Henk Onos (85) zou nog zó door willen gaan met noodslachtingen 1 Leidschendams comité schrijft opnieuw naar de Koningin Goedkopere woningen in Voorhof-Zuid VERRASSENDE ZEGE LISSE OP DKD Opgraven naar ,,Huis ter Weer" Tekeningen scholieren op bijbel-expo Dagverblijf Oegstgeest houdt open huis PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 15 APRIL 1975 Lisse - Henk Onos laat zijn ste vige knuisten zien: „Kijk maar eens, er zit nog geen bevinkje in". Dat was niet alleen een dikke 50 jaar geleden zo, toen Henk zijn eerste slacht deed („een zwaar paard, dat ik in een Hillegomse smederij moest om ver trekken en slachten; er was geen schietmasker of niks"), die bedrijfszekere handen zijn er nog steeds, ook al is noodslach- ter Onos de 85 jaar gepasseerd. „Ik had een vaste hand van slaan en geen zenuwen. Vader was te zenuwachtig, die heeft dit werk nooit kunnen doen". Henk Onos, die voor een kern gezonde zeventigjarige kan doorgaan, is er nou mee gestopt „Mijn vrouw bleef er maar op hameren: Henk, schei toch uit Anders was ik gewoon doorge gaan". De heer Onos, die zich nog zo lekker als kip weet voelt z'n bloed nu al kriebelen als hij weet dat zijn collega op weg is naar een noodslachting voor de Vleeskeuringsdienst in Voor hout Dan moet hij maar gauw ergens anders aan denken: „Het was m'n lust en m'n leven om het te doen. Ik kan nog makke lijk allenig een paard of een koe slachten. Als je een scherp mes hebt, slacht je vanzelf wel raak". De heldere ogen van Henk schitteren. „Ja, maar je moet het wel künnen, hoor", bezorgt zijn vrouw hem een pluim. Roet de vriendelijke hond, die het praten het eerste kwartier onmogelijk heeft ge maakt door met hooggeheven geblaf de komst van de vreem deling af te keuren, kijkt nu voor het raam rustig de mussen uit een boom in de Kanaal straat Roet lijkt bereid een noodslachting aan te richten. Meer dan een halve eeuw heeft Henk Onos zijn werk gedaan: bij nacht en ontij, in stortbuien op weg naar de noodslacht- plaats, op z'n brommer. Altijd is er wel iets, valt er een koe in de sloot Zijn er beenbrekers, dooie beesten en dieren met ziektes. Het vlees dat er van komt is prima, daar zorgen de keuringen wel voor. Na de slachting wordt dat vlees twee maal 24 uur bacteriologische on derzocht en vervolgens komt de bak- en braadproef (voor de smaak). „Dat zat wel goed", ver telt oud-slager Onos, „er kon niets gebeuren of er werd afge keurd. Het vlees dat in de ver- Het is dat zijn vrouw hem thuis wilde houden, maar: Henk Onos: „Als je een scherp mes hebt, slacht je vanzelf wel raak" koop kwam ging voor minder dan de halve prijs van de hand". Toen Henkie 9 wps, ging hij al slachten, samen met een baas. Vóór en na schooltijd. „Dat wa ren huisslachtingen zogezeid. Ik maakte toen al halve nachten. Mijn baas ving dan een gulden per varken. Het was allemaal buitenwerk, met een bak op straat Het vroor dat het kraak te, vroeger. Toen ik in 1890 in Leimuiden werd geboren was het ook een kouwe winter; dat weet ik nog goed". Henk is later ook veehandelaar geworden. In de Kanaalstraat had zijn vader een paardenslagerij. Toen in de oorlog legerpaarden het loodje hadden gelegd stond half Lisse voor de deur: een kwartje het pond. En die Duitse veearts be klaagde zich erover, dat Henk zo weinig geld bood voor de paarden. „Ja, maar altijd nog méér dan jullie ervoor hebben betaald", reageerde Henk Onos langs z'n neus weg. De Duitser kon zowaar nog lachen ook. Henk ONOS gaat nu doen, wat zijn meeste leeftijdgenoten al een jaar of 20 eerder zijn gaan doen: