[OOPKRACHT VOOR IRITTEN GAAT NOG EER AAN BANDEN Vrouwen Raad wil - ook ongevraagd - vooral adviseren Nederland gaat 'ortugal helpen ia ex-kolonïên NAAST ONTSLAGEN VOLKSWAGEN OOK FABRIEKEN DICHT Gescheiden vrouw blijft nog steeds afhankelijk van alimentatie anslag op rkelder München ochtar ibis i donesiè ij gelaten jsNSDAG 16 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINA HAAG (ANP) Nederland gaat, als eerste land van de ipese gemeenschap, Portugal economische steun verlenen, ial deze steunverlening voor een aanzienlijk deel verstrek- Portugal's voormalige koloniën Mozambique en Gui- Bissau. Dit blijkt uit hetgeen de minister van buitenlandse ten, nnr. M. van der Stoel, op een persconferentie in Den - ig heeft meegedeeld. Mozambique en Guinee Bissau is oriënterend overleg leest over ontwikkelingsprojecten die door Nederland zullen tóen gefinancieerd, maar zullen worden uitbesteed in Portu- Met Portugal zelf zal contact worden opgenomen over hulp de vestiging van uit de voormalige koloniën afkomstige (tugezen, hetgeen (vooralsnog) de enige rechtstreekse hulpver- k ig aan Portugal is. erland zou graag hebben gezien, aldus mr. Van der Stoel, de Europese gemeenschap Portugal „eerder de helpende m i had geboden, slagvaardiger had gereageerd op de omver- Ijping van het bewind van Caetano". Anderzijds was Portugal niet erg duidelijk in het formuleren van zijn wensen. Uit antwoord van de minister op vragen bleek dat het weinig vaardige beleid van de gemeenschap mede het gevolg was de wens van sommige landen de ontwikkeling in Portugal economische steunverlening te beinvloeden. aanzien van Cambodja wilde minister Van der Stoel geen praak doen over de erkenning van de koninklijke regering nationale eenheid van prins Norodom Sihanoek, zoals Iikrijk al vrij onverwacht heeft gedaan. Op het beraad van SEG-ministers in Dublin bleek ook geen der negen bereid erkenning van de voorlopige revolutionaire regering van S-Vietnam. r wat het buitenlandse beleid betreft blijft de regering I houden aan hetgeen in de regeringsverklaring uiteen is it, zowel ten aanzien van de NAVO, de Europese kernmacht het terugschroeven van de wederzijdse bewapening. Er zijn I aaide uitspraken op het PvdA-congres gedaan die ik niet de mijne reken, aldus mr. Van der Stoel, die ervoor pleitte de partij eens te rade ging bij de Europese zusterpartijen" :HEN (DPA) Onbeken- lebben in de nacht van lag op dinsdag een aan- I gepleegd op de .'.Burger- :eller" in het oosten van :hen. De ontploffing ver- de voordeur en de ruiten p de eerste verdieping. Er gewonden, ïürgerbraukeller is door berucht geworden. Op 9 nber 1923 rukte Hitier lit op naar de Feldhernn- met het doel de Beierse en luitse regering ten val te jen. Dit komplot mislukte ïr ook een aanslag op tere „Führer" in dë Burger- keiler mislukte. Hitler was de verjaardag van ;erste poging tot een staats- met zijn „oude kamera- te vieren. m -ARTA (Rtr) De Indonesi- igering heeft gisteren de istaande Indonesische r en hoofdredacteur, itar Lubis, vrijgelaten, na- .ubis meer dan twee maan- ckonder proces in hechtenis gezeten wegens „ondermij- activiteit". ïechtenis van Lubis heeft geleid, dat vorige maand nternationale persinstituut ürich een protesttelegram president Soeharto. woordvoerder van het bu- van de Indonesische procu- ■generaal heeft verklaard, Lubis grondig is verhoord erband met ongeregeldhe- vorig jaar tegen de ring, waarbij elf mensen len gedood. heeft onder het bewind wijlen president Soekarno 10 jaar lang