EIGEN ISRAËLISCHE JAGER KFIR TEGEN MIG OPGEWASSEN Cambodja altijd tussen twee vuren Onderwijs moet aansluiten op leefomgeving 40 min. losgeld voor juwelier Gianni Bulgari V oorzichtigheid met planning gezondheidszorg 'ostzegel- üefstal Landelijke richtlijnen bestraffing glaasje op? Politiek geweld Portugal tegen communisten 1INSDAG 15 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 PHNOM PENH (AP/UPI) - Er is een tijd geweest dat de Khmers een maehtig volk waren en hun land, het tegenwoordige Cambodja voorzien was van mo derne irrigatiewerken. De hoofdstad, Angor was een sieraad met zijn schitterende tempels en monumen ten, maar in het noordwesten trokken de Thais op en namen de rijke rijstvelden in bezit en later kwamen langs de Zuidchinese kust de aggressieve Vietnamezen opzetten. En toen Frankrijk honderd jaar geleden Cambodja als kolonie inpalmde was er weinig over van het eens zo luisterrijke keizerrijk. De Fransen waren heer en meester in Indo-China tot de tweede wereldoorlog, en toen de Japanners kwa men mocht een Franse schijnregering het schijnbare gezag uitoefenen. In 1941 riepen de Fransen een jonge prins uit een zijtak van de ouder keizerlijke familie tot koning uit Zijn naam was Norodom Sihanoek en hij was in het geheel niet van plan om als stroman voor de Fransen te fungeren. Zijn strijd om een onafhankelijk Cambodja kreeg in 1953 zijn beslag: het land werd onafhankelijkheid toegezegd. In 1955 deed Norodom Sihanoek afstand van de troon ten gerieve van zijn vader; hij vond namelijk dat het koningschap hem tezeer de handen bond. In 1965 verbrak Sihanoek de betrekkingen met de VS in verband met de luchtaanvallen die dat land op Cambodjaans grondgebied uitvoerden tegen de bases van Vietkong en Noordvietnamezen. Dit bracht tenslotte Sihanoeks tegenstanders in het geweer. Tijdens een bezoek aan Moskou zette het parlement Sihanoek af en vormde een regering van "nationale veiligheid" met Lon Nol, de latere presi dent, als minister van defensie. iSihanoek week uit naar Peking en vormde daar een regering in ballingschap die zich ontwikkelde als een centrum voor alle groeperingen, die zich keerden tegen de regering in Phnom Penh. De "Rode Khmer" was van hen de belangrijkste, Op 3 april 1970 trokken Amerikaanse troepen Cambodja binnen. De rode strijdgroepen weken uit naar het noordwesten, maar na twee jaar beheersten zij tachtig percent van het land. Hun commandant werd Khieu Samphan, aan vankelijk een oude tegenstander van Sihanoek. In 1972 riep Lon Nol zich uit tot president en zorgde ervoor dat latere verkiezingen deze functie bevestig den. Een groot offensief bracht de tegenstanders van Lon Nol in de loop van het vorige jaar tot vlak bij het vliegveld van Phnom Penh, Pochenton. Ondanks zware beschietingen hield de stad stand en Lon Nol had zelfs succes toen zijn troepen de oude hoofdstad Oedong heroverde. In juli 1974 bood Lon Nol onder handelingen aan, maar Sihanoek ging daar niet op in en besloot door te strijden tot Cambodja veroverd In november kondigde de Rode Khmer de doelstellin gen aan: aanvallen op de posities rond Phnom Penh, omsingeling van de troepen elders in het land en het •afsnijden van land- en waterwegen. Eind januari was de Mekong voor Phnom Penh niet langer bruikbaar en de bevoorrading van Phnom Penh moest geheel door de lucht gebeuren; de geïsoleerde posities elders in het land, werden alle veroverd. De druk op Phnom Penh nam toe en Lon Nol moest zijn beste troepen terughalen om de hoofdstad te verdedigen. Intussen bleef het Amerikaanse Congres weigeren extragelden voor Cambodja ter beschikking te stellen; dat deed de