Supermarkt tussen kruideniers Inter Football: Maarten de Vos: 'Wij zijn geen zakkenvullers' ■- r- -ffl» i Volgende week is presentatie Ook denken aan de sociale omstandigheden NOTEER BIJ DE RADIO TATERDAG 12 APRIL 1975 WEIDSE COURANT, Inter Football de nieuwe loot aan de interna tionale voetba lorganisatie heeft veel emo ties opgeroepen. Vooral in Neder land wordt van vele zijden stel ling genomen. Voor onze ver slaggevers Peter van Putten en Hans de Bruyn reden om diep in deze materie te duiken. Zij zijn geconfron teerd met tal van opmerkelij ke tegenstellin gen en komen tot de conclusie dat I. F. eigen lijk best een eer lijke kans ver dient. 'i T 1 A i, Cs /*0 AMSTERDAM - Maarten de Vos is niet meer van plan aan televisie-uitzendingen mee te werken, tenzij het programma "life" is. "I.F. was uitgenodigd in een pannel zitting te nemen. De NOS tekende voor de uitzending. Er is ontzettend veel geknipt. Vervelender is echter dat een aantal vooraanstaande personen uit de sport die zich positief opstellen ten opzichte van I.F. niet aan het woord zijn gelaten. De gemaakte filmpjes van Merckx, Zoetemelk, Jan Jansen, Henk Rühling en de Engelsman Hill zijn niet vertoond. Wel een filmpje van Jos Coler die tegen is. Ook het feit dat juist Van Beveren in het pannel zat heeft ons te denken gegeven. Jan van Beveren is namelijk de enige geweest die inderdaad een adviseurschap van hzfuo Coster-Jan- sen rond Oranje niet zag zitten. Wij willen een eerlijke kans. Misschien is het daarom wel even leuk om te vertellen dat de van de B.B.C. bekende ex-Coventry City Speler en thans televisie-commentator zijnde Jimmy Hill nog steeds een percen tage van zijn salaris betaalt omdat hij deze huidige baan via het voetbal heeft verkregen. En Hill zegt: vijftien procent is veel te weinig. Ik ben geneigd dat te geloven als ik van Boksmanager Rühling verneem dat Cassius Clay 22 procent OVERhoudt van al zijn inkomsten. Echt, wij willen het eerlijk doen. Wij zijn geen zakkenvullers". mHME*. mÊÊSSf -Aïm AMSTERDAM - Hoewel door I.F. geheimzinnig wordt gedaan over de namen van de al gecon tracteerde spelers (De Vos: "Er is ook sprake van een vertrouwensrelatie") zal volgende week - 14 april - tijdens de presentatie in het ESSOmo- tor-hotel bekend worden dat met de volgende spelers een contact c.q. contract bestaat: Cruyff, Neeskens, Van Hanegem, Rijsbergen, De Jong, Krol, Rep, Schneider, Jansen, Schrijvers, Suur- bier, Blankenburg, Van Himst, Schilcher, Marin- ho, Sotil, Babington, Teugels, Nico Jansen, Tscheu la Ling, Van der Lem, en Wellerdieck. Inter Football is een organisatie die bestaat uit drie B.V.'s, te wéten de al langere tijd bestaande Coster-sport Promotion BV, waaraan nu is toegevoegd de Keizer BV, en De Vos BV. De gelden die nodig zijn om goed te kunnen werken, zullen worden gefourneerd door Caranza, of Van der Meyden dan wel een derde gegadigde. De Vos: "Er zijn nog besprekin gen gaande. In de nabije toekomst wordt verder onderhan deld. Voorlopig is het nog rekening-man. Onze medewerkers investeren ook tijd en kennis in het vertrouwen in de toekomst iets te kunnen terugverdienen". AMSTERDAM Het zal voor de vele tegenstan ders misschien moeilijk te verteren zijn, maar er zal veel moeten gebeuren wil het bureau Inter Football niet van de grond komen. De contacten die Cor Coster, Piet Keizer en Maarten de Vos hebben, alsmede de wijze waarop de zaken worden aangepakt, staan er eigenlijk wel borg voor dat een doorbraak zal worden gerealiseerd. Inter Foot ball gaat zijn plaatsje in (inter) nationale voetbal wereld zonder meer opeisen. En dat is eigenlijk wel terecht. Ondanks het feit dat het