ANONIEME OPBELLERS DREIGEN MET ,Ik nooit meer in gemeenteraad" BS LEIDEN WEER HELEMAAL TERUG Jmmorele jrertellingen: pigenlijk ""ben sexfilm in. )eze week in de Leidse bioscopen: fel, H .eiden Vier vertellingen legt de Pool Borowzyk voor in 5jn nieuwste film „Immorele vertellingen", deze week in Camera. Het is voor de in Fankrijk wonende Pool zijn tweede [peel film. Daarvoor heeft hij van zich doen spreken door üjn nauwkeurige documentaires. Eet zijn aardige beelden die Borowzyk voorschotelt Sugge- tieve clos-ups en wonderschone vergezichten. Dat begint al meteen goed bij de eerste vertelling, waar een jongen probeert zijn vriendinnetje het een en ander bij te brengen op een rotsstrandje. De tweede vertelling speelt zich kf in de achttiende eeuw en gaat over een meisje, Treesje, Bat zich schijnt te vervelen. Een gravin uit de zeventiende jw voert Borowzyk op in zijn derde vertelling, j gravin, heeft een grote liefhebberij: blote vrouwen. In - grote hoeveelheden zijn die ook aanwezig in haar kasteel. De tijd van de Borgia's waarin de decadentie in de kerk Ihoogtij vierde, wordt in de vierde vertelling gebruikt We i de vrijgevochten paus met een van zijn bisschoppen en minnares en later met zijn zoon, die met groot kerkelijk Jvertoon gedoopt wordt. ^„Immorele vertellingen" onderscheidt zich overigens nauwe- jlijks van een huis-tuin-en-keuken-sexfilm, alleen de uitvoe- - ring neigt naar de perfectie. Schokeffecten in ,,1001-nacht" Na zijn regiedebuut in 1961 met de sociaal bewogen film „Accatone" heeft Pier Paolo Pasolini zich ontpopt als een filmmaker wiens werk steeds een zeer persoonlijk stempel droeg. Enkele jaren geleden echter gaf hij te kennen nu ook eens films te gaan maken waar hij aan verdienen kon.. Pasolini-in-de-greep-van-de-commercie bleek een man te zijn die pikante vertellingen in vaak wonderschone beelden wist te verpakken. In tegenstelling tot „Decamerone" en „Canterbury Tales", twee eerder gemaakte films in dit genre, waar de erotische vertellingen duidelijk afgebakend in een groter geheel gevat zaten, lopen in „1001 nacht" in Studio de verhalen door elkaar en wordt bijvoorbeeld de draad van de eerste geschie denis pas tegen het eind weer opgenomen. Ook ontbreekt de baldadige platvolkse humor, die de eerste twee afleveringen van Pasolini's drieluik kenmerkte. De schokeffecten zoals een vrij uitvoerige castratie-scène en het in stukken hakken van een naakte vrouw zitten er nog wel Toch vragen wij ons af of Pasolini dit keer wel de goed-ver- koopbare film heeft gemaakt, waar zijn geldschieters op hoopten. Zo nu en dan bekruipt je een gevoel van verveling. Het lijkt wel of men in het rijk van de grote Haroen-el Raschid maar één interesse had en dat de vrouwen uit die tijd alleen maar leefden om een man te behagen. En verder In Lido blijft „Keetje Tippel" het publiek naar zich toetrek ken. Deze nieuwste speelfilms van Paul Verhoeven, waarin Monique van de Ven en Rutger Hauer de hoofdrol spelen, munt uit in prachtige opnamen van onder meer de Leidse Nieuwstraat. Een andere Nederlandse speelfilm is te zien in Trianon. Hier spelen Willeke Alberti, Jules Hamel en Kees Brusse de hoofdrol in „Rooie Sien" een "olksdrama uit het begin van deze eeuw, dat jarenlang door de toneelgroep van Beppy Nooy jr. op de planken werd gezet. In Luxor is „The towering inferno" te zien. Vele bekende- Amerikaanse acteurs, zoals Paul Newman, Steve McQueen, Faye Dunaway en Fred Astaire zorgen ervoor dat de film een zo reëel mogelijk beeld geeft van de angsten in een meer dan honderd etages hoge flat die langzaam afbrandt. Een „gouwe ouwe" is „De klokkeluider van de Notre Dame" in Rex. Charles Laughton speelt de rol van de gebochelde, mismaakte klokkeluider, die het opneemt voor een weerloze vrouw, die opgehangen wordt. Ijk In badplaats