CeidócSouAO/rit PvdA-congres geeft we maken het goed met 'n bloemetje MOTIE TEGEN YF-16 A merika sluit ambassade in Pnom Penh 7> en Uyl: Pronk mag blijven „nv.s3.wlel sllt df airconditioning Sociale Dienst maandag weer open Josejjhin^^aker overleden Zaterdag 12 april 1975, 65e jaargang no. 20091 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Knrl Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 Bank Arnro-bank NV. Leiden - Directeur-hoofdredacteur F J Plug - Ad| hoofdredacteur J J Haiiewas - Chef-redacteur J W C Leune :enties (excl BTW) 0.42 per mm Telefoontjes f 3.85 - Klachten bezorging, telefoon 22244 (18 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen per week 2.69. kwartaal 34,76. jaar 135.15 - losse nummers: 50 cent. Blue Skies De musical Blue Skies op Ned. I om 20.21 uur met Fred Astaire en Bing Crosby. Toi bij Ted op Ned. II om 20.21 uur; om 22.20 uur Farce Mau- jeure Morgen op Ned. I om 20.20 uur praat W. L. Brugsma met prins. Claus in 1 op zondag. Ned. II om 21.30 uur Bram Ver meulen en Freek de Jonge in „Staatsbericht van de cultuur- raad". Veel bewolking In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen of motre gen. Matige, aan de kust tot krachtig toenemende wind uit west tot zuidwest. Maxima om streeks 9 graden. Morgen mid- dagtemperaturen ongeveer tien graden. Zondag: zon 05.49—19.33; maan: 06.1621.57. Hoog water Sche- veningen: 04.11, 16.26. Maandag: Zon: 05.47—19.35; Maan: 06.4923.02. Hoog water Seheveningen:04.40, 16.57. (Van onze parlementaire redaktie) IMSTERDAM - Nederland moet linnen drie jaar militair uit de NA VO treden als dit bondgenootschap een blijk geeft van de bereidheid om een aktieve vredespolitiek te willen voeren. Die politiek zou moe ten blijken uit een wezenlijke bij drage tot de ontspanning in de we- rëld. Elk verkiezingscongres móet zich daarna opnieuw voor de dan geldende regeringsperiode uitspre ken of Nederland deel moet uitma ken van de NAVO, ja dan nee. gisteravond in de Amsterdamse RAI uit vóór een voorwaardelijk NAVO-lidmaatschap. Een voorstel van het partijbestuur, waarin gepleit werd voor een kritisch bondgenoot- schap, dat weliswaar alleen onder een aantal voorwaarden zou mogen worden voortgezet, maar waarvan de vervulling niet aan een termijn gekoppeld zou mogen worden, vond geen genade bij de meerderheid. Het congres sprak voorts uit dat Nederland de NAVO-wapens van zijn grondgebied zou moeten verbannen, als aan een aantal belang rijke eisen niet wordt voldaan. Deze eisen zijn - Een verklaring van de NAVO - desnoods eenzijdig af te leggen - om niet als eerste kernwapens te gebruiken. - Geen systematische opvoering van de defen- sieapaciteit in Europa en geen introduktie van i aantal offensieve wapensystemen. Het congres van de PvdA deed nog e andere ferme uitspraken. Deze zijn: - Het Nederlandse leger mag geen pens meer gebruiken. - Voor het einde van 1978 moet Nederland de defensie-uitgaven verder verlagen tot 3 procent van het nationaal produkt tegen marktprijzen. - Nederland zal in de komende vier jaar op geen enkele wijze meewerken aan uitbreiding van het militaire potentieel van de NAVO, ook niet door vervanging van een verouderde bewapening. Volgens enkele congresafgevaardigden werd met deze laatste beslissing impleciet een uit spraak gedaan tegen vervanging van de Star- fighter. PvdA-fraktieleider in de tweede ka mer, drs. Ed van Thijn, ontkende dit echter Oud-partijvoorzitter Van der Louw wordt voor zijn partij- werk bedankt door de nieuwe voorzitter Ine van den Heuvel. met klem. „Het niet vervangen van de Star- fighter betekent een totale afstoting van de luchtmacht", aldus Van Thijn. En dat is niet de bedoeling van de uitspraak geweest. Het congres sprak zich echter met vrijwel algemene stemmen uit tegen vervanging van de Starfighter door een duur toestel, zoals de Amerikaanse YF-16, dat uitgerust kan worden met kernwapens. De donderdag aangekondigde motie van het partijbestuur hierover werd vervangen door een nieuwe, waarin staat dat, als de regering mocht besluiten tot aankoop van een vervan ger voor de Starfighter, dit een redelijk goed koop vliegtuig-type dient te zijn. alleen ge schikt voor het verlenen van conventionele steun aan grondstrijdkrachten. Terwijl hgt congres zich daarmee uitsprak tegen de plannen van minister Vredeling, die de 12 miljoen gulden kosteAde YF-16 wil bestellen, acht minister Vredeling zelf de uit spraak van het congres