eerste naar buiten treden met de nodige moeilijkheden ge paard is gegaan en dat kan rustig worden beweerd er fouten zijn gemaakt is vertrouwen in deze nieuwe ontwikkeling gerechtvaardigd. Daarom ook is de verbittering van Maarten de Vos begrijpelijk wanneer hij zegt: „Terwijl het bureau nog in het pre-natale stadium verkeert, probeert men ons te slachten. Het is hetzelfde als het schoppen van een kind dat nog in de buik van de moeder zit". Toch laten De Vos en zijn naaste medewerkers zich niet al te veel beinvloeden. Ge steund door een groep deskun digen, waaronder de juristen mr. Barry Bertels en J. Jonker worden de nodige stappen ge zet die moeten leiden tot een uiteindelijke volledige erken ning. En alle opmerkingen van de F.B.O., de WCS en tal van bestuurders ten spijt ziet het er naar uit dat successen niet kunnen uitblijven. Ook het feit dat Inter Football moet wer ken zonder UEFA-licentie zal daaraan geen afbreuk kunnen doen. Al is het alleen maar omdat Inter Football met Cruyff hij komt speciaal voor de presentatie naar Am sterdam als medewerker ve le deuren kan openen. Want wat is nu eigenlijk het grootste bezwaar tegen de komst van Inter Football op de internationale markt? Waarom zetten velen zich nu zo fel af? Waarom wordt spe lers afgeraden zich in te laten met deze organisatie? Waarom gaat men voorbij aan tal van andere activiteiten die door Inter Football zullen worden ondernomen. Het antwoord is eigenlijk vrij eenvoudig. Nie mand vindt het leuk om er een concurrent bij te krijgen. Ze ker niet als verwacht mag worden dat de nieuwe compe titie-tegenstander sterke troe ven heeft. Om met De Vos te spreken: „Het is een kruide niers-supermarkt-situatie". Vingertje Uiteraard wordt in dat soort situaties onmiddellijk met het vingertje naar vermeende oneerlijke praktijken gewe zen. Coster c.s. zijn ineens pu re (voetbal)slavenhandelaars. Bovendien zijn het mannen die alleen op eigen winstbejag zouden uit zijn. Belangen van de spelers zouden onderge schikt gemaakt worden en vooral het Nederlandse voet bal zou van deze evolutie op langere termijn te lijden heb- Het zou onjuist zijn om aan dit soort opmerkingen voorbij te gaan. Nochtans lijkt het on waarschijnlijk dat het zo ver zal komen. Cor Coster, maar ook Piet Keizer en Maarten de Vos, hebben iets te verliezen. Zij beseffen «eter dan wie ook dat de vertrouwensrelatie moet blijven groeien. Het gaat niet meer om eenmalige stunts, maar om het opbouwen van een zaak waar het afslui ten van transfers slechts een onderdeel van het totale ge beuren is. Centraal staat dat Inter Football van al de te' ontplooien inspanningen beter wil worden. Maar dat hoeft "geen reden te zijn om boze gezichten te trekken dan wel extrahard de noodklok te lui den. Inter Football is gewoon een consequentie van de huidi ge situatie in de voetbalwe reld. Alleen omdat de andere reeds bestaande organisaties het tot op heden niet goed genoeg hebben gedaan, is er ruimte op de markt gekomen. Maarten de Vos heeft dan ook gelijk als hij stelt: „Tien jaar lang heeft niemand van de clubs iets gezegd. Nu wordt men boos omdat drie outsiders dit werk ter hand nemen. De mensen vergeten echter dat wij alleen maar kunnen be staan bij de gratie van de be- CONCESSIES Misschien zou de komst van Terwijl bureau in pre-natale stadium verkeert probeert men ons te slachten" Inter Football wat soepeler zijn verlopen wanneer de nieuwe organisatie meer tijd had genomen om alles op po ten te zetten. De Vos kan wel uitroepen dat niet overhaast te werk is gegaan, maar het is nooit goed wanneer men gedwongen wordt onder druk van buitenaf concessies te Zelfs al is