zijn gemak ervan nemen. Hoe dat moet weet hij nog niet zo best: „Ik ben altijd bezig ge weest, nooit met pensioen ge gaan. Wat is dat, pensioen? Ik heb een goeie „baas" in Den Haag al sinds m'n 65ste. Daar naast ben ik altijd m'n eigen baas geweest Dat mijn werk gewaardeerd werd, heb ik vori ge week in Voorhout ondervon den, hoewel ik toch helemaal geen personeelslid van de Vlees keuringsdienst ben geweest. Het zal niet meevallen iemand voor de noodslachtingen te vinden. Het is vaak nachtwerk en ook op zondag". Ex-slager Onos hoeft daar niet over in te zitten. Hij heeft nu tijd voor zijn vrouw, zoon, klein kinderen en achterkleinkinde ren. En voor het reizen en de uitstapjes. En ook voor zijn her inneringen. Zoals die drijftocht tientallen jaren geleden, vanaf Zoetermeer naar Lisse, te voet en op de klompen, met 20 veu lens, zó bij de moeder vandaan voor 35 gulden per stuk. „Die dieren kosten vandaag de dag 500 tot 600 gulden. Jaja meneer, er is in mijn leven heel wat veranderd.." Ton Pieters llllllllllllllllllllllllllllllllllllllflIlllllllllllflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Nieuwe instructeur voor VlOS-blazers ZOETERWOUDE Muziekver eniging „VIOS" heeft een nieu we instructeur. Het is de heer Van der Merwe uit Dordrecht De junioren en senioren hebben afgelopen vrijdag kennis met hem kunnen tr>air«»n Een gedeelte van het bestaande repertoire dat werd opgebouwd onder de vorige instructeur, de heer Van Kooperen, zal in de toekomst worden aangevuld met enige nieuwe marsen. Te vens zal de notenkennis bij de blazers van VIOS meer aan dacht krijgen. Bevolkingsonderzoek in Leiderdorp Van onze correspondent LEIDERDORP - B en w streven er naar nog dit jaar te starten met een onderzoek van de urine en het bloed van de Leiderdorp- se bevolking. Dat zal dan ge lijktijdig kunnen gebeuren met het zogenaamde borstholteon- derzoek (doorlichting). Dit jaar zullen daarvoor alleen de man nelijke inwoners worden opge roepen. Volgend jaar, 1976, zullen dan zowel de mannen als vrouwen aan een dergelijk onderzoek kunnen deelnemen. Het ge meentebestuur hoopt dan ook klaar te zijn met de voorberei dingen voor het onderzoek naar bostkanker bij vrouwen. De Blesruiters STOMPWIJK Vanavond houdt de ponyclub „de Blesrui ters" haar jaarvergadering in de zaal van café J. van Geylswijk, aanvang 20.30 uur. Deze jonge loot aan het Stompwijkse ver enigingsleven is zeer levensvat baar gebleken. Voor een niet gering deel is dat te danken aan de volledige inzet van het be stuur. Op de agenda staan naast de gebruikelijke punten ook kwesties als het al of niet toetre den tot de Kon. Ned. Fed. van Landelijke Rijverenigingen, daarmee verband houdend de kleding en contributie en het bestuursbeleid. Dat laatste punt is veruit het belangrijkste, want daarin wordt zonder twijfel de slepende zaak van de subsidie aangesneden, alsmede het ver krijgen van een vergunning voor de benodigde opstallen. Nieuwe expositie in Warmond Warmond Vanavond start in 't Hoekje bij de Pomp in War mond een nieuwe expositie van keramiek, etsen en tekeningen. Exposanten zijn vier mensen van de Vrije Akademie. De gale rie is dagelijks geopend van 19.00 tot 21.00 uur en zondags van 12.00 tot 17.00 uur. De expo sitie duurt tot 15 mei. Ambtenarenvoetbal Van onze correspondent ZOETERWOUDE De ambte naren van de gemeenten Zoeter- woude en Leiderdorp ontmoe ten elkaar morgenavond in een voetbalwedstrijd die op het sportpark Haasbroek wordt ge speeld, aanvang half zeven. In het Leiderdorpse team zullen o.m. de S.J.Z.