Hoofdstad Cambodja op instorten IN NEDERLAND TE LIBERAAL DRUGBELEID CDU achteruit in Slees wijk-Holstein Overval in Zoeterwoude BLOEDIGE STRIJD IN LIBANON Vliegende vuurbal VOETBAL ËjlDf Sobere entree van gloednieuwe trainer Soepel optreden bij ontbreken van deel III kenteken Ton voor schilderij Willink K0ri Rapenburg 2 Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV. Leiden - Directeur-hoofdredacteur F J Plug - Adj hoofdredacteur J J Hallewas - Chef-redacteur:.J W C. Leune. Advertenties (excl BTW) 0,42 per mm Telefoontjes 3.85 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen per week 2,69. kwartaal 34,76, jaar 135.15 - losse nummers: 50 cent. £cld6e0otiAcutt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Maandag 14 april 1975, 65e jaargang no. 20092 Enkele opklaringen Tijdelijk regen, vooral in de nacht en ochtend, maar morgen overdag ook enkele opklarin gen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en west. Min. temp. omstreeks 6 graden, maxima morgen ongeveer 11 graden. Morgen zon: 5.45 - 19.36. Schev. hoogw. 5.09 en 17.30. Laagw. 0.57 en 13.26. Lange rijen Vietnamese vluchtelingen haasten zich om weg te komen uit het gebied van Xuan Loc. ruim zestig km van Saigon, waar zware gevechten aan de gang zijn tussen Zuidvietnamese regeringstroepen en strijdkrachten van de Vietkong. TOKIO/SAIGON De Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh, het laatste bolwerk van het afbrok kelende regiem van de uitgeweken generaal Lon Nol tegen de Rode Khmer, stond vanmorgen op instorten. Het Japanse persbureau Kyodo meldde dat de troepen van de Rode Khmer de stad al waren binnengedrongen en dat twee vliegtuigen van de regering het hoofdkwartier van de genera le staf hadden gebombardeerd. Volgens niet ofi- eiële berichten die de Zuidvietnamese hoofstad Saigon hebben bereikt, zouden zowel de luchtaan val als de beschieting van Pnom Peh het werk zijn van muitende regeringstroepen. Zaterdag zijn alle Amerikanen uit Cambodja geevacueerd. De evacuatie, die werd gelast door president Ford betekent dat de Verenige Staten het Zuidoost Aziatisch land hebben opgegeven. In Zuid- Vietnam kunnen de regerinstroepen met veel moeite het leger van de Voorlopige Republi keinse Regering in de strijd rond de hoofdstad Saigon en provinciehoofdstad Xuan Loc tegenhou den. Inmiddels is in Zuid Vietnam een nieuwe regering gevormd onder leiding van de voorzitter van de Nationale Vergadering, Ngoeyen Ba Can. President Van Thieu had Ngoeyen Ba Can op 4 april opdracht gegeven tot het samenstellen van een regering nadat hij het ontslag had aanvaard van generaal Thiem Cheim. Volgens het weekblad Time hebben Zuidvietname se funktionarissen geprobeerd een voorraad goud ter waarde van 175 miljoen gulden veilig naar Zwitserland over te brengen. Het goud behoorde toe aan de Zuidvietnamese president Thieu en diens Cambodjaanse collega Lon Nol. Het bureau van de Zwitserse luchtvaartmaaschappij Swissair in Saigon weigerde de vracht te vervoeren. *Ws een grote vuurbal scfoot gisteren in Parijs de- aauto door de lueht, met tin het stuur de Fransman FranQois Simon. Zijn spec taculaire sprong maakte deel uit van een show door tiet Sunny-team. Simon reed in de brandende auto een oprit op en zeilde over zo'n 25 auto's heen, een afstand van 55 meter en 32 centimeter. Hij kwam er zonder kleerscheuren af, maar zat wel op hete kolen om zijn wagentje te verla ten. ■lil P.S.V. struikelde over De Graafschap Feyenoord won de der by tegen Excelsior krap en Ajax rekende af met het sprookje AZ, de reuzendoder. Met nog vier wedstrijden is de spanning boven en onder in de eredivisie weer helemaal terug. Volgens internationale deskundigen Amsterdam A.P. Internationale deskundi gen, bijeen op een congres in Amsterdam over „verdovende middelen", hebben zich eind vorige week geschokt getoond, toen zij vernamen, dat iedere zaterdag voor de Va- ra-radio - en nog wel door de zoon van een minister (minister Vorrink) de marktprijzen van een aantal verdovende middelen be kend gemaakt worden. Zij stelden op het