HEILSMAJOOR EVA DEN HERTOG Veel Napolitanen kunnen niet buiten sigarettensm okkel ZONNE-ENERGIE komt langzaam binnen handbereik .Ik schijn de rotzooi naar me toe te halen DAG 11 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINA Is In Bangla Desh hebben tachtig miljoen ii mensen de dood voortdurend op de hielen Majoor Eva den Hertog....„duizenden mensen per c helpen". Na een vliegreis van 36 uur en een paar uur slaap weer thuis in de Haagse Wijestraat. Praten, praten over de ellende daar. „De mensen hier in Nederland zullen het wellicht niet begrijpen...." 99 i Haag In de voorkamer i zijn Haagse huis heeft ir broer al een snelle karak- ;chets van zijn zuster ver- >kt „Eva", stelt hij met itbare tevredenheid vast, een tante, die van wanten ;t. Wat ze in dat koppie van heeft krijg je er met geen uit. Maar ruzie zul je >lt met haar krijgen, want heeft geleerd om te geven ïen". Terzijde bij het ;tel knikt zijn vrouw na- ikkelijk: „Eva heeft een an goud. Dat is je trou- geraden, als je bij het des Heils zit. Maar ze is een harde. Ze heeft zolang ellende geleefd, dat ze er gewend is geraakt. Als je ziet sterven schrik je aar als het dagelijks k wordt, raak je immuun." de 52-jarige heilsmajoor den Hertog even later de brkamer betreedt straalt ze h opmerkelijke uitgeslapen- id uit. Ze is 's morgens na n vliegreis van 36 uur op niphol gearriveerd, heeft ar uitgebreid met de schrij nde en visuele pers van ge- phten gewisseld en is vervol- lis met haar diplomatenkof- tje op weg gegaan naar ouders in de Haagse Wij- liraat. Als ze op straat van p langharige neef verneemt, I in het huis van haar broer volgende perséquipe op de ezitsbank klaar zit om alles te horen van haar ervaringen in Bangla Desh wendt zij kwiek de steven en zet ze de familie-hereniging voorlopig op de lage pit Nauwelijks bin nen zegt ze: „Je wordt wel doodmoe van al die journalis ten om je heen, maar ik ga ze toch niet uit de weg. Vanmor gen nog Ed van der Elsken. De mensen van het leger zeiden: „wat heb je nou weer voor een merkwaardige figuur aan je fiets hangen?" Maar ik wist wel beter. Zo'n jongen vindt •r merkwaardig. dat e i 52 e Met diplomatenkoffertje terug uit Bangla Desh om meer hulp los te praten bij regeringen en hulporgani saties. form draagt. Maar we kunnen elkaar wel helpen. Ik zorg, dat hij zijn stuk in de krant krijgt en ik kan de problemen van Bangla Desh weer eens onder de aandacht brengen. Ik heb hem wel gevraagd om zijn ar tikel aan mij op te sturen, want voor een volgend inter view wil je toch wel ongeveer weten, wat je ooit beweerd hebt." Eva den Hertog, Haagse van geboorte en in Parijs vakkun dig tot heilsofficier gekneed heeft de laatste zeventien jaar onafgebroken in rampgebie den doorgebracht „Ik schijn de rotzooi naar me toe te ha len", zegt ze stralend, „in de tweede wereldoorlog moest ik al voor een bombardement de greppels induiken, toen ik in de buurt van Goor op zoek was naar eten. Na mijn oplei ding ben ik vrijwel direct doorgestoomd naar Congo. Ik heb daar voor het eerst kennis gemaakt met ellende op grote schaal. De Belgen waren net bezig om zich uit de Congo terug te trekken en lieten een complete chaos achter. Op een gegeven moment werd ik in een klein vliegtuigje naar een afgelegen gebied gebracht. Ik was de enige vrouw, die gedropped werd tussen het bevrijdingsle ger. Ik zat op mijn handkof fertje en dacht: „Wat zullen die knapen nou met me gaan doen?" Totdat er één die „S"- tekens op mijn kraag ontdek te. Ik zag hem goedkeurend knikken en roepen „die vróuw is te vertrouwen. Die „S" bete kent Sovjet. Dat is een com muniste." Gelijk maakten ze een rondedansje om de komst van een echte communiste uit Rusland te vieren." Eva den Hertog („ik heb altijd zendingswerk willen doen. Ik zag weinig in het getuigen op pleinen en op hoeken van Ne derlandse straten") heeft na twaalf jaar de Congo veruild voor Vietnam en India. Nu heeft ze alweer maanden de leiding van een hulpcentrum in Bangla Desh, dat ze „het meest desolate stukje van de wereld noemt". Als ze een tus sentijdse balans opmaakt con stateert ze, dat de 80 miljoen n, die in deze moeras delta leven de dood voortdu rend