-spelers Gerard v.d. Hoeven en oud-le elftal aan voerder Leo v.d. Ham worden opgesteld. LEIDSCHENDAM Het Aktie- comité Behoud Leefmilieu Leid- schendam heeft zich opnieuw tot de koningin gewend met een verzoek de besluiten over de aanleg van het restant Noord- singel te schorsen resp. te ver nietigen. Voornaamste reden is de overschrijding van de geluid snormen op de Noordsingel bij de aanleg van de Verlengde Landscheidingsweg. De volgens het comité ..forse", overschrij ding is aan b. en w. en de raad meegedeeld, maar omdat, behal ve de mededeling dat de zaak in behandeling is, geen verdere reaktie is verkregen en de aan leg van de Noordsingel, .ge woon doorgaat", wordt opnieuw een verzoek tot de koningin ge richt Het comité zegt dat als de reali teit de Noordsingel is al bijna voltooid dwingt om het ver zoekschrift af te wijzen, zou moeten worden bepaald dat de Verlengde Landscheidingsweg géén aansluiting mag krijgen op de Noordsingel. Het comité heeft met een formule die het TNO hanteert voor te verwach ten etmaalsintensiteiten, bere kend dat de geluidshinder op de Noordsingel bij de aanleg van de rijksweg 14 bij een gelijk vloerse kruising 67 dB (A) zou bedragen en bij een niet-gelijk- vloerse kruising 70 dB (A). Het comité heeft verder aan de raad brieven geschreven over het niet ter inzage geven aan de raad van aan de gemeenteraad gerichte stukken. Verder wordt gezegd dat nog steeds geen prae-advies is verschenen over brieven van augustus en sep tember vorig jaar, terwijl de raad zich met het uitbrengen van prae-advies heeft verenigd. e correspondent ZOETERWOUDE In zijn gezellige flat aan de Eendrachtsweg in het Emmauscomplex zijn voor het echtpaar F. Zandbergen- Colijn de bruidsdagen ingegaan van zijn gouden huwelijksfeest. Tot voor drie jaar woonde het gouden paar aan de Hoge Rijndijk in een huis wat toebehoorde aan „De Goede Herder". Hier verzorgde de heer Zandbergen sinds 1926 de boerderij van het tehuis. Het eerste jaar van hun huwelijk woonde de familie in de Weipoort. Franciscus Zandbergen was één van de twaalf en werd geboren in 1897 in de Zuidbuurt. Vanaf de schoolbanken kwam hij op 12-jarige leeftijd op de boerderij terecht en heeft nooit ander werk gedaan. Hij leerde zijn vrouw, een Hoogmadese, kennen toen zij bij de Van Velsen's in de Weipoort „diende". Cornelia, Jacoba Colijn zag het levenslicht in 1900 als de dochter van een molenbouwer. Het echtpaar kreeg 8 kinderen waarvan één jong is gestorven. Eén dochter is ongehuwd en in vele gezinnen bekend want zij is kraamverzorgster. Tot het nakomelingschap behoren inmiddels ook 20 kleinkinde ren. Het gouden bruidspaar woont geweldig naar de zin en hebben in hun nieuwe omgeving met hun zonnig humeur al weer vele vrienden gekregen die graag een kaartje komen leggen, een vorm van ontspanning die de Zandbergens op het hart is gebakken. De officiële jubileumdatum is 29 april maar drie dagen eerder, op de 26e, is het grote feest in Don Bosco. Er is dan receptie van 5-6 uur. Van onze correspondent LEIDERDORP - Nog dit jaar zal naar alle waarschijnlijk heid kunnen worden begonnen met de uitgifte van de grond in Voorhof-Noord. Aangezien in dat deel van de Voorhof het merendeel van de vrije-sectorwoningen gerealiseerd worden, acht wethouder E. Drenth (PvdA) het zinvol daar alsnog te trachten een deel van deze woningen in de prijsklasse van ongeveer 130.000 gerealiseerd te krijgen (en niet in Voorhof-Zuid zoals eerder abusievelijk werd gemeld). Hij zegde desgevraagd toe daarover overleg te openen met de betreffende