Verlengde Landschei- dingsweg: einde of pas begin van drama? Diocesane Pastorale Raad nam begroting bisdom onder loep Paulus de Boskabouter De Kraakvogels Suske en Wiske Beminde Barabas Lucky Luke De erfenis van Rataplan STERKE TOENEMING VAN GEMENGDE HUWELIJKEN VRAAGT BEZINNING KERK Kardinaal bij paus P\<:iN 16 LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 APRIL 1975 Binnenkort komt er eindelijk een einde aan het drama verlengde Landscheidingsweg. Of: binnenkort begint het drama pas goed met de aanleg van de weg. Politici, ambtenaren en insprekers mogen door halen wat niet verlangd wordt. Zolang ze onder „wat niet verlangd wordt" tenminste niet de weg zelf verstaan. Want die komt er wel degelijk. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft daarover geen twijfel laten bestaan. En hij is de man die de definitieve beslissing zal moeten vellen. In feite is de teerling dus geworpen. plande kruising van rijksweg 14 met de Rijksstraatweg. Op dat punt was een kolossaal stervia duct gedacht, waarvoor behalve het restaurant De de Bijhorst ook stukken landgoed zouden moeten wijken. Merkwaardigheid twee. Het nog altijd voortdurende vrij massale protest tegen de aanleg van de weg, dat ongeveer een jaar gele den ontstond, stamt uit Maria- hoeve. Toen die wijk werd ge bouwd was het plan voor rijks weg 14 er aL Het Haagse ge meentebestuur heeft er kenne lijk nooit bij stilgestaan dat de weg vlak langs de flats aan Isa bell al and zou gaan lopen. Merkwaardigheid drie. Het mas sale protest kwam zeer laat op gang. Eigenlijk pas vlak voordat de aanbesteding van de weg in juni 1974 zou plaatsvinden. Toch wordt die aanbesteding uitgesteld, opdat er gezocht kan worden naar maatregelen om de te verwachten geluidshinder tot een aanvaardbaar niveau terug te brengen, in het algemeen om de gemeenten een behoorlijke inspraak te geven. Dat kan niet anders zijn dan een bekentenis dat de voorbereiding van het plan, dat men al wilde gaan aanbesteden, onvoldoende is ge- Toch wordt er op dit moment nog nijver gepraat over die ver lengde Landscheidingsweg. Niet alleen door actiegroepen, die tot het laatste proberen de aanleg van de weg tegen te houden, maar ook door de gemeentebe sturen van de betrokken ge meenten, Den Haag, Voorburg en Leidschendam. Die gemeen ten en de minister zijn op dit moment nog in overleg over de wijze waarop de weg uitgevoerd moet worden. In dat overleg past de vergadering over wat met recht de kwestie-Landschei- dingsweg mag heten die drie Haagse gemeenteraadscommis sies maandag beleggen. Die vergadering is één van de voorlopig laatste stappen in de geschiedenis van een uit de der tiger jaren daterend plan, dat de laatste jaren een testcase is ge worden voor de inspraak en de nieuwe ideeën over wegenbouw en ruimtelijke ordening. Een merkwaardige geschiede nis, achteraf bezien. De proble men, die ruim een jaar geleden pas in volle omvang zijn losge barsten, spitsen zich toe op één stuk van wat is opgezet als een nieuwe rijksweg: Rijksweg 14. Die weg zou van Scheveningen over de Landscheidingsweg door Voorburg en Leidschen dam moeten gaan lopen, vervol gens een aansluiting met Zoeter- meer moeten krijgen, en langs Pijnacker en Berkel naar Rot terdam moeten gaan lopen. Daar zou een aansluiting op rijksweg 20 (ter hoogte van de wijk Hillegersberg) moeten ko- Zowel de doortrekking naar Zoe term eer als het stuk tussen Zoetermeer en Rotterdam zijn inmiddels door het rijk van fik se vraagtekens voorzien. De doortrekking naar Zoe term eer wordt in elk geval niet aange pakt, voordat de exploitatie van de treinlijn Zoe term eer-Den Haag ter hand is genomen: de rest van de weg zit in de ijskast De discussie op dit moment gaat over het stuk weg tussen rijksweg 4 (Amsterdam-Rotter dam) en de Benoordenhoutse- weg in Den Haag. Dat stuk weg moet als volgt gaan lopen: voor de flats aan het Isabellaland langs, onder de Spoorlijn Den