gevangenge- wegens zijn gekantheid te- de groeiende communisti- invloed in die tijd. LFAST (UPI) Enkele hon den Britse soldaten worden Ie komende twee weken uit •rd-Ierland teruggetrokken, nog ongeveer 14.000 in iprovincie achterblijven. Dit isteren van officiële zijde in last meegedeeld. Het is voor eerst sinds de wapenstil- id van het Ierse republikein- t'ger op 10 februari dat Brit- Soldaten uit Noord-Ierland den teruggetrokken. Diefstal uit brandkast: buit bijna 45.000 gulden Uit een brandkast van een auto mobielbedrijf aan de Bezuiden- houtseweg in Den Haag is in het weekend een aantal bankbiljet ten ter waarde van 44.740 gul den gestolen. De daders boor den gaten rond het slot van de safe-deur, waardoor ze het slot konden verwijderen. Ze kwa men binnen via een raam aan de achterzijde. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De nieuwe rijksbegroting, die gisteren in het Lagerhuis ingediend werd door de socialisti sche minister van financien, Denis Healey, heeft de slechtste verwachtingen van de Britten overtroffen. De minister zei, dat de Britten al veel te lang boven hun stand leven. Vijf pence van elk pond dat ze uitgeven is geleend in buitenland. Aangezien de economische situatie van Groot-Brittan- nië almaar ongunstiger wordt, acht de socialistische regering het raadzaam de koopkracht van de bevol king gevoelig te verminderen. De meeste prijzen zullen scherp stijgen, de inkomstenbelasting wordt verhoogd met 2 procent en Groot-Brittannië zal spoe dig een van de duurste landen van Europa zijn. Deze ontwikkeling zal onvermij delijk leiden tot meer werkloos heid. Men voorspelt één miljoen werklozen in de herfst en 2 mil joen in de loop van volgend jaar. De regering Wilson smeekt de vakbonden geen overdreven looneisen meer te stellen. Ui terst linkse socialisten zijn ech ter scherp gekant tegen iedere maatregel, die meer werkloos heid veroorzaakt. Op dit punt worden nu scherpe botsingen verwacht. In 1976 zullen de openbare uit gaven verlaagd worden met meer dan een miljard pond ster ling (6 miljard gulden). In af wachting wordt de doorsnee Brit geconfronteerd met een scherpe verhoging van de prij zen van tabak, sigaretten en sterke drank. De benzine blijft even duur, tengevolge van de 25 percent btw, die sinds afgelopen november van kracht is. De jaarlijkse wegenbelasting voor iedere auto wordt van 25 op 40 pond gebracht Dit veroorzaakt een storm van protesten. Op bepaalde niet. essentiële pro- dukten, zoals televisies, radio's, camera's, stofzuigers, ijskasten, juwelen en bont komt vanaf 1 mei 25 percent btw, ter vervan ging van de algemene btw van 8 procent. Aangezien de Britten voorlopig nog kunnen profite ren van de lagere prijzen, wordt voor 1 mei een algemene storm loop naar de winkels verwacht. Terwijl minister Healey met zijn miljoenenkoffer zijn kantoor in Downing Street verliet voor het presenteren van zijn begroting aan het Lagerhuis, kwam hij oog in oog te staan met het budgetkoffertje van de gepensioneerde Ernie Stoke. Ondanks de zorgelijke toestand voor de Britten kon er nog een lachje af. (Van correspondent Fran6 Wennekes) BONN Behalve door massale ontslagen wil de directeur-generaal van Volkswagen, Toni Schmücker het bedrijf ook door de sluiting van een aantal fabrieken saneren. De belangrijkste hiervan is Salz- gitter, waar 3000 arbeiders op straat zullen komen te staan. Van de dochteronderneming Audi-NSU worden de fabrieken in de Zuidduitse steden Heilbronn en Neuenstein gesloten. De harde klappen, die Schmüc ker