"Ik ben pacifiste met vuile handen 'ositie redeling vankelt Aandeel in de winst ook voor werknemers Poging tot ontvoering "iffeto, Luns werd verijdeld Nieuwe voorzitster PvdA: Kwaliteit huurauto9s bedroevend Minister Boersma: regeling op komst Veel sympathie voor verdachten Drankdieven doden transportondernemer Negen jaar geëist tegen Augustin f5' -UJDAG 11 APRIL 1975 LEIDSE COURANT/ PACIN A -,7 (Van onze parlementaire redactie) MSTERDAM "Ik ben een pacifiste met lile handen". Deze zelf-karakterisering gaf de euwe voorzitster van de PvdA Ien van den euvel, gisteravond als verklaring voor haar avo-standpunt. Volgens de voorzitster zou ttreden uit de Navo op dit moment niet jdragen tot grotere ontspanning en veilig- id. [ederland zou politiek machteloos worden", eende de voorzitster. "Hoewel ik grote twij- ls heb over de invloed van onze regering om Navo van binnenuit te veranderen, meen ik ch dat het alternatief van uittreden alleen aar slechter is". evr. Van den Heuvel werd met uiterst minie- voorsprong (5973 tegen 5736 stemmen) ver- izen boven het Tweede Kamerlid Jaap van r Doef. Zij is de eerste vrouwelijke voorzitter n de PvdA. Ze nam de functie al waar sinds rig jaar november toen Andre van der Louw oest aftreden in verband met zijn burgemees- sbenoeming in Rotterdam. Na de verkiezing rklaarde ze "dofgelukkig" te zijn. "Ik reali- me echter goed, dat ik met een hele kleine ierderheid ben gekozen". Mevrouw Van den luvel was er niet zeker van dat haar vrouw- n de doorslag heeft gegeven. "Ik weet het et. Ik heb ook wel mensen horen zeggen: we bben een sterke partijleider nodig en niet een rtijmoeder. Wat dat is weet ik niet zo precies, zal gewoon keihard werken". Van den Heuvel is sinds 1974 lid van Eerste Kamer, daarnaast was zij voorzitster n het Vrouwencontact PvdA, lid van de neenteraad van Leer sum, lid Vara-hoofdbe- i lid van de Reclameraad. Mevr. Ien van den Heuvel-De Blank Navo-secretaris: ,,Het is vrij gevaarlijk geworden" (Van e r verslaggevers) HILVERSUM Tijdens de laatste minis tervergadering van de Navo in Brussel heeft de veiligheidsdienst secretaris-gene raal mr. J. Luns m^t extra maatregelen beschermd tegen een poging hem te ont voeren. „Tijdens die dagen ben ik om ringd door een zware beveiliging van gendarmes op motoren met een snelheid van 120 km door de stad gereden", zo vertelde de vroegere Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken gisteravond in een tv-interview. Te voren hadden twee geheime diensten de NAVO gewaarschuwd dat getracht zou worden Luns te ontvoeren. Na enkele dagen zijn dé aspirant-ontvoerders uit Brussel vertrokken en konden de extra maatregelen worden opgeheven. De heer Luns vertelde dit voorval ter illustratie van de gevaren, waar politici als hij tegenwoordig aan bloot staan. Als andere voorbeelden noemde hij een po ging van een zgn. PTT-monteur, die be weerde bij hem thuis de telefoontoestel len te moeten nakijken. De man kwam niet verder dan „Het Australische tweede meisje" dat de veilighiedsdienst van de NAVO belde, waarop „de monteur" het identiteitsbewijs, waar ze om gevraagd had, uit haar hand griste en de benen nam. De chauffeur van Luns is op de Place Brouckere in Brussel ooit aange sproken door een man, die zich voor journalist uitgaf en naar het werkpro gramma voor de komende dagen van de secretaris-generaal van de Navo infor meerde onder aanbieding van 5000 „Dit soort dingen komen voor. Het is vrij gevaarlijk geworden, maar je wordt er fatalistisch onder," aldus de heer Luns, die de televisiekijkers een blik gunde op zijn gouden polsketting, die naast de naam „Joseph Luns" ook de bloedgroep „o" vermeld. Nog als minister van Buitenlandse Zaken blijkt de heer Luns ook een keer op een reis naar Israël een El