congres, dat in Zweden begonnen is, in Amsterdam werd voortgezet, en deze week in Engeland wordt besloten, vast, dat Nederland „een te gemakkelijke houding aanneemt ook tegenover soft- Staatssecretaris Meyer van C.R.M. stelde daar tegenover, dat volgens Nederland een aantal soft-drugs niet langer meer aan het strafrecht onderworpen moet zijn. Zelfs een Zweedse afgevaardigde stelde vast, dat men in Zweden het Nederlands drugbeleid „te liberaal" vond en dat dit zou kunnen leiden „tot het onderschrijven van een subcultuur". Daarentegen hadden ver schillende afgevaardigden op dit internatio naal congres veel lof voor Nederlandse in stellingen, die erin slagen verslaafden te redden. In Amsterdam bevinden zich volgens het congres 5000 ernstig verslaafden. Andere centra van hard-drugs zijn Den Haag, Rot terdam en Eindhoven. Volgens het west-Duitse weekblad „Der Spiegel" heeft Brussel echter de plaats van Amsterdam ingenomen als drugstad. Brus sel is volgens het blad de belangrijkste overslagplaats van verdovende middelen ge worden. „Amsterdam wordt als doel voor de verscheping van drugs sinds kort enigszins gemeden", aldus „Der Spiegel", die opmerkt, dat in Brussel dit jaar al voor vijf miljoen gulden aan drugs in beslag genomen is. VIJFLING BERN (AP) In een zie kenhuis te Bern heeft me vrouw Ruth Winterberger zaterdag het leven ge schonken aan vijf kindere- n: drie meisjes (Barbara, Karin en Daniëla) en twee jongens (Adrian en Beat). De moeder, die 30 jaar oud is, is een verpleegster die nog tot en met januari had gewerkt in een ziekenhuis. De vorige maal dat er in Zwitserland rvn vijfling was geboren was geweest in juni 1973. Vier van hen zijn nog in leven. DEN HAAG An toni Brzezaczyk, de Pool die door Feyenoord is gëengageerd als trainer, kan spreken. Hij praat Pools en Duits maar hij deed het gisteren niet na afloop van Excelsior-Feyenoord. „Ik ken de ploeg nog niet goed genoeg en heb er te weinig van gezien." Toen repte hij zich, in gezelschap van manager Guus Brox, naar de microfoon die tv-commentator Theo Reitsma hem voor hield. Een sobere entree voor de nieuwe trainer van een topclub die hevig gewikkeld is in de strijd om de titel. Een enerverend slot van deze competitie waarin de topploegen nog dit programma voor de boeg hebben: 20 april: PSV—FC Twente; Feyenoord—NAC; De Graafschap-Ajax; 27 april: Ajax—PSV; Wageningen—Feyenoord; 4 mei: PSV—FC Amsterdam; Feyenoord—Telstar; Ajax-Fc den l^mèi: PSV—FC Den Haag; FC Twente-Feyenoord; MW—Ajax. Jan van Beveren ondervond aan den lijve hoe moeilijk PSV het momenteel heeft. Hij kreeg tegen De Graafschap een trap tegen zijn hoofd, maar speelde, stevig ingepakt verder. (Van o e correspondent Frans Wennekes) BONN De Westduitse CDU heeft gisteren tij dens verkiezingen in het noordelijke Sleeswijk- Holstein een gevoelig verlies geleden, maar des ondanks in de Landdag de absolute meerderheid behouden. Voor minister president Gerhard'Stol- tenberg betekent dit, dat hij ook de nieuwe regering in de Oostzee-havenstad Kiel zal vor men, maar tevens, dat zijn kansen op de kandida tuur voor het kanseliersschap van de CDU-CSU aanzienlijk gedaald zijn. Zijn collega van de deelstaat Rijnland-Palts, Hel mut Kohl is nu naast 'CSU-chef Franz Josef Strauss voor de algemene verkiezingen van het volgende jaar de grote favoriet geworden. Terwijl de CDU vier jaar geleden 51 pet van de stemmen verwierf, kon zij gisteren met 49.8 pet slechts uiterst krap een absolute meerderheid van een zetel in de Landdag redden. Een ander voor de algemene politiek van West- Duitsland belangrijk symptoom is de omstandig heid, dat de in Bonn regerende SPD er in geslaagd schijnt te zijn haar eind 1973 begonnen nederlagen sterk af te remmen. Met 40.6 pet van de stemmen hoefde de nog maar 34 jaar oude landelijke voor zitter Klaus Matthiesen slechts een verlies van 0.4 De grote overwinnaars van de verkiezingen in Sleeswijk-Holstein zijn de liberalen. De FDP kon haar stemmen tal van 3.8 pet bijna verdubbelen, zodat zij met 7.3 pet uit de bus kwam. Ziekenverzorger vastgebonden; buit 3000.