Zwaarste straf geëist tegen moordenaar van Ter Aar ,,Deze verdachte heeft geen stok achter de deur nodig CHU: verdere lastenverlichting tedrijven nodig Dolle Mina's weggewerkt uit abortus-hoorzitting voor ilitairen Portugal aan macht jaren Doden rond Buenos Aires 'n tapijt wereld aan uw voeten iïODOMUS ^een beroep H POLITIERECHTER OVER MINISTER PRONK: 7EATERDAG 12 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PACINA 7 (Van een on5er verslaggevers) Den Haag/Ter Aar De officier van justitie van de Haagse rechtbank jhr. mr. W. C. J. M. van de Poll heeft gisteren tegen\de Ter Aarse vrouwenmoordenaar Willem van E. de zwaarste straf geëist: 20 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarna ter beschikkingstelling van de regering. Onbewogen voor zich uit sta rend hoorde de hooibergbouwèr van E. de eis aan. De rechtbank zal op 25 april uitspraak doen. nogmaals zijn gruwelijke relaas gedaan. In '71 maakte hij bruut een einde aan het jonge leven van de knappe Uithoornse Cora Mantel, die van hem een lift had gekregen uit nachtelijk Amster dam. Toen zij weigerde in te gaan op de avances van Van E. stopte deze langs de kant van de weg, en wurgde het meisje. Na haar misbruikt te hebben wierp hij haar geheel ontkleed in een sloot langs een stil landweggetje niet ver van haar ouderlijke woning. Ruim drie jaar later sloeg Van E. opnieuw toe. Op de regenachtige middag van 18 augustus 1974 haxte op de Schil- kerweg in Ter Aar met een groot slagersmes in op de 44-jarige Gorinchemse verpleegster Aaltje van der Plaat. Onder bedreiging van het mes had hij haar op een braakliggend stukje grond ge dwongen zich uit te kleden. Haar weigering werd haar dood. Een uitgebreid buurtonderzoek lever de voor Van E. toen zoveel belastend materiaal op, dat hij kort na zijn tweede misdrijf op zijn woonboot De Vrijheid kon worden gearresteerd. Voor de rechter heeft van E. weinig berouw getoond over zijn daden. Uit een psychiatrisch rapport is gebleken dat de hooibergbouwer een aversie heeft tegen vrouwen. Vooral wanneer deze hem tegenwerken komt in hem een lust tot doden op. Een levensgevaarlijke man, zo typeer de de officier van justitie de kleine gezette Ter Aarder. „Als we hem in '74 niet gepakt hadden, waren er gegarandeerd meer slachtoffers geval len. De veiligheid van de gemeenschap moet worden verzekerd. Hier is alleen de zwaarste straf op zijn plaats. Die tbr zal moeten geschie den in de Groningse van Mesdaginrichting, de veiligste inrichting van Nederland. Alleen dan kunnen we er zeker van zijn dat Van E. niet opnieuw een gevaar wordt voor de Nederlandse samenleving. Van E's raadsman, mr. K. R. van de Graaf kondigde aan, dat langdurige gevange nisstraf averechts zal gaan werken op de hooi bergbouwer. Hij is dan vast van plan om uit te breken en dan zijn we nog verder van huis, zo zei hij. Ik pleit voor een directe t.b.r. Verdere gevangenisstraf is zinloos. Daar is de maatschap pij niet mee gediend. TRECHT - Tijdens het kamerdebat over de 'erkgelegenheid in de komende week zal de CHU fcleiten voor een verdere lastenverlichting voor iet bedrijfsleven in het algemeen en voor het Hidden- en klein bedrijf en de land- en tuinbouw i het bijzonder. Die verlichting zal langer dan jaar moeten duren. Dat zei dr. Kruisinga, aktievoorzitter van de CHU in de tweede kamer, vanmorgen op een vergadering van de unie-raad. belastingdruk voor het bedrijfsleven zal moe- jen worden verminderd, wat tevens betekent dat stijging van de overheidsuitgaven voor vol- jend jaar beperkt moet blijven. het grootste belang is, aldus Kruisinga, dat jvordt geluisterd naar de waarschuwingen van het pentraal Planbureau tegen de hoge arbeidskosten. teruggang van de bedrijfsresultaten heeft in tal van gevallen de kritische grens overschreden. Met Kruisinga zei baron Van Verschuer, voorzitter van de CHU, dat vanuit het CDA wel enkele vragen zijn te stellen, zowel aan de socialisten als aan de liberalen. Heeft de WD nog iets positiefs te bieden, of ontleent zij haar aanhang aan het negativisme tegenover het huidige kabinet? Welke duidelijkheid biedt de PvdA? Wie zijn voor haar de zwakken in de samenleving? Wil de PvdA ongelijkheden wegwerken door nieuwe ongelijkhe den te bewerkstelligen? Van Verschuer zei naar