Al-vliegtuig gemist te hebben, dat vervolgens gekaapt werd en gedwongen naar Cairo te vliegen. Zijn Israëlische collega Abba Eban vond het eigenlijk wel'spijtig dat Luns niet in het gekaapte vliegtuig had gezeten. „Wij had den van de Nederlandse regering kunnen eisen dat ze druk zou uitoefenen om niettemin jou maar ook alle andere pas sagiers onmiddellijk vrij te laten," zo verzuchtte Eban bij die gelegenheid. Waarop Luns antwoordde: „Maar je had ook het risico gelopen dat Den Haag me iedere week een pakje had gestuurd." Onderzoek ANWB DEN HAAG (ANP) Met de kwaliteit van de huurauto's in ons land is het droevig ge steld. Dit hebben ANWB en Consumentenbond geconclu deerd na een onderzoek naar de veiligheid en bedrijfszeker heid van huurauto's. Beide organisaties hebben bij 48 bedrijven eenzelfde aantal :auto's gehuurd en deze door de afdeling technokeuringen van de ANWB aan een uitge breid technisch onderzoek la ten onderwerpen. Het resul taat daarvan is volgens beide organisaties zonder meer ver ontrustend te r Maar liefst 21 van de gehuur de auto's hadden naar de me ning van beide bonden niet mogen worden verhuurd, ze ventien auto's waren ronduit slecht volgens de keuring en vier auto's leverden zelfs een regelrecht gevaar op voor de verkeersveiligheid. Behalve de technische staat van de huurauto's werd ook de hoogte van de huurtarieven van de 48 verhuurbedrijven nader bekeken. De tarieven en de tariefsystemen lopen bij de diverse bedrijven sterk uiteen. Bij nauwkeurige vergelijking blijken de verschillen aanmer kelijk te zijn. i uitdaging aan dA-congres n onze parlementaire redac tie) STERDAM De dagen van PvdA-minister Vredeling Jfensie) als bewindsman lij- geteld. kan veilig worden gesteld diens dreiging gisteravond ir de televisie om af te tre- i, als hij een. meerderheid van PvdA-fractie in de Tweede mer tegen zich vindt bij zijn irnemen om de F-16 aan te affen als opvolger van de rfighter. driedaagse congres van de IA over vrede en veiligheid, gisteren in de Amsterdamse I is begonnen, lijkt in het ïeel niet ondersteboven van idelings dreiging, motie van het partijbestuur en de F-16 maakt zelfs zeer te kans om te worden aange- men. De eerste dag van het PvdA-congres werd onder meer bijgewoond door minister Duisenberg (links) en de Amsterdamse burgemeester Samkalden. De nieuwbakken partijvoorzitter, me vrouw Ien van den Heuvel-Blank, liet zich door Vredelings verklaring in ieder geval niet van haar stuk brengen. "Ik hoop dat hij zal luisteren naar wat de partij van hem vraagt", zo sprak zij op een persconferentie vlak na haar verkie zing. Op de vraag of Vredeling zou moeten aftreden als het congres zich uitspreekt tegen de F-16, als opvolger voor de Star- fighter, zei Ien van den Heuvel: „Ik hoop erg dat Vredeling of op zijn besluit om de F-16 te bestellen terug komt, of op zijn besluit om af te treden". "Vredeling moet zelf maar zijn conclusies trekken. ,Als hij het congres onder druk wil zetten, is dat in ieder geval geen gelukkig gekozen moment". Voorzitter Ed van Thijn van de Tweede Kamer-frgctie van de PvdA noemde Vre delings uitspraak voorbarig, omdat er nog geen kabinetsbeslissing is gevallen en de zaak niet bij de Kamer aanhangig is gemaakt. Mevrouw Van den Heuvel liet er gisteren geen twijfel over bestaan, dat een even tuele uitspraak van het PvdA-congres voor een goedkopere straaljager conse quenties dient te hebben voor alle socia listische ministers in het kabinet. Zij wilde echter geen direkt antwoord geven op de vraag, of het hele kabinet zou moeten opstappen, als het zich niet zou willen neerleggen bij zo'n congresuit spraak. Dat deze er zal komen, lijdt geen twijfel meer. In de gisteren ingediende onfwerp- motie van het partijbestuur staan een aantal