Stervende zwaan aan oever van IJsselmeer komt weer tot leven „Oud-Valkenveen" moef verdwijnen van Gooise matras TOT ONGENOEGEN VAN NAARDENS GEMEENTERAAD "NAARDEN Sinds mensenheuge nis is de speeltuin Oud-Valken veen voor Nederlandse scholen met of zonder bijbel een verplicht nummer geweest tijdens het jaar lijkse schoolreisje. Buschauffeurs wisten blindelings de weg te vin den naar deze uitspanning aan de boorden van het IJsselmeer en miljoenen leerplichtige vaderlan ders werden dan ook in de loop der jaren door hen iq de nabijheid van wrakke schommels en ver molmde wippen gedropt. Op voch tige lentedagen kon men tussen de eiken en dennen de radeloze onder wijzers zien rondlopen, die op, hun ijzersterke padvindersfluiten blie zen teneinde het aan hen toever trouwde kroost uit de spartelvij ver en de poffertjeskraam in de richting van de bus te drijven. Soms werden halve brugklassen vermist, die dan pas tegen de sche mering in een doodlopende slurf van de doolhof verkleumd en ver hongerd werden teruggevonden. Tegen die tijd waren de leerkrach ten al aan hun vierde cholerische aanval toe, wat de doorstroming in onderwijskringen ten goede kwam. Een dagje „Oud-Valken veen" betekende voor de jeugd im mers „dolle pret" en voor het on derwijzend personeel „klassieke kommer en kwel". Vele generaties werden in de loop van lange jaren getracteerd op dit „uitje" waarbij men zich op de Gooise matras van mollig mos met overgave toelegde op de chaotische recreatie. Slechts weinige Neder landers wisten door voorgewende oorontstekingen of een plotselinge kou op de borst het jaarlijkse be zoek aan deze speeltuin te ontlo pen, maar de meesten wilden het niet eens missen en krijgen nu nog vochtige ogen, als men in hun na bijheid de naam „Oud-Valken veen" laat vallen. Dan komen van zelf de heerlijke visioenen van lau we grenadine met een rietje en pootje baden in het brakke water van de Zuiderzee, dat op anderhal ve kilometer uit de kust nog amper tot hun knieën reikte. En weer horen ze die krakende stem uit de luidsprekers, die tussen de twijgen doorgalmde: „Wil de vierde klas van de Gerardus Majella-school on middellijk naar de bus komen."Dit is de laatste waarschuwing." Gooise sjiek De laatste jaren ging het echter duidelijk bergafwaarts met deze uitspanning die reeds in 1840 als pleisterplaats voor de Gooise sjiek zijn poorten opende. In 1970 wer den op de parkeerplaats weliswaar nog 3500 bussen geteld, maar de glorietijd van „Oud-Valkenveen" - met een jaarlijks bezoek van een half miljoen dreumesen - leek toch voorbij. Dit tot grote opluchting van de omwonenden, die aan weerskanten van de nauwe toe gangsweg naar zee hun stulpjes van vele tonnen tussen de vliegden nen hadden laten bouwen. Als zij op zomerdagen met een glaasje Campari aan de rand van hun zwembad verwijlden werd hun landelijk rust telkens verbroken door de mededeling, dat de vierde klas van de Gerardus Majella- school zich nu als de donder bij de bus diende te verzamelen. De toen malige eigenaar, de heer Kaptein moest op piekdagen dan ook extra personeel aannemen, dat de telefo nische klachten wegens burenge rucht behandelde. Met name in het Theosofisch Centrum, dat aan de tuin grenst, raakte men tijdens Onder de bomen werd een verrukkelijk brok nostalgie neerge worpen, met o.a. een kindercarrousel uit 1921. goddelijke overdenkingen telkens de draad kwijt, omdat wederom een radeloze onderwijzeres via de luispreker riep, dat de kleine Jan tje Bemelmans onverwijld uit de doolhof moest komen op straffe van vier woensdagmiddagen op school nablijven. De kleine rakker maakte er nu toch wel duidelijk een potje van. Met algemene instemming werd door de omwonenden het bericht ontvangen, dat de familie Kaptein hun broodwinning in speeltuinver- band niet meer zo zag zitten en hardop overwoog de tuin te liqui deren. Daarmee zou er een einde komen aan een bewind van vijftig jaren, dat gekenmerkt werd door een opmerkelijke krenterigheid. De Kapteins hadden bij hun exploita tie