Bestand in Beiroet om doden te begraven Protest tegen vloeken kost ambtenaar baan Continuiteit nodig bouw gezondheidszorg Varkens stierven in zwijnenstal REMBRANDT GEROOFD BU OVERVAL OP MUSEUM £didóe@ommtt Vijftien jaar voor slapende machinist Gasbombardement op menselijke proefkonijnen Rijnmond bekeurt Shell Ziekenhuis moet recht behouden om abortus te weigeren dinsdag 15 april -r= 1975 leidse courant Burgemeester van Monster gaat naar Roermond (Van een onzer verslagge vers) MONSTER De dagen van burgemeester mr. J. H. J. Daniels in de Westlandse gemeente Monster zijn ge teld- Per 1 mei is hij be noemd tot burgemeester van Roermond, een benoe ming, waarover hij zich „verheugd" toonde. Het eervol ontslag voor de heer Daniëls (48) komt na een burgemeesterschap van 6 1/2 jaar in Monster. In Roermond volgt hij de heer M. Custers op, die twee maanden geleden ont slag nam. Eerder had mr. Daniëls gesolliciteerd naar het burgemeesterschap van Sittard, dat echter naar de PPR-man Tonnaer ging. De heer Daniëls, KVP-er en ge boren in Nijmegen, is vóór Monster burgemeester ge weest in de Limburgse ge meente Horn en Beegden. 'Hij en zijn Limburgse vrouw zijn erg blij nu weer naar Limburg terug te kun nen gaan. Het nieuwe burgemeester schap betekent een over gang van een gemeente van 18.000 naar een met 36.000 inwoners. Tijdens zijn ja ren in Monster heeft hij belangrijk werk gedaan voor de Westlandse een wording, ondermeer in het intergemeenelijk overlegor gaan, waarvan hij een aan tal jaren voorzitter was. In de gemeente zelf zijn uit de periode-Daniëls ondermeer te noemen het uitbreidings plan Zwarte nhoek (1100 woningen), het nieuwe zwembad, de uitbouw van het politiekorps en in Poel dijk de verbouwing van de bloemenveiling tot gemeen schapshuis. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiuimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii UTRECHT De rijkspolitie in IJsselstein (Utrecht) heeft bij een onderzoek in twee schuren in het plaatsje Benschop de kadavers van ruim 20 varkens aangetroffen- Zij lagen verspreid over een aantal hokken in een laag drek, die op sommige plaatsen 40 cm. dik was. Volgens de rijkspolitie waren sommige dieren al in januari gestorven. Toen leden van de rijkspolitie, samen met enkele ambtenaren van de algemene inspectiedienst van het ministerie van Landbouw, de schuren betraden, troffen zij daar een erbarmelijke toestand aan. Het bleek dat nog vijf dieren in leven waren. De eigenaar van de „zwijnenstal", de 36-jarige melkhandelaar P. V. uit Benschop, verklaarde tegenover de rijkspolitie dat hij niet meer tegen de moeilijkheden op kon, die waren ontstaan door de sterfte van sommige dieren. Hij was bang voor nadelige publiciteit in verband met zijn klantenkring. Overigens bleef P. V. de nog levende dieren gewoon doorvoeren, aldus de rijkspolitie. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllll BOSTON (Reuter) Twee gewapende mannen hebben gisteren een portret van de hand van Rembrandt uit het museum voor schone kunsten in Boston gestolen. Het werk, voorstellend Rem- brandts zuster Elizabeth, wordt op een waarde van meer dan een miljoen gulden geschat. De twee mannen stapten, gewapend met pistolen, het museum binnen, haalden het portret van de muur terwijl zij twee suppoosten met hun wapens bedreigden, en verlieten het museum. Bij de uit gang probeerde een derde bewaker hen tegen te houden. De rovers sloegen hem met de kolf van een pistool op het hoofd en verdwenen in een wachtende auto, terwijl zij schoten afvuurden in de lucht. Het gestolen portret is een van de zeven Rem- brandts waarover het museum beschikt. Beiroet (UPI) In heel Libanon hebben gisteren de Palestijnen en de rechtse Falangisten, die elkaar zondag en maandag hevig hebben bestreden, hun tientallen doden ten grave gedragen Hier toe was een wapenstilstand overeengekomen van 12 uur 'smiddags tot 16 uur. Voor zover bekend is het tijdens deze wapenstilstand niet tot incidenten gekomen. Volgens schattingen zijn bij de zondag geleverde gevechten