op de hielen hebben. „Te veel mensen. Te weinig voed sel", schreef een Canadese do minee na zijn recent bezoek aan dit rampzalige land, dat voortdurend geteisterd wordt door hongersnood en overstro mingen. De bevolking van Bangla Desh groeit elk jaar met 2.5 miljoen en van het totaal is vijftig procent jonger dan vijftien jaar. Statistici hebben aan de hand van deze gegevens berekend, dat dit jongste land in het Verre Oos ten over twintig jaar 150 mil joen paupers binnen zijn gren zen zal moeten herbergen. „Je moet er zelf leven om te weten, dat er nauwelijks leven mogelijk is", zegt Eva den Hertog. „In Dacca word je voortdurend omringd door een onafzienbare menigte van schreeuwende, bedelende, ste lende en stervende mensen. Jong of oud, kind of hond, je struikelt over hun uitgeteerde lichamen en je kunt alleen maar gruwend je ogen sluiten, als er weer een vrachtauto vol geladen met lijken voorbij rijdt, -p Wat kun je als vouw van de „soup, soap en salva- tion-army" nou in hemels naam voor die mensen doen? Je komt in een vluchtelingen kamp en ziet een vrouw met haar dode kind door de mod der sjouwen. Het kamp is nau welijks vier weken oud, maar het provisorische kerkhof is nu al te klein. „Waarom be graaf je dat kind niet?", durf je na een paar uur te vragen. Waarop ze je aankijkt en zegt „ik heb de papieren niet. Ik heb officiële papieren nodig om mijn kind te kunnen be graven". Het lijkt een episode, die geknipt is voor een hart verscheurende voorstelling van het volkstoneel maar in Bangla Desh wordt alleen geen toneel gespeeld. De ster venden zijn een realiteit en de menden, die weten dat ze 1975 niet zullen overleven kom je op elke straathoek tegen. Over een paar weken komt Hasima naar Nederland. Ze is geadop teerd door een familie en zal hier hopenlijk gelukkig wor den. Maar toen haar vader het kind een tijd geleden bij ons bracht heb ik geschreeuwd: „Hasima hoort bij jou en bij jou alleen". Hij was met zijn vijf-jarige dochter de enige van zijn gezin, die de overstro mingsramp van vorig jaar had overleefd, maar hij wist, dat hij binnenkort zou sterven. Hij had enkele hartaanvallen ge had en leed aan een ongenees lijke leverkwaal. Ik heb hem in het beste ziekenhuis van Bangla Desh laten opnemen en gezegd „we houden je doch ter zolang bij ons. Maar als je beter bent krijg je het gelijk terug." Hij keek me aan en zei alleen; „zorg voor haar ma joor, ik heb geen enkele kans meer." Hij is inderdaad gestor ven en Hasima komt naar Ne derland. Toen ze bij ons kwam was ze vel over been, maar nou is ze een oergezond en moddervet kind". In de delta van de verschrik king heeft Eva den Hertog met haar staf van medewerkers in middels vele projecten opge zet. „Druppels op de gloeiende plaat", zegt ze zelf, „maar het blijven druppels". Ze heeft vanuit Nederland de varende kliniek „De Hoop" gekregen, die deze week operationeel wordt, ze heeft zeven eigen voedingscentra, verspreid over het land en heeft een huizen project voor daklozen gereali seerd. Over zeven dagen wor den 46 huisjes van hout, golf plaat en bamboe (kosten 2000 gulden) betrokken door vis sers, die al hun bezittingen verloren haddeh. Ze hebben de huizen zelf gebouwd en krijgen als beloning een drachtige geit op de koop toe. De volgende series huizen zijn inmiddels ook al in aanbouw. Voortdurend dalen er ook op het vliegveld van Dacca toe stellen met tonnen voedsel, tenten en medicamenten, die onmiddellijk door vrachtwa gens naar de bedreigde plaat sen worden gebracht. Ze heeft nu plannen voor een serie rij dende poiklinieken met daar aan vastgekoppeld een mobie le gaarkeuken. „Met zulke me dicinale supermarkten zullen we duizenden mensen per dag kunnen helpen", meent ze. Ze is nu voor zes weken naar Europa gegaan om meer hulp los te praten bij regeringen en hulporganisaties. Maar ze zal terug zijn in Dacca, als de nieuwe watergolven in juni driekwart van Bangla Desh zullen overspoelen. „Die over stroming komt er, zoals ook elke dag de zon opgaat", zegt ze, „en dat in een land dat zich nog nauwelijks hersteld heeft van de rampen van 1974. Mil joenen mensen leven nu in kampen, die erger zijn dan Buchenwald of Dachau. Daar