Katwijk begint de "■"ie van het al dan niet dansen op de I bedenkelijk vormen aan te nemen, leen heeft nu een deel van de geeste- 1 in Katwijk zich in het strijdgewoel en, maar bovendien ontvangt de eige- n de Katwijkse bar-dancings Maribel a Cara, de heer O. Hornkamp,' de dagen telefoontjes van woeste Kat- die dreigen zijn dancings in de brand n steken. )ekend wordt sinds enige tijd in de iancings op de zondag gedanst, in ting van een definitieve^ uitspraak van ter in het proces dat dancing eigenaar mp de gemeente Katwijk heeft aange- i. Daarbij draait het om de vraag of m^^jks burgemeester Vermeulen gerechtigd rnkamp een dansvergunning te weigeren -ond van de verstoring van de zondags- ANI rust. Sinds in beide dancings op zondag de benen van de vloer gaan, rommelt het in de badplaats. Tien hervormde predikanten zijn inmiddels achter een actie van het hervormd gerefor meerd jeugdverband gaan staan, wat a.s. za terdag moet resulteren in een soort enquête onder de Katwijkse bevolking over het al dan niet gewenst zijn van het dansen op de zon dag. Afgelopen weekeind hebben deze predi kanten tijdens de diensten de kerkgangers op de hoogte gebracht van de actie. In hun ogen is het dansen op de zondag nog steeds een erg zondige zaak, vol verderf en ondermijning van het geestelijk welzijn van de jeugd. Twee Katwijkse predikanten hebben zich ge- distancieerd van de uitlatingen van hun colle ga's. De predikanten Koelman en De Vos zeggen persé niets te maken te willen hebben met deze, wat zij noemen „dorpshetze". Ds. Koelman:. „In onze ogen is dansen beslist niet zondig, of je het nu op de zondag of op de doordeweekse dagen doet. Wel kan er zonde uit voortkomen maar dan is dikwijls het overmatig gebruik van drank in het geding. De kwestie van het dansen is een politieke zaak geworden waar de kerk de handen vanaf moet houden. Het is belachelijk hoe mijn collega's hier in deze kwestie stelling nemen". Volgens ds. Koelman is de kloof tussen hem en zijn collega's door deze danszaak nog groter geworden. „Ze hadden al een kijkje op me", zegt hij, omdat ik in het verleden ook al eens met hen aan de stok heb gehad. Vorig jaar nodigde ik de godsdienstige beweging „Youth for Christ" uit voor een optreden in mijn kerk. Daar heb ik heel wat moeilijkhe den door op mijn hals gehaald. Ik merk nu ook al dat mijn collega's de hervormde jeugd tegen mij in het geweer brengt. Ik weet niet waar ik dat aan te danken heb. Ik probeer gewoon mijn werk in Katwijk naar mijn beste geweten te doen" Recht tegenover de zienswijze van ds. Koel man staat die van de hervormde predikant Catsburg, die-met de Bijbel in de hand met Strijd om dansen in Katwijk spitst zich toe een bezwerende vinger wijst naar allen die het aandurven op de zondag de Engelse wals te draaien. Hij is een sterke voorstander van het mobiliseren van de Katwijkse bevolking tegen het „zondige" dansen. „Alleen moet het niet in het vlak van het emotionele getrokken worden. Daar kopen we niets voor". Inmiddels hebben zich de eerste uitwassen van de verontrusting onder de Katwijkse be volking geuit. Bar-dancing eigenaar O. Horn kamp kreeg telefoontjes binnen dat zijn zaken in de brand gestoken zouden worden. Hom kamp zelf heeft zijn personeel instructies gegeven niet te reageren op wat voor telefoon tje dan ook. Ook zelf wenst hij geen commen taar te leveren op de telefonische scheldkano- nades. De Katwijkse politie, die deze zaak momenteel onderzoekt, neemt de anonieme telefoontjes met een koreltje zout. De heer Boom van de justitiële dienst: „We vermoeden dat we hier te maken met oudere Katwijkers, die hun emoties niet meer de baas hebben gekund. Extra bescherming van de eigenaar of het personeel zien we in dit stadium nog niet zitten. Wel houden we nu een extra oogje in het zeil". Herman