tussen Palestijnen en Falangisten tenminste 60 mensen gedood. Libanese veiligheidstroepen hebben gisteren wegversperringen opgeworpen en zijn met pantserwagens opgerukt naar het Falangistische bol werk in Roemmaneh (een voorstad van Beiroet), waar zondag de strijd ontbrandde. Volgens premier Rasjid Solh zijn veertien arres taties verricht Terwijl het in de Libanese hoofdstad gisteren tegen de middag rustiger werd, kwamen er berichten uit andere delen van het land over verspreide incidenten. In sidon, waar vorige fnaand hevig gevochten werd tussen linksgeoriënteerden en Libane se militairen, werd een Palestijn gedood en drie gewond door Falangisten. In Tripoli werden volgens ooggetuigen kantoren van de nationale Liberale partij, een bondgenoot van de Falangisten bestormd en verwoest Gisteravond laat zijn raketten terechtgekomen op woningen in de buurt van een Palestijns vluchtelingenkamp bij Beiroet waardoor acht mensen werden gedood en dertig gewond. Volgens de politie kwamen de raketten uit de richting van het kamp en zijn de slachtoffers Libanese burgers. De vijandschap Een beeld van de ongeregeldheden in de hoofdstad van Libanon, Beiroet. Rechtse falangisten raakten daar tijdens het weekeinde en Q^laags nte, pEK tijdens een begrafeSSechtigiS«ïfftoü kwamen toen ze door Falangisten werden beschoten. op straat gesmeten en in brand gestoken om zo aan hun sympathie met de Palestijnen gestalte te geven. DEN HAAG De 20-jari- je ambtenaar Hendrik O. Bit Westbroek (U), zal niet meer in dienst komen bij het ministerie van CRM. De jongeman, een adjunct archivaris, was ontslagen omdat hij vermanend., op trad tegen zijn chef en zijn ambtenarengerecht in Den slagen kan worden op „oir- Haag heeft het ontslag gis- bare gronden." De verdedi- teren bevestigd. ger van O. zei, dat deze van huis uit bepaalde beginse- Het gerecht vond het ont-, len heeft meegekregen, die collega's omdat- die woor- slag redelijk Bovendien hij ook wil uitdragen. De geen verzoening. De chef den gebruikten die O. als was er sprake van een tij- moeilijkheden waren be- had niet gezegd, dat hij met vloeken beschouwde. Het delijk ambtenaar, die ont- gonnen, toen Hendrik O. vloeken op zou houden, zo- opmerkingen maakte 1 vloeken en ruwe opmerkin gen, die zijn directe chef gebruikte. Gesprekken on- ogen brachten dat O. in gewetensnood kwam. Het ambtenarenreg lement verbiedt ruwe en onzedelijke taal en vloeken. De advocaat van het minis terie betoogde, dat O. op drachten niet uitvoerde en dat men niet te spreken .was over de wijze waarop hij zijn geloofsopvattingen uitdroeg. Volgens hem was er meer sprake van stop woorden dan van vloeken.. „Hendrik O. werkte sto rend en er was geen andere oplossing dan ontslag.' 111111111,1111,1111 Nog geen bewijs CIA betrokken bij moord op Kennedy WASHINGTON (UPI) - David W. Belin, woordvoerder van de presidentiële commissie die een onderzoek instelt naar de activi teit van de centrale inlichtingen dienst CIA, heeft verklaard dat tot dusver geen bewijzen zijn gevonden ter staving van de be schuldiging dat de CIA betrok ken is geweest bij de moord op president John F. Kennedy in 1963. Belin, die ook lid was van de commissie-Warren die vast stelde dat Lee Harvey Oswald alleen verantwoordelijk was voor de aanslag, sprak met jour nalisten na de dertiende beslo ten vergadering van de commis sie van vice-president Nelson Rockefeller. Kontant geld op giro-betaal kaarten DEN HAAG (ANP) - Rekening houders van de Postcheque- en Girodienst kunnen met ingang van 21 april a.s. hun girobetaal kaarten op het postkantoor ver zilveren. Per kaart wordt een vast bedrag van 100,- uitbetaald. Er mogen niet meer dan vier kaarten tege lijk worden aangeboden. De rekeninghouder dient zich te legitimeren met zijn giropas. Het opnemen van geld d.m.v. de bekende kascheques blijft uite raard op de gebruikelijke wijze mogelijk. Mevr. Eisenhower naar Walter Reed-hospitaal WASHINGTON (AP) - Mamie Eisenhower, de 78-jarige wedu we van president Eisenhower, is uit het ziekenhuis van Ft. Gor