Heineken brouwt Zoeterwoude voor mili oenen OO Gewoel rond milieubeleid in Rijnland n. bink UIT!!! PIERROT VRIJDAG 11 APRIL 1975 LEIDSE COURANT paI ADVERTENTIEl PA Café - Restaurant „De Roode Leeuw" U kunt ook recreëren In onze biljart-zaal (4 biljarts RESTAURANT'OTEL „DEGRAVENPLAS" Langeraarseweg 1 Langeraar Tafelreservèring TEL. 01722-2120 Restaurant direct gelegen a/d plassen Geraffineerde keuken zelfde directie „de Gravenmolen" Amsterdam op 3 mei houden wi| weer een DANSAVOND voor gehuwden. Inl.01713-2363. BAR DANCING WIK V/D WIJNGAARD Hoofdstraat 12 Tel. 071-43371-Leiderdorp maar dan, naar een gezelli ge, sfeervolle bar, waar u Elke dinsdag van 9 t/m 12.30 uur. jazz-avond m.m.v. hel R.B. jazz-trio met div. gastoptredens. Vanavond (vrijdagavond) „Gezellig dansen" op mu ziek gedraaid door èèn van de beste D.J.'s Rob Mievaart Zaterdagavond word) de dansmuziek verzorgd door The Riats tot 's nachts 3 uur geo pend. Toegang boven de 21 |aar. Restaurant Bernsen Voor uw huwelijksdiner, recepties, koud buffet en hors-d'oeuvre. BREESTRAAT157 -LEIDEN Bar-dancing DUNA-DELI Pickepleln 8, Noordwljk Zee Iedere zaterdag en zondag geopend vanaf 20.00 uur. Verschillende orkesten en disc-jockey. Ruime zalen voor feestavonden en recepties TelefoonTTf719-2600, b.g.g. 5006 fêrilln E. A. Borgeretraat 28a, Katwl|k aan Zee Tel. 01718-16996. Zondags gesloten. V PETIT RESTAURANT Kaas en vleesfondue O Geopend van 12.00-02.00 uur v.n,7 0003 00uu'® j Maandags gesloten Feest ondanks stagnatie in de oinzet Zoeterwoude/Barrepolder Als prins Claus vrijdagmorgen 18 april de nieuwste brouwerij van het internationale drankenconcern Heineken opent (prins Bernhard, die de officiële opening zou verrichtten, heeft begin deze week telegrafisch laten weten dat hij niet op tijd terug kan zijn van een reis door het Midden- en Verre Oosten) zijn op hetzelfde moment alweer 1250 „pijpjes" van tintelend vers bier voorzien. Als hij dan nog een minuut of vijf zou blijven praten kunnen er weer 6250 gevulde flesjes van een kroonkurk worden voorzien. Het is praten en breien bij Heinekens nieuwste ster aan de brouwerijhemel; per uur worden 75.000 flessen verwerkt, circa 30.000 hl bier per week, 1,5 miljoen hl. per jaar. En dat is nog maar de begincapaciteit; na deze eerste fase kan de capaciteit worden uitgebreid tot het 8 10-voudige. Tegen die tijd zal Heineken Zoeterwoude (een vestiging die de Rotterdamse brouwerij vervangt) de grootste in Europa en een van de grootste in de hele wereld zijn. Toch is niet alles koek en ei, zoals het er bij deze officiële opening uitziet. Tijdens een voorbezichtiging van het 78 ha grote brouwerijcomplex (dat in een parkachtige omgeving met veel groen en water een vriende lijke aanblik biedt) door de bin nen- en buitenlandse pers, werd van de zijde van der Raad van Bestuur medegedeeld, dat voor de eerste helft van het lopende boekjaar rekening wordt gehou den met een „niet onbelangrijk lager resultaat t.o.v. het laatste half jaar van 1974". Er is in Nederland sprake van een, zoals werd gesteld, lichte stagnatie in de bieromzet, hetgeen eerder te wijten zou zijn aan de 1 novem- ber-wet (door bestuurslid drs. G. van Schaik „alcohol-wet" ge noemd) dan aan de ontwikke ling van de economie. Bij alle vooruitzichten voor dit wereldconcern Heineken met 50 brouwerijen blijft de ontwikke ling van de export naar ca. 170 buitenlandse markten, die 20 procent van de produktie om vat, van zeer groot belang. In het lopende jaar zal deze export