lelasting-pakket moet omlaag betalers losgeld pang voor fiscus £cid6C<3ouA04it Falangisten leveren raddraaiers uit Portugal naast olie, staal, vervoer Honderden Turken kregen kiandestien een rijbewijs HRISTEN-DEMOCRATEN EN V.V.D. Alcohol in bloed bestuurder metrotrein DE Te iENSDAG 16 APRIL 1975 LEID SE COURANT PAGINA 13 ieder Teresa ^orgedragen ior Nobelprijs jCKHOLM (Reuter) Moe- i Teresa, de 64-jarige kath- jfce zuster die zorgt voor be- (tigen en daklozen van de iase stad Calcutta, is door Aanstaande Britten voorge len voor de Nobelprijs voor prede. gens de schrijfster Barbara fd heeft het Noorse comité kandidatuur aanvaard. Moe- iTeresa, geboren in Joegosla- uit Albanese ouders, ontving jeerste vredesprijs, ingesteld jr paus Joannes XXIII en |eg in 1969 van India de Neh- brijs voor internationale ver- hdhouding. Moeder Teresa (Van correspondent) ALMELO Honderden Tur ken in Nederland rijden rond met een kiandestien verkre gen rijbewijs. Een speciaal re cherche-team van alle korp sen in Overijssel, dat vanuit Almelo werkt, heeft dit aan het licht gebracht. Bij dit on derzoek is sinds enkele dagen ook een Turkse commissaris van Interpol betrokken. Zijn verhoren hebben inmiddels aanwijzingen opgeleverd, dat ook vanuit Twente vervalste Turkse rijbewijzen naar het buitenland zijn verstrekt. De politie is al enige maanden met deze zaak bezig. Verleden week zijn in Enschede en Al melo de eerste arrestaties ver richt. Drie Turken uit Ensche de en Almelo zijn voor verder verhoor voorgeleid. De politie heeft wel de indruk daarmee enkele van de belangrijkste kopstukken te pakken te heb ben. Het gaat om vervalsing van Turkse rijbewijzen. Tur ken, die niet in het bezit zijn van zo'n dokument konden zo'n vervalst papier tegen be dragen variërend van 500 tot 900 gulden kopen. Zo zijn er volgens de politie alleen in Overijssel al enkele honderden vervalsingen naar boven geko men. Op basis van die valse Turkse rijbewijzen zijn aan Turken Nederlandse rijdoku- menten verstrekt. Met het na kijken of Turkse rijbewijzen wel goed zijn, is de politie momenteel bezig. In verband daarmee zijn diverse Turken naar het bureau gebracht. De vervalsingen zijn over het al gemeen erg goed. Drankgebruik fiks gestegen DEN HAAG De Neder lander heeft vorig jaar 75,7 liter bier gedronken, 10,37 liter wijn en 2,75 liter ge distilleerd 4 100 pet. Voor 1973 lagen die cijfers op resp. 73,3, 8,94 en 2,55 liter, aldus cijfers van het Cen traal Bureau voor de Sta tistiek. In 1964 bedroeg het ver bruik per hoofd van de be volking voor bier 35 liter, voor wijn 288 liter en voor gedistilleerd 100 pet 1,48 liter. Het verbruik is dus resp. met 116, 260 en 86 pet gestegen in de laatste tien jaar. (Van onze parlementaire redactie) HAAG Naast gerichte maatregelen aan dlijdende bedrijven is een algehele belasting- aging nodig. Dat hebben de WD en de isten-democratische partijen in de Tweede ner ter verbetering van de werkgelegenheid leit. Bij het kamerdebat gisteren over de kgelegenheidsnota van de regering vroegen zij maatregelen ten behoeve van het hele bedrijf- en. De P.v.d.A. moest van zulke globale maat- •len echter niet veel hebben. Er was in de Tweede Kamer wel waardering voor het pakket van maatregelen dat de regering in de tweede nota over de werkgelegenheid had aange kondigd. Maar ook heerste er grote twijfel over de vraag of die maatregelen wel voldoende zijn om de ernstige werkloosheid tot een aanvaardbaar peil terug te dringen. De WD-ers van Aardenne en Rietkerk vonden dat het kabinet-Den Uyl te weinig oog heeft voor het bedrijfsleven. De liberalen willen verder, dat de