wist je tenminste, op welke manier de dood je zou achter halen. In Bangla Desh moeten ze smeken om zo gauw moge lijk te mogen sterven." Ze voelt zich nog steeds een op en top heilsoldate en draagt ook in het huis van haar broer het zwarte uniform met de glimmende „S" op de kraag. Als ze de groene papegaai Co- co uitnodigt om op haar schouder te komen zitten (het dier is een geschenk van haar ouders voor een verjaardag, lang geleden) is er in de kooi duidelijk weinig geestdrift „Coco heeft een hekel aan uni formen", stelt de broer intens tevreden vast „Ik ben blij dat ik dit werk mag doen", zegt de majoor, „Misschien hebben de mensen in Nederland een ander idee van het werk van het Leger des Heils, maar wat verwach ten ze nou eigenlijk van me? Dat ik een stinkend kamp bin nenwandel en in het midden ga staan om te roepen: „Kom tot Jezus, want hij is uw red ding. Hij zal uw huizen met goud beladen. Dat kan ik toch godsonmogelijk waar maken in Bangla Desh". Leo Thuring. Foto's: Milan Konvalinka. (Van onze correspondent) NAPELS - Naar schatting zijn honderdduizend Napolitanen op een of andere wijze betrok ken bij de smokkel van siga retten. Ze leven ervan, rijk of minder rijk, als lokale baas of als boodschappenjongen. Ze kunnen eigenlijk niet meer buiten die smokkel. Napels is al sinds jaren het centrum van een wereldwijd vertakte smokkel in sigaretten, overigens een misdaadwereld je waarin Sicilianen (de mafia) en Marseillanen elkaar de macht betwisten en derhalve doorlopend naar het leven staan. Het meest onfortuinlijk in die genadeloze misdaadoor log zijn de Napolitaanse on derwereldfiguren zelf, die zich met de ene of de andere partij, of met beide bezig houden, en dus de meeste klappen oplo pen. Momenteel is het betrekkelijk rustig, maar in de jaren 1971—1972 werden vrijwel da gelijks - of beter gezegd elke nacht - bloedige wraakacties ondernomen. Plaatselijke onderwereldkop stukken werden op straat van uit rijdende auto's neergescho ten, ze „verdronken" op ge heimzinnige manier in zee of verdwenen zonder spoor ach- Het waren de jaren waarin de Sicilianen en de Fransen zich minder met Napels bemoei den. In die leemte vochten de plaatselijke misdaadbaasjes om de macht, ontredderd als ze waren, omdat ze zonder be velen van hogerhand nauwe lijks wisten wat te doen. Op het moment, dat de anti- mafiacommissie van het Ita liaanse parlement min of meer officieel heeft vastgesteld, dat de mafia al .ruim 20 jaar een grote invloed heeft in het steenrijke Milaan, publiceerde de Noorditaliaanse krant „La Stampa" een onderzoek, inge steld naar de positie van Na pels in de internationale smok- kel wereld. Napels wordt - misschien niet helemaal ten onrechte - per traditie een stad van dieven en smokkelaars genoemd. Kort na de oorlog floreerde er een levendige zwarte handel in pe nicilline. Daarna is de smokkel in drugs en sigaretten geko- Franscn verloren hun handel en wilden zich daarom weer op de smokkel van sigaretten Afspraken Momenteel hebben de Sicilia nen de touwtjes weer in han den. Hun smokkelhoofdkwar- tier bevindt zich in het Zwit serse Lugano, waar keurige gecamoufleerde „handelson dernemingen" ondermeer per telex in verbinding staan met de „cosa nostra"-kantoren in de Verenigde Staten. De mafia is bijzonder gesteld op die macht, omdat het een onmisbare inkomstenbron be tékent voor de organisaties op Sicilië, in Noord-Italië en zelfs inAmerika. Vorig jaar nam de Italiaanse douane in Napels 170 ton smokkelsigaretten in beslag, een forse hoeveelheid, maar deskundigen schatten dat het slechts een tiende is of nog minder van de hoeveel heid die jaarlijks via Napels zwart verhandeld wordt. In 1957 zouden de diverse smokkelorganisaties tot af spraken zijn gekomen, vooral onder leiding van de mafia-lci- der Salvatore Greco, bijge naamd „Toto, de ingenieur". Die afspraak was in feite erg simpel: de Sicilianen zouden zich met de tabakssmokkel be zighouden, terwijl de Fransen (uit Marseille en vanuit Corsi ca) de drugs voor hun reke ning zouden nemen. Evenwicht ver stoord In het begin van de jaren ze ventig kwam er aan dat mis- daadevcnwicht een einde. De opiumlijn met het