Sociale Dienst in Leiden ineengestort VIP Kabinet in moeilijkheden Pronk krijgt f boete f IP ELECTRONICS we maken het goed met 'n bloemetje Bejaarden weigeren bedri j f spensioen Congres tegen extra steun Zuid- Vietnam Begrafenis Mr^^rijnen aan gn jjiend gebeuren CcidóeSoimmt Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank' N V Leiden - Directeur-hoofdredacteur- F J Plug - Ad|. hoofdredacteur J J Hailewas - Chef-redacteur .J. W. C. Leune. Advertenties (excl. BT W) 0.42 per mm. Telefoont|es 3.85 - Klachten bezorging, telefoon 22244 (18 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen per week 2,69; kwartaal 34.76; |aar 135,15 - losse nummers: 50 cent. Vrijdag 11 april 1975, 65e jaargang no. 20090 Van Speyk De Van Speyk-show op Ned. II om 20.21 uur. Ned. I om 20.21 uur Kung Fu en om 21.10 uur Muziek Mo zaïek. In Televisier om 22.25 uur PvdA-congres, adoptie Vietna- meesjes en kenteken deel 3. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Onder zeer grote belang stelling is vandaag de zaterdag overleden Haagse burgemeester mr. V. G. M. Marij- nen, ex-premier en ex-minister van land bouw, in Den Haag ten grave gedragen. De Grote Kerk, waar om elf uur de uit vaartmis begon, was tot de laatste plaats bezet met tarijke autoriteiten, ambassa deurs, familieleden en andere belangstel lenden. Onder hen bevonden zich prins Claus en de oud-burgemeester van Den Haag, mr. H.A.M.T. Kolfschoten, kamerheer in bui tengewone dienst van koningin Juliana namens de vorstin. De mis werd voorts bijgewoond door premier Den Uyl en de ministers Van Agt, De Gaay Fortman, Lubbers, Westerterp, Gruyters, Van der Stee en Trip. Een groot deel van de Haagse binnenstad lag stil tijdens dé plechtigheid in de kerk, die tot rond twaalf uur duurde. De mis werd opgedragen door dom. Petrus van Biesen, prior van de Benedictijner abdij De Slangenburg in Doetinchem, een vriend van burgemeester Marijnen. Als concelebranten fungeerden pastoor L. Wüst van de H. Jacobusparochie en pastor R. Kurvers uit Den Haag. Tijdens de plechtigheid werden enkele Grégoriaanse liederen gezongen. Mr. Marijnen was eeb groot liefhebber van Gregoriaanse mu ziek. Acteur Paul Steenbergen verzorgde de eerste schriftlezing. Na de mis trok de uitvaartstoet via het Haagse stadhuis waar en deputatie van het gemeentelijk personeel een rouwkrans aan de baar hechtte, naar de begraaf plaats Westduin. Ook voor de sobere plechtigheid daar had zich een groot aan tal belangstellenden verzameld. Intimidatie bezoekers werd staf teveel (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De gemeentelijke Sociale Dienst in Leiden is to taal ineen gestort. Staf en di rectie kunnen de chaos niet meer aan. Zij durven niet lan ger verantwoordelijkheid te dragen voor de vele onderdruk van intimidatie verrichte uitbe talingen en hebben het bijl te er bij neer gegooid. De bijna 65-jarige heer M. Kra mer die sinds maart vorig jaar het directeurschap waarneemt, is op zijn verzoek verlof ver leend. Vandaag was de dienst gesloten met uitzondering van de kas. Een forse politie-macht was aanwezig om onder de be zoekers van dit onderdeel van de GSD de orde te handhaven. Tot deze maatregel hebben b. en w. gisteren besloten nadat eer der op de dag het aan de Steen- schuur gelegen gebouw van de sociale dienst door de politie tot twee keer toe was ontruimd. De staf had daarom gevraagd om dat men zich bedreigd voelde toen een groot aantal cliënten zich vanuit de wachtkamer over het hele gebouw had verspreid. De ontruiming verliep soepel. Volgens hoofdinspecteur Eernst althans zijn daarbij geen klap pen gevallen. Van de noodsituatie dat het al geruime tijd geen koek en ei is bij de dienst is al langer bekend zijn b. en w. afgelo pen vrijdag middels een brief