van Amsterdam PAGINA Rijnsburg wacht met smart op burgemeester Rijnsburg Loco-burgemees ter H. de Mooy opende de raadsvergadering gisteravond met de woorden. „Ik hoop dat dit de laatste keer is, dat ik de vergadering leid, maar hierover bestaat jammer genoeg nog geen enkele zekerheid" De heer De Mooy liet daarmee blijken dat het goed zat als bur gemeester op te treden. Hij ver vult deze funktie sinds de dood van burgemeester Koomans. Over de benoeming van een nieuwe burgemeester is nog steeds niets bekend. Tijdens de vergadering wer^i door enkele raadsleden bezwaar gemaakt tegen de zitting van mevrouw A. de Haas-Kromhout in het ombudsteam. Zij zit, zo stelde men, ook in de commissie van bezwaarschriften. Dat is niet te verenigen. Het college van B en W was het hier mee eens. Mevrouw De Haas vroeg het een tijdje aan te zien. CRM heeft een gift van 20.000, toe gezegd voor het gedenkteken van de graven en gravinnen van Holland. Ook zijn er al giften van kleine instanties of particu lieren, tesamen van 23.000. Hopelijk kan er volgend jaar gestart worden met een onder zoek bij de Rijnsburgse vrou wen naar baarmoederkanker. De twee pandjes aan de Oude Vliet mogen aangekocht wor den. Hierin komen de Oudheid kamer en het rouwcentrum. Te gelijk worden zodoende de ge vels gespaard en kan de biblio theek uitbreiden. De bouw van 12 bejaardenwoningen en 12 wo ningen voor alleenstaanden werd aangevraagd door de wo ningbouwvereniging Spinoza. De heer Renooy (WD) wilde dit tegenhouden. „De omliggende bewoners willen de grond ko pen, om het uitzicht te sparen. Zij zijn bang voor waardever mindering van hun huis, zo deelde hij mee. De CHU dacht hier anders over. „De woning nood is groot in Rijnsburg" zo stelde ze. Twee weken voor rammen politiewagen Van onze rechtbankverslagge- DEN HAAG De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft gisteren tegen de 22-jarige Leidenaar die Nieuwjaarsdag op de Rhijnzichtweg twee poli tiemannen het ziekenhuis inreed twee weken voorwaardelijke geëist met een proeftijd van drie jaar en 1 1/2 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Verdachte, die onder invloed van sterke drank verkeerde, nam op de Rhijnzichtweg een bocht met een vaart van 60 km per uur. Hij verloor daarbij de macht over het stuur en ramde een surveillancewagen van de politie. De agenten Mudde en Stotijn werden daarbij gewond. Zolderetage uitgebrand Hazerswoude De zolder van de woning van de familie A. C. van de Woerd aan de Hazers- woudse Rhynenburcherlaan is gistermiddag volkomen uitge brand. Door zeer doortastend optreden van de vrijwillige brandweer onder leiding van W. Soeters kon worden voorkomen dat behalve het hele dak dq rest van het huis verbrandde. De bewoners werden behalve met deze brandschade ook gecon fronteerd met waterschade. Hazerswoude maakte kennis met zaalvoetbal Van onze correspondent Hazerswoude De „inbreng" van de voetbalvereniging Ber- nardus in de Sportweek Hazers woude bestond uit een zaalvoet baldemonstratie door twee se lectieteams van de afdeling Lei den van de KNVB. Wethouder van sportzaken, P. A. Th. van der Werf, verrichtte de aftrap, nadat hij de spelers (van Wer- nink, ASC, Godyla en Sportclub Van Gerwen, plus de Bernar- dus-„gastspelers" Dick van Wet ten en John Jansen) een herin neringsvaantje had overhan digd. Het werd in de Landvliet- hal onder het toeziend oog van scheidsrechter Hans Alblas uit Voorschoten uiteindelijk 5-4 voor de formatie, waarin de ASC-ers Herman Roedoe, Bob by Logger, Huib de Goey, Theo Godyla, Gerard Verbeek, Jackie van Ruiten en de twee Bernar- dus-spelers uitkwamen. Aan de andere zijde traden binnen de lijnen Jan van de Have, Izak Weerlee, Koos Weerlee, Ton Werner, Chris Zoetemelk (allen van Wernink) en Wim Nieuwen- burg (ASC). Er kwam een 3-1 ruststand