Haag-Leiden door, en vervol gens via Mgr. van Steelaan, Prins Bernhardlaan, Veurse- laan. Oosteinde, VI ietlaan, naar rijksweg 4. Verzet Merwaardigheid nummer één. Het verzet tegen dit stuk weg had als eerste echte woordvoer der bepaald geen „linkse rak ker". Integendeel: de eerste die luidkeels bezwaar maakte was het WD-kopstuk mr. W. J. Geertsema, landelijk bekend als „Molly", rond 1967 burgemees ter van Wassenaar. Zijn bezwaren golden de ge- Aanpassing Aan die voorbereiding - de aan passing van de plannen aan mo derne opvattingen en aan de huidige stedebouwkundige toe stand - wordt nu tijdens het uitstel van de aanbesteding ge sleuteld. Ook dat verloopt niet helemaal zonder problemen. Wat het tracé langs Mariahoeve betreft is wel ongeveer duidelijk wat de toekomst zal gaan bie den. Zowel minister Westerterp (in een memorandum) als b. en w. van Den Haag hebben het idee ontwikkeld om de weg voor de NAM-locatie langs te leiden, niet zoals gepland verhoogd, maar gelijkvloers, en niet over de spoorlijn Den Haag-Leiden heen, maar er onderdoor. Dit geheel wordt voorzien van een geluidwerende aarden wal met daarop een geluidsscherm, zo is de gedachte. De drie raadscom missies zullen hierover maan dag een uitspraak doen. In Leidschendam heeft de raadscommissie voor openbare werken het gelijkvloerse tracé, zoals dat door minister Wester terp is voorgesteld, inmiddels in dank aanvaard, maar in Voor burg bestaan nog duidelijke be zwaren. Die gaan met name in tegen de gedachte om de weg via een vaste brug over de Vliet te leiden. De grote meerderheid van de raadscommissie voor openbare werken wil dat de weg onder de Vliet wordt doorgeleid, een volgens de minister te dure oplossing. Het tracé in Voorburg verloopt verder als volgt: over het Oos teinde, dan via een flau-.ve hel ling langs de Dr. Beguinlaan over de Veurseweg, omlaag on der de Noordsingel. Aan weers zijden van de Vliet komen ge luidwerende wallen. De Leid- schendamse Zeehelden wijk krijgt een wal van 6,5 meter, de Voorburgse wijk Leeuwenstein een drie meter hoge afscher ming. Rijkswaterstaat hoopt in augustus met de bouw van de weg te kunnen starten. In vier jaar moet de weg er dan staan. Verdienste Het is voor een groot deel de verdienste van de inspraakgroe- pen dat de nieuwe opzet van de weg, die ook aanzienlijk sober der is (stedelijke autoweg in plaats van autosnelweg) er is gekomen. Een succes dus? „Nee," vinden diverse groepen, waaronder Dooievaar en de Werkgroep Milieubeheer aan de Leidse universiteit. Het gaat de ze groepen er niet om dat de weg wat minder groots wordt opgezet, al is het dan al iets: het grote punt voor hun is dat de weg als zodanig ongewenst is. Wat dat betreft vinden ze niet alleen de minister, maar ook de colleges van b. en w. van de betrokken gemeenten lijnrecht tegenover zich. Met name Leidschendam ziet de weg graag komen. Want, zo re deneert men daar, die weg zal de kern van onze gemeente (met name de Damlaan) van sluipver- keer ontlasten. De actiegroepen hebben daar overigens tegen in gebracht dat het vreemd is dat Leidschendam diezelfde Dam laan dan wel gaat verbreden. De Haagse wethouder van open bare werken, verkeer en ver voer G. C. Wallis de Vries en minister Westerterp hanteren het Leidschendamse argument ook. Zij zien in de komst van de weg nog een tweede voor deel: de verlengde Landschei dingsweg moet deel gaan uitma ken van het „wegen-hoefijzer rond Den Haag", zoals het beel dend heet. Dat randwegenstelsel zal, zo hoopt men, verkeer dat niets in Den Haag te zoeken heeft rond de stad leiden. Ver keer dat wel in Den Haag moet zijn kan via datzelfde randwe genstelsel via de kortste weg naar de bestemming komen, wat hinder in een aantal woon gebieden tegengaat Tenslotte zal zonder rijksweg 14 ook de Utrechtse Baan al snel overvol zijn in de spitsuren. „Onzin", vinden Dooievaar c.s. Deze aktiegroepen stellen dat rijksweg 14 weer extra verkeer