naar verwachting een stijging van rond 15 pet. vertonen. De Raad van Bestuur van Heineken liet in elk geval niets blijken van paniek. Er zit trouwens voor het concern nog wel wat meer in het vat dan bier alleen; in de afgelopen jaren heeft Heineken greep gekregen op een interna tionaal drankenassortiment, dat De gist- van bier tot champagne loopt: beperkt tot gedistilleerd, wijnen, sherry, ad- bare arom; vokaat en een frisdrankenpak ket met klinkende namen. Het eerste brouwsel van de Zoe- terwoudse brouwerij werd al in september '74 verkregen. De omgeving heeft er niets van ge merkt. Dat wil zeggen: van eni ge geluids- of reukoverlast - aanvankelijk werd ge- Heineken denkt ook aan het milieu. Dit is de afvalwa terzuivering. De brouwhuisin stallatie is vol automatisch. Er is doorgaans geen mens te zien. (foto on der). vreesd - is geen enkele sprake. moutgeurtjes blijven een licht waarneerrt- a binnen de muren brouwhuis, waarin (evenals in het gebouw van de bijna 40 meter hoge moutsilo's) de mussen vrijelijk rond kun nen vliegen. Bij een rondgang door de ver schillende produktiegebouwen is het bijzonder opvallend, dat men bijna niemand van de bijna 900 man personeel tegenkomt Stoomvoorziening, persluchtin stallatie en die voor het kool zuur vormen op zich een „groot steedse" onderneming, waarbij de bewaking centraal via uitge breide panelen met ingenieuze apparatuur door een enkele functionaris wordt onderhou den. Op het oog kan een kind de was doen. Gaat er iets mis, dan floept een rood lampje aan en wordt de storing door een speciale storingsdienst in de kortste keren verholpen. Toch moeten al die honderden men sen ergens uithangen. Nu treft men de helft al aan in het kan toorgebouw, dat opvalt door de fleurige gevelmaterialen en de vrolijke tinten van de rijen te gels waarin de vensters zijn ge vat. Het overige personeel werkt 5 dagen in een drie ploegen dienst. Vandaar de „rustige" be zetting in een tijdperk van vol- automatisme. Veruit de meeste personeelsleden worden met een pendeldienst van en naar hun woonplaats Rotterdam ver voerd. Uit Zoeterwoude en om geving werden reeds ongeveer 150 medewerkers aangetrokken, wat een redelijk aandeel in de werkgelegenheid in deze regio genoemd kan worden. Het brouwerijcomplex, dat ont wikkeld werd door de Architec tengemeenschap Van den Broek en Bakema te Rotterdam, teza men met het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey b.v., Amersfoort neemt in zijn eerste fase ongeveer 15 pet. van het gehele terrein in beslag. Door dat de ontwerpers de hele opzet een zeer ruimtelijk aspect en open karakter hebben gegeven, is er alle gelegenheid tot uitbrei den als dit in de toekomst wen selijk zou worden. De verbin ding tussen de vier losstaande hoofdafdelingen energie, brou wen, kelders en verpakkingsaf deling wordt gevormd door een bovengrondse loopbrug van „Schipholafmetingen", met daarboven een leidingbrug. De ze loopbrug is tevens aangeslo-> ten op het kantoorgebouw, dat ten opzichte van het produktie- gedeelte diagonaal is neergezet De wegen op het terrein hebben een totale lengte van 7,5 km. en zijn grotendeels uitgevoerd in asfalt en betonplaten. Om de gebouwen zijn gazons aangelegd, waar het gras nu nog niet te zien valt. Er werden on geveer 1000 bomen en 42.000 struiken (waaronder enkele. Prins Claus geeft bierstroom een officieel tintje zeer met de brouwerij verwante, hopplanten) in de grond gezet. Aan de noordzijde van het ter rein worden de gebouwen zo veel