door toedoen van Ton Werner (1-0), Gerad van Bleek (1-1), Theo Godyla (2-1) en Jac kie van Ruiten (3-1). Ton Wer ner. Wim Nieuwenburg (2x), Theo Godyla en Dick van Wet ten bepaalden de eindstand op 5-4. In het kader van de competitie, waarin wordt uitgemaakt wie zich de meest allround sportver eniging van Hazerswoude mag noemen, organiseerde Bern ar- dus ook touwtrekken. De orga niserende club won, voor Ha- zerswoudese Boys, Orion en HTC. PAjDAG 11 APRIL 1975 LE1DSÉ COURANT hebben met de ze dorpshetze, (foto links) Martin van Kla veren (links) en Otto Hornkamp: We zijn niet bang voor die anonieme op bellers. (foto rechts) Nu ook dominees met elkaar in de clinch niets te maken VALKENBURG - De terug- XT keer in de raad van bloemen- Valkenburgs raadslid lh. van der Mey; kweker Th. v.d. Mev. na een J kweker Th. v.d. Mey, na een afwezigheid van tien jaar, is geen glorieuze geworden. Deze week zorgde het Valkenburgse AR-raadslid voor enige op schudding door ronder al te uit- A gebreide opgave yan redenen de raad en het college mee te delen dat ze op hem voortaan niet hoefden te rekenen. Woensdagavond bracht burge- A—A Ll meester Van 't Wout de overige zes raadsleden op de hoogte van het onverwachte besluit van V.d. Mey. Zelf was de 56-jarige bloemenkweker niet bij de raadsvergadering aanwezig. Zijn stoel bleef woensdagavond leeg. Valkenburg is na de mededeling van burgemeester Van 't Wout direct aan het gissen geslagen en kwam daarbij tot de conclu sie dat het niet anders kon zijn of het besluit van V.d. Mey zou een gevolg zijn geweest van moeilijkheden binnen de AR. De bloemenkweker lacht om die geruchten. Hij zegt: „Er is helemaal niets aan de hand. Het feit dat ik mijn raadslidmaatschap heb op gezegd heeft heel andere achter gronden. De werkelijke reden is namelijk dat mijn bedrijf mij teveel in beslag nam. Ik kon het niet langer voor me zelf verant woorden om steeds maar weer uurtjes vrij te maken voor mijn raadswerk terwijl ik op de zaak hard noig was. „Er zijn er al die hebben gezegd dat dit kiezersbedrog is. Dat ik me eerst piet alle mogelijke middelen in de raad heb ge werkt en nu het werk me tegen valt ik maar weer opstap. Er is niets minder waar. De werke lijkheid is dat ik echt niet heb zitten springen om het raadslid maatschap. Men heeft mij er in de partij min of meer toe ge- De heer Th. v.d. Mey: ..Mijn bedrijf vraagt veel ti|d dwongen. Ik heb er nooit een geheim van gemaakt dat ik het niet zo zag zitten". V.d. Mey was geen groentje in de raad. Toen hij tien jaar gele den vanwege zijn drukke werk zaamheden ook al een punt zet te achter zijn raadslidmaat schap had hij er op dat moment al 17 raadsjaren opzitten, waar van de laatste vier als wethou der. Een bestuurlijke periode waarin hij o.a. het uitbreidings plan 't Joght van de grond af heeft helpen opbouwen. Bloemenkweker V.d. Mey leek vorig jaar september, na de ge meenteraadsverkiezingen, ener giek aan een nieuwe raadsperio de te gaan beginnen maar na zo'n acht maanden vond hij toch maar juister om op te stap pen. Het ontbrak hem niet al leen aan tijd. Geld heeft ook een belangrijke rol gespeeld bij zijn besluit de raad de rug toe te keren. Hij zegt: „Als middenstander is het op het ogenblik vechten voor je bestaan. Je hebt je geld hard nodig. Ik heb zeven kinde ren en daar moet ik zo'n beetje alleen voor zien te verdienen want de meesten studeren nog. Door in de gemeenteraad te zit ten doe ik mezelf en mijn gezin te kort. Want als je als raadslid goed wil fungeren moet je heel wat uurtjes opofferen. Voor mij wordt dat een te kostbare zaak. Het raadslidmaatschap is nu eenmaal geen vetpot. Voor het geld hoef je het beslist niet te doen. Vroeger heeft het me geld gekost. Nu kan ik me dat niet meer permiteren. Mijn zaak en mijn kinderen gaan voor. Wel