van de staf op de hoogte ge steld. Zij hebben nu besloten de directeur van de gemeentelijke reinigingsdienst de heer F. Overmeire tijdelijk met de lei ding te belasten. Een in het leven geroepen staforgaan van vijf man zal hem bij zijn taak om orde op zaken te stellen, assisteren. Tot de door het staforgaan te nemen maatregelen behoort het decentraliseren van de spreeku ren van de dienst Daartoe zul len op drie plaatsen in de stad dépendances worden ingericht Daarnaast is besloten om, nood gevallen daargelaten, de contan te betaling van uitkeringen te Bij het ter perse gaan van deze editie was alles rustig aan de Steenschuur. Cliënten die zich bij de kas meldden werden bij kleine groepjes tegelijk binnen gelaten. De overige bezoekers werden er door de politie vrien delijk op gewezen dat de dienst gesloten was. staken en via bank of giro te doen plaatsvinden. Overwogen wordt verder om ter beveiliging van de spreekuren de hulp in te roepen van een particuliere bewakingsdienst (Van een onzer verslaggevers) Zwolle De Zwolse politierechter mr. B. Sprey heeft vanmorgen piinister Pronk van Ontwikkelingshulp veroor deeld tot een boete van 2000,-, subsi- diaur 40 dagen hechtenis en negen maan den ontzegging van de rijbevoegdheid wegens het rijden onder invloed. De hoofdofficier van justitie mr. dr. H. van Buuren had een boete van 2000,-, een jaar ontzegging van !de rijbevoegd heid en een week voorwaardelijk geëist. De minister reed in de nacht van 4 of 5 maart ter hoogte van Elspeet zijn wa gen total loss, toen hij na een overleg met enkele van zijn ambtenaren huiswaarts keerde. De minister meldde zich eigener beweging bij de politie en verzocht om een bloedproef. Het gerechtelijk laborato rium constateerde dat de minister 1,41 0/00 alcohol in het bloed had, bijna-drie maal zoveel als wettelijk is toegestaan. Ook in 1970 werd drs Pronk al eens veroordeeld wegens rijden onder invloed, toen tot 7 dagen onvoorwaardelijk en 9 maanden ontzegging van de rijbevoegd- Ruim 20 organisaties, die zijn betrokken gewend met het verzoek de minister in het kabinet te handhaven. Zij meenden dat de positie van de minister bedreigd werd door het door hem veroorzaakte ongeval. {ADVERTENTIE NW BEESTENMARKT 21-23 - LEIDEN zoppas met waterontharder normale prijs 1098.- Vipprijs 598, ignis r.v.s: Normale prijs 1298,- Vipprijs 768, koelkasten Alle bekende merken als MARIJNEN, AEG, PHILIPS, ESTA, ENZ. 225 Itr. normale prijs 868,- Vipprijs 489, kleuren t.v. 66 cm. grootbeeld bekend merk I f 5/ j"""™ wasemkap ViDDriis 3 snelheden, verlichting rr 9 Normale prijs 279,- 20 Tel. 071 - 49345 (4 lijnen) 's MAANDAGS GESLOTEN Parketwachters onwel zaal uit DEN HAAG - Parketwachters zijn vanmorgen kokhalzend de rechtzaal van het Haagse paleis van justitie uitgelopen, waar de zaak achter gesloten deuren plaats had tegen de 33-jarige hooibergbouwer W. van E. uit Ter Aar, die ervan wordt ver dacht Cora Mantel (16) en de wijkverpleegster Aaltje van der Plaat (44) te hebben vermoord. De parketwachters werden on wel bij het vernemen van de details van de moorden. PSV vertrok twee keer uit Kief (Van onze sportredactie) BRUSSEL - Het toch al slecht verlopen avontuur van PSV in Kief heeft een slecht einde ge kregen. Na de moeilijkheden op de heenweg, deden zich gisteren weer reisperikelen voor. Het toestel, waarmee spelers, of ficials, journalisten en suppor ters terugkeerden, kreeg geen toestemming Tsechoslowakije op een vooraf bepaalde plaats binnen te vliegen. Het gezel schap moest terugkeren naar Kief, waar pas na langdurig on derhandelen voor de tweede keer kon worden opgestegen. Ruim vier uur later dan gepland landde het toestel in Brussel. VOORBURG. Dick Tempelaar is de opvolger van Adri de Mos. De Haagse trainer die vroeger