keiharde eisen, waar de meerder heid van het congres zeker mee zal in stemmen. Deze zijn: - In het kader van de - specialisatie van de Nederlandse luchtmacht dient de op volger van de Starfighter een beperkte taak te krijgen. Deze dient slechts te bestaan uit het geven van conventionele steun aan grondstrijdkrachten. - Dit vliegtuig mag geen atoombewape ning hebben. - De aanschaf van een nieuw vliegtuig mag de geplande bezuinigingen op De fensie niet in gevaar brengen. - Geen bijdrage mag worden geleverd aan een versterking van de bewapenings wedloop. Over de motie wordt vandaag beraad slaagd. Zaterdag wordt er over gestemd, evenals over de vraag of Nederland in de Navo dient te blijven. Nu kan echter al duidelijk worden gesteld dat men zich niet zal uitspreken voor een onvoorwaar delijke terugtrekking uit de Navo. Ook PvdA-minister Van der Stoel (Bui tenlandse Zaken) krijgt het momenteel zwaar te verduren. Hem werd een motie in het vooruizicht gesteld om diplomatie ke betrekkingen aan te knopen met de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam en om de banden met het bewind van Thieu in Saigon te verbre ken. "Het lijkt er op dat onze partijge noot-minister van Buitenlandse Zaken hier aan werkt. Wij wachten in spanning af', aldus Partij van de Arbeid-voorzit- ster mevrouw Ien van den Heuvel-Blank. Mevrouw van den Heuvel loste nog enke le schoten voor de boeg van het Kabinet Den Uyl. Zij eiste dat de socialistische beleidsvoornemens worden omgezet in daden. De PvdA mag zich in het kabinet niet laten ringeloren door de confessione- (Van onze parlementaire redaktie) Den Haag Ondanks fel verzet van de zijde van de werkgeversor ganisaties komt er een regeling voor vermogensaanwasdeling, dat is het toekennen aan werknemers van een deel van de winst die in de onderneming blijft voor vernieuwingen en uitbreidingen. Minister Boersma van Sociale Zaken heeft gisteren een dergelijke regeling aangekondigd in het hol van de leeuw: de jaarvergadering van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. De minister zei dat de werkne mers een eerlijk aandeel in de opbrengst van de onderneming toekomt, nadat een redelijke vergoeding voor de kapitaal-ver schaffers is vastgesteld. „De on derneming is immers het sa menwerkingsverband tussen ka pitaal en arbeid". De minister werkte zijn plannen niet nader uit. Dat zal gebeuren in zijn aanstaande nota over het inkomensbeleid. Voorzitter ir. J. de Wit van het NCW heeft de vermogensaanwasdeling heel nadrukkelijk afgewezen. Hij verklaarde gisteren er zowel principieel als materieel tegen te zijn. Minister Boersma sprak ook over medezeggenschap. Hij zei dat de hedendaagse maatschap pelijke verhoudingen aan verbe teringen toe zijn. Maar die moe ten in dialoog tot stand komen. Aldus de minister die zich tegen heilloze, polariserende stelling name k la Groenevelt van de industriebond NW keerde. Van de werkgevers meende hij een open oog voor de behoefte aan meer participatie van de werk nemers te mogen verlangen. De werkgevers willen de huidige wetgeving op het gebied van medezeggenschap eerst een goe de kans geven. De minister vreesde dat de ontwikkelingen dan uit de hand gaan lopen. Hij kondigde dan ook een dit jaar nog in te dienen wijziging van de wet op de ondernemingsra den aan. De minister zei voorts dat er in de eerstkomende jaren geen fundamentele veranderingen in de zeggenschap te verwachten zijn, wel voprtdurende singen. Rotterdamse jongens wurgden vader an een onzer verslaggevers) TTERDAM „Ze hebben voudig de balans opge- ikt. De voordelen van het Ien van de vader wogen voor zwaarder dan de daarop lerroepelijk volgende gevan- lisstraf. Aldus psychiater H. art gisteren voor de Rotter- ose rechtbank waar twee szemvrienden