aannemers. Op die wijze hoopt hij het gat, dat in Voorhof-Zuid is ontstaan in het wonin gaanbod, enigermate te dichten. Het gaat er daarbij om dat er in Voorhof-Zuid tussen de duurste premiewoningen en de goedkoopste vrije sectorwo ningen een prijsverschil is van ongeveer 60.000 gulden. Suggesties van WD en KVP om in Voorhof-Zuid al te trachten dit 'prijsgat' te dichten door premiewoningen over tr brengen naar de vrije sector wijst wethouder Drenth af. "Dergelijke fundamentele veranderingen in de uitgangspun ten van de raad op het allerlaatste, moment zouden gaan lijken op onbehoorlijk bestuur. De raad heeft tot dusver ruimschoots gelegenheid gehad deze wijzigingen aan te bren gen. Dat kan nu niet meer", aldus de wethouder. Met de bouw in Voorhof-Noord zal in juni of juli van het komend jaar een begin kunnen worden gemaakt Waterpolo in Kring Gouwe-Rijnstreek: Leiden - De uitslag van de waterpolowedstrijd DKD 1-Lisse 1, in de le klasse van de kringpolocompetitie heeft voor de nodige verrassing gezorgd. DKD, reeds enige weken koploper in dze afdeling heeft door het 3-2 verlies op Lisse weliswaar de kansen op de titel en de daarmee samengaande promotie naar de bonds- competitie nog niet verspeeld, maar de Leiderdiroers zullen nu geen kans meer mogen laten liggen. BZC 2 en Woerden 2 hebben nu uit een gelijk aantal gespeelde wedstrijden een gelijk aantal punten verzameld, terwijl Lisse met 11 punten uit 9 wedstrijden ook nog tot de kanshebbers raag worden gerekend. -' Ook in de 2e klasse heren is nog volop spanning aanwezig, ZPS 2 en Boskoop 1 gaan samen aan kop met 17 punten hierbij moet rekening gehouden worden dat ZPS één wedstrijd minder heeft gespeeld. Barracuda blijft met 16 punten een kansrijke derde.' In de derde klasse lijkt Woerden 3 het kampioenschap niet meer te kunnen ontgaan; een voorsprong van 2 punten op de naaste concurrent BZC 3, die twee wedstrijden meer heeft gespeeld, geeft een riant uitzicht op het kampioenschap en de daarmee samengaan de promotie naar de 2e klasse. Ook de hoofdklasse jongens heeft een spannend verloop, De Zijl/LGB-aspiranten hebben door verlies van BZ PC twee belangrijke punten verloren. De wedstrijden AZC-BZ PC en de één week later te spelen wedstrijd Zijl/LGB-AZC zullen de beslis sing moeten brengen welk team de kring zal vertegenwoordigen op de nationale aspirantenkampioenschappen. Bij de meisjes is het team van LZ'86 dit weekeinde kampioen geworden en reeds zeker van deelname aan dit kampioenschap, dat deze zomer in het Zuiderparkbad in den Haag gehouden zal worden. SVO 1 BZ PC 5 BZ Sc PC 4 CZC OZV DKD Gouwe Onder overweldi gende belangstel ling is gisteren in Sassenheim de kerkeveiling voor de Pancratiuskerk van start gegaan. De driehonderdze ventien voorwer pen gingen onder de hamer door. Vanavond' worden er nog eens drie honderd vijfen veertig voorwer pen geveild. Dit jaarlijks terugke rend evenement wordt vanavond besloten met de trekking van een loterij. WASSENAAR De Historische Vereni ging „Oud Wassenaer" werkt, in samen werking met de Haagse afdeling van de Archeologische Werkgemeenschap al enige tijd aan verkennende opgravingen naar restanten van het vroegere Huis ter Weer. Er is reeds een deel van de fundering gevonden het oudste deel vermoedelijk uit de 14e eeuw alsmede een aantal scherven, waaronder stukken uit de 16e eeuw. De hoge waterstand in het terrein maakt het onmogelijk het lagere deel van de fundering en hetgeen daar eventueel onder ligt verder te onderzoeken. Aange zien de verenigingen niet over de middelen