Partij van Timman duurde zeven uur Nieuwe manier van leven veranderde Jeroen Goudt Tsjechen produceerden „kleurloos1 ijshockey Nederland nog op nominatie wk 1978 KANS OP SCHAAKTITEL GESTEGEN RUITER NOOREN VIERDE Uitslagen Hilversum WOENSDAG 16 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 15 (Van onze verslaggever) ZEIST Op 29 april zal tijdens een bijeenkomst van ,de FIFA in Dakar worden beslist of de wereldkampioenschappen voetbal in 1978 in Ar gentinië zullen worden gehouden. Nederland en België staan te boek als „vervanger". Wim Meuleman, voorzitter van de KNVB, hierover: „Er zal een definitieve beslissing worden genomen welk land zal organiseren en welk land eerste vervanger is. Er is ons nadrukkelijk gevraagd ons niet terug te trekken, wat we gedaan zouden heb ben als ons dat verzoek zou hebben bereikt. Er zijn inmiddels, nadat bekend was geworden dat Argen tinië wellicht moeilijkheden met de organisatie zal kunnen hebben, wel andere landen gekomen die ook de taak van Argentinië willen overnemen. Wij staan echter nog steeds op de nominatie en op 29 april weten we wat gaat gebeuren". George Knobel, de bondscoach van de KNVB die wegens huiselijke omstandigheden" zijn contract niet wilde verlengen en op die beslissing na een gesprek met bondsofficials terugkwam, heeft gisteren in het KNVB-Sportcentrum te Zeist een vierjarig contract on dertekend. Op de foto v.l.n.r. secretaris-penningmeester Henk Burgwal, George Knobel en KNVB-praeses Wim Meuleman, met de papieren die Knobel als technisch directeur aan de bond binden. FC KOLN raakte duur punt kwijt GELSENKIRCHEN FC Köln heeft gisteren in Gelsen- kirchen een kostbaar punt ver speeld door de inhaalwedstrijd tegen Schalke '04 gelijk te spe len met 11. Köln kwam daar door wel met 34 punten op de tweede plaats achter Borussia- Monchengladbach^naar door het gelijke spel bedraagt de achterstand vier punten. Voor 50.000 toeschouwers in het re genachtige Parkstadion nam Schalke in de 68e minuut de leiding door Scheer. FC Köln bewees echter over de neder laag in het UEFA-duel tegen Mönchengladbach heen te zijn en kwam zeven minuten later al weer op gelijke hoogte. Löhr kopte na een pass van Konopka in. Ondanks het lus teloze spel van de thuisclub slaagde FC Köln er niet in de winst te behalen die nodig was vOor het behouden van de ma ximale titelkansen. Leeuwarden Groot meester Jan Timman heeft, na een moeilijke partij die zeven uur spe len vergde, gewonnen van meester Bert En klaar. Dat was het hoog tepunt van de achtste ronde van het toernooi om het schaakkampioen schap van Nederland te Leeuwarden. Timman bracht daardoor zijn sco re op 7 uit 8: Zijn kansen op behoud van de natio nale titel zijn er wezelijk. door gestegen. Om de tweede plaats woedt een prestigeslag tussen Hartoch en Boehm. Dit duel is voor de tweede keer afgebroken. Nog steeds heeft Boehm winstkan sen, in een overigens verrader lijk toreneindspel. De hangpartij Schouten-Du Chattel is theoretisch voor wit gewonnen, doch Schouten dient dan wel de moeilijke winstme thode onder de knie te hebben. Ree won vlot van Borm, maar Ree is te ver achterop geraakt om nog een rol van betekenis te kunnen spelen. Van Dop versloeg vd Sterren, die de laatste dagen erg terug valt. De puntendeling Vogel- Dieks was schaaktechni6ch De uitslagen van de partijen uit de achtste ronde zijn: Schouten-Du Chattel afgebr.; Ree-Borm 1—0; En klaar - Timman 0—1; Vogel - Dieks 1/2-1/2; Van Dop v.d. Sterren 10; Hartoch - Boehm afgebr. De stand na 8 ronden is: 1. Timman 7; 2. Boehm 5 1/2 en 1 afg.; 3. Hartoch 5e en 1 afg.; 4. Ree 4 1/2; 5. Vogel 4; 6/7. Du Chattel, Schouten 3 1/2 en 1 afg.; 8. Enklaar 3 1/2; 9. Dieks 3; 10. Vd Sterren 2 1/2; 11/12. Borm en Van Dop 2. Analyse Wit: H. Ree. Zwart: F. Borrrt. Achtste ronde Pb8cë. 5. d4d5, Pc6—«7. 