uitdeelde, treffen ook het buitenland. Zo zal de produktie van de VW-vestiging in Brussel gehalveerd worden. Dit wil men bereiken door voortaan per etmaal nog maar een ploeg in plaats van twee te laten werken. Hetzelfde is het geval met de fabriek in Neckarsulm, waar de populaire Audi-50 geproduceerd wordt en die in tegenstelling tot de verwachtingen niet gesloten wordt. Volgens Schmücker zal de werkgelegenheid bij Volkswa gen weliswaar met 25.000 ar- beidplaatsen ingekrompen wor den. maar hierbij gaat het slechts in enkele duizenden ge vallen om echte ontslagen. Tal rijke arbeiders zullen tot eind 1976 afvloeien volgens de na tuurlijke procedure van pensio nering en wisseling van betrek king. Schmücker verwacht dat ook veel arbeiders gebruik zul len maken van de Gouden hand druk door met een premie het bedrijf vrijwillig te verlaten. Toni Schmücker zei gisteren er zeker van te zijn, dat het bedrijf binnen afzienbare tijd econo misch weer volkomen gezond zou zijn. In dit verband wees hij erop, dat er gedurende het eer ste kwartaal van dit jaar ruim 30 procent Volkswagens van de verschillende types meer wer den verkocht dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Hij zei ook van mening te zijn, dat VW met zijn nieuwe modellen over een assortiment beschikt, waarop andere autofabrikanten de onderneming benijden. Koningin Juliana bij de installatie-vergadering van de Vrpuwen Raad. Naast haar- drs. Rempt, mevr. A. Richters-Wolvius, oud-presidente van de raad, en mevr. J. Muller-van der Wielen, oud-presidente van de interim-stichting. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Gisteren hebben in het Haagse Congresgebouw een miljoen Nederlandse vrou wen zich verenigd in de Nederlandse Vrouwen Raad (NVR). Samen willen zij trachten de rege ring te adviseren in zaken die de emancipatie van de vrouw betreffen „ook als de regering daarom niet heeft gevraagd". Emancipatie is een veel gehoord woord inhet Jaar van de Vrouw. Volgens een van de spreeksters op de openingsvergadering echter een inmiddels wat geladen woord. "De nadruk wordt teveel gelegd op bepaalde vormen van emancipatie, zoals bijvoorbeeld het werken buitenshuis van de gehuwde vrouw. Het gevolg hiervan is dat emancipatie door veel mannen en vrouwen meer wordt gevoeld als een bedreiging. Wij zullen trachten deze weerstand weg te nemen en op een andere manier de vrouw haar talenten te laten ontdekken. Bij de openingsvergadering waren o.a. aanwezig koningin Juliana, de commissaris van de konin gin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk en minister I. Vorrink (Volksgezondheid en milieuhygiëne). Tot voorzitster van de NVR, samengesteld uit drie overkoepelende organisaties, die samen weer 52 vrouwenverenigingen herbergen, werd gekozen mevrouw N. RemptHalmmans, presi dente Vrouwenbelangen afd. Den Haag, voorzit ster van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen afd. Wassenaar en afgevaardigde in de Nederlandse regeringsdelegatie in de VN. De nieuwe voorzitster legde er de nadruk op dat de NVR tal van religieuze en politieke richtingen vertegenwoordigt en dat dat betekent dat men met evenzovele meningen en opvattingen reke ning dient te houden, zelfs al zal dat een vertra gende invloed op het geheel hebben. O. a. aktie- groepen als Dolle Mina en Man-Vrouw-Maat schappij zijn niet aangesloten. Mevr. Rempt meent dat niet één groepering zich de „emancipa tie van de vrouw"mag toeëigenen. „Wat voor de één een heel normale zaak is, is voor een ander een heel