collectieve uitga ven volgend jaar drastisch omlaag gaan. De loon- en inkomstenbelasting dient blijvend verlaagd te worden, terwijl het rijk ook blijvend tegemoet moet komen in de sociale premielasten. Ook moet de regering bestuderen, of werknemers op 63-jari- ge leeftijd met vervroegd pensioen kunnen gaan. Tenslotte moet voor ouderen de uitkeringsduur op grond van de wachtgeld- en werkloosheidswet verlengd worden. De fractie van de P.v.d.A. vond echter verdere stimulering van de consumptieve bestedingen door belastingverlaging nu niet noodzakelijk. Deze frac- Bij monde van drs. Peijnenburg wees de K.V.P. erop, dat verbetering van het ondernemingskli maat door verlaging van de vennootschapsbelas ting gewenst is. De K.V.P. was het met de P.v.d.A. eens, dat de mogelijkheid van investeringssubsi dies onderzocht moet worden. Daarbij moet na drukkelijk gelet worden op de gezonde bedrijven, omdat het rendement ook van deze bedrijven verbeterd moet worden. ntvoeringen in Italië >ME (AP) De prijs die de imeinse juwelier Gianni Bul- ri heeft moeten betalen om n vrijheid te herkrijgen is |i geheim dat even goed be waard wordt als de juwelen waarmee zijn familie een we reldfaam in de handel heeft opgebouwd. Als ze eenmaal voor hun vrij- ntvoerders hebben gisteren in Palermo de 29-jarige Francesco Mado- id van een der rijkste families van Italië, vrijgelaten. Francesco was het 42e slachtoffer in de reeks ontvoeringen die dit jaar in Italië werden gepleegd. heid hebben betaald, zijn de slachtoffers van ontvoeringen vaak bang dat ze de belastingen achter zich aan krijgen. Het is zeer wel mogelijk dat ze hun vrijheid twee keer moeten beta len, eerst aan de ontvoerders en dan nog eens aan de belastin gen, die in de verleiding zouden kunnen komen om de afkoop som te gaan vergelijken met het opgegeven inkomen. Daarom is de prijs die bij ontvoeringen wordt betaald altijd diep ge heim in Italië. Bulgari is daar een goed voorbeeld van. Vierentwintig uur nadat de „Gouden vrijgezel" van Rome weer vrij was, liepen de gissin gen over de losprijs uiteen van 1,6 tot 24 miljoen dollar. Ook over de wijze van betaling be stonden verschillende versies, bijvoorbeeld dat een gedeelte van een geheime Zwitserse ban krekening zou zijn gekomen. Berichten deden ook de ronde over een anti-ontvoeringsverze kering die Bulgari zou hebben afgesloten. In Italië is het allang de ge woonte de identiteit van win naars van de voetbalpool ge heim te houden omdat de staat anders teveel belasting op de prijs zou innen. Twee weken geleden won iemand de record- prijs van 870 miljoen lire 1,4 miljoen dollar in de nationale voetbalpool. Maar de winnaar of winnaars hebben hun identi teit geheim weten te houden. 'olitie gaat en miljoen axiritten na n moordzaak en onzer verslaggevers) otterdam De politie is van een grootscheeps onder- nek begonnen naar de moord p de 60-jarige taxi-chauffeur Hartman. Met behulp van computer zullen o.a. 200.000 ittenlijsten van de Rotterdam- taxicentrale met in totaal en miljoen ritten worden uit- eplozen. In het Kralingseveer, 'aar de vermoorde chauffeur onderdag 4 april werd doodge- choten, zullen op basis van rijwilligheid van alle mannen ussen 15 en 65 jaar vingeraf- rukken worden genomen. de hand van de rittenlijsten oopt de politie een bepaald ittenpatroon naar Kralingse- eer te kunnen destilleren. Het volgens de politie nog niet erder voorgekomen dat op de- e wijze naar de sporen van een ader wordt gezocht. /oor het onderzoek zijn in to- 10 politiemensen vrijge maakt. Alle 2200 bewoners van Kralingseveer zijn inmiddels al verhoord. Zware rookwolken