaar was de volgende aanvaller. De jonge Duitser wil de het blazoen van Posts Ra- leigh-equipe wat oppoetsen nu de gedoodverfde kopman Roy Schuiten niet alleen bij hem, maar zelfs bij de vinnige Bertje Pronk achterbleef in deze oud ste van de Belgische klassiekers. Veertig seconden veroverde Die ter Thurau, maar op de helling van de Redoute, de laatste echt zware van de tien beklimmin gen, brak de illusie van Thurau op de kasseien, die de klim ex tra zwaar maakten. Danguillaume probeerde het twintig kilometer voor de finish nog eens. Zijn poging leek kans te hebben, want Thevenet en Delisle schermden hem voor- Er was maar een man, Hij maakt het gebaar, dat het publiek. treffelijk af in de groep waar Merckx en de ploeggenoten De Vlaeminck en Panizza het felst reageerden. Negenentwintig jaar na de overwinning van zijn oom Camille Danguillaume leek de neef succes te zullen hebben toen zijn winst uitgroeide tot 45 seconden. Danguillaume sneu velde echter op de zonnige hel ling van Forges, waarna Merckx de vaart nog wat omho'og joeg, terwijl de karavaan omlaag dook naar de oevers van de Maas. In de straten van Luik waagde Thevenet zijn laatste aanval op de heerschappij van Merckx, zoals hij het ook bij het wereldkampioenschap in Mont real had gedaan. Merckx achter- die de triomf in Luik-Basteru hij al zo vaak heeft gemaakt. haalde Thevenet, maar sleepte hem nog mee naar de tweede plaats, vlak voor de sprinter Godefroot, die zijn demarrage iets te laat had ingezet. Slot: Hel van Mergelland Met grote overmacht heeft de 22-jarige Matthieu Dohmen uit Born zaterdag de bijzonder zwa re hel van Het Mergelland, een wielerklassieker voor amateurs voerend over alle heuveltoppen van de grensstreek tussen Zuid- Limburg en België, gewonnen. De „hel" werd extra zwaar ge maakt door de barre weersom standigheden waaronder 129 door de KNWU geselecteerde amateurs in de grensplaats Eijs- den moesten vertrekken. ken-Luik verdiende: Merckx. Tot uitbundige vreugde van Het aantal lekke banden steeg in 150 kilometer wedstrijd dan ook binnen enkele uren tot over de 120. Dohmen had er betrek kelijk weinig last van, maar een van zijn zwaarste concurrenten. Jan Ribbers uit Groenlo wel. Deze uitblinker verspeelde zijn kansen op de zege door vier lekke banden. Zijn enige troost was de eerste prijs in het berg- klassement. Toch mag de zege van Dohmen niet onverdiend worden genoemd. Hij reed zeker niet slechter dan Ribbers of me devluchter Tak. Door de lekke banden van Ribbers werd het hem alleen maar gemakkelijker gemaakt LUIK Freddy Maertens, de winnaar van Gent-Wevelgem, 19,-s gisteren tijdens Luik-Bastenaken-Luik, in de afdaling paar Stavelot vrij ernstig ten val gekomen. Hij moest de ikpatrijd staken, werd per ambulance naar Luik gebracht en Vervolgens naar een ziekenhuis voor onderzoek Regis Ovion en Luis Ocana lopen het risico verwijderd te worden uit de uitslag van Luik-Bastenaken-Luik. Een van pe wedstrijdcommissarissen heeft gerapporteerd dat het tweetal in het slot van de koers geen valhelm droeg en dat voorschrift in België. i,.ichte roeiers lc 5 let Spaame naakten indruk ll 'an de Pas hebben bij de wed- trijden van de zuidelijke roei- ond, tevens de lustrumwed- i trijden van hun eigen vereni- f ing, een wisselvallige indruk g ichtergelaten. Zaterdag bereik- en zij in de twee zonder stuur- j pan niet eens de finale, omdat i ij zich verstuurden op een mo ment dat zij reeds een achter- (tand hadden opgelopen, tgö won de finale ruim voor keanos en Het Spaarne. Giste- en echter behaalde Dudok in Ié twee met stuurman een over- uigende overwinning op Argo n Euros. Een zeer goede indruk naakten opnieuw de lichte joeiers van Het Spaarne, die in de vier zonder, spelenderwijs tot en prachtige tijd van 6.33.5 wamen en in de twee zonder net 7.35.5 ook een zeer goede festatie leverden. MERKSEM Ondanks een groot aantal fouten, vooral in het middenvak, en een weinig alert reagerende aanval heeft Neder land de tachtigste korfbalontmoeting tegen België