Pluvius verstoort handbalcompetitie SPONSOR BEKIJKT VANAVOND BS Leiden De Zijl/LGB en AZC wel LZ'86 niet tevreden over competitie-stop KORFBALSCHEIDSRECHTER NIET ALTIJD GEMOTIVEERD Bijbel- expositie in Sassenheim Samenwerking kerken in Sassenheim 4 LEIDSE COURANT - ZATERDAG 12 APRIL 1975 Van onze handbalmedewerker LEIDEN Met uitzondering van de regionale eerste klasse, wordt nog een belangrijk deel van de veldhandbalcompetitie op grasvelden afgewerkt Erger nog: in één klasse wordt door elkaar op gras- en verharde vel den gespeeld. Dat verstoort ern stig het sportieve verloop van de competitie. Niet alleen dat het ene team nu eenmaal sterker speelt op gras en het andere op een verhard veld, waardoor de uit- of thuiswedstrijd soms een totaal andere uitslag oplevert, maar tevens zorgt Pluvius er voor dat vooral de verenigingen die op gras spelen, grote achter standen oplopen. Zo kan het gebeuren dat bijvoorbeeld in de heren tweede klasse koploper S.O.S. met 14 punten uit 8 wed strijden zich nog bedreigt voelt door Ancora dat 6 punten ver gaarde, doch.... slechts 3 wed strijden speelde. Van een spor tief competitieverloop is dus nauwelijks meer sprake. De overgang van gras naar verhar- de velden plaatst het Neder lands Handbalverbond voor on overwinnelijke problemen. Al leen in de eerste klasse, waar verharde velden verplicht zijn gesteld, hebben alle teams even veel wedstrijden gespeeld. Ge dwongen door Pluvius, zal het N.H.V. niet lang meer dispensa tie kunnen verlenen voor het spelen op grasvelden omdat an ders de veldcompetitie een vroe ge dood zal sterven. Gelukkig gaan steeds meer verenigingen de beschikking krijgen over een verhard speelveld. Voor a.s. zondag gaan de dames in de eerste klasse al aan de tiende wedstrijd beginnen. Bax/- Foreholte krijgt thuis bezoek van Hermes en moet die gele genheid kunnen aangrijpen om een plaatsje te klimmen op de ranglijst. In Den Haag werd met één doelpunt verschil verloren. De Leidse vertegenwoordiger in de eerste klasse heren, het Oegstgeestse Apollo, heeft zon dag een kans de eerste punten te pakken nu het op bezoek gaat bij Hercules in Rijswijk. Als Pluvius ons gunstig gezind is gaan we in de tweede klas een aantal interessante ontmoetin gen beleven. Allereerst in Noordwijkerhout, waar het in opmars zijnde Northa het Haag se AHC ontmoet. AHC staat tweede op de ranglijst en bij een winst voor Northa gaan de Noordwijkerhoutsen zelf de meeste aanspraak maken op die tweede plaats. MMO, dat bij de reserves van Quintus op bezoek gaat kan Northa een handje hel pen als het de Kwintsheulse koploopster een puntje afhandig kan maken. Het zal wel niet lukken. HVS kan de aansluiting met de kop weer herstellen ten koste van Westlandia, dat in Stompwijk op bezoek komt. Het verjongde team van Han Scheel- beek zal zich voor eigen publiek zeker willen waarmaken. Jong Ade krijgt het bijzonder moei lijk tegen runner-up Wings. Bij de heren staan de kansen voor MSV en Northa ook niet al te sterk tegen resp. Wings en Quin tus 2. Zowel de Noordwijkers als de Noordwijkerhouters blij ven, na een uitstekend zaalsei zoen, onder de verwachtingen in de veldcompetitie. In de afde ling moet NIO kunnen winnen van Northa 2, evenals Warmun- da van Olympia. Bij de heren kan HW wellicht de goede prestatie van jl. zondag evena ren door het Haagse Flamingo's terug te wijzen. Ook San/HVL is favoriet tegen de reserves van Animo, vooral nu het op zijn eigen grasveld speelt. De heren van Warmunda zijn eveneens favoriet tegen HVP. Zij zullen moeten winnen om uit de geva renzone te blijven, maar datzelf de geldt voor hun Haagse oppo nenten. (Van onze waterpolo medewerker) Leiden Dit weekeinde beginnen de waterpolo-ploegen uit de hoofd- en eerste klasse aan het laatste gedeelte van de competitie. Dit zijn nog 5 wedstrijden en deze zullen worden afgewerkt in 3 weken met dus 2 maal een dubbelwedstrijd in het weekeinde. Deze competitieopzet waar het seizoen in drie stukken is verdeeld met daartussen een stop van zes weken en als slot van het