voorzichtige stap naar buiten. Solidari teit is een begrip dat hoog in het vaandel wordt gedragen. Maar solidariteit is alleen bereikbaar op punten waar iedereen duidelijk achter kan staan", aldus mevrouw Rempt. VS-beheren meer dan helft wapenexport NEW YORK (AFP) Andere landen kopen voor meer dan acht miljard dollar per jaar wa pens van de V.S. cn dat wordt elk jaar meer, aldus de New York Times in een lang artikel over de Amerikaanse wapenuit- voer. Het blad schrijft dat de wapens voor een groot deel naar het Midden-Oosten gaan. In het af gelopen begrotingsjaar, dat tot 30 juni duurde, ging van de 8,3 miljard dollar aan wapenuitvoer voor 6,5 miljard naar de landen van het Midden-Oosten, name lijk 3,8 miljard naar Perzië, 2,1 miljard naar Israël en 588 mil joen naar Saoedi-Arabië. De V.S. zijn met 54,4 procent van het wereldtotaal verreweg de grootste wapenleveranciers. De Sovjet-Unie neemt 27,5 pro cent van deze handel voor haar rekening en in de levering van de overige 18,1 procent nemen Frankrijk en Groot-Brittannië het leeuwendeel voor hun reke- Voorbereiding op energie conferentie in Parijs mislukt PARIJS (UPI/RN) De voorbe reidende besprekingen in Parijs voor een internationale energie- conferentie zijn gisteren mis lukt Het einde van de eerste dialoog tussen achttien olieproduceren de en olieverbruikende landen kwam na tien dagen van uitge rekte onderhandelingen. Er bestaan geen plannen voor een conferentie op hoog niveau later of zelfs maar de voortzet ting van het huidige voorberei dende overleg. „Over de beëind iging van het voorbereidende overleg waren alle delegaties het eens", verklaarde een woordvoerder van het gastland, Frankrijk. Op de voorbereidende conferen tie is men het niet eens kunnen worden over een agenda voor de voorgestelde internationale energieconferentie in juli. De Verenigde Staten hadden hun delegatieleider reeds eerder van de conferentie teruggeroepen. DEN HAAG (ANP) De rege ring heeft als mogelijke oplos sing voor het alimentatievraag- stuk (voorlopig) gekozen voor een stelsel dat neerkomt op een verbeterde versie van het be staande stelsel van alimentatie en bijstand. De minister van justitie, de staatssecretarissen van sociale zaken, van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en de minister van finan ciën hebben dit geschreven in een brief aan de tweede kamer. Het stelsel waarvoor de regering nu gekozen heeft handhaaft voor de vrouw, die niet in haar levensonderhoud kan voorzien, de alimentatie op grond van het burgerlijk wetboek als bron van inkomsten, die zonodig kan wor den aangevuld door een uitke ring krachtens de algemene bij standswet. De werkgroep heeft hierbij een aantal verbeteringen voorgesteld. Twee van de moge lijkheden die de werkgroep naar voren bracht ter verbete ring van het bestaande stelsel zijn intussen verwezenlijkt: de aanpassing van alimentatiebe dragen aan de prijsontwikke ling, en de mogelijkheid om op grond van een wijziging van de algemene bijstandswet laridelij- ke regels te geven voor de vast stelling door de gemeenten van bijstandsuitkeringen In hun brief leggen de bewind slieden uit waarom zij niet voor een mogelijkheid gekozen heb ben, die voorziet in een vaste uitkering aan de gescheiden vrouwen. „Maar", aldus de be windslieden, „er zijn meer cate gorieën van onvolledige gezin nen, zoals weduwe of weduw naar met gezin, de verlaten vrouw of man en de ongehuwde moeder". Als men maatregelen gaat tref fen voor de gescheiden vrouwen en haar gezinnen, dan moet vol gens