egenng handhaaft besluit ver spreiding rijksdiensten 'hnom Penh Prijsbeleid industrie soepeler Volkswagen wil 25.000 werknemers kwijtraken alstublieft n handen Jlode Khmer r Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 (excl T W) 0.42 per Qowta/ni Bank: Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J J. Hallewas - Chef-redacteur:.J. W. C. Leune. Telefoontjes 3.85 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen per week 2.69; kwartaai 34.76, jaar 135.15 - losse nummers: 50 cent. Dinsdag 15 april 1915,65e jaargang no. 2009: George Baker The George Baker Selection vanavond in „Herkent u deze tijd" op Ned. I om 20.21 uur. Verder om 19.05 uur Boy Domi nic t- om 21.15 uur Sam. Op Ned. II om 20.21 uur de Japanse admiraal Yamamoto, een echte ijzervreter, en om 22.00 uur oude film uit de jaren van Lumière. LATER WEER REGEN. Aanvankelijk opklaringen, maar later van het westen uit weer toenemende bewolking, op de meeste plaatsen gevolgd door enige tijd regen. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind en maxima om streeks 11 gr. Morgen zon: 3.43-19.38. Maan: 8.21-0.01. Schev. hoogw: 5.41-18.04. Laag- w: 1.33-13.58. Van onze parlementaire redactie S HAAG De regering houdt vast aan haar jrgenomen beleid om rijksdiensten te spreiden de Haagse agglomeratie naar het Noorden Zuid-Limburg. staat in de definitieve tekst van de orientering- ruimtelijke ordening, die vanmorgen door lister Gruyters (volkshuisvesting en ruimtelijke ening) is aangeboden aan de Tweede Kamer, kritiek in de voorlopige tekst van de spreiding snota is voor de regering geen aanleiding geweest haar plannen op belangrijke punten te wijzigen. Twee belangrijke motieven liggen volgens de nota aan de spreidingsgedachte ten grondslag. een versterking van de maatschappelijke en economische struktuur en van de werkgelegenheid in die landsdelen, welke vergeleken met het natio nale niveau duidelijk zijn achtergebleven, zoals het Noorden en Zuid-Limburg. vermindering van de druk op de Haagse agglo meratie In de nota wordt het regeringsstandpunt herhaald, dat het niet in de bedoeling ligt de decentralisatie van het bestuur aan te tasten. De regering is niet van plan meer macht naar zich toe te trekken. Zij vindt echter wel dat er paal en perk gesteld moet worden aan de inspraak, die niet-belangheb- benden kunnen doen gelden op de ruimtelijke-or deningsplannen van de overheden. Andere belangrijke voornemens van de regering zijn: —de stadsvernieuwing stimuleren als een wezenlij ke voorwaarde voor de leefbaarheid van de stad voor de oudere generatie vergroting van de mogelijkheid tot vrije keuze ■van de woonplaats ook voor minder draagkrachti- gen. behoud van de „open ruimte" tussen de landelij ke gebieden en de steden als buffers tussen de woongebieden. Amsterdamse tulpen in Tokio (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Lubbers (Economische Zaken) heeft besloten het prijsbeleid voor de industrie soepeler te maken. De industrie mag een groter deel van de loonstijgingen in de prijzen doorberekenen, vooral omdat de produktiviteitsstijging achter bleef bij de raming Van de loonkosten mocht, op grond van de geraamde produktivi teitsstijging, 50 procent in de prijzen worden doorberekend. Met terugwerkende kracht tot 1 januari zal dat 66.5 procent ofwel twee-derde deel zijn. Aan de doorberekening is een maximum gesteld van 8.5 procent. Voor verdere wijzigingen in het prijsbeleid voor de dienstensector zag de minister geen aanleiding in de nieuwe cijfers van het centraal economisch planbureau. Daling van hei prijspeil van .grondstoffen moeten volgens de 'minister snel aan de consumenten worden doorgegeven. Reeds nu bestaat die verplichting om de prijzen te verlagen als de grondstof- fenprijzen zakken. Er zal een gericht onderzoek komen, aldus de minister, om te bekijken ol dalingen van grondstoffenprijzen inderdaad worden doorberekend. mantelspecialist Honger - In de door de droogte geteisterde Oostafrikaanse staat Somali sterven dagelijks onge veer 70 mensen aan ondervoe ding, volgens officiële cijfers van de regering in Mogadisjoe zijn al 13.000 mensen omgeko men. Gevreesd wordt dat de situatie de komende maanden nog zal verslechteren. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN Met het ontslag van ruim 25.000 werknemers wil de nieuwe directeur van Volkswagen, Toni Schmücker, een eerste poging ondernemen om de grootste autofa- briek van Europa te saneren. Deze ingrijpende maatregel is noodzakelijk geworden omdat de omzet het vorige jaar met 30 procent is gedaald en het verlies 800 miljoen mark bedroeg. Het besluit tot het massale ontslag werd gisteravond genomen door de raad van be stuur van Volkswagen, die onder leiding van Schmücker in Wolfsburgvergaderde. Wan neer de maatregelen zijn voltooid, zal het aantal arbeiders van eertijds ongeveer 150.000 tot omstreeks 100.000 zijn vermin derd. Alleen al in de centrale te Wolfsburg vloeiden er gedurende de laatste twee jaar 12.000 werknemers voor een deel met een gouden handdruk af. Om een sociale cata strofe te voorkomen, zal de ontslagprocedu re over een periode van bijna twee jaar uitgestrekt worden. Het hardst worden ech ter de tienduizend arbeiders getroffen, die binnen afzienbare tijd het bedrijf moeten verlaten. Nederland slacht kip met gouden eieren •ROTTERDAM „In Nederland is men bezig de kip met de gouden eieren te slach ten". Dit heeft mr. C. van Veen, .voorzitter van de werkgeversorganisatie VNO (Ver bond van Nederlandse Ondernemingen), ge zegd tijdens een lezing voor de studenten van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam. Met „de kip" bedoelde de heer Van Veen het bedrijfsleven. Hij meent dat het onder nemingsklimaat in Nederland momenteel zo slecht is, dat het bedrijfsleven misschien niet eens meer kan profiteren van de conjunctu rele opleving die naar velen verwachten begin 1976 zal inzetten. De VNO-voorzitter deed een dringend beroep op de overheid om de positie van het bedrijfsleven zo snel mogelijk te verbeteren. Wijn oorlog Duizenden liaanse wijnpro ducenten he ben gisteren Rome woedend geprotesteerd en betoogd. Hun woede geldt Frankrijk, dat in verband met zijn eigen produktie de invoer Italiaanse wijn verboden heeft. De EG zou zich vandaag Brussel over het conflict buigen. ULPEN hebben Nederlandj 'meisjes in Tokio's hoofd raat tulpen uitgereikt aan 'orbijgangers. Waarom juist in Tokio en ergens anders is niet ind. ...als nieuw kwartaalabonnee van de adres woonplaats: stuur als dank voor de moeite een theeglas naar: TOKIO (AFP) Nederlandse meisjes hebben vandaag op de Ginza, de „kalverstraat" van Tokio, tulpen uitgereikt aan voorbijgangers. De tulpen waren door de KLM overgebracht om uitgedeeld te worden ter gelegenheid van het zevenhonderdjarigginza was ook een bloemmotief in de vorm i een klomp aangebracht. CHU: Gasprijs snel vaststellen (Van een onzer verslaggevers) 's-GRAVENZANDE - De tuinders moeten, met het oog op hun teeltprogramma tijdig weten waar zij met de aardgasprijs aan toe zijn. Daarom bepleit de CHLT een zo snel mogelijke vaststelling van de aardgasprijzen, die op 1 oktober a.s. van kracht zullen worden. Sprekend in 's-Gravenzande zei het CHU-kamerlid Scholten gister avond, dat het verbod van de EEG aan de Nederlandse regering, om de tuinbouw subsidie op het aardgas te geven, gevolgen zal moeten hebben voor het beleid van dè regering-Den Uyl. Den Uyl wil uitstel besluit Starfighter (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Premier