5 5 5 7 71 51 6 7 81 OO 81 Handel in Vietnamese kinderen in Italïê Jongste prinsje kerngezond EXTRA GELD VOOR DE BOUW Toestaan politieke partijen in Portugal was vergissing Rijkspostspaarbank hangt den uyl op 1 mei ook rode vlag uit? achterstand in onderwijs voor 100.000 kinderen Voor iedereen fe een eigen -I spaarvorm.mMk Let op de zeerhoge rente bij de Rijks postspaarbank Gewoon sparen ^"Termijn sparen^ uw nationale spaarinstelling LEAPS VRIJDAG 11 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 CHU vraagt: PEN HAAG'Het Tweede Ka merlid Van der Mei (CHU) heeft minister-president Den Uyl ge vraagd of deze, in navolging van de gemeentebesturen van Rotterdam, Dordrecht en Zaan stad, op 1 mei een rode vlag zal laten wapperen van het minis terie van Algemene Zaken. Als de premier het niet juist vindt dat op openbare gebou wen de rode vlag gehesen wordt, wil hij dat dan onder de aandacht van de gemeentebe sturen brengen, vraagt Van der Mei. Vooral uit de hoek van de confessionele partijen en de VVD is protest gekomen tegen het uithangen van de rode vlag. Bonden beraden zich over cao- probleem Akzo UTRECHT De vakbonden NVV, NKV en CNV en de Unie BLHP hebben zich gisteren be raden over de moeilijkheden die zijn ontstaan bij het vast stellen van de nieuwe cao bij Akzo Nederland. De vakbondsbestuurders heb ben de indruk gekregen, dat een aantal ondernemingen via de Akzo de handschoen naar de vakbeweging wil toewerpen, want ook bij andere grote on dernemingen lopen de onder handelingen niet zo best (Shell, Dow Chemical, Dupont e.d.) Een woordvoerder van de raad van bestuur van Akzo noemde het echter een fabel, dat er on derlinge werkgeversafspraken zouden bestaan „om maar eens een dam tegen de vakbondsei- sen op te trekken" en dat Akzo Nederland daarbij een voorhoe defunctie zou vervullen. Volgens deze woordvoerder stellen de bonden te hoge eisen omdat zij een te rooskleurige indruk heb ben van de winsten bij Akzo. De bonden hebben inmiddels alle compromis voorstellen ingetrok- Informeel overleg Panam-KLM Amsterdam ANP De vice- president van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Stan ley Gewirtz wil alles op alles zetten, om een aanvaardbare oplossing voor de transatlanti sche vluchten te vinden voor zijn maatschappij en de KLM. Hij zei dit gisteren op een con gres in Amsterdam over het ver voer per vliegtuig. Tijdens deze conferentie voerde de heer Gewirtz informeel over leg met president Orlandi van de KLM. Nijmegen ANP De jongste en vierde naar van de Burgerlijke Stand, terwijl megen geboren is, zal maandag aanstaan- 2 rechtstreeks uitgezonden worden, de om half twaalf op het stadhuis in Premier den Uyl wenste gisteren namens Nijmegen aangegeven worden. Dan zal de Raad van Ministers van het koninkrijk de geboorte verteld. voorspoedige geboorte van hun zoon De jongste Oranjetelg van prinses Margriet en Pieter van Vollenho ven, door zijn vader gefotografeerd. ROME Een klooster van de zusters van de Goddelijke Voorzienigheid in Genzano - een stadje iets ten zuiden van Rome - blijkt reeds geruime tijd als centrale te fungeren voor een „markt" in Vietname se weeskinderen. De Italiaanse pers heeft ver ontwaardigd geconstateerd dat nu ook in Italië een handel in weeskinderen bestaat. Op het grote Romeinse vliegveld heeft dagenlang 'n bordje ge hangen met de tekst, „dat be langstellenden voor een Viet namees weeskind zich met vol gend telefoonnummer in ver binding konden stellen". De tussenpersoon is een Ita liaanse vrouw, werkzaam voor de vliegtuigmaatschappij TWA in Rome; de zakelijke afwerk ing van de transacties loopt via het klooster in Genzano. De kosten voor