Bevolking groeit door migratie Volleybalbond schrok na tweeënhalf jaar tobben Krysik wakker Meningsverschil over marineparade ROUTINIERS TERUG IN TEAM Molteni zonder Merckx niet welkom in Giro Geboorte-uitstel neemt toe VRIJDAG 11 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINA II Tijdens verhoor politie Verdachte springt door wc-raampje (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Een 21-jarige Tunesiër, die gisteren op ver denking van moord op de 72-ja- rige weduwe M. Hilbrink-Tuijn- man was aangehouden, heeft zich uit een w.c.-raam op de tweede etage van het hoofdbu reau van politie in Amsterdam geworpen. De man moest ern stig, maar niet levensgevaarlijk gewond in een gasthuis worden opgenomen. Tijdens het verhoor gaf de man te kennen naar het toilet te moe ten. Onder begeleiding van twee rechercheurs ging hij er heen, die de man op een gegeven mo ment tot hun stomme verbazing een aanloop zagen nemen en dwars door het gesloten wc- raam zagen duiken. De man was aangenouaen na een omvangrijk buurtonder zoek. De weduwe werd op 21 maart door hem met een snoer van een elektrische deken ge wurgd. Het motief was roof. De buit bestond uit een klein gou den medaillon, een zilveren ket tinkje, een trouwring en een portemonee met vijftig gulden. Op 24 mei Fietsend door het land Den Haag (ANP) De ANWB houdt dit jaar de landelijke fietsdag op zaterdag 24 mei. De bond doet dit in samenwerking met een groot aantal VVV's én de Nederlandse Rijwiel Toer Unie. Deze organisaties hebben verspreid over het hele land 36 toeristische routes uitge zet, die in lengte varieren van ongeveer 25 tot 35 km. Iedereen kan de route in zijn eigen tem po afleggen. Startplaatsen in Zuidholland Delft: V.V.V.kantoor, Markt 85, Den Haag: V.V.V.-kantoor, Ge vers Deynootplein - Schevenin- gen, Den Haag-zuid: Dorpskade (bij de molen) Wateringen Leiden: V V.V.-kantoor Stations plein 3. DEN HAAG (ANP) Onder de gehuwden in ons land is sedert een aantal jaren een toenemende nei ging te bespeuren de geboorten uit te stellen, aldus drs. J. C. van den Brekel, hoofd van de afdeling Be volkingsstatistieken van het CBS in een beschouwing in het maand schrift van het CBS over de demo grafie van Nederland in 1974. Deze neiging treedt op naast de tendens tot het kleiner worden van het gemiddeld kindertal per gezin en een wat groter wordende bewust gewilde kinderloosheid. Het uitstellen van de geboorten leidt op een zeker moment tot een zekere inhaal en het effect van deze inhaal is thans mogelijk merkbaar geworden in een omslag van de geboortedaling voor eerste en tweede kinde ren. In de eerste helft van het vorige jaar was al een geleidelijke vermindering van de daling van de geboorten van eerste en twee de kinderen merkbaar en in de tweede helft van het jaar was er in het geheel geen daling meer, maar vond een stijging plaats. Behalve door een mogelijk „inhalen" van geboortenuitstel kan deze ontwikkeling ook veroorzaakt zijn door het „inhalen" van huwelijksuitstel. De daling van de geboorte van eerste kinderen in de afgelopen jaren is namelijk voor een deel veroorzaakt door een sterke teruggang van het aantal zoge naamde gedwongen huwelijken. De veron derstelling, dat de toeneming van de geboor ten van eerste kinderen in de tweede helft van 1974 mede het gevolg kan zijn van een zeker inhaaleffect, wordt in zekere zin on dersteund door de ontwikkeling van het aantal gesloten huwelijken. Er werden in 1974 ongeveer tweeduizend huwelijken meer gesloten dan in 1973. Niet alleen de geboorten van eerste en twee de kinderen gaf een stijging te zien in de tweede helft van het afgelopen jaar, ook vertoonde het totale getal der geboorten later in het jaar een opgaande