Y oorschoten maakt zich op voor titanenstrijd telefoontjes 'n Praktisch schort kan óók nog leuk zijn! Mgr. J. Bluyssen: conflict Lambertuskerk afschuwelijk E 071-22244; RANDSTAD SPORT TEGEN TITELKANDIDAAT RKAVV Oefenduels L, ïjtSè4*.- fcalHfe' AMERIKAANS RAPPORT DOET BEROEP OP MULTINATIONALS Versoepeling van kerkelijke censuur <42"52)35r <3848)30; 14 (Van onze sportredactie) DEN HAAG - In het hogere amateurvoetbal valt nog maar weinig te beleven. Het Amsterdamse Rood Wit kan zondag de kampioens- vlag uitsteken indien voor eigen aanhang gewonnen wordt van Papendrecht, dat met een been in de eerste klasse staat. RVC mikt nog op de belangrijke tweede plaats - een punt achter op Hermes - DVS - een rangschikking die mogelijk van belang kan zijn voor plaatsing voor de bekerwedstrijden van het betaalde voetbal voor het volgende seizoen. eerste en tweede klasse RVC treedt aan de Rijswijkse Schaapweg aan tegen het Zui- lense Elinkwijk om half drie. De bezoekers hikken nog steeds te gen de voorlaatste (degradatie)- plaats aan. De Rijswijkers kun nen compleet aantreden, terwijl de gasten de steun moeten ont beren van spits Harry van der Ham. In de eerste klasse kan VUC de kampioenstitel in de wacht slepen - zonder zelf te spelen - indien Xerxesin zijn thuiswedstrijd tegen EBOH een punt vergokt. LENS, reeds in veilige haven, speelt thuis tegen het Rotterdamse HION. aan vang twee uur. Op dezelfde tijd treedt Wilhelmus aan tegen DHL aan de Westvlietweg. Al leen DHL heeft er nog belang bij en is definitief veilig indien een enkel punt in de wacht wordt gesleept. Tweede klasse In de tweede klasse moeten de bezetters van de eerste en twee de plaats nog opstaan. Blauw zwart heeft nog een wedstrijd te spelen en mag zich verheu gen op een voorsprong van twee punten op RKAVV, dat echter nog een duel moet inlo pen. Onderaan - er moeten twee elftallen degraderen - is de si tuatie: VELO 21-17, Schevenin- gen 21-16, Olympia 20-15 en Naaldwijk 20-£/. Op het pro gramma prijken 22 westrijden. In Voorschoten verschijnen Randstad Sport en RKAW, aanvang half drie. De Voorscho tenaren kunnen eindelijk weer vrijwel compleet aantreden met Wim van Luyck, Albert Lam berts, Gerard Devilée en uite raard Hans Pothof. De laatste krijgt te maken met de schut ters Rob van der Meer en Ben Bolleboom. Aan de Buurtweg is het treffen tussen Texas/DHB en het Leidse Lugdunum minder be langrijk. Om half drie is de aftrap. Verburch-Naaldwijk en DHC-Olympia kunnen het vraagstuk over de degradatie plaatsen min of meer ophelde ren. (Van onze sportredactie) DEN HAAG VUC speelt zon dag een oefenwedstrijd tegen de 2e klasser VELO uit Wateringen aan Het Kleine Loo. Mogelijk wordt VTJC op dezelfde dag kampioen, want Xerxes moet tenminste een punt verspelen tegen EBOH in Rotterdam. Ook Scheveningen oefent. De Hou- trusters gaan bij HW op be zoek. De wedstrijden beginnen om twee uur. rfev.-> Een beeld uit het eerste treffen tussen RKAVV (hier in de aanval) en Randstad Sport. ,U mag gerust weten, dat ik al tweeëneenhalf jaar lijd aan dit con flict, misschien meer dan wie van u. Ik vind het afschuwelijk. Ik vind het de kerk van Christus onwaardig. Kan het nu echt niet anders?" Deze ontboezeming vlocht mgr. drs. J. Bluyssen, bisschop van Den Bosch door de ver klaring, die hij woens dagavond aflegde ten overstaan van enkele honderden parochianen van de St.