gewonnen met 8—4. Emmerik hielp Nederland met een benutte strafworp aan een voorsprong. Met een formidabel afstandsschot zorgde Cloet voor de gelijkmaker (11). Jeanne Meeussen bracht de thuisploeg daarna op 21, maar Janne Engelberts bracht Nederland weer naast de Belgen en Mayka van Duivenvoorde gaf haar ploeg kort voor rust zelfs een voorsprong. Nederland leek na de hervatting de zaak snel te beslissen. Mayka v. Duivenvoorden en Regeer (strafworp) maakten er 42 van. België kwam echter terug met twee onverwachte treffers. Onmid dellijk werd het tempo verhoogd en Nederland kwam onder druk. Twee uitbraken van Engelberts brachten de beslissing in Oranjes voordeel. Eerst schoot hij van ver, kort daarna van vlak bij de paal raak (64). Kort voor tijd hielp Leonard de Nederlanders aan de geflatteerde zege. José Damen weer sneller KERKDRIEL José Damen (Kerkdricl) heeft gisteren tijdens de Gelderse winterkampioenschappen in Kerkdriel haar eigen Nederlandse record op de 200 meter wisselslag verbeterd en gebracht op 2 minuten en 24.8 seconden. Zij was daarmee eentiende seconde sneller dan een maand geleden bij de nationale winterkampioenschappen in Deventer. MADRID Het heeft de I9-jarige nieuwe ster Johnny Cecotto uit Venezuela niet meegezeten tijdens de Grote Prijs van Spanje, de tweede wedstrijd in de strijd om het wereldkampioenschap. Cecotto, dit sei zoen al vier keer sneller dan Giacomo Agostini, de Italiaanse routinier, moest in de 350 cc lijdzaam toezien dat vanwege moeilijkheden met de ontsteking van' zijn Yamaha, de wereldkampioen van hem weg liep. Die pech van zijn grootste belager was de extra stimulans voor Agostini, die beheerst de 38 ronden aflegde, waarin de langharige Zuidamerikaan geen kans meer kreeg het gat te dichten. In de 250 cc wachtte Cecotto een nieuwe tegenslag. De Venezolaan moest in de derde ronde de strijd staken, omdat zijn ketting brak. Cecotto over deze tegenslagen: „Van daag lukte niets. Agostini was waarschijn lijk toch niet te verslaan geweest, maar die kettingbreuk had voorkomen moeten wor den. De mecaniciens zouden voor de start beter hebben moeten controleren". Opnieuw profiteerde een Italiaan, Walter Villa, de wereldkampioen, liep op het winderige 3,404 kilometer lange Jarama-circuit van Madrid een minuut en negentien seconden uit op de Fransman Patrick Pons. Paolo Pileri vol tooide, het Italiaanse drieluik. In de 125 cc versloeg hij titelverdediger Kent Andersson uit Zweden met 31 seconden. Na het wegvallen van Jan de Vries is de aanvulling nog niet goed op gang gekomen. Slechts Nico Polanen wist zich in de 50 cc goed te handhaven. De onstuitbare Angel Nieto won voor eigen publiek met twaalf seconden voorsprong op de Belg Zeebroek. Polanen eindigde als vijfde. De Tsjech Jaroslav Falta heeft op het circuit van Sittendorf met een CZ de motocross om de grote prijs van Oostenrijk (250 cc-klasse), de tweede wedstrijd voor het wereldkam pioenschap, gewonnen. De Engelsman Ted Dunmow heeft op zijn Triumph tijdens internationale motorsprints op het industrieterrein te Uden de beste dagtijd gemaakt met 10,196 seconden over de kwartmijl. Zijn machine bleek te snel voor de Hagenaar Peter Zuiver, die een seconde meer nodig had voor de 402 meter. Een knappe prestatie leverde Jan Janssen in de categorie der driewielers. Hij bracht het Nederlandse record op 12.003 seconden. Op een drassig en daardoor bijzonder zwaar circuit De Prikkedam in het Friese Makkin- ga heeft de equipe Ton van Heugten Dick Steenbergen de eerste ronde voor het Euro pees kampioenschap zijspan motocross ge- De Nederlanders zegevierden in beide manches van de dertig minuten plus twee ronden en versloegen de regerende Europese kampioenen Robbert Grogg An dreas Graber. Derde werd eveneens een Nederlandse equipe: Tony Bens Henk Martens. Na een forse achterstand lukte het Van Heugten en Steenbergen om langzaam ter rein terug te winnen en bij de kopgroep te komen. Halverwege de wedstrijd in de ze vende ronde kwam Ton van Heugten