onzekerheid meer en meer groeien: Lon Nol nam de wijk, de Amerikaanse ambassade werd gesloten en Amerikaanse burgers verlieten het land, de zond vloed overlatend aan de burgers van Phnom Penh die vrijwel dagelijks door raketten geteisterd werden. Nu de stad nagenoeg in handen is van de Rode Khmer, een verovering die in Indo-China wel wordt beschouwd als generale repetitie voor de aanval op Saigon in het buurland Zuid-Vietnam, lijkt de terug keer van Sihanoek verzekerd. Tenzij hij blijft bij zijn eens genomen besluit om niet met de Rode Khmer in zee te gaan, die hij als niet-communist moeilijk accepteert al is hij overtuigd van hun 'zuivere patriot tisme'. Ünderzoek lar gebruik 'fvalwarmte !M (ANP) Een giste- geinstalleerde beleidsadvies- oep „stadsverwarming" gaat mogelijkheden onderzoeken i een ruimere toepassing van dsverwarming in ons land. t stadsverwarming wordt rbij bedoeld het voor een tl gebruiken van de zoge- amde afvalwarmte van elec- iteitscentrales voor het ver- rmen van steden of stadsde- Onderzocht zal worden of hoe op die manier een beter jruik kan worden gemaakt i de benodigde brandstoffen, beleidsadviesgroep werd in- steld door de Vereniging van ploitanten van gasbedrijven Nederland (VEGIN) en een reniging van exploitanten elektriciteitsbedrijven in derland (VEEN). De installa- Arnhem werd verricht or minister Lubbers van eco- mische zaken. Voorzitter van groep is mr. J. A arts en, oud- nmissaris der koningin in erziening van ibinet Chili NTIAGO, Chili (UPI) Pre- t Augusto Pinochet van heeft gisteren zijn kabinet igd om meer burgers te bij het bestuur van id. Het zittende kabinet 17 man trad vorige week af Pinochet de gelegenheid te in zijn wijziging uit te voe- n de op hol geslagen infla- beteugelen. het nieuwe kabinet zitten zes elf militaire ministers, itstgenoemden zaten al in de den regering en zijn her- ad. Jorge Cauas, minister financiën is herbenoemd en ift vergaande bevoegdheden regen onder de titel „eerste uister voor de economie." ielfde textiel iekenhuizen oedkoper RECHT (ANP) De norm- nmissie „textielprodukten >r ziekenhuizen" van het Ne- ■lands normalisatie-instituut «ft normen ontworpen voor t „platgoed" (lakens, hand eken, spreien e.d.) dat in zie nhuizen wordt gebruikt. Als nieuwe normen algemeen Drden toegepast, zal de ge- ndheidssector in de toekomst feens het NNI jaarlijks onge- er 35 miljoen kunnen be ieren op de kosten, et bestuur van de Nationale ekenhuisraad heeft de con- pt-norm al aanvaard. ithole blijft Tanzania ES SALAAM (Rtr) Do- iee Ndabaningi Sithole, een i de leiders van de Rhodesi- !he NC (Afrikaanse Nationale iad), blijft voorlopig in Tanza- Sithole was door de Rho- :he regering tijdelijk in [rijheid gesteld om deel te kun- nemen aan de conferentie de organisatie van Afri- eenheid in Dar es Sa- uTARD (ANP) In het afge- 'pen weekeinde is in Munster- eleen ten nadele van de heer Koenen een collectie postze- gestolen ter waarde van 70.000. Ook verdween een col- 'riie oude munten ter waarde W -1.000. De eigen Israëlische jager, luisterend naar de naam „leeuwewelp", zoals hij gisteren door minister Peres werd getoond. Tel Aviv (Rtr.) Israël heeft gisteren op een vliegveld buiten Tel Aviv een nieuwe straaljager van eigen makelij getoond, die ruim tweemaal de snelheid van het geluid kan bereiken. Het toestel de „Kfir" (jonge leeuw) is een eenpersoonsmachine met een operationeel plafond van 15.000 meter die kan worden gebruikt voor luchtgevechten en voor aanvallen op gronddoelen Minister van Defensie Sjimon Peres die het toestel aan de pers toonde aan de vooravond van de herdenking van het verkrij gen van de