aanleiding van het aftre den van KVP-voorzitter De Zeeuw dat het CDA geen besloten clubje is maar een open partij wil zijn en zich tot het hele Nederlandse volk richt. Het aangeven van een duidelijke christelijke signa ture is daarmee niet in tegenspraak. AUTO TEGEN ZANDTREIN In het Utrechtse Hoogland zijn gisteravond drie volwassenen en twee kinderen om het leven gekomen bij een botsing tussen een personenauto en een zandtrein op het eigen terrein van een aannemingsbedrijf. Daar was een overgang gemaakt, zonder toestemming van de spoorwegen. In de auto, die totaal vernield werd. zaten onder meer de aannemer, zijn echtgenote en een zoontje. Beide sporen van de lijn Amersfoort-Zwolle raakten versperd. LISSABON (UPI) De heer- sende beweging van de strijd krachten heeft gisteren in Portugal formeel de hele poli- n.' tieke macht voor de komende drie tot vijf jaren in handen genomen met een overeen komst waarvan burgerlijke zegslieden beweren dat deze politieke partijen dwin gend is opgelegd. President Da Costa Gomes zei de overgangsperiode noodzakelijk is voor de opvoe ding van de Portugezen in de betekenis en verantwoorde lijkheden van de democratie. De communistische partij en haar bondgenoten juichten het besluit van de militairen, de meeste fundamentele bevoegd heden zelf in handen te hou den, uitbundig toe. De socialis ten en de liberalen zeiden ech ter tegenover verslaggevers dat zij er ernstige bedenkingen tegen hebben, „Wij hadden geen keus, we moesten het pact wel tekenen. Anders zou den wij de wettigheid van onze partij en de verkiezingen van 25 april op het spel hebben De Portugezen zullen op 25 april een grondwetgevende vergadering kiezen die een grondwet zal opstellen voor een regering met een president die later dit jaar gekozen zal worden. De overeenkomst die gisteren is ondertekend geeft de mili tairen het recht deze toekom stige president uit te kiezen, zijn wetten naar goeddunken te wijzigen en zelf de posten van minister van defensie, eco nomie en binnenlandse zaken in handen te houden. De zes grote partijen gingen ermee akkoord, maar vijf ui terst linkse en de monarchisti sche volkspartij aan de rech terzijde weigerden. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De zaalbodes van de tweede kamer hebben gisteren tijdens de hoorzit ting van de KVP-kamerfraktie over de abortusproblematiek een paar Dolle Mina's uit de vergaderzaal gezet. Dat gebeurde toen de Dolle Mina's onder leiding van deHaagse Loes Bienemann een pamflet met een karakatuur van Opland wildenuitdelen. Waarom dit niet werd toegestaan, is niet duidelijk geworden, want andere groeperin gen die werden gehoord hadden volop gele genheid om schriftelijk materiaal uit te delen ter toelichting van hun standpunt. Ook op deze hoorzitting waren de tegenstan ders van een soepeler wetgeving verre in de meerderheid. Een vertegenwoordigster van de katholieke plattelandsvrouwen liet weten dat zij thans minder tolerant is' ten van abortus dan een paar jaar geleden. De elementaire kennis bij de mensen ontbreekt De vrouwen weten nauwelijks iets van de geestelijke schade die ze door een abortus kunnen ondervinden. Gepleit wordt voor meer voorlichting. Vertegenwoordigers van het Nederlands co mité „Redt het ongeboren leven", waarin een aantal organisaties samenwerkt, noem den ook de voorlichting onvoldoende. Zij menen dat in het algemeen de negatieve aspecten van de abortus in de publiciteits media nauwelijks aandacht krijgen. Het co mité heeft intussen zo'n 300.000 handteke ningen tegen versoepeling van de abortus wetgeving verzameld. De aktie gaat nog steeds door en moet in de grote steden nog worden gevoerd. Intussen zijn 4 1/2 miljoen folders tegen de abortus-provocatus ver spreid. Het comité keerde zich tegen het initiatief -wetsontwerp van de KVP en ARP dat door artsen te ruim kan worden geïnterpreteerd. In plaats van een versoepeling van de abor tuswetgeving is het gewenst dat de adoptie mogelijkheden worden verruimd en dat er betere sociale voorzieningen voor a.s. moe ders komen. Prof. Heering, hoogleraar ethiek en gods dienstfilosofie aan de Leidse universiteit, zei dat te lichtvaardig wordt gedacht over het afbreken van menselijk leven, maar hij vond het wel gewenst dat de abortuskwestie