hangen boven Beiroet na een raketaanval in de gevechten tussen Libanese Falangisten en Palestijnse commando's. BEIROET NOG STEEDS ONRUSTIG BEIROET (UPD De leiding van de falangisti- sche partij in Libanon heeft gisteravond laat twee van haar zeven leden aan de autoriteiten uitgeleverd om wier arrestatie was gevraagd door de palestijnen als voorwaarde voor beëindiging van de gevechten. Partijvoorzitter Pierre Gemayel zei dat hij de twee overdroeg als bewijs dat de falangisten vrede willen. Maar een Palestijnse woordvoerder noem de het gebaar 'onvoldoende' en zei dat ook de andere vijf overgedragen moesten worden. De twee uitgeleverde falangisten waren onder degenen die zondag een Palestijnse bus zouden hebben overvallen, waardoor de gevechten tussen beide groepen begonnen. Gisteren hadden er voor de derde achtereenvolgende dag overal in Beireot gevechten plaats tussen Palestijnse guerrillastrij ders en falangisten waarbij verschillende bommen tot ontploffing werden gebracht. Door de gevech ten, waarbij gebruik gemaakt werd van machine geweren en antitank raketten moesten de meeste winkels hun deuren sluiten en werden sommige stadswijken ontoegankelijk. Volgens onofficiële tellingen van de politie bedraagt het totaal aantal doden na drie dagen strijd nu meer dan 80, en zijn er meer dan 100 gewonden. Premier Rashid Solh heeft tot nu toe geweigerd om het 15.000 man sterke leger in te zetten. De aankomst van de secretaris generaal van de Arabische liga Riad was het gevolg van een verzoek van zowel de Palestijnen als de Falangisten aan de Arabische leiders om te bmiddelen. Hiermee is andermaal aangetoond hoe weinig de Libanese regering baas in eigen huis is. Doortrekken" op t.v. slecht voor eetlust HAARLEM (ANP) De reclameraad van de STER heeft een televi sie-spot geweigerd, waarin tegelijkertijd een aantal we's wordt doorgetrokken. Dit, al dus de raad, omdat het Dit is al eerder geble- publiek dat tijdens of rond het uitzenden van de Sterreclames vaak de maaltijd nuttigt, op dat moment erg gevoelig is voor doorspoelgeluiden. ken volgens de raad; een radio-reclame is om deze reden ook uit de roulatie genomen. Volgens de opdrachtge ver van het filmpje, een fabrikant van een toile treinigingsmiddel, is het geregeld reinigen van een toilet noodzakelijk, terwijl het doorspoelen daarvan het sluitstuk vormt. Het geluid zou volgens hem juist een tegenovergestelde reac tie moeten oproepen. LISSABON (Reuter-ANP) De Portugese rege ring heeft gisteren veertien electriciteitsmaat- schappijen, een aantal grote olie- en staalindus trieën en vier vervoers- en communicatie-onder nemingen genationaliseerd, zo heeft de Portugese televisie bekendgemaakt. In maart werden al de meeste bankinstellingen en verzekeringsmaatschappijen door de staat overge- Onder de vervoersondernemingen die zijn genatio naliseerd, zijn de nationale luchtvaartmaatschap pij TAP, de spoorwegen en twee scheepvaartmaat schappijen. De genaaste oliemaatschappijen zijn Sacor, Petro- si Somap, en Cidla. De Portugese aandelen in de Soponata-maatschappij zijn eveneens door de staat overgenomen. De portugese minister van landbouw, Batista, heeft bekendgemaakt dat ook de onteigening van akkerland boven 50 hectare en alle braakliggende land van boven de 500 hectare wordt voorbereid, jachtterreinen zullen worden afgeschaft. De Portugese beweging van de strijdkrachten zal na de algemene verkiezingen van 25 april breken met de communistische partij van Alvaro Cunhal, zo heeft een gezaghebbende militaire woordvoer der gisteren gezegd. De zegsman vertelde dat de strijdkrachten het communistische