mogelijk aan het oog ont trokken door een talud, dat te gelijk geluidwerend werkt Computers nemen bij het pro- duktieproces een belangrijke plaats in. Zo staat in het brouw huis een computer die het gehe le proces stuurt, de procesvoort gang bewaakt en registratie en informatie daarover verstrekt Ook in het keldercomplex staat zo'n procescomputer, zwat de Verpakkingsafdeling wordt genoemd, met de bottela rij als centrum, levert voor de niet geheel, ingewijde toeschou wer - zelfs al zou hij het bier een minder warm hart toedra gen - een hoogst spectaculaire aanblik. De duizenden flessen marcheren daar in aaneengeslo ten rijen als een leger op. Het zijn er 75000 per uur, maar de capaciteit van de geinstalleerde kolonne is 150.000 flessen per uur. In dezelfde tijd" worden 4200 kratten verwerkt die op een driesporig transportsysteem met kunststofkettingen worden vervoerd. Dan is er de wasma chine, die 90.000 flessen per uur schoonmaakt, en een vloeistof- detectie-apparaat, dat vloeisto- fresten signaleert, én een toestel dat „grof vuil" opspoort. De flessen worden tijdens hun non-stop-opmars vacuum ge maakt, krijgen koolzuur, daarna hun bier en de kroonkurk en etiket. Het is een procedure bin nen een hal van 200 bij 120 meter, waar men heel lang naar kan kijken. Hier begint het les sen van dorstig Nederland en een ander stukje wereld. Als u uw flesje pils thuis achteloos opent, moge u bedenken, dat aan de voorbereiding daarvan alleen al in Zoeterwoude 200 miljoen gulden ten grondslag is gelegd. Heineken gaat volgende week vrijdag een bierfeest vieren. Wellicht drinkt prins Claus na de opening om 11 uur ook nog iets. 's Middags komen de Zoe- terwoudse „stemgerechtigden", die dezer dagen allemaal een uitnodiging in de bus hebben gekregen om een bierpartijtje bij te wonen, 's Avonds om 9 uur is er vuurwerk en ook de drumband VIOS en de Rijntam boers hebben dan hun aandeel in de algemene vreugde rond deze nieuwe uitgebreide plaats genoot gehad. Ook heeft Heine ken, naar wij vernamen, de Zoe- terwoudse winkeliers in de gele genheid gesteld om een etalage- wedstijd te houden. Een boeiend bedrijf, daar langs de Hoge Rijndijk. En dan hebben we het nog niet eens gehad over de afvalwaterzuiveringsinstallatie van de brouwerij, waar het Hoogheemraadschap van Rijn land jaloers op zou kunnen zijn. Een stad van 120.000 inwoners zou met deze installlatie gehol pen zijn. Maar hij heeft dan ook 20 miljoen gekost. Ton Pieters Van een onzer verslaggevers Leiden „De wet op de verontreiniging van het oppervlaktewater is niet in het belang van de gewone man. ze houdt een hand boven het hoofd van de ondernemer". Dit is de stellige overtuiging van Harry Boddé en Nico van Es van het Milieu Aktiecentrum Neder land, afdeling Leiden. „De gewone man moet nu betalen voor de verontreiniging van het oppervlaktewater, die voornamelijk veroor zaakt wordt door lozingen van fabrieken. Gezins- en bedrijfshuis- houdingen worden in deze wet over één kam geschoren." Dat de verontreiniging van het oppervlaktewater voornamelijk te wijten is aan fabriekslozingen, wordt overigens bestreden door het Hoogheetnraads» hap van Rijnland. Volgens dit schap nemen in Rijnland de gezinshuishoudingen zo'n zeventig procent van de totale watervervuiling voor hun rekening. Ir. Heinsdijk van de afdeling research van het Hoogheemraadschap zegt zijn bewering te kunnen staven met onderzoekingen die het Hoogheemraadschap gedaan heeft. „Door enorme toename van de bevolking sinds de