don in Georgia overgebracht naar het Walter Reed legerhos- pitaal in Washington. Haar toe stand werd door woordvoerders van het Walter Reed hospitaal goed genoemd. Mevrouw Eisen hower werd op 25 maart opge nomen in het ziekenhuis van ft Gordon nadat zij tijdens een vac an tie in Augusta, Georgia getroffen was door inwendige 'bloedingen. (Van een onzer verslaggevers) Utrecht De voorzitter van de adviescommissie voor de twee jaarlijkse internationale ten toonstelling voor ziekenhuizen en instellingen „Medica", de heer J. van Galen, heeft giste ren bij de opening van deze tentoonstelling een dringend beroep gedaan op de overheid continuiteit na te streven in de bouwopdrachten om de ramp zalige schommelingen van de laatste jaren te voorkomen. De heer Van Galen noemde het op zichzelf verheugend, dat de staatssecretaris de bouwstop heeft opgeheven en een bouw- programm van ongeveer 500 miljoen per jaar heeft aange kondigd voor de gezondheids zorg. Maar hij vond het wel llllllllllllllllimilllllllllllllllll Prins bezoekt Nepal Prins Bernhardt heeft gisteren een driedaags bezoek aan Nepal besloten en is vandaar naar Iran vertrokken. Op deze foto wordt hij door de prins Gya- nendra, een broer van koning Biren- llllllllllllllllllllllllllllllllllllll ZAGREB (Reuter) De bestuurder van de sneltrein Belgrado- Dortmund die op 20 augustus van het vorig jaar bij Zagreb verongelukte, waarbij 153 mensen het leven verloren, is gisteren in Zagreb tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zijn assistent kreeg acht jaar. In de loop van het proces hadden de bestuurder, de 42-jarige Nikola Knezevic, en zijn assistent, de evenoude Stjepan Varga, bekend, dat zij kort voor het ongeluk in slaap waren gevallen. Dit was volgens hen te wijten geweest aan overmatig lange werktijden. triest dat de achteruitgang in de bouw dergelijke afmetingen heeft moeten aannemen alvo rens de overheid ingreep. Vol gens hem heeft dat niet alleen grote werkloosheid veroorzaakt, maar ook verlies aan gespeciali seerde kennis op het gebied van de ziekenhuisbouw bij de archi tecten- en adviesbureaus. De op drachten aan" architectenbu- zijn de laatste twee jaar het volume van 1971, namelijk van 771 miljoen naar 184 miljoen. De heer Van Galen vreest overi gens, dat het nieuwe beleid pas over twee jaar werkelijk effect zal hebben. Staatssecretaris Hendriks zei in zijn openingsrede dat de over heid doelbewust streeft naar de centralisatie in de gezondheids zorg. Hij zei verder, vast te wil len houden aan de norm van 4 (in plaats van 6) ziekenhuisbed den per 1.000 inwoners. Volgens hem is zelfs die norm nog wat aan de hoge kant. Circusoorlog HARTJNGEN In Harlingen speelt zich een oorlogje in de circuswereld af. Tweeëndertig artiesten van circus Renz Salto Mortale blokkeren op een par keerplaats met hun wagens van de voertuigen van directeur H. van der Vegt Renz en zijn echt genote J. van der Vegt Renz- Kuebler. Zij zeggen dit te doen omdat zij al geruime tijd geen gage hebben ontvangen. De directie kan zich vrijelijk bewegen, maar kan er niet met zijn bezittingen vandoor gaan. Volgens de woordvoerder Frans Bik, artiestennaam Novakeff, die met 14 Russische honden optreedt, heeft de directie ver schillende malen optredens niet laten doorgaan „om redenen die nergens op slaan". Daardoor o.a. zou de schild van circus Renz Salto Mortale inmiddels zijn opgelopen tot twee ton. De dieren worden in de tussentijd door de dierenbescherming van voedsel voorzien, omdat voor de beesten een noodsituatie is ont staan. De voormalige Australische oorlogsvlieger John Hampshire met het logboek van zijn vlucht van 21 januari 1944 toen hij met, enkele collega's een gasbombardement uitvoerde op een eilandje waarop menselijke proefkonijnen in bunkers verscholen waren. SYDNEY (UPI) De gewezen Australische oorlogsvlieger John Hampshire heeft aan de Australische pers verklaard dat hij op 21 januari 1944 samen met andere vliegers een klein rifeilandje bij Australië met 360 gastanks heeft gebom bardeerd, waardoor alle