nooit zozeer de kinderziel cen traal gesteld en hielden de investe ringen in nieuw materiaal dan ook op de lauwe pit. Wel liet de oude heer Kaptein een zwemvijver gra ven, die exact de afmetingen had van een vierhonderd meter ijsbaan. Hij stond bekend als een verwoede Elfstedentocht-rijder en had op die manier in de wintermaanden een trainingsbaan naast zijn huisdeur bij de hand. Favoriet uitje Twee jaar geleden wees een opinie peiling onder de jeugd nog uit, dat „Oud-Valkenveen" met het Pony park Slagharen tot de favoriete uitjes voor scholen behoorde. Dit bericht verontrustte echter nie mand, want men bleef aannemen, dat de speeltuin een stervende zwaan aan de oever van het IJssel meer was. Men nam ook aan, dat het ledigen van het laatste glas grenadine nu nog slechts een kwestie van maanden was. Op dat moment dook echter Evert-Jan Vastenburg tussen de schommels en wippen op. Deze blonde, vijftig jarige ex-RAF-piloot, eigenaar van twee antieke Fokker S-ll gevechts vliegtuigen had zich tot dan toe onledig gehouden met het verstrek ken van financiële adviezen. Een bezigheid, die zijn eigen welvaart in korte tijd op verkwikkende wijze had opgekrikt. In 1973 achtte hij de tijd gekomen om zichzelf te adviseren en daaruit vloeide de koop van „Oud-Valkenveen" voort. „En ja," bekent hij gretig, „als je eenmaal gaat zitten piekeren, wat je met zo'n beroemde speeltuin gaat doen, kom je automatisch op grappige ideeën, die je financiële feestvreugde wellicht nog wat kun nen verhogen. Ik kocht „Oud-Val kenveen" eind 1973 met het beding, dat de overdracht op 1 januari van dit jaar zou plaatsvinden. In de tussentijd kreeg ik het plan om een draaiend kermismuseum te begin nen. Allemaal stokoude attracties, een piepende carrousel, een aam borstig orgeltje, een ouderwets spookhuis, ik zag het opeens hele maal zitten. Helaas wist ik de weg niet om aan die spullen te komen, want ook op kennisgebied ben ik een aangrijpende leek. Op een dag belde ene meneer Stuy op en die probeerde mijn eigen idee aan me te verkopen. „Waarom begint u geen draaiend kermismuseum", stelde hij voor, „dat is toch aller aardigst voor de jeugd". Hij zat zelf al jaren in het kennisvak en samen hebben we toen de zaak snel van de grond getild. Hartmassage Een feit is, dat het hoogbejaarde „Oud-Valkenveen" inderdaad een geduchte hartmassage heeft onder gaan. Onder de bomen werd een verrukkelijk brok nostalgie neerge worpen in de yorm van een kinder carrousel uit 1921, een 82 jaar oud mini-rad, een fietsmolen uit 1875 en een spookhuis, dat al sinds 1882 het hooggeëerde publiek de stuipen op het lijf jaagt. Ook is er een scooter- baan uit de dertiger jaren, die aan één van zijn palen verrijkt is met Miss Trilby, een volautomatische waarzegster, die tegen betaling van een kwartje heden, verleden en toe komst uit de doeken doet. Het ge- Kinderdroom heel wordt gecompleteerd door een poffertjeskraam en een suikerspin. Met die aanwinst heeft Vastenburg prompt de ambtelijke toorn op zijn hals gehaald. De gemeenteraad van de vestingstad Naarden, waaronder het gebied van de speeltuin ressor teert, heeft razendsnel een voorbe- reidingsbesluit aangenomen, dat de aanleg van kabels zowel boven- als ondergronds in „Oud-Valkenveen" verbiedt. Ook eist men, dat Vasten burg een bouwvergunning voor zijn museum aanvraagt en ont werptekeningen van de diverse at tracties ten stadhuize deponeert. Inmiddels is op het terrein een plaatselijke Bromsnor verschenen, die procesverbaal heeft ongemaakt wegens het ongeoorloofd bouwen van een kermismuseum. Daarop heeft Vastenburg zich schielijk de rol toegemeten van vagebond Swie- bertje, die voor zijn vrijheid des noods tot aan de Kroon wil door- knokken. „Een bouwvergunning voor kermisattracties is natuurlijk apekool", concludeert hij, „want als die inderdaad nodig was zoy er nergens in Nederland meer een kermis te bekennen zijn. Een maand geleden, toen er nog geen moeilijkheden waren, hebben wij al een brief aan de gemeente ge schreven met het