blijf ik actief in de AR. Ze hebben me gevraagd voorzitter te blijven van de kiesvereniging. Dat wil ik nog wel doen. Maar voor de raad hoeven ze mij nooit meer te vragen". Herman van Amsterdam Nu zege bij Typsoos: 93-103 Ds. Koelman met de bijbel in de hand: Ik wil Voor een laaiend enthousiast publiek presenteerde de „Harmonie Katwijk" gisteren in de r.k. Kerk aan de Kerkstraat in Katwijk een aantrekkelijk muziekprogramma. Behalve de organiserende harmonie onder leiding van P. Baart brachten het r.k. kerkkoor „St. Cecilia", het christelijk gemengd koor „Cantate Deo", het gereformeerde jeugdkoor „The Revival Singers" en het kwartet „Vokaliter" vele welluidende klanken ten gehore. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIW Van onze sportredactie ZANDVOORT BS Leiden is weer helemaal terug van weggeweest Gisteravond bewees de ploeg van Harry Pappas, dat de overwinning van afgelopen zaterdag op Delta Lloyd geen vergissing is geweest. In Zandvoort werd Typ soos Lions op overtuigende wijze met 93-103 geklopt. Meer dan honderd punten in een uit wedstrijd. Ook al een bewijs, dat Leiden zijn vorm aan het terugvinden is. Het gebeurde dit seizoen slechts éénmaal eerder en dat was dan tegen het puur zwakke BC Markt. De Leidse prestatie krijgt nog meer reliëf, als men bedenkt, dat Typsoos twee weken terug slechts met een punt van Levi's in Haarlem verloor. De overwinningen op Delta Lloyd en Typsoos geven de (Leidse) burger moed. Moed, die nodig zal zijn als morgenavond Punch naar de Vijf Meihal komt. De Delftse ploeg is bij een overwinning kampioen van Nederland, maar BS zal er alles aan doen dat te verhinde- Voor slechts een handje vol toeschouwers is het gisteren in Zandvoort een bijzonder aantrekke lijke wedstrijd geworden. Een partij, waarin de beslissing erg lang op zich liet wachten. De gehele eerste elft was er geen verschil tussen beide ploegen. Typsoos startte iets beter, maar nadat BS Leiden in de vierde minuut langszij was gekomen, ontwikkelde zich een gelijkop- gaand duel. 22-21 na tien minuten. 25-25 twee minuten later eh 39-39 twee minuten voor de rust. Leiden ging met minimaal voordeel de kleedkamers in: 45-47.. Dat verschil had groter kunnen zijn, maar Richie Cornwall als sDel- maker overigens voortreffelijk was niet best op schot. Dat veranderde dé tweede helft Van de twaalf pogingen gleden er toen tien soepel door de basket. Ook de eerste minuten van het tweede bedrijf gingen gelijk op. En een verlenging lag in het vooruitizcht. Coach Hennie Blom van Typsoos maakte toen echter een beslissende fout Hij haalde Lex Kroder, die uitstekend schoot, naar de bank. In twee minuten tijd sloeg BS Leiden zijn slag. Van 63-65 werd het 65-75. Hoewel er toen nog negen minuten waren te gaan, was de beslissing in feite al gevallen. Want BS heeft geleerd een dergelijke voorsprong, die in het verleden nOgal eens door nonchalance werd verspeeld, vast te houden. Even leek het mis te gaan, toen Pappas zijn basisopstelling wilde herstellen. De ploeg draai de met Cornwall, Heuts, Kop, Wallaart en De Jong erg sterk en viel even terug toen Bower- man (weer een knappe eerste helft) terugkwam. Hij mocht maar even blijven, want zijn eerste de beste actie leverde hem zijn vijfde fout op. De zege kwam niet meer in gevaar. De vraag was alleen of Leiden de honderd punten zou halen. Twee time-outs van Pappas gaven de ploeg de juiste kick. Bob Heuts scoorde met een éénhandige dunk 89-101. De zaak was in alle opzichten voor elkaar. De uiteindelijke 93-103 bewees de kracht, die Leiden kan heb ben. Raak/Punch is gewaarschuwd. Scores BS Leiden: Cornwall 29, Heuts 28, Kop 14, Bowerman 12, Van Ropden 9, Wallaart 7 en De Jong 4. Topscorers Typsoos: Freeman 28 en Kroder 25. JAN VAN DER NAT

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5