lijn. Er werden vorig jaar 186.000 kinderen levend geboren, wat 9.000 minder was dan in 1973. Maar in 1973 was de daling van het aantal geboorten veel groter. Het bedroeg toen 19.000. De daling geeft aan, dat het gemiddeld kindertal per gezin nog steeds bezig is klei ner te worden, maar het verminderd da lingstempo zou er op kunnen wijzen, dat geleidelijk aan een nieuw evenwichtspunt wordt bereikt. De achteruitgang van de na tuurlijke bevolkingsgroei is in 1974 duidelijk minder geweest dan in de jaren daarvoor. Het geboorteoverschot (geboorte minus sterfte) bedroeg in het afgelopen jaar 78.000 (0,57 pet.) tegen 84.000 (0,63 pet.) in 1973. De verminderde daling van het geboorteover schot (natuurlijke bevolkingsgroei) is behal ve aan de afzwakking van het tempo van de geboortedaling toe te schrijven aan de vermindering van het aantal overlijdensge- vallen. Dit aantal bedroeg 108.000 of 3.000 minder dan in 1973. Over het geheel genomen is in het afgelopen jaar de Nederlandse bevolking wat sterker gegroeid dan in 1973, nadat de aanwas sedert 1970 jaarlijks kleiner was geworden. Deze groei was het gevolg van.het feit, dat er meer mensen naar ons land migreerden dan wegtrokken. Er vestigden zich 33.000 meer personen in ons land dan er naar elders vertrokken. Vooral de toeneming van de stroom rijksgenoten, die zich vanuit Suri name in ons land kwamen vestigen, is van betekenis geweest. Meinsma niet gelukkig met onderscheiding van shag-filmpjes AMSTERDAM Dr. L. Meinsma heeft in een brief aan de staatssecretaris van Volksgezondheid en Milieuhygiëne gevraagd eindelijk te komen met een verbod op reclame voor tabaksproduk- ten. Hij zegt weinig gelukkig te zijn met het feit dat bioscoopfilmpjes van een merk shag zijn onderscheiden met de Prix de Joke. Deze filmpjes benadrukken volgens hem de noodzaak van een verbod op tabak-reclame. "Het spijt me dat nog steeds een algeheel reclame^ verbod voor alle tabaksprodukten uitblijft, evenals' de verplichting op de verpakking ervan een waar schuwing te vermelden. Ik ben bijzonder ongerust over het stijgend shag-gebruik'in ons land. Andere landen nemen op deze punten al passende maatre gelen. Met een reclame-verbod voor tabak zullen in het bijzonder de jongeren ervaren, dat het de overheid ernst is met het terugdringen van de rookgewoonte in ons land, niet in de laatste plaats in hun eigen belang". Ex-premier en voormalig leider van de conservatieve partij in Engeland Edward Heath hanteert de dirigeerstok tijdens de repetities van het Londens Symphonie Orkest. Dit orkest maakt deze week een tournee door Duitsland waarbij de voormalige bewindsman af en toe de plaats van de vaste dirigent Andre Previn zal innemen. Een Russisch oorlogsschip passeerde gisteren het Kanaal. De Engelse Royal Navy hield de oorlogsbodem in de gaten en ontdekte, dat het schip werd vergezeld van een onderzeeër, een mijnenveger en een spionage-schip dat was uitgedost als vissersvaartuig. Tussen Den Helder en Defensie: Den Haag/Den Helder De Koninklijke Marine zal dit jaar op Koninginnedag niet zijn tra ditionele parade in Den Helder 1 houden. Volgens een nieuwe re geling van minister Vredeling van Defensie moet een gemeen tebestuur bij een parade buiten militair terrein zelf te kennen geven prijs te stellen op zulk een gebeuren. Nu het gemeente bestuur van Den Helder dit nog steeds niet gedaan heeft is de voorbereidingstijd te kort ge worden voor de marine, aldus het ministerie van Defensie. De minister van Defensie heeft zich ervan vergewist dat de nieuwe gedragslijn ten aanzien van parades op Koninginnedag de instemming heeft van het hele kabinet. Het gemeentebe stuur van Den Helder was inge- Het gemeentebestuur van Den