seizoen 2 weekends met dubbelwedstrijden is bedoeld al experiment om te komen tot een nieuwe competitie. Ivo Trumbic, de trainer/- coach van het Nederlandse waterpoloteam is onder andere voor stander van een andere opzet Voor AZC en de ZIJL/LGB is de laatste fase van het seizoen erg belangrijk in verband met de plaats in de middenmoot Van de derde tot en met de achtste plaats is er nog weinig puntenverschil tussen de teams. Zian is derde met 20 pnt, 4. Meeuwen 19, 5. AZC 18, 6. en 7. VZC-Ritmeester en de ZIJ L/LGB 16 en als achtste hebben we Zwemlust met 15 punten. Beide ploegen hebben dan ook de gelegenheid aangegrepen om zich zo goed mogelijk voor te bereiden op het laatste gedeelte en zowel George Geurtsen, de trainer/coach van AZC als Har ry Vriend en Henny Hensing, de begeleiders van de ploeg van de ZIJL/LGB zijn tevreden over de competitiestop. Georg Geurtsen: „We hebben een optimale voorbereiding ge had. Op uitnodiging van de Griekse zwembond zijn we na melijk een week in Griekenland geweest en daar hebben we elke avond tegen de nationale ploeg gespeeld. Dit is ons bijzonder goed beval len. 's-Middags konden we daar nog trainen en alleen de eerste wedstrijd tegen de Griekse ploeg verloren we ruim met 83, maar dat kwam voorname lijk omdat we moesten wennen aan het 30-meter veld van het buitenbad. Hierna gingen de meeste duels ongeveer gelijk op. De competitiestop is ons dus uitstekend bevallen en als we de vijfde plaats kunnen handhaven vihd ik ons debuut in de hoofd klasse goed geslaagd." Ook Henny Hensing en Harry Vriend van de ZIJL/LGB zijn voorstanders van de competi tiestop, maar beiden vonden de onderbreking iets te lang. Hen ny Hensing: „Je kan in zo'n Harry Vriend. periode goed aandacht besteden aan bepaalde taktieken en deze ongestoord in oefenwedstrijd uitproberen. Ik had alleen nu liever een iets kortere stop ge had en meer wc' trijden in het laatste gedeelte." Harry Vriend: „Een onderbre king van vier in plaats van zes weken had ik beter gevonden, omdat je de spelers beter kan motiveren voor de competitie wedstrijden, maar ik vind toch dat we deze periode goed heb ben benut en de mogelijkheid hebben om onze positie in de middenmoot te verstevigen en eventueel nog een vijfde plaats te pakken." Over de dubbelwedstrijden in de laatste twee weekends lopen de meningen echter nogal ui teen. George Geurtsen is een voorstander van deze dubbel- l wedstrijden. Geurtsen: „Ik vind dat we Ivo Trumbuc, die deze dubbelwed strijden graag ziet omdat de spelers van het nationale team op internationale toernooien ook de wedstrijden achter el kaar hebben, moeten steunen. Er gaat natuurlijk meer tijd in zitten, maar ik vind dat als je in de hoofdklasse speelt, je dat er wel voor over moet hebben." Henny Hensing ziet meer nade len dan pluspunten bij 2 wed strijden in het weekend: „In de eerste plaats vind ik het voor de spelers zelf een te zware opgave, maar bovendien is het voor de ploegen zelf vaak te moeilijk om op een gunstig uur en goede plaats de wedstrijd te spelen. Tegen VZC-Ritmeester bijvoor beeld spelen wij niet in Veenen- daal, maar moeten we naar Ba- rendrecht en dat bevordert be slist niet de publieke belangstel ling." Harry Vriend wil om de laatste reden liever dan op een doorde weekse dag gaan spelen: „Ik ben een voorstander van meer wedstrijden, maar dan op een vaste avond door de week zodat je bijvoorbeeld dan 30 wedstrij den kan spelen." LZ'86 de debutant in de eerste klasse staat vrijwel onbedreigd op de derde plaats. De Leide- naars hebben zes punten achter stand op nummer 2 PSV, maar kunnen aan de andere kant bij na niet meer ingehaald worden door nummer 4 UZSC, die nu vijf punten minder heeft dan LZ'86. Trainer/coach Henk Ver sluis is ondanks de knappe posi tie van LZ'86 niet tevreden over de nieuwe opzet van deze com petitie. Henk Versluis: „Onze positie op de ranglijst staat vrijwel vast en ik heb gewoon moeite om in de competitieonderbreking mijn spelers goed te motiveren. Een enkel weekeind geen wedstrij den, bijvoorbeeld