niet tegen het Ameri kaanse toestel gericht: de YF-16 is de goed koopste van de drie kandidaten en uitstekend geschikt voor grondsteun aan de strijdkrach ten. Premier Den Uyl benadrukte later nog eens dat de voorkeur is uitgesproken, maar dat de keus nog niet is gemaakt. De uitspraak van het congres betekent niet dat minister Vredeling opstapt. Volgens pre mier Den Uyl had minister Vredeling ver klaard te zullen aftreden als de tweede kamer fractie het vertrouwen in hem opzegt, niet als de fractie zich uitspreekt tegen de aankoop van YF-16. I pillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH |I 3,5 miljoen delen III uitgereikt DEN HAAG (ANP) E E Gisteren was het de laat- ste dag, dat men bij E ruim 300 postkantoren E tegen betaling van E 17,50 deel III van zijn kentekenbewijs kon ha- Tot en met gisteren zijn E in totaal ruim 3,5 mil- E E joen delen III verstrekt, E waarvan 628.000 via de E postkantoren, aldus het E ministerie van verkeer 5 E en waterstaat. Maandag moeten alle E E auto's van het derde E E deel van het kenteken- E bewijs zijn voorzien. E E Kentekens zonder deel E III zijn dan ongeldig. De E postkantoren mogen maandag voor het laatst E deel III nog afgeven aan E mensen, die al betaald E hebben en in de loop E E van het weekeinde mer- E E ken, dat ze hun deel III E E nog af .moeten halen. E E Men kan daar dus uit- E sluitend maandag nog E 5 met een betalingsbewijs E terecht fiiiiiiiiiiiifiimiimiiiiimimiiiimiiiiiiuiiiiitiiiiË Waarschuwing aan Hanoi PHNOM PENH, SAIGON, (UPI/AP). De Amerikaanse ambassa de in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh is gisteren geslo ten, nadat de troepen van de Rode Khmer het vliegveld van de stad tot ongeveer anderhalve kilometer waren genaderd. Het vliegveld is de enige verbinding van de stad met de buitenwereld. Mariniers zijn begonnen met de evacuatie van de ongeveer 150 imerikanen en enkele honderden andere buitenlanders in Phnom Peh. In Zuid-Vietnam heeft de voorlopige revolutionaire regering fel eageerd op de aanvraag van president Ford van bijna een uiljard dollar aan extra hulp voor de regering Thieu. Ford heeft iet Congres ook gevraagd strijdkrachten te mogen inzetten bij de Amerikanen uit Zuid-Vietnam, hetgeen door de evolutienairen wordt beschouwd als een rookgordijn voor militaire nterventie. )e Verenigde Staten hebben de Noordvietnamese regering trou- gewaarsCuwd het offensief tegen Zuid-Vietnam stop te zetten if anders de consequenties te aanvaarden. Over de aard van die onsequenties wordt evenwel niet gesproken. Amerika is de kritiek op de president na zijn vraag om meer lilitaire hulp voor Saigon gegroeid. Het Congres >vil dat Ford de Irierikanen uit Zuid-Vietnam weghaalt, voordat militaire hulp odig is om hun levens te redden. Door het inzetten van militairen luden de Verenigde Staten weer bij de oorlog betrokken kunnen aken. •isteren is het aantal vliegtuigen voor. Het vervoer van vluchtelin- en en oorlogswezen verdubbeld. Een woordvoerder van Caritas ntemationalis heeft het vervoer van wezen een betreurenswaardige •gissing genoemd. ^ergissir i Van huis tot huis wordt zwaar gevochten in de stad Thu Thua in de Mekongdelta, ten zuiden van Saigon Van onze parlementaire redaktie) )en Haag Minister-president Den Uyl leeft gisteren verklaard dat minister Pronk de uitspraak van de politierechter niet lehoeft af te treden. Ministers dienen als iedere andere burger te worden behandeld, aldus Den Uyl. Dat is met minister Pronk gebeurd. Wie een overtreding begaat en gestraft wordt, behoort niet zijn functie te verliezen en uit het maatschappelijk leven te worden gestoten. Drs. Den Uyl voegde daaraan toe het te blijven betreuren dat minister Pronk na alcohol-gebruik was gaan autorijden. Het kabinet acht dit onjuist en maakt veel werk van de bestrijding van het alcohol-gebruik in het verkeer, aldus de minister-president. (ADVERTENTIE m montuur «sJÉkr leder halfjaar weer Informeert u zich uitgebreid over de nieuwe mode. Want da'i belangrijk, nietwaar? Maar hoe zit 't met die bril? Die past, jazeker. Op uw gezicht. Maar past die bril in het modebeeld? Daar hebt u nou v.d. Wiel voor nodig. Want v.d. Wiel kent de modetrends. In kleding. En in brillen. v.d. Wiel let op de details van uw gezicht. En op de kenmerken van de mode. Daarom kunt u van één ding zeker zijn. Een v.d. Wiel montuur past. Op uw gezicht. En in 't modebeeld. Altijd. v.d. Wiel weet er het fijne van ...van