oorlog en concentratie van riolen op één punt, kan het afvalwater van de gezinshuishoudingen niet meer worden afgebroken door de natuurlijke werking van het water", zo licht hij toe. Milieubeleid Volgens het Milieu Aktiecentrum Nederland (M.A.M.) in Leiden moeten de belangen van de bevolking voorop staan. De bevolking echter dreigt het slachtoffer te worden van een slecht milieubeleid, meent het M.A.N. Nico van Es: „In Temeuzen zijn onlangs twee mensen kort na elkaar aan leukemie overleden. De oorzaak is weliswaar moeilijk vast te stellen, maar men heeft sterke vermoedens dat hun dood werd veroorzaakt door giftige gassen die vrijkwamen bij de verwerking van chemische stoffen. Dichter bij huis: Fasson in Leiden. Bij de productie van lijm worden bij de Fasson acrylharsen gebruikt, die stinkende irriterende gassen veroorzaken. Een klach- tenonderzoek in de buurt van de Fasson heeft aangetoond dat er meer gevallen van astma, aantasting van de slijmvliezen, slecht slapen en hoofdpijn zijn geconstateerd als in andere buurten van Leiden". „De belangen van de „gewone man" moeten voorop staan", her haalt Nico nog eens. Met het oog daarop heeft het M.A.N. ernstige bezwaren tegen de samenstelling van het Hoogheemraadschap, waarin voor het overgrote deel welgestelden (als huis- en landeige naren) zijn vertegenwoordigd. De Verenigde Vergadering van het schap bestaat uit één dijkgraaf en zes hoogheemraden, benoemd door de Kroon, en dertig hoofdingelanden: tien die worden gekozen uit eigenaren van het zogenaamde gebouwd eigendom en nog eens tien die worden gekozen door gemeenteraden (5), gewestelijke raden van het Landbouwschap (3) en Kamers van Koophandel (2). De gewone man is bijna niet vertegenwoordigd in de Verenigde Vergadering van het Hoogheemraadschap, waarvan de samenstel ling inderdaad herinnert aan het feodale stelsel uit de middeleeu- op ofusrin mah Voor Harry Boddè (links) en Nico van Es ligt de zaak duidelijk. wen. Volgens het Hoogheemraadschap heeft dit te maken met het historische karakter ervan, het Hoogheemraadschap van Rijnland bestaat namelijk al zo'n 700 jaar. Kwaliteit Het M.A.N., waarvan het secretariaat is gevestigd in de Groene Steeg op nummer 31, is van mening dat er bij onderzoekingen van het water door het Hoogheemraadschap teveel wordt gekeken naar de hoeveelheid zuurstof die nodig is om het afval te ontbinden en te weinig op de hoeveelheid zware metalen die in het water worden geloosd. Volgens het Hoogheemraadschap van Rijnland wordt hierop wel degelijk gelet. De lozing van deze stoffen kan alleen maar geschieden met vergunningen, afgegeven door het Hoogheemraadschap zelf. Steeds meer bedrijven gaan er overigens toe over het afvalwater zelf gedeeltelijk te zuiveren. De bedrijfslo- zingen worden gecontroleerd door het schap. De bedrijven geven aan het Hoogheemraadschap op hoeveel afval zij lozen, zij moeten daarvoor de nodige rapporten overleggen. Mocht het Hoogheem raadschap de zaak wantrouwen, dein stuurt het een controleur langs. De M.A.N. heeft ernstige bezwaren tegen deze werkwijze, omdat de controleurs hun komst aankondigen. Het grote gevaar is volgens het M.A.N. dat de bedrijven dan alle tijd hebben om machines, stoffen en dergelijke, waaruit blijkt dat giftige stoffen of zware metalen worden geloosd, te verbergen. Hoogheemraad schap van Rijnland: „Normaliter wordt inderdaad de komst van onze controleurs aangekondigd, het gebeurt echter ook dat we pardoes bij een bedrijf binnenstappen." Het