6. e2—«4, Pe7g6. 7. g2g3, Lf8-e7. 8. h2—h4, h7h5. 9. Lfle2, c7—c5. 10. pf3d2, dd8d7. 11. Pd2—fl, Le7d8. 12. Ddl—c2, Ld8—a5. 13. Lel—d2, Pf6g8. 14. Pfl—e3. Pg6e7. 15. f2—f4, e5xf4. 16. g3xf4, Pe7—g6. 17. Pe3—f5, Ke8—f8. 18. Pc3b5, La5xd2+. 19. Dc2xd2, Pg8f6. 20. Le2d3, Pf6—e8. 21.. O—0—0, a7—a0. 22. Pb5-c3, Dd7d8. 23. Pf5-g3, Lc8-d7. 24. e4e5, Pg6—e7. 25. Pc3-e4, Ld7—g4. 26. Tdl—el, b7—b6. 27. Pe4g5, f7—f6. 28. e5xf6, Pe8xf0. 29. f4—f5, Dd8d7. 30. Pg5-e6 t. Kf&-f7. 31. Dd2g5, Ta8—g8. 32. Tel—e3, Th8-h6. 33. Thl—el. Pe7c8, en zwart gaf het tegelijker- UIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIII1IIIII1II1 GENEVE De Nederlandse ruiter Henk Nooren is gisteren met het paard Funest vierde geworden tijdens de eerste wed strijd van het CSIO te Genève. Hij moest de plaats wel delen met de Zwitser Gerhard Etter. De overwinning ging naar de Brit Lionel Dunning met het paard Fanny Hill. Dunning ging, evenals de eerste tien fout loos rond. De uitslag is: 1. Lionel Dunning (GBr.), Fanny Hill, 0 strafpunten 50,5 secon den; 2. Nelson Pessoa (Bra), Ca-, malote, 051,8; 3. Tony Newber ry (GBr), Snaffles, 053,9; 4. Gerhard Etter (Zwi), Fregola, en Henk Nooren (Ned), Funest, 0—55,3. HILVERSUM De uitslagen van de dinsdagavond te Hilver sum gehouden draverijen luide- Char a Bancs-prijs Eerste afde ling.. 2000 m. 1. Manderino H (J. Caron) 2.54.0 1.27.1, 2. Lorene Six, 3. Margaretha. Toto Winn. 10.30 pl 3.10, 2.80, 2.50, kopp. 78,10 Trio 806.10. Tweede afdeling 2000 m. 1. Lord Roodnoot (W. Geersen) 2.54.4, 1.27.2, 2. Mike Nardin- clant, 3. Mike Fortuna, Toto Winn. 4,10, pl 2.60, 2.20, 2.60, kopp. 15.00, Trio 356.10. Cart-prijs 2440 m. 1. Norbert (M van der Togt) 3.37.0 1.29.7, 2. Myra Buitenzorg, 3. Mike Fortu na, Toto Winn. 2.30, pl 1.50, 1.40, 2.00, kopp 4.30. Gareel-prijs 2000 m. 1. Marko van Echten (W. van Dalen) 2.49.0, 1.24.5, 2. Kora Marijke. 3. Larens Trots. Toto Winn. 2.60, pl 1.60, 2.20, kopp 6.00. Fiacre-prijs 2920 m. 1. Lees d'Aster (J. Obermeijer) 4.17.5 1.28.2 2. Kanona, 3. Lion Victo ry. Toto Winn. 9.20 Trio 1945.10 Gig-prijs 2000 m. 1. Karei Duke (P. Laan) 2.52.7 1.25.5, 2. Grego- rius, 3. Jacky Spencer. Toto winn. 3.20, pl 1.70, 1.40 kopp 4.10. Harass-prijs 2440 m.; 1. Jaques (J. Hoejenbos) 3.29.4, 1.25,8, 2. Lenie Bloemlust, 3. Impish Han over, Toto winn. 3.30, pl 1,40, 1,80, 2,80, kopp. 16.-, trio 306,40. Diligence-prijs 2020 m: 1. Myros Buitenzorg (H. Pools) 2.54.1 - 1:26.2, 2. Nicole H., 3. New Pri de. Toto winn. 8,90, pl. 1,80, 1,70, kopp. 12,40. trio 493,90. Gareel-prijs 2000 m: 1. Leonieke (A. de Wrede) 2.49.2 - 1.24,6, 2. Juweline J, 3. Lange Ros. Tot winn. 4,80 pl. 2,2, 10, kopp. 6,-. Totalisatorprijs 400.259,-.-. PANAMA De WBA (World Boxing Association) heeft de Mexicaan Jose Napoles, wereld kampioen in het weltergewicht, dertig dagen de tijd gegeven zijn titel te verdedigen tegen zijn uitdager Angel Esoada uit Porto-Rico. Verdedigt Napoles zijn titel niet binnen die tijd, dan verliest hij deze. .77 De Poolse doelman Slowaciewicz valt in het schot. De Rus Anisin kan de puck niet meer raken. DUSSELDORF Dat de Tsjechen van de Amerikanen zonden winnen stond voor de 3500 toeschouwers bij voorbaat vast, maar dat het zo'n kleurloze vertoning zou worden had niemand gedacht. Met name