een razends- belle adoptatie zijn: het vlieg ticket voor het weesje, plus zo'n duizend gulden „admini stratiekosten". Het is onduide lijk wie die administratie voert en dus dat geld ontvangt. De adoptie van de weesjes langs deze weg blijkt snel en vrij eenvoudig, maar waarschijn lijk ook in strijd met de Ita liaanse wet te zijn. Het adopte ren van weeskinderen is in Italië normaal een langdurige en moeilijke zaak waarmee zich slechts een paar erkende instanties mogen bezighouden. Volgens het schaarse commen taar van de zusters in Genzano betreft het een volkomen lega le en humane zaak. De van oorsprong Franse zusters heb ben namelijk in Vietnam ne gen huizen. Daarom kunnen er rechtstreekse contacten met Vietnam gelegd worden. Be langstellende pleegouders kun nen uit een stapeltje foto's kie zen, waarna de zusters de rest verzorgen. Dan schijnt het slechts een kwestie van weken te zijn en de pleegouders kun nen een „geadopteerd" weesje mee naar huis nemen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIilllllllllllllllllllllllll Giscard d'Estaing in Algerije De Franse president Valéry Giscard d'Estaing brengt momenteel een officieel bezoek aan Algerije, het eerste na de bloedige onafhankelijkheidsstrijd van dat land. Giscard d'Estaing werd uitbundig begroet door president Houari Boumedienne, maar lang niet iedereen is gelukkig met het bezoek. In Parijs ontplofte een bom bij het Algerijnse consu laat, enige uren voor Giscards vertrek. En in Algiers waren omvangrijke voorzorgsmaatregelen getrof fen. Met name werden de Franse vlaggen in Algiers zo laat mogelijk gehesen, om ongewenste reacties te voorkomen. Op de foto Giscard (links) en Boume dienne op de Didouche Mouradavenue. Vreedzame strijd voor zwart' Afrika DAR ES SALAAM De zwarte Afrikaanse staten, 41 in getal, hebben besloten het continent met vreedzame middelen te ont doen van blanke minderheidsre geringen. Daarnaast echter zal een econo mische boycot worden geinten- sifeerd tegen Zuid-Afrika en zullen guerrillastrijders worden geoefend en bewapend voor het geval onderhandelingen tussen zwart en blank mislukken. Dit blijkt uit een verklaring die is uitgegeven na afloop van een vierdaagse bijeenkomst van de organisatie van Afrikaanse een heid (OAE). De zogenaamde „verklaring van Dar Es Sa laam" kwam tot stand nadat de slotbesprekingen tot in de afge lopen nacht hadden voortge duurd. De verklaring van Dar Es Sa laam zegt: „Terwijl Afrika is akkoord gegaan mee te helpen aan oprechte onderhandelingen ter vergemakkelijking van het overdragen van de macht aan de Afrikaanse meerderheid moet het absoluut waakzaam blijven en de noodzakelijke voorbereiding treffen voor het opvoeren van de gewapende strijd als vreedzame middelen worden geblokkeerd". Paar honderd miljoen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor de stimulering van de werkgelegenheid in de bouwnijver heid zal het kabinet een paar honderd miljoen gulden meer beschikbaar stel len. Deze toezegging zal volgende week de Tweede. Kamer worden gedaan tijdens het driedaagse debat over de werkgelegenheid en de bouwnota van minister Gmijters (volkshuisvesting). Vandaag heeft de ministerrraad de ver slechterde werkgelegenheid besproken. Ook is besproken hoeveel extra gelden voor de stimulering van de werkgelegen heid nog kunnen worden uitgetrokken. Tot op het laatste ogenblik is in de ministerrraad een gevecht geleverd over de hoogte van de steun. Minister Gruij- ters wilde minstens vijfhonderd miljoen gulden extra om de bouwactiviteiten meer op gang te brengen. Maar minister Duisenberg (Financien) wilden niet ver der gaan dan 200 miljoen. 