Sovjetvloot oefent >p alle wereldzeeën Val Phnom Penh: einde burgeroorlog Fraude met girokaarten opgelost dankuwel „Ineenstorting Sociale Diensten dreigt in tal van steden J Voorlopig geen vuil verbranding op Noordzee Meisje gedood bij oversteken Donderdag 17 april 1975,65e jaargang no. 20095 Valente fiapenburg 2. Leiden. Jënties (excl. B.T.W.) postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank NV. Leiden Directeur-hoofdredacteur: F J Plug - Adj. hoofdredacteur J J Hallewas - Chef-redacteur .J W C. Leune. 0.42 per rnm. Telefoontjes 3.85 Klachten bezorging: telefoon 22244 (18 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen per week 2.69; kwartaal 34.76. jaar 135.15 - losse nummers: 50 cent. Caterina Valente is terug met een show, vanavond op Ned. II om 21.50 uur. Om 19.05 uur „Tussen droom en daad" met jonge artiesten. Op Ned. II om 19.25 uur „Julia en haar nachtpapa" en om 21.50 uur Ronnie RCorbett. Plaatselijk opklaringen Enkele verspreid voorkomende opklaringen en tot de avond op de meeste plaatsen nog droog weer. Eerst weinig wind. in de middag tot matig of vrij krach tig toenemende wind uit zuid tot zuidwest. Max. temperaturen circa 13 gr. Morgen zon: 5.3919.42 Maan: 10.30—1.38 Schev. hoogw.: 6.58-19.34 Laagw.: 2.4815.07. pninklijke ^rine is De Russische kruiser ..Swedlov" met geleide wapens; waargenomen door een Nederlands marinevliegtuig. HAAG WASHINGTON (AN- I). De Sowjet-Unie is momen- >ezig met zeer vtootoefeningen, ij naar schatting 200 oorlogsbo- betrokken zijn, die zich bevinden Atlantische Oceaan, de Middel- Zee, De Stille Oceaan en de Indi- Iceaan. De oefeningen worden cen- uit Moskou geleid. Westerse mari- :pen, waaronder een aantal Neder- slaan de bewegingen van de Rus schepen nauwkeurig gade. In verband met de jaarlijkse Nederlandse vlootoefening, die 14 april begonnen is en duurt tot 25 april, zijn alle schepen van de Koninklijke Marine, die vaarklaar zijn, op zee, zo heeft de marinevoorlich tingsdienst medegedeeld. De comman danten hebben de opdracht om goed op te letten wat de Russen uitvoeren. Zo volgt momenteel de Nederlandse onder zeebootjager „Groningen" de Russische, van geleidewapens voorziene kruiser - Swedlov. Deze kruiser was op zijn tocht van de Oostzee naar de Atlantische Oceaan al waargenomen door een Neder lands marinevliegtuig, dat er in slaagde een foto te nemen, die door de marine voorlichtingsdienst verspreid kon wor den. Ook de Nederlandse kruiser met geleidewapens, „De Zeven Provinciën" is bij de hele actie betrokken en bevindt zich op volle zee. Deze soort Russische oefeningen zijn sinds de Europese veiligheidsconferenties in Genève beperkt gebleven tot jaarlijkse manoeuvres in de lokale vlootgebieden. Deze oefening valt op door de grote aantallen deelnemende eenheden. Er zijn zelfs verbindings- en verkennings satellie ten in de ruimte gebracht. De reden voor deze omvangrijke oefening is, volgens de marinevoorlichtingsdienst „moeilijk te gissen". Mogelijk heeft de herdenking dat dertig jaar geleden met nazi-Duitsland afgerekend werd er iets mee te maken; het is ook mogelijk, dat de reden gezocht moet worden in het feit dat admiraal Sergej Georgigevitsj Gorshkov 20 jaar bevelhebber is van de Russische zee- strijdkrachten. Vier Hagenaars in arrest (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In samenwerking met de postale recherche heeft de Zwitserse politie een grote fraude met giro-betaal kaarten opgelost, waarbij vier Hagenaars waren betrokken. Zij waren in het bezit gekomen van 1.500 nog niet op naam gezette betaalkaarten, waarvan zij er op postkantoren in Zwitserland 900 hebben kunnen verzilveren voor zij tegen de lamp liepen. Hun totale buit - nu bij een Zwitserse bank gedeponeerd - bedraagt ongeveer 18.000 gulden. Een van de verdachten H.B., heeft enige tijd geleden bij de Staatsdrukkerij gewerkt, waar de girokaarten worden ge drukt. Na onenigheden was hij enkele malen overgeplaatst en tenslotte ontslagen. Hij heeft toen blijkbaar de blanco girobetaalkaarten kunnen meenemen. Sindsdien is er volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken een ander controle systeem ingevoerd, waardoor het niet meer mogelijk zou zijn dat blanco-kaarten in handen van onbevoegden vallen. Na de 900e kaart kregen enkele Zwitserse PTT-ambtenaren argwaan, waarna een val werd opgezet. Een der verdachten kon in Zwitserland worden gearresteerd, de anderen wisten te ontkomen, maar konden later in Den Haag worden H.B. 