Tsjechoslowakije was daar de schuld van. Nadat het al snel in de eerste periode op een voorsprong van 30 was gekomen hielden de Tsjechen het wel voor gezien. Amerika probeerde hier van te profiteren, maar miste het inzicht om het doelman Holecek lastig te maken. Tsjechoslowa kije echter wist het doel van Comestock wel te vinden en won met 80. Rusland behaalde een plichtmatige overwinning op het veel te zwakke Polen, die bijzonder hoog uitviel. Het werd 151 voor de regerende wereldkampioen, een recordzege in dit eenzijdige toernooi. De Poolse doelman Slowakiewick beleefde een onple zierige avond. Hij werd in 38 minuten gepasseerd door Sjalimov (3), Kapustin (2), Wikulov (2), Tjurin, Wasiljev en Filipov, waardoor de stand op 10—1 kwam, want bij de gratie van de Russische verdediging mocht Rybski in de 33e minuut de eretreffer maken. Daarna werd de Poolse doelman vervangen door zijn collega Tkacz, de eerste keeper, die op de bank zou zijn geblevn voor het duel om de degradatie (als die ten minste doorgaat) met Amerika als de score niet zo desastreus was opgelopen. Nu moest hij toch het ijs op om zich nog vijf keer te laten passeren. Rusland kon zijn reservedoelman Kriwalopov gemakkelijk de wedstrijd laten uitspelen. Het Russische over wicht was daar groot genoeg voor. (Van onze dammedewerker) DEN HAAG Met een teder gebaar haalt Jeroen Goudt een bijbel uit een soort mili taire ransel en legt die neer naast het dambord. Deze wat ongebruikelijke handeling be hoorde tot een dagelijks te rugkerend ceremoniële ge beurtenis van de Amsterdam mer tijdens de wedstrijden om het persoonlijk damkara- pioen van Nederland. Niemand van zijn tegenstan ders neemt daar aanstoot aan en zal er ook geen flauwe grapjes over maken. Men heeft begrip voor de levenswij ze van Jeroen Goudt en, even als in het dagelijkse leven, wanneer het geloof ter sprake komt, zwijgt men liever. Die handelwijze van Goudt roept evenwel vraagtekens op; zijn antwoord is kort: „Vorig jaar ben ik in dienst getreden van Christus en dat wil ik op alle mogelijke manieren uit dragen". Desgevraagd wil hij er nader op ingaan: „Wanneer ik tijdens het spelen naar die bijbel kijk, word ik eraan her innerd dat ik voor Christus heb gekozen. Ik wil niet direct zeggen dat het mij een inner lijke kracht geeft om mijn par tijen beter te doen spelen maar ik ondervind er wel een zekere rust door. Met die bij bel, die ik daar heb neerge legd, wil ik reacties opwekken. De mensen reageren daarop, positief of negatief en dan is het mijn taak om het woord van God verder te verkondi gen. In mijn leven heb ik één belangrijke datum, dat is 28 april 1974. Toen ben ik als persoonlijke verloste aangeno men door Christus. Ik ben Christen, dus niet hervormd of katholiek hoewel ik van huis- uit katholiek ben. Ik wil Chris tus kennen en bekend maken. Vandaar dat ik ook niet kerke lijk denk ofschoon ik heel vaak naar de "kerk ga". De 21-jarige Goudt is door de ze levenswijze flink veranderd. In vroegere toernooien was hij die branieschopperige, rasech te Amsterdammer, die altijd op geintjes uit was. Een druk temaker van formaat. Thans bezit hij een rust en kalmte, die bijna onwezenlijk aandoet bij zijn leeftijd. Jeroen Goudt maakte op 10-ja- rige leeftijd kennis met het damspel. Hij werd al gauw lid van de inmiddels opgeheven damvereniging KDA. Toen de vereniging door allerlei oorza ken leegliep ging hij over naar het Verenigd Amsterdams Damgenootschap. Hij gaf blijk het dammen in de vingers te hebben en successen bleven niet achterwege. In 