verzoek om onze plannen te. mogen toelichten. Daar op is geen antwoord gekomen. Ik heb ook een gesprek gehad met wethouder Kralt, die het voorberei- dingsbesluit door de raad heeft ge jaagd. Een alleraardigste man met een eerlijke oogopslag. Ik kan me dan ook voorstellen, dat het na tuurschoon deze wethouder aan het hart gebakken zit. Hij werkt zelf als doktor bij de Chemische Fa briek Naarden en weet dus alles van luchtvervuiling. Alleen daarom is hij de aangewezen man om te begrijpen, dat een kermismuseum het milieu niet aantast en minder geluidshinder veroorzaakt dan de luidsprekers vroeger. Sinds we met dat kermismuseum begonnen zijn hebben we dan ook nog niet één klacht gehad. Daar zorg ik zelf wel voor, want ik heb ook de pest aan gillende sirenes. Bij ons hoor je alleen een lief orgeltje en zachte muziekjes, die niet eens het toe gangshek bereiken. Ik krijg dan ook de indruk, dat de gemeente Naarden momenteel bezig is aan het nummer „Vastenburg pesten". Ze kunnen er op rekenen, dat Vas tenburg bereid is terug te pesten". Hovercraft Hij heeft inmiddels de daad bij het woord gevoegd en in Engeland een mini-Hovercraft besteld, waarmee hij op Pinksteren begint met een pendeldienstje tussen zijn eigen strandje en Almere. Per rit kunnen vier passagiers de sensatie beleven om met 80 kilometer per uur over het IJsselmeer te stuiven. „Een fraaie giller", meent Vastenburg, want de Hovercraft komt in de hele Nederlandse wetgeving niet voor. Het is geen vaartuig en geen voer tuig en daar kan Bromsnor me dus niet op pakken. En als ze me toch pakken haal ik gegarandeerd weer het NOS-journaal." Toen de gemeente Naarden zijn kermismuseum begon te boycotten- heeft hij ook al drie minuten zend tijd op beide televisienetten gehad. Ook is de boomdeskundige Frank Bunnink aangetrokken, die het der tien hectaren grote park land schappelijk gaat opkrikken. „Dit moet weer één van de fijnste recreatieparken van Nederland worden", voorspelt Vastenburg strijdlustig, „maar dan moeten ze niet op een vervelende manier gaan dwarsliggen. Ik ga trouwens eens uitzoeken, uit welke hoek de wind waait, die Oud-Valken veen het Gooi uit wil blazen. In de Naarden- se raad zitten zeven WD-ers en twee leden van de Middenstands partij. Nu stem ik ook op de WD, maar ik heb toch nooit geëist, dat de vierbaansweg pal voor mijn huis wordt afgebroken. Als de he ren zo nodig onze speeltuin willen afbreken zullen ze toch eerst als nette mensen aan de tafel moeten gaan zitten. Ik geef hier werk aan zeventig mensen en zorg voor een stuk recreatie, waar miljoenen Ne derlanders wat aan hebben. Laten ze maar komen praten over de schadevergoeding. Ik ben echt niet ongenegen om met ambtenaren over miljoenen van gedachten te wisselen." LEO THURING Evert-Jan Vastenburg: „Ik ben bereid om terug te pesten." „Ik zat met „Oud-Valkenveen" vlak vóór de show van Mies Bouwman en het resultaat was een run op ons park. De volgende dag hadden we gelijk 15000 bezoekers. De politie moest in allerijl' 'een-richtingsver- keer instellen, want er was geen doorkomen meer aan. Ja, dat krijg je, als je aan de oude rechten van de beroemdste speeltuin van Ne derland begint te knabbelen. Ik heb via een plaatselijke krant een referendum gehouden, waarin de bewoners van Naarden zich kon den uitspreken vóór of tegen het behoud van „Oud-Valkenveen". Er was één tegenstemmer. Die heb ik ook maar een gratis ritje met de carrousel aangeboden' Het hoogbejaarde „Oud-Valkenveen" beschikt nu zelfs over een 82 jaar oud mini-rad. In afwachting van het grote ge vecht tegen de ambtelijke windmo lens bouwt Vastenburg lustig door aan zijn kinderdroom. Op de deel van het oude woonhuis der Kap teins wordt binnenkort een bistro geopend, waar geroosterde happen vlees tegen redelijke prijzen geser veerd worden. Op de lijst van snel te realiseren wensen staan voorts een kinder-boerderij, de ver fraaiing van de doolhof en een bruine kroeg met stokoud buffet.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15