'is ook betrokken geweest bij de overval van 1 april op een kantoor van de Nutsspaarbank in Den Haag, waar drie mannen ongeveer 10.000 buit maakten. Volgens de PTT zijn geen ambtenaren van de PTT bij deze fraude betrokken. Dubcek mag land verlaten Praag De leider van de Tsje- choslowaakse communistische partij G us tav Husak (boven) heeft gisteren zijn voorganger Alexander Dubcek (onder) een lasteraar genoemd en hem ver lof gegeven naar het buitenland te vertrekken. Husak bevestig de dat Dubcek, die in 1968 van zijn macht werd beroofd na de inval van de Warschaupactlan- den, in een brief aan het parle ment felle kritiek heeft uitgeoe fend op de politieke verhoudin gen in Tsjechoslowakije. Deze brief is in de afgelopen dagen in het westen gepubliceerd. rag reddend vemiüen op ondagen? f DEREEDE Mag een ast, die op zondag tij- nood verkeert aan- ik maken op hulp van reddingsbrigade? En nog belangrijker is: g de reddingsbrigade op ndag in aktie komen? in deze vragen zal de ge- snteraad van Goederee- (Goeree-Overflakkee) navond een harde dob- hebben wanneer het al n niet verlenen van sub- aan de reddingsbriga- i discussie komt. Veel de 9000 uwen het andleven van de toeris- als ontheiliging van de g des Heren. Met name SGP zou het strand op dag liever willen slui- Dat echter is iets wat rijksoverheid niet zal staan, maar de SGP in ledéreede vindt het niet dig om een reddingsbri- die de sabbath ïendt een subsidie van 000 gulden te verlenen. 3 droom van de IJssel- rvogels is wreed ver- rd. Twente bracht ze met weer met beide pootjes Ie grond. zal nu tegen F.C. Den ag matig tegen Wage- gen moeten in de ile. weg bij de provinciale hoofdstad Xoean Loc, waar veel PHNOM PENH (AP) De Cambodjaanse rege ring in Phnom Penh heeft zich vanmorgen overge geven aan de troepen van de Rode Khmer. Op alle gebouwen in de stad hingen witte vlaggen uit ter verwelkoming van de Khmerlegers. Veel regeringssoldaten trokken burgerkleding aan en mengden zich onder de duizenden op straat die de opstandelingen verwelkomden. Met de ver overing van Phnom Penh is een eind gekomen aan een burgeroorlog die vijf jaar heeft geduurd. Kort voor de overgave bood de regering een staken van het vuren aan. Prins Norodom Siha- noek, die sinds 1970 in Peking verblijft nadat zijn bewind ten val was gebracht, weigerde en gaf de verraders in overweging de stad te ontvluchten. Over het lot van de regeringsleiders en enkele HaI tientallen buitenlanders, die hebben geprobeerd In een uitzending van de Rode Khmer werd gezegd dat veel eenheden van het regeringsleger zich zonder slag of stoot hebben overgegeven. In de provincies in het Noordwestelijk deel van het land wordt echter nog gevochten. Op de rivieren de Mekong en Tonle Sap aan de oostkant van de stad voeren vanmorgen kanonneerboten van het rege ringsleger met witte vlaggen. In Vietnam hebben eenheden van de Voorlopige Revolutionaire Regering een strategisch belangrijk kruispunt veroverd ongeveer 48 kilometer van Saigon. De eenheden leverden voorts gevechten om één van de laatste twee regeringsenclaves aan de kust. In Parijs verklaarde een vertegenwoordiger van de Voorlopige Revolutionaire Regering dat de levens en bezittingen van buitenlanders, Amerika nen incluis, in de door de VRR en haar troepen gecontroleerde gebieden gerespecteerd zullen wor- ROTTERDAM (ANP) De speciale schepen die op zee onder de Nederlandse kust chemisch afval verbranden, hebben van de provincie Zuid-Hol land en van Rijkswaterstaat het verzoek gekregen hun activiteiten voorlopig