-Lambertus- kerk in Eindhoven, naar aanleiding van het con flict in deze parochie rond het besluit tot op heffing van de parochie en sluiting van de kerk. (Zie ook ons blad van gisteren.) Het conflict dateert al van 1972 toen het nu voormalig kerkbestuur weigerde zich bij een en ander neer te leggen en parochianen de kerk langdurig bezetten. Be middeling uit Rome bracht geen oplossing en nog altijd zijn sleutels en bescheiden van kerk en parochie niet overge dragen. De bisschop kwam deze week nogmaals naar de kerk om de achter gronden te belichten en hij constateerde daarbij tot zijn spijt, dat men zich niet houdt aan het compromis van 4 janua ri 1973, waarin beide partijen zich verplicht ten de beslissing van Ro me te aanvaarden. De Heilige Stoel heeft vol gens de bisschop het be roep verworpen en het besluit tot sluiting niet ongeldig verklaard. „Er staat meer maar dat staat er minstens." Mgr. Bluyssen is van oordeel dat het voorma lig kerkbestuur op grond van het compro mis en op grond van zijn gebondenheid aan paus en bisschop tot bepaalde conclusies is gehouden. Hij voelt er op dit mo ment niets voor om een civiel-rechterlijke proce dure aan te spannen of kerkelijke tuchtmaatre gelen te nemen, omdat hierdoor de standpunten slechts worden verhard. „Zó als bisschop func tioneren kan ik niet, om dat ik daarin het evan gelie niet herken." Oók wil hij nu zijn priesters nietterugtrek ken, omdat hij hierdoor vele goedwillende men sen, die niet zo denken planologische, bouwkun dig-technische en finan ciële redenen. „Ik ben me ervan be wust, dat men altijd kan als het voormalig kerk- blijven twisten over de bestuur en zijn sympa- vraag welk kerkgebouw thisanten zou treffen.' Verwijten van willekeur en machtsmisbruik acht te hij onjuist en ook ont kent hij zonder overleg te hebben gehandeld „De gedachte om de kerk te sluiten is vanuit Eindhoven op mijn tafel gelegd." en wel in een rapport, samengesteld door Eindhovense men sen met behulp van des kundigen en in langdu rig en grondig overleg. Naar aanleiding hiervan besloot hij in 1971 tot oprichting van district sparochies en tot slui ting van vier kerkgebou wen. Als motieven noemde mgr. Bluyssen het sterk verminderend aantal priesters, een teveel aan kerkruimte en de aan passing van de liturgie aan de hedendaagse ei sen en behoeften. Dat de Lambertuskerk voor sluiting in aanmerking kwam gebeurde op grond van pastorale, in een bepaalde wijk in feite het meest voor slui ting in aanmerking komt," aldus mgr. Bluyssen, die erop wees, dat in katholiek Neder land de laatste jaren vij fenveertig kerkgebou wen aan het liturgisch gebruik onttrokken zijn. Amerikaanse industriële top figuren hebben met kerkelijke leiders en anderen samen een document opgesteld, waarin op grote industrieën een be roep wordt gedaan ook reli gieuze waarden in acht te ne men bij hun bedrijfspolitiek en in het bijzonder de rechten van de mens voor de bevol king in de arme landen waar in zij werkzaam zijn te be schermen. Politieke inmen ging in andere landen wodrdt veroordeeld. Het drieenzeventig bladzijden grote stuk is tot stand geko men op verzoek van de Ver enigde Kerk van Christus. Er is een meegewerkt door lei dinggevende stafleden van on der meer General Motors, Ge neral Electric, American Can en andere onder voorzitter schap van een oud-vicepresi- dent van de Federal Reserve Bank van New York. Het do cument is opmerkelijk kritisch over de interventie van de ITT (International Telephone and Telegraph) in de binnenlandse aangelegenheden van Chili. De „inbreuk op de handelsma nieren" die ITT in Chili te zien gaf, wordt veroordeeld „als een terugval op de geschiede nis van de handelsmaatschap pij van meer dan een eeuw geleden". Het document richt zich ook tot de kerken zelf, „die niet altijd handelen in overeen stemming met de hoogste godsdienstige principes", ter wijl de zakenwereld wordt ge vraagd dat wel te doen. In het stuk wordt erkend, dat de aanwezigheid van een bo vennationale firma in een an der land „nooit een compleet neutraal feit" is ten aanzien ,van de sociale en politieke werkelijkheid, maar de firma's zouden alle mogelijke moeite moeten doen om buiten de be stuurszaken te blijven van de ozerzeese landen waarin zij werkzaam zijn. In het rapport wordt de opvat ting afgewezen, dat zaken doen alleen met winst te ma ken heeft. Dat is, zo wordt gezegd, een volkswijsheid, die een verdraaiing is van de eco nomische werkelijkheid, een verdraaiing die noch goed