uit het strafrecht wordt gehaald. Bij abortus- provocatus is de nazorg heel belangrijk en daarom zal de komst van buitenlandse' vrou wen naar Nederlandse abortusklinieken moeten worden afgeremd. Het gaat spannen bij de spreiding OMDAT HET KABINET zich wat de overplaatsing van vitale PTT-diensten betreft ten opzichte van het noorden nogal gebon den heeft, is het voor Den Uyl c.s. onmogelijk op dit onderdeel van het spreidingsbeleid helemaal terug te komen. Zonder krachtig verzet van het PTT-personeel (de hogere functionarissen inbegre pen) zou de hele PTT zonder veel consideratie van Den Haag naar Groningen en Leeuwarden verhuizen. Maar een streep door Den Uyl's rekening is, dat het PTT personeel niet zo gemakkelijk over zich heen laat lopen als bij enkele kleinere diensten het geval bleek. Misschien heeft in dit opzicht het noorden minder aantrekkelijkheden dan de zuidelijke provincies. De regfe- ring ontdekt in casu, dat ongeacht politieke voorkeur een meerder heid van de betreffende werknemers niets moeten hebben van de spreidingsplannen welke hun dienst raken en dat zij van plan zijn om krachtig verzet te gaan bieden. VOOR HET KABINET een lastige klus; zeker voor de linkse ministers. \Vant moeten die nu terzake van werkgelegenheid, werkkring, leefmilieu en persoonlijke wensen personeel in semi- overheidsdienst acties en protesten gaan ontzeggen, welke- als het partikuliere bedrijven betreft de volle sympathie hebben van Partij van de Arbeid, VARA en NW? Voor de goede orde herinneren we eraan, dat de opzet van de spreidingspolitiek niet voor rekening van dit kabinet komt en dat ook christen-democratische partijen en WD zich in het verleden voor overplaatsing van rijksdiensten naar de regio hebben uitge sproken. Maar de laatste jaren zijn de omstandigheden wel eniger mate veranderd; aan eenmaal geproduceerde cijfers wordt getwij feld en er zijn nieuwe cijfers beschikbaar gekomen. DAARVOOR EN VOOR DE OP BASIS hiervan te nemen beslissin gen is de regering-Den Uyl wel verantwoordelijk. En met haar de Kamer die in juni over de zeer omstreden spreidingsplanncn een beslissing zal moeten nemen en die bijvoorbaat weet, dat de werknemers om wier toekomst het gaat, niet van plan zijn zich minder strijdbaar te tonen dan hun collega's in het partikuliere bedrijfsleven. Handtekeningen •IN KATWIJK AAN ZEE wordt een handtekeningenactie gehouden om gemeentebestuur en rechterlijke macht ervan te overtuigen dat een groot deel van de bevolking zich verzet tegen opheffing van het verbod om op zondag dancings te openen. Over zo'n verbod kan iedereen een persoonlijke mening hebben. Maar wie de handtekeningenactie verketteren wil, moet wel beden ken dat de spelregels van de democratie niet naar één richting kunnen worden uitgelegd. Als handtekeningen voor een naakt strand en abortusklinieken geoorloofd zijn, dan mogen ook andere bevolkingsgroepen proberen door actie gedaan te krijgen dat de samenleving in hun naaste omgeving een beeld toont dat strookt met hün principiële opvattingen. DEMOCRATIE BEHOEFT NIET altijd een principe te zijn dat de grenzen van ruimte verwijdt. Zeker wanneer medeburgers denken aan acties om het luiden van klokken op zondag te verbieden, omdat dit ergens niet van pas komt in hun leven, mogen andere burgers actie voeren om van hun visie te getuigen en om beslissingen te beïnvloeden in zaken welke met die visie verband houden. De afbakening van de mate waarin binnen een democratie de opvattingen van meerderheid en minderheid geëerbiedigd moeten worden, is een heel moeilijke kwestie. Maar het lijkt ons in principe al fout ervan uit te gaan, dat alleen de rechten van een bepaald soort minderheden doorslag kunnen geven. BUENOS AIRES (AFP) In Buenos Aires en omgeving zijn gisteren zeven mensen gedood tijdens drie schietpartijen met de politie en zijn dé lijken van vijf anderen aangetroffen. De politie wil geen bijzonderheden geven. Drie lijken werden verkoold in een uitgebrande auto bij een parit in Buenos Aires gevonden. Kamerbreed tapijt en karpetten zijn in uw Vendomus geen bijzaak, maar even belangrijk als eetkamers, bankstellen en wandmeubels. Vendomus stelt er ook even hoge eisen aan. Vandaar dat u in de kollektie uitsluitend het allerbeste aantreft wat