zal aantrekken, dat via de rand wegen vlot en massaal de stad in geleid kan worden. Hun grote vraag: waar blijft de overheid nu met de verhalen over werke lijke beperking van het autoge bruik en bevordering van het openbaar vervoer? In elk geval is de geschiedenis van de verlengde Landschei dingsweg een testcase geweest voor de inspraak en de nieuwe opvattingen over ruimtelijke ordening: er is niet achteloos langs de inspraak heengewan- deld, en er is heel duidelijk boven tafel gekomen wat het beleid van de overheid op ver keersgebied is en hoe dat beleid in de praktijk wordt vertaald. BERT VAN DOMMELEN Kunst en kunstenaars Galerie Petit, N.Z. Voorburg wal 270 Amsterdam, wijdt van 19 april t/m 17 mei een tentoon stelling aan het feit dat Queri- do's Uitgeverij B.V. veertig jaar geleden zijn Salamanderreeks startte. Philippona-Expo, Hoogstraat 41 Den Haag, exposeert vart 19 april tot 25 mei tekeningen en litho's van de Italiaanse kunste naar Bruno Bruni. Gelijktijdig worden van hem gouaches, te keningen, litho's en een sculp tuur getoond in Galerie'Husste- ge, Westermarkt 27 Amsterdam. Het Chr. Gem. Koor ASAF, dat op 7 april j.l. zijn gouden jubi leum vierde, recipieert op vrij dagavond 9 mei in het Zalencen trum Centraal Station te Den Haag. Rechttoe-rechtaan is de titel van een tentoonstelling, die van 18 april tot 10 mei wordt gehou den bij de stichting Mathoom, Denneweg 140, Den Haag. Er wordt werk getoond van negen konstruktivisten: Karin Daan, Ria van Eijck, Els de Groot, Neeltje Korteweg, Yvonne Kracht, Lou Loeber, Christa van Santen, Sonja Vincent en Truus Willink. Galerie Pulchri Studio, Lange Voorhout 15, Den Haag, expo seert van 19 april t/m 2 mei schilderijen van Han van Dam. Organist Wim van Beek zal op zaterdag 26 april in de H. Pau- luskerk aan de Mgr. Nolenslaan te Den Haag een integrale uit voering geven van Symphonie V van Charles M. Widor (1844- 1937). Het Bergonzi Kwartet, bestaan de uit violisten Sonya Balogh en Lex Veelo, altist Herbert v.d. Velde en cellist Jolle Huckriede, concerteert op maandagavond 21 april in het Huygensmuseum Hofwijck te Voorburg. Op het programma staan werken van Haydn, Ravel en Janacek. Heineken houdt open huis voor Zoeterwoudenaren Van een onzer verslaggevers ZOETERWOUDE - De gehele bevolking van Zoeterwoude ou der dan achttien jaar kan op vrijdag 18 augustus het nieuwe bedrijf van Heineken in de Gro te Polder bezichtigen. Tussen half vijf en zes uur worden de Zoeterwoudenaren in de nieuwe bedrijfsruimte van de bierbrou werij verwacht Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Martinus Fran- ciscus Theodoor. z.v. M. Elderhorst en A. T. J. Schreurs; Daniël Nicolaas. z.v. K. B. Koppe en M. Slootjes: Petra Geertruida Agatha, d.v. P. M. van Werkhoven en G. J. W. Verhart. Overleden: A. J. Kroon. geb. 4 aug. 1890, e.v. A. Verdoes; N. J. Kikkert, geb. 29 jan. 1975, zoon. Gehuwd: A. W. J. Mostert en C. Booij. Vfè&r M—50 Ze marcheerden stoer door het bos, maar werden onderweg aangehouden door Mol. „Heedaar, waar moet dat naar toe met die bosbrigade?" „Wij trekken op te gen de vijand, min of meer" ant woordde Oehoeboeroe krijgshaf tig. „Net wat ik dacht" zei Mol met men" besloot Mol onverstoorbaar, een wijs gezicht, „Eucalypta na- „Wat jij? Een mollencomman- tuurlijk. Als ik jullie een goeie dant?" schamperde Oehoeboeroe. raad mag geven„Die hebben „Laat me niet lachen. Ze blazen wij niet nodig" sprak Oehoeboe- jou immers zo weg." En toen deed roe uit de hoogte. „Dan moeten Oehoeboeroe „Pfffoe!" en inder- jullie mij tot commandant benoe- daad was Mol meteen weg. Met veel waardering voor het financiële be leid als geheel, het ver zorgen van stukken en toelichting en met grote erkentelijkheid voor het vele werk, dat in de dio cesane financiële sector ook op vrijwillige basis wordt verricht, heeft de Diocesane Pastorale Raad Rotterdam in zijn vergadering van maan dag het financieel jaar