leven op het eilandje werd vernie tigd. Hampshire hoorde later, dat de Amerikanen, die het experi- ment leidden, vrijwilligers onder tot levenslang veroordeelde Amerikaanse gevangenen naar het eilandje hadden gebracht Zij bevonden zich in bunkers negen meter onder de grond, ongeveer gelijk aan de bunkers van de Japanners op het Pacific-eiland Tarawa. Hampshire vond dat hij het gebeurde bekend moest maken, nu de Australische regering zich tenslotte bereid heeft ver klaard schadevergoeding te verstrekken aan mensen die in de oorlog bij andere gasproeven gewond zijn geraakt.De Australische minister van defensie Lance Barnard heeft naar aanleiding van Hampshires beschuldiging een volledig onder zoek gelast Eigen Ambon onhaalbaar HEEL REEEL DE VERWACHTING van minister Van Doorn, dat gelet op de resultaten van zijn besprekingen in Djakarta de animo bij Zuidmolukkers om naar Indonesië terug te keren uiterst gering zal zijn. Omdat mr. Van Doom meestal bekwaam is in het taxeren van kansen die de stukken op het politieke schaakbord bieden, zal hij ook geen enkele illusie gehad hebben dat hij bij de Indonesische regering iets kon bereiken van datgene wat de Molukse leiders in Nederland begeren; zou hij zijn reis naar Soeharto c.s. gemaakt hebben om daar zeker van te worden, onze minister van C.R.M. had even goed thuis kunnen blijven. GEEN SCHIJN VAN KANS op een zelfstandig Ambon; bitter weinig kans zelfs voor Zuidmolukkers die wel willen repatriëren, dat ze een toegangskaartje voor Ambon krijgen. De Indonesische regering zal in dit opzicht geen enkel risiko nemen en in Djakarrta heeft minister Van Doorn bevestigd gekregen, dat Nederland repatrianten wel aan reisgeld en een beginkapitaaltje helpen mag, maar dat de Indonesische autoriteiten beslissen wie kunnen terug keren en waar hun nieuwe woonplaats zijn zal. Minister Van Doom hoopt, dat ir. Manusama en zijn Zuidmolukse regering in ballingschap de onhaalbaarheid van hun wensen gaan inzien en hun energie dan willen wijden aan repatriëring zonder politieke wensen of helemaal integreren in de Nederlandse gemeen schap. Hij heeft weer gelijk; maar het een noch het ander lijkt op korte termijn haalbaar. WANT OOK AL WORDT ir. Manusama voorgerekend, dat geen machtsblok ter wereld zijn eisen steunen zal en dat zelfs een politieke omwenteling in Djakarta geen regime zal opleveren dat tegenover Ambon anders zal staan dan Soekarno deed en Soeharto doet, de Zuidmolukkers in Nederland blijven zich een gebeten hond en een vreemde eend in de Nederlandse bijt voelen. De „M" van CRM krijgt terzake nog heel wat werk aan de winkel. Het halve probleem SPREKEND VOOR DE NATIONALE Beroepenmanifestatie heeft minister Van Kemenade gesproken over het gebrek aan integratie tussen het leven van de school en de wereld van het beroep. Daardoor gaapt er een grote kloof op het moment dat een jongen of meisje een beroep moet gaan kiezen. Hier snijdt minister Van Kemenade inderdaad een groot probleem aan; een probleem dat bij het éne kind al speelt op de leeftijd van 12 of 13 jaar(L.T.S. bijvoorbeeld) en bij anderen op het moment dat ze HAVO, Atheneum of Gymnasium verlaten. Ergens is ons hele onderwijsstelsel en dan beslirt niet in Nederland alleen, te veel gericht op de intellectuele facetten; in dit opzicht zal' het onderwijs meer vermaatschappelijkt moeten worden. GELIJK HEEFT ONZE BEWINDSMAN dus, als hij stelt dat niet alleen meer en betere voorlichting de oplossing van het probleem kan brengen. Maar hij lost het probleem toch zelf ook slechts half op, wanneer over de meer-maatschappelijk gerichte koers van ons onderwijs geen duidelijke feiten worden aangegeven. Want naast het probleem van de onkunde inzake de wereld van het beroep, kan allengs een probleem gaan onstaan, dat de wereld van het beroep een dermate sterke druk op het onderwijs gaat uitoefenen, dat andere belangrijke facetten van de samenleving in dit gaval de kant van de geestelijke vorming in het vergeetboek raakt Nu al zijn bij het voortgezet onderwijs tendensen