- Zoeterwoude Twee Frans sprekende inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag een overval gepleegd op de R.K.- pastorie De Meerburg in Zoeterwoude. Zij hebben daarbij in totaal 3.000,- buit gemaakt. Om 4.15 uur drongen zij via een keukenraam de pastorie binnen, waarna ze de 26-jarige ziekenverzorger J. Frederiks, die in de pastorie een kamer huurt naast de keuken ondervroegen omtrent de plaatsen waar geld te vinden zou zijn, en hoeveel mensen zich in de pastorie" bevonden. Terwijl een van de indringers de heer Frederiks bewaakte gewapend met een gummistok ging de ander op onderzoek uit Daarbij werden alle kasten en bureau's overhoop gehaald, hetgeen twee geldkistjes opleverde. Bovendien verdwenen uit de zakken van enkele logés portefeuilles met paspoorten en waardepapieren, waaronder betaalcheques. Nadat ze in de keuken nog twee flessen wijn hadden leeg gedron ken bonden de daders de heer Frederiks vast met pick-up snoeren en stopten een prop in zijn mond, waarna ze omstreeks kwart over zes de pastorie via de voordeur verlieten, pastoor Schlatmann, noch zijn logées hebben iets van de overval bemerkt Pas toen de heer Frederiks na enige moeite alarm wist te slaan werd men geconfronteerd met de enorme ravage die de daders hadden achter gelaten. De Rijkspolitie heeft nog geen spoor van de daders. Wel zouden vingerafdrukken gevonden zijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN De politie zal de komende weken soepel optreden tegen automobilisten die nog niet in het bezit zijn van deel III van het kentekenbewijs. Met ingang van vandaag is het aanplakken van dat deel achter de voorruit van de auto verplicht. Zowel de Leidse als de Haagse politiekorpsen zullen voorlo pig geen heksenjacht beginnen. Wel lopen aangehouden automobilisten het risico van een proces-verbaal. „We vragen hen naar het ontbreken van het derde deel. Blijkt dat men aan de wettelijke verplichtingen heeft voldaan door wel een deel III aan te vragen, dan volgt geen proces-verbaal", aldus de Haagse politie. Automobilisten die voor 17 maart wel het derde deel hebben aangevraagd, maar dit nog niet hebben ontvangen, kunnen nog bij de postkantoren terecht Op vertoon van het betalingsbewijs wordt het deel IH afgegeven. Twee Amsterdammers van 25 en 28 jaar en een 22-jarige Nieuwkoopse vrouw werden zaterdagavond aangehouden door de Alphense politie wegens het in bezit hebben van verdovende middelen. In hun auto werd onder meer 400 gram hasj, 500 Isd-tabletten en 30 peppoeders gevonden. Dit alles ter waarde van 2500,-. De drie hebben de nacht doorgebracht op het bureau. Zondagmorgen werden zij na verhoor, waarbij proces verbaal werd opgemaakt weer vrijgelaten. Amsterdam Het nieuwste schilderij van Carel Willink een portret van zijn vrouw Ma- thilde in een gewaad van Fon Leng heeft een bedrag van 100.000 gulden opgebracht. Het is gekoéht door de doptman van Heineken concern Freddy Heineken. Overleden De eerste „man met de twee harten", de 58-jarige Ivan Tay lor, is in Johannesburg overle den. Taylor ontving zijn tweede hart in Kaapstad op 25 novem ber van verleden jaar, het was' ingeplant door dr. Christiaan Barnard. BEIROET (Reuter-AFP) - Bij gevechten die sedert gisteren in Libanon woeden tussen rechtse falan- gisten en Palestijnse commando's zijn tenminste veertig doden gevallen. De incidenten zijn de ernstigste sinds de bloedige gevechten tussen Palestijnen en het Libanese leger twee jaar geleden. Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO, heeft opgeroepen tot Arabi sche interventie in Libanon na wat hij noemt de „bloedige slachting" van Palestijnse burgers door militante Libanezen. Arafat deed deze oproep na een spoedzitting van de uitvoerende raad van de PLO in Damascus. Hij zond telegrammen aan de Arabische staatshoofden waarin hij uiteenzette dat „gewapende benden van de falangistische partij in Libanon in een samenzwering tegen ons volk onschuldige en ongewapende Palestijnen, onder i kinderen hebben gedood".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1