terecht ston- wegens het doden van de >ler van een van hen. 19-jarige pompbediende in en de 22-jarige dienstplich- militair Jan erkenden op 11 ruari de vader van John te 'ben gedood door hem te rgen met een stuk touw. orafgaande daaraan had i zijn vader, die worstelde Jan, vele messteken toege- 'cht en hem verscheidene ke- met een hamer op het hoofd lagen. Dat deze „twee volko- i normale en intelligente jon- tot deze daad waren geko- ni schreef de psychiater toe het gedrag van de vader. zou een uitgesproken ge stoorde man zijn geweest die vooral onder invloed van drank zijn gezin placht te terroriseren en mishandelen. Met name de moeder zou het zwaar te verdu ren hebben gehad. De officier van Justitie was het in vele opzichten eens met de psychiater. „Deze jongens ver dienen meer sympathie dan hun slachtoffer, een huistiran van het ergste soort. Maar ondanks dat, meende hij „de jongens toch een verwijt te maken: „Ze hadden moeten begrijpen dat het een mens niet gegeven is om een ander mens van het leven te beroven." De officier eiste tegen beide verdachten drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De beide raadslieden vroegen vrijspraak omdat de officier er niet in geslaagd zou zijn te be wijzen, dat de messteken en ha merslagen bedoeld waren ge weest om de dood te veroorza ken. Als deze schakel ontbreekt dan kan de rechtbank niet an ders doen dan de verdachten vrijspreken", aldus de pleiters. De plaats waar de tran sportonderne mer werd ver moord. Rechts de witte perso nenauto van de vermoorde. EDE (ANP) De 40-jarige tran sportondernemer Gerrit Bouw uit Nijkerk is waarschijnlijk om het leven gebracht door georganiseerde drankdieven. De man werd gistermorgen zwaar gewond aangetroffen naast zijn vrachtwagen, die eer der was gestolen op rijksweg 324 in het Gelderse Ede. De Zwendel in stambomen TILBURG (ANP) - De Tilburg- se politie is een omvangrijke zwendel in stamboomverklarin gen voor honden op het spoor gekomen, waarbij tienduizen den honden in het bezit kwaï men van een vervalste stam. boom. Alleen in Europa moeten zo en kele tienduizenden honden ver handeld zijn. De man die de vals stamboomverklaringen uit geeft is een 53-jarige Tilburger die als organisator van een in ternationaal bureau voor afgifte van stamboombewijzen optrad. Een 28-jarige stadgenoot was de man die de honden wist te ver handelen. Beide vervalsers zijn aangehouden en ingesloten. man overleed op weg naar een ziekenhuis aan zijn verwondin gen. De politie heeft meegedeeld dat de vrachtwagen (geladen met 9 ton sterke drank) gestolen is door een georganiseerde bende. De politie legt een verband met recente diefstallen van kleding en containers. De heer Bouw kreeg donderdag morgen vroeg bericht dat een van de auto's van zijn firma was gestolen. Samen met een chauf feur ging hij op onderzoek uit, zonder de politie te waarschu wen. Nadat de chauffeur en de heer Bouw apart waren gaan zoeken, heeft de heer Bouw waarschijnlijk de vrachtwagen Daarna is een worsteling ont staan, waarbij de heer Bouw werd neergeschoten. Volgens de politie is er ook een derde auto bij betrokken, de volgwagen waarmee de dieven na de schiet partij ontkomen zijn. Buecksburg (West-Duitsland) Tegen de 26-jarige Nederland der Ronald Augustin is gisteren negen jaar gevangenisstraf geëist. De eis werd gebaseerd op een poging tot doodslag van een treinbeambte, het helpen bevrijden en ontsnappen van Westduitse leden van de „Rote Armee Fraction" en het maken van valse paspoorten voor de anarchistische beweging „De 2e juni". Aanklager Hunger verklaarde, dat de verdachte Augustin „vol ledig verantwoordelijk" was voor zijn daden. „Zijn bewee gredenen waren niet politiek, maar misdadig en gedeeltelijk zelfs,van laaghartige