DA wil ton extra voor ie Leidse bibliotheken eNVe DRAMA BRENGT HET KINDERSTRAATTONEEL „EI Politie heeft pik op mij' Informatiedag over arbeid Verrassend werk van creatieve handenarbeiders LJA-gebouw Universiteitsraad kraakt herstructureringsplannen Dodelijk ongeval op Stompwijkseweg jlNSDAG 15 APRIL 1975 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers EIDEN Het CDA heeft gisteravond, bij besprekingen die voorafgaan aan de .finitieve vaststelling van de Leidse be- oting 1975, het voorstel gedaan om een ntal posten alsnog extra te verhogen. 1 voor de openbare bibliotheek 100.000 meer uittrekken dan b. en w. bben voorgesteld, 24.000 beschikbaar •llen voor verbetering van de accommo- itie van de zwem- en roeivereniging Die ythe, 13.000 voor een gym-lokaal in de irenwijk en voorts herstel van riolerin gen aan de Rijndijk en de Bakker Korff- straa't mogelijk maken, alsmede een aantal extra herbestratingen. De financiële ruimte daarvoor wordt in het CDA voorstel ge schapen door voor 1975 de posten „recon structie Breestraat" en „negen noodlokalen in de Merenwijk" te schrappen. Daarnaast zou gebruik moeten worden gemaakt van de extra financiële uitkering van het rijk (in het kader van de werkloosheids-bestrij- ding) ten bedrage van 4,5 ton. Wethouder Van Dam (financiën) heeft het voorstel van de hand gewezen. De 4,5 ton, zo herhaal de een al eerder afgelegde verklaring, zal voor het grootste deel worden aangewend ter dekking van voorgenomen investerin gen zoals die op de investeringslijst staan en met de lasten waarvan nog geen reke ning was gehouden. Voor de besteding van het bedrag dat aan echt nieuwe projecten kan worden besteed, zal de gemeenteraad binnenkort een voorstel bereiken, zo heeft de wethouder toegezegd. De stemming over het CDA voorstel heeft volgende week maandag plaats wanneer naar mag worden verwacht de begroting definitief wordt vastgesteld. ^CONSTRUCTIE REESTRAAT EGINT 0LGEND OORJAAR n onzer verslaggevers IIDEN Met de reconstructie de Breestraat zal waar- hijnlijk volgend voorjaar een gin worden gemaakt, at heeft wethouder Waal ge- tijdens de gisteravond ge ilden gemeenteraadsvergade- ng. De wethouder wees erop het voor de zakenlieden in binnenstad van belang is te tten wanneer de werkzaamhe- n beginnen omdat zij daar- ee dan rekening kunnen hou- m bij hun inkoop-politiek. Hij nee dat het zg. spoor- wkje (tijdschema) voor de re- nstructie nu „ambtelijk klaar Het spoorboekje zal met alle eet betrokkenen diepgaand rden doorgesproken waarbij ie tevens veel aandacht wil iteden aan de vraag of ook de reconstructie nog autover in de Breestraat moet wor- toegelaten. Eind van deze and staat een „brainstor- ng" op het programma tussen gemeente en het Leids City ntrum. thouder Waal deed in ander 'band gisteravond de toezeg- ig met de in de binnenstad restigde bedrijven in overleg treden over een parkeer-rege- „Probleem daarbij is", zo op welke criteria moet wor- beoordeeld wie wel en wie voor een ontheffing in aan- erking komt Iedereen een itófing verlenen is om prak- tekredenen niet mogelijk." M)SE UNIVERSITEIT WEL 9 ITUDENTEN- iTOPS EIDEN De Leidse aar de Academische Raad zal voor moeten ijveren, dat de aatssecretaris Klein (Onder ijs) voor de cursus 1975-1976 gen studentenstops zal instel- De universiteitsraad van de ijksuniversiteit van Leiden eeft gisteren hiertoe besloten, et gaat om de richtingen ge- eeskunde, biologie. Engels, ge- 'hiedenis, kunstgeschiedenis, indheelkunde, diergeneeskun- lichamelijke opvoeding en sische geografie. Hiervan wor- alleen de eerste vijf aan de eidse universiteit gedoceerd. de minister alleen tot stelling van een stop overgaat, de Academische Raad hier- eensgezjnd adviseert, is het lak, dat de universiteiten zich i oordeel vormen over idere dan bij hen gedoceerde chtingen. Omdat andere uni- ersiteiten geen verzoek zullen idienen voor Nederlands en armacie, meende de raad hier kunnen volstaan met het vra- een plaatsingscommis- omdat een studentenstop er toch niet tot de mogelijkhe- en zou behoren. Hoewel dit ok het geval is met kunstge- 'hiedenis, meende men hier chter wel bij het oorspronkelij- •nemen te moeten