langs de Duitser Bóhler en drie ronden voor het einde zelfs Grogg te passeren. De Zwitser had last van een in de training opgelopen rugblessure. In de tweede manche had Van Heugten een nog betere start. Weliswaar kwamen de Zwitsers Grogg en Graber als eersten door maar na drie ronde snelde de Amersfoortse equipe reeds naar de koppositie. Gerrit Wolsink heeft zich gisteren opper machtig getoond in de eerse cross om het Nederlands kampioenschap in de 500-cc klasse, De 10.000 toeschouwers om het cir cuit 't Zand in het Gelderse Hengelo kregen niet de verwachte strijd te zien tussen de locale favoriet Gerrit Wolsink, tevens de best-gesponsorde van de Nederlandse cros sers en Frans Sigmans. In beide manches nam Wolsink direct een voorsprong die hij uitbouwde tot meer dan een halve minuut. Onterecht PSV was de afgelopen week op een onterechte manier verontwaardigd. Met verbolgenheid rea geerde de Eindhovense club op de vasthoudend heid van de Zweedse voetbalbond om Edström, Nordqvist en Dahlqvist vrij te maken voor de vriendschappelijke inter land tegen Schotland. Dat is maar een oefenduel, schamperde PSV. Onze belangen tellen momen teel zwaarder. Dit stand punt is op zijn minst voor discussie vatbaar. De Zweedse voetbalbond liet de drie spelers destijds naar PSV vertrekken on der het beding altijd over hen te kunnen beschik ken. Deze in het contract vastgelegde voorwaarde werd door PSV aan vaard. De konsekwentie is dan, dat de afspraken ook worden nagekomen. PSV stond in zijn boos heid te weinig hierbij stil. Service? Veel amateurvoetbalver enigingen beschikken over een omroepinstalla tie als service aan het pu bliek. Een nuttig voor werp als men ermee weet om te gaan. Na afloop van de wedstrijd DHC- Blauw Zwart meldde de speaker, dat concurrent RKAW met 10 gewon nen had. Het betekende, dat Blauw Zwart geen kampioen geworden was. Teleurgesteld verlieten vier bussen vol Wasse- naarse supporters het sportcomplex in Delft. Later bleek echter, dat RKAW verloren had, waardoor Blauw Zwart toch kampioen was. De supporters konden geluk kig nog tijdig van het be richt op de hoogte wor den gebracht, maar van een juiste service was na tuurlijk geen sprake. Nauwkeurigheid in de be richtgeving dient voorop te staan bij de dienstver lening. Ook bij het ama teurvoetbal. Competitie De competitieleider van het Koninklijk Neder lands Korfbal Verbond heeft dit weekeind duide lijk een minder gelukkige greep gedaan door on danks het feit dat in Merksem (België) de in terland BelgiëNeder land werd gespeeld, toch een programma voor de overgangsklasse vast te stellen. Hoewel dit in sportief opzicht niet op bezwaren stuitte, spe lers van de overgangs klasse komen immers reglementair niet in aan merking voor het natio nale twaalftal heeft het doorgaan van compe titiewedstrijden een ui terst nadelige invloed ge had op de publieke be langstelling voor het ge beuren in België. Slechts vijfhonderd toeschouwers woonden dit evenement nu bij. Misschien een ge geven voor de competitie leider om voor een vol gende keer zijn conclu sies uit te trekkeh. Voorbeeld Tafeltennis, dat wat be langrijkheid betreft niet voorop loopt bij de spor ten in Nederland kan op één punt een voorbeeld zijn yoor de „concurren ten". Met de sponsoring, merkwaardigerwijs trekt tafeltennis veel geldschie ters, weet men wel raad. Op doelmatige en profes sionele wijze werd bij voorbeeld afgelopen weekeinde het nationale kampioenschap „gefinan cierd". De organisatie, in verband met het 700-jarig bestaan in handen van af- deling Amsterdam, die vlekkeloos werkte had zeer aantrekkelijke prij zen verzameld, zoals een reis naar Parijs. Daar voor wilde de nationale top zich wel eens extra inspannen, wat door de komst van publiek, in ruim getal getalen aanwe zig, gewaardeerd werd. Kortom een Nederlands tafeltenniskampioen- schap zonder wanklan ken, dat als voorbeeld mag dienen voor andere evenementen. Het is wel eens anders geweest.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15