met de kerst dagen daar ben ik wel voor, maar daarna wel zo regelmatig mogelijk spelen, dus ook geen dubbelwedstrijden. Ik zal in de ze laatste wedstrijden nu probe ren om meer jonge spelers in te zetten en ervaring op te laten doen." Dit weekeinde spelen de teams nog een enkele wedstrijd. AZC gaat zondag op bezoek bij Nep- tunus Arnhem. Een wedstrijd met een speciaal tintje omdat de in Arnhem woonachtige George Geurtsen de spelers van Neptu- nus natuurlijk bijzonder goed kent. De ZIJL/LGB moet zaterdag om 21.15 uur in zwembad Over- bosch te Den Haag uitkomen tegen ZIAN/Vitesse en LZ'86 speelt in De Doe^ om 20.00 uur tegen BZV Fortuna. In de tweede klasse A moet NZPC om 19.00 uur in zwembad De Kuil tegen DWR en treft Katwijk om 19.00 uur in de Mie- reweide de ploeg van het Ra- llllllilllllllll Van onze correspondent SASSENHEIM Het Nederlands Bijbelge nootschap en de Katholieke Bijbelstichting organiseren volgende week in de Hervormde kerk een tentoonstelling onder het motto „Het Boek dat blijft". De tentoonstelling wordt maandag om half vier geopend. Het publiek kan haar dagelijks bezoeken van half twee tot vijf uur en 's avonds van zeven tot tien uur. Speciaal voor scholen is de tentoonstelling 's morgens geopend van negen tot twaalf uur. Op de tentoonstelling wordt informatie over de Bijbel, nog steeds het meest verkochte boek, verstrekt Op tien panelen en in een aantal vitrines wordt aandacht geschonken aan de geschiedenis van de Bijbel als boek, de ver schillende vertalingen, de invloed van de Bijbel op onze cultuur en de verspreiding van de BijbeL In de kerk is tevens een hoekje ingeruimd voor tekeningen, die zijn gemaakt op basisscholen in Sassenheim-Warmond en Voorhout en een aantal scholen voor voortgezet onderwijs in de bollenstreek. Illlllllllll Van onze correspondent SASSENHEIM De Sasseneheimse kerkge meenschappen hebben elkaar gevonden in de gezamenlijke opzet van het jeugdwerk. De reeds een aantal jaren bestaande samenwerk ing tussen de Hervormde- en Gereformeerde kerken, zal worden uitgebreid met de St. Pan- cratius-parochie, de Chr. Gereformeerde kerk en de plaatselijke afdeling van de Ned. Prot. Bond. Een samenwerking die uniek in ons land genoemd mag worden. Er zijn thans twee jeugdsociëteiten t.w. „De Stormbal", voor de jeugd van 17 tot 24 jaar, en „Moef'71" voor de jeugd van 13 tot 17 jaar. De nieuwe stichting laat de mogelijkheid tot 23 jaar én ouder open. Het stichtingsbestuur is samengesteld uit vertegenwoordigers van alle kerkgemeenschappen die Sassenheim kent De Commissie Samenwerkende Kerken Sassen heim (C.S.K.S.) heeft als doelstelling van dit interkerkelijk jeugdwerk gesteld dat „interker kelijke jeugdwerk moet worden gezien als een dienst die door de kerk aan de jongeren wordt geboden om hen die eraan deelnemen te stimu leren om op een door het evangelie geïnspireer de wijze als mens in de wereld te staan". Illlllllllll Moment uit een wedstrijd tussen Raak en BS Leiden. van onze sportredactie LEIDEN Vanavond heeft in de Vijf Meihal het basketbal klapstuk van het seizoen plaats: BS LeidenRaak/Punch. Een bijzonder belangrijke wedstrijd voor beide ploegen. Voor de Delftenaren, omdat bij een overwinning de nationale titel een feit is. Voor BS Leiden staan er heel andere belangen op het spel. Onder de vele toeschouwers (er worden er zes acht honderd uit Delft verwacht), bevindt zich een nieuwe kandidaat spon sor. Wie dat is wil men (uiteraard) nog niet kwijt, maar het is een grote. Zonder meer. Daarom zal een stunt BS zeer goed uitkomen. Een stunt op het sportieve vlak wel te verstaan. BS heeft de smpak weer te pakken en is in staat de titeldroom van Punch eeii paar dagen uit te stellen. Maar de stunt kan ook een heel andere zijn. En dat is in eerste instantie waarop men gokt. De Vijf Meihal moet op zijn kop staan. Nederland (lees: kandidaat sponsor) moet weten tot welk een groot spektakel men in Leiden in staat is. Om het publiek op te hitsen is allerlei lawaaimakend materiaal aangeschaft. En da( alles zal