Helder heeft echter een andere lezing over het niet doorgaan van de marineparade. Volgens een woordvoerder heeft de ge meente inderdaad een brief van het ministerie van Defensie ont vangen waarin gevraagd werd of de gemeente prijs stelde op een parade op koninginnedag. „Dit is", zo zei de woordvoerder, „geen zaak voor het gemeente bestuur. In het verleden was het zo dat de marine als organisator van de parade toestemming vroeg aan het gemeentebestuur, die daarna toestemming gaf. Wij zien geen enkele reden hier ver andering in te brengen en heb ben dit in een brief aan de bewindsman meegedeeld. Als de marine wil paraderen hoeft het gemeentebestuur niet daarom te vragen", aldus de woordvoerder van de gemeente Den Helder. Bij navraag bevestigde het mi nisterie van Defensie een derge lijke brief van het gemeentebe stuur van Den Helder ontvan gen te hebben. „Wij hebben daar geen enkel commentaar op", aldus een woordvoerder van defensie. „Wij moeten vast houden aan de richtlijn van de minister". Het tweede-kamerlid Ploeg (WD) heeft inmiddels door het stellen van vragen aan nister Vredeling gepleit voor laten doorgaan van de jaarlijkse Marineparade in Den Helder op de komende koninginnedag". Uitgevers van Mein Kampf veroordeeld ROTTERDAM (ANP) Twee uitgevers uit Ridderkerk zijn gisteren door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld wegens het uitgeven van een Neder landse vertaling van Hitiers „Mein Kampf". Beide mannen, de 44-jarige J. K. en de 58-jarige H. C. kregen van de rechtbank geldboete van 2.000 gulden opgelegd. De 795 exemplaren van Hitiers boek, die de politie destijds bij een inval in de uit geverij in beslag had genomen, werden door de rechtbank ver beurd verklaard. De rechtbank zei in een korte' motivering bewezen te achten, dat er sprake is geweest van opzettelijke inbreuk op het au teursrecht van een ander. Het auteursrecht op de Nederlandse vertaling berust bij de Staat der Nederlanden. In zijn requisitor had de officier van justitie (die 4000 gulden boete had geëist) de twee ver dachten behalve inbreuk op het auteursrecht ook verweten „te hebben willen verdienen aan een boek dat op grond van zijn inhoud beter gesloten kan blij ven voor een breed publiek". Piet de Bruin: „We heb ben alleen onze zorgen op tafel gelegd. Krysik wordt bijgestuurd. Men moet het niet zien als motie van wan-, trouwen". DEN HAAG/AMSTERDAM/- ZOETERMEER Brabbelend in een mengelmoesje, dat op Nederlands moet lijken, erkent Ben Krysik: „Inderdaad, wat er op het Westeuropese kam pioenschap is gepresteerd, was niet zo best". Het zijn de enige woorden die de volleybalcoach spendeert aan de gebeurtenis, die zijn loopbaan veranderde. De Pool zwijgt verder. Dat wil zeggen wat het pijnlijke be sluit van de officials betreft die de come-back van enkele routiniers in de selectie com mandeerden. Want Krysik praat wel, erg veel zelfs. Kre ten als „Aan talenten die niet willen werken, heb je alleen wat op papier" en „Bij een club kan iedereen spelen. In het nationale team maar zes" keren steeds weer terug in het verwarde relaas dat Krysik, hoe dan ook in het Nederlands wenst af te steken. En als Kry sik iets wil, gebeurt het ook. Voor de naam van het land dat hij op volleybalgebied dient, heeft het desastreuze gevolgen gehad. Een analyse van bonds voorzitter Piet de Bruin: „Kry sik is ontzettend knap volgens de mensen die het kunnen we ten, maar ook ontzettend eigen wijs. Hij is een sfinx. Wat hij meent dat zegt hij niet en wat hij zegt dat meent hij niet". Het is de bondscoach die bij zijn avontuur in Nederland één grote fout maakte. Nationale eer betekent voor hem, de Pool, alles. Hij vergat er reke ning mee te houden, dat nuch tere