aard", al dus Hunger. Hij achtte heropne ming van de verdachte in de maatschappij uitgesloten. Hij noemde Augustin ook een „ma rionet" van de verdedigers, die getracht hadden van het proces een „show" te maken om de Duitse justitie te belasteren. Het proces tegen Augustin was op 18 februari begonnen. De rechtbank doet uitspraak op 24 april. Voor die datum krijgt de verdediging nog de gelegenheid voor het houden van een plei dooi. Laatste wil per ballon naar China TAIPHEH (AFP) Duizenden ballonnetjes, voorzien van het testament van Tsjiang Kai-sjek, zijn de laatste dagen opgelaten om de Chinezen op het vaste land in te lichten over de laat ste wil van het overleden staatshoofd van Taiwan. De ballonnetjes worden opgela ten vanaf Quemoy, een eilan dengroepje tussen China en Tai wan, dat onder bestuur van Tai wan staat Hetzelfde middel werd benut om de Chinezen op het vasteland op de hoogte te brengen van de installatie van de nieuwe president Yen Tsjia kan en diens toespraak, en van het besluit van premier Tsjiang Tsiny Koeo om aan te blijven als eerste minister. Engeland over EEG Referendum op 5 juni (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering heeft 5 juni vastgesteld als de datum voor het referendum over de vraag of Engeland lid van de EEG moet blijven. De uitslag van het referendum wordt zondag 8 juni bekend ge maakt. De Brits-Nederlandse Kamer van Koophandel houdt zelfstandig een referendum on der de in Nederland wonende Britten. De Engelsen die in ons land wonen zijn niet stemge rechtigd, maar aldus de kamer, het vraagstuk is juist van bij zonder belang voor de Britten die in de andere EEG-landen wonen. Bovendien is hun me ning interessant omdat zij de problemen en mogelijkheden beter kennen dan hun landgeno ten in Engeland. Romeinse legerplaats in Woerden WOERDEN (ANP) Een team archeologen van de katholieke universiteit Nijmegen, onder leiding van prof. dr. Joh. Haale- bos heeft bij opgravingen op het terrein van de kazerne in Woerden vondsten gedaan die er op wijzen dat op deze plaats rond het begin van onze jaartel ling een Romeinse legerplaats heeft gelegen. De kazerne in het centrum van Woerden wordt tot politiebu reau verbouwd. Enkele maan den geleden werd op dit terrein ook reeds een aantal voorwer pen uit de Romeinse tijd gevon den. Tot nu toe heeft men dakpan nen, stempels, aardewerk, slin gerkogels en munten opgegra ven. Deze wijzen volgens het archeologisch team op ee Ro meinse legerplaats van het zoge naamde „castellen" type. De le gerplaats zou uit plusminus 60 na Christus dateren. AMSTERDAM In Amster dam is op de leeftijd van 52 jaar overleden Henk Lakeman, die in de na-oorlogse jaren als beroepswielrenner grote be kendheid genoot. Lakeman werd in 1939 prof en won in 1950 de Ronde van Ne derland. Ook als baanrenner verdiende Lakeman zijn sporen. Hij was tevens een goed schaat senrijder. Kwart bosbranden wordt aangestoken Arnhem De meeste bos- en heidebranden ontstaan door nonchalance en onvoorzichtig heid. Een kwart ervan wordt opzettelijk aangestoken. Aldus mr. A. L. des Tombe, oud-burgemeester van Apel doorn en voorzitter van de com missie Bosbrandweer van het Bosschap, op de voorlichtings dag over het voorkomen en be strijden van bos- en heidebrand die vandaag in Arnhem wordt gehouden. De heer Des Tombe vond een rookverbod in bos en hei niet wenselijk, omdat zich betrapt wanende overtreders hun bran dende sigaret zouden weggooien met alle gevolgen van dien. Het in ons land gebruikelijke waar schuwingsbord met het op schrift „Bosbrandgevaar" zou hij geleidelijk vervangen willen zien door het bord met de af beelding van een brandende pijnboom, zoals men dat in Bel gië en Frankrijk kent.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7