gerenommeerde fabrikanten u te bieden hebben. En hetzelfde geldt ook voor gordijnen en vitrages. Beide kollekties worden bovendien gecoördineerd met dessins, kleuren en materiaaltoepassingen in de meubelkollekties. Zodat het niet overdreven is dat Vendomus staat voor kompleet wonen. Wonen in grote stijl zonder dat u dat een vermogen kost. Enfin, u moet maar niet te lang wachten om met eigen ogen te komen zien wat Vendomus allemaal heeft, 't Zal u aangenaam i het woonwarenhuis v i Vroom Dreesmann Rijswijk Winkolcentrum in do Bogaard )en Haag Van Goor en Zo len NV in Den Haag, uitgeef- ter van het sprookjesboek „Al- ar en de kasteelkinderen" zal een kort geding aanspannen egen de Staat der Nederlan- len. Zoals bekend is het boekje loor de Rijksvoorlichtings- lienst (RVD) in beslag geno- en in afwachting van een pro- is dat deze in beslagneming il moeten bekrachtigen. Uitge- /erij Van Goor had de gelegen- leid om binnen acht dagen liertegen een kort geding aan ae spannen. )e in het sprookje voorkomen- a le kasteelkinderen zijn de i irinsjes Willem-Alexander, Fri- m o en Constantijn, kinderen van prinses Beatrix en prins Claus. ADVERTENTIE Minister Pronk (r) verlaat hier met zijn raadsman mr. Taeckema het gerechtsgebouw in Zwolle na, wegens het rijden onder invloed, te zijn veroordeeld tot 2000,- en 9 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE De Zwolse politierechter mr. B. Sprey heeft minister Pronk van Ontwikkelingshulp nadrukkelijk geen voorwaardelijke gevangenisstraf opge legd voor het rijden onder invloed van sterke drank omdat een dergelijke straf alleen zin heeft als stok achter de deur. „Die heeft deze verdachte niet meer nodig", zo zei mr. Sprey gisteren tijdens de behandeling van de strafzaak. Kans op herhaling van het misdrijf achtte de politierechter uitgesloten. Dat de minis ter vijf jaar geleden al eens voor hetzelf de feit door de Rotterdamse politierech ter was veroordeeld, wilde de Zwolse politierechter nu niet meer laten meetel len. „Die zaak is afgehandeld". Zoals gemeld veroordeelde de politie rechter de minister gisteren tot 2.000 boete en ontzegging van de rijbevoegd heid voor 9 maanden. De officier van justitie mr. H. van Buuren had bovendien een week voorwaardelijk geëist, maar de politierechter zag daar van af. De politierechter, die aan het begin van de zitting zijn verontrusting had uitge sproken over de grote publieke belang stelling („als deze verdachte hier niet had gestaan was het niet zo'n volle rechtzaal geweest, het schandpaaleffect wordt op deze manier bijzonder versterkt") was het met de officier van justitie eens, dat mensen die op zulke hoge en slopende posities zijn geplaatst niet zelf achter het stuur moeten kruipen: chauffeurs zijn er niet voor niets. De officier hield de minister voor, dat oververmoeidheid in combinatie met drankgebruik hem bij Nunspeet, na afloop van een bespreking met zijn amb tenaren, letterlijk en figuurlijk het spoor bijster hadden doen worden. De minister was achter het stuur in slaap gesukkeld. Tijdens de behandeling van de zaak bleek, dat de politie in eerste instantie niet de indruk had, dat de minister onder invloed verkeerde. Wel was hij bijzonder vermoeid. „Op het politiebureau dommel de hij zelfs even in", zo zei de officier gisteren. Bij de blaastest bleef het alcoholpromilla ge onder het maximum van 0,8. De bloed proef later gaf echter een promillage van 1,41, hetgeen de politierechter gisteren de opmerking ontlokte, dat aan de betrouw baarheid van het blaaspijpje wel enigs zins mocht worden getwijfeld. De politie- die de minister hadden „behan- De politierechter kenmerkte een promil lage van 1,41 gisteren als een „tussenge val", waarvoor een onvoorwaardelijke gevangenisstraf niet op zijn plaats is. De officier van justitie, vond, dat de minister uitsluitend het rijden na het gebruik van alcohol ten laste kon worden gelegd, maar dat het artikel „het niet in staat zijn een auto te besturen" aller minst in aanmerking kwam. De politierechter hield de minister ten slotte nog voor dat „wij een bepaalde opleiding hebben genoten, daardoor meer verantwoordelijkheid dragen, waardoor zaken als deze ons terecht meer kwalijk worden genomen".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7