Nederlanders heel andere waarden kennen. „Die man denkt dat spelen in een nationaal team alles is. In Oost bloklanden is dat zo, omdat het de enige mogelijkheid is over de grens te komen. Maar ons Nederlanders zegt die driekleur helemaal niets". Aan het woord weer Piet de Bruin, die in het betoog zijn uiterste best doet de schijn weg te werken dat het bondsbestuur heeft ingegrepen in het werk van Krysik. „Mag ik eerst als eenvoudige voorzit ter van de NeVoBo vaststellen, dat niet het bestuur het team samenstelt, maar de trainer in samenwerking met de Techni sche Commissie? Mogen we te gelijkertijd met een begroting van 1.1 miljoen, waarvan vier ton aan de ploeg toekomt, enig toezicht uitoefenen? Het heren team staat in het schijnwerper- tje van de publicitejt. Leuk. Krysik en de Technische Com missie wilde verjonging. Dat juichten wij toe, want er liepen heel wat lastige jongetjes rond die alle hotels van binnen en van buiten hadden gezien. Ben Krysik had een programma, waar je aan moest voldoen, an ders kon je opstappen. Dat was nogal wat, twee keer per week en de weekeinden trainen. Met een schok werden we wakker na de resultaten in Frankrijk". De NeVoBo was wakker gewor den door de negende plaats aldaar. Na tweeënhalf jaar tob ben van Krysik die met lede ogen moest toezien dat ook de jeugd die eerst wel aan zijn strenge eisen voldeed in te genstelling tot befaamde routi niers die dan ook rigoreus uit de selectie werden gelaten langzaam maar zeker opstapte. Voorzitter De Bruin: „We hebben Krysik de tijd gegeven. Tijdens de wereldkampioenschappen in Mexico heb ik de ploeg aan het werk gezien. Geen sterrenfor matie, maar als Krysik zo was doorgegaan, hadden wij niets gezegd. Van de twaalf spelers die terugkwamen, moest hij echter weer John Groen: (/0„Het bondsbestuur had al die volmacht nooit mogen geven" ken. Dat kon niet Dan blijf je bezig met verjongen". Verjon ging, Krysiks ideaal, bleek dus een grote mislukking. „Het is niet gewordenl van wat we er van hadden verwacht. Voor de jonge jongens (de meesten niet eens uit de eredivisie, red.) gold op den duur hetzelfde als de oude hap. Ze konden het niet meer opbrengen", aldus de voorzitter. Een situatie, die natuurlijk door het bondsbestuur had kunnen worden voorzien. De kritiek van een van de teruggekeerde routiniers John Groen is dan ook terecht. „Het bondsbestuur had al die volmacht nooit mo gen geven. Ze hadden Krysik beter moeten informeren over de situatie hier. Die man zijn naam wordt nu te grabbel ge gooid. Alles wordt op hem afge- 1, terwijl het bondsbe stuur de grootste schuldige is". Voorzitter De Bruin gebruikt de uitdrukking „te grabbel gooien" ook, maar dan met be trekking tot het nationale team „We zijn onze naam (van beste volleybalnatie in West-Europa) kwijt. Dat scheelt natuurlijk uitnodigingen. We hebben Kry sik twee jaar zijn gang laten gaan. Nu is het hoog tijd onze naam weer op te vijzelen". Dat moet dan gebeuren door de come-back van Groen (Gagge- nau), Veldhuis (Interlance), Constandse, Willemstein en Warns (allen Starlift), die giste ren hun eerste training onder Krysik meemaakten. John Groen: „Het bericht kwam als donderslag bij heldere hemel. Vorige week kwamen Van Kas teel (Technische Commissie, red.) en Krysik naar Blokkeer voor een praatje, of ik interesse had. Ik heb ja gezegd, onder bepaalde voorwaarden. Geen trainingen in vakantie en meer routiniers. Het trainingspro gramma is enorm terugge schroefd, nog geen een keer per week. Dat natuurlijk met het oog op de kwalificatie voor de Europese kampioenschappen in oktober". Inderdaad. Piet de Bruin: „In Frankrijk verloor Nederland met 3—0 van Israël, dat weer van Spanje verloor. Nu is Spanje tegenstander