1 werkgevers en werkne mers in de bouw vinden dat voor min stens twee miljard in de bouw moet worden „gepompt". Ook een groot deel van de Tweede Kamer vindt de aange kondigde maatregelen onvoldoende. Ver wacht wordt, dat de regering tijdens het Kamerdebat volgende week gemaand zal worden met meer geld over de brug te komen. Dit jaar zullen er 110.000 tot 115.000 woningen voltooid worden. Hoeveel hui zen volgend jaar gebouwd worden is nog niet bekend. QekteeQowumt Koers KVP KVP-LEDEN die het eens zijn met de visie-De Zeeuw proberen het partijbestuur te brengen tot de beslissing dat op de eerstvol gende partijraadsvergadering gelegenheid is tot discussie over de kwestie die de voorzitter tot vóórtijdig aftreden noopte. Dat is het goed recht van partijleden; we zouden zelfs willen stellen, dat zo'n discussie zinvol is, omdat dan ook „het gewone kiezers volk" duidelijk gemaakt kan worden, welk beleid de KVP in de naaste toekomst gaat voeren ten aanzien van het CDA. Leidende KVP-politici hebben wat dit betreft de laatste tijd met zoveel subtiliteiten moeten werken, dat het de gewone kiezer niet meer duidelijk is. DE KWESTIE-DE ZEEUW mag, wat ons betreft, volgende maand- dus best op de partijraadsvergadering in behandeling komen, waarbij het bovendien erg onverstandig zou zijn om de ex-partij-, voorzitter geen gelegenheid te geven zijn visie uiteen te zetten. Maar wanneer degenen die een discussie begeren, openlijk of in besloten kring, afspreken dat ze met de KVP zullen breken als zij op grond van de discussie niet hun zin krijgen, vinden we dat in elk geval ook ondemocratisch. ALS HAAGSE PARTIJRAADSLEDEN een discussie wensen, om dat, om met één van hen te spreken, „er nu wantrouwen over bedoelingen en handelingen heerst en door de hieruit voort- vloeiende ruzie de partij verder bergafwaarts gaat", past ook een kleine meditatie over de geschiedenis van de pot en de ketel. Weeroverzicht half bew 2mm Eind! DE BILT Een in betekenis Rotte afnemende depressie trok van- Twen daag met wat regen e kelijk wat natte ons land naar het zuidoosten, n. gevolgd door een rug van hoge Berlijn luchtdruk met enkele opklarin- gen. Ten zuiden van IJsland is Frankfort echter al weer een volgend la- Geneve gedrukgebied aangekomen, dat naar het oosten koerst. Morgen Kopenha( zal de bewolking van het warm- tefront boven ons land arrive- Londen ren met plaatselijk regen of Lu> motregen. Afgelopen nacht kwamen er in het oosten van Maiior. het land nog veel opklaringen voor, waardoor de temperatuur Oslo aan de grond nog tot 3 4 Par>js graden onder nul kon dalen. In spüte het westen bleef de tempera- stockh tuur bij veel bewolking boven z^ch het vriespunt Is tan boel niet ontvangen LISSABON De Portugese mi nister van voorlichting Jorge Jesuino heeft gisteren ver klaard dat de militaire autori teiten in het land niet gelukkig zijn met de politieke partijen. Op een bijeenkomst met jour nalisten zei hij dat na 25 april vorig jaar wellicht een fout is gemaakt toen werd besloten tot het toestaan van politieke par tijen. Op 25 april vorig jaar De Portugese bewindsman ver dedigde de banden van de mili tairen met de communisten. Hij zei dat het beter voor Portugal zou zijn wanneer er slechts één enkele partij zou worden ge vormd. De linkse militaire heer sers menen dat het toestaan van burgerlijke partijen vermoede lijk een blunder is geweest. Vol gens Jesuino is de beweging van de strijdkrachten de enige ware vertegenwoordiger van de volkswil. De communistische partij vindt hij een waardevolle bondgenoot. Het voornaamste bezwaar van' de militairen tegen de politieke partijen is dat deze in een machtsstrijd zijn verwikkeld en