als atleet bekendheid verwierf, maakte gisteravond kennis met de spelers van Wilhelmus. De nieuwe trainer van Wilhelmus, op het moment nog werkzaam bij VVSB uit Noordwijkerhout, tekende voor een jaar. PvdA anti-Vredeling en V.d. Stoel Amsterdam/Den Haag Het kabinet den Uyl dreigt in moeilijkheden te ko men door mogelijke moties van wan trouwen vanuit de PvdA tegen minister Vredeling van Defensie en minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken. Bovendien pakken zich volgens een aantal organisaties donkere wolken sa men boven het hoofd van minister Pronk van Ontwikkelingshulp in ver band met zijn rechtszaak, die vandaag in Zwolle behandeld is. zullen aftreden, wanneer zijn partij, de PvdA, die tot en met morgen in Amsterdam congresseert, zich tegen de aanschaf van de Amerikaanse 16 ter vervanging van de Starfighter zal uitspreken. Deze kans is erg groot. Minister Van der Stoel, eveneens lid van de PvdA heeft gisteren vanuit het congres reeds veel kritiek moeten incasseren vanwege „zijn vreesachtige houding in de interna tionale politiek" Het congres van de P. v.d.A. A is nog niet onder de indruk gekomen van de dreigementen van partijgenoot minister Vredeling. Anders ligt het met minister Pronk. Zijn positie wordt, aldus een twintigtal organisaties, bedreigd door het ongeval en de rechtzitting daarover van Minister Vredeling heeft gisteravond gedreigd te vandaag. Zie over het congres van de PvdA pag 7 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Steeds meer bedrijfspensioenfondsen krijgen van gepensioneerden het verzoek de (vaak minimale) bedrijfspensioentjes maar achterwege te laten omdat zij er als gevolg van de belasting heffing vaak fors op achteruit gaan. Bejaarden die naast hun (belastingvrije) a.o.w. wat- bijverdienen of genieten van een minimaal bedrijf- spensioentje worden door de fiscus „gepakt" om dat ze over het totale inkomen, inclusief de a.o.w. dus, belasting moeten betalen. Het kan voorkomen dat men daardoor nog minder over houdt dan alleen de a.o.w. Het N.K.V. heeft inmiddels gepleit voor een onmid dellijk ingrijpen door de minister van Financiën om via maatregelen deze „schandaalbelasting" gedaan te maken. Het NKV stelt voor, iedereen die naast zijn a.o.w. ook andere inkomsten heeft tot een bedrag van 5.000,- alleen maar aanslag op te leggen over die neveninkomsten. Het N.V.V. zoekt de oplossing in de hoogte de ziekenfondspremies en heeft daarvoor een plan opgesteld. De regering en de ziekenfondsraad gevraagd daarover op korte termijn een uitspraak te doen, omdat het probleem nijpend en dus urgent is. WASHINGTON President Ford van de Verenigde Staten maakt nauwelijks kans goedkeuring van het Congres te krijgen voor zijn verzoek om 722 miljoen dollar extra militaire hulp te stellen aan Zuid-Vietnam. Wel zal er steun komen voor het verlenen van humanitaire hulp maar over het juiste bedrag lopen de meningen uiteen. Deze conclusie kan worden getrokken uit de reacties van vooraanstaande Amerikaanse Congresleden op de toespraak van Ford. De president presidnet vroeg gisteren de 722 miljoen dollar als noodhulp voor het belegerde Zuid-Vietnam. Dit bedrag is tweemaal zoveel als de 300 miljoen die hij enkele weken geleden vroeg. Ook wil Ford op korte termijn 250 miljoen dollar voor economische en humanitaire hulp ter leniging van de ellende en pijn van de monumentale crisis waaraan het volk van Vietnam ten prooi is gevallen. Of liever gezegd; met een fraai, geurig boeket bloemen van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmaker', nietwaar! ...als nieuw kwartaalabonnee van de naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite e naam: adres: woonplaats: i boeket bloemen naar:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1