1970, toen hij zestien jaar was, werd hij jeugdkampioen van Nederland om een jaar later hetzelfde resultaat te herhalen. Eiaar- voor was zelfstudie nodig en Goudt heeft er heel wat uren aan besteed. „In die periode Het leven van Jeroen Goudt onderging een sterke verandering. studeerde ik minstens drie uur per dag. Alles wat ik in mijn handen kreeg over dammen speelde' ik na, analyseerde ik en probeerde mijn ontdekkin gen in partijsDel uit. Nu doe ik thuis niets meer aan dam men. Ik heb mij dan ook in het geheel niet voorbereid op dit kampioenschap omdat ik al mijn tijd gebruik voor mijn studie en mijn levensovertui ging. Zelfs ga ik niet meer naar mijn club". Ondanks deze gebrekkige voorbereiding wist hij vier rondëh lang gelijke tred te houden met Harm Wiersma. Een nederlaag tegen Jan de Ruiter deed hem afzakken. Over die nederlaag ben ik niet teleurgesteld, ik heb dat zelfs als prettig ervaren. Het kon wel eens gebeuren dat ik door die successen hoogmoedig zou worden en nu ben ik daarvoor gespaard gebleven", zegt Goudt Over de toernooi-orga- nisatie is hij een en al bewon dering. „Ik heb éénmaal het seniorenkampioenschap en twee maal het juniorenkam pioenschap in Apeldoorn mee gemaakt en daar heerste altijd een geweldige sfeer. Nu proef ik die sfeer hier niet zo erg omdat ik thuis eet en slaap zodat ik niet veel met de spe lers omga. Maar ik vind dit door Kalle-Infotec gesponsor de kampioenschap voortreffe lijk georganiseerd. Vooral bei de arbiters (Jan Boom en Jan Olierook) zijn uitstekend. Op onopvallende wijze doen zij hun werk en door hun leiding kunnen de partijen onder opti male omstandigheden ge speeld worden. Neen ik heb het hier goed naar mijn zin": bejubelt Goudt dit laatste kampioenschap. Misschien zijn laatste toernooi want zijn studie in de politicologie, waarin hij vierde jaarsstudent is, en zijn geloofsovertuiging eisen al zijn tijd op. Helemaal zeker is het niet want zoals hij stelt: „Als ik door dammen mij het meest nuttig kan ma ken voor God dan ga ik daar gewoon mee door. Maar moet dit op een andere wijze dan kan ik zonder spijt met dam men stoppen. Ik heb de bijbel leren lezen en dat is voor al het andere in de plaats geko- Hoe belangrijk de bijbel in het leven van Jeroen Goudt is ge worden toonde hij iedere dag bij de strijd om de nationale damtitel. Niet op een opvallen de en geruchtmakende wijze maar met een bedachtzaam heid en een devotie, die men bij een 21-jarige Amsterdam mer niet zou zoeken. Met de zelfde plechtige handeling waarmee hij de bijbel tevoor schijn haalt bergt hij die ook weer op. De partij is afgelo pen; de (zware) taak, die hij op zijn tengere schouders heeft genomen, is voor die dag voorbij. FENNOBOOG PSV boos Op Zweedse bond (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN De beide Zweedse PSV-ers Rolf Edström en Björn Nordqvist zullen van avond toch meespelen in het nationale Zweedse elftal in de vriendschappelijke wedstrijd te gen Schotland in Gothenburg. In eerste instantie was door PSV met de Zweedse bond overeenstemming bereikt beide spelers niet op te stellen omdat de belangen van PSV veel gro ter zijn, zowel voor de spelers als voor de vereniging dan voor deze wedstrijd. Ter elfder ure hebben de PSV- spelers toch een oproep van hun bond gekregen naar het vader land te komen. De Zweedse voetbalbond kan dit doen omdat indertijd contractueel werd overeen gekomen, dat PSV ten alle tijde de Zweedse spelers vrij moet laten, dit op straffe van een boete van 70.000 gulden per man. Hoewel PSV liever had gezien dat