men er van over tuigd op het goede paard te gokken en alles eerlijk te be naderen. Eerst proberen spe lers voor het leven te binden en daarna een opzegtermijn bouwen maakt de positie niet sterker hoe goed alles ook be doeld mag zijn. En datzelfde geldt voor het accepteren van een „plafond" met betrekking tot de regeling van de finan ciële afwikkeling betreffende de reclame-afspraken. Maar dat is eigenlijk het enige waarop aanmerkingen kunnen worden gemaakt. Als de F.B.O. ineens zielig doet door te verklaren dat geld aan de voetbalmarkt wordt onttrok ken, dan heeft De Vos het gelijk aan zijn zijde wanneer hij minachtend wijst op tal van controverses en blunders in de voetbalwereld. „Popovic wordt aangetrokken. Hij kost vele duizenden guldens speelt tien minuten in de ere-divisie en verdwijnt Proser bij NEC komt twintig minuten in het veld Holström heeft 80.000 gulden gekost. Hij wordt afgekeurd, gaat naar huis maar speelt nu weer voor 450.000 gulden bij Bordeaux en wat te denken van de trai nersaffaires Vink en Wul- De Vos wil eigenlijk de zaak het liefste omdraaien. En dat is niet eens zo slecht gezien. Door de komst van een bureau als Inter Football kunnen bin nenkort met veel meer overleg tal van transfers worden gere geld. Inter Football kan als een soort centrale fungeren bij het verstrekken van gegevens over spelers die ergens in Eu ropa op de velden ronddraven. Bovendien kan I.F. bemidde len. Wanneer een eventueel ge vraagd advies wordt opge volgd, bestaat er zelfs meer kans dan ooit tevoren dat de hierboven al gesignaleerde geldverspillende tekortkomin gen tot het verleden gaan be- SCHOP Het Is dan ook onjuist om een organisatie die het lef heeft op deze manier naar buiten te treden maar direct een schop te verkopen. I.F. verdient een eerlijke kans. En als we Maar ten de Vos mogen geloven dan zijn er ook clubbestuurders die diep in hun hart de mening zijn toegedaan dat I.F. de oplossing wordt van tal van problemen. De Vos: „FBO-voorzitter Molenaar staat volledig achter de idee. Hij heeft mij verteld I.F al leen niet te hebben verdedigd omdat hij tegenover de clubs de kracht niet meer kan op brengen". Hoe betreurenswaardig dat ook mag zijn, het is niet onbe grijpelijk. Immers degene die het dikwijls welwillende ge stuntel van tal van clubbe stuurders van nabij mee maakt, staat niet verbaasd te kijken dat de bedrijfstak be taald voetbal noodlijdend is. Daar moet iedereen wel dood moe van worden. Ieder kri tisch begeleiden is juist. Maar wel vanuit de juiste context. Natuurlijk zou het vervelend kunnen zijn wanneer een spe ler zich voor zijn leven lang bindt. Maar, er bestaat ook nog zoiets als eigen inzicht en bedrijfsrisico. Tal van zaken waar I.F. zich voor inspant, zullen tot mislukken zijn ge doemd. Maar al te vaak zal er op een „objekt" geld worden- verloren. Als I.F. zich dan wil indekken dat het rendement van de investeringen niet zo maar verdwijnt, is dat nor maal. Vooral nu de functiona rissen van I.F. inmiddels ook kenbaar hebben gemaakt be reid te zijn tot het doen van concessies. Blijft dus nog over het bekendgeworden percenta ge van vijftien procent voor alle reclame-revenuen en aan verwante zaken. Ook over de ze cijfers behoeft niemand wakker te liggen. Want daar voor bestaat beslist geen re den. Met vijftien procent zit I.F zelfs aan de lage kant ONGERUST Toch is het logisch dat de WCS niet enthousiast is. De bestuurders van deze voetbal vakbond bewegen zich name lijk ook regelmatig op de transfermarkt. De betrokken voetballers moeten voor die bemiddeling meestal vijf pro cent afdragen. Een lager per centage dus dan bij I.F. Toch blijkt de WCS