Hoogheemraadschap gelooft niet dat er clandestien geloosd wordt in het Rijnland. „En stel dat er wél clandestien geloosd wordt, dan wordt dat direct opgemerkt bij de zuiveringsinstallaties en gaat men direct op zoek naar de bron". Radicaal Het M.A.N. is een actiegroep die streeft naar een maatschappij waarin naar radicale oplossingen worden gezocht voor het milieu probleem. Het ijvert voor een massale weigering om de milieubelas ting te betalen. Harry Boddé: „We willen maatregelen afdwingen". Het M.A.N. heeft volgens eigen zeggen al zo'n 500.000 weigeraars in heel het land. De wet op de verontreiniging van het oppervlaktewater is overigens in het gebied van Rijnland dit jaar voor het eerst van toepassing. De aanslagbiljetten zullen waarschijnlijk nog voor juli verstuurd worden. Alleenstaanden zullen dit jaar aangeslagen worden voor 17.90 en gezinnen voor 65.25, onafhankelijk van het aantal kinderen. Bij de vaststelling van dit bedrag is men uitgegaan van 3,5 inwoner per huis. (1 inwonerequivalent). De hoogte van deze bedragen hangt af van de vervuilde hoeveelheid water en het aantal inwoners van een waterschap. De bedragen zullen derhalve van waterschap tot waterschap verschillend zijn. Van de mensen die weigeren hun milieubelasting te betalen, worden de eventuele aanmaningen die daarop volgen, verzameld door het M.A.N. en teruggestuurd. In hetzelfde teken staat een handtekeningenactie; in Leiden zijn al drieduizend handtekeningen verzameld. De ondertekenaars wil len, dat de milieubelasting wordt afgeschaft, de ware milieuvervuil ers, volgens het M.A.N. de bedrijven, worden aangepakt en dat de weigeraars van de milieubelasting alsnog in het gelijk worden gesteld. Een petitie met de handtekeningen wordt op 19 april aangeboden aan minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat. Uit voorgaande blijkt dat de M.A.N. de fabrieken als de ware milieuvervuilers aanduidt. Die mening wordt gedeeld door de KVP-er Van Koeverden, die bij behandeling van het wetsvoorstel in de Tweede Kamer (in 1968) als enige oppositie voerde. Volgens het Hoogheemraadschap van Rijnland verschilt de ware vervuiler van waterschap tot waterschap; in het ene gebied zijn de gezinshuishoudingen de hoofdvervuiler en in het andere gebied zijn de bedrijfshuishoudingen de hoofdvervuiler. De verhouding 70-30 gaat dus alleen maar op voor het Rijnland. In het waterschap Regge en Binkel in Twente bijvoorbeeld wordt 33% van de watervervuiling veroorzaakt door de gezinshuishoudingen en 67% door de bedrijfshuishoudingen. En in het waterschap de Aa in de provincie Noord-Brabant wordt 57% van de watervervuiling veroorzaakt door de gezinnen en 43% door de bedrijven. Henk v.d. Post [ADVERTENTIES] noteert} u VOOR HUWELIJKS- REPORTAGE! HAARL.STR. LEIDEN textielverzorging GIEZEMAN WASSERIJ UNNENVERHU HAARLEMMERWEG 32 LEID TEL. 071-23709. VOOR KWALITEITS BROOD: bakker ahsmani HOGE RIJNDIJK 118 - TEL: 2693 KENNEDYLAAN 9 - TEL: 63137 DIAMANTPLEIN 4 - TEL: 64727 banket voor Lelden kunnen wij nl£t maken. Maar wel het lekkerste! HET HUIS VAH GESCHENKE MAARSMANSTEEG 14 TELEFOON 21293 LEIOEN Voor sfeervol tafelen en klassieke en moderne kado's. lil AN- Shop voor de mode van nu JUWELIERSBEORUF eigen graveer- en reparatie-Inrichting HOOIGRACHT 45 - LEIDEN Telefoort 30.1.94 Ruime parkeergelegenheid. „De^Bij9 ROOSEN OPTIEIC SPECIALIST IN Contactlenzen ÏÏU UI uu IU IJL 1 Van Hoog lot Laag MOSTERT Verhuist U graag iC

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4