overzicht 1973 en de be groting voor 1975 be sproken. Het was overigens niet de financieel-technische maar de pastorale kant van de diverse onderde len die de leden van de D.P.R. onder de loep na men. Het Diocesaan Be stuurscollege was in de personen van de bis schop, de algemeen eco noom drs. H. van de Ven, alsmede de vicaris sen drs. W. M. I. van den Ende en dr. W. J. van Paassen aanwezig om tekst en uitleg te geven. Een van de vragen betrof het financiële beleid ten opzichte van priesters, die het ambt verlaten. De overgang naar de burgermaatschappij bleek als regel geen grote problemen op te leveren. Het beleid is er mede op gericht hen zoveel mogelijk katechetische en be paalde pastorale taken te doen vervullen en men is tevreden over het werk, dat in deze door bijna dertig uitgetreden priesters wordt verricht. In een enkele noodsituatie biedt het bisdom soelaas, zonder de schijn van liefdadigheid te wekken. Naar aanleiding van een vraag over salariëring en ouder domsvoorziening van priesters en andere pastorale werkers nu en in de toekomst zei drs. Van de Ven, dat voor de pasto rale werkers gemikt wordt op een consumptief inkomen ge lijk aan dat van priesters. Hij verwees naar de vrij ingrijpen de operatie, die momenteel aan de gang is om priesters en pastorale werkers onder de zelfde arbeidsvoorwaarden te brengen binnen een rechtspo sitieregeling. Voorts naar het overleg met de regering om hen, die over wegend geestelijke arbeid ver richten niet langer uit te slui ten van de sociale verzekering en naar de harmonisering bin nen vier jaar van de salarissen van de priesters in de kerkpro vincie. Al deze zaken kosten veel geld en overleg, maar ge streefd wordt naar volledige vèrwezenlijking binnen een periode van tien jaar. Er was een vraag of het kri tisch bekijken van investerin gen in bedrijven met Zuidafri- kaanse vestigingen niet diende te worden uitgebreid naar be leggingen van het pensioen fonds. Enerzijds werd hierbij gewezen op het mogelijke risi co voor de pensioenen, ander zijds werd gezegd, dat het al dus snijden in eigen vlees wel eens het meest waarachtige zou kunnen zijn. Of basisgemeenschappen zou den kunnen rekenen op finan ciële hulp en begeleiding, op dat ze niet doodlopen, was een vraag, die niet goed beant woord kon worden, voorname lijk omdat het karakter van dergelijke gemeenschappen zich ruet leent tot hulp en be geleiding van bovenaf. Het is juist het aardige, dat ze zich zelf vormen, „ter linker- en ter rechterzijde en in het midden ook". Er was trouwens geen vraag gebleken naar financiële hulp. Zou die komen, dan neigde econoom drs. Van de Ven naar een behandeling, ge lijk aan die voor de parochies. Overigens werd erop gewezen, dat er van de zijde van het bisdom zo niet geld, dan toch veel tijd en energie aan derge lijke gemeenschappen wordt besteed via jongerenpastoraat. service-centrum, bedrijfsapos-, tolaat en dergelijke. Het vroegere seminarie Leeu wenhorst te Noordwijkerhout, nu ondergebracht in de beslo ten vennootschap „Leeuwen horst Congrescentrum" voor kaderopleidingeq, congressen en zomerse toeristische activi teiten, kwam ook weer aan de orde. Drs. v.d. Ven bestreed, dat het onrendabel zou zijn. Hij verwees nog eens naar de opvatting van het Diocesaan Bestuurscollege, geformuleerd in 1973, dat het voeren van een bedrijf niet bij het bisdom thuishoort. Maar zolang er voor Leeuwenhorst geen alter natief is, moet men de opge drongen rol van ondernemer blijven vervullen. In het eerste deel van de ver gadering hadden de verschil lende secties, waaruit de D.P.R. is samengesteld in gro te lijnen het werkplan geschet st, waar mee zij, elk met een eigen onderwerp, gaan werken aan de opbouw van de geloofs gemeenschap in het bisdom. Delft neemt hierbij „kadervor ming en toerusting" voor zijn rekening, Leiden „geloofsvor- ming en katechese", Den Haag „kerk en samenleving" en Rot-» terdam „bezinning