de voorhoedespeler en de centrale verdediger van de ploeg zich optimaal zouden con centreren op het treffen van komend weekeinde in Eindho ven tegen FC Twente, wilde de leiding toch voorkomen dat de clausule en het contract letter lijk zouden worden toegepast. Een bedrag van bijna anderhal ve ton is toch wel een hoge prijs om kost wat kost te beletten dat Zweden gebruik van zijn rech ten maakt. Bij PSV vindt men het een vrij onverkwikkelijke zaak, waar over het laatste woord nog niet is gesproken. De PSV-leiding heeft de affaire in onderzoek genomen. De spelers, die bij de ze zaak zijn betrokken, treft geen enkele blaam. Zij kunnen niets anders dan hun bond ge hoorzamen. Scheidsrechter vervolgt Ali NEW YORK Boks-scheids- rechter Tony Perez eist in een civiele vordering twintig miljoen dollar schadevergoeding van wereldkampioen zwaargewicht Mohammed Ah. Volgens Perez heeft AU na zijn titelgevecht tegen Chuck Wepner op 24 maart in Cleveland uitspra ken gedaan die nadelig zijn ge weest voor zijn goede naam en professionele reputatie. Perez zegt door AU ervan te zijn beticht dat hij Wepner toestond „Rabbit punches" verboden stoten tegen het achterhoofd toe te brengen. Volgens de aanklacht zoü AU daarna met opzet op een soort- geUjke manier tegen Wepner hebben gevochten ondanks zijn scheidsrechterUjke vermaning er mee op te houden. Daarop zou de wereldkampioen Perez in de rug hebben uitge scholden en beledigd. AU be hield zijn titel toen de scheids rechter het gevecht 20 seconden voor het einde van de laatste ronde staakte. Wepner was na een knock-down bij de negende tel overeind gekomen, maar Pe rez oordeelde dat hij niet meer kon vechten. Na het gevecht zou Ali Perez een „Smerige hond" en een „Portoricaan" hebben genoemd. „Hij is niet zwart en hij is niet blank. Hij is zwarter dan ie blank is, maar hij pro beert zich voor te doen als een blanke" zou de wereldkampioen hebben gezegd. Square garden is te koop NEW YORK Arabische olie- belangen willen Madison Squa re Garden - het beroemde com plex voor binnensporten in New York kopen, maar de topman van de beheersmaat- schappij zei zich niet te kunnen voorstellen dat het complex aan Arabieren wordt verkocht. De adviseur van de beheers- maatschappij op het gebied van onroerend goed, Donald Trump, deelde mee dat twee groepen Arabische oUebelangen een bod hadden gedaan tussen de 50 en 75 miljoen dollar. De president directeur, Alan Cohen, dacht niet dat het complex aan buiten landse belangen - in het bijzon der in de Arabische wereld - zal worden verkocht Volgens hem moet de maatschappij rekening houden met de gevoelens van de gemeenschap. Hij doelde daar bij kenneUjk op de ongeveer twee miljoen Joden in New York, van wie velen in Madison Square Garden komen. Het complex dat in 1963 voor 50 miljoen dollar werd gebouwd, heqft steeds te kampen met ex ploitatietekorten. SPRINGPLOEG DEN HAAG Voor de schoonspringwedstrijden, die op 10 en 11 mei a.s. in Parijs worden gehou den, zijn de volgende ne- derlandse springsters en springers aangewezen: Lia Molenaar, Mirjam Hoffer, Lidy Spruyt, Er na Kretzschmar, Hans Féis en Frans van de Ko nijnenburg. Sportwereld NIJMEGEN Voor de competi tie van de C-elftallen is dinsdag avond een wedstrijd gespeeld. In Nijmegen versloeg FC Ut recht NEC met 21. Bij de rust was de stand nog in evenwicht: 1—1. HONOLOELOE Margaret Court heeft een contract gete kend bij de W'iT (World Team Tennis). Zij zal voorlopig voor een jaar uitkomen voor de Ha-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15