de bewindslieden ook reke ning worden gehouden met de andere categorieën van onvolle dige gezinnen. „Het invoeren van een vaste uitkering aan ge scheiden vrouwen is een min of meer definitieve stap en zou de ongelijke verhouding van deze groep ten aanzien van andere categorieën onvolledige gezin nen teveel benadrukken", aldus de brief aan de Tweede Kamer. De regering wil komen tot een samenhangend beleid voor al deze categorieën. Gisteren, vóór het ak koord in het wijnconflict werd bereikt, werd in Rome nog gedemon streerd door ondermeer de ze wijnboer, die laat zien hoe de Franse import stop op Ita liaanse wijn hem alleen maar rekenin gen oplevert als •boterhambeleg. WUNGESCHIL OPGELOST: OVERSCHOT GEDESTIL LEERD LUXEMBURG (ANP) Het Frans-Italiaanse wijngeschil is opgelost. De Europese Landbou wraad heeft gisteravond laat in Luxemburg overeenstemming bereikt over een regeling die de Europese wijnboeren in staat zal stellen hun overschot aan wijn in te leveren om het tot alcohol te laten destilleren. Op die manier hoopt de Europese gemeenschap in 55 dagen tijd vier tot vijf wiljoen hectoliter wijn op te ruimen. Die operatie zal het Europese landbouw fonds een 140 tot 180 miljoen gulden gaan kosten, maar land bouwcommissaris ir. Pierre Lar- dinois heeft de raad gezegd dat hij dit kan bekostigen binnen het huidige budget. De in de raad bereikte oplossing was er oorzaak van dat Frankrijk be loofde zo spoedig mogelijk zijn grenzen weer open te stellen voor de Italiaanse wijn. Boeren die hun wijn inleveren voor destillatie krijgen daarvoor een vergoeding. De Franse mi nister van landbouw, Bonnet, drong er op aan dat Frankrijk zelf de boeren dan nog eens zeven cent per hectoliter meer zou mogen geven, maar dat ging de raad toch te ver. Illllll lllllllllllllllll Europa sticht eigen NASA BRUSSEL (ANP) Op een in Brussel gehouden Europese mi nistersconferentie over ruimte onderzoek en technologie, waaraan door Nederland is deelgenomen door minister F. H. P. Trip (wetenschapsbeleid), is overeenstemming bereikt over een verdrag tot oprichting van een Europees ruimte-agent schap (ESA). In dit agentschap zullen de ESRO (Europese orga nisatie voor ruimte-onderzoek) en ELDO (Europese organisatie voor de vervaardiging van draagraketten) worden samen gevoegd. In de ESA nemen deel West-Duitsland, België, Dene marken, Spanje, Frankrijk, Ita lië, Engeland, Zweden, Zwitser land en Nederland. In het nu goedgekeurde verdrag is vastgelegd, dat de ESA de samenwerking tussen de Euro pese lidstaten in ruimte-onder zoek en -technologie bevordert met het oog op gebruik voor wetenschappelijke doeleinden, en ten behoeve van de prakti sche toepassing, onder andere voor communicatie, aardobser vatie en navigatie. Minister Trip noemde het een voordeel dat de ESA al beschikt over instituten, laboratoria en installaties, zoals ESTEC (European Space Tech nology Centre) te Noordwijk. Tijdens de conferentie is over eengekomen, dat alle lidstaten gedurende vijf jaar een bijdrage zullen leveren in de kosten van het ruimtevaartcentrum in Cou- rou. Daarnaast betreffen de Ne derlandse bijdragen ondermeer de projecten waaraan Neder land meedoet, te weten het tele- communicatie-satellietprogram- ma (OTS), het luchtverkeerslei- dingssatellietprogramma (Aero- sat), het maritieme satellietpro- grarnma (Marots), het ruimtela boratorium Spacelab, en Ariane (draagraketprogramma en lan ceerbasis voor sonderingsraket ten te Kiruna in Zweden).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7