onafhankelijkheid in 1948, zei dat de „Kfir" met zijn bouwprijs van vier miljoen dol lar behoort tot de beste en de goedkoopste oorlogsvliegtuigen. De snelheid bedraagt 2.2 maal de snelheid van het geluid of ruim 2.250 km per uur. Volgens de minister is in de „Kfir" de algemene technische kennis van dit ogenblik ver werkt, met toevoeging van ver beteringen op grond van erva ringen van Israëlische oorlogs vliegers. De machine met zijn Delta-vormige vleugels gelijkt op de Mirage en is uitgerust met de motor J-79 van de Ameri kaanse firma General Elecric die ook gebruikt wordt in de Amerikaanse F-4, de „Phan tom". De jager die gebouwd is door de Israëlische vliegtuigin dustrie, zou bijzonder wendbaar zijn bij lage snelheden en bij scherpe aanvalshoeken. Peres wilde niet zeggen hoeveel toestellen van dit type zijn ver-, vaardigd. Terwijl hij een exem plaar in een hangar toonde, scheerde een andere „Kfir" en kele malen over het vliegveld, daarbij zijn wendbaarheid en stijgvermogen demonstrerend. Volgens Peres maakt Israël nu ongeveer 30 pet. van zijn wa pens. Mogelijk zou dit percenta ge kunnen worden opgevoerd tot 50 pet. Naar verluidt zou de „Kfir" al in de oktoberoorlog van 1973 zijn gebruikt. In hoofd zaak bestaat de Israëlische luchtmacht echter uit Ameri kaanse Phantoms en Skyhawks en Franse Mirages. De Arabi sche landen zijn voornamelijk van Russisch materieel afhanke lijk. De Kfir, uitgerust met ka nonnen, maar eveneens geschikt voor geleide wapens, zou de meerdere zijn van de Russische Mig-23. Onder het toeziend oog van een ambte naar van de burgerlijke stand tekent mr. Pieter van Vollenhove Vollenhoven geboor te-aangifte van zijn vierde zoon Floris Fre- derik Martijn. Het gebeurde op het Nijmeeg se stadhuis in het bijzijn van premier Den Uyl (m) en burgemeester De Graaf (I) die in zijn toespraak inging op een uitlating van de jonge vader: „Het moet, mij toch wel wat droef te moede zijn te beseffen dat het vandaag de laatste keer is dat u dit stadhuis betreedt in die wonderlijke en blijde kwali teit van jonge vader". Hij bood voor prins Floris het ontwerp voor een zilveren legpen ning aan, waarna kandeel werd geserveerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister van Kemenade van onderwijs vindt dat het onderwijs in achtergebleven plattelandsstreken en oude buur ten in de grote steden te weinig aansluit bij de leefomgeving' van de' leerlingen. Volgens hem is er sprake van een grote kloof. „Het onderwijs staat los van de realiteit, kinderen zijn niet gemotiveerd om te leren". In zijn beleidsplan voor het onderwijs aan kinderen in zogenaamde achterstandssituaties, waarover de kamer gisteren met hem in discussie trad, stelt de bewindsman een aantal maatregelen voor om hierin verbetering te brengen, ondermeer door extra leerkrach ten. Met name de oonfessionele en liberale kamerleden bleken op sommige punten nogal sceptisch, vooral ten aanzien van de inscha keling van het welzijnswerk. Dr. van Kemenade voerde aan, dat inschakeling van buurt- en opbouwwerkers nodig is om een relatie te leggen tussen school en gezin en school en buurt. „De school moet worden opengemaakt. De onderwijzers moeten de problemen van de wijk of de streek kennen, de ouders moeten weten wat er op school gebeurt. In zo'n situatie kan het onderwijs inspelen op ervaringen van de kinderen in hun woonomgeving". De minister wees erop, dat maatregelen voor het onderwijs alleen een te beperkt effekt zouden hebben. „We moeten af van de gedachte dat de school en het welzijnswerk op verschillende werkvelden bezig zijn. Het gaat om dezelfde problematiek. Afstem ming op elkaar