het voornaamste doel, de voor uitgang van Portugal, uit het oog hebben verloren. Protest tegen kinderhandel' uit Vietnam AMSTERDAM Enkele afde lingen van de subfaculteit psy chologie van de Universiteit van Amsterdam hebben giste ren in een brief aan de minis ters van Buitenlandse Zaken en Justitie geprotesteerd tegen de evacuatie van Zuidvietnamese kinderen naar de Verenigde Staten. Zij doen een dringend beroep op de Nederlandse regering geen medewerking aan deze. „kinderhandel" te verlenen. „Het is onzorgvuldig gesol met de kinderen en de politiek ge stuurde publiciteitscampagne rond de „Operatie babylift" maakt duidelijk dat het in we zen een „Operatie publieke opi nie" is, die een nieuw Ameri kaans ingrijpen in Vietnam mo gelijk moet maken" zo staat in de brief. Men betwijfelt of de kinderen in een Amerikaanse omgeving beter af zullen zijn. PEN HAAG Honderdduizend kleuters en leerlingen van lage re scholen bevinden zich wat de onderwijssituatie betreft in een achterstandssituatie. Om hierin verandering te brengen is een bedrag nodig van 65 miljoen gulden. Dit zegt minister Van Kemena- de (Onderwijs en Wetenschap pen) in antwoord op vragen van de onderwijscommissie van de Tweede Kamer. In gebieden waar vrij veel scholen zijn met' leeringen uit „lagere sociaal-eco nomische milieus" wordt een stimuleringsbeleid gevoerd: daar worden extra leerkrachten toegewezen. Voor het nog lopen de schooljaar is dat aantal in totaal 2100. ADVERTENTIE] uil ijniif jlp 1 ,mmm Jeugd sparen RPS- boekje RPS- spaar- rekening (zonder boekje) Rente rekening (voor houders van een postrekening) Plus rekening (voor houders van een postrekening) Zilvervloot sparen met 10% premie Beleggingsrekeningen met opzegtermijn Beleggingsbewi j zen le inleg minimaal f 1.000,-; voor jongeren t/m 20 jaar 100,- coupures van 1.000,- en f 5.000,- Direct opvraagbaar zonder kosten Over elk op te wordt 1% in rekening gebracht Opzegtermijn 3 maanden Opzegtermijn 1 jaar Opzegtermijn 2 jaar Opzegtermijn 3 jaar 3 jaar vast 4 jaar vast Wilt u meer weten? Ook over de direkte opvraagbaarheid van het termijnsparen? Bel gratis 0017 Vraag informatie bij het postkantoor Schrijf - zonder postzegel - naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam Diefstallen uit Zwitserse arsenalen ZURICH (AP) Van officiële zijde is Zürich meegedeeld dat terroristische groepen in West- Duitsland, Italië en Spanje •voorzien zijn van wapens die gestolen zijn uit arsenalen van het Zwitserse leger. Federale aanklager Rudolf Ger- ber maakte verder bekend dat toen men in maart in Zwitser land vijf van anarchie verdach te personen arresteerde, ook do cumenten in beslag waren geno men waaruit het bestaan bleek van een terreurorganisatie die heel Europa omspande. Een an der document bevatte tal van bijzonderheden over het verblijf van de sjah van Iran in Zwitser land en er kon de slotsom uit worden getrokken dat er een of andere terreurdaad tegen de sjah in voorbereiding was, aldus Gerber. Britse wapens voor Liberie LONDEN (Reuter) De Britse regering overweegt een belang rijke wapentransactie met Libië af te sluiten. Dit heeft sir Lester Suffield, hoofd afdeling wapen verkopen van het ministerie van defensie in Londen bekendge maakt. Suffield reageerde met zijn be kendmaking op een bericht in de Daily Express dat Libië heeft aangeboden in Engeland een or der vein 1 miljard pond (5,7 mil jard gulden) te plaatsen voor de aankoop van fregatten, onder zeeboten, gevechtsjagers, heli kopters en andere wapens. „We zullen moeten bekijken wat ze willen en of het geregeld kan worden", aldus sir Lester.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9