in de kwalificatiewedstrijden in mei te Uden. Daar zouden we dus wel eens van een koude kermis thuis kunnen komen". De technische commissie werd op het matje geroepen en hast- te zich het bondsbestuur groot gelijk te geven, waarna Krysik aan de beurt kwam, om zoals Piet de Bruin het graag noemt, „bijgestuurd te worden". In de praktijk komt het erop neer, dat de Poolse coach niets meer te vertellen heeft. „Het is niet meer zoals vroeger, toen kon je vertrekken als je niet voldeed aan de eisen. Er wordt nu gepraat. Het kan niet, dat Krysik zijn eigen zin doet. Als ik het scherp wil stellen, kan ik zeggen dat ik de werkge ver ben en hij een opdracht heeft uit te voeren. Die op dracht is prestaties. Ik weet niet of je kan zeggen of aan zijn positie wordt getornd. Hij mag geen rare dingen doen. Het gaat om zoveel geld". Krysik, wiens contract volgend jaar niet zal worden verlengd weet dus waaraan hij toe is. Deemoedig merkt de coach op: „We gaan eens kijken, wat er met de be sten te halen is". En daarna weer brallend: „Ze moeten wer ken. Een keer per week trainen is goed voor recreatie. Wij doen aan topsport". Ben Krysik zegt, dat hij tevreden is met de nieu we situatie, maar hij verbergt teleurstelling Teleurstelling over zoveel onwil. „Nederland zit vol talent. Maar werken met een speler zonder tijd, is verloren tijd". Het is Poolse ideologie tot dovemanso ren gericht. Ben Krysik denkt zo alleen. Moederziel alleen. Hij is tot zondebok veroordeeld voor de slechte prestaties van het Nederlandse team, terwijl hij zich alleen maar vergiste in de mentaliteit. Piet de Bruin: „Men moet het niet zien als motie van wantrouwen. We hebben alleen onze zorgen op tafel gelegd". John Groen: „Er zijn mensen die zeiden: „Laat de boel toch barsten. Dan gaat het koppen kosten. Ze hebben je toch twee jaar voor aap ge zet". Maar ik denk dan ook aan de naam van het Nederlandse volleybal. En die is weg". KEES KOOMAN Ben Krysik is in de steek gelaten. De Volleybalbond verlangt nog maar een ding van hem en dat is prestaties. ROME De 58e Ronde van Italië begint op 17 mei in Mi laan en zal, nadat zij door alle streken in Italië is gegaan, op 7 juni eindigen op de Stelvio, de hoogste bergpas in Europa. De 3.868 km lange race voert de deelnemers langs de Adriati- sche zee naar het zuiden en terug langs de Tyrrheense kust naar het noorden door Noord- Italië van oost naar west in 21 etappes, met maar één rustdag. De grote vraag die nog niet beantwoord kan worden door de organisators is evenwel, of de Belgische ster Eddy Merckx zal deelnemen en een gooi zal doen naar een weergaloze zesde overwinning. "Wij hebben de leiding van de ploeg van Molteni laten weten dat zij Merckx laten starten of anders hun team maar niet moeten laten komen", heeft 'ronde-directeur Vincenzo Torriani ijskoud laten weten. "Zij hebben zich voor de Ronde laten inschrijven, maar tot dus ver is er met geen woord over Eddy gerept". Uit betrouwbare bron is echter vernomen, dat het twijfelachtig is, of de Be'lg aan de "Giro" zal deelnemen, aangezien hij de voorkeur zou geven aan de Ronde van Fran krijk. De komende Ronde van Italië heeft weer een aantal nieuwigheden in petto, waaron der de ongekend moeilijke fi nish op de Stelvio,. waarbij 2.757 meter van de pas, die momen teel door een zeven meter dikke laag sneeuw bedekt is, beklom men moet worden. De laatste etappe is altijd een "parade" voor de winnaar geweest", zei Torriani. "Nog nooit heeft de slotetappe een verandering in het klassement teweeggebracht, zodat wij deze hebben laten ver vallen. De winnaar van de Giro zou er na de Stelvio toch geko men zijn, dus er verandert

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11