pmars Khmer ordert nu snel MILJARD EXTRA VOOR BOUWSECTOR redèling houdt ast aan F-16 Drie-jarige Mavo verdwijnt in '76 uidelijk deel Phnom Penh gevallen )ndanks bezwaren PvdA MOGELIJK ORDER GASTANKERS IN VERBAND MET F-16 STAATSSECRETARIS VEERMAN: V.d. Stoel tegen lus Koekamp BOEREN VREZEN NIEUWE RAMP Celdóc Souxcmt Woensdag 16 april 1975,65e jaargang no. 20094 Zelfmoord Op Ned. II om 22.10 uur laat de KRO mensen aan het woord, die gepoogd hebben zelfmoord te plegen. Voordien om 19.05 uUr een pelgrimstocht door Fran- Op Ned. I. om 20.35 uur „De overval", film over een verzets daad in oorlogstijd. plaatselijk een bui. Meest matige, langs de kust eni ge tijd krachtige noordwestelij ke wind. Max. temperaturen omstreeks 10 gr. Morgen zon: 5.4119.40. Maan: 9 210.54. Schev. hoogw.: 6.1618.42. Laagw.: 2.10—14.29. RHBi Penh De Cambod- regeringstroepen rond Penh hebben vanmor- zware aanvallen te verdu- [16.1 gehad. De Rode Khmer haar radiostations be- gemaakt dat zijn troepen loofdstad al diep zijn bin- ■ngen. In een uitzen- heeft de Khmer de leiders Phnom Penh opgeroepen te geven. ipmars van de Rode Khmer g'jtrs vordert snel na de val van het stadje Takhmau, dat tien kilometer ten zuiden van de hoofdstad ligt Vanmorgen trok ken de troepen de zuidelijke buitenwijken van de hoofdstad binnen. De radio van de Rode Khmer maakte de val van de luchthaven Potsjentong en het nabijgelegen dorp van dezelfde naam bekend. De humanitaire en internationa le organisaties hebben inmid dels het hotel Le Phnom tot internationaal gebied verklaard. In het hotel zijn de eerste zen dingen medicamenten en chirur gische instrumenten aangeko- In Zuid Vietnam zijn troepen van de Voorlopige Revolutionai re Regering vanuit de veroverde stad Xuan Loc verder opgetrok ken naar Saigon. De Zuidvietna- mese luchtmachtbasis Bien Hoa is vanmorgen onder zware be schietingen door de revolutio nairen komen te liggen. De ba sis, ook hoofdkwartier van, het Zuidvietnamese derde leger korps, ligt op 22 kilometer ten noordoosten van Saigon. De Amerikaanse minister van defensie, James Schlesinger, heeft gisteren op een hoorzitting van de commissie voor de strijd krachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden ver klaard dat de machtsovername in Zuid Vietnam door de VRR en de Noordvietnamezen kan re sulteren in de terechtstelling van wel 1 miljoen Zuidvietna- rachtautodieven Italië gepakt 1PELS In Napels zijn gisteren veer- k Italianen aangehouden op verden-. het stelen van tweeduizend jchtauto's sinds 1972. Aan de aanhou- i langdurig onderzoek voor tgaan. bende opereerde vooral in Lombar- en aan de grensovergangen waar de chtauto's voor het vervullen van de maliteiten geparkeerd stonden, lat de vrachtwagens waren gestolen gecamoufleerd en overge- r Napels om er te worden De goederen werden vervolgens i de wagen verlaten, fhet depot waar het lossen gebeurde t de politie vijf vrachtwagens aange- n. Het waren TIR-wagens uit Fran- West-Duitsland en Bulgarije. Ook i de politie goederen ter waarde van l miljoen gulden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering zal ongeveer een miljard gulden extra uittrekken voor de bestrijding van de werkloosheid in de bouw. Met deze toezegging hoopt minister Gruyters (Volkshuisvesting) enigszins tegemoet te komen aan de ernstige kritiek die gisteren bij de aan vang van het driedaagse Kamerdebat over de bouwnota en de werkgelegen heid allerwege op zijn beleid werd geuit. Er wordt naar gestreefd het aantal werkloze bouwvakkers (nu boven 50.000) tot 36.000 terug te brengen. de Tweede Kamer ten dat hij te optimistisch tegen het verloop van de bouwmarkt had aangeke ken, waardoor de ramingen niet waren uitgekomen. De planning was beslist on voldoende geweest en de minister had veel te laat gereageerd op de slechter wordende situatie. Een soepeler en slag vaardig beleid is nodige zo werd minister Gruyters te verstaan gegeven. De KVP-er Cornelissen vond dat Gruy-, ters en zijn twee staatssecretarissen Van Dam en Schaefer ernstig hebben „misge