worden geregistreerd door NOS-sport. Aan de entourage zal het niet liggen. Naast toeters, bellen, fluiten en wat dies meer zei, zullen een boerenblaaskapel en een turndemonstratie de nodige sfeer brengen. Aan zelfver trouwen ontbreekt het spelers en coach overigens niet. Harry Pappas laat dat blijken door links en rechts weddenschappen af te sluiten op..een overwinning van BS Leiden. Leiden - Afgelopen zondag deelde De Algemene de punten met koploper Pams. Niettemin waren de blauw witten geens zins tevreden. Er had gewonnen moeten worden, maar het gebeurde niet. Waarom niet? Eensluidend wezen de Leidse korf ballers de beschuldigende vinger naar de scheidsrechter, wiens naam afgelopen zondag onbekend bleef, omdat van te voren door de bond niet was opgegeven wie er zou fluiten en na afloop van het duel de handtekening van de arbiter door de zenuwen aangetast was. De man, die in de ogen van de Leidenaars zo veel valse noten blies, was de heer van Leeu wen, uit Dordrecht, zo bleek achteraf. We komen hierop terug, omdat de laatste tijd in de korfbalwereld regematig door clubs verzoeken aan de bond worden gedaan om niet meer onder bepaalde leiding te (hoeven) spelen. Bovendien deed de heer Van Leeuwen enkele uit spraken, die volgens de Algemene niet „passend" waren. Voor de wedstrijd was hij niet, zoals het behoort met de wed strijdsecretaris van De Algemene in con tact getreden over het al dan niet door gaan van de wedstrijd, maar hij belde naar het clubhuis in de Leidse Hout. De beheerder kreeg de volgende vraag voor gelegd: „De wedstrijd gaat toch wel door hé. want ik heb er al niet veel zin in en ik voel er niets voor om voor niets te komen". Bij de Algemene huiverde men al. Na afloop bleek die angst niet ongegrond te zijn geweest. De feiten: Vier doelpunten van De Algemene werden afgekeurd, waarvan slechts één terecht. Bovendien verschafte de man in het zwart Pams vier strafworpen, waarvan alleen de enige niet dubieuze worp onbenut werd gela ten. Logisch, dat enkele Leidse spelers gingen reageren bij zoveel „pech".. Er werden namen genoteerd. Na afloop werd de zwakte van d§ leiding aange toond, toen de Algemene aanvoerder emotioneel, maar blijkbaar afdoende rea geerde op nieuwe krasse uitspraken van de scheidsrechter. Nogal nerveus werd het voorgenomen plan, om de genoteerde spelers door te sturen naar de strafcom- missie, terzijde gelegd. De Algemene cap tain zag dit als zijnde het toegeven van de gemaakte fouten. Dit voorval is misschien wat uitvoerig belicht, maar we willen hiermee aanto nen, dat in de korfbalwereld de kritiek op de scheidsrechter vaak terecht is. Het gaat overigens vaak fout onder de hogere regionen en waarom? Jonge, vaak veelbelovende arbiters kunnen niet door stromen vanwege de oudere „garde", die de top nooit heeft kunnen halen. De leidsman van zondag was daar duidelijk een exponent van. Opmerkingen als: „Ik doe het voor mijn plezier, maar ik zit toch liever op de camping" en „Ik ken beide ploegen niet" duiden op weinig interesse bij zijn „hobby". Hij was onwe tend, dat er kampioensbelangen op het spel stonden. In de wedstrijd bleek, dat de man in kwestie zowel conditioneel als speltechnisch te kort kwam. De wed- strijdkorfballer, de amateur, doet het ook voor zijn plezier en probeert de hoogste graad daarin de bereiken door goed voor bereid te zijn. De korfbalscheidsrechter is dat lang niet altijd, waardoor dikwijls het plezier van de ander ontnomen wordt. Nu maakt iedereen fouten. De spelers doen dat en de scheidsrechters doen dat. De eersten kunnen de fouten goed maken. De laatsten kunnen dat ook als ze willen, maar krijgen daarvoor niet altijd de gelegenheid. Daarom moeten en worden arbitrale vergissingen tot een ac ceptabel niveau aanvaard. Het al dan niet berekend zijn voor een taak kan een kwestie van beoordeling zijn. Het probleem „scheidsrechters te kort" kan door juiste beoordeling groten deels opgelost worden, want als jongere arbiters wel de kansen krijgen, stoppen ze niet voortijdig. Kerkeveiling