merkbaar, die aansturen op een overdreven grote mate van utiliteit; het komt duidelijk naar voren in de druk op leerlingen en ouders om een vakkenpakket te kiezen, waarbij de meeste kansen om gegaran deerd zijn brood te kunnen verdienen aanwezig zijn: nederlands, engels, economie, wiskunde, natuurkunde en dan als supplement duits, scheikunde of handvaardigheidsvakken. IN DE THEORIE van de onderwijsvernieuwing wordt een dergelij ke ontwikkeling niet gepropageerd en ir de theorie van minister Van Kemenade's verdere plannen zal die ook niet gepropageerd worden. Maar wat wordt de praktijk? Misschien dat het bedrijfsleven in algemene zin het onderwijs helemaal gaat beheersen! Weeroverzicht Vooruitzichten voor donderdag. Af en toe regen of motregen en weinig verandering in tempe ratuur. Weersvooruitzichten in cijfers: Aantal uren zon 0—7. Min. temp. omstreeks 6 graden. Max, temp. omstreeks 11 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent^- Filmacteur Larry Parks HOLLYWOOD De Amerikaan se filmster Larry Parks, de niet-zingende hoofdrolspeler in "The Jolson Story" die in 1951 voor opschudding zorgde met zijn bevestiging lid van de com munistische partij te zijn, is op 60-jarige leeftijd aan een har taanval overleden. Parks was de eerste filmster die in 1951 voor de commissie voor onamerikaanse activiteiten van het huis van afgevaardigden toegaf lid van de communisti sche partij te zijn. Hij boekte toen juist grote successen met de film "Jolson sings again", maar verdween door zijn beken tenis naar de achtergrond en ging in de makelaardij. Larry Parks was getrouwd met de actrice Betty Garret. Hij laat, behalve zijn weduwe, twee zoons na. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIUIUIUIIIIIL Vrees Raadslid Kosten herbouw schouwburg fors overschreden" Van een onzer verslaggevers Leiden - Het gemeenteraadslid Th. Wessels heeft in de gister avond gehouden gemeente raadsvergadering de vrees uit gesproken dat bij de herbouw van de Leidse schouwburg de begroting fors wordt overschre den. Hij zei bang te zijn dat de overschrijding het bouwpro gramma zal beïnvloeden. Beves tiging van Wessels uitspraken was bij het ter perse gaan van deze editie niet meer te krijgen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ROTTERDAM-I ANP) Het dagelijks bestuur van het Openbaar Lichaam Rijnmond heeft gistermiddag besloten proces-verbaal op te maken tegen Shell-Chemie, omdat dit bedrijf afgelopen zondag verzuimde te melden dat in het complex in Rotterdam-Pernis via een scheur in een vat een kleine hoeveelheid propaan-gas vrij kwam. Volgens Shell gaat het om een kleine calamiteit en heeft het ongeluk nauwelijks schade en geen persoonlijke ongelukken ver oorzaakt Zij geeft wel toe formeel onjuist te hebben gehandeld door de Rijnmond-autoriteiten niet op de hoogte te brengen van de storing. Het bedrijf stelt echter dat de Rotterdamse politie een half uur nadat het lek was ontdekt wel is ingelicht en ging ervan uit dat de politie de milieudeskundigen van Rijnmond had geïnfor meerd. UTRECHT (ANP) Een ziekenhuis moet de vrijheid behouden om abortus, op ande re gronden dan ge vaar voor de licha melijke gezondheid van de vrouw, niet- toe te laten. Aldus de Nationale Zieken-, huisraad (NZR) in een commentaar op de wetsontwerpen inzake abortus inge diend door KV- P/ARP en VVD. De NZR is het eens met het instellen van een overleggroep, die erover moet beslissen of abortus in bepaal de gevallen is toege staan, behalve als het ziekenhuizen betreft die principiële be zwaren hebben tegen abortus op andere dan somatische (li chamelijke) indicatie. Ook zullen medewer kers van ziekenhui zen waar abortussen worden uitgevoerd individueel de vrij heid moeten behou den om te weigeren aan het plegen van abortus provocatus mee te werken. Dit recht zou moeten worden vastgelegd in de arbeidsovereen komst en de werkge ver zal het ook met de betrokkene bij in diensttreding moe ten- bespreken, zo zegt de NZR in haar com mentaar.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9