beschikken om langs mechanische weg enkele proefsleuven te laten graven heeft het bestuur van „Oud Wassenaer" zich tot het gemeentebestuur gewend met een ver zoek om medewerking. Na het graven van enkele proefsleuven zal kunnen blijken of en waar bovengrond verder moet worden verwijderd. Daarna zal duidelijk worden waar gedeeltelijke bemaling nodig is om op de gewenste diepte verder onderzoek in de bodem te verrichten. Het bestuur wijst er in het verzoek aan het gemeentebestuur op, dat de verschil lende werkzaamheden in aansluitende vol gorde verricht moeten worden omdat de kans groot lijkt dat door de aanleg van de noordelijke randweg geen zorgvuldig onderzoek meer mogelijk zal zijn. De op^ gravingen geschieden met medeweten van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig bodemonderzoek. Bekend is, dat in het laatst van 1737 of in het begin van 1738 het Huis te Weer is afgebroken, nadat de Graaf van Wassenaar, Heer van Obdam het huis en de daarbij behorende gronden gekocht had. Het huis is voor de eerste maal in 1324 door Philips van Wassenaar in leen gegeven. Het heeft dus tenminste 400 jaren bestaan, mogelijk zelfs langer. Een goed geleide opgraving zou daarom trent meer gegevens aan de dag kunnen brengen, aldus de brief van de Historische Vereniging aan het gemeentebestuur. 10 14 1 1 20 15 13 1 1 27 16 14 0 2 28 15 9 0 6 ie 16 7 1 8 15 15 7 0 8 12 17 5 1 10 11 15 4 0 11 8 16 4 0 12 8 17 0 0 17 0. Inzameling oude geneesmiddelen NOORDWIJK - In de week van 21 tot en met 25 april a.s. wordt de Noordwijkse bevolking in de gelegenheid gesteld de oude ge neesmiddelen in te leveren, waarna ze worden vernietigd. Het inleveren kan geschieden bij alle huisartsen, apotheken en bij het wijkgebouw. De aktie is ook daarom belangrijk, daar in veel gevallen geneesmiddelen, welke te lang staan, niet meer werkzaam zijn en verkeerd kun nen worden gebruikt Een soort gelijke inzameling te Groningen en te Enschede werd een groot succes. Sassenheim In de Hervormde kerk werd gistermiddag onder flinke belangstelling de Bijbeltentoonstelling door de voorzitter van de afdeling Sassenheim/Voorhout/Warmond van het Ned. Bijbelge nootschap Ds. A. Westra geopend. Hierbij waren o.a. aanwezig de pastores van de diverse kerkgemeenschappen, drs C. A. L. v.d. Zalm, wethouder van Warmond en een aantal leerkrachten en hoofden van scholen. Bij het binnenkomen van het kerkgebouw is het eerste wat men ziet een aantal panelen met 80 tekeningen, waarop bijbelsche voorstellingen, ingezonden door leerlingen van basisscholen uit alle klassen. Aan de weerszijde van de wanden staan panelen opgesteld met een duidelijk overzicht over de achtergrond en de geschiedenis van de Bijbel in de loop der eeuwen. In het midden staan tafels met zeer vele uitgaven van het Ned.Bijbelgenootschap en de Katholieke Bijbelstichting, voor jong en oud en behalve in het Nederlands ook in andere talen w.o. hebreeuws, arabisch en chinees. In tegenstelling met andere berichten wordt de tentoonstelling die het bezoeken alleszins waard is, vrijdagmiddag om 3 uur gesloten. Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST Het dagverblijf voor geestelijk gehandicapten op de hoek van de Geverstraat en de Prins Hendriklaan bestaat vandaag vijf jaar. Tergelegenheid daarvan wordt er tussen kwart voor acht en kwart voor elf „open huis" gehouden. Burgemeester Van Eysinga zal een toespraakje houden. De heer Van Vorst spreekt over het contact tussen de schoolgaande jeugd en de bezoekers van het dagverblijf. Voorts vertelt een van de ouders van een geestelijk gehandicapt kind zijn ervaringen met het dagverblijf, waar zijn kind dagelijks is. Daarna wordt er een film vertoond, die de NOS maakte van het dagverblijf en van de Prof. Leo Kannerschool aan de overkant van het dagverblijf voor een school televisieprogramma. De burgerlijke ongehoorzaamheid van wethouder Oosterman Van een onzer verslaggevers Leiden „Ik heb de molen aan de Kanaalweg gehuurd als wer kruimte en ben er noodgedwon gen in gaan wonen, omdat ik geen andere woonruimte had. Volgens het huurcontract mocht dat niet Ik heb het toch gedaan destijds en mij dus schuldig ge maakt aan burgerlijke onge hoorzaamheid." Die verklaring legde wethouder Oosterman tijdens de gister avond gehouden gemeente raadsvergadering af op aandrin gen van CDA-fraktieleider H. Driessen. Deze had gevraagd of de molen aan de woonruimte was onttrokken omdat Ooster man inmiddels is verhuisd naar het Pieterskerkhof maar nog wel bij hem in gebruik is. Nu de regeling „onttrekking aan de woonruimte" niet van toepas sing bleek drong Driessen erop aan de molen zo snel mogelijk een bestemming te geven als atelier ruimte. De wethouder zei dat hij doende is een andere werkruimte dichter bij zijn hui dige woning te zoeken en dat hij de door Driessen bepleite nieu we bestemming zelf ook op zijn plaats acht Concert Jubilate in Lisse Katwijk - Het Katwijks chr. mannenkoor "Jubilate" o.l. Sander van Marion geeft op donderdag 24 april a.s. om 20.00 uur een concert in de Ned. Herv. Kerk, (Grote Kerk) aan t Vierkant te Lisse. Reeds enkele malen is het koor, ruim 130 leden, opgetreden voor radio en televisie (het laatst op 12 april voor de NCRV-televisie). Verder verlenen aan deze avond mede werking Nic. Harmans, orgel en Corry van Looyengoed, alt-mez zo. Zij zingt o.m. in het Bach- koor en verleent ook medewerk ing aan kerkdiensten. Evenals het mannenkoor is zij al een paar maal te beluisteren en te zien geweest voor de radio en televisie. De toegangsprijs be draagt 4,- Het batig saldo is bestemd voor het chr. blindente huis "Sonneheerdt" te Ermelo. Meisjesteam PrF54 kampioen ZOETERWOUDE Het eerste meisjesteam van de tafeltennis vereniging PIT'54 is kampioen geworden van de 3e klas. In de laatste wedstrijd werd Play Fair met 9-1 verslagen. Mieke den Eisen en Ankie Slingerland ble ven ongeslagen. Alleen Ineke v.d. Salm moest een keer haar tegenstandster feliciteren. CDA-overleg in Leidschendam LEIDSCHENDAM - De afde- lingen van de KVP-Leidschen- dam en Stompwijk en de ge meentelijke kiesverenigingen van CHU en ARP hebben in gezamenlijk overleg besloten ook in Leidschendam te komen tot een samenwerkingsverband van het Christen-Democratisch Appèl (CDA). De besturen zijn bezig statuten hiervoor op te stellen. Verwacht wordt dat nog vóór de zomervakantie het over leg zal zijn afgerond waarna ze in afzonderlijke algemene leden vergaderingen ter goedkeuring zullen worden voorgelegd. Men denkt dat in Leidschendam het CDA in september tot stand zal zijn gebracht Het secretariaat van het CDA-overleg is geves tigd aan de Eksterlaan 13, tel. 27.82.96. Nieuwe dominee in Voorhout Van onze correspondente VOORHOUT In een speciale dienst is afgelopen zondag ds. A. Brokerhof bevestigd in het ambt van predikant in de her vormde kerk van Voorhout door ds. W. Verdonk uit Oeg'stgeest. Na de dienst was Agnes, waar de nieuwe predi kante kennis kon maken met kant, heeft hervormde predi- heeft bedankt voor het uitgebracht beroep Temeuzen (Zld). Veilingen

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4