blij- en, aangezien de grote toevloed an studenten en het enorme uimtegebrek een numerus fi- alleszins rechtvaardigt 'oorts besloot de raad voor 10 ndere studierichtingen een laatsingscommissie aan te vra- en, waarbij hij zijn eerder in- enomen standpunt handhaaf- Wat betreft de studierichtin- en Nederlands en Farmacie zal Leidse delegatie zaterdag al et mogelijke moeten doen om voorkomen, dat het aantal ferstejaars groter wordt dan het de meerjarenafspraken vast- ;de aantak respectievelijk n de oorspronkelijke nume- fixus aanvrage genoemde ïantal. LEIDEN „De politie heeft de pik op mij". Deze emotionele kreet ontsnapte aan de mond van de heer K. L. T., wetenschappelijk mede werker bij het juridisch studiecentrum Graven steen. T. verscheen ten tweede male in het "beklaagden bankje, dit keer verge zeld door zijn secreta resse als getuige. Hij ontkende het hem ten laste gelegde feit, nl. het overschrijden van de toegestane parkeertijd, ten stelligste. T. ver klaarde - hierin overtui gend bijgestaan door zijn secretaresse - dat hij elke dag, dus ook de bewuste, telkens zijn parkeerschijf ging ver zetten, daartoe elk half uur gewaarschuwd door Voor de Leidse kantonrechter: een wekker op zijn bu reau. Zo'n handeling is op zich wel strafbaar, maar werd in dit geval niet ten laste gelegd. De officier van justitie eiste voor de geconstateerde overtreding het gebrui kelijke tarief: 15,-. Hierop hield de heer T. een even heftig als boeiend betoog waarin hij de aanwezigen ver bitterd liet weten, dat hij naar zijn mening al van af zijn aankomst in Lei den, in 1972, herhaalde malen volkomen tep on-, rechte door de politie was bekeurd. Hij stelde bovendien ervan over tuigd te zijn, dat deze „pesterijtjes" hem tref fen door toedoen van een niet nader te noe men hoogleraar aan de juridische faculteit. Kantonrechter De Ko ning, bedaard als im mer, hoorde zijn verhaal met belangstelling aan, maar beperkte zich wij selijk tot de dagvaar ding. Hij achtte het niet uitgesloten, dat de be keurende agent zich in de tijd had vergist en sprak verdachte derhal- 've maar vrij bij gebrek aan voldoende bewijs. ADVERTENTIE] LEIDEN Een groot aantal leden van de Leidse universi teitsraad heeft gisteren het on aanvaardbaar laten horen over de plannen van de regering om te komen tot verkorting van de studieduur, beter bekend als plannen tot herstructurering van het wetenschappelijk onder wijs volgens de plannen van wijlen prof. Posthumus. Met name de studentenvertegen woordigers in de raad zien in de plannen, die uitgaan van een uniforme cursusduur van vijf jaar (aanvankelijk wilde de mi nister een duur van 4 jaar, maar onder druk van de publieke opi nie heeft hij dit standpunt in middels herzien) de doodslag voor het wetenschappelijk on derwijs. De universiteitsraad onderschrijft in meerderheid het standpunt van een werk groep uit de Academische Raad (het college dat de regering ad viseert omtrent zaken die met het wetenschappelijk onderwijs te maken hebben) waarin men onder meer spreekt van niveau verlaging van het wetenschap pelijk onderwijs bij doorvoering van de herstructureringsplan nen in de huidige vorm. De leden van de universiteits raad uitten hun kritiek bij de behandeling van een tweetal concept-standpunten van deze werkgroep. Deze zullen in de vergadering van de Academi sche Raad van zaterdag a.s. aan de orde komen. De raad kon zich in meerderheid stellen ach ter de in deze concept-standDun- ten verwoorde kritiek en de hie rin voorgestelde wijzigingen. Een voorstel om de minister te verzoeken het wetsontwerp in te trekken, respectievelijk de ka mer te vragen het te verwerpen, haalde geen meerderheid. Een groot aantal studentenorga nisaties uit Leiden hebben zich inmiddels in een manifest ee- keerd tegen de plannen. Zij ei sen hierin naast intrekking van het wetsontwerp, ook meer geld en personeel voor verbetering van onderwijs en onderzoek. Een achttal hoogleraren hebben zich inmiddels achter dit mani fest gesteld, evenals de afdelin gen van P.S.P. en C.P.N. van Leiden. repetitie-scène van „Het grootste goed op Aard" gr Het grootste goed op aard" LEIDEN Gezien het succes van de kinderstraattoneelproductie „Krent en Bol", vorig jaar, heeft de eNVe Drama dit seizoen een soortgelijk gebeuren op touw gezet Op 20 en 27 april, om half drie 's middags hebben de try-outs plaats van „Het Grootste Goed op Aard" door de groep „EI" in het LAK-theater, Levendaal 150, III, Leiden. Het ligt in de bedoeling dat deze try-outs een vervolg krijgen in de vorm van een reizend theater, groep wil gaan spelen in Leiden en omge ving van eind april tot begin juni 1975. Er wordt gedacht aan voorstellingen op straat, in scholen, ziekenhuizen, inrichtin gen, kindertehuizen, buurt- en clubhuizen. Pietje en Tiets, twee vriendjes, gaan op zoek naar het grootste goed op aard. Het verhaal, de decors, de kostuums, attributen en muziek zijn alle door de groep ..EI" zelf gemaakt, bijgestaan door adviseur Jan Kij- ne. Het spel is bedoeld voor kinderen van 6—12 jaar. De toegangsprijzen voor de try-outs in het LAK-theater zijn: kinderen 1,00, volwassenen 2,50. Voorstellingen, buiten het LAK-theater worden tegen ver goeding van de onkosten gespeeld; overleg hierover is altijd mogelijk. Voor inlichtin gen en reserveringen kan men kontakt opnemen met het LAK-theater, tel. 071- 24890. Van een onzer verslaggevers STOMPWIJK - De 18-jarige P. Oliehoek uit Stomp- wijk is zaterdag bij een ongeval op de Stompwijkse weg om het leven gekomen. De Stompwijker reed op zijn bromfiets in de richting van Stompwijk. Aan de rechterkant van de weg stond een vrachtwa gen geparkeerd. Daarachter wachtte een personenau to op het tegemoetkomend verkeer. De jeugdiger Stompwijker passeerde de stilstaande auto en zag te laat dat er een auto, bestuurd door een 26-jarige Stompwijker aankwam. Hij remde en viel naar de linkerkant van de weg en werd door de auto gegrepen. De jongen was bijna op slag dood. Zaterdag in De Kleine Burcht Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Industriebond van het Nederlands Katholiek Vakverbond organiseert aanstaande zaterdag op initiatief van de jongeren uit het rayon Den Haag/Leiden een informatiedag in „De Kleine Burcht". Als gast is het Gemeentelijk Arbeidsbureau met een grote stand op de informatiemarkt aanwezig. De Kleine Burcht is geopend van negen uur 's morgens tot zes uur 's avonds. Op de markt wordt informatie gegeven over werkloosheidsuitkerin gen, sociale wetten, arbeidsvoorwaarden en lonen. De vertegen woordigers van het Arbeidsbureau nemen het méér praktisch gedeelte voor hun rekening. De bezoekers van de markt zullen bij hen geïnformeerd worden over vacatures, werkgelegenheid, omscholing en loonsuppletie-regelingen. Experiment Hoewel de jongeren het initiatief tot dit experiment hebben geno men, is de markt voor alle werknemers, werklozen en ook voor ouders van schoolverlaters toegankelijk. „Het blijkt ons steeds weer dat de informatie die de bonden aan hun leden verstrekken niet goed overkomt", aldus de heer Fonteijn, bondsbestuurder van het district Rotterdam. „Ook het onderwijs blijft wat dat betreft in gebreke. Schoolverla ters komen vaak zonder enige kennis van zaken in het bedrijfsleven terecht. Dagelijks krijg ik te maken met onoplosbare individuele kwesties, die voorkomen hadden kunnen worden, wanneer de werknemers wisten wat ze moesten doen". De industriebond heeft juist Leiden gekozen als plaats voor haar informatie-actie omdat hier de werkloosheid het hoogst is in de randstad. Ook in de Leidse vormingscentra zijn de hoogste percen tages werkloze jongeren te tellen. De heer Fonteijn: „Een zaak zoals die van de Sociale Dienst vorige week bevestigt nog eens extra ons idee dat werknemers niet wweten wat hun rechten, maar ook niet weten wat hun plichten Jaarlijks Jammer genoeg is het alleen het NKV, dat aan de informatiedag meedoet. De heer Fonteijn: „We zijn al een jaar aan het discussie ren over welke daad we moesten stellen om het gebrek aan informatie zoveel mogelijk te overbruggen. Daarom konden we geen andere vakcentrales er bij halen". Overigens stellen de bonden zich op het standpunt dat zij alleen aan hun leden informatie willen verstrekken. „Wanneer dit experiment lukt, hopen we dat de andere bonden zich met enthousiasme bij ons zullen aansluiten en dat