is voor het zaken-doen, noch voor het inhaken op de mense lijke behoeften en noden. Theologen zijnniet langer verplicht om hun werken eerst ter goedkeuring voor te leggen aan de plaatselijke bisschop. Wel wordt hem sterk aanbevolen dit te Aldus een door de paus goedgekeurd decreet van de Romeinse congregatie voor de geloofsleer over de waakzaam heid van de bisschoppen inzake publika- ties, dat in Rome werd gepubliceerd. Voortaan ziet de congregatie af van alle kerkrechtelijke sancties, indien iemand de nieuwe instructies en aanbevelingen niet in acht neemt of overtreedt Tot nu toe hadden priesters voor iedere publikatie in kranten en tijdschriften ker kelijke toestemming nodig. Voortaan hoe ven ze slechts verlof te vragen voor medewerking aan bladen die uitgespro ken antikerkelijk zijn. Leken mogen in dergelijke publikaties schrijven, indien er „redelijke en verstandige gronden" aan wezig zijn. De bisschoppen wordt gevraagd waak zaam te zijn. Voor de beoordeling van theologische werken kan een bisschop penconferentie een aantal vaste „censo ren" aantrekken. De censor, die bij zijn beoordeling uit moet gaan van de kerke lijke leer inzake geloof en zeden, brengt schriftelijk advies uit aan de bisschop. Indien deze het boek goedkeurt, wordt !de naam van de bisschop erin vermeld, zonder de naam van de censor, zoals tot dusver gebruikelijk was. Wanneer hij zijn toestemming weigert, dient hij de schrij ver de redenen mee te delen. Tot nu toe was hij hiertoe niet verplicht. Als grondslag bij het* onderricht in Bij belwetenschap, theologie, kerkelijk recht, kerkgeschiedenis, godsdienst en ethiek in het katholiek onderwijs in al zijn vormen mogen slechts teksten- worden gebruikt die hiertoe door het bevoegde kerkelijk gezag zijn goedgekeurd. Bedevaarten naar Lourde: en Rome De Vereniging tot samenstel ling van Nederlandse Bedt vaarten (Seringenstraat postbus 273, Den Bosch) orga niseert dit jaar driemaal eei uitgebreide treinbedevaai met gezonden en zieken, i mei ijk in mei, juli en oktober In de maanden mei, juli, sep tember en oktober wordei vijftien vliegtochten Schiphol georganiseerd waar van zeven voor gezonden zieken en acht voor gezonde zonder medische begeleiding De treinbedevaarten zulle worden vergezeld door resp mgr. Simonis, mgr. Zwart kruis en mgr. Bluyssen. Er is ook een kinderbedevaart speciaal voor zieke of anders zins gehandicapte kinderen met hun ouders en wel v tot zeventien oktober per trein en van twaalf tot zestien okto ber per vliegtuig. Binnen het kader van het Hei lig Jaar zijn er ook bedevaar ten naar Rome, twee per trei n/autocar en zes per vliegtuig LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 APRIL l| 3,85 per plaatsing (voor de eerste 30 woorden- -yr W' "iet groter dan 12 letters) yp ieder woord méér 23 ct. exclusief 4% BTW BIJ PLAATSING VAN DEZELFDE TEKST ffji, op 3 achtereenvolgende dagen: <p\ slechts 2 x betalen op 6 achtereenvolgende dagen: slechts 3 x betalen v regel-telefoontjes ?F' opdrachten worden telefonisch en schriftelijk JW- aangenomen tot de dag vóór plaatsing 13.00 uur. Kleding en kapsel Kunst en antiek Hrl. en sieraden Mot en scooters Lessen, clubs Dieren en planten Watersport Doe het zetf Camping Te koop aangeboden Te koop aangeboden excl BRUIDSJAPON met bijpassende hoed, maat 3&-40. Prijs 250.- Tel. 071-42007 (na 18.00 uur). Het huishoudschort heeft afgedaan. En plaats gemaakt voor makkelijke leuke jurkschorten. Zo 'njurkschort geeft iedere vrouw de vrijheid om er op een gewone doordeweekse dag ook leuk uit te zien. En dat kan toevallig voor die prijs. Er zit zelfs 'n romantisch kantje aan dit overigens zo praktische polyester/katoenen jurkschortje. In verschillende modieuze pastelkleuren. Fruitig en vrolijk werken de kleurige appeltjes op het naturel fond van dit stevige 100% katoenen jurkschort met handig omgeknoopte bindceintuur.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14