en gebed". Er werd nog eens aan herin nerd, dat men daarbij moet proberen „op tafel te krijgen wat de gelovigen vragen". KERK EN WERELD Kardinaal Alfrink is door paus Paulus in particuliere audiëntie ontvangen. Zoals gebruikelijk zijn geen mede delingen over het onderhoud verstrekt. Kardinaal Alfrink heeft een groep Nederlanders begeleid die bij gelegenheid van het Heilig Jaar een bedevaart naar Rome maakten. Het be zoek van kardinaal Alfrink zal vermoedelijk een van de laat ste zijn die hij als aartsbis schop van Utrecht aan de paus bracht. Hij wordt op 4 juli 75 jaar, de leeftijd waarop een bisschop wordt geacht zijn ontslag aan te bieden. Binnen vijfentwintig jaar zal meer dan de helft van alle pastorale gezinskontakten ge mengde gezinnen betreffen. Dat is de situatie, waarop de kerken zich nu zouden moeten bezinnen, allereerst ter wille van de kerkelijk gemengd ge huwden. Aldus dr. A. Houte pen, verbonden aan het Dioce saan Pastoraal Centrum van het bisdom Breda, in „Ten minste", maandblad voor in formatie en gesprek over de verhouding Reformatie/Rome.' Dr. Houtepen constateert, dat de cijfers laten zien, dat het gemengde huwelijk normaal is en dat het homogene huwelijk, dat wil zeggen het huwelijk van twee mensen van dezelfde levensovertuiging of geloofsge meenschap, eerder uitzonder ing is. Sinds 1965 is het aantal gemengde huwelijken sterk gestegen, namelijk van 17,5 procent in 1955 naar 31,3 pro cent in 1972. In de bisdommen Groningen, Rotterdam en Haarlem liggen deze percenta ges op respectievelijk 71,6, 56,1 en 55,1 procent. Voor de her vormden, gereformeerden en overigen variëren deze percen tages van 58,7 tot 75,8 procent in 1972. Dr. Houtepen acht de toene ming van het kerkelijk ge mengde huwelijk geen voorbij gaand verschijnsel. Hij ver wijst hiervoor naar een NIPO- onderzoek van 1970, dat uit wees, dat 66 procent van de katholieken, 63 procent van de hervormden en 47 procent van de gereformeerden een ge mengd huwelijk juist achten. Deze percentages zijn volgens dr. Houtepen sinds het onder zoek van het NIPO nog verder gestegen. De oorzaken voor de toene ming van de gemengde huwe lijken meent dr. Houtepen eer der op maatschappelijk dan op kerkelijk gebied te moeten zoeken. De kerkelijke „tole rantie" en de verbeteringen sinds 1970 (wijziging van de r.k. dispensatiepraktijk, ge meenschappelijke verklaring over het kerkelijk gemengde huwelijk) zijn volgens hem eerder te beschouwen als het antwoord op dan als de oor zaak van deze ontwikkeling. Maar hij vraagt zich af of dat antwoord adequaat genoeg De kerkelijke maatregelen hebben volgens dr. Houtepen in elk geval niet geleid tot een aanwijsbaar grotere kerkbe trokkenheid van de gemengd gehuwden. Ook het ontstaan van zoiets als een „oecume nisch huwelijk" blijkt slechts, zeer ten dele verwezenlijkt Hij constateert, dat de zorg der kerken voor de gemengd huwenden meestal slechts tot de huwelijksdag beperkt blijft Feitelijk zo zegt hij wor den gemengd gehuwde christe nen na hun huwelijk toch weer als twee-eenheid behan deld en niet als een eenheid van christenen (kerk in het. klein). In verband hiermee merkt dr. Houtepen onder meer op, dat het niet voldoende zal zijn be paalde vormen van gastvrij heid te tolereren en dat van zelfsprekend wederzijds. Het zal erop aankomen de geza menlijke deelneming aan el- kaars eredienst te stimuleren. Dr. Houtepen vraagt zich ten slotte af of de tijd niet rijp is voor de kerken samen met jonggehuwden zich te gaan be zinnen op de inhoud van de christelijke levensweg, die nu „tamelijk modieus als nieuwe levensstijl allerwege in de be langstelling staat". Een wat uitgebreidere huwelijkskate- chese zou zinvol zijn. Dr. Hou tepen meent dat het gemengde huwelijk binnenkort het meest voorkomende geval nu al een geschikt proefveld is om een dergelijke huwelijks- katechese uit te proberen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16