meer ongerust over de komende competitie dan I.F. Een van de redenen kan zijn het feit dat I.F wel licht meer zal aanspreken. Het vertrouwen via Coster iets te kunnen bereiken zal ongetwijfeld meespelen. AMSTERDAM - De Vos: "Er wordt tegen ons aange schopt In België is de secretaris-penningmeester van de KBVB de heer Roosens echter ingenomen met ons. Vooral omdat wij bijvoorbeeld in de zaak Ceulemans ook de sociale omstandigheden in het oog hebben ge houden. Wij hadden Ceulemans zo voor twee centen naar Anderlecht kunnen krijgen, omdat er een leemte in het contract zat. Wij hebben het niet gedaan. Het ge volg is nu dat iedereen, zowel de club als de speler die een beter contract heeft gekregen, tevreden is. Wij heb ben het zo geregeld omdat uit een op ons verzoek sa mengesteld rapport is gebleken dat Ceulemans sociaal en psychisch niet in staat zou zijn alleen in een grote stad te leven. Kijk, daar denken wij ook aan. Het gaat er niet om alleen maar geld te verdienen". Persoonlijke belangen AMSTERDAM - Hoezeer persoonlij ke belangen in de (inter)nationale voetbalwereld een rol spelen is tij dens het gesprek met Maarten de Vos weer eens dui delijk geworden. De Vos: "Er wordt door de F.B.O. ge zegd dat er niet voldoende opening van zaken is gege ven. Dan vraag ik mij echter af waarom de heer Van der Klink (di recteur FBO, red) niet even de tele foon pakt en als nog om ophelde ring vraagt. Zeker wanneer je be denkt dat diezelfde man heeft uitge roepen: Ik zie het wel zitten. Het lijkt me ook wel iets voor mij. Als het vijfjarenplan van de FBO niet door gaat, zou ik eigen lijk best bij juliie willen werken Trouwens het go werkt al stevig door. De Vos: „We hebben zestig spelers onder contract. Er zijn contac ten met tal van clubs. Officieel weten zij van niets maar via hun trainer loopt de zaak ge woon door. Wij hebben van FC Barcelona de alleen-verte genwoordiging gekregen. Ajax heeft ons een opdracht gege ven zeven vriendschappelijke wedstrijden af te sluiten. De mensen die kritiek hebben, moeten echter beseffen dat wij tijd nodig hebben. Dit is een heel nieuw beroep. Er staat niets vast. Er is niet vastge legd. Alles moet worden uitge dokterd. Dat kost tijd en geld. Mensen vergeten dat we alleen kunnen bestaan bij de gratie vim de behoefte" Ik ben bijvoorbeeld naar "Zu rich geweest om van de heer Mangerter te vernemen dat een UEFA-licentie voor het verhandelen van spelers niet nodig is. Het gaat ons er niet om de clubs kapot te maken. We willen zoveel mogelijk be langen dienen. De I.F. is er niet alleen om spelers aan an dere verenigingen te helpen. Indien gewenst geven wij een eerlijk onpersoonlijk advies over een trainer, stellen een profiel van die man samen, brengen contacten tot stand en verlenen bemiddeling bij het organiseren van wedstrijden. Het is de bedoeling dat wij in de toekomst ook andere tak ken van sport in ons program ma opnemen. I.F. gaat nu ech ter eerst goodwill kweken. In de praktijk zullen wij bewijzen wat we waard zijn. En als wij het komende jaar twintig pro cent realiseren van hetgeen ons voor ogen staat dan kun nen wij stellen het goed te hebben gedaan. Op 14 april presenteren wij ons. Daarna gaan wij keihard werken". Eredivisie O TelstarFC Twente O WageningenFC Amsterdam O NAC—Roda JC 0 ExcelsiorFeyenoord 0 SpartaGo Ahead Eagles 0 MW-FC Utrecht 0 FC Den HaagHaarlem O AjaxAZ'67 0 De GraafschapPSV Eerste divisie SC AmersfoortSW O PEC ZwolleVolendam VeendamFC VW FC DordrechtSC Cambuur FC Den Bosch—NEC O HeerenveenWillem II 0 Helmond SportFC Groningen 0 EindhovenVitesse HeraclesFortina SC

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11