kleund", de WD-er De Beer sprak van een wanbeleid. Ook de grootste rege ringspartij de PvdA bleef niet achter in zijn kritiek. De WD eiste onmiddellijk 1,5 miljard meer voor stimulering van bouwactivitei ten, de PvdA en de confessionelen vroe gen in ieder geval voor volgend jaar een miljard meer. Van alle kanten was met het er over eens dat extra maatregelen nodig zijn om de bouw uit de put te halen. Er dient een meerjarenplanning naar regio te komen, de gaten in de steden moeten sneller worden opgevuld, meer aandacht is no dig voor speciale woningbouw en andere voorzieningen ten behoeve van gehandi capten, knelpunten bij de voorbereiding van bouwplannen moeten worden wegge nomen, zo mogelijk moet extra geld wor den gegeven voor het onderhoud van woningen van bouwcorporaties. Van onze parlementaire redactie N HAAG Minister Vredeling van Defensie eft geweigerd gevolg te geven aan een verzoek i de Eerste- Kamerfraktie van de PvdA om beslissing over de aankoop van een nieuw vechtsvliegtuig uit te stellen. enkele weken zal hij een voorstel in de nisterraad op tafel leggen, waarna het kabinet definitieve beslissing zal nemen. De minister zo goed als zeker de F-16 als meest geschikte volger van de Starfighter aanbevelen, bewindsman verklaarde gisteren in de Eerste imer, dat hij niet van plan is conform het dA-verzoek nog enige goedkopere toestellen dan F-16, Mirage en Viggen in beschouwing te men. Volgens hem zou Nederland in dat géval samenwerking met België, Noorwegen en Dene arken bij de vliegtuig-aankoop moeten verbre- Daar voelt hij niets voor. dA-Woordvoerder Nederhorst reageerde nogal onthutst op deze mededeling. „Dat betekent dat al ons praten hier vergeefs is geweest. Welke invloed heeft het parlement nog? De minister heeft zijn handen gebonden". De minister antwoordde hierop, dat het niet zozeer een kwestie van gebon den handen is. „Ik wil niet anders", zei hij. Hem is overigens tot dusver niet gebleken dat het parlement er behoefte aan heeft de keuze van de Starfighter-opvolger zelf te maken. Hij zei, dat het z. L een volstrekt legitieme gang van zaken is dat de regering de beslissing neemt en de kamers achteraf die beslissing controleren. De minister ging een beetje voorbij aan de klacht van Nederhorst dat het parlement in een kwestie als een vliegtuigaankoop zijn controle-funktie on voldoende kan uitoefenen. „Waar moeten wij de informatie vandaan halen?", zo vroeg drs. Neder horst, .Allerlei gegevens blijven ontoegankelijk. Het verrichten van een contra-expertise is onmoge lijk". Van een onzer verslaggevers BOTTERDAM De president van het Amerikaanse 6cheeps- bouwconcern Quincy Shipbuilding, de heer Veliotis, heeft vandaag in Rotterdam besprekingen gevoerd met de leiding van het Rijn-Schelde-Verolme-concern, over de eventuele bouw van tankers voor vloeibaar aardgas. Het ligt voor de band, dat deze zaak verband houdt met de keuze van Neder land voor de Amerikaanse F-16 straaljager, als opvolger voor de Starfighter.4 Quincy Shipbuilding is een dochtermaatschappij van General Dynamics, het bedrijf dat de F-16 ontworpen heeft. Behalve president van Quincy is Veliotis ook vice-president van Gene ral Dynamics. Het contact met Rijn-Schelde-Verolme heeft nog een voorlopig karakter, zo is van de zijde van dit concern verklaard. Mocht het tot een order komen, dan zullen de gastankers gebouwd worden bij de NDSM in Amsterdam. Auto rijdt slagerij in LEIDEN Een personenauto is gdsterrrtiddag pardoes de sla gerij op de hoek van de Mar- •nixsitraat en de Waiflem de Zwijgerlaan binnengereden. Daarbij werden ernstig gewond de 53-jarige Haarlemse W. M. P. Hlie achter het ©tuur zat, haar medepassagier E. A. P. (24) en de heer C. Dop uit de v. Hoogendorp&traait die in de slagerij stond. Zij zijn met hoofdwonden opge nomen in Het Diaconessenhuis. De auto en de winkelpui wer den totaal vernield. Het ongeluk ontstond nadat de Haarlemse een manioevroe had uitgevoerd om een Caxd te ver mijden. Vliegtuigje neergestort Een eenmotorig sportvliegtuigje is gisteren even buiten Rome neer gestort waarbij twee van de drie mannelijke -passagiers gedood werden. De derde werd ernstig gewond. Laatste groet Tsjang Kai Sjek Tienduizenden inwoners van Taiwan hebben hun overleden leider Tsjang Kai-Sjek giste ren de laatste eer bewezen. Zij stonden opge steld langs de route waarlangs de met bloemen bedekte lijkwa gen met het li chaam van de generalissimo reed op weg naar het berg plaatsje To Tzoe Hoe, waar de te raardebestelling zou plaatsvin den. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Veerman van Onderwijs en Wetenschappen wil met ingang van het schooljaar 1976-'77 het 3-jarige en het 4-jarige mavo omvormen tot een vierjarig onder- wijstype. Het onderwijs moet naar de mening van de staats secretaris zo worden ingericht, dat in beginsel elk vak waarin examen kan worden afgelegd, op' twee verschillende niveaus wordt onderwezen. De leer lingen kunnen dan de 4-jarige mavo afsluiten met een examen per vak op een verschillend niveau. De staatssecretaris is met zijn voorstel gekomen doordat de belangestelling voor de 3-jarige mavo sinds 1968 sterk is teruggelopen. Het project zal als experiment worden ingevoerd op 12 scholen, waaraan momenteel een 3-jarige afdeling is ver bonden. De deelnemende scholen zullen in het komende schooljaar hun experimenteerplannen kunnen uitwerken. Dit gebeurt in samenwerking met de onlangs ingestelde "Stuurgroep Mavo-pro- ject" en wordt gesteund door de landelijke pedago gische centra en een aantal vakgroepen. DEN HAAG Mi nister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken meent, dat de verkeerssituatie voor het aan de Bezuiden- houtseweg en Prins Caluslaan te Den Haag te bouwen mi nisterie van Buiten landse Zaken zeer hinderlijk zal zijn. In een brief aan de gemeenteraad van Den Haag doelt de minister in dit ver band op de Koe kamp-lus, die al veel bezwaarden in bewe ging gebracht heeft Mr. v.d. Stoel schrijft trams tussen Nieuw onder meer: „Van het Babyion en Buiten- dichtbij op een hoog- landse Zaken is te van circa acht me- voortdurend hinder an te verwachten. Ali wil weer tegen Foreman MIAMI BEACH Muhammad Ali, de wereldkampioen boksen in het zwaargewicht heeft zich gisteravond in Miami Beach be reid verklaard opnieuw tegen, George Foreman uit te komen.', Ali, die Foreman vorig jaar ok tober in Kinsjassa onttroonde als wereldkampioen, wil op 26 april in Toronto tegen de oud wereldkampioen uitkomen. Dat moet dan gebeuren in een pro gramma waarin Foreman het op een avond opneemt tegen vijf boksers. Crisis In Oostenrijk dreigt een crisis in het universitaire onderwijs doordat elf rectors van universiteiten en hogescho len zijn afgetreden uit protest tegen een nieuwe wet die het hoger onderwijs een nieuwe structuur geeft Vorst Sikkim verliest referendum NEW DELHI (AP) - Een refe rendum over het al dan niet aansluiten van het in het Hima- iaja-gebergte liggende konin krijkje Sikkim is gisteren door tegenstanders van de vorst ge wonnen met 59.637 stemmen. Hun tegenstanders bemachtig den er slechts 1.496. De vorst of leider (tshogyal) van Sikkim is Palden Tondoen Namgyal, die het voornemen der anti-royalisten „illegaal en ongrondwettig" heeft genoemd. Hij is al geruime tijd gevangene in zijn eigen paleis in Gangkok, waar hij wordt „beschermd" door Indiase militairen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse boeren wacht opnieuw een grote strop. Zij staan momenteel voor problemen, die een schadepost kunnen veroorzaken die nog groter is dan vorig jaar herfst! Oorzaak van de problemen is het slechte weer, waardoor het voorjaar uitzonderlijk laat is geworden. De boeren hadden al lang hun vee buiten moeten hebben, hadden allang moeten poten en zaaien voor de .nieuwe oogst Tot nu toe is daar nauwelijks iets van gekomen en ook de komende weken zullen ze nog weinig kunnen uitrichten. De meeste boeren zijn al bijna anderhalve maand op hun schema achter. Meer over de problemen van de boeren, op pagina 9

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1