is noodzakelijk". Door de drie christen-democrati sche partijen en de WD werd een motie aangekondigd, waarin gesteld wordt dat geen nieuw begeleidingswerk wordt begonnen dat niets met bestaande activiteiten te maken heeft Querulanten verstoren bouwproduktie MAASTRICHT (ANP) Het ministerie van Sociale Zaken ondervindt bij zijn pogingen het bouwvolume te vergroten veel hinder van „querulanten" die een onjuist gebruik maken van de vrijheid tot het indienen van bezwaarschriften. Minister Boersma (Sociale Zaken) zei dit gisteren aan het slot van een kort werkbezoek aan Limburg. Een aantal „notoire querulan ten" slaagt er altijd weer in belangrijke bouwprojecten op de Lange baan te schuiven. Dit behoort, zo zei minister Boers ma, tot de uitwassen van de democratie. De bouw met 60.000 werklozen wordt hiervan de du pe. Kappers willen verlossing van hoog btw-tarief AMSTERDAM (ANP) Het BTW-tarief van 16 procent, dat de kappers moeten berekenen op hun tarieven, moet zeer snel worden afgeschaft of in ieder geval drastisch worden ver laagd. Gebeurt dit niet dan is te verwachten dat het aantal kap- persbedrijven verder zal afne- De algemene Nederlandse kap persorganisatie heeft de laatste tijd geprobeerd om de volgens haar zeer netelige situatie onder de aandacht te brengen van de overheid. Gisteravond zijn op negen plaatsen in ons land de monstratieve bijeenkomsten ge houden. Volgende week zullen nog dertien van deze vergade ringen worden belegd. Er zijn plannen in de maak om massaal naar Den Haag te trekken om uiting te geven aan de ongerust heid bij de Nederlandse dames- en herenkappers. ROME - Veertig miljoen gulden in twee termijnen van 20 miljoen schijnt de Romeinse juweliersfirma Bulgari betaald te hebben als losprijs voor de ont voerde 40-jarige Gianni Bulgari, een van de firman ten van deze wereldberoemde firma. Bulgari is in de nacht van zondag op maandag vrijgelaten. Hij is precies een maand en een dag in handen van zijn ontvoerders geweest. Volgens de uiterst summiere mededelingen van de zijde van de politie en de familie is Bulgari in goede gezondheid, uitgezonderd een slecht behandelde schotwond in zijn arm. Hij liep die op toen hij zich bij zijn ontvoering hevig verzette. Gisternacht belde Bulgari een van zijn broers op met de mede deling dat hij „over enkele mi nuten thuis zou zijn". Bulgari is door zijn ontvoerders vrijwel voor zijn huisdeur afgezet. Hij vertelde goed behandeld te zijn geweest Hij heeft gedurende zijn ontvoering in een geblin deerde kamer opgesloten geze ten. Samen met zijn ontvoerders heeft hij zijn 40ste verjaardag moeten vieren. Over de betaalde losprijs is niets officieel meegedeeld. De Bulgari's behoren tot de 4 5 absolute top juweliersfirma's in de wereld. Al kort na de ontvoe ring werd gezegd dat de ge vraagde losprijs 40 miljoen gul den was, te betalen via buiten landse vestigingen van de firma en voor een belangrijk deel in juwelen en andere sieraden. Terwijl deze spectaculaire ont voeringsaffaire goed is afgelo pen, is ten huize van de familie Raimondi, woonachtig in de buurt van Milaan, paniek ont staan door een dramatisch ulti matum. Begin april werd de 8-jarige zoon Paolo letterlijk uit de armen van zijn moeder ge rukt en ontvoerd. De ontvoerders schijnen voor de wz-zzfr*«y. 8-jarige jongen een zo hoog be- v? drag te eisen, dat de familie zegt dat onmogelijk te kunnen beta len. De ontvoerders hebben nu gedreigd de jongen te zullen vermoorden als het geld niet snel betaald wordt. Gianni Bulgari bleek na zijn vrijlating althans baard rijker. Den Haag (ANP) Het Tweede Kamerlid Schol ten (CHU) heeft minister Van Agt van