oosten werd geblokkeerd, de aanvoer uit Turkije stagneerde en in Fran krijk werden grote clandestie ne drugraffinaderijen ontdekt en ontmanteld. Kortom, de Het gevolg was een regelrech te gangsteroorlog, met weder zijdse verklikkerijen, moord en doodslag, ontvoeringen en wraakacties. De perfecte mis daadorganisatie viel in digge len, Napels raakte geisoleerd in de smokkelwereld en de Napolitaanse onderbaasjes wisten niets beters te doen in deze tijden van onzekerheid dan elkaar het leven zuur te maken. Ondertussen liep de winstge vende sigarettensmokkel lang zaam terug, tot groot verdriet van de misdaadkopstukken die elkaar nu opnieuw schijn baar toch weer gevonden heb ben om de rijke buit in het smokkelgebie'd van de Middel landse Zee te verdelen. De twee grote clans hebben het smokkelverkeer over land en over het water verdeeld, waar bij de Sicilianen de rijkste in komstenbron behouden. Ondertussen probeert de over heid minstens gelijke tred te houden met de smokkelont- wikkeling, of liever deze nog een stapje voor te komen om aan deze lucratieve handel een einde te maken. Die oorlog speelt zich grotendeels op de nachtelijke wateren bij Napels af, waar vrachtvaarders uit de landen van het Midden-Oosten vlak buiten de territoriale wa teren wachten op de super snelle motorboten die hun la ding overnemen en aan land moeten brengen. De smokkelaars bedienen zich van zwart geverfde boten, uit gerust met radar, die gemak kelijk 120 km per uur kunnen halen. Het onderscheppen van die smokkelboten betekent voor politie en douane altijd prijs: op de heenweg naar de wachtende vrachtvaarders vervoeren ze grote bedragen aan dollars, öp de terugweg naar het vasteland zitten ze tot barstens toe vol met smokkel sigaretten. Op een booreiland verzorgt een combinatie van zonnepanelen de elektriciteitsvoorziening. ziening van huizen te verzeke ren door bijvoorbeeld een dak van deze cellen te construeren? De heer J. Dutilh: "Mogelijk is het zeker wel. maar het zou vooralsnog een dure aangele genheid worden. Zo'n paneel van dertig cellen kost nu, inclu sief b.t.w., 1950 gulden. Wil je aan flink wat vermogen komen dan zou je een paar honderd cellen nodig hebben. Nou reken het dan maar uit! Er staat na tuurlijk tegenover, dat het je dan ook verder geen cent meer kost. op de accu's na. Want de cellen op zichzelf zijn onver slijtbaar. In het buitenland zijn reeds vele zonnepanelen in ge bruik op bijvoorbeeld boorsta- tions en dergelijke. In de Aus tralische woestijn staan relais- zenders die hun voeding krij gen uit zonnepanelen. Men heeft daar berekend dat men zich veel bespaart, ondanks het feit dat de aanschaffingskosten vrij hoog zijn. Natuurlijk zit het er dik in dat deze zonnepane len, als dc trend wil doorzetten, over een jaar of tien veel goed koper zullen zijn". Voorlopig dus alleen nog maar zonne-energie voor de bemid delde watersporter en de cara- vanner. Maar het is een door-, braak. We wachten op de firma die voor huishoudelijk gebruik tegen betaalbare prijs ons kracht van de zon kan geven. GERARD CRONé* Aan boord van een klein zeiljacht is een zonnepaneel" in het dek ingebouwd. WINST UIT RUIMTEVAART ROTTERDAM De ruimtevaart begint hoe langer hoe meer vruchten af te werpen, waarmee al die miljar den dan toch niet letterlijk in rook zijn opgegaan. Zo is er sinds enige tijd op de Nederlandse markt een paneel van siliciumcellen, een zonnepaneel, dat uit het zonlicht zoveel energie weet te halen, dat een normale accu ermee op peil gehouden kan worden, mits op die accu niet te grote apparatuur wordt aangesloten. We hebben het zonnepaneel van alle kanten bekeken in Rotter dam bij de firma Dutilh. Het paneel, dat bestaat uit zes stro ken van vijf cellen wordt door de Amerikaanse Solar Power Corporation gefabriceerd en is in de eerste plaats bedoeld als batterijlader voor watersport- gebruik en voor caravanning. Deze parabolische spiegel in de Pyreneeën, met een glasoppervlak van tweeduizend Zit er jn de toekomst Mn mo„e vierkante meter, zet het zonlicht om in energie voor experimenten op industrieel gebied. ïijkheid in om de stroomvoor-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15