brillen I Nieuwe Rijn 6Z Leiden. Zuigelingen In de Italiaanse provincie Napels eisen armoede en werkloosheid een hogere tol aan levens van zuigelingen dan de Vietnamese oorlog in Saigon. Het sterftecijfer van zuigelingen in Napels is met een percentage van 64 procent het hoogste in Italië en het hoogste in Europa. ADVERTENTIE] Bloemenslotbal ^Florida" Boskoop 2 bands „AVIOLA'S" UIT AALSMEER „SUNNY SIDERS" UIT UTRECHT i Nog enk 'Ie kaarten verkrijgbaar, i - DANSSCHOOL Sneeuw blijft vallen In Beieren, waar het winterseizoen door gebrek aan sneeuw werd ge kenmerkt, heeft men sinds het be gin van de lente te kampen met een sneeuwlaag als nooit tevoren. In plaats van een lente-achtig ver blijf op een zon nig terrasje is er alleen plezier te beleven aan war me jassen en laar- ADVERTENTIE] U (Van een onzer verslaggevers) Leiden De Gemeentelijke Sociale Dienst in Leiden gaat maan dag weer open. Wel blijft er voorlopig politie aanwezig om eer oogje in het zeil te houden. Daartoe hebben de in het leven geroepen begeleidingscommissie en het nieuwe staforgaan gistermiddag besloten. Gistermorgen toen alleen de kas open was en de dienst bewaakt werd door een forse politie-macht hebben zich geen ongeregeldhe den voorgedaan. „Het is erg rustig geweest, er is niets bijzonders gebeurd", aldus hoofdinspecteur Eernst. Het Tweede Kamerlid voor de PSP de heer B. v.d. Lek heeft de minister van CRM inmiddels schriftelijke vragen gesteld ove kwestie. Hij wil dat de minister stappen onderneemt en personeelstekort en de ruimtenood bij de G.S.D. in Leiden zowel als bij de sociale diensten in andere gemeente, op te lossen. In de gisteren gehouden vergadering van de begeleidingscommissie en het staforgaan van de Leidse dienst is het voorstel gedaan om op korte termijn tien extra krachten aan te trekken, eventueel via uitzendbureaus. Een beslissing is nog niet genomen. Overigens hebben woordvoerders van de oppositie-partijen in de Leidse raad inmiddels waardering laten blijken voor de snelheid waarmee b. en w. hebben gereageerd sinds de Sociale Dienst vorige week vrijdag te kennen gaf in een noodsituatie te verkeren. Zie verder pag. 3. NOS'journaal ontkoppeld (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het NOS-bestuur heeft gisteren het voorstel van de raad van beheer van de NOS het journaal te ontkoppe len aangenomen. Het eerste jaar zullen de uitzendingen van het journaal op de gewijzigde tijdstippen als een experiment w;orden be schouwd. Vanaf 1 oktober worden de journaals op de volgende tijdstippen uitgezonden. Om 19.00 uur op beide netten een kort journaal van 5 minuten, een 20 minuten durend journaal om 20.00 uur op het vaste net en een bulletin van 10 minuten om 21.30 uur op het wisselnet en aan het einde van de tv-avond op beide netten een kort journaal van vijf minuten. Parijs - Hedenmorgen is in een ziekenhuis te Parijs op 69-jarige leeftijd de bekende cabaretière Josephine Baker overleden. Zij was daar donderdag na een her senbloeding opgenomen en ver keerde sindsdien in een coma. Josephine Beker werd op 3 juni 1906 in Saint Louis, Missouri, geboren als dochter van een gerin en een joodse vader. Als meisje trok zij naar New York om in nachtclubs in wijk Harlem te zingen. Haar eerste grote kans kreeg zij 1924 in de Broadway-musical I „Shuffle along". Een jaar later I vertrok zij naar Parijs, waai binnen twee jaar met „La re nègre" de sensatie van de licht stad werd. Haar grootste succes sen waren de chansons „J'ai deux amours" en „Demain". Josephine Baker In later jaren kwam zij nog vele malen in het nieuws als de „moeder" van een internationale groep wezen, die zij ook toen zij in de jaren zestig in grote financiële moeilijkheden geraakte, nog wist te onderhouden. Toen ook haar vele vrienden niet meer in staat waren haar grote schulden te betalen bood een Spaanse zakenman haar een woning in Sitges aan. In een nachtclub in het naburige Barcelona trad zij toen nog op om in het levensonderhoud voor zichzelf en haar wezen te voorzien. In 1969 bood Prinses Gracia van Monaco haar en de kinderen een villa aan in Rocquebrune aan de Franse Rivièra. Eens 'n gevierd zangeres, vond zij toch in de rol van „moeder" voor haar wezen de meeste voldoening. Of liever gezegd: met een fraai, geurig boeket bloemen van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnerfient. Een echte 'blijmaker', nietwaar!

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1