Justitite schriftelijk gevraagd de landelijke richtlijnen te publiceren, die gehan teerd worden bij de be rechting van alcoholmis bruik bij wegverkeer. Volgens het kamerlid heeft de officier van justitie te Zwolle vorige week vrijdag (tijdens de zaak tegen minister Pronk voor ontwikkelingssamenwerking) mededelingen gedaan over de richtlijnen. Gevraagd is of het juist is dat volgens deze richtlijnen in het algemeen pas onvoorwaardelij ke gevangenisstraf wordt geëist bij een promillage boven 1.5 ter wijl recidive alleen in aanmer king wordt genomen, indien het vorige feit minder dan vier jaar geleden heeft plaatsgevonden. AMSTERDAM (ANP) Met de planning van de gezondheids zorg moeten we voorzichtig zijn. Het is absurd om er maar één stukje van te plannen. Ne derland is nog helemaal niet tot een integrale planning in staat. We moeten af van het idee, dat er instanties zijn die plannen maken en weer andere instan ties die verantwoordelijk zijn voor de uitvoering of die de financiering in handen hebben. Deze opmerkingen maakte prof. dr. F. Doeleman, hoogleraar in de sociale geneeskunde in Lei den, gisteren tijdens een discus sie op het internationale congres .planning gezondheidszorg' in Amsterdam. Evenals dr. R. A. de Melker (huisarts) betoogde prof. Doele man, dat men niet in de eerste plaats diagnoses moet stellen (bevolkingsonderzoeken) om nog meer ziektën op te sporen waaraan wellicht weinig te doen valt of die weer veel dure voor zieningen vragen. Men moet kij ken naar de werkelijke proble men van de mensen. Op heel veel van de problemen is een ^medisch' antwoord alleen niet genoeg, zei hij, maar toch zijn ze als het ware in het medisch kanaal terecht gekomen. Dat is moeilijk terug te draaien, maar prof. Doeleman meent toch, dat een groot deel van het beroep dat op medische zorg wordt ge daan kan worden voorkomen door een verandering van de levensomstandigheden van de bevolking. Bij de planning, zei hij, zal men veel tegenstrijdige behoeften en krachten moeten verzoenen. De behoeften van de patiënt kun nen wel heel anders liggen dan die van de huisarts of de zieken huisspecialist Het is nodig, dat de consument ook wat meer macht ontwikkelt om tot een beter evenwicht te komen, aldus prof. Doeleman. LISSABON (UPI) - Manifestaties van politieke parfijen in Portu gal zijn de laatste dagen opnieuw gepaard gegaan met politiek geweld. De beweging van de strijdkrachten heeft de partijen opgeroepen hun campagnes vreedzaam te voeren. Zowel linkse partijen als partijen rechts van het centrum klaagden over het verstoren van hun bijeenkomsten, maar ditmaal lijkt het meren deel van het geweld gericht te zijn geweest tegen de communisten.. De gewelddadige acties speelden zie vooral af in plaatsen in het vanouds conservatief-katholieke noorden, en vielen samen met een verklaring van de bisschoppen dat het katholieken moreel verboden is te stemmen op „anti-christelijke" partijen zoals de communisti sche partij. Volgens de communistische partij zijn twee van haar aanhangers door schoten gewond tijdens een optocht in een noordelijke plaats. De belagers zouden hebben behoord tot de centrumlinkse PPD. De partij maakte ook melding van schoten op haar bijeenkomsten in Viana do castelo en in Goaes. Andere botsingen deden zich voor in Braga, Oporto, Almada en Viseu. Politieke kringen menen dat de verklaringen van de katholieke bisschoppen decommunistische verkiezingscampagnes ernstige moeilijkheden kan bezorgen, en deze partij, en de verwante Portu gese democratische beweging (MDP) vooral in het noorden stem men kan kosten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7