te staken. Aanleiding is een serie klachten, gisteren bij de milieudienst van het openbaar lichaam Rijnmond over een zure prikkelende lucht. De klachten kwamen uit het gebied ten westen van Rotterdam Milieudeskundigen van Rijnmond constateerden een verhoogd chloorgehalte in de lucht, maar konden de veroorzaker van de milieu-overlast niet localiseren. Uit voorzorg hebben de provincie en Rijkswaterstaat na het Rijnmondonderzoek de af valverbrandingsschepen verzocht activiteiten te staken, zolang het huidige weertype blijft voortdu- WASHINGTON (AP) De Amerikaanse dienst voor immigra tie en naturalisatie heeft opdracht gege ven de evacuatie van Vietnamese en Cam bodjaanse kinderen naar de Verenigde Staten onmiddellijk stop te zetten. De dienst nam dit be sluit terwijl functio narissen van ver- Geen kinderen uit Indochina meer naar VS schillende particulie- in de VS aankwamen re organisaties pro- zonder documenten beerden vast te stel- waarop stond aange- len wat er moest ge- geven dat zij wees- beuren met 29 Cam- kinderen waren die bodjaanse kinderen, voor evacuatie in die eerder deze week aanmerking kwamen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Verschillende Gemeentelijke Sociale Diensten in Nederland is hetzelfde lot beschoren als dat van de sociale dienst in Leiden, die vorige week organisatorisch totaal ineenstortte. Die vrees heeft de sinds ruim een jaar waarnemend directeur van de G.S.D. in Leiden gisteravond uitgesproken in een uit voerig gesprek met een onzer verslaggevers. „De problemen waarmee we in Leiden te kampen hebben, spelen overal in Neder land", aldus de heer Kramer. „Dat het hier het eerst tot een uitbarsting is gekomen, is louter te wijten aan toevallige omstandighe den. De economische situatie is zodanig dat het aantal cliënten onrustbarend toeneemt. Essentiële voorwaarde om die ontwikkeling het hoofd te kunnen bieden is uitbreiding van de personeelssterkte. Ik heb vernomen dat de sociale diensten in Nederland op korte termijn gezamenlijk naar buiten zullen treden met hun problemen". De heer Kramer die kortelings vrijwillig met verlof is gegaan, heeft inmiddels een af scheidsbrief verspreid onder de ambtenaren van de sociale dienst. Daaruit valt te conclu deren dat niet hij, zoals door b. en w. is gesuggereerd het initiatief tot de verlof-rege ling heeft genomen maar dat het college hem expliciet heeft gevraagd met verlof te gaan. De heer Kramer heeft daarmee onder bepaalde voorwaarden ingestemd, zo staat in de brief. In zijn schrijven betreurt de heer Kramer het dat „adviezen en verzoeken" die hij „een jaar lang" tot b. en w. heeft gericht, „in de wind zijn geslagen". Wethouder Van Aken (personeelszaken) ver klaarde gisteravond desgevraagd dat de brief „een incomplete weergave van de gang van zaken geeft". Wat er imcompleet aan is wilde hij niet zeggen zonder ruggespraak met de andere wethouder^. „Daarvoor be treft het een te ernstige zaak", aldus Van Aken. Hij kondigde behandeling van de brief aan in de b. en w.-vergadering vein hedenmorgen. NOORDWIJK De achtjarige Nelleke Viisser is gistermid dag bij een ongeluk omgeko men. Zij stak plotseling de Zwarte Weg over en werd toen gegrepen door een per sonenauto bestuurd door een 26-jarige jongeman uit Kat wijk. Vals geld - De Surinaamse poli tie heeft een jongeman aange houden, die bij een bank in Paramaribo een vals Neder lands bankbiljet van 1000 gul den had aangeboden. Volgens de politie in Paramari bo is het niet waarschijnlijk dat het biljet in Suriname is ge maakt Zij vermoedt dat valse munters proberen het geld kwijt te raken aan Surinamers, die clandestien geld mee willen ne men naar Nederland. Het is ver boden Surinaams geld mee te nemen naar het buitenland. Deze "zelfdenkende', matstalen 4-kleurenballpoint is een van de 'blijkmakers' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van ul stuur als dagk voor de moeite een 4-kleurenballpoint naar: naam:. ^woonplaats:,

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1