streven naar de macht een halt zullen toeroepen en nauwere banden zullen gaan onderhouden met de socialistische partij van Ma rio Soares. Volgens hem zien de strijdkrachten meer in een gematigder beleid met de socialisten. Onbillijkheid rond deel 3 AAN DE VERPLICHTE INVOERING van deel 3 van het autoken teken zit een uitermate kwalijk bijverschijnsel. Bij diefstal wordt de automobilist immers dubbel gedupeerd. De financiële gevolgen van de aanvraag van een nieuw kentekenbewijs zijn nog wel te dragen, maar het betekent ook dat men in afwachting van de toezending geen gebruik zal mogen maken van de auto. In het gunstigste geval is dat een week; indien de auto echter ouder is dan drie jaar het grootste deel van het Nederlandse wagenpark wordt het een kwestie van weken, omdat de auto dan eerst onderworpen moet worden aan een technische keuring. ER IS WEINIG FANTASIE voor nodig om te beseffen wat dit voor de gedupeerde automobilist betekent Daarom is het des te opmerkelijker dat de overheid deze grove onbillijkheid tot op heden in het systeem heeft laten zitten. Men mag de zaak niet afdoen met de dooddoener dat iedere bestolene gedupeerd is. Rode vlag VAN EEN LEZER kregen we telefonisch de v^pag, waarom we in onze commentaarkolom nog niets geschreven hadden over de gemeentebesturen die op 1 mei de rode vlag van het stadhuis lieten wapperen en wat we daarvan eigenlijk vonden. Naar aanleiding daarvan een paar kanttekeningen. Erg verstandig en gelukkig vinden we het besluit van B. en W. in Rotterdam en soortgelijke gemeenten niet; wie op 1 mei van zijn eigen huis of clubgebouw de rode vlag wil laten wapperen, ga zijn gang; maar het stadhuis en enkele andere openbaren behoren min of meer symbool te zijn voor de eenheid van alle burgers. Om dezelfde redenen voelen we bezwaren, wanneer bij bepaalde festiviteiten de pauselijke vlag aan de mast van openbare gebouwen wordt gehesen. WANNEER ROTTERDAM helemaal links was, zou dus een bepaal de omstandigheid anders zijn. Hoewel..We zijn niet helemaal zeker ervan, dat iedereen die de laatste keren P. v.d. A. of P.P.R. dan wel D-'66 heeft gestemd, als ideaal koestert om onder de rode vlag door het leven te gaan; Menigeen heeft terzake van de betekenis van de rode vlag afwijkende opvattingen. Het gevaar in de ontwikkeling welke nu gaande is, schuilt o.i. hierin, dat straks de steeds wisselende politieke meerderheid in een gemeenteraad of Provinciale Staten ter discussie moet stellen of de nationale driekleur gezelschap kan krijgen van het symbool van de internationale socialistische solidariteit. IN EEN TIJD waarin pacifistische gevoelens sterker worden en ook in christelijke kringen kritisch stelling wordt genomen tegen onnodige uitingen van militarisme, hebben we er begrip voor, dat groepen medeburgers zich stoten aan militair vertoon als opluiste ring van nationale feesten. Om dezelfde redenen zouden we het toejuichen, als de rode vlag voorbehouden bleef voor het terrein van het partikulier initiatief. Dit te meer, omdat in een niet gering deel van de wereld die vlag gezwaaid wordt door regimes waarmee burgers in een echte democratische samenleving zich toch niet graag op basis van solidariteit verbonden zouden weten. Misschien kan Van der Louw in Rotterdam 1 mei op die vlag aan de mast van zijn stadhuis een briefje met deze kanttekening prikken. Weeroverzicht Ook morgen is het weer feest op het Loo. Want dan viert Prins Maurits, de oudste zoon van Prinses Margriet en Mr. Pieter van Vol lenhoven zijn ze vende verjaardag. IIIIIIDIUIIIIIUlllllllinillllll „SCENARIO'S" OVER RUIMTELIJKE ORDENING Van een onzer