Den Uyl zal vermoedelijk tijdens zijn bezoek aan de Amerikaanse president Ford aandringen op uitstel van de termijn waarin Nederland een beslissing over de opvolging van de Starfighter moet nemen. De premier zou dit doen omdat de meningen van de vier bij de opvolging betrokken landen nog te ver uiteen lopen. De Noorse regering heeft inmiddels de aanschaf van de Amerikaanse F 16 aan het parlement voorgedragen. De Deense regering heeft gisteren te kennen gegeven liever te willen wachten tot Nederland zijn keus bepaald heeft Volgens de Deense regering is de houding van Nederland door de uitspraken van het PvdA-congres minder zeker- geworden. De Amerikaanse regering had 15 mei als termijn genoemd om de eensgezinde keus van de betrok ken landen te vernemen. Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. ste, als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen. jpNOM PENH De Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh is ^tendeels al in handen van de Rode Khmer. De hoofdstad staat Ifrhet punt van vallen. Militaire eenheden hebben de luchthaven 'a hentong, die de enige verbinding is tussen de hoofdstad en ^^buitenwereld in handen. Vooral in de buitenwijken van Phnom ~)h woedt een felle strijd van man tot man tussen soldaten de Rode Khmer en de regeringstroepen. Vrij na 25 jaar De vroegere nationalisti sche Chinese generaal Tsai Hsing-san (links) ver laat hier tezamen met zijn collega Wang Ping-yueh het douanekantoor in Lo- wu, aan de Hongkongse kant van de grens met de Chinese Volksrepubliek. Zij waren 25 jaar geleden door het rode leger krijgs gevangen gemaakt en mochten samen met tien andere voormalige natio nalistisch Chinese officie ren de Chinese Volksrepu bliek verlaten. lom Penh leek vanmorgen een brandende zuil. Vluchte- gtnkampen staan in brand, winkeliers hebben hun ven- 5 geblindeerd. Vluchtelin- die al hun schamele bezit- [en met zich meedragen, do- l£ hulpeloos door de straten, j. el mensen schreeuwen om n edsel. De radio van de Rode n mef heeft de soldaten en de jj rgerbevolking opgeroepen d t langer verzet te bieden en h aan de zijde van de rebel- te voegen. k in Vietnam woeden de ge- g hten in alle hevigheid voort, heden van de Voorlopige publikeinse Regering hebben Bien Hoa, dat op 23 km ten irdoosten van Saigon ligt, I munitiedepot opgeblazen. In Amerikaanse Huis van Af- raardigden is gisteren een re- utie ingediend waarin wordt igedrongen op de evacuatie i alle Amerikanen in Zuid :tnam binnen zeven dagen. imaanslag - Een zware bom is teren ontploft in het hoofd- rartier van de Argentijnse, irine, aldus heeft de politie kend gemaakt. Er werd grote iade aangericht maar er zijn sn slachtoffers gevallen. „Wezen" niet allen wezen SAN FRANCISCO Verschei dene Vietnamese kinderen die per vliegtuig naar de Verenigde Staten zijn overgebracht, zijn geen wezen maar kinderen van rijke functionarissen in Saigon. Dit hebben tolken verklaard die de kinderen zondag op het vliegveld van San Francisco opvingen. Een van de tolken, Jane Barton, .voegde er aan toe dat drie kin deren haar gezegd hadden dat hun vader kolonel in het Zuid- vietnamese leger was. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zegt niets te weten over misbruik van de we- zenlift, maar privé geven de au toriteiten toe dat zij maar moe ten vertrouwen op adoptiebu reaus die tot nu toe de over brenging van ongeveer 1400 Zuidvietnamese kinderen naar de Verenigde Staten hebben verzorgd. Velen zijn gekomen op groepsvisa, zonder individue le legitimatiedocumenten. Wanhopige vluchtelingen proberen in de bedreigde Zuid-vietnamese stad Xuan Loc de achterklep van helikopter te beklimmen om zo naar veiliger oorden te kunnen ontkomen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1