St. Pancratius Van onze correspondent Sassenheim De kerkeveiling ten bate van de St. Pancratius- kcrk, bijna vijftig jaar een jaar lijks weerkerende happening, wordt aanstaande maandag en dinsdag weer gehouden bij „Cees en Ineke". Maandag avond worden driehonderdze ventien voorwerpen geveild. Op dinsdagavond komen er driehonderd vijfenveertig arti kelen onder de hamer. Voor de grote verloting worden zaterdag en zondag bij de kerk loten verkocht. De trekking van de grote loterij is op beide vei lingavonden. Ook zijn er weer énkele extra attracties zoals de verloting van drie waardebon nen van vijftig gulden en extra- prijzen voor iedere koper die duizend gulden op de veiling besteedt. Maandagmiddag en dinsdagmiddag van half vijf tot zes uur kunnen de goederen bij „Cees en Ineke" bezichtigd wor den. Vrouw hoeft gevangenis niet in Van onze rechtbankverslagge- BODEGRAVEN/DEN HAAG De officier van bij in de Haagse rechtbank heeft tegen een 60-ja- rige inwoonster van Bodegra ven twee weken voorwaardelij- -ke gevangenisstraf met een* proeftijd van twee jaar en on voorwaardelijk een jaar intrek king van het rijbewijs geëist. Hij vond het wat moeilijk een vrouw meteen in de gevangenis te stoppen, hoewel hij er zich van bewust was dat een man daar ongetwijfeld voor in aan merking zou komen. De Bode- graafse had namelijk, onder in vloed een auto bestuurd. Al eer der werd de vrouw voor een dergelijk feit veroordeeld. De proeftijd van deze straf loopt nog. De rechtbank doet op 24 april uitspraak. Katwijker (20) opnieuw cel in Van onze rechtbankverslagge- KATWIJK/DEN HAAG Een -20-jarige Katwijker is door de- Haagse politierechter veroor deeld tot vier weken gevange nisstraf. De Katwijker heeft zich schuldig gemaakt aan in braak, diefstal, heling en be dreiging. Bovendien is hij nog niet zo lang geleden veroor deeld tot veertien weken gevan genisstraf, waarvan de proef tijd nog loopt. In de dagvaarding wordt onder meer melding gemaakt van dief stal van tweehonderd gulden uit een woning aan de Nieuwstraat, verder van diefstal van geld uit een restaurant aan de Prince- straat, van diefstal van een ra dio uit een auto aan de Zwanen- burgstraat, diefstal van een bromfiets uit een berghok aan de Visserijstraat. Ter sprake kwam ook bedreiging van de politie. Zwaaiend met een stuk ijzer had verdachte uitgeroepen: „Als jullie nog een stap dichter bij komen, sla ik je hersens in". De officier constateerde dat de vorige veroordeling geen resul taat heeft gehad en kwam tot een eis van twee maanden ge vangenisstraf. Vormingswerk Bollenstreek in "overkoepelend orgaan Van onze correspondent Sassenheim In oprichting is de Stichting „VJ.V. Bollen- streek", die zetelt in Lisse, en behalve in deze* gemeente ook werkzaam is in Hillegom en Sassenheim. De afkorting V.J.V. betekent „Vormingswerk voor Jonge Volwassenen". Met de oprichting van deze stich ting is een overkoepelend or gaan in het leven geroepen door de besturen van „de Stormbal" te Sassenheim, „Qbus" te Lisse en ,,'t Krebel" te Hillegom. Hierbij gaan echter deze reeds bestaande besturen niet op in de „V.J.V. Bollenstreek" maar deze plaatselijke jeugdorganisaties behouden hun volledige identi teit. Het „V.J.V." is zoals reeds opgemerkt, een overkoepelend orgaan. Doelstelling van de stichting is in één of meer cen tra te werken voor „de jonge- mens die met anderen wil wer ken aan de ontplooiing van zich zelf, om duidelijker zicht te krij gen op zichzelf in de samenle ving, doelgerichter te kunnen werken aan zijn levensomstan digheden en een eigen bijdrage te kunnen leveren aan de ont wikkeling van de samenleving, zodat hij beter kan voldoen aan zijn opdracht als mens. Er komen binnenkort een vier tal vaste medewerkers in dienst en een zevental gastdocenten. Activiteiten die worden opgezet zijn: gespreksgroepen, creatieve cursussen, algemene ontwikke ling, yoga, fotografie, video, volksdansen en verder al die activiteiten die in aanmerking komen aan de doelstelling.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4