verslaggevers) DÉN HAAG Minister Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening) gaat zogenaamde „scenario's" uitgeven, voorstudies van de derde nota ruimtelijke ordening die zal gaan over verstede lijking en spreiding. Het is de bedoeling deze scenario's „aan het publiek voor te leggen", om de discussie over deze onderwerpen op gang te brengen, waaruit mogelijk andere mogelijkheden naar voren ko men dan die welke in de scenario's of blauwdrukken worden voorgesteld. De „scenario's" zullen nog vóór juli verschijnen. DE BILT. Een vlakke depressie met bijbehorend frontensys teem trok gisteravond over ons land naar het oosten. De de pressie verplaatste zich langs de noordflank van het Azoren- hogedrukgebied dat een uitlo per heeft naar het westelijk deel van de Middellandse Zee. Op het Iberisch schiereiland zorgt deze uitloper voor zonnig en warm weer. Aan de Spaanse oostkust komen middagtempe- raturen voor van ruim 25 gra den. Verwacht wordt dat het weer bij ons geleidelijk iets gaat verbeteren. Drukstij gingen wezen er vandaag op dat een rug van hoge luchtdruk boven de Britse Eilanden zijn invloed naar onze omgeving aan het uitbreiden was. Morgen zal het dan ook overwegend droog zijn. Vooruitzichten voor vrijdag: Overwegend droog en vrij zon nig. Overdag iets hogere tempe raturen. Max. temp.: omstreeks 12 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 80 procent LONDEN (AP) In het lichaam van de bestuurder van de Londense metrotrein die onlangs in een doodlopende tunnel te pletter sloeg, zijn sporen van alkohol aangetroffen, zo heeft-een arts dinsdag tegenover degenen die de zaak onderzoeken verklaard. De arts, dr. Ann Robertson, vermeldde hierbij dat bestuurder Leslie Newson voor het fatale ongeluk een hoeveelheid alkohol in zijn lichaam had die gelijk staat aan de hoeveelheid van vijf borrel glaasjes whisky. Sporen van alkohol waren in Newsons nieren aangetroffen. Ook in de melkfles in Newsons lunchtrommel zijn sporen van alkohol gevonden. Giftige plant woekert in Boven-Rijn ZURICH (DPA) - In de Rijn tussen het Meer van Constanz en Bazel woekert een giftige plant, een soort waterranonkel, waaraan weinig te doen is zolang er nog in de Rijn en andere rivieren fosfaathoudende stoffen worden geloosd. Dit heeft prof. E. A. Thomas van de univeriteit van "Zu rich verklaard. Wanneer men van de plant eet, krijgt men volgens de oude kruidenboeken hefti ge maag en darmkrampen' en zenuwtrekkingen in het gezicht, waarna de patiënt tenslotte in een lachstuip overlijdt. Het voortwoekeren van de gifplant is ongeveer vijf jaar geleden begonnen. Op het ogenblik bestaan er in Zwitserland al enige hon derdduizenden kubieke me ters van het ongewenste ge was. Circusdirectie ontzet door knokploeg HARLINGEN (ANP) Gister avond laat heeft de directie van circus Renz Salto Mortale hulp gekregen van familieleden en bekenden van circus Renz. Zoals bekend hebben artiesten van Salto Mortale de wagens van de directeur en zijn vrouw geblokkeerd, omdat zij al gerui me tijd geen salaris hebben ont vangen. Met harde hand is aan de blokkade gisteren een eind gemaakt Medewerkers van Cir cus Renz (het circus dat behoort aan een zoon van de eigenaren van Salto Mortale) kamen giste ren, gewapend met knuppels, de directieleden ontzetten. Tijdens de hevige vechtpartijen viel aan beide kanten een slachtoffer. Eén van hen moest zelfs in een ziekenhuis worden opgenomen. Ongeveer tien politiemannen maakten een einde aan de strijd, waarna men de autover sperring onder toeziend oog van de politie verwijderde.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13