de informa tiedag een jaarlijks terugkerend evenement wordt in Leiden". Van een onzer verslaggevers Leiden - Gedurende twee avon den is op de tweede verdieping van het LJA-gebouw (in de voormalige marinekazerne aan het Noordeinde) op een vaak verrassende wijze te zien hoe zeer in vele van de ruim hon derd deelnemers en deelneem sters aan de cursussen Kreatie- ve Handvaardigheid van de Stchting Leidse Jeugd Actie wa re kunstenaars steken. In twee jaar tijd hebben talloze cursis ten zich ontplooid van schuchte re beginnelingen in het creatie ve vlak tot artistieke durf als die met hun werk voor de dag kunnen komen. Dat is dan nu te zien in de tentoongestelde werkstukken die voor de exa mens Handenarbeid A en B ver vaardigd zijn. Gisteravond waren er al heel veel belangstellende bezoekers die hun bewondering bij de vol le tafels en wanden niet onder stoelen en baken staken. Het is een genoegen te kijken naar al die produkten van technieken en techniekjes: spatten, schablo- neren, vloeien en blazen, scheu ren, linoleumdruk, uithaaltech niek, knippen en uitschuiven, vingerschilderen. En wat kun je niet voor een fantastische profilering berei ken met honderden spijkers op een zwarte ondergrond. Er wa ren veel stijlvolle toneelmaquet tes met kostelijke poppetjes, old-timers van golfkarton, ko ningskoppen uit papier geknipt, maskers in „vertellende" kleu ren, houtsnijwerk, vele uren huisvlijt in macramé, mozaiek, batik, in het werken met „waar deloos materiaal". Wat de cursussen maar willen aantonen is, dat hier sprake is van bereikbare kunst, in eigen huis en gemaakt met eigen han den. Het is een ontwikkeling die steeds meer veld wint. Kreatieve Handvaardigheid wil deze crea tiviteit aanwakkeren. Je hoeft geen artiest te zijn, je wordt het vanzelf als je niet bang bent iets te creëren. Het is simpel, maar je moet het maar weten. Zo'n cursus helpt daarbij een hele hand. Ook vanavond (van 7 tot 10 uur) is gratis deze expo sitie te zien. Het kijken naar de voorwerpen werkt nog aanste kelijk ook Gewest-overleg wordt hervat Van een onzer verslaggevers Leiden Besprekingen tussen Leiden en een aantal gemeenten in de regio om te komen tot een gewest met als centrum-gemeen te Leiden, zullen nog deze maand worden hervat. Het over leg zal plaats vinden in het ge bouw van het psychiatrisch zie kenhuis Endegeest. Dat heeft wethouder Van Aken gisteravond meegedeeld tijdens de gemeenteraadsvergadering. De wethouder zei er pertinent tegen te zijn om het overleg over gewestvorming te koppelen aan besprekingen over het tot stand te brengen streek-energie- bedrijf. ADVERTENTIE] Vertraging rehabilitatie in Leiden-N en De Kooi Van een onzer verslaggevers Leiden „De vertraging die is opgetreden in de rehabilitatie van Noord en de Kooi valt bui ten onze schuld. De afspraak was dat Geo-project en de Na tionale Woningraad hun plan nen in december van het vorig jaar zouden inleveren. Maar de plannen zijn pas in de eerste dagen van april aan de gemeen te overgedragen". Aldus wethouder Verboom gis teravond tijdens de gemeente raadsvergadering in antwoord op vragen hierover van het CDA-gemeenteraadslid Ham. De wethouder zei dat de dienst gemeentewerken nog ongeveer een maand nodig zal hebben voor zijn bewerking van de plannen en dat die daarna aan de gemeenteraadscommissies worden voorgelegd. I ADVERTENTIE] Leiden vraagt bijzondere rijkssubsidie voor renovatie Van een onzer verslaggevers Leiden De gemeente Leiden zal er bij het rijk op aandringen om de uitvoering van de twee renovatieplannen die de Leidse Woning Stichting en de woning bouwvereniging „Ons Belang" hebben ontworpen voor het Haagwegkwartier, te betalen uit de pot ter bestrijding van de werkloosheid. Daartoe heeft de gemeenteraad gisteravond met algemene stem men besloten. Volgens wethou der Verboom maakt op dit mo ment het plan van de L.W.S. goede kans om geaccepteerd te worden door het rijk. Hij sprak de vrees uit dat men het plan van „Ons Belang" te duur zal vinden". (ADVERTENTIE groenoordhal leiden VflUun do Zwifaorlooo -TaL 07T-2004! TOEGANGSPRIJS f 250 fxp. S^tóSl°or<mat9aWds)

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5